سینوزیت چیست و چه عواملی آن را تشدید می‌کند

 • 1397-07-07
 • 22

سینوزیت یک مشکل بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش های تنفسی را به خود اختصاص می دهند.

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشند. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از موکوس نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب یا باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آن‌ها مشاهده نمی‌گردد.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا؛ علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و توصیه‌های مهم

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که نوع حاد به حالتی اطلاق می‌گردد که علايم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند و اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش و حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند. و حالت مزمن زمانی است که علايم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند که عاملین آن اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها هستند.

چه زمانی فرد مبتلا به سینوزیت می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند مثلا به دلیل ترشح بیش از حد موکوس، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد بیشتر و سریعتر میکروب و باکتری فراهم می‌شود. به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

درون سینوس‌ها اجسام مژه‌مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود موکوس را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کنند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند از کار بیفتند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.

به طور طبیعی درون سینوس‌ها موکوس وجود دارد اگر مقدار این موکوس از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، موکوس اضافی مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.

برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند.مثلا رنیت آلرژیک یا تب خشک، فیبروز سیستیک، بیماری‌ها و عواملی که باعث از فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند، تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)، سیگار کشیدن و نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و… از جمله‌ی این عوامل هستند.

معرفی تخصص و بهترین دکتر گوش و حلق و بینی

علائم بیماری سینوزیت چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است فقط معمولا در نوع حاد اندکی شدیدتر از نوع مزمن بوده و از نظر مدت زمان نیز نوع مزمن طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد. این علایم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد،سخت شدن تنفس، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

البته این علایم اندکی در کودکان با بالغین فرق دارد. نشانه‌های سینوزیت در کودکان این است که مثلا کودک مدت طولانی است که مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نشده است بلکه شرایطش وخیم‌تر هم شده همچنین این کودکان تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی‌شان نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود علاوه بر این، این قبیل کودکان آبریزش بینی شدیدی دارند که بیشتر از ۱۰ روز است که ادامه داشته ولی شدیدتر نمی‌شود.

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین قدمی که متخصص برای تشخیص سینوزیت در فرد به آن اقدام می‌کند، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس قدم بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

قدم بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است و پزشک از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا در صورتی که شک به وجود تومور در سینوس‌ها داشته باشد، استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایشات حساسیت، آزمایشات مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن فرد، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌گیرد.

درمان سینوزیت

بعد از آن که به طور قطعی توسط پزشک تایید گردید که فرد مبتلا به سینوزیت است، درمان آن آغاز می‌گردد. درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل فرد را می‌طلبد ب طوری که فرد باید دقیقا مراقبت‌های فردی را که در ادامه ذکر می‌کنیم انجام داده و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند. منظور از مراقبت‌های فردی این است که فرد باید روزانه چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد،

مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد، روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد و همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند که این اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی کنندگی مجاری بینی را دارند همچنین افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی قرار بگیرند باید به خوبی خود را بپوشانند.

این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند مثلا ناگهان به جلو خم شوند، علاوه بر این این افراد نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند. نکته‌ای که در بخش درمان سینوزیت باید به آن یادآور شد این است که به هیچ وجه سرخود و بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضداحتقان استفاده نکنید. در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید زیرا این اسپری‌ها در ابتدا به صورت موجب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان این اسپری‌ها اوضاع را وخیم‌تر می‌سازند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و به استقبال هر آنچه که سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود برویم. نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشید و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آیید یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانتان را با آب و صابون بشویید،

با استفاده از دستگاه بخور سعی کنید مجاری تنفسی‌تان را همیشه مرطوب نگه دارید، از استعمال سیگار و قلیان شدیدا پرهیز کنید، هر ساله واکسن آنفلونزا بزنید، میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند بنابراین جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذاییتان قائل شوید در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهید شد.

بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

منابع:

 webmd

medicinenet

en.wikipedia

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سینوزیت چیست و چه عواملی آن را تشدید می‌کند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

22 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من قبل از عید مشکل سینوزیت و ترشح پشت حلق داشتم که با تجویز دکتر اموکسی سیلین مصرف کردم الان دوباره درد گوش وترشح دارم ودرخواب خبلی عرق میکنم وهردوبازوم درد دارم لطفا دستور بفرمایید وایا به کرونا ربطی داره

  • سلام
   درحال حاضر علایم به نفع کرونا نیست
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق مصرف کنید

 2. با سلام بنده گرفتگی بینی آبریزش بینی سرفه استخوان درد قی کردن چشم دارم ولی تب ندارم
  دو سه بار دکتر رفتم انواع شربت و چرک خشک کن استفاده کردم تا نزدیکی های بهبودی کامل پیش میرم ولی چند روز بعد انگاری دوباره عود میکنه
  درضمن دو سال پیش دچار کنسر لنفوم غیر هوچکین شدم و درمان شدم

  • سلام
   اگر سرفه و درد استخوان شدید است آزمایش خون انجام دهید.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. با سلام بنده هیچگونه از علائم سینوزیت رو ندارم ولیکن مشاور بهداشت به بنده گفته که سینوزیت دارید بنده بیشتر از پر بودن بینی رنج میبرم.

  • سلام
   بله پر بودن بینی میتواند به نفع سینوزیت باشد

 4. باسلام.من الرژی فصلی دارم.اما حدود یک سال ب صورت دائم ابریزش بینی دارم حتی زمانایی که خونه ام و قسمت سینوسام درد خفیف داره و گاها تب دارم.قرصا حساسیت از جمله telfast.لراتادین.انتی هیستامین دکتر نوشته که اصلا تاثیر نداشته.فقط قرص کلداکس تاثیر داره اونم برای چندساعت. نمیدونم باید چکار بکنم.راهنماییم کنید

 5. سلام من هرسال بهار تایکم هوا خوب میشه لباس کمترمیپوشم عرق میکنم وکوچکترین باد از پا میندازتم.. تنگی نفس میگیرم دماغم کیپ میشه و پیشونیم زیر گوشام تیرمیکشه احساس عفونت میکنم هر دکتر داخلی ای هم میرم قرص حساسیت میده میشه کمکم کنید

  • سلام
   احتمالا دچار سینوزیت میشوید
   پیشانی خود را درمعرض باد و هوای آزاد قرار ندهید و آن را بپوشانید
   با پوشیدن لباس مناسب از در معرض هوای خنک قرار گرفتن خودداری کنید

 6. باسلام،من ۳روزهست که سرم به اصطلاح سنگین شده،وقتی سرم به سمت پایین میبرم،دردش بیشتر میشه،آیا سینوسهام عفونت کردن،اگه این طور هست راه درمانش لطفا بگید،باسپاس

  • سلام
   لازم است ویزیت شوید
   اگر اصلا امکان ویزیت ندارید و قسمت پیشانی درد میکند و ترشح پشت حلق دارید احتمالا سینوزیت است
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت

 7. با سلام، من یک هفته پیش دچار گلودرد شدم اما به مرور زمان دردگلوم کمتر شد اما خلط بیشتر ووبعد هم‌ترشحات سبز کم رنگ از گلو و بینی دارم، الان دو روز هست که صدام گرفته،
  قبلا سابقه سینوزیت داشتم، دکتر شربت دیفن هیدارمین داده و قرص نئوتادین،
  به نظرتون دارو باید عوض بشه یا…؟

  • با سلام
   با توجه به سبز رنگ شدن ترشحات احتمالا عفونت باکتری و یا سینوزیت است و نیاز به آنتی بیوتیک دارد

 8. سلام دو هفته هست که سرما خوردگی خوب شده ولی آب ریزش بینیم قطع نشده بوی آب بینیم عوض شده و بد بو ممنون میشم بگید دلیلش چیه

  • با سلام
   عفونت باکتریایی بر روی سرناخوردگی ایجاد شده میتواند سینوزیت خفیف باشد.جهت درمان آنتی بیوتیک به پزشک عمومی مراجعه کنید

 9. سلام
  کار من طوریه ک باید در معرض هوا و تغییر ناگهانی هوا(سردو گرم)قرار بگیرم.به محض اینک هوا ب سرم برخورد بکنه بشدت سردرد میگیرم بحدی ک توان راه رفتن ندارم.کارم اینه نمیتونم تغییر بدم ممنون میشم کمکم کنین.با تشکر

  • با سلام
   ممکن است سینوس های شما حساس باشد.از کلاه و هدبند استفاده کنید و با ایجاد پوشش مناسب سر و صورت از برخورد هوای سرد خودداری کنید.راه دیگری ندارد

 10. سلام . یکی از بهترین داروهای درمان سینوزیت که من می شناسم ،( اسپری سینوزیت نیکوصفت ) هست. خیلی ها ازش نتیجه گرفتن. گیاهی هم هست.گفتم شاید بتونم به بقیه کمک کنم. ممنون

 11. سلام، من خیلی وقته ترشحات زرد رنگ پشت حلق دارم که باعث بد بو شدن زبان و درنتیجه دهانم میشه، مشکل معده و سینوزیت ندارم و بهداشت دهانم رو مرتب رعایت میکنم ولی هیچ فایده‌ای نداره. فقط با مصرف مترونیدازول خیلی ترشحات و بوی دهان کمتر میشه ولی به محض قطع دارو باز همونطور میشه. علتش چیه؟

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر