علائم، عوارض و درمان آبله مرغان

 • 1398-04-27
 • 0

اکثر ما در طول زندگی حداقل یک بار با افرادی که درگیر بیماری آبله مرغان هستند مواجه شده‌ایم. در این مطلب از مجله اینترنتی دکتردکتر به طور کامل به معرفی علائم آبله مرغان، عوارض و روش‌های درمان آبله مرغان پرداخته‌ایم.

در نوشته علائم، عوارض و درمان آبله مرغان می‌خوانید:


علائم آبله مرغان چیست؟

شایع‌ترین نشانه آبله مرغان دانه‌های تاولی است. قبل از اینکه آبله مرغان علائم خود را نشان دهد ویروس حدود ۷ تا ۲۱ روز می‌تواند در بدن شما وجود داشته باشد. ۴۸ ساعت قبل از به وجود آمدن بثورات پوستی شما می‌توانید عفونت را به دیگران منتقل کنید.

علائم غیر پوستی آبله مرغان شامل تب، سردرد و بی اشتهایی است.

علائم غیر پوستی آبله مرغان تا چند روز می‌تواند طول بکشد. یکی دو روز پس از این علائم، بثوراتی که مشخصه آبله مرغان هستند شروع به نمایان شدن می‌کنند.

از زمانی که راش‌ها ایجاد می‌شوند تا وقتی که بهبود می‌یابند سه مرحله را طی می‌کنند:

۱. راش‌ها در ابتدا در سر تا سر بدن به صورت برآمدگی یا پول‌های قرمز و صورتی نمایان می‌شوند.

۲. در مرحله بعد برآمدگی‌ها به صورت  تاول‌هایی پر از مایع در می‌آیند.

۳. در مرحله بعد راش‌ها دلمه می‌بندند یا به عبارتی کراسته می‌شوند و سپس شروع به بهبود می‌کنند.

همه راش‌هایی که در سر تا سر بدن وجود دارند؛ در یک زمان، همگی در یک مرحله نیستند و هر کدام از بثورات ممکن است در یکی از مراحل بالا باشند و به طور پیوسته راش‌های جدید ایجاد می‌شوند.

راش‌ها، به خصوص تا قبل از این که دلمه ببندند بسیار خارش دارند.

تا زمانی که همه بثورات حالت تاولی دارند و مایع از آنها تراوش می‌کند، بیماری مسری است و قابلیت انتقال به دیگران را دارد. تا اینکه سرانجام تمام بثورات تاولی دلمه بسته، خشک شده و از بین می‌روند. در واقع ۷ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا به طور کامل راش‌ها از بین بروند.

عوارض احتمالی آبله مرغان چیست؟

 • ایجاد بثورات در چشم‌ها
 • ممکن است‌ عفونت باکتریایی ثانویه بر روی بیماری شما سوار شود که علائم آن شامل بثورات بسیار قرمز، دردناک و گرم است.
 • سرگیجه و تنگی نفس

معمولا نوزادان، افراد مسن و افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن و زنان حامله، دچار عوارض ناشی از آبله مرغان می‌شوند.

این گروه از افراد همچنین ممکن است دچار پنومونی (عفونت ریه)، عفونت باکتریایی پوست، مفاصل و استخوان‌ها شوند.

عوارض آبله مرغان مادر باردار بر جنین

زنان بارداری که در طول بارداری خود دچار آبله مرغان می‌شوند ممکن است کودکانی که به دنیا می‌آورند دچار برخی نقایص باشند. مثل:

 • رشد کم
 • اندازه سرکوچکتر از حد طبیعی
 • مشکلات چشمی
 • ناتوانی‌های ذهنی و عقلی

آبله مرغان چگونه درمان می‌شود؟

توصیه می‌شود اکثر افرادی که دچار آبله مرغان می‌شوند تا زمانی که دوره آبله مرغان تمام می‌شود با اقداماتی علائم خود را مدیریت کنند. در واقع درمان آبله مرغان اقداماتی است که برای تسکین علائم فرد صورت می‌گیرد تا دوره بیماری وی تمام شود.

برای جلوگیری از گسترش ویروس، والدین کودکانی که دچار آبله مرغان می‌شوند، باید آنها را از رفتن  به مدرسه باز دارند و در خانه از آنها مراقبت کنند. برای تسکین خارش بثورات پزشک ممکن است برای شما آنتی هیستامین یا پماد موضعی تجویز کند. علاوه بر آن می‌توانید با استفاده از لوسیون‌های بدون عطر و بو، استفاده از لباس‌های نخی به کاهش خارش کمک کنید.

اگر دچار عوارض ناشی از آبله مرغان شدید و یا در معرض این عوارض قرار داشتید، پزشک شما ممکن است برای شما داروهای ضد ویروسی تجویز کند. این داروهای ضد ویروس آبله مرغان را درمان نمی‌کنند بلکه باعث کاهش شدت علائم از طریق کاهش فعالیت ویروسی می‌شوند و این به سیستم ایمنی شما اجازه می‌دهد تا سریع‌تر بهبود یابد.

به طور کلی بدن می‌تواند اکثریت موارد ابتلا به آبله مرغان را برطرف کند. مردم معمولاً طی یک تا دو هفته پس از تشخیص، به فعالیت عادی خود باز می‌گردند. هنگامی که آبله مرغان بهبود می‌یابد، بیشتر مردم نسبت به ویروس ایمن می‌شوند. در واقع ویروس دوباره فعال نمی‌شود، زیرا به طور معمول VZV در بدن فرد باقی می‌ماند.

در موارد نادری ممکن است دوباره ویروس ظاهر شود تا باعث نوع دیگری از آبله مرغان شود، این حالت در بیماری زونا شایع‌تر است. در واقع  VZV که در بدن فرد قرار دارد، در طول دوره بزرگسالی، هنگامی که سیستم ایمنی بدن به طور موقت ضعیف می‌شود،  دوباره فعال می‌شود و خود را به صورت زونا نشان می‌دهد. که این حالت بیشتر در اثر افزایش سن و بیماری ناتوان کننده ایجاد می‌شود.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر