علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟

 • 1398-10-04
 • 8
علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن چیست؟ زمانی که رگ‌های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می‌شوند، خون از بینی جاری می‌شود که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می‌گویند.

علت خون دماغ شدن‌ های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده‌ی شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی‌ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت. 

انواع خون دماغ شدن و علت آن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می‌گیرد:

خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds: 

دیواره‎ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می‌کند سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ‌های خونی زیادی است و این رگ‌ها می‌توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش‌تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می‌شوند. 

خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds: 

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن‌تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده دیده می‌شود. 

علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن 

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده‌ این عارضه ربط مستقیمی به جراحت‌های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان‌های بینی و یا شکستگی پایه‌ی جمجمه می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر ضربه‌ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده‌اید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت‌های خون دماغ شدن قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد کرد و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد. 

خون دماغ شدن

چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می‌شود؟

انگشت کردن در بینی 

اگر به آلرژی‌هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری‌هایی که باعث خارش بینی می‌شوند، مبتلا هستید، باعث می‌شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید. 

فین کردن 

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی سطحی شود. 

دلیل خون دماغ شدن چیست؟

 

اختلالات لخته شدن خون از علت‌های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی دهنده  (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می‌کنند، می‌توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند. 

داروها

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که خون را رقیق می‌کنند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می‌کنند مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار دشوار خواهد بود. 

دلیل خون دماغ شدن

داروهای موضعی و اسپری‌های بینی 

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین‌ها (antihistamines) می‌توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی استفاده کنید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد کرد. 

مکمل‌های غذایی طبیعی

برخی مکمل‌های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می‌توانند خون را رقیق کرده، باعث ادامه دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدنی شوند که توقف آن بسیار دشوار باشد. این مکمل‌های غذایی طبیعی شامل:

زنجبیل 

بابونه‌ی گاوی 

سیر

کهن‌دار یا گینگو 

جینسینگ 

ویتامین E

دیگر بیماری‌های خون دماغ شدن

اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین‌تر از سایر افراد بود و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را دشوارتر خواهد کرد. 

فشار خون 

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد. 

علت خون دماغ شدن چیست؟

ناهنجاری‌ها 

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مشکلات مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت. 

تومورها

تومورهای خوش خیم و بدخیم بینی و سینوس‌ها می‌توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن‌تر و افراد سیگاری بیش‌تر از سایرین است. 

مواد مخدر 

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می‌شود، باعث پارگی رگ‌های خونی درون راه‌های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد. 

تحریک کننده‌های شیمیایی 

اگر در محیط خانه و یا کار معرض تحریک کننده‌های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است مکرراً دچار خونریزی بینی شوید.

چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر وقت‌ها خونریزی از بینی نگران کننده نیست، ولی برخی از انواع خون دماغ شدن نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت:

 • خونریزی از بینی بعد از 20 دقیقه متوقف نشود
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشد
 • بعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت مکرراً و به مقدار زیاد خون دماغ می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش‌تر از یک بار در هفته خون دماغ می‌شوید، احتمالاً این نشانه‌ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. 

جلوگیری از خون دماغ شدن 

شما می‌توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می‌شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

 • از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدن زیاد خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.
 • فضای درونی بینی را با اسپری‌های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.
 • در طول ماه‌های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.

در هنگام خواب با کمک پمادهایی هم‌چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید

 • در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. 
 • در هنگام انجام ورزش‌هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت استفاده کنید
 • از تنفس مواد شیمیایی تحریک کننده جلوگیری کنید

سخن پایانی

اگر مکرراً خون دماغ می‌شوید بهتر است با پزشک در مورد عوامل احتمالی آن و راه‌هایی که می‌تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم شود. 

منبع:

webmd

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

8 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من شاید هر دو روز یا سه روز یکبار خون دماغ میشم و بعددو سه دقیقه خون دماغم متوقف می شود(قبل خون دماغ شدن احساس می کنم بینیم می خواره و وقتی اون رو می‌خوارونم از بینیم خون میاد) آیا این نگران کننده است و باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام
   بهتر است معاینه بینی توسط متخصص گوش حلق بینی انجام و آزمایش خون و انعقاد خون انجام شود

 2. سلام خسته نباشید
  یکی از افراد خانواده یک ماه میشه که روزی دو الی سه بار خون دماغ میشه و بدنش ام بی حسه و احساس خستگی داره
  تو این موقعیت کرونا هم اصلا نمیشه به پزشک مراجعه کرد اگه کمکم کنید ممنون میشم

  • سلام
   لازم است آزمایش کم خونی و تست انعقادی انجام شود
   معاینه بینی نیز باید انجام شود.به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید
   اقدام یا درمان خانگی جز گذاشتن یخ روی پیشانی نزدیک بینی هنگام خونریزی و عدم دستکاری بینی ندارد

 3. سلام خسته نباشید پسر من یک سال پیش خون دماغ میشد تا چند ماه خوب شده بود الان یک ماه که خون دماغ هایش تکرار میشود مثلا دیروز در یک روز ۳ بار خون دماغ شد یا یک روز قطع میشود وروز دیگر روز دوبتر یایک بار تکرار میشود علت این چطوری هستش

  • سلام
   آزمایش خون و فاکتورهای انعقادی بررسی شود
   معاینه بینی باید انجام شود
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 4. سلام خسته نباشید من تقریبا دو هفتست خون دماغ که نمیشه گفت ولی هروقت میخوام با دستمال بینیم رو تمیز کنم همیشه انتهای بینیم یکمی خون خشک شده هست یا همراه خلط بینیم یکم قرمز رنگ میشه میخواستم بپرسم لازمه نگران بشم

  • سلام
   درحال حاضر خیر
   داخل بینی را با پماد ویتامین آ+د چرب کنید
   از دستکاری بینی خودداری کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر