علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟

 • 1398-06-05
 • ۳۵۳۳۹۵ بازدید
 • 373
بیماری زونا

زونا، یک عفونت ویروسی است که باعث به وجود آمدن ضایعات پوستی و زخم‌های دردناکی در فرد می‌شود و در صورتی که به موقع درمان نشود می‌تواند برای فرد مشکلات و عوارضی جدی را در پی داشته باشد.

زونا چیست؟

عامل بروز بیماری «زونا (Shingles)» ویروسی به نام «واریسلا زوستر (Varicella Zoster)» است. واریسلا زوستر همان ویروس عامل بیماری آبله مرغان است. این ویروس سال‌ها پس از بروز آبله مرغان در دستگاه عصبی فرد می‌ماند و دوباره به صورت بیماری زونا بروز پیدا می‌کند.

گاهی از زونا به نام بیماری«هرپس زوستر (Herpes Zoster)» نیز نام برده می‌شود. مشخصه‌ی این نوع عفونت ویروسی ضایعات پوستی (راش) قرمز رنگ روی پوست است که باعث سوزش و درد می‌شود. زونا معمولا به صورت ظاهر شدن ردی از ضایعه‌ی پوستی و تاول در یک طرف بدن، بیشتر در قسمت نیم‌تنه (شکم و سینه)، گردن یا صورت بروز پیدا می‌کند.

عامل بیماری زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا طی دو تا سه هفته بهبود پیدا می‌کنند. در همین حال، به ندرت یک نفر دو بار به این بیماری عفونی مبتلا می‌شود. اما گزارش‌ها در کشوری مانند آمریکا که آمارهای دقیقی از بیماری‌ها موجود است، نشان می‌دهد تقریبا از هر ۳ نفر، ۱ نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا می‌شود.  

علایم زونا چیست؟

اولین علایم زونا معمولا درد و سوزش است. این درد معمولا در یک طرف بدن بروز پیدا می‌کند. این عفونت ابتدا از لکه‌های کوچکی روی پوست شروع می‌شود و به مرور به ضایعات پوستی و تاول‌های دردناکی تبدیل می‌شود. مشخصه‌ی ضایعات پوستی زونا موارد زیر هستند:

 • بخش‌های قرمز رنگ روی پوست فرد
 • تاول‌ به همراه ضایعات پوستی پر از مایع که به راحتی می‌ترکند
 • ضایعات پوستی روی ستون فقرات و سینه و شکم
 • ضایعه پوستی روی صورت و گوش‌ها
 • خارش
نشانه‌ها و علائم زونا
علایم بیماری زونا

بعد از مشاهده اولین علائم زونا بهتر است که هرچه سریع‌تر با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید تا برای اقدامات اولیه‌ای که باید انجلم دهید راهنمایی‌هایی را دریافت کنید. برای دریافت مشاوره از بهترین متخصصان پوست می‌توانید از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج برسید.

در همین حال در برخی بیماران علایم زونا، تنها به درد و ضایعات پوستی محدود نمی‌شود. در این دست مبتلایان ممکن است که علایم دیگری نیز به وجود بیاید که عبارتند از:

 • تب و لرز
 • سردرد
 • خستگی
 • سستی در عضلات

علاوه بر این، زونا می‌تواند علایم جدی و نادری نیز داشته باشد که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ضایعه‌ی پوستی در چشم که فرد باید برای پیشگیری از آسیب‌های جدی‌تر سریعا به پزشک مراجعه کند. 
 • از دست دادن شنوایی یا درد شدید در یک گوش، سرگیجه یا از دست دادن حس چشایی که می‌تواند نشانه‌ی بروز «سندرم رامسی هانت (Ramsay Hunt Syndrome)» در فرد باشد.
 • عفونت‌های میکروبی که ممکن است موجب قرمزی، تورم و گرمی پوست فرد شود.

احتمال بروز عفونت زونا در چه کسانی بیشتر است؟

هر کسی که قبلا آبله مرغان داشته می‌تواند به زونا نیز مبتلا شود. اگرچه برخی عوامل فرد را بیشتر در معرض خطر بروز زونا قرار می‌دهد. این عوامل موارد زیر را شامل می‌شود:

 • افراد مسن، کسانی که ۶۰ سال یا بالاتر دارند
 • مبتلایان به بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند
 • کسانی که در حال شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی هستند
 • مصرف داروهایی که موجب تضعیف دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. استروییدها یا داروهایی که پس از پیوند عضو برای فرد تجویز می‌شوند از این دست داروها هستند.

راه‌های انتقال و سرایت بیماری زونا

زونا واگیر ندارد، اما ویروس واریسلا زوستر که عامل این بیماری است می‌تواند به فردی که مبتلا به آبله‌مرغان نشده سرایت کند و در نهایت سبب ایجاد بیماری شود. شما نمی‌توانید از کسی که زونا دارد بیماری زونا بگیرید، اما ممکن است مبتلا به آبله‌مرغان شوید.

ویروس واریسلا زوستر زمانی سرایت می‌کند که شخص دچار تاول شود. تا زمانی که تاول نترکد یا زخم دلمه بسته شده باشد، این ویروس به دیگری سرایت نمی‌کند.

زمانی که مبتلا به بیماری زونا شدید، حتما محل جوش و تاول را تمیز نگه دارید تا بیماری به دیگران سرایت نکند. سعی کنید به تاول و جوش‌های روی پوست خود زیاد دست نزنید.

اگر مبتلا به زونا شدید، سعی کنید نزدیک افرادی که در معرض خطر هستند نباشید؛ افرادی از قبیل زنان باردار و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

بیماری زونا در بزرگسالان

زونا به ویژه در افراد مسن شایع است. نیمی از افرادی که به زونا مبتلا می‌شوند ۶۰ سال یا بیشتر دارند. خطر بروز عفونت زونا در افراد مسن با توجه به اینکه دستگاه ایمنی ضعیف‌تری دارند، بیشتر است. علاوه بر این، سالمندانی که عفونت زونا در آن‌ها بروز پیدا می‌کند، به احتمال زیاد عوارض بیش‌تری را نسبت به سایر افراد خواهند داشت.

از جمله ضایعات پوستی بیشتر و عفونت‌های میکروبی که بر اثر تاول‌های باز به وجود می‌آیند. این دست افراد، همچنین مستعد ابتلا به ذات‌الریه یا سینه‌پهلو و التهاب مغزی نیز هستند. بنابراین مراجعه به‌ موقع به پزشک برای این دست بیماران اهمیت ویژه‌ای دارد.

زونا در افراد مسن

پزشکان توصیه می‌کنند، افرادی که ۵۰ سال یا بیشتر دارند برای پیشگیری از بروز این عفونت ویروسی، واکسن زونا را دریافت کنند. این افراد می‌توانند برای تسکین درد، پارچه‌ی خنکی را روی زخم‌ها و تاول‌های خود بگذارند. همچنین برای جلوگیری از انتقال ویروس واریسلا به دیگران، توصیه می‌شود که فرد مبتلا، تا حد امکان زخم‌ها و ضایعات پوستی خود را بپوشاند.

در همین حال، پزشک می‌تواند در صورت صلاح‌دید، داروهای ضد ویروس را برای فرد تجویز کند که باعث کاهش دوره‌ی عفونت و عوارض آن می‌شود. پزشک همچنین می‌تواند در صورت لزوم داروهای ضد درد را نیز برای فرد تجویز کند.

بیماری زونا در دوران بارداری

در حالی که بروز زونا در دوران بارداری غیرمعمول است، اما امکان آن وجود دارد. اگر فرد در دوران بارداری با کسانی که مبتلا به آبله مرغان یا عفونت زونا هستند در تماس بوده و واکسینه نشده باشد، ممکن است دچار آبله مرغان شود. بسته به اینکه فرد در کدام سه‌ماهه بارداری قرار داشته باشد، ابتلا به آبله مرغان می‌تواند منجر به نقایص و عوارضی در نوزاد شود. واکسینه شدن برای آبله مرغان قبل از بارداری می‌تواند، قدم مهمی برای فرد باردار باشد.

تاثیر زونا بر جنین

زونا به احتمال کم باعث بروز عوارض در خود فرد می‌شود، اما هنوز هم می‌تواند ناخوشایند و دردناک باشد. توصیه می‌شود فرد در صورت بروز ورم و تاول در دوران بارداری، فورا به پزشک مراجعه کند. همچنین می‌توان با مشورت پزشک از داروهای ضد ویروسی در طول بارداری استفاده کرد. آنتی‌هیستامین‌ می‌تواند به کاهش خارش کمک کند و استامینوفن نیز می‌تواند از درد فرد بکاهد.

تشخیص زونا

بیشتر موارد ابتلا به زونا با معاینه‌ی ساده ضایعات پوستی و تاول‌ها قابل تشخیص است. اما در موارد کمی، پزشک ممکن است سابقه‌ی بیماری را از فرد بپرسد و در موارد نادری، شاید نیاز به آزمایش نمونه‌ی پوست یا مایع تاول داشته باشد. پزشکان برای نمونه‌برداری با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن استریل شده بخش کوچکی از ضایعه‌ی پوستی یا تاول را برمی‌دارند. سپس، آزمایش‌ها می‌تواند وجود ویروس را در فرد تایید کند.

درمان بیماری زونا

هیچ درمانی قطعی برای بیماری زونا وجود ندارد، یعنی فرد باید دوره‌ی عفونت را سپری کند. اما ممکن است برای کاهش علایم و دوره‌ی عفونت، داروهایی برای بیمار تجویز شود که بستگی به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک معالج دارد.

اگر شما هم نیاز به یک پزشک متخصص پوست برای در مان بیماری زونا دارید اما با کمبود زمان مواجه هستید یا اینکه دسترسی سریع به پزشک برای شما ممکن نیست، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر در کمترین زمان بهترین راهنمایی‌ها را از پزشکان دریافت کنید.

علاوه بر داروهایی که ممکن است پزشک برای بیمار تجویز کند. درمان‌های خانگی هم برای کاستن از علایم بیماری زونا وجود دارند. این درمان‌های خانگی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت
 • استفاده از کمپرس‌های آب سرد و مرطوب برای کاهش درد و خارش
 • استفاده از پماد «کالامین دی» برای کاهش خارش
 • حمام گرفتن در وان با مخلوط جو دوسر

زونا معمولا طی چند هفته بهبود پیدا می‌کند و به ندرت دوباره برمی‌گردد یا عود پیدا می‌کند. عموما توصیه می‌شود در صورت کاسته نشدن از علایم بیماری بعد از ۱۰ روز، فرد به پزشک مراجعه کند.  

عوارض احتمالی بیماری زونا

اگرچه زونا به خودی خود دردناک و ناخوشایند است، بهتر است، فرد مراقب عوارض احتمالی دیگر نیز باشد. این عوارض احتمالی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به چشم که در صورت وجود ضایعه پوستی یا تاول در ناحیه‌ای نزدیک به چشم اتفاق می‌افتد. در صورت بروز چنین مشکلی، به خصوص قرنیه‌ی چشم مستعد آسیب بیشتری است.
 • عفونت‌های میکروبی پوست که به راحتی در اثر تاول‌های باز به‌وجود می‌آیند و می‌توانند شدت پیدا کنند.
 • سندرم رامسی هانت که در صورت تاثیر زونا روی اعصاب فرد بروز پیدا می‌کند و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به فلج بخشی از صورت یا کم شنوایی در فرد شود. اما اگر جلوی این مشکل نادر به سرعت گرفته شود و به موقع درمان شود، اکثرا بیماران می‌توانند بهبودی کامل خود را به دست آورند.
 • سینه‌پهلو
 • التهاب‌ طناب‌های نخاعی یا مغزی مانند بیماری‌های انسفالیت یا مننژیت که از مشکلات جدی محسوب‌ می‌شوند و می‌توانند برای فرد بسیار خطرناک باشند.

راهکارهای پیشگیری از بروز زونا

واکسینه شدن می‌تواند از بروز علایم و زخم‌ها و ضایعات پوستی شدید زونا پیشگیری کند. همه‌ی كودكان باید ۲ دُز واكسن آبله مرغان را که در اصطلاح پزشکی به آن «ایمن‌سازی واریسلا» گفته می‌شود دریافت کنند.

بزرگسالانی که هرگز آبله مرغان نداشته‌اند نیز باید این واکسن را دریافت کنند. واکسینه شدن لزوما به معنای این نیست که فرد به آبله مرغان یا زونا مبتلا نمی‌شود، اما آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ نفری که واکسینه شده‌اند تنها ۱ نفر مبتلا به زونا می‌شود. بزرگسالانی که ۵۰ سال دارند یا مسن‌تر هستند نیز باید واکسن زونا را دریافت کنند که به آن در اصطلاح پزشکی «واکسن ایمن‌سازی واریسلا زوستر» گفته می‌شود. واکسینه شدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز زونا است.

برای زونا دو واکسن وجود دارد که «زوستاواکس (Zostavax)» و «شینگریکس (Shingrix)» نام دارند. بر اساس تحقیقات معتبر، واکسن شینگریکس، معمولا بهتر جواب می‌دهد و اکثرا پزشکان و مراکز درمانی این واکسن را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. در همین حال، کسانی که حتی قبلا با زوستاواکس واکسینه شده‌اند نیز باید واکسن شینگریکس  را دریافت کنند.

 زونا زخم مسری است، یعنی امکان سرایت آن از یک فرد به فرد دیگر وجود دارد. بنابراین، در صورت بروز عفونت زونا در یک فرد، بهتر است اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از انتقال و شیوع آن انجام گیرد. از جمله مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • ضایعات پوستی باید به خوبی پوشانده شوند.
 • اجتناب از تماس و برخورد با افرادی که به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده‌اند یا اینکه دستگاه ایمنی ضعیفی دارند
 • شستشوی منظم دست‌ها

در صورتی که از بیماری زونا و درمان آن تجربه‌ای دارید، در بخش نظرات انتهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. همچنین تمام سوالات شما در مورد بیماری زونا توسط پزشکان دکتردکتر پاسخ داده خواهد شد.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علل و علائم بیماری زونا چیست و چگونه درمان می‌شود؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

373 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من دوهفته ی پیش ازناحیه گردن وزیرکتف سمت چپم دردشدیدی گرفت وبعدپخش زیرسینه سمت چپمم دردگرفت به دکترمراجعه کردم گفت اگه دونه بزنه زونایه که دونه زدودکترتشخیص دادزونایه داروتجویزکردن زخم زیادی نیس ولی چیزی غیرقابل تحمله دردوسوزش زیرکتفمه آیامربوط به زونایه یاخیر

 2. سلام بنده نزدیک ب چند هفته اس بدنم دست و پا و روی شکم و پشت کمر جوش میزند همراه با خارش و لکه های قرمز رنگ قرص سیتریزین مصرف کردم خوب شدم ولی دوباره زیاد شده هی محو میشن دوباره جوش میزنه علتش چیه؟ آیا ب زونا مبتلا شدم؟؟

  • سلام نه زونا نيست
   ممكنه بخاطر كبد چوبتون باشه
   اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Ast alt alk.p
   Billi total and direct
   Tsh

 3. سلام مهربانان وقتتون بخیر
  همسرم زونا گرفته و دکتر پماد های تریامسینولون و آلوویر و قرص آسیکلوویر ۲۰۰ و دیکلوفناک سدیم و نوافن و آفالکس نوشته به نظرتون چیز دیگه ای هم لازمه برای اینکه زودتر خوب بشه بگیرم همسرم تحمل خارش و درد نداره

 4. سلام وقتتون بخیر باشه، حدود ۲ هفته هستش که من در ناحیه واژن و مقعد بالای مقعد و روی یک طرف باسنم دانه های ریز تاول مانند با درد و سوزش و خارش شدید دارم و هی بیشتر شدن، در واقع قبل بروز این دانه ها دچار بدن درد و تب و لرز و سردرد شدید و درد در کشاله ران بودم، درست مثل آنفولانزا، به دکتر متخصص زنان مراجعه کردم که بهم گفتن دچا ر زونا شدم، من فکر میکردم تبخال تناسلی باشه که گفتن زونا، بعد که ازشون پرسیدم یعنی تبخال نیست گفتن همون تبخال میشه، و باید خیلی مراقب باشم چون ممکنه تا طول درمانم که ۲هفته هستش این دونه ها بیشتر هم بشه، و گفتن که لامپ چراغ مطالعه و سشوار به اون منطقه بگیرم. بهم قرص آسیکلوویر و پماد آسکلوویر دادن. سوالی که دارم و به شدت دچار استرس شدم این هست که من تبخال تناسلی دارم یا همون زونا هستش؟

 5. سلام
  48 سالم هست حدود 10 روز پيش با علايم درد و تظاهرات پوستي به متخصص عفوني مراجعه كردم و تشخيص زونا دادند
  كپسول والاسيكلووير 1000 هر 8 ساعت 20 عدد تجويز شد كه مصرف كردم و تمام شد و پماد هيدروكورتيزول
  در طول مصرف كپسولها روند بهبودي به نسبت خوب بود و در طول يك هفته درد شديدي كه داشتم خفيف شد اما الان پس از اتمام كپسولها مجدد درد كمي بيشتر شده و حس ميكنم روند بهبودي كند و حتي متوقف شده
  ايا نياز به مصرف مجدد دارو هست و چي تجويز ميفرماييد

 6. سلام خسته نباشید من می خواستم درباره زونا بپرسم چن روز روی سینه ام زونا شده دکتر رفتم ولی بازم درد دارم ممنونم باتشکر

 7. سلام بنده چند روزی هستش روی سرم چند تا تاول زده و درد در گوشم و سرم دارم و کمی هم احساس سوزش می‌کنه آیا این زوناست

 8. سلام .همسر من ۴۵ ساله است و زونا گرفته متاسفانه نصف صورتش کاملا متورم شده و تاولهای چرکی زیادی داره ولی پف صورتش خیلی زیاده بحدی که چشمانش باز نمیشه و همچنین دهانش باز نمیشه .پزشک هم کلی انتی بیوتیک داده مرتب مصرف میکنه ولی بهتر نشده بعد ۵ روز

 9. سلام
  مادر من مدتی هست ک میگه استخوانهای بدنش درد میکنه،و اینکه درست وسط ستون فقزاتش درد نیکنه و خیلی جزیی ورم داشته ک رفع شده ولی درد تو بدنش هست ،رفته یه دکتری ک تشخیص داده زونا هست
  هیچ علایمی در پوستش وجود نداره،نه خارش،نه التهاب و نه کبودی و قرمزی
  میشه راهنماییم کنین ک چی میتونه باشه؟

  • سلام
   برای زونا حتما باید دونه های پوستی وجود داشته باشن
   چون درد استخون دارن باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3 انجام بدن و همچنین از نظر کرونا بررسی شن

 10. سلام خسته نباشید ممنونم از پاسخگوییتون. من ۳روزه یک طرف کمرم و روی ستون فقراتم و اطرافش قرمز شده که شباهت زیادی ب زونا داره ولی تاول نداره ولی همون درد و خارش رو دارم میخواستم بدونم زوناست یا خیر ؟ دکترم رفتم گفتن زونا نیس و حساسیت پوستیه ولی خیلی شک داشتن و چند بار خط زدن داروهایی ک میدادن رو

 11. سلام خسته نباشید من دوهفته پیش کناره ناحیه تناسلی عرق سوز شده بود کمی قرمز بود بعد پماد بتامنازون زدم وفرداش خارش زیاد گرفت و‌دیدم قرمز شده جای و جوش‌های خیلی‌کمی زد.پماد کالاندونلا و‌آ.د مصرف‌کردم‌کمی‌بهتر شد بعد جنتکس مصرف‌کردم قسمن بیشترش خوب شد اما هی یه ذره یه ذره میاد بالا علت‌چیه و‌اینکه الان زیر‌بغلم همونجوری شده ولی درد و این علائم‌و‌ندارم فقط هرازگاهی میخاره.و اینکه زونا این‌یا نه؟

  • سلام
   زونا بیشتر سوزش و درد داره تا خارش
   بعید زونا باشه
   باید معاینه شه

 12. سلام دو روزه روی کمرم به اندازه سه سانت قرمز و ملتهب شده و درد پخش میشه ازنخاع تا پهلو آیا زونا هست و درمان با پماد اسکیلویر کافیه یا قرص والا سیکلویر بخورم؟

  • سلام
   دوست گرامی تا بثورات مشخص نشوند تشخیص زونا مسجل نمی شود
   از مسکن استفاده کرده و فعلا صبر کنید

 13. سلام من دو روزه روی سر شانه سمت راسمتم شبیه چند جوش با سرسفید و حالت تورم و کمی خارش گرفتم ایا زونا است ممنون

  • سلام
   بعید به نظر می رسد
   احتمالا دچار اکنه شده اید

 14. با سلام، بنده 2 روز از کتف تا نوک انگشتم حالت درد داشتم بعد از اون روی انگشت شصتم دو تا دونه زده که دردناکه حالت تاول داره آیا زوناست البته قبلا یکبار گرفتم

 15. سلام ممنون که پاسخ میدین همسرم 54سالشه 5روز پیش کتف سمت راستش دچار خارش و درد شد تادو سه روز خارش ودرد ادامه داشت بعد قسمت زیر سینه راست درد وحالت تیر کشیدن و همچنان درد وتیرکشیدن ادامه داره اماهیچجوش یا تاول معلوم نشدهپوست به لمس حساس است و به مسکنها پاسخ میده ایا این زوناست

 16. سلام همسرم چند روزه زونا گرفته ،من ۳۳ سالمه و تاحالا آبله مرغان نگرفته ام آیا لازمه واکسن بزنم ؟

  • سلام
   دوست گرامی زونا گرفتن یا نگرفتن شما ربطی به سابقه ابله مرغان شما ندارد
   از تماس با بثورات پوستی همسر خود جلوگیری کنید

 17. سلام دونه های قرمز رنگ و عفونتی رو ی شکم و کمر و کتف و بازوها م بوجود اومده
  آیا این زوناست؟
  احتمال میدید چه هست آقای دکتر
  و چکار کنم

  • سلام
   بعید به نظر می رسد
   جهت اطمینان به پزشک جهت معاینه مراجعه کنید

 18. سلام ممنون بابت مطالب مفیدتون ، بنده چند روزه زونا گرفتم و پیش دکتر رفتم و چند تا قرص خارجی بهم داده و الان دوران درمان رو طی میکنم ولی باز درد دارم از طرف قفسه سینه

 19. سلام ببخشد من سه الی چهار روزه که اول پشت گوشم و بعد پشت سرم جوشهای خیلی چرکی و دردناک طوری که تمام استخوان های گردنم و توی گوشم درد میکنن رفتم دکتر پزشک برام قرص آسیکلوویر ۴۰۰ هر هشت ساعت دو عدد و قرص پروفن۴۰۰ نوشته الان دوروزه که دارم استفاده میکنم اما خوب که نشدم دردهام بیشتر شده و پشت گردنم هم شده و خیلی هم میسوزه و درد میکنه احساس میکنم قرصها تاثیری نداره به جای پروفن هم ژلوفن میخورم . ای احتمال هست که تشخیص اشتباه کرده باشن

 20. سلام برادر من چند روزه زونا گرفته خیلی زیاد از باسن راست تا زیر زانو پر از تاول شده و جوری درد داره که تکون میخوره میگه کمرم داره می شکنه صداش تا عرش میره الان ما این زخمها رو که پماد زدیم با چی بشوریم دوش میتونه بگیره یا نه

  • سلام مادرمن حدودیه هفته اس زونا گرفته تاول هاش زیر زانو و باسنش هست آیا تاول هاش توصورتش هم درمیاد یا ممکنه درنیاد؟ واینکه آیا زونا ازراه تنفسی هم سرایت میکنه یافقط درصورت تماس فیزیکی منتقل میشه؟

   • سلام
    جای دیگه در نمیاد
    از طریق تنفسی منتقل نمیشه فقط از طریق تماس مستقیم با ترشحات ضایعه زونا منتقل میشه

 21. سلام ۳۶هستم ازسقزیه هفته بیشترهستش که دچار بیماری زوناشدم پشتم دقیقاازناحیه نخاع گردنی دردسختی رو تحمل میکن بلندشدن وپاشدن روبرام مشکل کرده انگار یه گلوله رفته تو کتف چپم از پشتم. ممنون میشم.دستورات لازم رامرقوم بفرمایید

 22. سلام قسمت بالای سر من میسوزه – گوش درد دارم – و روی زبان و لب دانه هایی برجسته زده – ممکنه زونا باشه؟؟؟؟؟ ممنون

  • سلام
   نیاز به معاینه می باشد
   به پزشک مراجعه کنید

 23. سلام ،خسته نباشید بنده نزدیک دو هفته هست یک طرف بدنم از سمت ستون فقرات تا نزدیک کشاله ران دونه های قرمز رنگ زونا زده ،رفتم دکتر دارو داده دونه خشک شدن ولی درد و حساسیت به لمس دارم خواستم ببینم این درد تاکتیکی کی ادامه داره؟؟؟

 24. سلام خسته نباشید .پدرم ۵ روزی هست که دچار زونا شده.مادرم هم سردرد و سوزش گونه دارن آیا از علایم زوناست؟

  • سلام
   تا وقتی بثورات ظاهر نشوند نمی توان تسخیص قطعی داد

 25. مادرم از دو سال پیش از درد سر و پشت شکایت داشت ، تمام متخصص های داخلی ، مغز ، قلب ، کلیه در تهران بردمش همه میگفتن مشکل خاصی نداره ،مادرم دیابت داره و انسولین تزریق میکنه ، چشماش عمل و لنز داره ، تا امسال یهویی صورتش تاول زد بردمش دکتر گفتن زوناست ،یه ماه تحت مراقبت بود علائم ظاهریش نموند،ولی داروهای زونا باعث بالا رفتن قند خونش میشد ، پنجاه تا ۷۰ درصد بینائیش کم شده و بعضی وقتها چشماش تیر میکشه و صورتش میخاره ، چشم پزشکها هم میگن درمان نداره ، خیلی براش نگرانم ، آیا واقعاً درمان نداره؟

  • سلام واسه سردردشون بايد ام ار اي مغز و گردن بدن
   متاسفانه درمان ندارد

 26. سلام مادرم سرطان خون داره وگلبولهای سفیدش خیلی بالاست سیستم ایمنی بدنش خیلی پایین پارسال زونا گرفت وخیلی طول کشید خوب شد ولی متاسفانه مجدد در ناحیه زیر سینه وبغل تاولهای قرمز زده بیرون احتمال داره مجدد زونا گرفته باشه؟درمان چیست؟

 27. با سلام
  مطلب خوب ومفیدی بود.
  متشکرم.

 28. سلام من پدرم زونا گرفته معده اش هیچ چیزی قبول نمیکنه هر چی میخوره استفراغ میکنه و معده اش هم درد میکنه میخواستم بدانم آیا علایم همون زونا هست یا چیز دیگه ایی هم هست با تشکر

  • سلام
   باید سایر علل بررسی شود
   بعید است استفراغ مکرر بدهد

 29. سلام من ۲۹ سالمه تو دست راستم علایمی مثل زونا دارم ایا زونا ب دست هم سرایت میکند؟؟

 30. مادرم زونا گرفته ولی با وجود گذشت نزدیک به ۴ هفته و حتی از بین رفتن تاول ها و ضایعات پوستی ولی همچنان درد ها و خارش های بسیار شدید دارد.
  علت چیه؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر