علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 • 1398-06-05
 • ۳۵۳۷۳۰ بازدید
 • 385
بیماری زونا

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

385 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام یک هفته است زانا گرفتم درد خارشت دارم دارو هم استفاده مکنم ولی خوبه نشدم هنوز

  • سلام
   اصولا ۱۰ الی ۱۴ روز طول میکشد تا علایم رو به بهبودی برود

 2. بیماری زونا برا چشم هم مضر هست من تو صورتم هم تاولهای اب دار زده ؟؟

  • سلام
   اگر اطراف چشم بروز کرده‌جهت معاینه باید به متخصص چشم مراجعه کنید

 3. سلام علیکم خسته نباشید. من ۲۹ سالمه ۴ روزی هست اونا گرفتم. رفتم دکتر اکتوفن اکسترا ، قرص اکتوپنتین۳۰۰، قرص والاسیکلوویر ۱۰۰۰، قرص پردنیزولون۵ و پماد کاپسیان(فلفلی) بهم داد. با این داروها زود خوب میشوم؟ و چندروزه ؟ آیا برای استخدامی نظام برای اونا گیر میدن؟

  • سلام
   اصولا ظرف ۱۰ الی ۱۴ روز بهبود میابد
   خیر بعید است برای استخدام مشکلی باشد

 4. سلام من حدود ده روز پیش سمت راست بدن درد میکرد رفتم دکتر گفتن زونا گرفتم الان جای زخمها تاول زده وخیلی درد میکنه من باید چیکار کنم در ضمن من یه دختر ۹ساله دارم که خیلی نگرانش هستم که اون هم بگیره ممنون میشم پاسخ منو بدید

 5. سلام من 18 سالمه 5 روز سمت چپ قفسه سینم درد میکرد رفتم دکتر گفت زوناست ولی جوش یا تاول نزده طول درمان این بیماری چقدره

  • سلام
   در افراد مختلف و بر اساس شدت ضایعات متفاوت است
   اصولا ۲ الی ۳ هفته

 6. سلام من. خانم هستم 57ساله مبتلا به زونا شدم یک طرف بدنم از پشت روی کتف چپ به سمت سینه ودست تاول با درد فراوان زده ت ا زیر بغلم لطفا در شرایط فعلی کمک کنید من سه روز قبل از زونا کرونا گرفته بودم در قرنطینه خانگی بودم ام اس دارم وقند

 7. ایا احتمال بوجود امدن زونا در لایه های زیرین وداخل بدن هم وجود دارد

 8. با درود و سپاس از این صفحه مفید همسر من تقریبا دو هفته پیش پشت درد گرفت که البته دایمی نبود. و چندین ساعت در شبانه روز بطور منقطع درد داشت اخیرا در همان ناحیه خارش درد اور دارد
  Urticaria و painful rash ولی حالت بلیستر و یا تاول ندارد ایا پمادی هست که کمی رفع التهاب کند البته ایشان72 سال دارند
  otc

 9. ببخشید من همسرم رونا گرفته تو مطلب گفتید ممکنه ویروس آبله مرغون رو انتقال بده من قبلا آبله مرغون گرفتم ممکنه ناقل ویروس آبله مرغون برای بقیه باشم؟ و تا چه زمانی ممکنه این اتفاق بیافته ؟

  • نه الان ديگه ناقل نيستيد در زمان راش آبله مرغان ( نه زونا) احتمال انتقال هست
   بچه بودين وقتي مريض شدين انتقالش دادين تموم شده

  • نه الان ديگه ناقل نيستيد در زمان راش آبله مرغان ( نه زونا) احتمال انتقال هست
   بچه بودين وقتي مريض شدين انتقالش دادين

 10. سلام من ۲۲سالم زونا گرفتم سمت راست قفسه سینم دونه قرمز زده خیلی درد میکنه هیچ کاری نمیتونم بکنم نمیتونم غذا بخورم نه دراز بکشم نه راه برم هیچی رفتم پیش دکتریه داروهایی بهم داده الان باید چیکار کنم

 11. سلام من ۲۲سالم مشکل قلب وریه دارم الان ۲روزسمت راست قفسه سینم دونه قرمز زده دردمیکنه خیلیباید چیکار کنم

 12. سلام وقت بخیر چه غذاهایی برای کسی که بیماری زونا داره باید داده شود،، مادرم هم دیابتی هست، هم فشار خون دارد، الان زونا هم گرفته، ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. سلام پدرم 50الی60سالشه سه و چهار روزه زونا گرفته باید چه کار کرد.راه درمان چی هست ایا زونا خوب می شود.

 14. سلام خانونم دکتر,من ۱۶سالمه و تازه دیروز متوجه شدم زونا گرفتم,به غیر از دارو چه کارایی بکنم خوبه واسه بهبودی؟

 15. سلام خانم دکتر.من ۲۰سالمه اولش سرم دردگرفتو بدنم ..بدیک روز ناحیه سینم چندتا دونه قرمز تاولی ریخت بعدش دوروز که گذشت کل بدنم بیشتر کمر و شکمو گردن و سرم پرشد دونه قرمز بیشتراشم تاولیه ..میترسم که کرونا باشه..آخه یکی از علایم کروناشبیه همینه بیماری پوستی..ولی هنوز دکتر نرفتم.سر زبونمم یه تاول زده یعنی همون زوناست؟بدنمم خیلی درد میکنه شبام لرز میکنم جوری که لباس بافتنی مبپوشم

  • سلام بهتره از نظر كم خوني بررسي شويد و اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ferritin
   Tsh

 16. دکتر من اسکن قلب انجام دادم سالم اسکن ریه انجام دادم سالمیم ولی قفسه سینه ام درد می کند داغ می شود و دستها و پاهام هم داغ میشوند و یه حالت بی حالی بهم دست میده پشت گردنم درد میگیره

 17. سلام خانوم دکترمن دو روز پیش باهاتون صحبت کردم گفتم ۲۰سالمه زونا گرفتم سمت چپ پهلوم الان هشت روز دارم دارو مصرف میکردم کم کم داره خوب میشه امروز سه تیکه کوچیک کبودی افتاده رو دستم امکان داره به دستمم بزنه؟؟

  • سلام
   دوست گرامی بعید است
   احتمالا کبودی ناشی از چیز دیگری است
   اگر ضایعات روی دست بزرگتر و تاول مانند شد ویزیت شوید

   • سلام خسته نبا شید مادر من دچار جوشهای دردناک وتاول مانند درقسمت یک طرف لگن و روی کمر وصورت شده که به ۲ پزشک مراجعه کردیم دکتر دومی تشخیص زونا داد…الان ۶ روزه که داره دارو ومسکن مصرف میکنه…ولی معده دردهم داره…زونا میتونه معده درد بیاره یا بیماری دیگه ای هس؟؟

 18. سلام خانم دکتر پدرم 60 سال سن داره زونا گرفته دکتر پوست و مغر و اعصاب گوش حلق بینی رفته گردنش زخماش خوب نمیشه و یک طرف گردن و سرش درد میکنه همش نگرانم باز دکتر بره؟

  • سلام
   مگر چه مدت زمانی از بروز زونا گذشته؟
   در مواردی ممکن است تا یک الی ۲ ماه زخم وجود داشته باشد

 19. سلام خانوم دکتر من ۲۰سالمه نزدیک یک هفتس زونا گرفتم روشکمم سمت چپ دکترم رفتم دردش خیلی زیاده با داروها کنترل نمیشه الان ترسم ازینه که جاش بمونه این درد هیچوقت از بین نره

  • سلام
   نگران نباشید
   به مرور درد کم میشود و ضایعات برطرف
   داروهای خود را ذکر کنید تا راهنمایی صورت گیرد

 20. سلام من ۳ روزه حالت سرما خوردگی دارم یعنی کمی ابریزش بینی گلودرد و بی حالی ولی تمام بدنم درد میکنه و بیشتر پشتم به حدی که تکیه هم نمیتونم بدم حالت ناسور پیدا کرده ممنون میشم راهنمایم کنید

 21. سلام روز به خیر. دو روز است که در نیمه راست صورت همسرم ضایعات پوستی شبیه تاول ایجاد شده .چشم طرف راستش قرمز شده .در ناحیه گوش هم دردهای تیر کشنده دارد .و غدد لنفاوی ناحیه گردن دردناک و متورم شده .به پزشک مراجعه کردیم تشخیص زونا دادند ولی جز مسکن هیچ دارویی تجویز نشد .جوش ها دردناک و همراه خارش نیست . آیا ممکن است علایم پوستی کرونا باشد .

  • سلام
   خیر احتمالا همان زونا است اما با توجه به درگیری چشم باید به متخصص عفونی جهت معاینه مراجعه کنید

 22. سلام من امروز متوجه شده ام زنا گرفته ام دکترای میگفتن سنگ کلیه داری چون دردم ازپشت شر.ع شده حالا هم درد شدیدی دارم امروزدارگفتم ای درد و
  زخم کی تمام میشود یک ماه درددارم

 23. سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر پدرم ۴۹ سالشونه روی باسن شون دانه های ریز داشتن و پس از مدتی این دانه ها به قسمت هایی از ران پاشونم سرایت کرده به علاوه اینکه درد شدیدی در کمر و کف پاشون احساس میکنند ایا این احساس درد شدید هم از عوورض زنا است؟؟؟؟با تجویز دکترهر شب باکلوفن(۱۰)و هر دوازده ساعت اسیکلوویر(۲۰۰)مصرف می کنند نظرتون چیه؟؟
  بسیار از شما ممنونم🙏🙏

 24. س شوهرم بیماری زونا گرفته من و دخترم که سه ساله اش ابله مرغان نه گرفتیم ممکن بگیرم چون من خودم برای شوهرم کمر شو چرب می کنم

  • سلام
   اگر آبله مرغان نگرفته اید در صورت تماس با ترشحات پوستی ایشان بله احتمال ابتلا به آبله مرغان در شما وحود دارد

 25. سلام من همسرم ۴۸ سالشه چشمش زوناگرفته احتمال داره به بینایش آسیب برسه؟

  • سلام
   با توجه به اهمیت درگیری چشم در زونا باید توسط متخصص چشم و عفونی بررسی شوند

 26. سلام پدربزرگم بیماری زونا گرفته ،امکان داره پسر خاله هام که دوسالشونه و آبله مرغون نگرفتن ازش بگیرن؟

  • سلام
   بله اگر در تماس با ترشحات پوستی تاول قرار بگیرند امکانش هست.در کل بهتر است در روزهای اول ابتلا با اطفال و زنان باردار تماس نداشته باشند

 27. سلام من مادرم حدود ۴۵ سالشع و بیماری سیروز کبدی و نارسایی قلبی داره و سابقه بالا رفتن کراتینین و ۴ بار دیالیز الان چند روزی هست که به زونا مبتلا شده و دکتر براش گاپا بنتین ۳۰۰ و قرص ناپرکس انتریک کوتد ۵۰۰ نوشته بنظرتون اینارو مصرف کنه به کبد و کلیه ش اسیب میزنه؟؟؟؟

 28. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر مرشدی.
  مادرم هفتاد سال داره و الان یکماه کامل است که به زونای چشمی مبتلا شده است. زخمهایش خوب شده است. ولی جای زخمها و پست سرش و هم چنین صورتش هنوز درد داره و کمی متورم است. آیا این طبیعی است یا مجدداً دارو مصرف کند و چه داروهایی. دردهایش تا چه مدت ممکنه ادامه داشته باشد؟
  تشکر از مطالب خوبتان.

 29. سلام 52 ساله هستم. هفته پیش قسمت زیر بغلم خارش شدیدی داشت الان چهارروز هست زیر بغلم و پشت شانه سمت راستم جوشهای قرمزرنگ زده است همراه با درد شدید و سوزش و گاهی خارش. دکتر مراجعه کردم تشخیص زونا داده و اسم آسیکلوویر 400 گاباتین 100تجویز کرد قرص هیدروکسی زین 10 هم واسم تجویز کرده خواستم بپرسم این داروها کافی هستن چون درد وسوزشم اصلا کم نشده. آیا دارویی دیگه یا پمادی لازم هست مصرف کنم؟؟ سپاس از لطفتون.

 30. سلام خانم دکتر مادر من ۶۵سالشه الان چندروز پشت کمرش سمت چپ تاول های خیلی ریز زده البته تو یکجادهست پراکنده نیست،از جلو. همون سمت چپ زیر سینه اش درد میکنه، چون شهرستانیم پیش دکتر رفتیم گفت میگه حشره دراکوالا گزیده اش بهش پماد موتریسین داده، واسه درد زیر سینه اشم دپ آمپل زده اش یه بسته قرص کارنوبال۵۰۰ داده میگه شاید برا اسپاسم باشه، ولی داشتم کامنتارو میخوندم مریض مامان بیشتر ب زونا انگار نزدیکه

  • با سلام و عرض خسته نباشید، خانوم بنده نزدیک دوماه که وضع حمل کرده از دیشب پوست بعضی قسمتها مثل گردن سر پاها به حالت گزیدگی پشه متورم شده مثل کهیر ولی جوش نیست، کف دستاش و انگشتاش کمی متورم شده و در حین حال دردناک، نظرتون چیه ممنون میشم جواب بدید

   • سلام
    دوست گرامی با توجه به پراکندگی ضایعات و دردناک بودن آن ها باید حتما معاینه صورت گیرد.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر