آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم

 • 1397-06-05
 • 14
علل نارسایی احتقانی قلب

آریتمی قلبی یا ریتم و تپش نامنظم قلب زمانی اتفاق می‌افتد که ضربان الکتریکی قلب به درستی کار نکرده و تپش را تنظیم نکند.

آریتمی قلب ضربان نامنظم قلب را توصیف می کند، در این حالت قلب ممکن است خیلی سریع، خیلی کند یا نامنظم کار کند. آریتمی قلبی زمانی رخ می‌دهد که سیگنال‌های الکتریکی قلب که ضربان قلب را تنظیم می‌کنند به درستی کار نمی‌کنند. به عنوان مثال، برخی افراد مبتلا به نارسائی قلب ممکن است تپش قلب و ضربان نا منظم داشته باشند. یکی از علل آریتمی قلبی نارسایی قلب است.

بسیاری از آریتمی های قلب بی ضرر هستند با این حال، اگر ضربان قلب به طور خاص غیر طبیعی باشد و همراه با بیماری های قلبی باشد ممکن است خطر جدی برای سلامتی فرد باشد. در این مقاله سعی کردیم در مورد علائم و نشانه های آریتمی قلبی، انواع آن و علل آریتمی قلبی برای شما اطلاعات مفیدی را ارائه کنیم.

البته زیاد نگران ضربان نا منظم قلب خود نباشید، شما با درمان آریتمی قلبی اغلب می توانید ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم قلب را کنترل یا حذف کنید. علاوه بر این، چون آریتمی های قلبی ناراحت کننده اغلب بدتر می‌شوند و ناشی از بیماری های مرتبط است، شما می توانید با اتخاذ شیوه زندگی سالم قلبی، خطر ابتلا به آریتمی را کاهش دهید.

ضربان قلب طبیعی چقدر است

ریتم قلب به طور معمول توسط یک ضربان ساز طبیعی (گره سینوس) واقع در دهلیز راست کنترل می شود. گره سینوسی باعث ایجاد امواج الکتریکی می شود که ضربان قلب را تنظیم می کند. در یک قلب سالم، فرآیند انتقال امواج الکتریکی قلب به آرامی انجام می شود و در نتیجه ضربان قلب آرام آرام به میزان ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می‌رسد.علل آریتمی قلبی

 

انواع آریتمی قلبی

اکثر آریتمی‌ها جدی نیستند، اما بعضی از علل آریتمی قلبی می‌توانند فرد را تا سکته مغزی یا قلبی پیش ببرد. آریتمی قلبی را پزشکان و متخصان قلب به صورت زیر تقسیم بندی می کنند:

 • ضربان قلب آهسته: برادی کاردی
 • ضربان قلب سریع: تاکیکاردی
 • ضربان قلب نامنظم: فیبریلاسیون
 • ضربان قلب زود: انقباض زودرس

شایع ترین انواع ریتم قلب غیرطبیعی عبارتند از:

تاکیکاردی

Tachycardia به معنی ضربان سریع‌تر قلب است. در یک قلب سالم ریتم ضربان قلب در بزرگسالان ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه است. در تكیكاردي هر ضربان قلب در موقع استراحت بيش از ۱۰۰ ضربه در دقیقه (BPM) است. سه نوع از تاکیکاردی وجود دارد:

 • تاکیکاردی سوپراوانتراکالی در دهلیزها رخ می دهد.
 • تاکیکاردی بطنی که در بطن ها رخ می دهد.
 • تاکیکاردی سینوسی یک افزایش طبیعی در ضربان قلب است که ممکن است در هنگام بیماری یا هیجان رخ دهد.

فیبریلاسیون دهلیزی

این ریتم نا منظم قلبی در دهلیزهای قلب اتفاق می افتد. این نوع آریتمی شایعترین ریتم نا منظم قلبی است. در این مواقع ضربان قلب به ۱۰۰ تا ۲۰۰ BPM افزایش می یابد.

برادی کاردی

اگر شما مبتلا به برادی کاردی هستید، به این معنی است که ضربان قلب شما آهسته تر است (کمتر از ۶۰ بار در دقیقه). برادی کاردی معمولا زمانی اتفاق می افتد که سیگنال‌های الکتریکی که به بطن می‌رسند، از بین می‌روند. بعضی از ورزشکاران میزان ضربان قلب کمتری از بقیه افراد دارند، زیرا در وضعیت فیزیکی عالی قرار دارند و نتیجه یک مشکل قلب نیست. پس ورزشکاران نباید نگران بیماری و ریتم نا منظم قلبی باشند.

فیبریلاسیون بطنی

این نوع ریتم غیر طبیعی می تواند ضربان قلب را متوقف کند و باعث ایست قلبی شود. فیبریلاسیون بطنی (VF) یک بیماری جدی است که اگر بلافاصله درمان نشود، ممکن است باعث مرگ شود.

علائم آریتمی قلبی

آریتمی یا ضربان قلب غیرطبیعی دارای علائم مختلفی است. بعضی از بیماران علائمی ندارند، اما ممکن است پزشک یک آریتمی را در معاینه معمول یا یک EKG تشخیص دهد. حتی اگر یک بیمار علائم مربوط به این بیماری را متوجه شود، لزوما به معنای یک مشکل جدی در او نیست؛ به عنوان مثال، برخی از بیماران مبتلا به آریتمی‌های تهدید کننده زندگی ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. علائم مربوط به نوع آریتمی متفاوت است؛ ما شایع ترین علائم را برای شما توضیح خواهیم داد:

 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • سنكوپ
 • لرزش در قفسه سینه
 • درد قفسه سینه یا آنژین صدری
 • گیجی
 • ضعف ناگهانی
 • مشکلات هنگام ورزش
 • خستگی
 • عرق کردن
 • ضعف

علل آریتمی قلبی

یکی از علل آریتمی قلبی سوء مصرف الکل است، همچنین سوء مصرف مواد مخدر نیز می تواند از علل آریتمی قلبی باشد. هرگونه وقفه در ایجاد سیگنال های الکتریکی قلب می تواند منجر به آریتمی شود. تغییرات ساختاری قلب در اثر بیماری‌های قلبی نیز از علل آریتمی قلبی است. آسیب قلبی که در اثر حمله قلبی رخ می دهد نیز می تواند از علل آریتمی قلبی باشد. مصرف برخی از دارو ها نیز می‌تواند از علل آریتمی قلبی باشد.

علل آریتمی قلبی

از دیگر علل آریتمی قلبی می توان به بیماری‌های قلبی از جمله نارسایی قلبی اشاره کرد. از جمله علل آریتمی قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت
 • مصرف قهوه بیش از حد
 • فشار خون بالا 
 • پرکاری تیروئید (غده تیروئید بیش از حد فعال)
 • استرس زیاد
 • عدم تعادل الکترولیت ها (مثلا سدیم و یا پتاسیم) در خون
 • سیگار کشیدن
 • برخی مکمل‌های غذایی
 • برخی از درمان‌های گیاهی

چه وقت باید به پزشک مراجعه کنم

آریتمی قلبی ممکن است موجب احساس ناراحتی یا ضربان قلب اضافی شود، یا ممکن است حس کنید که قلب شما در حال تپش مداوم یا خیلی کند است. اگر به طور هر یک از این علائم و نشانه ها آریتمی را در خود احساس کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید تا علل آریتمی قلبی شما را مورد بررسی قرار دهند. بعد از مراجعه به پزشک و تشخیص علل آریتمی قلبی، می‌توانید درمان خود را شروع کنید و سلامتی خود را به دست آورید، شما می‌توانید از لیست بهترین متخصص های قلب و عروق کشور که در سامانه نوبت دهی دکتر دکتر برای شما عزیزان فراهم کرده‌ایم، پزشک متخصص خود را انتخاب کرده و روند درمانی خود را پیگیری کنید.

افراد در خطر آریتمی قلبی

برخی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به آریتمی و علل آریتمی قلبی را افزایش دهند. این موارد عبارتند از:

بیماری عروق کرونری، سایر مشکلات قلبی و جراحی قلبی، حمله قلبی، دریچه های غیر طبیعی قلب، نارسایی قلبی و سایر آسیب‌های قلبی، عامل خطر ابتلا به انواع آریتمی را افزایش می‌دهند.

فشار خون بالا. این عامل باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر می‌شود. همچنین ممکن است دیواره‌های بطن چپ ضخیم شود که می تواند تغییراتی را در ایجاد سیگنال‌های الکتریکی قلب ایجاد کند.

بیماری قلبی مادرزادی. این اختلال ممکن است ریتم قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مشکلات تیروئید داشتن غده تیرویید بیش از حد فعال یا غیر فعال می تواند خطر ابتلا به آریتمی را افزایش دهد.

مصرف مواد مخدر و مکمل ها غذایی و دارویی

دیابت. خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا با دیابت کنترل نشده بسیار افزایش می‌یابد.

عدم تعادل الکترولیت خون

مصرف بیش از حد الکل. نوشیدن الکل بیش از حد می‌تواند ضربان قلب شما را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال ایجاد فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

مصرف کافئین یا نیکوتین. کافئین، نیکوتین و دیگر محرک ها از علل آریتمی قلبی است که باعث افزایش ریتم قلب می شود.

عوارض جانبی آریتمی قلبی

بعضی ازعلل آریتمی قلبی ممکن است خطر ابتلا به برخی از بیماری ها را در شما افزایش دهند مانند:

سکته مغزی هنگامی که قلب نامنظم کار کند ممکن است باعث ایجاد لخته خون شود. یک لخته خون می‌تواند از قلب به مغز منتقل شود. در آنجا ممکن است جریان خون را متوقف کند و باعث ایجاد سکته مغزی شود.

نارسایی قلبی. اگر قلب شما مدت طولانی مبتلا به برادیکاردی یا تاکی کاردی یا فیبریلاسیون دهلیزی است، نارسایی قلبی می تواند رخ دهد.

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آریتمی قلبی یا تپش نامنظم قلب را بهتر بشناسیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

14 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  من ضربان قلبم نرماله اما یه وقتایی قلبم تند تند میزنه بعد آروم میشه و دوباره تند تند میزنه یه حسی مثل دلشوره دارم اما هیچ علائمی مثل تنگی نفس و درد سینه و… ندارم
  میخوام بدونم دلیلش چیه ؟ نگران کننده ست ؟ نیاز به مراجعه پزشک داره ؟
  ممنون

  • سلام
   لازم است معاینه و بررسی نوار قلب انجام شود
   اگر اضطراب شدید دارید قرص کلرودیازپوکساید ۱۰ میلی گرم عصرها یک عدد مصرف شود

 2. سلام پدرم ۷۶سالشه ضربانش امروز ازصد بیشترشده احساس سوزش در قفسه سینش میکنه فشارش هم که همیشه ۱۳یا۱۴ بوده اول ۱۰ روی۷ بود بعدش ۱۱ روی۸ شد، بخاطر این ویروس نمیدونیم ببریمش دکتر یانه البته سابقه آریتمی قلبی داره،لطفا راهنمایی کنید
  خیلی ممنون

 3. سلام من ۲۷ سال سن دارم چند وقتی هست که یکدفعه تپش قلبم تند میشه و باعث میشه که به تندی نفس بکشم هر موقع که تپش قلب میگیرم فشار خونم رو اندازه میگیرم ۱۴ رو ۹.۵ و تپش قلبم از ۸۷ تا ۹۰ بار بر دقیقه میشه علتش چیه؟

  • سلام
   ضربان قلب ۹۰ جای نگرانی ندارد
   اگر این حالت همراه استرس رخ میدهد قرص کلرودیازپوکساید۱۰ میلی شب ها یک عدد و در غیر اینصورت در فرصت مناسب توسط متخصص قلب ویزیت شوید

 4. بنده شش ماه پیش نزد دکتر اورعی متخصص آریتمی رفتم قلبم نامنظم میزند 2تا میزندیکی نمیزند3تا میزنه یکی نمیزنه وراپامیل40 هر12ساعت مصرف کردم ایشان الان آمریکاست ولی بعداز6 ماه تغییرمحسوسی نکردم خواهشمندم راهنمایی کنید

 5. سلام من هفده سال دارم و سابقه بیماری قلبی هم فروان در خانواده داریم احساس درد و سوزش در ناحیه قلب دارم و لرزش و تنگی نفس احتمال داره بیماری قلبی باشد؟

 6. بنده شش ماه پیش نزد دکتر اورعی متخصص آریتمی رفتم قلبم نامنظم میزند 2تا میزندیکی نمیزند3تا میزنه یکی نمیزنه وراپامیل40 هر12ساعت مصرف کردم ایشان الان آمریکاست ولی بعداز6 ماه تغییرمحسوسی نکردم خواهشمندم راهنمایی کنید

 7. سلام
  همسرم از دیروز تپش قلبش کم و زیاد میشه
  19 سالشه
  نمیدونم بخاطر استرس کرونا هست یاچیزی دیگه
  ممنون میشم از راهنماییتون

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

کتابچه‌ها

پرسش و پاسخ پزشکی

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر