نشانه‌ها، علایم و مشکلات پلاکت خون بالا و نحوه تشخیص آن

 • 1398-09-18
 • 0
نشانه‌ها، علایم و مشکلات پلاکت خون بالا و نحوه تشخیص آن

افراد مبتلا به ترومبوسیتمی و ترومبوسیتوسیز ممکن است علائم  و نشانه‌ی مشخصی نداشته باشند. این بیماری‌ها ممکن است تنها بعد از دادن آزمایش خون مشخص شود. با این همه افراد مبتلا به ترومبوسیتمی اولیه بیش از افراد مبتلا به ترومبوسیتوسیز ثانویه علائم  خاص این بیماری را نشان می‌دهند. 

نشانه‌ها، علائم  و مشکلات پلاکت خون بالا 

علائم تعداد پلاکت خون بالا  با لخته‌ی خون و خونریزی غیرطبیعی مرتبط است. این علائم  شامل ضعف و خستگی، خونریزی، سردرد، سرگیجه، درد سینه و احساس گزگز در دست و پا است. 

 

لخته‌های خون 

در ترومبوسیتمی اولیه امکان تشکیل لخته‌های خونی در مغز، دست‌ها و پاها وجود دارد. با این همه امکان تشکیل این لخته‌ها در باقی نقاط بدن هم‌چون قلب و روده‌ی کوچک هم وجود دارد.

لخته‌های خونی در مغز در نهایت ممکن است باعث سردردهای مزمن و سرگیجه شود. در موارد شدیدتر حتی امکان بروز سکته‌ی مغزی هم وجود دارد. 

لخته‌های خونی در رگ‌های کوچک دست‌ها و پاها باعث بی حسی و قرمزی آن‌ها خواهد شد. در مواردی درد و سوزش ناحیه‌ی کف دست هم مشاهده شده است

برخی از علائم  و نشانه‌های ایجاد لخته‌های خونی عبارتند از:

 • تغییرات در گفتار و آگاهی و تغییر ناگهانی خلق و خو 
 • تشنج
 • احساس ناراحتی بالاتنه در یک یا دو بازو، گردن، فک، کمر یا شکم
 • احساس تنگی نفس و حالت تهوع 

نشانه‌ها، علایم و مشکلات پلاکت خون بالا و نحوه تشخیص آن

در زنان باردار اگر لخته‌ی خونی در جفت ایجاد شود، باعث سقط جنین خواهد شد. هم‌چنین لخته‌ی خونی در جفت می‌تواند در تکامل جنین هم اثرگذار باشد.  امکان تشکیل لخته‌های خونی در زنان مبتلا به ترومبوسیتمی و ترومبوسیتوسیز که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند بیش‌تر از سایرین است. افزایش سن، دیابت، فشار خون بالا و سیگار کشیدن خطر تشکیل لخته‌های خونی را افزایش می‌دهد. 

 

خونریزی 

خونریزی بیش از همه افرادی با تعداد پلاکت بالاتر از یک میلیون پلاکت در هر میکرولیتر خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نشانه‌های خونریزی شامل خون دماغ شدن، کبود شدن نفاط مختلف بدن، خونریزی از دهان یا لثه یا وجود خون در مدفوع است. 

با این همه خونریزی بیش‌تر در تعداد کم پلاکت خون اتفاق می‌افتد. تشکیل لخته‌های خونی در ترومبوسیتوسیز و ترومبوسیتمی در نهایت می‌تواند باعث مصرف تمام پلاکت‌ها شود. در این موقعیت اگر خراش و یا آسیبی در بدن به وجود بیاید، پلاکت کافی برای تشکیل لخته‌ی خون و ترمیم دیواره‌ی آسیب دیده‌ی رگ‌های خونی وجود نخواهد داشت. 

نشانه‌ها، علایم و مشکلات پلاکت خون بالا و نحوه تشخیص آن

دلیل دیگر وقوع خونریزی در افرادی با تعداد پلاکت زیاد بیماری فون‌ویلبراند است. در این  فرایند تشکیل لخته خون تحت تاثیر قرار می‌گیرد.  در موارد نادر ترومبوسیتمی اولیه، سلول‌های معیوب مغز استخوان باعث بروز لوسمی یا سرطان خون می‌شوند. 

 

تشخیص پلاکت خون بالا

پزشک بر اساس معاینه‌ی فیزیکی، سابقه‌ی پزشکی و بررسی نتایج آزمایش‌های مختلف می‌تواند تشخیص دهد که فرد به ترومبوسیتمی یا ترومبوسیتوسیز مبتلا است. برای تشخیص درست بیماری شاید بهتر باشد که فرد به یک پزشک هماتولوژیست مراجعه کند، این تخصص پزشکی به صورت خاص بیماری‌های خونی را بررسی و درمان خواهد کرد.

 

سابقه‌ی پزشکی 

پزشک در مورد عواملی که تعداد پلاکت‌های خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد از بیمار سوال می‌پرسد:

 • هیچ گونه عمل جراحی و یا پیوند خون انجام داده اید؟
 • آیا به تازگی به عفونتی مبتلا شده و یا واکسن خاصی را دریافت کرده‌اید؟
 • چه داروهای مصرف می‌کنید؟
 • رژیم غذایی شما چگونه است و در طول روز چه مقدار الکل مصرف می‌کنید؟
 • آیا در خانواده شما فردی با تعداد بالای پلاکت‌ها خون وجود دارد؟

نشانه‌ها، علایم و مشکلات پلاکت خون بالا و نحوه تشخیص آن

معاینه‌ی فیزیکی

پزشک با معاینه نشانه‌های وجود لخته‌ی خون یا خونریزی را بررسی خواهد کرد. پزشک علائم  و نشانه‌های ترمبوسیتومی و ترومبوسیتوسیز را هم بررسی خواهد کرد.

زمانی می‌توان به تشخیص دقیق ترمبوسیتومی اولیه رسید که همه‌ی عوامل احتمالی تعداد بالای پلاکت‌های خون شناسایی شوند. برای مثال پزشک معالج ممکن است آزمایش‌هایی برای تشخیص سرطان انجام دهد. اگر دیگر بیماری‌ها و فاکتورها باعث. بالارفتن تعداد پلاکت‌های خون شده باشند، فرد به ترومبوسیتوسیز ثانویه مبتلا است.

 

تست‌های تشخیصی پلاکت خون بالا

پزشک احتمالاً یک یا چند عدد از این آزمایش‌ها را تجویز خواهد کرد:

 

 • آزمایش شمارش کامل خون (A complete blood count)

 

در این آزمایش سطح سلول‌های خونی اندازه گرفته می‌شود. در این آزمایش مقدار کمی از خون ف