کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد

 • 1397-08-24
 • 41
علل کاهش پلاکت در خون

ترومبوسیتوپنی بیماری است که در آن تعداد پلاکت خون کم می‌شود. از علل کاهش پلاکت خون می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد.

کاهش پلاکت خون

کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد. ترومبوسیتوپنی اغلب به عنوان یک نتیجه از یک اختلال جداگانه مانند لوسمی یا یک مشکل سیستم ایمنی اتفاق می‌افتد. از علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد. ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون، ممکن است خفیف باشد و علائم یا نشانه‌های چندانی نداشته باشد. در موارد نادر، تعداد پلاکت‌ها ممکن است خیلی کم باشد که در صورت خونریزی داخلی، خطرناک خواهد بود.

مقاله‌ای درباره « پرسش و پاسخ درباره پلاکت خون » تنظیم شده است که از طریق لینک مرتبط قابل دسترس است.

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون

خون از چند نوع سلول تشکیل شده است. این سلول‌ها در یک مایع به نام پلاسما شناور هستند. انواع سلول‌های خونی عبارتند از:

 • گلبول‌های قرمز خون
 • گلبول‌های سفید خون
 • پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها

پلاکت‌های خون سلول‌هایی هستند که در خون ما وجود دارند و زمانی که تشخیص می‌دهند جایی از رگ‌های خونی آسیب دیده است، به هم می‌پیچند تا جلوی خونریزی را بگیرند. هنگامی که پوست مجروح و یا شکافته می‌شود، پلاکت‌ها با هم مخلوط می‌شوند و لخته خون را تشکیل می‌دهند تا خونریزی را متوقف کنند.

هنگامی که در خون، پلاکت کافی وجود نداشته باشد، بدن نمی‌تواند لخته خون را تشکیل دهد. بسته به کاهش پلاکت خون، این وضعیت می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. به طور معمول، علل کاهش پلاکت‌ در خون، نتیجه یک وضعیت پزشکی، مانند لوسمی یا مصرف داروهای خاص است. هر نوع اختلال در عملکرد پلاکت‌ها می‌تواند منجر به اختلالات مزمن خون شده و البته خطر ابتلا به خونریزی قابل توجه را افزایش دهد.

علائم کاهش پلاکت خون

علائم کاهش پلاکت خون، به شدت آن بستگی دارد. در موارد خفیف مانند کاهش پلاکت خون در زمان بارداری، معمولاً علائم خاصی ایجاد نمی‌شود. موارد شدیدتر ممکن است سبب خونریزی غیرقابل کنترل شود که نیازمند توجه فوری و اورژانسی باشد. اگر تعداد کم پلاکت داشته باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 •  تغییر رنگ پوست به قرمز، بنفش یا کبودی
 • یک بثورات با نقاط کوچک قرمز یا بنفش
 • خونریزی بینی
 • خونریزی لثه
 • خونریزی از زخم‌هایی که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد یا متوقف نمی‌شود
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • خونریزی از رکتوم
 • وجود خون در مدفوع
 • وجود خون در ادرار

کاهش پلاکت خون

برای بررسی پلاکت خون به چه تخصصی مراجعه کنیم؟

در صورتی که نشانه‌های هشدار دهنده بالا را دارید و نگران سلامت خود هستید، با پزشک خود ملاقات کنید. وقتی خونریزی متوقف نشود، یک اورژانس پزشکی است. جهت بررسی علائم و تشخیص دقیق علل کاهش پلاکت خون، شما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. ما در سامانه دکتر لیست بهترین پزشکان قلب و عروق را آماده‌ کرده‌ایم که می‌توانید از آن ها به صورت اینترنتی نوبت بگیرید.

علل کاهش پلاکت خون

عوامل مختلفی می‌توان نام برد که باعث کاهش تعداد پلاکت در خون می‌شوند. از شایع‌ترین کاهش پلاکت خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوان، بافت اسفنجی داخل استخوان است. این مکان، جایی است که همه اجزای خون، از جمله پلاکت‌ها تولید می‌شوند. اگر مغز استخوان پلاکت‌های کافی تولید نکند، تعداد پلاکت‌ها کم می‌شود. عوامل کاهش پلاکت خون عبارت‌اند از:

 • کم خونی آپلاستیک
 • کاهش ویتامین B-12
 • کاهش فولات
 • کاهش آهن
 • عفونت‌های ویروسی، از جمله اچ آی وی، اپشتین بار و آبله مرغان گاوی
 • قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی، اشعه یا مواد شیمیایی سمی
 • مصرف الکل زیاد
 • سیروز کبدی
 • لوسمی
 • میلولد پلاسمی

کاهش پلاکت خون

تخریب پلاکت

از جمله دیگر علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به سرعت تخریب پلاکت در بدن اشاره کرد. هر پلاکت حدود 10 روز، در یک بدن سالم زنده می‌ماند. از آنجا که هر پلاکت تنها حدود 10 روز زندگی می‌کند، بدن شما به طور پیوسته پلاکت‌ها را با تولید پلاکت‌های جدید در مغز استخوان به طور مداوم تجدید می‌کند. کاهش پلاکت‌های خون، ممکن است به علت تخریب سریع‌تر پلاکت‌ها در مقابل سرعت تولید پلاکت‌ها باشد. این حالت می‌تواند به دلیل عوارض جانبی مصرف داروهای خاص باشد، شامل داروهای ضد التهاب و داروهای ضد تشنج. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • hypersplenism یا طحال بزرگ شده است
 • اختلال خودایمنی
 • بارداری
 • یک عفونت باکتریایی در خون

بارداری

ترومبوسیتوپنی ناشی از بارداری معمولاً خفیف است و به زودی پس از زایمان بهبود می‌یابد.

کاهش پلاکت خون

ترومبوسیتوپنی ایمنی

این نوع از بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود. سیستم ایمنی بدن به اشتباه پلاکت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و تخریب می‌کند.

عفونت در خون

عفونت‌های باکتریایی شدید شامل خون (باکتری) ممکن است به تخریب پلاکت‌ها منجر شود.

سندروم اورلیمی همولیتیک

این اختلال نادر باعث کاهش شدید پلاکت‌ها، تخریب سلول‌های قرمز خون و اختلال عملکرد کلیه می‌شود. گاهی اوقات این می‌تواند در ارتباط با یک عفونت Escherichia coli باکتریایی (coli) اتفاق می‌افتد، مانند ممکن است از خوردن گوشت خام یا نوشابه حاصل شود.

تیم تحریریه مجله دکتردکتر کتابچه‌ای را درباره هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید تهیه کرده است. با تکمیل فرم زیر می‌توانید کتابچه را در ایمیل خود دریافت کنید:

عوارض جانبی

خونریزی داخلی خطرناک زمانی رخ می‌دهد که تعداد پلاکت‌های شما کمتر از 10،000 پلاکت در هر میکرولیتر باشد. ترومبوسیتوپنی شدید می‌تواند باعث خونریزی مغزی و حتی شود.

دکتر شما ممکن است از تست‌ها و روش‌های زیر برای تعیین کاهش پلاکت خون استفاده کند:

آزمایش خون

برای تشخیص کاهش پلاکت خون، لازم است که آزمایش کامل شمارش سلول‌های خونی (CBC) انجام شود. پزشک معالج، با توجه به نتایج آزمایش، می‌تواند تعداد سلول‌های خونی بیمار ازجمله پلاکت‌ها را بفهمد. همچنین شاید خونتان از لحاظ آنتی‌بادی‌هایی که بدن علیه پلاکت‌ها تولید می‌کند، آزمایش شود. این آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که پلاکت‌ها را از بین می‌برند و گاهی بر اثر مصرف برخی داروهای خاص و گاهی نیز به عللی نامعلوم تولید می‌شوند.

همچنین، شاید به صلاحدید پزشک، نیاز باشد که آزمایش‌های مربوط به تشکیل لخته مانند آزمایش زمان نسبی ترومبوپلاستین (PTT) و آزمایش زمان پروترومبین (PT) نیز انجام شوند. انجام این آزمایش‌ها فقط به نمونه‌گیری ساده از خون نیاز دارد. در آزمایشگاه مواد شیمیایی خاصی را به نمونه اضافه می‌کنند تا زمان لخته شدن محاسبه شود. در بزرگسالان، تعداد پلاکت طبیعی بین 150،000 تا 450،000 پلاکت در هر میکرولیتر خون است. اگر تعداد کل خون شما کمتر از 150،000 پلاکت داشته باشد، ترومبوسیتوپنی دارید.

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال علائم خونریزی زیر پوست می‌گردد. او شکم را نیز بررسی می‌کند تا ببیند که آیا طحال شما بزرگ شده است یا خیر. اگر پزشک احساس کند که طحال‌ بزرگ شده است، باید سونوگرافی انجام دهید. سونوگرافی از طریق امواج اولتراسوند کار می‌کند و براساس تصویری که از طحال‌ به دست می‌دهد، پزشک می‌تواند بفهمد که آیا طحال‌ دارای اندازه‌ی طبیعی است یا خیر. دکتر شما ممکن است پیشنهاد کند که به علت علائم و نشانه‌هایتان، دیگر آزمایش‌ها و روش‌ها را برای تعیین کاهش پلاکت خون، انجام دهید.

اگر پزشک کاهش پلاکت خون را مربوط به مغز استخوان بداند، آسپیراسیون مغز استخوان تجویز خواهد کرد. در این روش، با استفاده از یک سوزن مقدار کوچکی از مغز استخوان را برای بررسی و ارزیابی بیشتر بافت استخوانی جدا می‌کنند. بیوپسی مغز استخوان نیز ممکن است تجویز شود. در این روش به‌وسیله‌ی یک سوزن از مغز استخوان نمونه‌برداری می‌شود و نمونه هم معمولاً از استخوان لگن خاصره گرفته خواهد شد. آسپیراسیون و بیوپسی به‌عنوان دو روش بررسی مغز استخوان ممکن است هم‌زمان انجام شود. نتایج آزمایش، کارکرد مغز استخوان را نشان خواهد داد.

اگر می‌خواهید راجع به افزایش پلاکت خون نیز اطلاعاتی به دست آورید و راه‌های پیشگیری و درمان آن را بدانید می توانید با مراجعه به لینک زیر «کتابچه پلاکت خون» را دریافت نمایید:

دریافت کتابچه «پلاکت خون»: هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید

درمان ترومبوسیتوپنی

افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی خفیف ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. در موارد خفیف‌تر، پزشک معالج توصیه‌های زیر را برای وخیم‌تر نشدن، وضعیت‌ بیمار تجویز می‌کند:

 • پرهیز از ورزش‌های سنگین و خطرناک
 • پرهیز از فعالیت‌های دارای احتمال ایجاد خون‌ریزی یا کبودی
 • محدودیت مصرف الکل
 • قطع یا تغییر داروهایی که روی پلاکت‌های خون تأثیر می‌گذارند مانند آسپرین و ایبوپروفن.

بعضی افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی شدید یا طولانی مدت (مزمن) هستند. بسته به اینکه چه تعداد پلاکت خون شما کم است، معمولا راه درمانی پلاکت خون شامل موارد زیر است:

 1. اگر پزشک وضعیت یا داروهایی را که باعث ترومبوسیتوپنی شما می‌شود را شناسایی کند، درمان کاهش پلاکت در خون، آسان‌تر خواهد بود به عنوان مثال، اگر شما ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین داشته باشید، پزشک، مصرف آنرا متوقف خواهد کرد و یک داروی متفاوت را تجویز خواهد کرد.
 2.  اگر سطح پلاکت شما خیلی پایین باشد، پزشک می‌تواند، کمبود پلاکت خون را با انتقال خون جبران کند. داروها اگر وضعیت شما مربوط به یک مشکل سیستم ایمنی باشد، پزشک ممکن است داروها را برای افزایش میزان پلاکت تجویز کند.
 3. اگر سایر گزینه‌های درمان کمک نکنند، پزشک ممکن است عمل جراحی برای حذف طحال (splenectomy) را توصیه کند.
 4. گاهی کاهش پلاکت در خون به حدی است، که  می‌تواند منجر به یک اورژانس پزشکی شود که نیاز به مبادله پلاسما دارد.

 

برگرفته شده است از:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

41 دیدگاه در حال حاضر

 1. وقت بخیر و خدا قوت
  پلاکت ۵۵
  قبلا سیروز کبدی داشتم اما الان ندارم اما ازمایش اخرم پلاکت ۵۵ هست نظرتون چیه؟؟؟

  • سلام
   دوست گرامی با توجه به اینکه سابقه سیروز کبدی را ذکر کردید
   چگونه سیروز برطرف شده؟اصولا سیروز خودبخود بهبود نمیابد و نیازمند پیگیری دقیق وضعیت زیر نظر فوق تخصص گوارش است.پلاکت ۵۵ هزار هم علل زیادی دارد که اختلالات کبدی یکی از علل شایع آن است

 2. سلام من جعفر هستم ۴۸ ساله چند وقتی احساس کاهش وزن داشتم و رفتم چکاب کامل که گفتن میزان قند خون ۷۰ تا بالاست و پلاکت خون کمی پایین است
  عدد پلاکت ۱۰۹
  عدد قندخون ۱۹۷
  به دکتر هم مراجعه کردم و مشخص شد دیابت دارم ولی برای پلاکت نگفتن بیماریم چیه و اینکه چقدر خطرناکه؟
  استرسم زیاده لطفا” کمکم کنید.

 3. سلام بنده کارگر41 ساله هستم و در شرکت از ما آزمایش طب کار گرفته شده و فشار من 12رو 7بودواحساس میکنم در جواب آزمایشات پلاکت خونم پایین هست دد صورت امکان لطفا اگر شماره واتساپ یا تلگرام هست من عکس برگه آزمایشات را بفرستم از راهنمایی شما ممنونم

 4. سلام‌دکتر جان به تازگی متوجه شدیم خواهرم پلاکت خیلی پایین اومده با دونه های قرمز روی دست وپا به دکتر مراجعه کردیم و بعد از آزمایش مشخص شد عدد پلاکت ۹هزاره چند روز بیمارستان بستری شد و مرخص شد ودکتر بهش قرص داد اوایل پلاکت خوب شد ۷۲هزار ولی دوباره پایین اومد ۳۲شد الان دوباره قرمزی جدید روی پوستش ایجاد شده که فکر میکنیم کمتر هم شده خیلی نگرانیم چرا با مصرف دارو پلاکتش تنظیم نمیشه

 5. سلام مرد و ۴۷ سال دارم و تازه تو آزمایش کلی که رفتم مشخص شده که دیابت دارم و اینکه گفته شده پلاکت خونت پایینه
  عدد قند خون ۱۹۷
  و عدد پلاکت ۱۰۹
  الباقی در حالت نرمال بوده است
  این میزان پلاکت خطرناک هست یا نه؟

  • سلام
   درحال حاضر اقدام اورژانسی نیاز ندارد
   فعلا رژیم غذایی و کاهش وزن انجام شود در فرصت مناسب به متخصص داخلی مراجعه کنبد

 6. با عرض سلام و خسته نباشید
  من چندوقتی هست حدود 2ماه که نقطه ای ریزی به رنگ قرمز یا کبود روی ران پا و دست هام و نقاطی از بدنم ظاهر میشن و خود به خود از بین میرن
  بعضی وقتا صورتم رو میشورم متوجه لخته خون یا خون در بینی ام میشم همیشه هم احساس ضعف عضلات و خستگی دارم و سردرد و سرگیجه مکرر هم دارم میشه راهنماییم کنید نمیدونم باید پیش، چه دکتری برم و آزمایش بدم واسه سردردها و سرگیجه هام پیش، متخصص مغز و اعصاب رفتم نوار گرفت مشکلی نداشت دارو داد ولی خوب نشد هنوز هم ادامه دارن

  • سلام
   لازم است چکاپ کامل انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سلام خسته نباشید من خانم ۳۳ ساله هستم همیشه توی ازمایشاتم پلاکتم پایین بوده اما در حد خطرناک نبوده ، چند روزی هست که دونه های قرمز توی تمام بدنم زده که میدونم بخاطر کمبود پلاکت هستن اما این دفعه تعدادشون زیاده و توی این وضعیت کرونا میترسم دکتر برم میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  • سلام
   لازم است حتما آزمایش خون و بررسی پلاکت انجام شود

 8. سلام
  من نياز به راهنماييتون دارم ، در رابطه با مشكل نامزدم.
  ايشون از مريضيش بمن چيزي نميگه فقط چندين بار گفته جايي از بدنش خون ريزي كنه اگه بند نياد نياز به بخيه داره، همچنين وقت خواب هميشه به شوفاژ يا وسيله ي گرم كن زير پاهاش ميزاره ، هميشه مگه استرس واسش خوب نيست، چون هورمون كورتيزول نبايد ترشح كنه. ميتونيد راهنمايي كنيد كه اين علائم چه بيماري هست؟

  • سلام
   علایم پراکنده است و به سمت بیماری خاصی هدایت نمیشود

 9. سلام همسر من ۳۱ سال داره هم پلاکت خون پایین هستش کبد چرب و همچنین ویتامین دی پایین است با این وضعیت کورونا هم نمیشه رفت دکتر چی کار کنم

  • ممنون میشم کمکم کنید

   • نتیجه آزمایش خون را بفرستید
    کبدچرب را چه کسی تشخیص داده و آیا سونوگرافی کبد و آنزیم کبدی بررسی شده؟
    اگر پلاکت خیلی پایین باشد و موجب دانه های قرمز همچون خونمردگی شده باشد حتما باید به متخصص مراجعه کنید
    از مصرف هر گونه آمپول خودسرانه جدا خودداری کنید

  • سلام
   عدد پلاکت خون
   آنزیم های کبدی
   و عدد ویتامین د و چربی خون را ذکر کنید

 10. سلام خسته نباشيد همسر من ٣٠ ساله هستند تازكي متوجه شديم پلاكت خونش ٨٠ هست
  انزيم كبدي ١٠٥ تا نميدونم بايد چيكار كنم گاهي اوقات سردرد شديد ميگيره عكس از سر انداختيم ميگن يسري مايع و ذرات داخل سر هست خيلي نگرانم با اين وضع كروناهم نميشه رفت بيمارستان ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 11. سلام وخسته نباشیدخدمت شما
  آزمایشcbcانجام دادم
  W.B.C3.6
  Platelets135
  PCT116
  Neutrophils30%
  Lymphocytes62%
  Monocytes6%
  Eosinophils2%
  لطفابرام توضیح بدین چکارکنم.
  مردهستم ۴۸ساله ومعلم
  بیماری خاصی هم ندارم
  ممنون ازلطف شما

  • سلام
   فاکتورهای ذکر شده نرمال است
   اما مقادیر هموگلوبین و…را ذکر نکرده اید

   • سلام وخسته نباشید
    W.B.C3.6
    R.B.C4.91
    HGB14.5
    HCT42.6
    M.C.V86.8
    M.C.H.29.5
    M.C.H.C.34.0
    RDW-CV12.2
    PLATELETS135
    PCT.116
    MPV8.6
    PDW16.1
    R.B.C.Morphology normal
    Neutrophils30%
    Lymphocytes62%
    Monocytes6%
    Eosinophis2%
    ممنون ازلطف وتوجه شما
    مردهستم ۴۸ساله وبیماری خاصی ندارم

 12. سلام،خسته نباشید
  من خیلی وقته که متوجه کبودی روی ساق و‌ ران پاها و بازوهام شدم کبودی خیلی پررنگ نیست زرد و سبز رنگ هستن بعدازمدتی ازبین میرن و دوباره کبود میشن،گوگل جستجو کردم نوشته کمبود پلاکت خون،آیا همینطوره ؟ خطرناکه؟ راه درمانش چیه؟

  • آزمایش پلاکت خون ،کم خونی و تست های انعقادی توسط متخصص داخلی انجام شود

   • با سلام و خسته نباشید اول یه تشکر ویژه کنم از توضیحات کاملتون و این که یه سوال داشتم اونم این که من برج ۴ آزمایشی که دادم پلاکت خونم روی ۲۲ هزار بود ، از برج ۴ تا امروز که ۹ ماه میگذره مجدد آزمایش دادم و متوجه شدم پلاکتم اومده زیر ۱۰۰ هزار . با توجه به ویروس کرونا و وضعیت بده بیمارستان ها نمیشه برم پیش پزشک . خواستم لطف کنید اگه ممکنه یه راهنمایی بفرمایید که آیا راهکاری هست برای بالا بردن موقتی پلاکم در حال حاضر که بعدا جدی تر پیگیری کنم ؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید و این که جواب رو برام ایمیل کنید که بدونم چیکا کنم . با تشکر

    • سلام
     خیر متاسفانه تا علت اصلی مشخص نشود نمیتوان درمان موقت بکار گرفت
     عدد را ذکر کنید اگر خیلی پایین باشد باید حتما ویزیت شوید

     • با سلام مجدد
      در حال حاضر ۹۹ هزار است .

     • سلام
      باید علت اصلی کاهش پلاکت از جمله خودایمنی مشخص شود
      درحال خاضر اقدام فوری نیاز ندارد.در فرصت مناسب به فوق تخصص خون مراجعه کنید

 13. سلام و خسته نباشید
  بیماری 72 ساله با سابقه سرطان معده که حدود یک سال است که بهبود یافته و معده ندارد ، با کاهش پلاکت خون و خون دماغ شدن مواجه شده است.
  امکانش هست راهنمایی کنید
  من نوه ایشون هستم و می خواستیم ببینم بهشون هشدار بدم یا نه؟ آخه بخاطر کرونا ، بیمارستان رفتن هم ریسک بزرگی است.
  سپاسگزارم

 14. سلام بیماری داریم که کاهش پلاکت خون دارددر شهرستان داراب دکتر میگه من دیگه کاری ازم ساخته نیست خواستم ببرمش شیراز با ویروس کرونا اجازه نمیدن گفتم ی کمک بهمون کنید تا بتونم بهش افزایش پلاکت بدیم ی قرص یا سوزن یا هر داروی ک بتونه کمکش کنه برامون تجویز بشه ممنون میشم

 15. باسلام وتشکر از توضیحات جامع وکامل شما.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر