بیماری سینوزیت

بیماری سینوزیت چیست؟ در این نقشه راه در مورد سینوزیت و هر آنچه که  درباره‌ی سینوس‌ها باید بدانید صحبت خواهیم کرد.

 

راهنماي سینوزیت

آناتومی سینوس‌ها

سینوس‌ها حفره‌های توخالی هستند که به هم متصل اند و در جمجمه قرار دارندبزرگ‌ترین حفره‌ سینوسی حدود ۳ سانتی متر طول دارند و  دیگر حفره‌ها کوچک‌تر هستند. استخوان‌های گونه، سینوس‌های فَکی و بخش پایین و میانی پیشانی دیواره‌های  سینوس‌های پیشانی را تشکیل می‌دهند. بین چشمان هم سینوس‌های پرویزنی و پشت بینی هم سینوس‌های شب‌پره‌ای قرار دارند.

آناتومی سینوس‌ها

سینوس‌ها با بافت‌های نرم و صورتی رنگی به نام  غشای مخاطی پوشیده شده‌اند و به طور معمول حفره ای توخالی هستند. در بخش داخلی بینی نیز برآمدگی‌هایی وجود دارند که به آن شاخک‌های بینی گفته می‌شود. شاخک‌های بینی وظیفه مرطوب کردن و تصفیه هوای درون بینی را برعهده دارند. دیواره نازکی به نام سپتوم یا تیغه بینی هم حفره‌های بینی را از هم جدا می‌کند.

 بسیاری از سینوس‌ها از طریق مجرای کوچکی به درون بینی راه پیدا می‌کنند که پزشکان به این حفره  «مئاتوس میانی» می‌گویند.محققان هنوز دلیل وجود سینوس را نمی‌دانند. یک فرضیه این است که آنها به مرطوب شدن هوایی که تنفس می‌کنیم کمک می‌کنند. فرضیه دیگر هم این است که  موجب بهبود صدا می‌شوند. 

بیماری‌های سینوسی

بیماری‌های سینوسی

سینوزیت حاد (عفونت سینوس): در این عارضه ویروس‌ها، باکتری‌ها یا قارچ‌ها حفره سینوس را آلوده کرده و موجب التهاب آن می‌شوند. از علایم شایع این بیماری می‌توان به ترشحات و گرفتگی بینی، دردناکی گونه‌ها، پیشانی یا اطراف چشم و سردرد را نام برد.

سینوزیت مزمن: سینوزیت مزمن در واقع سینوزیتی است که برای مدت طولانی باقی می‌ماند.  

انحراف تیغه بینی یا همان انحراف بینی: در صورتی که تیغه بینی بیش از حد به یک جهت منحرف باشد، جریان هوا را مسدود می‌کند.  

رینیت آلرژیک یا التهاب مخاط بینی آلرژیک: آلرژن‌ها یا عوامل حساسیت‌زا مانند گَرده، کَنه‌های گرد و غبار و فضولات حیوانات اهلی موجب واکنش ازدیاد حساسیتی در بینی و سینوس‌ها می‌شوند. ترشح مخاط، گرفتگی بینی، عطسه و خارش از علائم رینیت آلرژیک است.

رینیت آلرژیک یا التهاب مخاط بینی آلرژیک

پولیپ بینی: پولیپ بینی در واقع تومور غیر سرطانی است که در حفره بینی رشد می‌کند. پولیپ بینی می‌تواند به دلیل التهاب ناشی از آسم، عفونت‌های مزمن سینوسی و آلرژی بینی مانند التهاب مخاط بینی آلرژیک بروز پیدا کند.

بزرگی شاخک‌های بینی: در این عارضه شاخک‌های بینی بزرگ می‌شوند. بزرگی شاخک‌های بینی می‌تواند موجب مسدود شدن هوا شود. 

آزمایش‌های سینوسی

معاینه جسمی: پزشک می‌تواند با چراغ قوه بینی شاخک‌های بینی را بررسی کرده و ببنید متورم شده‌اند یا خیر. پزشک معالج همین‌طور ممکن است روی سینوس‌ها را فشار داده تا از دردناکی سینوس‌ها اطمینان حاصل کند. 

آزمایش‌های سینوسی

اگر درباره‌ی بیماری سینوزیت سوالی دارید می‌توانید پرسش‌های خود را در قسمت نظر دهی که در انتهای این مقاله قرار دارد بنویسید تا پزشکان دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

منبع:

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر