مجله پزشکی دکتر دکتر

عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

4 آبان 1398

1302

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های زنان و زایمان
عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا می‌دانید آخرین عادت ماهانه‌ شما چه زمانی بوده و چند روز به طول انجامیده است؟ اگر نمی‌دانید، شاید زمان آن فرا رسیده که در این مورد دقت و توجه‌ بیش‌تری به خرج دهید و به دنبال راهی برای برطرف کردن نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی باشید. در ادامه با بررسی دلایل نامنظم بودن پریود با ما همراه باشید.

قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. قاعدگی ممکن است اختلالات زیادی را در بر بگیرد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه‌ قاعدگی چیست؟

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان‌ها در جریان فرایندی که تخمک‌گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می‌کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند. اگر تخمک‌گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره‌ رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می‌شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. 

زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

علت پریود نشدن طولانی چیست

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی کدام است؟

اولین روز عادت ماهانه به عنوان اولین روز از چرخه‌ قاعدگی در نظر گرفته می‌شود، این چرخه تا عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.

مدت زمان چرخه‌ قاعدگی در افراد مختلف با هم متفاوت است. خونریزی ماهانه هر 21 الی 32 روز یک بار رخ داده و 2 الی 7 روز به طول خواهد انجامید. در سال‌های ابتدایی که زنان عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، چرخه‌ قاعدگی طولانی‌تر خواهد بود. هر چه‌قدر که سن فرد بالاتر رود چرخه‌های قاعدگی کوتاه‌تر و منظم‌تر خواهند شد.

میزان خونریزی در این دوران نباید از ۳۰ سی‌سی کمتر و یا از ۸۰ سی­‌سی بیشتر باشد. رنگ خون نباید خیلی بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن باشد. خونی که طی قاعدگی از بدن فرد خارج می‌­شود نباید حالت قیر مانند داشته باشد.

چرخه‌ قاعدگی فرد می‌تواند منظم باشد و هر ماه مقدار مشخصی طول بکشد. یا که نه می‌تواند نامنظم باشد و یا اینکه فرد خونریزی ماهانه‌ای سبک، سنگین، کوتاه، طولانی و یا حتی دردناک و یا بدون درد را تجربه کند. همه این موارد می‌توانند یک چرخه‌ قاعدگی طبیعی باشند. این تعریف برای هر فردی یک تعریف مشخص و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری یا وسایل جلوگیری از بارداری مانند آی یو دی (IUD) می‌تواند چرخه‌ قاعدگی شما را تغییر دهد. اگر از این موارد استفاده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که فرد به دوره‌ یائسگی (menopause) نزدیک می‌شود، فرد نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن شانس ابتلا به سرطان رحم در زنان افزایش می‌یابد؛ بنابراین در دوران یائسگی فرد در صورت مشاهده‌ هرگونه خونریزی غیر طبیعی باید با پزشک خود مشورت کند.

قاعدگی نامنظم به چه صورت است؟

قاعدگی نامنظم طیف وسیعی از مشکلات را در­بر­می­‌گیرد. برخی از این مشکلات ممکن است زمینه‌ساز و یا نشان‌­دهنده یک مشکل جدی باشند. سن شروع قاعدگی در کشور­ها و اقوام مختلف متفاوت است؛ اما به طور طبیعی سن شروع قاعدگی از ۱۲ تا ۱۳ سالگی است.

در ابتدا احتمال بروز اختلالات و بی‌­نظمی­‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله­ زیاد بین قاعدگی‌­ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسال­‌های آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسی­شان می­‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، درد­های بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره­ قاعدگی هستند که درصورت بروز، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

چگونه چرخه‌ قاعدگی را می‌توان زیر نظر گرفت؟

به فرد توصیه می‌شود که در تقویم زمان شروع چرخه‌ قاعدگی را علامت‌گذاری کند، این کار به او کمک می‌کند تا فرایند طبیعی بدن خود را به راحتی زیر نظر بگیرد. اگر فرد هر ماه زمان شروع عادت ماهانه خود را یادداشت کند و این کار را چند ماه متوالی و پشت سر هم انجام دهد، می‌تواند منظم بودن یا نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی خود را به راحتی تشخیص دهد.

اگر نگران عادت ماهانه و خونریزی‌ ماهانه هستید، موارد زیر را هم زیر نظر بگیرید:

 • زمان پایان خونریزی ماهانه را یادداشت کنید، این مورد به شما کمک می‌کند تا مدت زمانی که خونریزی ماهانه طول می‌کشد را بررسی کنید و بدانید که نسبت به ماه قبل این مدت زمان کوتاه‌تر یا بلندتر بوده است.
 • جریان خونریزی ماهانه را به دقت ثبت کنید. شما می‌توانید میزان و حجم خونریزی ماهانه خود را به دقت بررسی کنید. خون خارج شده از بدن را برای وجود لخته خون احتمالی بررسی کرده و یادداشت کنید که چند وقت یکبار نیاز به تعویض پد بهداشتی وجود دارد.
 • خونریزی‌های غیرطبیعی را به دقت بررسی کنید. اگر در فاصله‌ زمانی دو عادت ماهانه دچار خونریزی شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • وجود درد در طی دوران ماهانه طبیعی است ولی با این حال میزان درد را هم باید به دقت زیر نظر داشت.
 • تغییرات خلق‌وخو و رفتاری خود را نیز زیر نظر بگیرید.
پریود بیشتر از ۳۵ روز

چه عواملی باعث نامنظم بودن چرخه عادت ماهانه خواهند شد؟

عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

 • بارداری یا شیردهی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن است. شیردهی بعد از زایمان هم می‌تواند چرخه‌ قاعدگی طبیعی را تا حدود زیادی مختل کند. 

 • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید

مشکلات گوارشی همچون بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را مختل کند. 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک ( Polycystic ovary syndrome (PCOS) )

تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با انجام سونوگرافی ممکن است. این عارضه یک مشکل در سیستم غدد درون‌ریز است و در آن تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی بوده و در آنها اجزایی به نام فولیکول مشاهده می‌شود.

همین موضوع جلوی تخمک­‌گذاری و قاعدگی منظم را می‌­گیرد. نشانه‌­های این مشکل در اغلب افراد به صورت پرمویی (افزایش موهای زائد)، چاقی، آکنه و نازایی است. در این حالت ممکن است فاصله بین قاعدگی‌­ها تا ۳۵ روز و حتی بیشتر افزایش یابد.

 • یائسگی زودرس و پیش از موعد 

این عارضه قبل از 40 سالگی اتفاق می‌افتد و فرد در این سن دیگر قادر به تخمک‌گذاری نیست. زنان مبتلا به این عارضه هم بی‌نظمی چرخه قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

سن طبیعی برای بروز یائسگی ۴۷ تا ۵۱ سالگی است. اگر خونریزی فرد خیلی زودتر از موعد قطع شود و این عدم قاعدگی بیش از ۶ ماه طول بکشد؛ فرد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یائسگی اگر در بازه سنی مناسب رخ دهد؛ اتفاقی کاملا طبیعی و فیزیولوژیک از بدن است که هیچ جای نگرانی ندارد و علت آن این است که تخمک‌­های فرد رو به اتمام است و درنتیجه به تدریج تخمک­‌گذاری در فرد متوقف می‌­شود و در نهایت جریان قاعدگی متوقف می‌شود.

 • بیماری التهاب لگن ( Pelvic inflammatory disease (PID) ) 

بیماری التهاب لگن در واقع نوعی عفونت است که باعث بی‌نظمی در چرخه قاعدگی می‌شود. 

 • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

فیبرهای رحمی توده‌هایی غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می‌کنند. این توده‌ها منجر به عادت‌های ماهانه شدید و طولانی خواهند شد.

انواع درد­های قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند. این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می­‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌­کنند. این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌­توانند از انواع مسکن­‌ها در این دوران استفاده کنند.

دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌­یابد.

آندومتریوز چیست؟ چگونه آندومتریوز موجب اختلال قاعدگی می­‌شود؟

آندومتریوز به حالتی گفته می‌­شود که بافت رحم در جایی دیگر از بدن تشکیل می­‌شود. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال داده‌­اند که این مشکل اغلب به علت پس زده شدن خون از لوله­‌های رحم به بالا، رخ می‌­دهد. این حالت اغلب در خانم­‌های جوان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی، که از روش­‌های جلوگیری از بارداری استفاده می­‌کنند بروز می‌کند.

آندومتریوز خود را با درد­های ثانویه قاعدگی و یا دردهای شدید بعد از نزدیکی نشان می‌­دهد. در صورت حاد و شدید بودن این مشکل، البته در حالتی که فرد تمایل به بارداری در آینده نداشته باشد؛ از طریق جراحی به طور کامل مشکل را برطرف می­‌کنند. در غیر این صورت با استفاده از داروهای مسکن و جلوگیری موقتی از بارداری به درمان بیمار اقدام می­‌کنند. یکی از نشانه­‌های این مشکل بروز لکه‌­بینی در فواصل بین قاعدگی‌­هاست.

اختلالات هورمونی چگونه موجب بروز نامنظمی‌­های قاعدگی می‌­شوند؟

برخی غدد بدن به طور غیر مستقیم در سیکل جنسی تاثیرگذار هستند؛ برای مثال کم‌کاری یا پرکاری تیروئید (غده‌ه­ای درون‌ریز در قسمت جلوی گردن) موجب بروز اختلالات شدیدی در قاعدگی‌­های فرد می‌­شود. همچنین اختلال ترشح پرولاکتین (هورمونی که از غده­ هیپوفیز ترشح شده و موجب تحریک ترشح شیر از غدد شیری می‌­شود) نیز می‌­تواند موجب بروز بی نظمی­‌هایی در سیکل پریود فرد شود.

پولیپ چیست؟ چگونه موجب بروز قاعدگی نامنظم می‌شود؟

پولیپ به بافت‌­های کوچک که مانند توده در برخی بافت‌های بدن تشکیل می‌شوند گفته می ­شود. پولیپ­‌ها ممکن است پایه‌دار یا بدون پایه باشند. در این بحث منظور ما از پولیپ، پولیپ‌های بافت رحم و گردن آن است که می­‌توانند اختلالات متعدد و متنوعی را در سیکل جنسی فرد از جمله نظم قاعدگی‌­ها ایجاد کنند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی می‌توان انجام داد؟

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. 

در صورت مشاهده‌ موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • عادت ماهانه به یکباره و برای بیش از 90 روز متوقف شود و فرد باردار نباشد. 
 • بعد از چندین دوره چرخه‌ قاعدگی منظم به یکباره این چرخه دچار بی‌نظمی شود.
 • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی شدید باشد و هر یک یا دو ساعت نیاز به تعویض تامپون و یا پد بهداشتی باشد.
 • فاصله‌ بین دو خونریزی ماهانه کمتر از 21 روز و بیشتر از 35 روز باشد. 
 • خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهانه مشاهده شود. 
 • دردهای غیر طبیعی و شدید در هنگام عادت ماهانه
 • بعد از استفاده از تامپون فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا حتی تب کند. 

سخن آخر

قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌­های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

اگر در مورد چرخه‌ قاعدگی سوالی دارید و یا متوجه تغییری در آن شده‌اید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و مشکل نامنظم بودن چرخه قاعدگی را برطرف کنید.

منابع:

mayoclinic

healthywomen

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص زنان و زایمان روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص زنان و زایمان دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی»

1,302 پاسخ به “عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی”

 1. ناشناس گفت:

  خانم دکتر من یک سال هست لکه‌هایی ترشح می بینم نشانه چیه

 2. ناشناس گفت:

  سلام
  من ۱۶ سالمه یک سالی میشه زمان دقیق پریودم رو نمیدونم، و قبل از این یک سال دقیق میدونستم، الان باید چیکار کنم؟

 3. حح گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و مجردم اوایل پریود میشدم کامنظم بود ولی الان ۳ ساله که نشدم ازمایش دادم تنبلی تخمدان دارم چیکار کنم پریود شم؟

 4. ناشناس گفت:

  سلام وقتتون بخیر من ۱۷سال دارم ومجرد الان دو ماهی میشه که پریود نشدم ازمایش تیروئید وکم خونی انجام دادم مشکلی نداشت لطف میکنید راهنمایی کنید?

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بهتره سونوگرافی جهت بررسی کیست هم بدین

 5. ناشناس گفت:

  سلام من دوماه هست که پریود نشدم همیشه منظم بوده و سر موقع ولی الان نمی دونم چرا اینجور شده به نظر شما باید به دکتر مراجعه کنم ،؟

 6. دنیا شعبان زاده گفت:

  سلام من در سن ۱۱سالگی پریود شدم و نامنظم هستش هر ۸ روز پریود میشم میشه بگین چه مشکلی هستش

 7. سحر گودرزی گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و مجردم و دو ماه و خورده ای که پریود نشدم و حالت تهوع ام دارم لطفا بگین مشکل از چیه!

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه رابطه ای که ممکن منجر به بارداری بشه داشتین آزمایش bhcg بدین
   در غیر اینصورت
   باید ازمایش هورمونی و سونوگرافی بدین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 8. سارینا گفت:

  سلام خانم دکتر خانم دکتر من در سه دره یه اول خوب و منظم قاعدگی میشودم ولی الان تا سه و چهار ماه هم طول میکشد تا قاعدگی م شروع میش

 9. باران گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و تنبلی تخمدان دارم و سه ماه پروژسترون و متفورمین مصرف کردم که پریود هام منظم شد…حالا دکتر گفتن که ال دی مصرف کنم ولی در مورد عوارض قرص ال دی مخصوصا در سن کم خیلی شنیدم
  به نظرتون بهتر نیس پروژسترون بخورم
  ال دی خطر و یا تاثیر بدی وعوارضی نداره ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خیر طبق نظر پزشکتون دارو مصرف کنید

 10. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکترمن پریودنامنظم دارم الان ۴۰روزه پریودنشدم چندروزی میشه سینه هام دردمی کنه زیرشکمم دردداره سه روزی هم میشه که لک می بینم روزی یکی دوبار اماقبلا که پریودمی شدم بدون لک ویه دفعه بود الان ازکجابدونم پریودمیشم یاحامله ام

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   از بی بی چک استفاده کنید یا ازمایش bhcg بدین

 11. ع گفت:

  سلام خانوم دکتر من 3ماه پشت سر هم پریود نشدم تو این 3ماه هم با شوهرم رابطه داشتم ولی بی بی جک دو سه بار کردم جواب منفی شد و علایم بارداری رو هم ندارم ولی باز هم پریود نشدم مشکل از چی میتونه باشه ممنون میشم جواب بدید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش خون bhcg جهت رد بارداری و سونوگرافی بدین

 12. روژین گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من هم تخمدان پلی کیستیک دارم و دکتر بهم دارو دادن اتیسترون. گفتن دو دوره بخورم و وزنم رو هم کم کنم. من دو دوره قرص خوردم. بعد همزمان ۴-۵ کیلو هم وزنمو کم کردم تا الان. دو هفته پیش اخرین پریودم بود. بعدش ک وزنم اومد پایین پریود شدم باز الان یکی دو هفته س پریودم. شدید نیست گاهی خونریزی دارم فقط. عادی هست به نظرتون،؟؟

 13. بریکا گفت:

  با سلام وقتتون بخیر دکتر
  ببخشید قرص مدروکسی پروژسترون برا چی هست؟
  من نه کیست دارم نه هورمون هام مشکل داره(همه آزمایشات رو دادم)دکتر گفت ک می خوای استفاده کن ولی نمی‌دونم مشکل چیه استرس ک دارم این به جای خود دو ماه و نیم هم هست ک پریود نشدم نه کم خونی نه چیز دیگه ای دارم
  ولی استرسم هم تو اون حد نیس که بگیم پریود نمیشم ۱۸سالمه و مجردم
  الان این قرص رو بخورم؟؟آخه هیچ مشکلی هم ندارم!ولی پریود نمیشم انگار دلیلش مشخص نیست چی کار کنم؟؟ و یه سوال دارم الان به من که گفتن دکتر مدروکسی پروژسترون بخور الان سوالم اینه که یعنی تو مقدار پروژسترون با توجه به تجویزشون تو بدنم مشکل هست!
  اما آزمایشات که اینو نشون نمیدن (همه هورمون هام حتی پرولاکتین و تیروعید هم نرمال بودن!! )الان چی کار کنم؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   این دارو رو چند روز میخورن وقتی قطع کنید پریود میشین

 14. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشیدمن ۲۶سالم هست الان تقریبا۶ماهیست که پریودم یک هفته عقب میندازه ودوباره ماه بعدیه هفته عقب وهمین طوری،به نظرشما مشکلی هست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام يك هفته مشكلي نداره
   اما بهتره سونوگرافي رحم و تخمدان هم بديد

 15. آیناز گفت:

  سلام من ۱۶سالمه دوسه سالی میشه پریود میشم از همون اول نامنظم بود
  ولی تو این چند وقت اخیر بین هر دوره تقریبا دو،سه ماه فاصله میوفته
  چیکار کنم؟مشکلم جدیه؟!

 16. DS گفت:

  سلام خانم دکتر من حدو دنه ماهی میشه که پریویم خیلی نامنظمه هر دو ماه بغضی وقت سه ماه یه بار پریود میشم سنو و ازمایش هورمن هم دادم سالمه نمیدونم چکار کنم …لطفا راهنمایم کنید خیلی نگرانم در ضمن قصد بچه دار شدن هم دارم

 17. مینا گفت:

  سلام خسته نباشین ازبهمن ماه ارسال به ماه درمیون پریودشدم تافروردین حالا آن خردادکه بایدمیشدم نشدم خیلی نامنظم به نظرتون چه آزمایشاتی بدم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر كيست تخمدان بررسي شيد

 18. زهرا گفت:

  سلام من ۱۴سالمه ، از ۲۲فروردین همین سال برای بار اول پریود شدم الان تقریبا یکماه و یک هفته هست ک پریود نشودم و چند سالی هست که دل درد شدید دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   موردی نداره چون اولاش هست

 19. جعفری گفت:

  سلام دو روز است که از وقت پریودم گذشته پریود منظم داشته بودم از بی بی چک هم استفاده میکنم منفی جواب میده ولی اقدام به بارداری کردیم احتمال بارداری وجود دارد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش خون بتا هم بديد

 20. حیدری گفت:

  سلام من پریود منظم داشته بودم ولی اقدام به بارداری کردم یک روز هم از وقت پریودم گذشته احتمال بارداری ایا وجود دارد

 21. لاچین گفت:

  سلام وقت بخیر ۱۷ سالمه مجرد هستم پریودم ۲ ماهه که عقب افتاده سونو انجام دادم همه چی طبیعی بود کیستم نداشتم آزمایش هورمونی دادم اونم طبیعی بود تیروعید و پرولاکتین هم دادم همشون ماشالا طبیعی بود الان چی کار کنم؟البته استرس و فشار درس ها رو دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ميتونه بدليل استرس باشه

 22. نجیبه گفت:

  به مدت دو سال میشه مه عادت ماه وار نشدم خواستم معلومات بدید البته پچکاری جلوگیری کدم عادت ماهانه من نامنظم شده

 23. فاطمه گفت:

  سلام خانم 35 ساله هستم 4سال عادت ماهانه نامنظم هست پرولاکتین بالا بود الان خوب شدم ولی همچنان عادت ماهانه نمیبینم باید با آ مپول بشم ممنون اگر راهنمایی کنید

 24. فاطی گفت:

  سلام روز به خیر من چند وقتیه که پریودیم نا منظم شده مثلا بین دو پریودم یک هفته زمان میوفته و یا بیشتر یا کمتر در نواحی مختلف بدنم هم موهای زاید در اومده و ریزش موی شدید هم دارم 17ساله و مجرد هستم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام.باید آزمایش هورمونی و تیرویید و سونوگرافی رحم و تخمدان بدین

 25. میرا احمدی گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه از اول پریوودی نامنظم بود یعنی ۷ روز میومد ولی دیر یا زود و اینکه این ماه پریوودم عقب افتاد یعنی باید ۲۳ یا ۲۲ برج ۱ میشدم ولی ۱۳ یا ۱۴ برج ۳ پریوود شدم و یک هفته اصلا نمیومد فقط خیلی کم لکه مانند میومد و بعد از یک هفته زیاد اومد و یک هعته طول کشید وقتی تمیز شدم دو سه روز بعدش دوباره اومد الان تقزیبا ۱ هفته یا ببشتر میشه میاد ولی کمه ایا امکان کیست تخمدان داشتنم هست یا امکان مریصی دیگه ای

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام.باید آزمایش هورمونی و تیرویید و سونوگرافی رحم و تخمدان بدین

 26. سوسن پورمحمداقدم گفت:

  سلام من 30سالمه پریودیهام خیلی نامرتبه 3ماه بود پریود نشدم الان که شدم خون ریزم تقریبا دو هفته است ادامه داره چیکار کنم موی زاید هم دارم ممنون میشم پاسخ بدید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام.باید آزمایش هورمونی و تیرویید و سونوگرافی رحم و تخمدان بدین

 27. ه گفت:

  سلام من ۱۷سالمه و هر ۲۱ روز یکبار پریود میشم روز قبل پریودی اسهال و حالت تهوع دارم

 28. ش گفت:

  سلام خانم دکتر
  من ۱۷ ساله هستم. اکثرا پریود نامنظمی دارم مثلا ۳۶ یا ۳۷ روز یا چند روز جلوتر میوفته
  اصلا منظم نیست و میزان خون ریزی خیلی کم هست در روز بیشتر از دو پد عوض نمیکنم و حد اقل خون ریزی بین ۳ یا ۴ روزه و اینکه سر سینه هام یه سری موهای زاعد در اومده مجرد هستم لطفا رهنمایی کنید باید چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي تخمدانها را انجام بديد و از نظر كيست تخمدان بررسي شيد

 29. نازنین پیری گفت:

  سلام
  من در ۱۳ سالگی پریود شدم در آذر ۱۳۹۹ولی در این ماه هنوز نشدم و در ماه قبلی ۹ روز بیشتر شدم من کمی نگرانم به نظر شما طبیعی است

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ٦ ماه اول شروع پريود نامنظم هست اما بعد از اون بايد منظم شه
   اگه منظم نشد بايد سونوگرافي بديد و از نظر كيست تخمدان بررسي شيد

 30. آیسل گفت:

  سلام خانم دکتر، خدا قوت و خسته نباشید عرض میکنم خدمتتون. من دختری 14 ساله هستم که در 26 اسفند 14 ساله شدم در اواسط آذر 99 برای اولین بار پریود شدم و از آن زمان تاکنون که تقریبا 5 یا 6 ماه میگذرد اصلا پریود نشدم ، علاوه بر این مادرم من در زمان حاملگی کیست رحم داشتند که هم زمان با زایمان شان کیست را نیز برداشته اند ، لطفا به من بگویید که این طبیعی است یانه ؟ خیلی نگرانم. امیدوارم که طبیعی باشد. لطفا راهنمایی فرمایید . با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نگران نباشین اگه ادامه پیدا کرد دارو برای منظم شدن پریود باید بخورین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه حجم خونریزی زیاد و در سیکل های بعدیم طول کشید با توجه به موارد ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه سایر علایم مثل رشد موهای زائد،جوش صورت،بزرگ شدن سینه ندارین با...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه بیش از یکسال که پریود میشین و بی نظمی دارین با توجه به موارد ذک...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قد پدر و مادرتون؟ بله به فوق تخصص غدد اطفال باید مراجعه کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه این لک ها ادامه دار باشه پریوده...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام میتونه علایمش باشه اما نمیشه تاریخ دقیقی تعیین کرد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این ترشحات اگه طی چند روز خاص مثلا ۵ روز ایجاد میشه و بعد خوب میشه پ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نمیشه فقط به پریود ارتباطش داد باید معاینه شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله پریود هست اگه وارد ۱۱ سال میشه موردی نیست...