علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 • 1398-06-05
 • ۳۵۳۷۹۵ بازدید
 • 385
بیماری زونا

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

385 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من 14 سالم زونا گرفتم یه هفته هم میشه اما خوب نشدم

  • سلام
   محل بروز زونا و علایمتان را ذکر نکردید
   بهبود زمان بر است.کم کم ضایعات رو به خشک شدن میکند و از شدت درد کاسته میشود.

 2. با سلام پدرم 85 سالشه پارسال زوناگرفت سمت چپ ان تاول زد مخصوصا زیربغلش وتمام دکترهاوداروهاوپمادهاکه درکامنت هابوداستفاده کرده ولی هنوزم درد دارد خصوصا سر شب و زیر بغلش درد شدت بیشتری دارد برای تسکین دردش چه بایدکرد 0سپاس فراوان

  • سلام همسر من شغلش اشپزی است و روی سمت چپ گردنش زونا گرفته ایا بوی سرخ کردنی برای این بیماری مشکلی ندارد یک پسر هشت ساله دارم که ابله مرغان نگرفته امکان گرفتن پسرم هم هست

   • سلام
    بوی مواد غذایی موردی ندارد
    تا زمانی که پسر شما با ضایعات تماس نداشته باشد مشکلی ایجاد نمی شود

 3. دوهفته ای هست زیرسینه سمت راست و پهلو و پشت شانه راستم ابتداشب درد شدیدی داشت فرداش به دکترداخلی مراخعه کردم و گفت احتمالا زوناست عصر همان روز دانه های ریز قرمز رنگی در تمام نواحی ذکر شده ظاهر و درد بسیار شدید داشت .الان پس از ۱۴ روز تاولها و زخمها التیام یافته ولی درد هنوز شدیدا اذیتم مبکنه برای درد چه کنم ممنون

  • سلام خانم دکتر خسته نباشید من میخاستم یه سوال بپرسم پدرم سه روزه که زونا در آورده من هنوز به عیادتش نرفتم بچه هام 8 و6 ساله هستن آیا من اگه برم خونه پدرم بچه های منم زونا میگیرند یانه ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. سلام خانم دکتر
  من ۳۹ سال سن دارم و یک سالی هست پیوند قلب شدم و داروهای پیوند مصرف میکنم الان حدود ۳۰ روز هست دچار زونا چشمی شدم و درد گزگز شدیدی در گوشه چشم چپ دارم و کلا نیمه چپ سرم آنقدر حساس شده که نمیتونم حتی لمس کنم .۱۰ روز هست که جمعا ۱۰ ساعت هم نتونستم بخابم .از خارش زیاد پوست صورتم ملتهب شده
  اصلا نمیتونم هیچ نقطه از سرم رو روی بالش بزارم.چند بار دکتر رفتم و قرص های والاسیکلوویر ۱۰۰۰ هر ۸ ساعت و
  ناپروکسن ۲۵۰ هر ۸ ساعت
  نورتریپتیلین ۱۰ هر شب
  وانواع قطره و استریل چشمی استفاده کردم ولی کماکان درد دارم
  لطفا کمکم کنید شدت دردم طوریه که خاستم خودمو راحت کنم

 5. Kian
  درود برشما من در انگلیس زندگی میکنم و الان ۵ روزی هست که علائمی شبیه زونا دارم بخاطر کرونا دکتر نرفته بودم ولی امروز بخاطر درد شدیدی که در زیر شکم سمت راست و ناحیه داخلی ران راستم داشتم رفتم دکتر ( دانه های قرمز در همین محدود ای هست که درد شدیدی دارم) و پزشک فقط بهم قرص Aciclovir 800 داد و یه نمونه آزمایش ادرار هم گرفت.
  آیا این قرص کفایت میکنه؟
  قبلا و قلبا از راهنمایی هاتون تشکر ویژه دارم🌹🙏

 6. سلام . 55سال سن دارم سه روزه پشت و پهلوها و زیر سینه ام سوزش و درد داره با خوابیدن و تکیه زدن به مبل بیشتر میشه اما هیچگونه قرمزی یا تاول روی بدنم دیده نمیشه . آیا به زونا مبتلا شدم ؟
  متشکرم

  • سلام
   برای تشخیص زونا وجود ضایعات لازم است
   فعلا چند روزی از مسکن استفاده کنید
   در صورت تشدید درد به متخصص داخلی جهت بررسی عوامل دیگر مراجعه کنید

 7. سلام. دو روز هست ک دانه های قرمز کوچکی ک ب حالت تاول در میان و درد شدبدی در ناحیه پهلوی سمت راست دارم. آیا این بیماری زوناهست؟
  و اگر زونا هست بی زحمت راههای پیشگیری رو بفرمایید و چ غذاهایی برای این بیماری خوب هست‌

 8. سلام مادر من ۴۵ سال داره وتقریبا ۵ روزه که زونا گرفته ولی خیلی خفیفه و کم کم تاول هاش میره الان باید کار خواصی کنیم یا فقط منتظر بهبود یافتنش بشیم؟
  خودشم در بچگی آبل مرغان گرفته

  • سلام
   اگر درد و سوزش شدید ندارد و رو به بهبود است اقدامی نیاز نیست

 9. سلام
  48 ساعت بعد از اینکه روی بینی اینجانب یه لکه بزرگ تاول مانند بروز کرد به دکتر پوست مراجعه کردم و تشخیص ایشان زونا بود. یک روز بعد روی صورتم و نزدیک به مفصل فک هایم در هر دو سمت راست و چپ احساس وجود توده می کنم که با دست زدن احساس درد خفیفی دارد آیا این توده ها با زونا مرتبط هستند؟

 10. با سلام . من حدود ۲۳ روز هست که دچار زونا شدم . داروها تمام شده و زخمها همه درحال خشک شدنه و خیلی هاس خشک شده . ضمنا منطقه پهلوی چپم هست . الان مشکلی که دارم درد و ورم این قسمته که منو اذیت میکنه . چکار کنم ؟

 11. سلام ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من ۳۳سال سن دارم و حسب تشخیص پزشک به زونا مبتلا شدم فقط نکته ای که هست برخلاف مواردی که گفتین این ضایعه های پوستی در بالای ران پای راستم زده و جای دیگه ای تاول نزده. ماهیچه ران پای راستم درد میکنه و خارش هم نداره آیا دلیل خاصی وجود داره یا اینکه یک مورد طبیعیه؟

  • سلام
   مشکلی ندارد

   • سلام ببخشید بالای باسن مادرم و همچنین ران پای راستش لکه های قرمز بصورت تاول زده و دچارگر گرفتگی میشه و ران راستشم درد میکنه.تب و لرز هم داره. آیا این زوناست؟

    • سلام
     چون تب و لرز نیز دارد باید بررسی بیشتر و معاینه شود تا بتوان تشخیص قطعی داد.تب و لرز از علایم غالب زونا نیست

 12. سلام من ۳۳ سال سن دارم و الان حدود سه هفته هست که سمت راست بدنم حساس به لمس شده ولی دانه ریزی و تاول ندارم ، آیا نشانه زونا هست ؟

 13. سلام. 20 ساله هستم.دیروز یک دفعه توی گودی کمرم خارش گرفت و همون لحظه یه دونه قرمز اندازه نخود زد بیرون و امروز همون دونه روش تاول های ریز زده و درد کم با سوزش داره، دیشب هم تب و لرز کردم و سردرد شدم. مطمئنم ک زونا هس با این علائمی ک توی گوگل خواندم
  برای درمانش چی لازم هس؟

  • سلام
   نیاز است معاینه توسط پزشک صورت گیرد
   به متخصص داخلی یا عفونی مراجعه نمایید

   • سلام من ناحیه گردنم وشانه راستم ضایعات پوستی دراوردم وهرچقدرهم قرص می خورم دردم رو کم نمیکنه شدیدادرددارم

    • سلام
     برای معاینه و تشخیص مراجعه به پزشک ضروری است
     ممکن است ضایعات پوستی ناشی از زونا باشد

 14. سلام..خسته نباشید مادر من هفتاد سالشه و کمر و زیر سینه اش طاول زده و درد داره دکتر کفته زونا است و قرص اسیکلویر داداه من نگرا ن پسر سه ساله ام هستم ممکنه خدانکرده مبتلا بشه…؟

  • سلام
   بهتر است در این مدت پسرتان با بیمار تماس نداشته باشد
   کسی که آبله مرغان نگرفته در صورت تماس با ترشحات پوستی فرد‌مبتلا به زونا ،به آبله مرغان مبتلا خواهد شد

 15. سلام ۴۶ساله هستم دوهفته است که جوش ریزی در بدنم ظاهر میشه و بعد از سه چهار روز از حالت جوش خارج میشه و به اندازه سکه قرمز میشه و سوزش و خارش ندارد

 16. عرض سلام و خسته نباشید….
  بنده 22 سال سن دارم و به تازگی با تشخیص پزشک به زونا مبتلا شدم….. دقیقا همزمان با بروز زونا یه غده یا یه توده ریز که زیر پوستیه در قسمت زیر بغل در همون سمت بدن به وجود اومده،خود پزشک که فقط به ضایعات پوستی دقت کردن و گفتن که زوناست
  میخاستم بدونم این مورد هم واقعا مربوط به زوناس هست؟؟؟

 17. سلام من ۷۱ سال دارم دنده طرف چپ قسمت پایین دنده چندروزه درد شدید دارم وقتی دراز کشیدم دردحس نمیکنم سونو کلیه وپروستات وازمایش خو وادرار دادم مشگلی نداشت دکتر تشخیص اسپاسم داده ولی دارو اثری نداشته ایا ممکنه زونا عصبص باشه هیچگونه علایم ظاهر زونا ندارم. ممنون

 18. سلام وقتتون بخیر
  من سه روز هست که بدنم دچار خارش میشه مثل کهیر بعد چند ساعت ناپدید میشه ولی دوباره از محل دیگه پیدا میشه دکتر رفتم گفتن حساسیت هست ولی رو به بهبود نیستم
  با توجه به اینکه دختر ۹ ماهه دارم نگرانم ممکن زونا باشه ؟

 19. سلام خواهرم هفته ۳۰بارداری هست خودش هم ۳۲سالشه مبتلا به زونا شده حالا چه اتفاقی برای خودش و جنینش میفته😭😭😭😭

  • سلام
   نگران نباشید
   ایشان باید با متخصص عفونی و متخصص زنان مشورت کنند
   میتوانید از تماس تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصصین فوق استفاده کنید

 20. با سلام
  براي درمان ضايعات پوستي آبله مرغان در بزرگسالان چه راهي را پيشنهاد مي كنيد؟ با تشكر

 21. پدرم۶۴سالشون هس و ب تازگی در شانه از چند جا مختلف زونا مشاهده شده البته پدرم بیمار دیابتی و روزی س وعده انسولین دریافت میکنند
  چ دارویی مناسب هس ک مصرف کنند

 22. سلام مردی ۴۵ ساله ام و پارسال زونا گرفتم درناحیه پشت بدنم وخوب شدم ولی امسال درپشت بدنم احساس گزگز وسوزش میکنم آیا این سوزش به زونا ارتباط داره؟ باتشکر

  • سلام
   اگر در طول این مدت هیچ علایمی نداشتید کمی بعید است
   باید معاینه شوید

   • سلام من پدربزرگم نزدیک 70 یا 80 سالشون هست و زونا گرفتن و کمرنگ تر شده اما خودشون میگم خیلی درد داره اصلا میگن انقدر درد داره از خود بیخود شدم اما ترو خدا کمکمون کنید انقدر درد دارن که دردشون تمومی نداره ما حتا از چرک خوشکن و کر های آلوویر 5 درصد د موپیروسن 2 درصد هم استفاده کردیم اما دردشون تمومی نداره داروخانهچی ها بهمون گفتن بیاید قاطی کنیم بزنیم همین کارم کردیم اما خوب نشد تروخدا کمکمون کنید 😭😭😭

 23. سلام
  من پدر بزرگم ب زونا مبتلا شده و با ما زندگی میکنه
  الان یک هفته اس ک از شروع بیماری میگذرد
  ایا امکانش هست واگیر داره باشه ؟؟
  من در بچگی ابله مرغان گرفتم
  ایا ممکنه الان از پدر بزرگم زونا بگیرم ؟

  • سلام
   در صورتی که ضایعات پوستی لمس نشوند به دیگری منتقل نمی شود

 24. سلام وقت بخیر
  مادر من 72 ساله هستن سال 85 به زنا مبتلا شدن و متاسفانه به دلیل سهل انگاری پزشک آمپول مربوطه به ایشان زده نشده و زنا به لایه ی دوم پوست و عصب سرایت کرده از سال 85تا الان به شدت درگیر این درد سوزش و خارش در ناحیه ی پشت شانه ی چپ هستن به طوری که میگن احساس میکنم گوشتم از داخل حالت له شدگی داره و اصلا این درد بعد از این همه سال تسکین پیدا نکرده
  پیشنهادتون چی هست چه راهکاری وجود داره برای این درد به جز کالامین هیچ استفاده‌ی دارویی برای این درد ندارن و قندشون هم نرمال هست مشکل دیابت هم ندارند

 25. سلام آقایی 68 ساله هستم با درد پهلو چپ به پزشک مراجعه کردم تشخیص زونا داده شد 30 عدد قرص آسیکلوویر 400 و ضد درد و کرم مصرف کردم تاولها رو به بهبود است اما درد پهلو چپ ادامه دارد سوالم اینست چکار باید بکنم درضمن چون پرستات هم دارم و دارو مصرف می کنم و این مدت تکرر ادرارم تشدید شده و اعصابم کاملا بهم ریخته آیا ربطی به زونا دارد لطفا راهنمایی بفرمایید . با سپاس

 26. سلام من ۴۳ سال دارم یک هفته سردرد و گوش درد داشتم چند بار به پزشک مراجعه کردم آخر متوجه شدن که زونا هست روی گوشم تاول های زیادی زده یه طرف صورتم بی حس هستش چیزی که خیلی اذیتم میکنه سرگیجه شدیدی هست که دارم واقعا از پا در اومدم و هیچ حرکتی نمیتونم بکنم

 27. با سلام مادر من ۶۷ ساله است دیابت دارد و ۴ ماه پیش به بیماری زونا مبتلا شده است بعد از کلی زحمت و مراجعات به پزشک و استفاده از مسکین های معمولی و پماد الوویر ۵ درصد زخم ها بر طرف شده اما زیر پوست بو یشتر سمت راست بدن درد بسیار شدید ظاهر میشود وبه قول ایشان انگار با چاقو زیر پوستش را برش می دهند . با تشکر

 28. سلام، من حدود نه ماه پیش زونا شدیدی گرفتم، الن باز جوش ریز و درد وسوزش و خارشدر همون ناحیه احساس میکنم، دوباره زونا گرفتم؟؟

 29. سلام من ٤ روز هست كه به زونا مبتلا شدم و امروز متوجه شدم و درمانم را شروع كردم ولي دختر ٩ ساله ام كه تا حالا ابله مرغان هم نگرفته دست زده به محل زونا ولي از امروز كه متوجه شدم بهداشت را رعايت كردم و تماسي نبوده ميخواستم ببينم چه خطري براي بچه ها دارد ؟

 30. سلام من خانمی 54 ساله هستم،در ابتدا دو یا سه روز درد شدید درقفسه سینه سمت راست وپشت ان داشتم وبعد ازان دقیقا درهمان محدوده درد ،جوش های فراوان ودر بعضی ازقسمت های ان کمی بصورت خوشهای ریز انگور نمایان شد،پیش دکتر متخص داخلی رفتم گفت زونا هست،60 عدد قرص اسیکلوویر 400 که هر هشت ساعت دو عدد و قرص امی تریپتیلین10 شبی یک عددو پماداسییکلوویر 5 درصد هر چهار ساعت بمالم وویتامین ب1 ،حال که دوهفته گذشت درد کاهش یافته بعضی وقت ها درد دارم وسوزش هم دارم،جوش ها بهتر شده زخم ها در حال بهترشدن،سئوال دارم،قرص اسکلوور تمام شد،پماد که دوتا بود تمام شد ولی پماد خریدم ادامه میدم ایا کا درستی کردم؟،بقیه قرص ها را می خورم، حمام روزی دوبار میرم کار درستی انجام میدم؟ نیاز هست پیش متخصص پوست برم،

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر