برای درمان زونا چه بخوریم و چه نخوریم؟

زونا بیماری پیچیده‌ای نیست و امکان درمانش وجود دارد. لازم است که جهت درمان زونا، میوه‌ها و سبزیجاتی مانند کاهو، اسفناج، موز، سیب، گلابی و مواد سالم و مفید دیگری را مصرف کنید که در ادامه خواهیم گفت. از خوردن الکل، کربوهیدرات‌های اصلاح‌شده، غذاهای فرآوری‌شده و چربی‌های اشباع هم خودداری کنید. علائم زونا بسیاری از افراد دنیا را در هر سال درگیر می‌کند. علائم مبهم زونا می‌تواند شامل جوش و کهیر باشد که مرتبط با متخصص پوست است یا علائم عصبی نظیر گزگز کردن، سوزن‌سوزن‌ شدن، سوزش، اسپاسم، میگرن مزمن، سردرد و موارد دیگر. برای بهبود باید به تغذیه درمان زونا دقت کنید. در این مقاله، با ۱۵ ماده غذایی مفید و چند ماده مضر برای زونا آشنا می‌شوید. 

تغذیه درمان زونا چیست؛ در بیماری زونا چه بخوریم؟

پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که تنها یک نوع ویروس زونا نداریم، بلکه بیش از ۲۰ نوع از این ویروس وجود دارد. این موضوع بسیار اهمیت دارد؛ چرا که انواع مختلف ویروس زونا علائمی متفاوت بروز می‌دهند.

غذاهای مخصوصی وجود دارند که به درمان انواع مختلف زونا در بدن کمک می‌کنند. این غذاها از راه‌های گوناگونی می‌توانند به بدن کمک کنند، مانند:

 • حمله به زنجیره‌های متفاوت ویروسی
 • مراقبت از بدن در زمان بهبودی 
 • از بین‌بردن جوش‌های نوروتوکسین
 • تقویت سیستم ایمنی
 • بهبود اعصاب 
 • تحریک رشد اعصاب
 • تسکین پوست ملتهب
 • سم‌زدایی از بدن

تغذیه درمان زونا

اهمیت‌دادن به تغذیه درمان زونا می‌تواند مسیر بهبود و رهایی از علائمش را هموارتر کند. باید بدانیم که برای درمان زونا چه بخوریم و مدیریت رژیم غذایی‌مان را به‌دست بگیریم.

انواع خوراکی‌های مناسب برای درمان زونا

مثال

مواد مغذی حاوی مواد معدنی و پروتئین

ماست و انواع میوه‌ها مانند سیب، گلابی، موز، آناناس

مواد سرشار از ویتامین

سبزیجات با برگ‌های سبز مانند انواع کاهو یا مارچوبه

مواد خنک‌کننده بدن

 خاک شیر

مواد با خاصیت قلیایی

کنگر فرنگی

۱۵ ماده مفید برای تغذیه درمان زونا چیست؟

در ادامه، ۱۲ ماده غذایی را معرفی می‌کنیم که به بهبود زونا کمک می‌کند. بهتر است که این مواد را به‌طور روزانه هم در رژیم غذایی‌تان لحاظ کنید:

 • آب کرفس
 • زغال‌اخته وحشی
 • پاپایا یا انبه هندی
 • سیب
 • گلابی
 • کنگر فرنگی
 • موز
 • مارچوبه
 • آناناس
 • انواع کاهو
 • لوبیاسبز
 • سیب‌زمینی شیرین
 • آب هویج
 • ماست
 • خاک شیر

اگر بیمار مبتلا به زونا هستید و مدام از خود می‌پرسید: «چه غذایی برای زونا خوبه؟»، ادامه مقاله را از دست ندهید.

۱. آب کرفس

زیرگروه سدیم یا نمک خوشه‌ای سدیم مانع از رشد زونا (و دیگر پاتوژن‌ها) می‌شود. نمک‌های خوشه‌ای سدیم خود را به نوروتوکسین‌های (Neurotoxin) ویروسی یا همان سم و ماده مضر برای سیستم عصبی متصل می‌کنند تا اثرگذاری‌شان را از بین ببرند.

این نمک‌های خوشه‌ای سدیم نوروتوکسین‌های ویروسی را از بدن خارج می‌کنند؛ به طوری که اعصاب کمتر در معرض عوامل مخرب برای سیستم عصبی قرار می‌گیرند. 

نوع بی‌نظیری از ویتامین C در آب کرفس وجود دارد که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و باعث می‌شود که بدن زونا را از بین ببرد. این موارد تنها بخشی از تاثیرات آب کرفس برای از بین‌بردن زونا هستند. آب کرفس از روش‌های دیگری هم به فرآیند درمان زونا کمک می‌کند. از این ماده از صبحانه برای زونا یا وعده‌های دیگر استفاده کنید.

۲. زغال اخته وحشی

زغال‌اخته وحشی سبب بازسازی سیستم عصبی مرکزی می‌شود و نوروتوکسین‌های زونا را از کبد خارج می‌کند. این میوه  فلزات سنگین سمی را از مغز و کبد هم دور می‌کند. مغز و کبد محلی هستند که ویروس زونا از آن‌ها تغذیه می‌کند. زغال اخته وحشی در برخی فروشگاه‌ها به صورت فریزشده یافت می‌شود.

۳. پاپایا یا انبه هندی

آمینواسیدها و آنزیم‌های پاپایا یا انبه هندی با یکدیگر ترکیب می‌شوند و مواد شیمیایی گیاهی خاصی را به‌وجود می‌آورند که زیرگروهی ناشناخته است. این ماده شیمیایی ویروس‌ها را دفع می‌کند. ویتامین C موجود در پاپایا هم نوعی سلاح مخفی ضدویروسی است که به پاکسازی و بازسازی کبد (یعنی محل اجتماع ویروس زونا) کمک می‌کند.

پاپایا سیستم عصبی مرکزی آسیب‌دیده با نوروتوکسین‌ها را هم بازسازی می‌کند. نوع متفاوتی از پاپایا در مکزیک و آمریکای مرکزی وجود دارد که به نام مارادول شناخته می‌شوند. این نوع پاپایا نسبت به نوع هاوایی آن ارجح است چون مورد دوم آلودگی GMO (محصولات تراریخته) دارد.

تغذیه مناسب زونا

۴. سیب‌

شاید بپرسید که: «چه میوه هایی برای زونا خوبه که در دسترس‌اند و همه‌جا پیدا میشن؟». باید بگوییم که سیب باعث دفع ویروس‌ها از مجرای روده و کبد می‌شود. زمانی که پِکتین (کربو‌هیدراتی که در آب محلول است و از برخی میوه‌های رسیده به دست می‌آید) در روده حرکت می‌کند، ویروس‌ها و دیگر میکروب‌ها نظیر باکتری، مخمر و کپک قارچی را جمع آوری و از روده خارج می‌کند. بهتر است برای دریافت مواد مغذی بیشتر از سیب قرمز استفاده کنید.

۵. گلابی

گلابی کبد را تقویت و آن را از ویروس زونا پاک می‌کند. گلابی‌ها سبب بازسازی پوشش روده می‌شوند که توسط ویروس زونا آسیب دیده است. ویروس زونا از شیر، پنیر، کره و تخم مرغ تغذیه می‌کند و سپس مواد زائد سمی به وجود می‌آورد. این مواد سمی به مرور زمان لایه‌های پوششی روده را تخریب می‌کنند.

۶. کنگر فرنگی

کنگر فرنگی به پاکسازی کبد از نوروتوکسین‌ها  کمک می‌کند و نمی‌گذارد که ویروس‌های زونا بدن را تخریب کنند. بخش قابل مصرف برگ‌های کنگر فرنگی (یا همان برگچه آن) حاوی ترکیبات قلیایی است. این بخش‌های گیاه پیام‌هایی را به قسمت‌های خاصی از سیستم ایمنی بدن می‌فرستند تا از بدن در مقابل مهاجمانی نظیر ویروس زونا محافظت کند.

۷. موز

اسفناج محیطی قلیایی در بدن ایجاد و عناصر ریزمغذی قابل جذب زیادی را برای سیستم عصبی فراهم می‌کند. این کار از اهمیت بالایی برخوردار است چون وقتی ویروس اِپشتِین بار یا یکی از انواع ویروس زونا (Epstein–Barr virus) به مرحله چهار برسد، سیستم عصبی را مورد هدف قرار می‌دهد. بهترین روش مصرف اسفناج و دریافت مواد مغذی آن مصرف به‌صورت خام است.

۹. مارچوبه

مارچوبه دارای ترکیبات شیمیایی طبیعی است که در قسمت پوسته و نوک جوانه این گیاه وجود دارد. این ترکیبات شیمیایی زونا را از بین می‌برند.

مارچوبه به صورتی باورنکردنی ماده‌‌ای قلیایی‌کننده هم به‌شمار می‌رود. خاصیت قلیایی‌کننده مارچوبه سبب می‌شود بدن شخصی که توسط زونا یا دیگر تاثیرات جانبی آن اسیدی شده دوباره به حالت طبیعی بازگردد.

این ماده دارای خواص تصفیه‌کننده خون، لنف و کبد است. برای همین به عنوان ماده غذایی ایده‌آل برای کمک به سم‌زدایی تولیدات جانبی ویروس زونا شناخته می‌شود و در تغذیه درمان زونا نقش مهمی دارد.

مارچوبه برای زونا

کاهوها (انواع مختلف برگ‌دار، سبز و قرمز) ضد ویروس هستند. کاهو سبب پاکسازی کبد و سیستم لنفاوی از ویروس زونا می‌شود و خاصیت قلیایی‌کنندگی دارد.

کاهوها ترکیبات تسکین‌دهنده‌ای دارند که باعث آرامش عصب‌ها و بدن می‌شوند. این ویژگی برای افرادی مفید واقع می‌شود که زونا گرفته‌اند و عصب‌هایشان به دلیل وجود ویروس زونا ملتهب شده است.

۱۱. لوبیا سبز

لوبیا سبز حاوی ترکیبات ضدالتهابی بر پایه کلروفیل است. این ویژگی برای درمان هر علامت و نشانه‌‌ای مفید است که توسط ویروس زونا ایجاد می‌شود.

۱۲. سیب‌زمینی شیرین

سیب‌زمینی شیرین به پاکسازی و سم‌زدایی کبد از محصولات جانبی سمی ویروس زونا کمک می‌کند. منظور موادی است که با گذشت سال‌ها جمع و سبب تنبلی در کبد شده‌اند.

در ضمن، سیب‌زمینی شیرین باعث تقویت عصب‌هایی می‌شود که توسط ویروس زونا بسیار آسیب دیده‌اند. نوروتوکسین‌های ویروس زونا موجب التهاب اعصاب می‌شوند. مصرف چنین ماده‌ای در رژیم تغذیه درمان زونا مفید است.

سیب زمینی شیرین برای زونا

۱۳. آب هویج

ویتامین A موجود در هویج می‌تواند به درمان بیماری زونا کمک کند. ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در هویج برای تسریع بهبود زونا مفیدند. ویتامین A  برای سلامت روده مفید است و در هویج، تخم مرغ و سیب زمینی شیرین هم یافت می‌شود. مصرف آب هویج می‌تواند راه مناسبی برای سریع‌ترشدن درمان زونا باشد.

۱۴. ماست و زونا

خوردن ماست می‌تواند به فرد مبتلا به زونا کمک کند و درمانش را سریع‌تر پیش ببرد. چرا؟  چون ماست حاوی پروبیوتیک‌ها و لیزین است که در حمایت از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه بهتر با ویروس نقش دارند. ماست برای زونا مفید است، پس مصرف آن را در دوران ابتلا از یاد نبرید. 

۱۵. خاک شیر

خاک شیر برای زونا مفید است. این ماده می‌تواند به بهبود خارش بثورات پوستی ناشی از زونا کمک کند. ضمن اینکه حرارت درونی بدن را هم کم می‌کند و عوارض این بیماری ویروسی را تحت‌کنترل درمی‌آورد.

غذای مضر برای زونا؛ هنگام ابتلا به زونا چه غذاهایی نخوریم؟

برای تغذیه درمان زونا باید هم غذاهایی مصرف کنیم که برایمان مفید است و هم حواسمان به فهرست ممنوعه‌ها باشد. از مصرف موارد زیر به‌طور جدی، پرهیز کنید:

 • غذاهای سرشار از آرژنین
 • مواد قندی
 • کربوهیدرات‌های اصلاح‌شده
 • چربی‌های اشباع
 • الکل

 مواد مضر برای زونا

مثال

غذاهای حاوی ارژنین

شکلات، آجیل، دانه‌ها، تن ماهی

مواد قندی

نوشابه و انواع شیرینی

کربوهیدرات‌های اصلاح‌شده

پاستا و غلات شیرین

چربی‌های اشباع

کره، پنیر، روغن نارگیل

الکل

نوشیدنی‌های الکلی

۱. غذاهای سرشار از آرژنین

آرژنین (Arginine) آمینو اسیدی است که به تکثیر ویروس زونا کمک می‌کند. شکلات، آجیل و دانه‌ها، کنسرو تن و ژلاتین همگی حاوی مقدار زیادی آرژنین هستند. دیگر مواد غذایی که حاوی آرژنین بسیار هستند و باید از مصرف آن‌ها دوری کرد شامل گوجه، جوانه گندم، جوانه بروکسل و برخی میوه‌ها نظیر انگور، تمشک و بلوبری می‌شود.

برخی افراد معتقدند کسانی که دارای ویروس زونا هستند، باید کمتر از مواد غذایی حاوی آرژنین استفاده کنند تا روند بهبود را سرعت بدهند، اما با این حال مدارک علمی کافی در این باره در حال حاضر وجود ندارد. تغذیه درمان زونا را همیشه جدی بگیرید و به آن به عنوان راهی برای بهبود سریع‌تر دقت داشته باشید.

۲. غذاهای سرشار از قند

قند برای سیستم ایمنی مضر است. قند زیاد سبب می‌شود که بخش اصلی سیستم ایمنی بدن واکنش نشان ندهد و در نتیجه سرعت سلول‌های سفید خونی که به پاتوژن‌ها حمله می‌کنند هم کم شود.

علاوه بر مواد غذایی مضر نظیر نوشابه‌های شیرین، آب‌نبات و شیرینی، قند می‌تواند در غذاهای فرآوری‌شده هم پنهان باشد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله با ویروس زونا باید مقدار قند مصرفی را کاهش داد. جهت انجام این کار برچسب توضیحات روی محصولات غذایی را به دقت بخوانید.

۳. کربوهیدرات‌های اصلاح‌شده

کربوهیدرات‌های اصلاح‌شده در شاخص گلیسمی رتبه بالایی دارند؛ درواقع بدن این مواد غذایی را به سرعت تجزیه می‌کند. مصرف انرژی سبب تحلیل رفتن سیستم ایمنی و در نتیجه واکنش آن می‌شود. نان سفید، برنج سفید و آرد فرآوری شده برخی از غذاهایی هستند که تاثیر مخربی بر سیستم ایمنی می‌گذارند.

۴. چربی‌های اشباع شده

از مصرف چربی‌های اشباع شده پرهیز کنید؛ این چربی‌ها اغلب در دمای اتاق جامد هستند. برای کاهش مصرف چربی‌ها می‌توان مصرف گوشت چرب، کره و پنیر را کاهش داد. روغن پالم و روغن نارگیل سرشار از چربی اشباع شده هستند.

مصرف غذاهایی با چربی پایین یا غذاهایی که چربی اشباع نشده دارند، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. مزیت دیگر مصرف نکردن این چربی‌های اشباع شده هم فعال نشدن ویروس آبله مرغان و در نتیجه آن ویروس زونا است.

۵. الکل

الکل واکنش سیستم ایمنی بدن را کاهش می‌دهد و زمینه را برای پیشرفت ویروس زونا فراهم می‌کند. روند بهبود را هم در مسیری پیچیده قرار می‌دهد.

مصرف الکل سبب اختلال کارکرد میکروبیوم می‌شود. میکروبیوم باکتری مفیدی در روده است که به بدن در مقابله با عفونت کمک می‌کند. الکل به ساختارهای خاصی در دستگاه گوارش آسیب می‌زند؛ نظیر سلول‌های اپیتلیال که روده را پوشش می‌دهند، سلول‌های T و نوتروفیل‌ها.

الکل می‌تواند مانع و پوشش میان روده و بقیه اعضای بدن را تضعیف کند. برخی محققان گزارش داده‌اند که پوشش تضعیف‌شده روده به میکروب‌ها، از جمله ویروس‌ها، اجازه می‌دهد که در سیستم گردش خون پخش شوند.

تغذیه مفید برای درمان زونا

پیشگیری از بیماری زونا

از هر سه فرد بالای ۵۰ سال، یک نفر مبتلا به ویروس زونا می‌شود. برای پیشگیری از ابتلا به ویروس می‌توانید واکسن زونا بزنید و رژیم غذایی خود را بر پایه مواد سالمی تنظیم کنید که حاوی پروتئین بدون چربی و سبزیجات باشد.

از مصرف غذاهای فرآوری‌شده و کربوهیدرات‌های اصلاح‌شده اجتناب کنید. اگر سیستم ایمنی بدن تقویت شود، با ویروس زونا به خوبی می‌جنگد و در صورت ابتلا هم سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنید.

برای دریافت نوبت ملاقات با متخصصان هم می‌توانید از سیستم دکتردکتر برای دریافت نوبت دکتر استفاده کنید. با این کار، سریع و ساده امکان وقت‌گرفتن از بهترین متخصصان را پیدا می‌کنید.

اگر درباره تغذیه درمان زونا و مواد مفید و مضر سوالی دارید هم حتما از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به جواب کمک کنیم.

سوالات متداول تغذیه مناسب زونا

میوه‌هایی مانند آناناس و سیب، سبزیجات مانند کاهوها، ماست و خاک شیر

 الکل، غلات، قند، چربی و کربوهیدرات

واکسن زونا و مصرف مواد غذایی با پروتئین بدون چربی و سبزیجات

منابع:

medicalmedium

healthgrades

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
128 نظرات
 1. مریم می گوید

  سلام خوبین مادر ۴۵ سالشه و ۶ روزه ک زونا گرفته
  ولی زونا داخل بدنشه
  و بیرون نزده
  میخواستم بدونم چه دمنوش ها و دارو های خوبه ک تهیه کنیم ک. بخوره خوب بشه

 2. Mojtaba.veisi@yahoo.com می گوید

  سلام خسته نباشید من و خانمم بیماری ام اس داریم من فینگولیمود و خانمم زاکرل استفاده میکنه خانمم بیماری زونا گرفته دکتر رفتیم فردا داروهاشو میگیرم چه میوه هایی خوبه و چه پیامدهایی بگیرم میخوام کاپسایسیسن و روغن بابونه بگیرم شما چی پیشنهاد میکنید

 3. مرجان علی پناهی 50ساله می گوید

  سلام من دیابت لب مرز دارم پشت قلبم دو یه تا دانه آب دار زده خارش سوزش و درد استخوان دارم سیتریزن و مسکن و قبلش دندون درد شدید داشتم آموکسی 500و مترونیدازول 500خوردم آرامبخش کلو ناز پام سالهاست مصرف می کنم و سیب و کاهو خیلی میلم کشید و فرنی نشاسته خوردم از نظر اعصاب در وضعیت خیلی بدی هستم و تز نظر اقتصادی مشکل دارم چه کنم مرا راهنمایی کنید

 4. رضایی می گوید

  سلام دوهفته زونا گرفتم سمت چپ پهلو انهای دنده خیلی درد شدید داره و دونه هم نزده چیکاز کنم

  1. مریم می گوید

   مادر منم همین مشکل رو داره

 5. علی می گوید

  سلام ببخشد مامان من زونا گرفته از نزدیک های زانو به بالا خیلی شدید هست تاول های زیادی داره و درد های زیادی میخواستم بدونم یخ بزارم خوب است؟؟؟؟ و بعد ازاین که زونا تموم شد واکسن زونا را بزنیم ؟

 6. آرش می گوید

  سلام من تو ۹ سالگی گرفتم ابله مرغان و الان یکبار تاول زدم و ترکید و یکذره پایین تر از زیر بغلم کلا گوشتش افتاده بیرون درد و سوزش دارم و همینطور زیر بغلم هم تاول ترکیده و همینطور ساعد دستم پره تورو خدا بگید چیکار کنم

 7. بهروز می گوید

  من اکنون 7ر3ر1402 در سن 42 سالگی مبتلا شدم به زونا.

 8. مینا می گوید

  سلام _ببخشید مادرم زونا گرفته اما همش خوابه و‌کسله قرصی هم ک دکتر بش داده آسیکلو هرپنج ساعت دوتا باید مصرف کنه
  پیشونی و دورچشمش طوریکه چشمشو نمیتونه باز کنه این کسل بودن طبیعی هسش؟

 9. راحله امانی می گوید

  سلام من ۳۷سالمه علایم اولیه مثل سرماخوردگی بود وبعدش حدود ده روز هست درد خیلی شدیدی در ناحیه پهلوی سمت راستم دارم ولی هیچ نوع زخم و تاول ندارم هرچه هست زیر پوست بدنم هست

 10. حبیب جهان کار می گوید

  بادرودوتشکرازاطلاعات مفیدوارزشمندشمادرصورت برخورد بامشگلی درزمان درمان حتمی تماس خواهم گرفت باسپاس جهانکار

 11. حبیب جهان کار می گوید

  باسلام ازبرنامه آموزش و ستوران غذایی شما سپاسگذارم درصورت مشگل درزمان بیماری حتمی تماس خواهم گرفت باسپاس جهانکار

 12. عارف می گوید

  سلام من یک بار ابله مرغان در ۱۶ سالگی گرفتم در ۲۷ سالگی زنا گرفتم پسرم یک هفته هست ابله گرفته و من دوباره روی کمرم زنا زده بدن درد دارم چکار کنم

 13. عصمت ۴۲ساز مشهد می گوید

  سلام جندروزه در ناحیه زیر کتف درد شدید دارم و متوجه دانه های ریز و سر سفید شدم آیا رونا س

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله میتونه زونا باشه

 14. محبوبه می گوید

  باسلام.فوق العاده بود…سپاس

 15. زهرا می گوید

  سلام وقت بخیر من در ۹سالگی ابله مرغان گرفتم و الانم ۱۳سالمه که ۴روز کل بدنم تاول میزنه قرمز میشه خارش داره بعد کم کم زیاد میشه ،حتی صورتمم شده خواهش میکنم درمانشو بگید ۲بار در ۴روز دکتر رفتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مشکل فعلیتون قطعا آبله مرغان نیست و لازمه معاینه بشین تا بتوان تشخیص داد

 16. امینی پور می گوید

  سلام من دیشب متوجه شدم یعنی رفتم دستشویی دیدم پهلوم یچیزی مثل جوش یا کهیره تو آینه نگاه کردم دیدم مثل تاول تبخال روی پوستم ریخته چونکه شوهرم قبلا گفته بود دیده بودم ولی نا تب دارم نه سوزش البته ختمی کلرنگ و سرخ بزر زدم به آب از دیشب دو سه تا لیوان خوردم ولی اطالعاتی که داده بودین خوب بود الان چکار کنم

 17. زهرا می گوید

  سلام من خانوم ۴۲ساله هستم دیابت دارم امروز ۷ روزه که زونا گرفتم دوبار دکتر رفتم میخوام ببینم چند روز طول میکشه تا خوب بشم خیلی درد و تب دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اصولا در ۱۰ الی ۱۴ روز طول میکشه

   1. محمدی می گوید

    سلام وقتتون بخیر
    خوراکی‌مناسب اگر ترجیحا طرف ۳۵ ساله‌ساندویچ فقط بخوره چه چیزی باشه توش‌بهتره؟؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     همه گروه های غذایی باید مصرف بشن از جمله گوشت قرمز، حبوبات، غلات و سبزیجات و لبنیات

   2. H_k می گوید

    درمورد بیماری زو نا اطلاعات کافی دریافت کردم ممنون

 18. Elham می گوید

  سلام
  پسرم ۱۳سالشه زونا گرفته سه روزه خیلی درد داره روی شکم و توی کمرش زده چی بخوره بهتر بشه و چند روز طول میکشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به سنش بهتره به متخصص” عفونی مراجعه کنید تا براش دارو تجویز شه
   ادویه و ترشیجات و فست فود نخوره فعلا

 19. علی رضا جعفری می گوید

  دور برشما پدرم 62 سال داره 4سال پیش پیوند کبد انجام داده الان زونا گرفته آیا خطر داره براشون؟ قسمت کلیه هست زناشون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نگران نباشین خطر نگران کننده ای نداره
   اما با توجه به داروهایی که بعد از پیوند مصرف میکنن و باعث تضعیف سیستم ایمنی میشه باید به متخصص” عفونی مراجعه کنید

 20. ابراهیم سهیلی می گوید

  خیلی خوب ازمطالب استفاده کردم ولی نفهمیدم چند وقت استراحت کنم تا بهبود يابم و کسانی که با مواد شیمیایی سر کار دارن عمل کرده زونا چگونه است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوران نقاهت در افراد مختلف متفاوته
   برخی افراد علایم و درد شدید دارن و استراحت بیشتر میطلبند
   اما در موارد خفیف لازم به استراحت در منزل نیست
   مواد شیمیایی از چه نوع؟ اگر با مواد شیمیایی یا بخاراتش تماس نداشته باشه و زخم پوشونده شه موردی نیست

  2. نسیم می گوید

   سلام من حدودا۱۲روزه زوناگرفتم سنم ۴۲وخانمم میخواستم بدونم چقدر این مریضی طول میکشه تادردمن بهتربشه روی قسمت سمت چپ از ستون فقرات به سمت شکمم زده ودرددارم لطفا بهم جواب بدید من

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام عزیزم
    طول بهبودی و نفاهت در افراد مختلف متفاوته
    برخی افراد متاسفانه طول میکشه، حتی ممکن هفته ها درد داشته باشن
    باید داروی مناسب برای‌تسکین درد و آرامش تجویز شه

 21. ناشناس می گوید

  سلام من زونا گرفتم ۳۰ سالمه آیا گرفتن زونا توی این سن خطرناک است یا علائم بیماری خاصی است به نظر شما آزمایش خاصی داره انجام بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خطرناک نیست و فعلا ازمایشی لازم نداره

   1. مهدی عباس خان می گوید

    درود برشما من مرد ۶۴ سال هستم زونا صورت سمت راست گرفتم به چشم نرسید به پزشگ مراجعه کردم دارو داد ولی چشم کمی خارشدارد دو طرف صورتم غددلنفاوی ورم داره وکمی هم درد دارد آیا دوباره احتیاج دارد به پزشگ مراجعه کنم یا بای تحمل کنم

  2. تارا می گوید

   سلام پدرم ۷۵ سال داره و زونای چشمی گرفته ورم چشم زیاده و تخریبا چشم به سختی باز میشه دکتر چشم رفتن ودارو دادن آیا برای چشم خطرناکه این بیماری؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    اگر زیر نظر چشم پزشک و متخصص” عفونی هستن جای نگرانی نیست

   2. Arezo می گوید

    سلام پدرتان بهبودی کاملُ به دست آوردن؟

 22. ناشناس می گوید

  باسلام، پدرم تقریبا سه سال هست که زو نا ی شدید گرفته ،به طوری که پوست قسمت پایین چپ بدنش از ناحیه ستون فقرات تاروی دنده ها و شکم تا روی ناف تاول زد و تخریب شد .الان آثار سفید رنگ روی پوست باقی مانده ولی دردش تسکین نیافته .لطفا راهکار ودرمان مناسب برای این مشکل بفرمایید .ممنون .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به این حالت post herpetic syndrom میگن و درمان دارویی جهت تسکین علایم نیازه
   متخصص” مغز و اعصاب مراجعه کنید

 23. احمد می گوید

  درود وصد درود به شما با این اطلاع رسانی خوبتان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر