معرفی کامل بیماری پانیک

  • 1398-11-28
  • 0
معرفی حمله پانیک

آیا تاکنون هجوم ناگهانی ترس، وحشت و اضطراب بیش از حد را تجربه کرده‌اید؟ این روزها احتمالا نام حمله پانیک یا پانیک اتک بسیار به گوش شما خورده است. سعی می‌کنیم در سلسله مقالاتی اطلاعاتی کاملی را درباره‌ی حمله پانیک (panic attack) در اختیار شما قرار دهیم. 

حمله پانیک چیست؟

حمله پانیک  هجوم ناگهانی حجم زیادی از ترس و وحشت است که ناتوان کننده بوده و منجر به بی حرکتی فرد خواهد شد. در هنگام حمله، ضربان قلب سریع و محکم خواهد شد، فرد قادر به تنفس نیست و احساس می‌کند دارد می‌میرد یا دیوانه می‌شود. 

حمله پانیک غالباً ناگهانی، بدون هشدار قبلی و بعضی اوقات حتی بدون وجود عاملی تحریک کننده رخ می‌دهد.حتی  ممکن است فرد در هنگام خواب و استراحت ،دچار وحشت زدگی شود‌.

 

راهنماي حمله پانیک

معرفی حمله پانیک

پانیک اتک ممکن است تنها یکبار اتفاق بیفتد، با این همه برخی چندین بار آن را تجربه می‌کنند. حمله مکرر پانیک غالباً به خاطر قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص همچون صحبت کردن در جمع و نگرانی بی دلیل در مورد مسائل تحریک می‌شود، خصوصاً اگر این موضوع پیش‌تر هم باعث بروز حمله شده باشد. 

موقعیت‌های تحریک کننده، آن مواقعی هستند که فرد احساس خطر کرده، امکان فرار ندارد و پاسخ جنگ و گریز در بدن ایجاد میشود. 

شما ممکن است یک یا دو بار دچار حمله پانیک شوید و جدا از آن یک زندگی شاد و سالم داشته باشید. یا اینکه شاید در خلال اختلالات دیگری همچون افسردگی، اختلال اضطرابی و غیره اختلال پانیک یا همان وحشت زدگی را تجربه کنید. 

صرف نظر از علت، وحشت زدگی قابل درمان است. راهکارهایی برای کاهش یا محدود کردن علایم این اختلال، دوباره به دست آوردن اعتماد به نفس و به دست گرفتن کنترل زندگی وجود دارد که فرد می‌تواند از آن کمک بگیرد. 

معرفی حمله پانیک

داستان پائولا: یکی از اشخاصی که تجربه‌ی حمله‌ی پانیک را داشته است 

شش ماه پیش پائولا برای اولین بار وحشت زدگی را تجربه کرد. در حالی که در دفترش مشغول آماده سازی یک ارائه‌ی مهم کاری بود، به یکباره احساس کرد که حجم زیادی ترس و وحشت به او هجوم می آورد. سپس اتاق دور سرش می‌چرخید و او احساس کرد که دارد بالا می آورد. تمام بدن پائولا شروع به لرزیدن کرده و او قادر به درست نفس کشیدن نبود. قلب او چندان سریع و محکم می‌زد که انگار می‌خواست از سینه خارج شود. او تا زمانی که حمله به پایان برسد، میز کار خود را محکم گرفته بود، ولی با این همه هنوز از درون می‌لرزید.

سه هفته بعد پائولا دومین حمله پانیک خود را تجربه کرد و بعد از آن تعداد دفعاتی که دچار این مشکل می‌شود افزایش پیدا کرده است. او نمی‌داند که کجا و چه زمانی دچار وحشت زدگی خواهد شد و بیش از هر چیز می‌ترسد که در فضاهای عمومی دچار حمله شود. 

در نتیجه، او به جای وقت گذرانی با دوستانش بعد از اتمام ساعت کاری بلافاصله به خانه برمی‌گردد. دفتر کار او در اداره، در طبقه‌ی دوازدهم قرار دارد و او از ترس دچار حمله شدن در آسانسور از سوار شدن به آن خودداری می‌کند. 

حمله پانیک

اگر درباره‌ی حمله پانیک سوالی دارید، می‌توانید پرسش خود را  در قسمت نظردهی که در انتهای این مقاله قرار دارد، بنویسید. پزشکان و کارشناسان دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

منبع:

helpguide.org

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی کامل بیماری پانیک»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر