اصول صحیح تمیز کردن جرم گوش ؛ بایدها و نبایدهایی که لازم است بدانید

 • 1396-12-02
 • 10

جرم گوش اگر به حالت فشرده و بیش از اندازه طبیعی در گوش هایتان باشد، ، ممکن است احساس درد، احساس سنگینی و پری، احساس کیپ شدن، زنگ زدن، خارش، بوی نامطبوع و ترشحات داشته باشید. تمیز کردن جرم گوش دارای اصولی است که اگر رعایت نگردد، بر سلامت گوش و شنوایی اثر مخربی خواهد گذاشت.

بایدها و نبایدها در خارج کردن جرم گوش

دوست عزیز، لازم است که باور ها و اقدامات اشتباه برای خارج کردن جرم گوش را بشناسید تا از اجرای چنین روش هایی بر گوش هایتان جلوگیری کنید. این عادات غلط عبارتند از:

– لطفا چوب کبریت، سوییچ ماشین و کلید درب منزل، خودکار، مداد و هر چیز نوک تیز دیگری را برای خارج کردن واکس زرد رنگ وارد گوش نکنید. مورد استفاده این وسایل هر چه باشد، در حیطه وسایل پزشکی گوش نیست.

– گوش پاک کن، گوش پاک کن نیست!؟ آن وسیله ای که در جامعه به عنوان گوش پاک کن استفاده می شود و در داروخانه ها فروخته می شود، یک اپلیکاتور است و نه یک گوش پاک کن.

– شما با استفاده از این وسیله (اپلیکاتور) نه تنها موفق به خارج کردن جرم گوش نمی شوید، بلکه بدتر واکس را به داخلتر هل می دهید و احتمال آسیب رساندن به پرده صماخ هم محتمل است. لطفا از این وسیله که احتمالا شما هم به آن گوش پاک کن می گویید، استفاده نکنید.

– به شما توصیه می شود که بعد از استحمام، برای خشک کردن گوش و خارج کردن جرم گوش که احتمالا نم خورده است و راحتتر خارج می شود، از انگشت یا اپلیکاتور استفاده نکنید. بهتر است که چند دقیقه ای گوش خود را در مسیر باد گرم سشوار قرار دهید تا داخل کانال گوشتان خشک شود.

مناسبترین اقدام برای تمیز کردن جرم گوش

با توجه به حساس بودن ساختار گوش و همچنین عدم کاهش شنوایی، به شما توصیه می گردد که اگر جرم گوش باعث شده است که شما علایمی از قبیل درد، وزوز گوش و کاهش شنوایی پیدا کنید، شما باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر جرم گوش چندان فشرده نباشد، احتمالا پزشک در همان نوبت سعی در خروج واکس درون گوش می نماید.

اگر جرم گوش حالت فشرده و چسبیده به پرده صماخ داشته باشد، احتمالا پزشک در چند مرحله، اقدام به خارج نمودن واکس خواهد کرد که عبارتند از:

مرحله نخست: پزشک قطره روغن گلیسیرین فنیکه تجویز خواهد کرد که شما می بایست روزانه دو تا سه نوبت در گوش درگیر به مدت چند روز بچکانید. این قطره روغنی، جرم گوش را نرم می کند و خارج نمودن واکس را آسانتر می نماید.

مرحله دوم: پس از گذشت چندین روز، مجددا به پزشک مراجعه نمایید. گوشتان توسط دستگاه معاینه می شود و احتمالا با یک سرنگ پر از آب داخل گوش شستشو داده می شود و سپس با کمک یک دستگاه داخل گوش را نگاه می کند و باقیمانده جرم ها را خارج می کند.

 

چند توصیه طلایی

اگر تمیز کردن جرم گوش، توسط پزشک اجرا شد و بعد از شستشوی گوش دچار مشکلاتی در شنوایی، درد شدید یا دچار خونریزی از گوش شوید، لطفا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما دارای سمعک هستید، ممکن است بیش از دیگران دچار تجمع و فشردگی جرم گوش شوید، به شما توصیه می شوید که اصلا خودسرانه به تمیز کردن جرم گوش نپردازید بدین دلیل که نباید به بیماری زمینه ای گوش و کاهش شنوایی که از قبل داشته اید، دوباره آسیب جدیدی اضافه کنید.

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی WebMD

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اصول صحیح تمیز کردن جرم گوش ؛ بایدها و نبایدهایی که لازم است بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

10 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام؛ گوشم صوت میکشه و توی خلوت بیشتر میشه چیکار کنم؟

  • سلام از هدفن استفاده نكنيد
   قطره گليسرين فنيكات بريزيد تا جرم گوشتون خارج شه
   قرص سيتريزين هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد

 2. سلام؛ ببخشید من گوشم صوت میکشه و وقتی که و وقتی که سکوت باشه بیشتر میشه چیکار کنم؟

  • سلام قرص بتاهيستينز هر ٨ ساعت يك عدد مصرف كنيد قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يم عدد تا ٥ روز

 3. چطور اشغال گوش راتمیز کنیم

 4. سلام
  من سال پیش گوشم رو ساکشن کردم و اصلا از گوش پاک کن استفاده نکردم اما دوباره دچار گرفتگی گوش شدم
  ترشحات گوشم زیاده. باید چیکارکنم؟

  • سلام
   مجددا جهت ساکشن بهپزشک مراجعه کنید

 5. سلام من گوشم حالت کیپ بودن و سنگینی دارد.
  چطور آنرا پاک کنم

  • سلام
   شربت سودوافدرین هر ۸ ساعت یک قاشق میل کنید
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر