عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی

 • 1398-08-04
 • ۱۲۲۳۲۵ بازدید
 • 421
علت نامنظم بودن چرخه‌ی قاعدگی چیست؟

آیا می‌دانید آخرین عادت ماهانه‌ شما چه زمانی بوده و چند روز به طول انجامیده است؟ اگر نمی‌دانید، شاید زمان آن فرا رسیده که در این مورد دقت و توجه‌ بیش‌تری به خرج دهید و به دنبال راهی برای برطرف کردن نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی باشید. در ادامه با بررسی دلایل نامنظم بودن پریود با ما همراه باشید.

قاعدگی نامنظم می‌تواند نشانه‌ بیماری‌های مختلف در زنان باشد که خود را به ‌صورت اختلالات در این سیکل طبیعی جنسی نشان می‌دهد. قاعدگی ممکن است اختلالات زیادی را در بر بگیرد. بنابراین، توجه به این مسئله فیزیولوژیک از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرخه‌ قاعدگی چیست؟

چرخه‌ قاعدگی مجموعه تغییراتی‌ را تشکیل می‌دهد که ماهانه در بدن زنان اتفاق می‌افتد و بدن را آماده‌ بارداری احتمالی خواهد کرد.

هر ماه یکی از تخمدان‌ها در جریان فرایندی که تخمک‌گذاری نام دارد، یک تخمک آزاد می‌کند. در همین زمان تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری احتمالی آماده می‌کند. اگر تخمک‌گذاری رخ دهد ولی تخمک بارور نشود، دیواره‌ رحم ضخیم شده، از بین رفته و از طریق واژن بقایای آن از بدن خارج می‌شود. این حالت عادت ماهانه یا پریود ماهانه (menstrual period) نام دارد.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی و غیر طبیعی هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند؟

چرخه‌ قاعدگی (menstrual cycle) در زنان بیانگر وضعیت سلامتی آن‌هاست. زنان باید بدانند که چگونه چرخه‌ قاعدگی خود را زیر نظر داشته و چه اقداماتی در صورت نامنظم بودن آن انجام دهند. 

زیر نظر داشتن دقیق چرخه‌ قاعدگی، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک‌گذاری و تشخیص تغییرات بزرگی همچون رخ ندادن عادت ماهانه یا خونریزی‌های پیش‌بینی نشده‌ ماهانه کمک بسیار بزرگی می‌کند.

علت پریود نشدن طولانی چیست

گاهی نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی چندان موضوع مهم و نگران‌کننده‌ای نیست؛ ولی در صورت تکرار این حالت فرد باید بداند که احتمالاً عاملی سلامت او را تهدید می‌کند.

چرخه‌ قاعدگی طبیعی کدام است؟

اولین روز عادت ماهانه به عنوان اولین روز از چرخه‌ قاعدگی در نظر گرفته می‌شود، این چرخه تا عادت ماهانه بعدی ادامه دارد.

مدت زمان چرخه‌ قاعدگی در افراد مختلف با هم متفاوت است. خونریزی ماهانه هر 21 الی 32 روز یک بار رخ داده و 2 الی 7 روز به طول خواهد انجامید. در سال‌های ابتدایی که زنان عادت ماهانه را تجربه می‌کنند، چرخه‌ قاعدگی طولانی‌تر خواهد بود. هر چه‌قدر که سن فرد بالاتر رود چرخه‌های قاعدگی کوتاه‌تر و منظم‌تر خواهند شد.

میزان خونریزی در این دوران نباید از ۳۰ سی‌سی کمتر و یا از ۸۰ سی­‌سی بیشتر باشد. رنگ خون نباید خیلی بیش از حد تیره و یا بیش از حد روشن باشد. خونی که طی قاعدگی از بدن فرد خارج می‌­شود نباید حالت قیر مانند داشته باشد.

چرخه‌ قاعدگی فرد می‌تواند منظم باشد و هر ماه مقدار مشخصی طول بکشد. یا که نه می‌تواند نامنظم باشد و یا اینکه فرد خونریزی ماهانه‌ای سبک، سنگین، کوتاه، طولانی و یا حتی دردناک و یا بدون درد را تجربه کند. همه این موارد می‌توانند یک چرخه‌ قاعدگی طبیعی باشند. این تعریف برای هر فردی یک تعریف مشخص و منحصر به فرد است.

به یاد داشته باشید که مصرف قرص‌های ضد بارداری یا وسایل جلوگیری از بارداری مانند آی یو دی (IUD) می‌تواند چرخه‌ قاعدگی شما را تغییر دهد. اگر از این موارد استفاده می‌کنید، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید.

زمانی که فرد به دوره‌ یائسگی (menopause) نزدیک می‌شود، فرد نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن شانس ابتلا به سرطان رحم در زنان افزایش می‌یابد؛ بنابراین در دوران یائسگی فرد در صورت مشاهده‌ هرگونه خونریزی غیر طبیعی باید با پزشک خود مشورت کند.

قاعدگی نامنظم به چه صورت است؟

قاعدگی نامنظم طیف وسیعی از مشکلات را در­بر­می­‌گیرد. برخی از این مشکلات ممکن است زمینه‌ساز و یا نشان‌­دهنده یک مشکل جدی باشند. سن شروع قاعدگی در کشور­ها و اقوام مختلف متفاوت است؛ اما به طور طبیعی سن شروع قاعدگی از ۱۲ تا ۱۳ سالگی است.

در ابتدا احتمال بروز اختلالات و بی‌­نظمی­‌ها در قاعدگی اعم از دقیق نبودن زمان پریودی و یا حتی فاصله­ زیاد بین قاعدگی‌­ها طبیعی است؛ مخصوصا اگر فرد زمینه ژنتیکی نیز برای این امر داشته باشد. به همین دلیل پیگیری کردن این قبیل اختلالات درسال­‌های آغازین شروع سیکل جنسی چندان ضروری به نظر نمی‌رسد.

اما درمورد بزرگسالان که چند سال از آغاز سیکل جنسی­شان می­‌گذرد؛ نامنظم شدن زمان قاعدگی (از شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی باید حدودا ۲۸ روز فاصله باشد)، درد­های بسیار شدید در دوران پریودی، زیاد بودن حجم خون قاعدگی و یا غیر طبیعی بودن رنگ آن همگی از جمله اختلالات شایع درباره­ قاعدگی هستند که درصورت بروز، باید به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

چگونه چرخه‌ قاعدگی را می‌توان زیر نظر گرفت؟

به فرد توصیه می‌شود که در تقویم زمان شروع چرخه‌ قاعدگی را علامت‌گذاری کند، این کار به او کمک می‌کند تا فرایند طبیعی بدن خود را به راحتی زیر نظر بگیرد. اگر فرد هر ماه زمان شروع عادت ماهانه خود را یادداشت کند و این کار را چند ماه متوالی و پشت سر هم انجام دهد، می‌تواند منظم بودن یا نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی خود را به راحتی تشخیص دهد.

اگر نگران عادت ماهانه و خونریزی‌ ماهانه هستید، موارد زیر را هم زیر نظر بگیرید:

 • زمان پایان خونریزی ماهانه را یادداشت کنید، این مورد به شما کمک می‌کند تا مدت زمانی که خونریزی ماهانه طول می‌کشد را بررسی کنید و بدانید که نسبت به ماه قبل این مدت زمان کوتاه‌تر یا بلندتر بوده است.
 • جریان خونریزی ماهانه را به دقت ثبت کنید. شما می‌توانید میزان و حجم خونریزی ماهانه خود را به دقت بررسی کنید. خون خارج شده از بدن را برای وجود لخته خون احتمالی بررسی کرده و یادداشت کنید که چند وقت یکبار نیاز به تعویض پد بهداشتی وجود دارد.
 • خونریزی‌های غیرطبیعی را به دقت بررسی کنید. اگر در فاصله‌ زمانی دو عادت ماهانه دچار خونریزی شوید، باید به پزشک مراجعه کنید.
 • وجود درد در طی دوران ماهانه طبیعی است ولی با این حال میزان درد را هم باید به دقت زیر نظر داشت.
 • تغییرات خلق‌وخو و رفتاری خود را نیز زیر نظر بگیرید.
پریود بیشتر از ۳۵ روز

چه عواملی باعث نامنظم بودن چرخه عادت ماهانه خواهند شد؟

عوامل ایجاد بی‌نظمی در چرخه‌ قاعدگی عبارتند از:

 • بارداری یا شیردهی

یکی از اولین نشانه‌های بارداری پریود نشدن است. شیردهی بعد از زایمان هم می‌تواند چرخه‌ قاعدگی طبیعی را تا حدود زیادی مختل کند. 

 • مشکلات گوارشی، کاهش شدید وزن یا انجام حرکات ورزشی شدید

مشکلات گوارشی همچون بی اشتهایی عصبی (anorexia nervosa)، کاهش شدید وزن و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند چرخه‌ی قاعدگی را مختل کند. 

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک ( Polycystic ovary syndrome (PCOS) )

تشخیص سندروم تخمدان پلی‌کیستیک با انجام سونوگرافی ممکن است. این عارضه یک مشکل در سیستم غدد درون‌ریز است و در آن تخمدان‌ها بزرگ‌تر از حالت عادی بوده و در آنها اجزایی به نام فولیکول مشاهده می‌شود.

همین موضوع جلوی تخمک­‌گذاری و قاعدگی منظم را می‌­گیرد. نشانه‌­های این مشکل در اغلب افراد به صورت پرمویی (افزایش موهای زائد)، چاقی، آکنه و نازایی است. در این حالت ممکن است فاصله بین قاعدگی‌­ها تا ۳۵ روز و حتی بیشتر افزایش یابد.

 • یائسگی زودرس و پیش از موعد 

این عارضه قبل از 40 سالگی اتفاق می‌افتد و فرد در این سن دیگر قادر به تخمک‌گذاری نیست. زنان مبتلا به این عارضه هم بی‌نظمی چرخه قاعدگی را تجربه خواهند کرد.

سن طبیعی برای بروز یائسگی ۴۷ تا ۵۱ سالگی است. اگر خونریزی فرد خیلی زودتر از موعد قطع شود و این عدم قاعدگی بیش از ۶ ماه طول بکشد؛ فرد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یائسگی اگر در بازه سنی مناسب رخ دهد؛ اتفاقی کاملا طبیعی و فیزیولوژیک از بدن است که هیچ جای نگرانی ندارد و علت آن این است که تخمک‌­های فرد رو به اتمام است و درنتیجه به تدریج تخمک­‌گذاری در فرد متوقف می‌­شود و در نهایت جریان قاعدگی متوقف می‌شود.

 • بیماری التهاب لگن ( Pelvic inflammatory disease (PID) ) 

بیماری التهاب لگن در واقع نوعی عفونت است که باعث بی‌نظمی در چرخه قاعدگی می‌شود. 

 • فیبر رحمی (Uterine fibroids)

فیبرهای رحمی توده‌هایی غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می‌کنند. این توده‌ها منجر به عادت‌های ماهانه شدید و طولانی خواهند شد.

انواع درد­های قاعدگی

دردهای دوران قاعدگی به دیسمنوره معروف هستند. این دردها به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می­‌شوند. دردهای اولیه با شروع قاعدگی آغاز می­‌شوند و در نهایت تا دو یا سه روز اول قاعدگی ادامه و سپس تسکین پیدا می‌­کنند. این قبیل دردها، طبیعی هستند و افراد می‌­توانند از انواع مسکن­‌ها در این دوران استفاده کنند.

دردهای ثانویه از چند روز قبل پریود آغاز می‌شوند و در طول دوره و چند روز بعد از قاعدگی نیز ادامه می‌­یابد.

آندومتریوز چیست؟ چگونه آندومتریوز موجب اختلال قاعدگی می­‌شود؟

آندومتریوز به حالتی گفته می‌­شود که بافت رحم در جایی دیگر از بدن تشکیل می­‌شود. علت این موضوع به طور دقیق مشخص نشده است اما محققان احتمال داده‌­اند که این مشکل اغلب به علت پس زده شدن خون از لوله­‌های رحم به بالا، رخ می‌­دهد. این حالت اغلب در خانم­‌های جوان در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی، که از روش­‌های جلوگیری از بارداری استفاده می­‌کنند بروز می‌کند.

آندومتریوز خود را با درد­های ثانویه قاعدگی و یا دردهای شدید بعد از نزدیکی نشان می‌­دهد. در صورت حاد و شدید بودن این مشکل، البته در حالتی که فرد تمایل به بارداری در آینده نداشته باشد؛ از طریق جراحی به طور کامل مشکل را برطرف می­‌کنند. در غیر این صورت با استفاده از داروهای مسکن و جلوگیری موقتی از بارداری به درمان بیمار اقدام می­‌کنند. یکی از نشانه­‌های این مشکل بروز لکه‌­بینی در فواصل بین قاعدگی‌­هاست.

اختلالات هورمونی چگونه موجب بروز نامنظمی‌­های قاعدگی می‌­شوند؟

برخی غدد بدن به طور غیر مستقیم در سیکل جنسی تاثیرگذار هستند؛ برای مثال کم‌کاری یا پرکاری تیروئید (غده‌ه­ای درون‌ریز در قسمت جلوی گردن) موجب بروز اختلالات شدیدی در قاعدگی‌­های فرد می‌­شود. همچنین اختلال ترشح پرولاکتین (هورمونی که از غده­ هیپوفیز ترشح شده و موجب تحریک ترشح شیر از غدد شیری می‌­شود) نیز می‌­تواند موجب بروز بی نظمی­‌هایی در سیکل پریود فرد شود.

پولیپ چیست؟ چگونه موجب بروز قاعدگی نامنظم می‌شود؟

پولیپ به بافت‌­های کوچک که مانند توده در برخی بافت‌های بدن تشکیل می‌شوند گفته می ­شود. پولیپ­‌ها ممکن است پایه‌دار یا بدون پایه باشند. در این بحث منظور ما از پولیپ، پولیپ‌های بافت رحم و گردن آن است که می­‌توانند اختلالات متعدد و متنوعی را در سیکل جنسی فرد از جمله نظم قاعدگی‌­ها ایجاد کنند.

چه اقداماتی برای جلوگیری از نامنظم بودن چرخه‌ قاعدگی می‌توان انجام داد؟

تجویز قرص‌های ضد بارداری به منظم شدن چرخه‌ قاعدگی برخی از زنان کمک می‌کند. درمان برخی مشکلات مانند مشکلات گوارشی هم به حل مشکل عادت ماهانه نامنظم کمک می‌کند. با این حال برخی بی‌نظمی‌ها در چرخه‌ قاعدگی اجتناب‌ناپذیر هستند. 

در صورت مشاهده‌ موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید:

 • عادت ماهانه به یکباره و برای بیش از 90 روز متوقف شود و فرد باردار نباشد. 
 • بعد از چندین دوره چرخه‌ قاعدگی منظم به یکباره این چرخه دچار بی‌نظمی شود.
 • خونریزی بیش از 7 روز طول بکشد.
 • خونریزی شدید باشد و هر یک یا دو ساعت نیاز به تعویض تامپون و یا پد بهداشتی باشد.
 • فاصله‌ بین دو خونریزی ماهانه کمتر از 21 روز و بیشتر از 35 روز باشد. 
 • خونریزی‌های غیر طبیعی بین دو عادت ماهانه مشاهده شود. 
 • دردهای غیر طبیعی و شدید در هنگام عادت ماهانه
 • بعد از استفاده از تامپون فرد احساس ناخوشایندی داشته و یا حتی تب کند. 

سخن آخر

قاعدگی‌های نامنظم گاهی اوقات بسیار جدی هستند و ممکن است تابلوی یک بیماری، حتی سرطان دهانه رحم و دیگر انواع بدخیمی‌­های دستگاه جنسی باشد؛ بنابراین لازم است این قبیل اختلالات (مخصوصا اگر فرد در سنین باروری است و قصد حاملگی دارد) حتما پیگیری و درمان شوند.

اگر در مورد چرخه‌ قاعدگی سوالی دارید و یا متوجه تغییری در آن شده‌اید، بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید و مشکل نامنظم بودن چرخه قاعدگی را برطرف کنید.

منابع:

mayoclinic

healthywomen

healthline

لیست پزشکان متخصص زنان و زایمان

لیستی از پزشکان متخصص زنان و زایمان را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک مورد نظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، روی تصویر زیر کلیک کنید(یا لمس کنید).

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «عادت ماهانه نامنظم؛ علت قاعدگی نامنظم و پریود نشدن طولانی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

421 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من پریودم نامنظم میشه یه بچه ۱۸ ماهگی دارم بهش شیر میدم منظورتون عادیه می ترسیم حامله بشم

  • سلام
   اولا باید یک روش پیگیری مطمین داشته باشین چون شیردهی کافی نیست برای یشگیری از بارداری
   اگر بی نظمی ها ادامه پیدا کرد یک سونوگرافی بدین

 2. سلام خانم دکتر من ۲۱ سالمه من یک ماه در میان عادت میشم این واسه بچه دار شدنم مشکل هست یا خیر ؟

  • سلام ممكنه كيست تخمدان داشته باشيد بايد سونوگرافي بدين و درصورت كيست داشتن درمان ميشيد در بچه دار شدن مشملي ايحاد نميكنه نگران نباشيد

 3. سلام من 20سالمه همیشه هم قاعدگی منظمی داشتم این ماه قاعدگی نداشتم برا حامگی هم جلو گیریی کردم بنظرتون مشکلی هست؟

 4. سلام
  خسته نباشید
  من حدود ۱۳ سالگی پریود شدم و از همون اول پریود های نامنظمی داشتم به طوری که هر ۳ ماه یا ۴ ماه یک بار پریود میشدم
  من از برج ۷ پارسال متوجه شدم که pco هستم و وقتی به دکتر مراجعه کردم بهم امپول و قرص داد برای دو ماه پریود شدم اما وقتی داروهام تموم شد تا ۵ ماه پریود نشدم و این بار خودم قرص پروژسترون و دوفاستون خوردم که بهم نساخت و به خونریزی افتادم تا ده روز
  بعد که به دکتر مراجعه کردم برام سونو نوشت
  وقتی که سونو دادم دکترسونوگرافی گفت که pcoنیستی
  ولی من هنوز عادت ماهیانم نامرتبه باید چه کار کنم
  ایا ممکنه خوب شده باشم یا نه؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  خیلی میترسم در اینده دچار مشکل بشم
  ۱۵ سالمه و مجردم

  • سلام ٢-٣ سال اول از شروع پريرد تا بدن تنظيم شه طول ميكشه يعني اين روتد طبيعيه و ممكنه يسري ها اينطوري باشن يسري ها نباشن
   سونوگرافي محدد بدين تا مطمئن شيد pco نبوده اگه نرمال بود حاي نگراني تداره
   بهترين كار اينه وردش منيد
   دويدن خيلي كمك ميكنه

 5. سلام خانوم دکتر.
  من ۲۵ سالمه و از ۱۱سالگی‌ پریود شدم، همیشه پریودم نامنظم بود، امسال پریودمو تحت نظر گرفتم و متوجه شدم سیکل قاعدگیم ۳۸ روزست اما بعد از پنج ماه دوباره نظم قاعدگیم به هم خورد،قاعدگی دردناک دارم و گاهی ۵روزه و گاهی ۶ روزه، موهای زائد زیر چونه دارم و بعد از راه رفتن زیاد و یا خوابیدن کف زمین لگنم درد میگیره ،میخواستم بدونم احتمال فیبرم رحم در من هست؟ و ایا درد لگنم به مشکل نامنظم بودن پریودم مرتبطه یا نه؟
  ممنونم از شما

  • سلام
   چون بی نظمی دارین شما باید اول از همه یه سونوگرافی رحم و تخمدان و ضمایم انجام بدین

 6. سلام من مجردم و ۲۰ سالمه و وزنم ۵۶. پریودی هام ۲ یا۳ ماه یک تاریخه بعد دوباره ده روز عقب میندازم یعنی مثلا ۸ پریود میشم ۲ ماه بعدش ۱۸ میشم ایا این طبیعیه؟و یکبار هم دوماه پریودنشدم و بینش لکه بینی داشتم روی چونه چنتا موی مردونه و سینه سمت چپم ۱ موی مردونه دیدم ،جوش هامم به نسبت قبل بلوغم زیاد شده و احساس کسالت دارم .سینه هامم کوچک هستن ولی خانم های سمت مادریم پدریم
  همه نرمال هستن ممکنه از کمبود ویتامین و هورمون باشه؟ میخواسم بدونم باید برم پیش دکتر زنان یا غدد و چه ازمایش هایی انجام بدم

  • سلام
   باید جهت بررسی به متخصص زنان مراجعه کنید
   و آزمایش هورمون های جنسی و تیرویید و کم خونی
   و سونوگرافی لگن انجام بشود

 7. سلام من سابقه ی کیست تخمدان داشتم ولی دردش تمگم شد و قرص هایی ک دکتر تجویز کرده بودن هم تموم شد و دیگه قرص نخوردم من باید 28 پریود میشدم ولی الان 4روز میگذره ب نظرتون دلیلش چیه خطرناکه؟؟؟

 8. سلام عزیزم من ۲۱ سالمه و بعد از یکسالونیم جلوگیری طبیعی قصد باردار شدن کردم و تا الان ک ۶ ماه میگذرد نتبجه ای ندیدم ب مدت یه ماهم هست ک پریودی نامنظم دارم چه کنم؟فقط ب مدت سه روز در ماه اول قرص ضد بارداری استفاده کردم

  • سلام شما زير ٣٠ ساليد ٦ ماه ديگه براي بارداري اقدام كنيد فعلا جا داره
   اگه بعد از ٦ ماه بعد كه ميشه كلا يكسال باردار نشدين همسرتون بايد آزمايش اسپرم بدن

 9. سلام
  من ۳۲ سالمه متاهل هستم پریودی من ۲۵ الی ۲۷ روزه ۱ مرداد پریود شدم تا حالا پریود نشدم نگرانم چکار کنم خانم دکتر ..دم نوش زعفران میخورم
  میخواستم بدونم باردار نشدم در ضمن بی بی چک استفاده کردم باردار نبود دیروز به روش طبیعی جلوگیری میکنم لطفا راهنمایی کنید.

 10. سلام من ۲۰ سالمه در دوران عقدم همیشه قبل از اینکه پریود بشم درد های شدیدی دارم و پریودی نامنظمی دارم قبل از ازدواجم هم پریودیم نامنظم بود ولی این درد هارو نداشتم میخواستم برم دکتر به نظرتون بزارم پریود شم برم بهتره یا پریود نشدم برم ؟؟

 11. سلام خانم دکتر
  دخترم ۱۵ سالشه دو ساله که پریود میشه و از همون ابتدا همیشه نامنظم بوده خیلی دیر به دیر پریود میشه و دوران پریودش هم خیلی طولانی هست
  ازمایش وسونوگرافی انجام داده مشکلی نداره منتها الان دو ماهه که پریودش قطع نشده که باعث استرسم شده و هر دکتری می برم جواب نمیده

  • سلام آزمايش زيرو براش انجام بدين
   Cbc.diff
   Esr crp
   Fsh lh
   Tsh
   Prl
   17 hydroxyestegen

 12. سلام من در اوایل ۱۴ سالگی هستم از اوایل ۱۳ سالگی پریود میشم ولی اوایل به پریودم توجه نمیکردم بعد ها که توجه کردم دیدم من تو دوماه یک بار پریود میشم خونریزیم هم زیاده طوری که مجبور میشم هر دو ساعت یکبار نوار بهداشتی عوض کنم مدت پریود شدنم هم بعضی مواقع ۵ روز بعضی مواقع هم ۶ روز لطفا کمکم کنید خیلی استرس دارم آیا من مشکلی دارم؟مشکلم چیه؟چطور میشه درمانش کرد؟آیا من در آینده با مشکلات ناباروری همراه خواهم شد ؟؟لطفا جواب بدید

  • سلام دو سه سال اول بعد از پريود نامنظم هست نگران نباشيد تا بدن تنطيم شه
   اگه خيلي نگرانيد سونوگرافي بدين
   اما دچار نازايي نميشويد

 13. سلام دختری بیست ساله هستم از همون اولی ک پریود شدم تا الان همیشه پریودی نا منظمی داشتم بعضی وقتا دو ماهی یک بار پریود میشم
  ایا مشکلی دارم ؟

  • سلام بله ، بايد از نظر كيست تخمدان بررسي سويد

  • سلام من دختری ۱۹ ساله هستم واز ۱۱سالگی پریود شدم الان ۲ ساله ۲ماه یک بار پریود می شم و سر گیجه و سر درد و خون دماغ میشم

   • سلام
    شما باید هم یه چکاپ‌کامل بدین(آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg, EsR, crp, vit d3و همینطور هورمون های جنسی و،pbs,ldh pt,ptt,inr ) و همچنین سونوگرافی شکم و لگن انجام بدین
    و جواب بررسی ها رو با متخصص زنان و متخصص داخلی در میون بزارین

 14. سلام من ۱۹ سالمه من همیشه هفتم هرماه پریودمیشدم ومنظم بودالان دوماهه که یک بار۴ماه شدم امروزم ۲۷ ماه پریودشدم الن دوبارنامنظمه البته بگم هم ماه پیش هم این ماه قرص اورژانسی خوردم امادقیق نمیدونم چندم ماه بودبنظرتون ازقرصه یامشکلی هست

  • سلام
   احتمالا بخاطر قرص اورژانسیه زیرا قرص اورژانسی میتونه سبب اختلال هورمونی بشه

 15. سلام خانم دکتر خسته نباشید .من از ۱۲ سالگی پریود شدم و الان ۱۷ سالمه ۵ ساله ک پریود میشم ولی هیچ موقعه پریودم منظم نبوده سه چهار ماه یکبار پریود میشم و نزدیک ب یک ماه طول میکشه هیچ دردی ندارم ولی خون ریزی شدید دارم ب دکتر هم مراجعه کردم ولی هیج نتیجه ای نگرفتم و گفت ک طبیعیه!ب نظرتون باید چیکار کنم ؟؟؟

  • سلام
   باید سونوگرافی از رحم و تخمدان ها جهت بررسی کیست انجام شود

 16. سلام من ۳۷سالمه جدیدانمیدونم چرازمان پریودم بهم ریخته قبلاهر۲۱روزپریودمیشدم اونم ۶روزالان بهم ریخته دقیقا۳ماهه به جای ۲۱روز۱۴روزس یابعضی وقتابه جای ۲۱روز۲۸روزم شده اماهمون شش روزه خونریزی دارم فقط وقت پریودم بهم ریخته حسابی ترسیدم تواینترنت خوندم نوشته سرطان حالانمیدونم چکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 17. سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و از ۱۲ سالگی پریود میشم اما همیشه نامنظم و اصن دقت نمیکردم چند ماه دقت میکنم
  مثلا ۱۸ تیر ماه شدم
  توی مرداد ماه ۲۴ ام شدم
  این طبیعی نیست درسته؟

  • سلام بايد سونوگرافي بدين تا از نظر تخمدان پلي كيستيك بررسي شويد

 18. سلام خسته نباشید
  من ۲۵ تیر پریود شدم والان ماه مرداد نشدم
  ۳۰سالمه ارتباط نزدیک داشتم با رعایت کامل
  سیکل قاعدگی ۲۷ روزه اس
  ۸سال تیرویید کم کار دارم
  هرماه استرسی م
  باردارم یا نه؟

  • سلامهمىز وقت داريد
   اگه تا ٥ روز بعد از تاريخ مقررتون پريود نشديد بتا بدين

 19. سلام ببخشید من 16 سالمه ونزدیک 2 سال هم هست که پرید میشم و این چند ماه آخر نزدیک 3 ماه هست پریدم و اصلا بند نیومده ولی هیچ دردی ندارم و خونریزی هم زیاد نیست بنظرتون باید به پزشک مراجعه کنم

 20. من قاعدگی سنگین دارم خونریزی شدید.دردشدیدونامنطم. جه قبل ازدواج چه بعد ازدواج.

 21. سلام،خسته نباشید۲۶سالمه،یه دختر ۶ ساله دارم،از دوران مجردی پریودیهای نامنظم داشتم،بعد زایمان خوب شد ولی الان نامنظمه،اینسری ۴ ماه بعد شدم،هر دکتری رفتم مشکلی نداشتم ازمایش پرولاکتین هم دادم مشکل خاصی نبود،دیگه نمیدونم کدوم دکتر برم،لطفا راهنمایی کنید

  • سلام سونوگرافي بديد از نظر ميست تخمدان بررسي شويد
   تست تيروييد بديد از نظر كم كاري نيروييد بررسي شويد

 22. سلام خسته نباشید
  من ۲۲ سالمه و یک ساله که ازدواج کردم،تقریبا ۳ ماه میشه که هنوز پریود نشدم،دوبار هم از بیبی چک استفاده کردم و جواب منفی بود.اخیرا هم خیلی اضافه وزن پیدا کردم و استرس داشتم!بنظرتون باید به پزشک مراجعه کنم؟

 23. سلام من ۱۲ سالمه
  الان حدود دوهفته از پریوید گذشته ولی هنوز پریود نشدم
  بسیار ادم استرسی هستم
  ممکن از استرس باشه؟

 24. من 13 سالگی پریود شدم چند ماه منطم بود پریوذیم
  بعد نامنظم شد الانم ازدواج کردم نامنظمه
  تو حاملگیم ایرادی نداره اگه بخوام حامله بشم

  • سلام نامنظم بودن پريود نشون دهنده نامنظم بودن تحمك گذاري هست بايد منظم شه لذا به متخصص زنان مراجعه كنيد

   • سلام من ۱۹سالمه تیروئید داشتم عمل کردم و ۹۹/۵/۱۲ید درمانی انجام دادم اون ماه بیست و نه تیر پروئید شدم این ماه ۲۲مرداد زودتر پریود شدم بنظرتون مشکلی هست یا بخاطر ید درمانی هست

    • سلام نگران نباشيد بخاطر استرسي بوده كه به بدنتون وارد شده

 25. سلام من ۳۲سالمه.وچندروز پیش ازمایش چکاپ دادم گفتن پلاکتم ۱۰۰وپایینه..من پرویدیهای بسیارشدیدی دارم.ازچندروز مونده به پرویدیم خیلی عصبی ..ببخشید میخواستم بدونم.این عصبی شدنهام ربطی به پلاک داره.من باید برای مشکل پلاکتم چیکارکنم.

  • سلام ربط نداره اما واسه پلاكتتون و بررسي دقيق ترش بايد فاكتور فون ويلبراندتونم چك شه

 26. با سلام خانم دکتر من 20 سالمه و از 15 سالگی پریود شدم اما از اون دفعه اولم خیلی نامنظم بود و فاصله بین پریود هام خیلی زیاد بود.مثلا بعد 6 ماه دو روز لک بینی داشتم. پارسال سونوگرافی رفتم و کیست های 5 میلیمتری تو ناحیه تخمدان هام مشاهده شد. آزمایش خونمم به دکتر زنان نشان دادم چیزی نگفت. بهم سه بسته قرص مارولین داد. سه ماه استفاده کردم و سه پریود 8 روزه شدید داشتم. اما بعد باز پریود نشدم. الان 6 ماهه نشدم به خاطر کرونا هم ترسیدم برم بیمارستان. آیا خطر نازایی دارم؟ چکار کنم؟

  • سلام تنبلي تخمدانه يا بخاطر كيست هست بهتره سونوگرافي بدين

 27. سلام خانم دکترمن ۴۵ سال دارم وسه زایمان موفق داشتم آخرین بار پریودم ۲ سال پیش بود والان بعداز دوسال دوباره پریود شدم تکلیف چیست البته دیابت وچربی خون هم دارم ووزنم هم۹۵ شده لطفا راهنماییم کنید متشکرم

  • سلام لطفا سونوگرافي واژينال انحام بدين تا ضخامت اندومترتون مشخص شه

 28. سلام من ۱۸ سالمه از اول سال یک ماه در میون پریود شدم تا خرداد ک ۱۷ روز خونریزی داشتم اونم برای قرص ضد بارداری بود چون میخواستم از خونریزی جلوگیری کنم الان تیر ماه و تا الان پریود نشدم بیبی چک هم گرفتم منفی بوده میخواستم بدونم دلیلش چیه

  • سلام تست بتا خون بديد
   اگه منفي بود علتش بخاطر قرص جلوگيري اورژانسي هست

 29. سلام
  ۱۸ساله هستم از ۱۲سالگی پریود میشم
  الان دوماه که موقع پریود مثل قبل دل درد میگیرم
  ولی چند روز دیر تر پریود میشم
  مشکلی هست؟

 30. سلام خانم دکتر من ۱۴ سالمه من اول ها به طور منظم پریود میشدم ولی ۴ ماهه دیگه نشدم و تازه امروز شدم ولی خیلی خیلی کم به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟؟

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه