دکتر ارتوپد چه مهارت‌ها و وظایفی دارد

 • 1397-06-24
 • 4
ارتوپد

دکتر ارتوپد پزشکی است که در تشخیص، درمان، پیشگیری و توان‌بخشی اختلالات، آسیب‌ها و بیماری‌های سیستم اسکلتی عضلانی بدن آموزش دیده است.

بسیاری از افراد سؤال می‌کنند که کار دکتر ارتوپد چیست یا جراح ارتوپد کجا را درمان می‌کند. دکتر ارتوپد (که دارای مدرک پزشكي عمومی و بعد از آن تخصص ارتوپدی است) پزشکی است که در تشخیص، درمان، پیشگیری و توان‌بخشی اختلالات، آسیب‌ها و بیماری‌های سیستم اسکلتی عضلانی بدن آموزش دیده است. جراحان ارتوپد برای درمان ضایعات عضلانی، آسیب‌های ستون فقرات، آسیب‌های ورزشی، بیماری‌های دژنراتیو، عفونت‌ها، تومورها و اختلالات مادرزادی هم از روش جراحی و هم غیر جراحی استفاده می‌کنند.

درمان غیر جراحی می‌تواند شامل استفاده از دارو، ورزش و سایر روش‌های توان‌بخشی و یا درمان‌های جایگزین باشد. درصورتی‌که بیمار به درمان سنتی پاسخ ندهد، لازم است که درمان با روش جراحی را توصیه کنیم. سیستم اسکلتی عضلانی شامل استخوان‌ها، مفاصل، رباط‌ها، عضلات، اعصاب و تاندون‌ها است. این نواحی در تشخیص و درمان قبل از عمل، عمل و بعد از عمل درگیر هستند.

جراحان ارتوپد برای درمان تمام قسمت‌های سیستم عضلانی اسکلتی آموزش می‌بینند اما تخصص بسیاری از آن‌ها مربوط به نواحی خاص مانند دست، شانه و آرنج، ستون فقرات، لگن، زانو یا پا و مچ می‌شود. آن‌ها همچنین ممکن است در زمینه‌هایی مانند تروما، انکولوژی، پزشکی ورزشی، جراحی ترمیمی یا اطفال تخصص پیدا کند. جراحان ارتوپد اغلب با سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی همکاری می‌کنند و بیشتر به‌عنوان مشاوران دیگر پزشکان مشغول به کار هستند. آن‌ها می‌توانند در قسمت آموزش، تحقیق یا کار در یک گروه چند تخصصی یا انفرادی کار کنند.

دکتر ارتوپد چه‌کاری انجام می‌دهد

تا سال‌های 1890،  دکتر ارتوپد رشته‌ای بود که به اصلاح نافرمی‌های جسمی در کودکان می‌پرداخت. دکتر ارتوپد  با استفاده از ورزش، انجام حرکات دستی و آتل‌بندی، نافرمی‌های بدن کودکان را درمان می‌کند. در ابتدا بحث بر سر این بود که در رشته ارتوپد به‌هیچ‌وجه نباید عمل‌های جراحی وجود داشته باشد. این حرفه در اوایل دهه 1900 به علت پیشرفت‌های ریخته‌گری و استخوان‌سازی در میان سایر رشته‌ها، به سمت درمان‌های جراحی پیش رفت.

روش‌های جراحی

بسیاری از پیشرفت‌های جراحی ارتوپد از تجربه در طول جنگ‌ها حاصل شده است و به سمت روش‌ها و تکنیک‌های پیشرفته‌ی که در حال حاضر داریم، پیش رفته‌اند، مانند:

 • آرتروسکوپی– روشی که با استفاده از دوربین می‌توان داخل مفصل را دید
 • فیوژن– روشی که با استفاده از میله‌ها یا دستگاه‌های داخلی، استخوان‌ها به هم جوش می‌خورند
 • فیکسچر داخلی – روشی که قسمت‌های شکسته استخوان را با صفحات، پیچ یا مهره نگه می‌دارد.
 • جایگزینی مفصل – یک مفصل آسیب‌دیده برداشته می‌شود و به‌جای آن یک مفصل مصنوعی یا به‌صورت جزئی، یا کلی یا اصلاح آن جایگزین می‌گردد.
 • استئوتومی– اصلاح ناهنجاری استخوانی با برش و تغییر محل استخوان
 • ترمیم بافت نرم – ترمیم تاندون‌ها یا رباط‌ها

آموزش

جراحان ارتوپد آموزش گسترده‌ای برای تشخیص، درمان (غیر جراحی یا جراحی) و بازسازی مشکلات سیستم عضلانی اسکلتی دیده‌اند. آن‌ها در آمریکا ابتدا چهار سال برای گرفتن مدرک کارشناسی در یک کالج تحصیل می‌کنند. سپس، چهار سال دیگر برای کسب M.D. یا D.O در یک دانشکده پزشکی معتبر می‌گذرانند. پس‌ازآن، پنج سال در یک مرکز پزشکی بزرگ به‌طور متمرکز دوره آموزش ارتوپد را می‌گذرانند.

بعدازاین دوره آموزشی، فرد ممکن است یک یا دو سال دیگر در کلاس‌های کمک‌رسانی برای آموزش در دوره تخصصی ارتوپد شرکت کند. مهم است که جراح ارتوپد مورد تائید هیئت‌علمی باشد که باید یک پروسه بررسی را توسط همکاران تجربه کند و سپس تجربیات خود را در زمینه ارتوپد با گذراندن هر دو آزمون شفاهی و کتبی که توسط هیئت علمی ارتوپد آمریکا ارائه می‌گردد، نشان دهد.

در ایالات‌متحده، متخصصان جراحی دست و طب ورزش ارتوپدی می‌توانند با گذراندن موفقیت‌آمیز آزمون استاندارد جداگانه، علاوه بر کسب گواهینامه اولیه هیئت علمی خود، گواهینامه‌های تکمیلی (CAQ) را به دست آورند. حوزه‌های تخصصي دیگر عبارت‌اند از: جراحی دست، جراحی شانه و آرنج، بازسازی کامل مفصل (آرتروپلاستی)، ارتوپدی کودکان، جراحی پا و مچ پا، جراحی ستون فقرات، انکولوژی اسکلتی عضلانی، پزشکی ورزشی جراحی و تروما ارتوپدی.

جراحان ارتوپدی برای حفظ دانش و مهارت‌های فعلی خود در زمینه ارتوپد، ساعت‌ها مطالعه می‌کنند و در دوره‌های آموزش مداوم پزشکی شرکت می‌کنند. آن‌ها هر 10 سال یک‌بار پروسه دقیقی را برای کسب مجدد گواهینامه می‌گذرانند.

منابع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «دکتر ارتوپد چه مهارت‌ها و وظایفی دارد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

4 دیدگاه در حال حاضر

 1. میخواستم بدونم که چند سال طول می کشه که جراح ارتوپد شد؟؟؟؟

 2. من اخر ستون فقراتم قسمت گلابی شکل خیلی درد میگیره باید برم پیش ارتوپد؟ک بدونم مشکلی هست یا ن؟

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر