ژنتیک چه نقشی در ابتلا به دیابت دارد؟

دیابت یکی از بیماری های رایج در همه جوامع است و متاسفانه هرساله سن افراد مبتلا به این بیماری کاهش می یابد. از دغدغه های والدین مبتلا به این بیماری این است که خطر آن با چه احتمالی فرزندشان را تهدید می کند و همچنین نقش ژنتیک در ابتلا به دیابت تا چه حد جدی است. پاسخ این سوالات را در این مقاله بخوانید.

 

 

انواع دیابت

به طور کل دو نوع دیابت شیرین داریم . دیابت شیرین نوع 1 نوعی بیماری خودایمنی است به این معنی که بدن بر علیه خودش آنتی بادی می سازد و این آنتی بادی ها به بعضی سلول های پانکراس که وظیفه تولید انسولین را دارند حمله کرده و آن ها را تخریب می کنند درنتیجه انسولین که وظیفه ی کاهش قند خون را برعهده دارد ساخته نمی شود . این نوع دیابت بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی رخ می دهد .

دیابت شیرین نوع دوم در سنین بالاتر رخ می دهد و مکانیسم آن به این صورت است که انسولین به اندازه ی کافی و یا حتی کمی بیشتر از حد عادی تولید می شود ولی گیرنده های انسولین که بر روی سطح سلول های بدن قرار دارند دچار مشکل شده اند بنابراین انسولین کارایی ندارد زیرا انسولین برای اثربخشی باید به گیرنده های خود بر سطح سلول ها متصل شده و فرایندهایی را درون سلول راه اندازی کند.

عوامل موثر بر ابتلا به دیابت چیست؟

عوامل ژنتیکی (وراثتی ) و عوامل اکتسابی (محیطی ) در ابتلا به هر دو نوع دیابت 1 و 2 با وجود تفاوت هایی که دارند موثرند . نمی توان نقش هیچ کدام از این دو مورد را پررنگ تر دانست و یا گفت وجود یکی از این دو مورد برای ابتلا به دیابت کافی است برای اثبات این ادعا میتوان به این موضوع اشاره کرد که اگر فقط ژنتیک در ابتلا به دیابت موثر بود باید اگر یکی از دوقلوهای همسان مبتلا به دیابت می شد به طور قطع دیگری نیز مبتلا می گردید در حالی که این گونه نبوده و طبق تحقیقاتی که انجام شده این درصد در دیابت نوع یک بین 40 تا 60 درصد و در دیابت نوع دو بین 60 تا 90 درصد است. به این معنی که اگر یکی از دو قلوهای همسان مبتلا به دیابت نوع یک باشد حدودا به احتمال 50 درصد دیگری نیز به این بیماری مبتلا خواهد شد و این نشان دهنده ی  نقش عوامل محیطی در ابتلا به دیابت است .

تاثیر ژنتیک بر دیابت نوع 1

در اغلب موارد لازم است ژن های مربوط به دیابت نوع 1 از هر دو والد ( هم پدر و هم مادر ) ، به ارث برسد . دیابت نوع 1 به طور ژنتیکی در سفید پوستان بیش از سایرین دیده شده است . البته همان طور که گفتیم عوامل محیطی نیز نقش به سزایی در ابتلا به دیابت نوع 1 دارند که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم :

 • آب و هوای سرد
 • برخی ویروس ها
 • شروع زودهنگام تغذیه تکمیلی کودک

 تاثیر ژنتیک بر دیابت نوع 2

در دیابت نوع 2 هم تاثیر عوامل ژنتیکی و هم تاثیر عوامل محیطی از دیابت نوع 1 بیشتر است به طوری که همان طور که قبل تر اشاره شد میزان هماهنگی دیابت شیرین نوع 2 در دو قلوهای همسان بین 70 تا 90 درصد است . اگر در بین اعضای خانواده، فردی مبتلا به دیابت نوع 2 است سایر افراد خانواده در معرض خطر جدی ابتلا به دیابت هستند (تاثیر ژنتیک ) و باید به طور سالیانه چکاب شوند. هم چنین افرادی که از رژیم غذایی با چربی زیاد و کربوهیدرات و فیبر کم استفاده می کنند و تحرک بدنی کمی در طول روز دارند نیز در معرض ابتلا هستند. ازجمله عوامل محیطی که در ابتلا به دیابت نوع 2 نقش دارند :

 • چاقی و اضافه وزن
 • مصرف چربی زیاد و فیبر کم
 • کم تحرکی
 • سابقه دیابت بارداری
 • استفاده زیاد از فست فود و رژیم غذایی غربی

آیا مبتلا به دیابت هستید و می خواهید بدانید با چه احتمالی ابتلا به دیابت فرزندتان را تهدید می کند ؟

نقش ژنتیک در ابتلا به دیابت نوع 1

احتمال انتقال دیابت نوع 1 از پدر به فرزندان 5.88 درصد می باشد یعنی اگر مردی مبتلا به دیابت نوع 1 باشد به احتمال 5.88 درصد این بیماری را به فرزند خود منتقل می کند اما این احتمال در زنان بستگی به سن بارداری آن ها دارد به این صورت که اگر یک مادر مبتلا به دیابت نوع 1 قبل از 25 سالگی صاحب فرزند شده است احتمال انتقال دیابت نوع 1 حدودا 4 درصد است و اگر بعد از 25 سالگی بوده این احتمال به حدود 1 درصد کاهش می یابد .

در هر کدام از موارد بالا اگر خود والد قبل از 11 سالگی به دیابت نوع 1 مبتلا شده است همه ی احتمالات دو برابر می شود مثلا اگر مردی در کودکی در سن 6 سالگی ( قبل از 11 سالگی ) مبتلا به دیابت نوع 1 شده باشد به احتمال 11.76 (5.88 * 2 ) فرزند او نیز مبتلا به دیابت نوع 1 خواهد شد .

اگر پدر و مادر هر دو مبتلا به دیابت نوع 1 باشند این احتمال به 10 تا 25 درصد افزایش می یابد .

 

نقش ژنتیک در ابتلا به دیابت نوع 2

همان طور که پیش تر هم اشاره شد این نوع دیابت اغلب در سنین بالای 50 سال رخ می دهد ولی متاسفانه امروزه به دلیل عادات غلط غذایی و سبک زندگی نادرست و کم تحرکی سن ابتلا به دیابت به طور چشمگیری کاهش یافته است . اگر فقط یکی از والدین مبتلا به دیابت نوع 2 باشد برای تعیین احتمال خطر برای فرزندان باید به سن ابتلا توجه کنیم ، اگر والد قبل از 50 سالگی به دیابت نوع 2 مبتلا شده باشد احتمال انتقال بیماری به فرزند 14.3 درصد می باشد و اگر ابتلا به دیابت نوع 2 بعد از 50 سالگی والد رخ داده باشد این احتمال به حدودا 7.7 درصد کاهش می یابد .

اگر هر دو والد به دیابت نوع 2 مبتلا باشند احتمال بروز بیماری در فرزند آن ها افزایش قابل توجهی داشته و به 50 درصد هم می رسد .

تحقیقات اخیر نشان داده اند که احتمال انتقال دیابت نوع 2 در صورتی که مادر مبتلا باشد نسبت به زمانی که پدر مبتلا باشد افزایش میابد البته این موضوع هنوز به صورت قطعی اثبات نشده است .

پیشگیری از دیابت با وجود نقش تاثیرگذار ژنتیک

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد وجود دو عامل ژنتیک و عوامل محیطی برای ابتلا به دیابت لازم است و وجود هر یک از این دو به تنهایی تهدید کننده ی فرد نمی باشد بنابراین نقش پیشگیری همچنان به قوه ی خود باقی است .

 

منابع :

کتاب اصول طب داخلی هاریسون بیماری های غدد و متابولیسم

https://medlineplus.gov/diabetes.html

https://www.cdc.gov/diabetes/l

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
77 نظرات
 1. شمس می گوید

  سلام من و همسرم نسبت دور فامیلی داریم و اصلا سابقه دیابت جز در سن بالا آنهم پدر بزرگم نوع 2 نداشتیم، فرزند اولم در 7سالگی نوع یک گرفت به فوق تخصص غدد گفتیم گفت عامل محیطی بیشترین عامل بوده و ژنتیک نمیتونسته نقش بسزایی داشته باشد، این شد که برای دومین فرزند هم اقدام کردیم و متاسفانه وی نیز در 5سالگی مبتلا شد. خانوم دکتر من کلا قید بچه رو بزنم دیگه؟

 2. امیدوارم به آینده. می گوید

  سلام و درود باتشکر از سایت خوبتون و پاسخگویی جهت راهنمایی تمام عزیزان کمال تشکر و‌قدر دانی دارم.سوال بنده این هست که قصد بارداری داریم که خانوم‌بنده دیابت نوع۱ دارن ولی خودم سالم هستم چقدر احتمال فرزند به دیابت نوع ۱ هست و اینکه قبل از بارداری به متخصص ژنتیک لازم‌هست رجوع کنیم یا خیر البته نسبت فامیلی نداریم.
  با تشکر فراوان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالش کمی از جمعیت معمولی بیشتره و اونقدری نیست که نگران کننده باشه
   با توجه به دیابت همسرتون پیشنهاد میکنم مشاوره پیش از بارداری زیر نظر فلوشیپ پریناتالوژی انجام شود

 3. ایلیا مختاری می گوید

  سلام من مادر داییم در سن ۵۰ سالگی دیابت گرفت چشاش ضعیف شد روی پاش یک جوشی زد و بعد از ۲ هفته به مرگ رسید داییم هم در سن ۳۶ سالگی همین توری شد ایا من هم میشم یا نه چون روی داییم رفتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نگران نباشین عزیز
   دقیقا نمیدونم مشکل چی بوده اما دیابت بدین صورت ک گفتین سبب مرگ نمیشه

 4. Boo می گوید

  میخام با دختری ک دیابت نوع ۱ داره ازدواج کنم،مادرش دیابت نوع ۱ داره. چقد احتماله ک فرزندا دیابت نوع ۱ بگیرن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   هم مادر و هم دختر دیابت نوع یک دارند؟

 5. امیر می گوید

  سلام من ۱۸ سال سن دارم خانواده مادریم فقط پدر مادرم مبتلا به دیابت بود مادر بزرگم هیچ مشکلی نداشت و خانواده پدری هیچ کدوم مبتلا به دیابت نیستند امکان دارد من هم مبتلا به بیماری دیابت بشوم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمال ابتلا مانند جمعیت عمومی هست
   و توصیه های کلی پیشگیری از،دیابت برای افراد عادی رعایت شود

 6. پری می گوید

  سلام خسته نباشید من می‌خوام با پسر عمه ام ازدواج کنم دیابت نوع 1 داره بین خانواده مادری ارثیه پدر بزرگمم داره آیا ممکن است در آینده به بچه هم دیابت برسه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کمی از جمعیت عادی بیشتر است
   میتوانید جهت بررسی به فوق تخصص غدد مراجعه کنید

 7. طهمورث اسدی می گوید

  باسلام . 45ساله هستم . مرحوم مادرم از پنجاه سالگی دیابت نوع دو مبتلا شد .خانواده مادری هم سابقه دیابت نوع دو دارندوخانواده پدری هیچ نوع سابقه دیابت ندارند . پنج سال پیش قند ناشتا 120بود وقند دوساعته 135بود قند سه ماهه هم تقریبا نرمال . بعدازکاهش وزن ورعایت الان قند ناشتا حدود110هست
  وقند دوساعته و سه ماه هم نرمال. آیا احتمال دارد با رعایت رژیم غذایی وتحرک لازم با فرض اینکه ژن دیابت هم از مادر به من رسیده باشد ولی هیچ وقت به دیابت مبتلا نشوم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   بله ممکن هیچوقت نگیرین البته با رعایت

   1. مهدی نظری می گوید

    سلام وخداقوت من چهل و شش ساله ممرد هستم دیابت نوع دو دارم آ یا برای فرزند می توانم اقدام کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بله موردی نیست

 8. ارمین می گوید

  سلام من با دختری میخام ازدواج کنم که مادرش درسن ۵۰ سالگی دیابت نوع ۲گرفته. ایا احتمال داره که همسرم. و بچه هامون هم دیابت بگیرن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تقریبا مثل جمعیت عادی هست و خطر بالقوه ای ایجاد نمیکنه

 9. سینا می گوید

  سلام من پسرم در سن ۴ سالگی به دیابت نوع یک مبتلا شد در صورتی ک در خانواده ی خودم وهمسرش دیابتی وجود ندارد حالا من میخوام دوباره باردار شوم ممکن اس ک فرزند دوم من مبتلا به دیابت شود ممنون میشم اگر جوابمو بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دیابت نوع یک ، علل زیادی از جمله خودایمنی و ویروس ها و…داره
   احتمال ابتلای اعضای خانواده فرد مبتلا به دیابت تیپ‌یک کمی بیشتر از جمعیت عادی هست اما نه اونقدر که بخاد باعث عدم فرزندآوری شه
   جهت اطمینان خاطر با فوق” تخصص غدد کودکان مشورت کنیر

 10. rha می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه آزمایش خون دادم قند ناشتام ۱۲۸! الان من دیابت دارم؟ نوع دو یا یک؟ چیکار میتونم بکنم
  و اینکه ارثیه دیابتم چون پدربزرگ‌و .. دارن💔🧑‍🦯

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید ازمایش fbs, 2hpp, hba1c بدین تا مشخص شه وضعیت قند

 11. ف.ب می گوید

  سلام من ۱۹ سالم هست و قصد ازدواج با دختري دارم ک دوتا برادراش مبتلا ب دیابت نوع ۱ هستن ولی خود دختر سالمه
  میخواستم بدونم اگه ما ازدواج کنیم احتمال داره ک آینده بچه ما هم مبتلا بشه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این مورد نیاز به بررسی دقیق تر و شرح حال کامل تر و آزمایش داره
   در ضمن ازمایش ژنتیک هم کمک کننده هست برای بررسی این احتمال
   توصیه من اینه به فوق تخصص غدد مراجعه کنید

 12. mehdi می گوید

  سلام من از یک‌سالگی مبتلا به دیابت نوع ۱ شدم که ارثی هستش پدر و مادرم ندارن پدر بزرگ پدری داشته الان هم ۱۸سالمه چند سال دیگه خواستم ازدواج کنم فرزندم دیابت نوع ۱مبتلا میشه یا نه چون ارثیه!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالش از جمعیت عادی بیشتر اما نه اونقدر که شما نگران بچه دار نشدن باشین

 13. محدثی می گوید

  سلام ببخشید میخواستم بدونم منی که مادر بزرگم دیابت نوع ۲ داشته و پدر و مادرم سالمن هم توی ژنتیکم مستعد هستم یا نه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اونقدری نیست که نگرانش باشی ، اگر تغذیه رو رعایت کنین و ورزش کنین جای نگرانی نیست

 14. خودم می گوید

  سلام من از ۶سالگی به دیایت نوع یک مبتلا شدم وانسولین استفاده میکنم الان هم ۱۷سالمه ودر۱۶سالگی ازدواج کردم الان هم دام به بارداری اقدام میکنم کمکم کن چیکار کنم که اگه باردار شدم بچه ام سقط نکنه

 15. م.ز می گوید

  سلام وقت بخیر من توی ۱۸سالگی مبتلا به دیابت نوع۱ شدم و الان ۲۸سالمه و می‌خوام با پسری که تازه مبتلا به دیابت نوع۱ شده ازدواج کنم میخواستم ببینم میتونیم ازدواج کنیم؟؟ اگه بچه دار بشیم چند درصد امکان داره که بچم مبتلا بشه؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   بله میتونین
   طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا، در صورت ابتلای هر دو والدین، ​​خطر ابتلا به دیابت نوع ۱ در کودک می تواند از هر ۴ نفر یک مورد باشد

 16. عاطفه می گوید

  سلام قند خون ۱۴۲ تا یک ساعت بعد از شام بالا هست؟
  باید به دکتر مراجعه کنم و دارودرمانی بشم یا با ورزش و اصلاح رژیم غذایی قابل کنترل هست؟
  درضمن مادرم هم دیابت نوع دو داره و بعد از ۴۰سالگی مبتلا شده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ۱۴۲ بعد از شام خوبه
   برای بررسی قند باید ازمایش fbs (قند صبح ناشتا) بدین

 17. سرتیب می گوید

  سلام بادختری ۱۷ساله ازدواج کردم.پدرش با عموهاش دیابت دارن که معمولا بالای ۳۰ سالگی که برسن یکی از اعضای بدنشون قطع میکنن.
  الان پدرش انگشت پاشو قطع کردن.
  سوالم اینه آیا به خود دختره که زنمه یابه خودم منتقل میشه؟بچه‌داربشیم چی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه در سن بالا مبتلا شدن نگران نباشید
   جهت مشاوره بیشتر اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

 18. حسن می گوید

  سلام من ۵ ساله دیابت نوع ۱ دارم به خاطر ترس از اینکه بچم دیابت داشته باشه ازدواج نمیکنم چند درصد احتمال داره بچم دیابت داشته باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این مساله ای نیست که بخاطرش نگران باشید یا ازدواج نکنین

 19. بهار می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  مادرم زمانی که برادر کوچک ترم رو باردار بود دیابت حاملگی گرفت و دیگه نتونست درمانش کنه و الان که ۱۲ سال میگذره هنوز هم با دیابت درگیره و انسولین میزنه، مادرش هم دیابت داره و انسولین مبزنه و مادربزرگش(در قید حیات نیست)دیابت داشت. من که ۱۸ سالم هست احتمال مبتلا شدنم به دیابت هست یا خیر؟؟ چون قند ناشتا ۹۰ بود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه رعايت كنيد نه
   چون از نظر ژنتيكي مستعد هستيد بايد رژيم غذايي و وزنتون كنترل باشه

 20. مریم می گوید

  سلام وقتتون بخیر من با پسری میخوام ازدواج کنم ک دیابت نوع 2 داره(دلیلش هم دارو اشتباهی در کودکی بوده) هیچ کدوم اعضای خانوادش دیابت ندارن میخواستم بدونم در آینده برای باردار شدن امکانش چقدر که بچه دیابت بگیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام احتمالش هست اما زياد نيست در حد ٥ درصد

 21. امیر می گوید

  سلام خسته نباشید
  من آزمایش دادم قند ناشتا ۹۵
  قند ۳ماهه۶،15

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام قندتون لب مرد هست بايد ورزش كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 22. فاطمه می گوید

  سلام،من میخام باپسری ازدواج کنم کنم که پدرش دیابت داره عموهاش هم دیابت دارن ممکنه خودش هم مبتلابشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه نذاريد چاق شه و غذاهاي چرب نخوره نه نميگيره
   وزنش نبايد زياد شه

 23. حلما می گوید

  سلام دخترم درسن 23 ماهگی دیابت نوع 1 گرفت، دیابت ارثی هم نداریم قصد دارم دوباره بارداربشم احتمالش هست بچه دوم هم دیابت بگیرد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالش خیلیی کم

  2. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لازمه كه دخترتون از نظر بيماري هاي متابوليك بررسي شه
   و اگه شما با همسرتون فاميل هستيد بهتره مشاوره ژنتيك قبل از بارداري بديد

 24. زهرا می گوید

  سلام من از ۱۶ سالگی دیابت دارم الان ۲۴ سالم قندم کنترل نیست زیاد قند ۳ ماهمم ۹ اگه بار دار باشم امکان داره بچم‌مبتلا بشه؟یا این ک جنسیتش فرق داره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام جنسيت فرقي نداره ن احتمال ابتلا زياد نيست در حد ٤-٥٪؜ هست

   1. مهدی می گوید

    سلام خسته نباشید من از ۷ سالگی دیابت دارم نوع ۱ هستش اصلا تو فامیل های پدری ومادی دیابتی نداریم پرسیدم اصلا ارثی نداریم این دیابت از کجا به این مریضی مبتلا شدم 😔

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام دوست عزیز
     بروز دیابت نوع یک ، یک درصدیش مربوط به ژنتیک هست و درصدی مربوط به عوامل محیطی و استرس و ….

 25. طهمورث می گوید

  باسلام . قند ناشتایی اینجانب 112وقند دوساعت بعدازناشتا130می باشد. 42سالمه . مادرم دیابت 2داردومادرم درپنجاه سالگی مبتلا شد. آیا ممکن است بعداز مصرف چندماه متفورمین قند ناشتای اینجانب بدون مصرف قرص در رنج نرمال بماند؟ bmi من 25می باشد

 26. مهشید می گوید

  سلام من مادرم ب دیابت نوع دوم مبتلاست من هم اتفاقی ازمایش دادم ۱۰۶قندم بودگفتن پیش دیابت هست وباید کنترل بشه ایا منم دراینده ب دیابت نوع یک دچارمیشم یا نوع دوم یا میشه ک اینده مبتلانشم من bmi22.41هست

 27. نازنین می گوید

  سلام
  من۳۱سالمه و همسرم ۳۶ سال،ایشون دیابت نوع ۱ دارن.خواهر و مادرشون هم دیابت دارن.آیا راهی هست ک درصد ابتلا فرزند صفر شود؟هنوز برایِ بارداری اقدام نکردم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام احتمال انتقال ديابت تيپ يك اگه فقط يكي از والدين مبتلا باشه خيلي كمه ديابت تيپ دو احتمال انتقالش بيشتره نگران نباشيد

 28. مبینا می گوید

  خیلی ممنون جواب سوالم رو پیدا کردم تو این مقاله☺

 29. رامین می گوید

  سلام…من میخوام با دختری ازدواج کنم که مادرش دیابت نوع دو داره …آیا دخترش هم بعدا مبتلا میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ١٥ درصد احتمال داره

   1. السا می گوید

    سلام من دختر عموم دیابت داره آیا ممکنه از اون به من ارث برسه؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام احتمالش خيلي كمه نزديك به صفر هست

    2. رویا می گوید

     سلام..من شوهرم دیایت 2داره و تازه 2سالی هست که دیابت گرفته و 30سالش هست ….و مادرش و خاله اش و عمه هاش و دایی هاش هم دیابت2دارن ….و اینکه دیابت شوهرم کنترل شده است و ورزش میکنه و لاغره ایا بخواهیم بچه دار بشیم احتمال اینکه بچه هامون دیابت بگیرن وجود داره

     1. مشاور سلامتی می گوید

      سلام
      احتمالا کمی از جمعیت معمولی بیشتر هست.

  2. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ١٥ درصد احتمال داره اگه ورزش كنه و رژيمشو رعايت كنه خير نميگيره

 30. فاطمه می گوید

  سلام من توی13سالگی دیابت نوع 1گرفتم الان24سالمه قندام کنترله و اچ بی ای وند سی هم ۶ این برای بارداری من چقد احتمال به ارث رسوندن بچه رو داره؟اصلا چنددرصد احتمال داره مبتلا شه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ٥-١٠ درصد احتمال انتقال هست نگران نباشيد ديابت تيپ دو بود احتمال انتقالش بيشتر بود

 31. yasmina mehri می گوید

  سلام پدر و مادر من در ۳۵ سالگی به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند
  ایا امکان ابتلا برای من وجود داره؟
  برای پیشگیری چه کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله، هر سال تست FBS ( قند خون ناشتا) و hba1c بديد
   ورزش كنيد اضافه وزن نداشته باشيد
   مربوهيدرات ساده مثل شكلات و قند نخوريد

 32. صادق می گوید

  سلام ایا از مادر بزرگ دیابت ارث میرسه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام احتمالش كمه اما بله

 33. امیر عباس جلالی می گوید

  سلام من برادری با سن ۴ سال دارم . او دوروز است که آب زیاد میخورد ولی کم دستشویی میرود . من هم خودم دیابتی هستم و حالا ما شک داریم که برادرم بخاطر اینکه آب زیاد میخورد او دیابت گرفته است با اینکه ما با چند دکتر این موضوع را در میان گذاشتیم ولی هنوزهم میخواهم بدانم آیا برادرم دیابت دارد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   می توانید جهت انجام ازمایش fbs اقدام کنید

 34. بیتا ماهپور می گوید

  سلام. ایا پدر دیابت نوع ۲ داشته باشد. نسبت به ارث رسیدن دیابت در فرزندان دختر ووپسر یکسان است؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله

   1. مینا عطاپور می گوید

    سلام، من مادربزرگ همسرم دیابت داشت،آیا ممکنه بچه ما هم مبتلا بشه؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     احتمالش مثل سایر افراد جامعه است

     1. فاطمه می گوید

      سلام ببخشید شوهرم ۲۶ سالشه یک ساله که به دیابت مبتلا شده میتونیم بچه دار بشیم ؟
      اگه بچه دارشدیم آیا بچه سالم میشه ؟

     2. مشاور سلامتی می گوید

      سلام
      بله میتونین
      بله مشکلی نیست
      اما حتما زیر نظر متخصص زنان اقدام کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر