ارتوپدی و بیماری‌های آن را بهتر بشناسیم

  • 1397-06-12
  • ۳۸۰۹ بازدید
  • 0
شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

ارتوپدی علمی است که مربوط به ماهیچه‌ها، رباط‌ها و مفاصل است. از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی دردهای مفاصل و اختلالات غضروفی است.

ارتوپدی یک شاخه پزشکی است که با اصلاح ناهنجاری ها یا اختلالات عملکردی سیستم اسکلتی، به ویژه ستون فقرات و ساختار مرتبط آن، رباط‌ها و عضلات مرتبط است. شرایط زیادی وجود دارد که بر سیستم اسکلتی عضلانی بدن تأثیر می‌گذارند که نیازمند مراقبت‌های بالینی توسط یک پزشک یا متخصصان مراقبت‌های بهداشتی هستند.

علت شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی عبارت‌اند از: بیماری، جراحت یا بیماری‌هایی که باعث مشکلات زانو، سر و گردن، کتف در رفته، غضروف‌های پاره شده، درد پا و فیبرومیالژیا می‌شود. اینها تنها چند مورد از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی شناخته شده هستند. درمان‌های زیادی برای اختلالات ارتوپدی وجود دارد. شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی در اثر عوامل زیادی ایجاد می‌شود از جمله: تروما اسکلتی عضلانی، صدمات ورزشی، اختلالات نخاعی و آسیب، عفونت، اختلالات مادرزادی و تومورها. هدف ما از این مقاله آشنایی بیشتر با شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی و نحوه تشخیض و درمان و مراقبت از اختلالات ارتوپدی است.

شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

بسیاری از مشکلات ارتوپدی وجود دارد که تقریباً غیرممکن است آنها را فهرست کنیم. ما در این مقاله تنها به بررسی شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی می‌پردازیم، برخی از اختلالات شرایط مشترکی دارند و شما احتمالاً یکی یا چند مورد از آنها را در طول زندگی خود تجربه خواهید کرد.

آرتریت

یکی از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی است که باعث درد، تورم و حرکات محدود می‌شوند. آنها روی مفاصل و چینی‌جاهای اطراف بدن تأثیر می‌گذارند. آرتریت به معنای التهاب مفصل است. مفصل جایی است که دو یا چند استخوان به هم متصل می‌شوند. بیش از 100 بیماری مختلف آرتریت وجود دارد. بیماری های روماتیسمی عبارت‌اند از هر گونه بیماری که باعث درد، سفتی و تورم در مفاصل، ماهیچه‌ها، تاندون ها، رباط‌ها و یا استخوان‌ها می‌شود. آرتریت مزمن یا به ندرت تغییر می‌کند و می‌تواند به آرامی پیشرفت کند و متاسفانه بسیاری از علل آرتروز ناشناخته است.

شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

شکستگی‌های استخوان

یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی شکستگی‌های استخوان بدن است که قطعاً مشکل ارتوپدی شایع‌تری هستند. شکستگی جزئی یا کامل در استخوان رخ می‌دهد. هنگامی که یک شکستگی در استخوان اتفاق می‌افتد، آن را به عنوان باز یا بسته طبقه بندی می‌کنند. شکستگی‌های باز یا شکستگی‌های ترکیب شده شامل استخوان‌هایی است که از پوست خارج می‌شوند و یا زخم‌هایی که استخوان‌ها را از طریق پوست باز می‌کند. شکستگی بسته یا شکستگی‌های ساده یک استخوان شکسته دیده می‌شود، اما از طریق زخم خارج نمی‌شود. شکستگی Greenstick شکستگی‌های ناقص است. بخش کوچکی از استخوان شکسته می‌شود شکستگی‌های دیگر شکستگی‌های راست خطی در سراسر استخوان هستند و شکستگی مارپیچی شکاف واقعی است که مارپیچی در اطراف استخوان است.

کمر درد

کمر درد یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی است که از هر ده نفر یک نفر آنرا تجربه می‌کند. شدت کمر درد از خفیف و آزار دهنده به مداوم و شدید متفاوت است. اگر درد را در کمر درد دارید، تحرک شما محدود می‌شود و عملکرد نرمال شما مختل می‌شود. یکی از مهمترین مشکلات ارتوپدی امروزه، کمردرد است که می‌تواند ناشی از فعالیت‌های بیش از حد و شدید، استفاده نادرست و قرار گرفتن در معرض ارتعاش‌های مداوم باشد. ضایعات یا آسیب دیدگی در پشت ممکن است سبب کمردرد مزمن شود و دژنراسیون مهره ها یک دلیل قطعی برای درد پشتی است. اگر چاق هستید یا دارای ماهیچه‌های ضعیف هستید، درد کمر درد را تجربه خواهید کرد. مطالعات نشان داده است که افراد سیگاری این نوع درد ارتوپدی را بیشتر تجربه می‌کنند.

درد گردن

درد گردن یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی است. درد گردن می‌تواند در اثر تروما یا ضربه به گردن یا آسیب به عضلات و رباط گردن، دیسک گردن یا آرتروز باشد. تومورها و ناهنجاری‌های مادرزادی مهره ها می‌توانند درد گردن را به شدت افزایش دهند. چرخش و انحراف مهره‌های گردن نیز می‌تواند باعث درد گردن شوند، درد گردن می‌تواند باعث سردرد و درد در شانه‌ها و پشت شود.

فیبروزیت (سندرم فیبرومیالژی)

فیبرومیالژیا یک بیماری است که موجب درد در عضلات و بافت نرم در سراسر بدن می‌شود. این وضعیت مداوم (مزمن) است که می‌تواند گردن، شانه، پشت، سینه، باسن، بازو و پاها را تحت تأثیر قرار دهد. علت آن ناشناخته است. محققان معتقدند علت بروز این بیماری ارتباطی با مشکلات خواب و استرس دارد. همچنین ممکن است با مشکلات ایمنی، غدد درون ریز و یا بیوشیمی مرتبط باشد.

انحنا ستون فقرات یا کیفوز

یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی انحنا ستون فقرات یا Kyphosis است. این اختلال با یک تست تشخیصی که از امواج الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویر از بافت داخلی، استخوان‌ها و اندام بر روی فیلم استفاده می‌کند، تشخیص داده می‌شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی در جامعه انسانی است. بدن به طور مرتب اجزای استخوان را جایگزین می‌کند. وقتی که این اجزاء به سرعت از بین می‌روند یا به سرعت به وجود می‌آیند (هر دو)، پوکی استخوان رخ می‌دهد، پوکی استخوان می‌تواند علت بیشتر شکستگی‌ها استخوان باشد.شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

پارگی مینیسک

یکی دیگر از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی پارگی مینیسک است. مینیسک ها بافت‌های شبیه غضروف هستند که به مراتب محکم تر از غضروف هستند. مینیسک ها مانند بالشتکی در بین دو استخوان اصلی تشکیل دهنده مفصل زانو، یعنی بین استخوان ران و ساق قرار می‌گیرند و وظیفه اصلی آنها جذب شوک‌های ضربه‌ای است که به زانو وارد می‌شود. در موقع دویدن هر بار که کف پای ما به زمین می‌رسد، استخوان ساق و ران در محل مفصل زانو به شدت به یکدیگر کوبیده می‌شوند و مینیسک با قرار گرفتن بین این دو استخوان شدت این ضربه را کاهش می‌دهد.

بسته به اینکه شکل پارگی مینیسک زانو چگونه است و در کدام قسمت از آن قرار دارد این پارگی‌ها را به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. پارگی‌ها ممکن است طولی، عرضی، مانند دسته سطل، زبانه ای، شاخی یا مخلوطی از انواع قبلی باشند. در بیشتر اوقات پارگی‌های مینیسک در حین ورزش به وجود می‌آیند.

منابع:

imedpub

healthstatus

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ارتوپدی و بیماری‌های آن را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر