مجله پزشکی دکتر دکتر

درد مچ دست نشانه چیست؟ راه‌های درمان درد مچ دست

24 مهر 1399

44

ارتوپدی
درد مچ دست نشانه چیست؟ راه‌های درمان درد مچ دست

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علت درد مچ دست چیست و چگونه رفع می‌شود؟ چگونه می‌توان علت درد مچ دست را تشخیص داد و از آن پیشگیری کرد؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

درد مچ دست اغلب به علت کشیدگی یا شکستگی در اثر جراحات ناگهانی به وجود می‌آید. اما درد مچ دست می‌تواند بر اثر ترومای تجمعی مانند صدمه ناشی از حرکات تکراری، آرتروز و سندرم تونل کارپال به وجود بیاید. به دلیل اینکه عوامل زیادی می‌تواند موجب بروز درد مچ دست شوند، تشخیص علت دقیق آن معمولا دشوار است. با این حال، واضح است که تشخیص دقیق برای درمان و بهبودی مناسب ضروری است.  

علائم درد مچ دست

درد مچ دست بسته به علل آن متفاوت است. به عنوان مثال، درد آرتروز اغلب شبیه دندان‌درد خفیف است، اما سندرم تونل کارپال معمولا باعث گزگز و سوزن سوزن شدن به خصوص در هنگام شب می‌شود. محل دقیق درد مچ دست هم می‌تواند سرنخ خوبی برای تشخیص علت آن باشد. 

علت درد مچ دست هنگام چرخش

زمان مراجعه به پزشک برای درمان درد مچ دست

تمامی دردهای مچ دست نیاز به مراجعه به پزشک ندارند. رگ به رگ شدن و کشیدگی‌های جزئی معمولا با یخ گذاشتن، استراحت و مصرف مسکن‌های بدون نسخه تسکین پیدا می‌کنند. اما اگر درد و ورم بیش از چند روز به طول انجامید یا اینکه وضع آن بدتر شد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. تاخیر در تشخیص و درمان می‌تواند منجر به کندی روند بهبودی، کاهش دامنه حرکتی و ناتوانی طولاني‌مدت شود. 

دلایل درد مچ دست

آسیب به هر یک از قسمت‌های مچ دست می‌تواند موجب درد شده و روی قابلیت فرد برای استفاده از مچ و دست اثر زیادی بگذارد. 

آسیب‌دیدگی‌ها

جراحات ناگهانی: آسیب‌دیدگی مچ دست اغلب زمانی رخ می‌دهد که با دست به زمین بیفتید. این صدمات می‌تواند موجب رگ به رگ شدن، کشیدگی و حتی شکستگی شود. «شکستگی استخوان ناوی»یا «اسکافویید»، شکستگی است که در استخوان ناوی (در مچ دست به سمت انگشت شست) به وجود می‌آید. این نوع شکستگی ممکن است بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی در تصاویر رادیولوژی نشان داده نشود. 

صدمه ناشی از حرکات تکراری: هر فعالیتی که در آن نیاز به انجام حرکات تکراری مچ دست باشد، از ضربه زدن به توپ تنیس تا کشیدن آرشه ویولون‌سل و رانندگی، می‌تواند موجب التهاب بافت‌های اطراف مفاصل شده یا باعث شکستگی‌های تجمعی شود. به خصوص که این حرکات را بدون وقفه و ساعت‌های متمادی انجام دهید. «سندروم دکوران»، یک صدمه ناشی از حرکات تکراری است که موجب درد در قسمت تحتانی انگشت شست می‌شود. 

التهاب مفصل 

آرتروز: این نوع التهاب مفاصل زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف‌هایی که در انتهایی استخوان‌ها موجب تسهیل مفاصل شده به مرور تخریب شوند. آرتروز در مچ دست غیرمعمول است و معمولا فقط در افرادی به وجود می‌آید که قبلا سابقه‌ی آسیب‌دیدگی مچ دست را داشته‌اند. 

روماتیسم مفصلی: اختلال خود ایمنی است که در آن دستگاه ایمنی بدن به بافت‌های خودی حمله‌ور می‌شود. روماتیسم مفصلی معمولا مچ دست را درگیر می‌کند. اگر یک مچ دست آسیب ببیند، آسیب‌دیدگی به مچ دست دیگر نیز سرایت پیدا می‌کند. 

سایر بیماری‌ها

سندرم تونل کارپال: سندرم تونل کارپال زمانی بروز پیدا می‌کند که فضا برای یکی از اعصاب اصلی دست به نام «عصب میانی» یا «عصب مدین» در دالان مچ دست یا تونل کارپال فشرده یا تنگ شود.

بیشتر بخوانید: سندروم تونل کارپال چیست ؟ علائم، راه‌های پیشگیری و درمان آن

کیست گانگلیون: در این بیماری که به آن «کیست مچ دست» نیز گفته می‌شود، کیست‌های بافت نرمی اغلب در قسمتی از مچ دست در مقابل کف دست و ناحیه‌ی مفاصل کف دست به وجود می‌آید. کیست‌های گانگلیون درد داشته باشند و این درد نیز ممکن است با فعالیت بدتر شده یا بهبود پیدا کند. 

بیماری کین‌باخ: این بیماری معمولا در جوانان بروز پیدا کرده و در آن یکی از استخوان‌های کوچک مچ دست به تدریج تخریب می‌شود. بیماری کین‌باخ در واقاع زمانی بروز پیدا می‌کند که خون‌رسانی به این استخوان مختل شود. 

عوامل خطر برای بروز درد مچ دست

درد مچ دست می‌تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد، چه افرادی که تحرک کمی دارند، چه کسانی که فعالیت بالایی دارند یا کسانی که در جایی بین این دو گروه قرار می‌گیرند. اما ممکن است که خطر ابتلای فرد با این عوامل افزایش پیدا کند که عبارتند از:  

برخی ورزش‌ها: آسیب‌دیدگی مچ دست در بسیاری از ورزش‌ها شایع است، چه ورزش‌هایی که در آن خطر بروز صدمات مختلف بالاست و چه ورزش‌هایی که در آن باید حرکات تکراری را انجام داد. برخی از ورزش‌های آسیب‌زا برای مچ دست عبارتند از راگبی، بولینگ، گلف، ژیمناستیک، اسنوبُردسواری و تنیس.

کارهای تکراری: تقریبا هر فعالیتی که دست‌ها و مچ‌های شما را درگیر کند، همچون بافتن یا چیدن مو اگر نیروی و به حد کافی انجام گیرد، می‌تواند منجر به صدمه و درد مچ دست شود. 

برخی شرایط یا بیماری‌های خاص: بارداری، دیابت، چاقی، روماتیسم مفصلی و نقرس ممکن است خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال را افزایش دهد.

علت درد مچ دست

پیشگیری از درد مچ دست

پیشگیری از حوادث غیرمترقبه‌ای که اغلب موجب صدمه‌دیدگی مچ دست می‌شوند، تقریبا ناممکن است، اما این توصیه‌ها ممکن است بتوانند تا حدی مفید باشند:

تقویت استخوان‌ها: مصرف مقادیر کافی کلسیم، روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم برای بیشتر بزرگسالان و روزانه حداقل ۱۲۰۰ میلی‌گرم برای زنان بالای ۵۰ سال می‌تواند از شکستگی استخوان پیشگیری کند. 

پیشگیری از افتادن: زمین خوردن با دست باز و کشیده دلیل اصلی بیشتر صدمات مچ دست است. برای اینکه خطر زمین خوردن را کاهش دهید، بهتر از کفش‌های مناسب استفاده کرده و وسایل خطرناک منزل را جمع‌آوری کنید. همچنین نور کافی را برای فضای داخلی منزل خود فراهم کنید. در صورت لزوم، دستگیره‌های محافظ را در دستشویی و حمام تعبیه کنید و در راه پله هم نرده‌ نصب کنید.  

از لوازم پوششی و محافظتی ورزشی استفاده کنید: برای فعالیت‌های پرخطر مانند راگبی، اسنوبرد و اسکیت‌سواری از محافظ مچ دست استفاده کنید.

به ارگونومی توجه کنید: اگر به مدت‌ طولانی با صفحه کلید کار می‌کنید، مرتب به مچ دست خود استراحت دهید. هنگام تایپ، مچ دست خود را در وضعیت خنثی (نه خیلی بالا یا جلو) و حالت استراحت نگه دارید. صفحه کلید ارگونومیک و محافظ مچ یا کف دست نیز می‌تواند به شما کمک کند.

تشخیص علت درد مچ دست

در طول معاینه پزشک ممکن است:

 • مچ دست مصدوم را به لحاظ حساسیت، ورم یا تغییر شکل بررسی کند.
 • از مصدوم می‌خواهد مچ دست خود را حرکت داده تا دامنه حرکتی او را ارزیابی کند. 
 • نیروی گرفتن و قدرت ساعد را نیز بررسی می‌کند. 

در برخی موارد، پزشک ممکن است انواع تصویربرداری‌های پزشکی، آرتروسکوپی یا تست نوار عصب و عضله را نیز برای مصدوم تجویز کند. 

تصویربرداری‌های پزشکی

 • تصویربرداری با اشعه ایکس: این نوع تصویربرداری پزشکی معمولا برای تشخیص علت درد مچ دست مورد استفاده قرار می‌گیرد و از طریق آن شکستگی استخوان یا علائم آن تشخیص داده می‌شود.
 • سی‌تی اسکن: این نوع تصویربرداری می‌تواند تصویری با جزئیات و کیفیت بالا از استخوان‌های مچ دست فراهم کند و ممکن است شکستگی‌هایی را نشان دهد که با اشعه ایکس قابل تشخیص نیستند.
 • ام‌آرآی: در این نوع تصویربرداری از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویری دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم بدن استفاده می‌شود. همچنین برای تصویربرداری از مچ دست نیازی به اتاق ام‌آرآی نیست، بلکه دست مصدوم درون یک دستگاه مخصوص قرار داده می‌شود. 
 • سونوگرافی: آزمایش بی‌خطر و ساده‌ای است که برای ایجاد تصاویری از تاندون، رباط و کیست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آرتروسکوپی

چنانچه پزشک نتواند از هیچ‌کدام از روش‌های بالا نتیجه‌ لازم را به دست بیاورد، ممکن است آرتروسکوپی را انجام دهد. در این روش، دستگاهی به اندازه مداد به نام «آرتروسکوپ» از طریق یک برش کوچک وارد مچ دست می‌شود. آرتروسکوپ مجهز به یک دوربین و منبع نور است و تصاویری را ثبت می‌کند که پزشک می‌تواند از طریق مانیتور ملاحظه کند و تشخیص را بر اساس آن انجام دهد. آرتروسکوپی معیار بسیار خوبی برای ارزیابی درد طولانی‌مدت یا تجمعی در مچ دست به شمار می‌رود. در برخی موارد، پزشک ممکن است صدمات مچ دست را از طریق آرتروسکوپ ترمیم کند.

تست نوار عصب  و عضله

پزشک ممکن است در صورتی که مشکوک به سندرم تونل کارپال باشد، از تست نوار عصب و عضله استفاده کند.  در این تست سیگنال‌های الکتریکی تولید شده حین انقباضات عضلانی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در تست نوار عصب و عضله الکترودهای سوزنی بسیار نازکی از طریق پوست وارد عضله شده و فعالیت الکتریکی آن را هنگام استراحت و انقباض به ثبت می‌رساند. «بررسی هدایت عصبی (NCS» که از راه تحریک سطحی روی عصب مورد نظر انجام می‌گیرد نیز گاهی در صورتی که تکانه‌های الکتریکی در ناحیه تونل کارپال تشخیص داده شوند، به همراه تست نوار عصب و عضله انجام می‌گیرد.

درمان درد مچ دست

روش‌های درمان درد مچ دست بسته به نوع، ناحیه و شدت آسیب‌دیدگی و همچنین سن و وضعیت سلامتی فرد، بسیار متنوع هستند.  

درمان‌های دارویی درد مچ دست

مسکن‌های بدون نسخه، مانند ایبوپروفن و استامینوفن، ممکن است به کاهش درد مچ دست کمک کنند. مسکن‌های قوی‌تر نیز باید با تجویز پزشک مصرف شوند. 

فیزیوتراپی برای درمان درد مچ دست

فیزیوتراپ می‌تواند حرکات اصلاحی و تمرین درمانی‌های خاصی را برای آسیب‌دیدگی مچ دست و مشکلات تاندون به کار ببرد. در صورتی که فرد نیاز به عمل جراحی داشته باشد، فیزیوتراپ می‌تواند در دوره‌ توان‌بخشی بعد از جراحی به بیمار کمک کند. همچنین ممکن است که یک ارزیابی ارگونومیکی محیط کار به فرد کمک کند، تغییرات مثبتی را در محل کار خود اعمال کند تا از آسیب‌های بعدی پیشگیری کند. 

در صورتی که استخوانی در مچ دست شکسته شده باشد، باید قطعات شكسته استخوان باهم تراز باشند تا به طرز صحیحی جوش بخورند. گچ یا آتل می‌تواند با ثابت نگه داشتن استخوان در دوران بهبودی به این امر کمک کند. اگر مچ دست فرد دچار کشیدگی یا رگ به رگ شده باشد، ممکن است برای محافظت از تاندون یا رباط آسیب‌دیده نیاز به بستن آتل داشته باشد. آتل به‌خصوص در صدمات ناشی از حرکات تکراری مفید هستند.  

علت درد مچ دست و انگشتان

عمل جراحی برای درمان درد مچ دست

در برخی موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی باشد، این موارد عبارتند از: 

 • شکستگی استخوان: در برخی موارد، برای ایجاد ثبات در شکستگی استخوان، نیاز به عمل جراحی است. ممکن است جراح ارتوپد برای اتصال قطعات شکسته استخوان از ایمپلنت فلزی استفاده کند. 

سندرم تونل کارپال: اگر علائم شدید باشد، ممکن است لازم باشد رباطی که سقف تونل را تشکیل می‌دهد، برش داده شود تا فشار از روی عصب میانی برداشته شود.

 • ترمیم تاندون یا رباط: برای ترمیم تاندون یا رباط‌هایی که دچار پارگی شده‌اند، گاهی اوقات جراحی لازم است.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی برای درمان درد مچ دست

برای درمان درد مچ دست همیشه لازم نیست به پزشک مراجعه کنید. می‌توانید برای آسیب‌های جزئی مچ دست روی آن یخ بگذارید یا اینکه مچ دست را با نوار پلاستیک باند پیچی کنید.

منبع:

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «درد مچ دست نشانه چیست؟ راه‌های درمان درد مچ دست»

44 پاسخ به “درد مچ دست نشانه چیست؟ راه‌های درمان درد مچ دست”

 1. شیرزادعسگری گفت:

  درود برشما من دستم چند ماهی هست درد میکنه عکس گرفتم گفتن استخون صابی وکشیدگی ربات حالا شما رهنمایی کنید مرسی

 2. مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر .من مدتیه علاوه بر درد مچ دست و همچین سوزن سوزن شدن و گز گز انگشتان. در پاهایم هم این اتفاق می افته. کف پا احساس داغی می کنم و درد و سوزن سوزن شدن به سمت سلق پا و زانو میره.طیاد هم که یه جا می ایستم این اتقاق می افته البته همیشگی نیست . میخواستم ببینم به کدام متخصص باید مراجعه کنم؟؟

 3. کیوان گفت:

  با سلام چند روز پیش چرخ ماشینم را طی مسیر طولانی جهت پنچرگیری با دست راستم حمل کردم از آن زمان تاکنون رگهای مچ دست راستم درد می کنه و کف دستم به اندازه یک سکه کوچیک قرمز شده و درد داره لطفا راهنمایی کنید چکار کنم .ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد كاپساسين موضعي بزنيد
   در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 4. فاطمه جهانگیری گفت:

  سلام خواهرمن ۱۴ماهشه امروز از یک دستش گرفتم که بلندش کنم مچ دستش یه صدای تقه کرد الانم وقتی مچ دستشوتکون میده درد میگیره وگریه میکنه ولی ورم یا کبودی نداره میشه بگید باید چکار کنیم ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید ببرین اورژانس، ترجیحا اورژانس شکستگی و ارتوپدی

 5. ملیکا گفت:

  سلام خسته نباشید من امروز مچ دستم ضربه خورد و کمی کبود شده و وقتی بهش دست میزنم خیلی درد میگیره.
  آیا چیز مهمیه و نیازه به پزشک مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   مکانیسم ضربه چی بود؟
   حرکات دستتون کاملا نرمال و محدودیت ندارین؟

 6. زهرا حیدری گفت:

  سلام خسته نباشین من تقریبا ی سال میشد مچ دست راستم از مچ تا یکم بالاتر از مچم درد میکرد وقتی D3 میخوردم بهتر میشدم الان نزدیکه یه ماه دیگه D3 هم اثر نمیکنه هر از گاهی هم میریزه روی دست یجوری انگار یخ ریختن روی استخوانم علت چی میتونه باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به منخصص مغز واعصاب مراجعه كنيد و نوار عصب عضله انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 7. آتی گفت:

  سلام ببخشید خواهر من، مچ دستش رو وقتی به بالا و خصوصا وقتی رو به پایین می چرخونه فقط درد داره، بعضی وقتا هم صدای تق میده!میشه راهنمایی کنین ؟

 8. سعیده گفت:

  با سلام من مچ دست راستم درد میکنه واین درد به سمت نوک انگشتان وبالاتر تا آرنج میکشه واحساس سنگینی در این ناحیه دارم میشه راهنمایی کنید که مشکلم ممکنه چی باشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   یکی از علت ها ممکن است سندروم تونل کارپال باشد لطفاً به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 9. سوگل گفت:

  سلام مادر من حدود یک ماه هست مچ دست راستش خیلی درد میکنه اخیرا دیگه شباهم از دردش خواب راحتی نداره امکانش هست راهنمایی کنید دکتر باید بره؟

 10. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من دانش آموزم و از کلاس نهم تا الان ک کنکوری ام مچ دستم درد میگیره گاهی میگن از نوشتنه نمیدونم چیکار کنم
  هر دو تا مچ دستم درد می‌کنه چیکاری باید انجام بدم؟
  دست راستم یبار شکسته ولی چپ نه الان هر دو تا مچ خیلی درد می‌کنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل شكستگي مچ دستتون ، عصبش تحت فشار باشه
   بهتره كه توسط متخصص مغز واعصاب معاينه شيد و نوار عصب عضله بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 11. رضا مرادی گفت:

  سلام من ۱۶ سال دارم
  من در تابستان کار مکانیکی انجام میدادم
  و مچ دست من شدیدا درد میگرفت
  چند مدت استراحت کردم و دوباره شروع به کار کردم
  ولی بازم شدیدا درد میگیرد وقتی که کاری انجام میدهم تا ۱ هفته درد دارد ولی وقتی که کاری انجام ندهم زیاد درد نمیگیرد
  میشه راهنمایی کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مچ بند ببنديد ، در روز ١-٢ ساعت باشه
   اگه بعد از يكماه برطرف نشد بايد به متخصص مغز واعصاب مراجعه كنيد و نوار عصب عضله بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 12. پرستو گفت:

  با سلام و احترام، ٢ سال پيش مچ دست راست من توسط همسرم پيچيده شد و متاسفانه دكتر متوجه چيزي نشد و تنهاگچ گرفت.از آن زمان تا امروز اگه چيز يكمي سنگين بردارم يا ظرف بشورم بلافاصله از مچ تا انگشتانم ورم ميكنه و دردي سنگين كه حتي انگشتان دستم رو نميتونم صاف كنم و به شدت ضعيف ميشم.از طرفي من به صورت حرفه اي نقاشي ميكنم و ميترسم نكنه قدرت دستم از بين بره. لطف مي كنيد راهنمايي بفرماييد.سپاس از شما

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عزیزم باید دستتون معاینه و mri انجام شود

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 13. آرمان کاظمی گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و از دیشب متوجه یه حس ضعیف در مچ دستام شدم نمیشه گفت درد بیشتر یجور احساس ضعفه که وقتی گوشی رو میگیرم دستم حس میکنم باید پماد خاصی استفاده کنم یا به دکتر مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر كم كاري تيروييد و كمبود ويتامين دي بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 14. علی رضا نظام زاده گفت:

  سلام مچ دست چپم درد میکنه وانگشت بزرگم ودو انگشت کنارش گز گز و سوزش داردار یندروم کارپال دارم چه کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   به نظر عصب رادیکال دست دچار آسیب شده است
   باید توسط ارتوپد معاینه و در صورت لزوم mri از گردن شوید

 15. هدیه گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون میشم پاسخ بدین…هر چند ماه ی بار مچ دست راستم ک دست کاری من هستش..درد میگرف.الان نزدیک سه چهار روزه دوباره شروع شده از سری های قبلی هم طولانی تره…وقتی دولاش می‌کنم انگار ی استخون میزنع بیرون…وجاش تو خالی میشه..وقتیم می‌چرخونممش تیر میکشه و تا انگشت شصتم درد میگیره..بستمش این چن روزه ولی خوب نشده چکار باید بکنم؟

 16. امید گفت:

  سلام مچ دست چپم وقتی دستم رو صاف میکنم بدجور درد میکنه انگار رگ هام کشیده میشه رگ نزدیک شصتم دستم رو صاف نکنم درد نمیکنه صاف شه و یا چیزی حتی سبک برمیدارم بدجور درد همرا با سوزش داره

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ممکنه دچار سندروم تونل کارپال شده باشید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 17. مريم گفت:

  سلام خسته نباشيد ، ٢٧سالمه، حدودا ٧،٨ ماهى ميشه كه مچ دست چپم درد ميكنه و اصلا پنجه هام به سمت عقب يا كنار به سمت انكشت كوچيكم ميبرم درد ميگيره ؛ درواقع مچم دردش ميزنه به انگشت كوچيكم، بسيار درد ميكنه ، متخصص رفتم عكس گرفتم هيچى نبود قرص دادن اما خوب نشد،گفتن اگر خوب نشد بيا كه به استخان مچ سوزن بزنم، خيلى درد ميكنه روزى ٧،٨ كدئين ميخورم ،ممكنه كه از اعصاب باشه يا بايد پيش فيزيوتراپ برم ، نميدونم اون سوزنى كه ميخوان بزنن چيه و ميترسم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز شما باید برین متخصص ارتوپدی،
   و نوار عصب عضله( با سوزن مسیر اعصابو بررسی میکنن) انجام شه
   البته قبلش باید یک آزمایش کامل انجام بدین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 18. هانیه گفت:

  سلام من هر د وتا مچ دستام درد دارن وبه انگشتامم میزنه دردشون لطفا راهنماییم کنین

 19. محمد گفت:

  من مچم دردمیکند توی فوتبال ایاواخورده یاخیر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد گرافي بگيريد از دستتون

 20. معصومه گفت:

  سلام مچ دست پدر من درد میکنه بعد ازاینکه کار بنایی کرده دستش دردگرفته هرکاری هم کرده خوب نشده چه راهکاری دارید؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلامپماد كاپساسين موضعي روي مچ دستشون بزنن
   زبونشون فقطممكنه بسوزه
   و با اسپلينت مچ بي حركت باشه دستشون
   اگه بعد از يك هفته بهتر نشد عكس از دستشون بگيرن

 21. هستی گفت:

  من دوازده سالمه و مچ دست راستم حدود پنج یا که کمتر فکر کنم درد میکنه و اینکه ورم نداره فقط درد میکنه چیکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از گوشي مبايل كمتر استفاده كنيد
   پماد كاپساسين موضعي بزنيد
   حدود يك هفته سعي كنيد مچ دستتونو زياد حركت نديد ترجيحا از اسپيليت استفاده كنيد

   • مریم گفت:

    سلام من مچ دست چپم نزدیک به سه ماهه که از داخل استخوان درد می‌کنه و بیشتر زمانهایی که سرما یا آب سرد بهش بخوره به شدت درد میگیره و نمیتونم حرکتش بدم و حتی گوشی رو هم نمیتونم دستم بگیرم.و اینکه قرص دیکلوفناک سدیم رو که استفاده میکنم دردش به مدت یک ساعت از بین می‌ره اما دوباره شروع میشه میشه لطفاً راهنمایی بکنید که لازمه به پزشک مراجعه کنم یا نه

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام بهتره متخصص مغز واعصاب معاينتون كنن و نوار عصب عضله بديد
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتون چك كنيد تعداد پلامتتونم بابد مشخص باشه آزمايش ادرار ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سطح فريتين خونتونو چك كنيد لطفا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا آزمايشاتتون به سرطن نميخوره عزيزم نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بزليل اينه كه حواستون پرت هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اگه درد ندارن فقط از نظر تغذيه اي رعايت كنن و غذاهاي چرب و حجيم نخور...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد بايد يكماه درمان شيد تا برطرف شه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه حواستون پرته عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سونوگرافي تخمدانها بديد و از نظر ذخاير تخمدانها بايد بررسي شيد لطف...