علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

بیماری زونا

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

475 دیدگاه در “علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 • سلام من ازپریشب رو سینه روهاله قهوه ای سینم مث نیش حشره هست هم میخاره هم میسوزه هم درد دارم امکانش هست زوناباشه

  پاسخ
  • سلام
   اگر دونه های گوچیک آبدار بهم چسبیده داره بله

   پاسخ
 • سلام دونه های تاولی قرمز در ناحیه پشت ران پا نزدیک زانو ایجاد شده وسوزش داره ممکنه زونا باشه ۴۶ سالمه وخانم هستم قبلا هم ابله مرغان گرفتم

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن

   پاسخ
 • سلام
  من ۲۸سالمه چندین بار زوناگرفتم حتی الانم زونا هستم هرجا پزشک رفتم فقط داروی مسکن دردمیده
  خیلی اذیتم

  پاسخ
  • سلام
   خود زونا درمان خاص و قطعی ندارد درمان ضد ویروسی و علامتی برای کاهش دوره و علایم است
   اما چون زونا مکرر و عود کننده داشتین به متخصص” عفونی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام وممنون از راهنمایه خوب شما بنده یکبار ۱۰سال گذشته زوناگرفتم والان دوباره در سن ۴۲سالگی دوروز هست که علایمی مانند زونا دارم که بی شک خود زونا هست ایا چنین چیزی ممکن هست.ویک تجربه مادرم ساله گذشته دوچار زونا شد ودر همان مرحله اول با شربت تریاک والکل با پمبه استریل محل را تمیز کرده واغشته بشربت تریاک کردم بعداز ۲۴ ساعت کاملا خوب شد.این هم اگر میشود راهنمایی کنید ممنون.

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن زونا دوباره و چند باره بروز پیدا کنه.
   در مورد تریاک و الکل اصلا توصیه نمیشود

   پاسخ
 • سلام خسته نباشین هرکس زونا میگیره احتمال داره سرطان یا ایدز داشته باشه؟ منم پوستم بالای کمرم سمت چپ بشدت سوزش داره

  پاسخ
  • سلام نه لزوما
   ممكنه بدليل سرما خوردگي و يل كرونا هم ايجاد شه

   پاسخ
 • باسلام و خسته نباشید کسی که یک مرتبه زونا گرفته باشه مجددا امکان زونا گرفتن دارده یا نه ممنون میشم پاسخ دهید

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر،من درماتومیوزیت دارمو تحت نظر متخصص روماتولوژی و بیماریم کنترله،سه هفته پیش با درد شدید زیر سینه سمت راست تا زیر کتف رفتم پیش متخصص عفونی گفت کروناخفیف گرفتی،دوروز بعد همون محل قرمز و تاول زده شد دوباره رفتم گفت زونا گرفتی،آسیکلوویر۴۰۰داد بعداز یک هفته تاولا خوب شدن جاشون هم داره کمرنگ میشه، ولی درد و سوزش شدید داره فقط مسکن دادن،نظر شما چیه؟ممنونم

  پاسخ
  • سلام پماد كاپساسين موضعي بزنيد
   درمان خوراكي هم لازمه كه داشته باشيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من از دیشب احساس درد و سوزش .به اندازه یه سکه ‌بزرگ پشت کتف دارم و هیچ عارضه ای و نشونه پوستی روش دیده نمیشه اما وقتی با دست لمسش میکنم یا به پشت میخوابم احساس سوزش و دردش بیشتر میشه بنظرتون میتونه زونا باشه؟

  پاسخ
  • سلام بايد معاينه شيد از نظر حساسيت پوستي چك شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من زیر آفتاب شدید پوستم سوخت بعد از دوهفته کامل پوستم خشک شد و ریخت هفته سوم رو سرشونه هام سوزش زیاد داشتم تا چندروز بعدش چندین تا جوش سر سفید دراومد که دکتر گفت زوناست.بعد از اون قسمت پایین طحال از پشت شروع به درد و سوزش از داخل کرد که تا حالا جوش نزده اما سوزش تا زیر دنده به جلو کشیده شده و خیلی اذیت کنندست که میخواستم بپرسم بخاطر همین زوناست یا چیز دیگریست.قرص آسیکلوویر هم میخورم.

  پاسخ
  • سلام پماد كاپساسين موضعي هم استفاده كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام علت گرفتن زونا چیست

  پاسخ
  • سلام زونا همان ابله مرغان هست كه در سن بزرگسالي ايجاد ميشه
   بدليل ضعف سيستم ايمني

   پاسخ
 • بایلام واحترام پماد ترمیم کننده برای زونا چه پمادی تجویز میکنید

  پاسخ
  • سلام پماد كاپساسين و پماد مديكال هاني

   پاسخ
 • سلام مادر من زونا گرفتند ده روز پیش و تاولها خشک شده بعضی پوست روی تاولها کنده شده برای بهبودی سریع و‌ترمیم پوست از چه پمادی باید استفاده کنیم برای اولین بار سوال کردم تشکر از زحمات شما

  پاسخ
  • سلام پماد كاپساسين همراه با پماد مديكال هاني

   پاسخ
 • سلام من پدرم ۳۹ سالشه و زیر سینه راستش دونه های ریز زده و کمرش هم دونه های قرمز و ریز زده خارش و درد هم داره
  دکتر هم رفته دکتر تشخیص داده که زونا هست باید چکار کنه که زود تر خوب بشه چه دارویی استفاده کنه ؟

  پاسخ
  • سلام بايد پماد كاپساسين موضعي بزنن و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام قبل از اینکه زونا بگیرم علایم سرماخوردگی داشتم و بعدش درد شدید و بعد از آن لکه های قرمز کم رنگ پدیدار شدن فکر می کنم پارسال هم بهش مبلا شدم ولی اون موقع درد زیادی نداشتم.آیا ممکنه چند بار مبتلا بشیم؟آیا واکسن هست بزنیم.ممنون

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن چندبار مبتلا شین
   واکسن در شما که مبتلا شدین بی اثر

   پاسخ
 • باسلام.مادرم تقریبا ۶۰ سال خورده داره نزدیک یک ماهه که دردزیزسینه سمت چپ داره؟ولی تاکنون هیچ علایمی ازجوش ودانه نداشته است ولی رفت دکترگفت زوناهست وچندتاقرص داده ولی هنوزخوب نشده ودرد داره؟؟آیاواقعا میتونه زوناباشه بدون علایم وضایعات پوستی؟؟

  پاسخ
  • سلام
   بدون ضایعه پوستی خیر

   پاسخ
 • سلام مامان من اونا گرفته پشت کتفش بهش پماد دوژانسیان دادن منم هشت ماهه باردارم امکان سرایت وجود داره

  پاسخ
  • سلام
   اگه آبله مرغان گرفتین در بچگی نگران نباشین
   زونا از طریق تماس مستقیم با ضایعات و ترشحات منتقل میشه
   اما چون باردارین بیشتر رعایت کنید

   پاسخ
 • سلام پدر من ۷۱سالشه و ۴ روزه که از ناف تا ستون فقرات سمت راستش پر از تاول شده که دکتر تشخیص زونا براش داده و شدیداً درد داره ولی علاوه بر اینها پهلوی سمت راستش به شدت متورم شده وباد کرده خواستم ببینم این تورم هم مربوط به زونا هستش؟

  پاسخ
  • سلام
   تورم اگه با قرمزی باشه بله مرتبط

   پاسخ
 • سلام مادرم دچار زونا شده اند و درحال درمان هستند در قفسه سینه و پاشون تاول وجود داره و خود من هم در ماه های اولیه بارداری هستم. قبلا هم آبله مرغان گرفته ام امکان سرایت زونا از مادرم به بنده وجود داره؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه آبله مرغان گرفتین خیر
   هرچند از تماس مستقیم با ضایعات پوستی ایشون و ترشحات خودداری کنید و ارتباط رو حداقل کنین

   پاسخ
 • سلام. همسر من ۴۵سالشه و چند سال پیش به بیماری زونا مبتلا شد و درمان کرد. ولی دکتر گفت شاید دردش سالها با تو باشه. همین طور هم شده هر موقع که عصبی میشه دردش میاد سراغش. پهلوی سمت راستش. خیلی درد داره آیا دارویی برای تسکین دردش هست؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   بله داروهایی از دسته tca و…زیر نظر روانپزشک باید بخورن

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با روانپزشک استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر .تو بیماری زونا معده درد بگیره باید چکار کرد؟?ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   محل ضایعات کجاست و داروهای مصرفی فعلی شما چی هستن؟

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من مادرم الان نزدیک به دو ماه درگیر بیماری زونا شده خیلی درد ناکه الان پشت دوتاچشماش درد گرفته ودرد شدید پهلو و زیز سینه داره مشکلی نیست ممنونم

  پاسخ
  • سلام پماد كاپساسين موضعي استفاده كنن و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ۸ روزه زونا گرفتم ، اولین جوش از بغل گوشم شروع شد نمیدونستم دست کاری کردم ، الان طرف چپ صورتم مخصوصا گوش و فکم بد جوری درد میکنه ، فکر کردم دندان خراب دارم عکس گرفتم چیزی نیود ،دکتر هم قرص اسیکلوویر دادن ، جوشهام بهتره ولی درد فک هم چنان دارم آیا طبیعی هست یا خطرناکه

  پاسخ
  • سلام طبيعيه
   بايد دارو براي رفع درد مصرف كنيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من نیمه راست بدنم تاول زده. دکتر عمومی رفتم گفت زوناست. اما داروی خاصی نداد. تاول زده شکمم و پهلوی راستم

  پاسخ
  • سلام پماد كاپساسين بزنيد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من مادرم تاول های قرمز و دردناکی زدند . ایا زنا هست و درد زیاده داره چکار کنه

  پاسخ
  • سلام بله بايد درمان را شروع كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.دخترم در ناحیه دارم سوزش و خارش به همراه تاول است.لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

  پاسخ
  • سلام پماد كلوتريمازول موضعي بزنيد تا سك هفته
   در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۱۰روزه جوش‌های ریزی ساعد دستم زدم و خارش نداره فقط الان یه سوزش خیلی خیلی کم هر چند ساعت احساس میکنم به نظرتون می‌تونه زونا باشه؟

  پاسخ
  • سلام نه زونا نيست
   بايد معاينه شبد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خوبین ؟
  راهنمایی لطفا????
  پماد اسیکلوویر روی تاولها میزنم و باید هر ۵ ساعت تجدید کنم
  یرای تمیز کردنش نمیدونم چکار کنم
  میگن اب نباید بخوره
  تا جاش نمونه روی پوست
  اما از طرفی به نظرم روی تاولها کمی زرد رنگ شده
  چه بکنم؟؟؟؟!!!
  ?

  پاسخ
  • سلام
   پماد آسیکلوویر فایده ای نداره
   کاری لازم نیست اگه عفونی شد پماد موپیروسین بزنین

   پاسخ
 • سلام وقت بخير
  در صورتي كه تعدادي از تاول هاي زونا خشك شده باشند و تعداد زيادي حالت عفوني يا زرد رنگ باشند مجددا بايد به پزشك مراجعه كرد؟
  حدود ٨ روز از بيماري گذشته است

  پاسخ
  • سلام پماد موپيروسين بزنيد و براي مصرف
   آنتي بيوتيك لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ۴۵سالمه و۴روزه زونا گرفتم و دکتر رفتم و دارو دادن میخواستم بدونم من اگه پیش پدرو مادرم برم ممکنه برای اونا خطرناک باشه

  پاسخ
  • سلام اگه سابقه ابتلا به آبله مرغان دارن خير مانعي نداره

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر مامان من حدود بیست روز هست که زیر سینه سمت راستشون درد و سوزش شدید دارن و پوستشون بسیار حساس است چندتا دکتر رفتیم هم سونوگرافی انجام دادن خوب بود هم ام آر ای کمر و گفتند فقط میتونه زونا باشه﮼ الان هنوز درد دارند اما هیچ جوش سطحی ندارند﮼ آیا زونا بدون جوش های بیرونی هم هست؟ چیکار باید بکنیم؟ فقط داروهای تسکین دهنده دادند

  پاسخ
  • سلام
   باید معاینه شوند و بررسی های دیگر مثل عکس قفسه سینه ،اکو و.. انجام شود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری شایع است که با افزایش سن در...
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
درمان بزرگی پروستات می‌تواند از ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و...