اصول صحیح تمیز کردن جرم گوش؛ بایدها و نبایدهایی که لازم است بدانید

 • 1396-12-02
 • ۲۵۷۴۸ بازدید
 • 34
جرم گوش چیست

جرم گوش چیست؟ چگونه گوش خود را تمیز کنیم؟ در این مطلب به معرفی جرم گوش و اصول صحیح تمیز کردن گوش می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

جرم گوش اگر به حالت فشرده و بیش از اندازه طبیعی در گوش‌هایتان باشد، ممکن است احساس درد، احساس سنگینی و پری، احساس کیپ شدن، زنگ زدن، خارش، بوی نامطبوع و ترشحات داشته باشید. تمیز کردن جرم گوش دارای اصولی است که اگر رعایت نشود؛ بر سلامت گوش و شنوایی اثر مخربی خواهد گذاشت.

جرم گوش چیست

ماده زردرنگ داخل گوش که به جرم یا واکس گوش هم معروف است، توسط سلول‌های داخل کانال گوش ساخته می‌شود. اگر دست زده باشید متوجه شده‌اید که حالت چرب و چسبناک دارد به این دلیل که قسمت عمده تشکیل‌دهنده آن چربی و سلول‌های ریزش پیدا کرده است.

جرم گوش حاصل از فرآیند دفاع گوش در برابر ورود میکروب‌ها و عوامل خارجی به داخل کانال گوش است. ماده زردرنگ جرم گوش نه تنها مضر نیست بلکه اثر محافظتی دارد. البته با این شرط که میزان آن از حد نصاب بیشتر نشود. جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی از جمله مسائل مهم سلامت گوش در تمام سنین به شمار می‌آید.

جرم گوش برای سلامت گوش مفید است یا مضر

جرم یا واکس گوش یک ماده آلوده نیست بلکه به عنوان یک سد دفاعی غیر اختصاصی به حساب می‌آید. نقشی که ابرو برای محافظت از چشمتان دارد، نقشی که پوست برای محافظت از سراسر بدنتان دارد، مشابه نقشی است که جرم گوش برای پرده گوش و سلامت شنوایی شما دارد.

پس اگر بخواهید جواب این سوال را بدانید که آیا جرم گوش مفید است یا مضر، به شما می‌گوییم که اگر بیش از اندازه زیاد یا کم نباشد، بسیار مفید و محافظ سلامت شنوایی‌تان است.

غیر قابل انکار است که تجمع بیش از اندازه جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی به این علت است که جلوی پرده صماخ توسط جرم گوش اشغال می‌شود و اصوات کمتر به این پرده برخورد می‌کند. اگر میزان جرم گوش هم کمتر از حد نصاب باشد، شما احساس خشکی و خارش داخل کانال گوش خواهید داشت.

تاثیر جرم گوش بر کاهش شنوایی چقدر است

اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه دارید هر وسیله نوک تیزی که به دستتان می‌رسد، وارد کانال گوش کنید و به هر نحوی شده، ماده زردرنگ جرم گوش را خارج کنید، شما خطرناک‌ترین اقدام علیه سلامت و شنوایی گوش‌تان را انجام می‌دهید.

معاینه گوش توسط پزشک

دوست عزیز؛ تمیز کردن غیر استاندارد جرم گوش را بیشتر به سمت داخل هل می‌دهد و به پرده گوش فشار وارد می‌کند که باعث تجمع و سفت‌شدگی جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی می‌شود. شما ممکن است در گوشی که جرم بیش از اندازه و سفت شده داشته باشد، احساس درد، احساس سنگینی و پری، احساس کیپ شدن، زنگ زدن، خارش، بوی نامطبوع و ترشحات داشته باشید.

گاهی پیش می‌آید که نه تنها نمی‌توانید جرم گوش را خارج کنید بلکه بدتر آن را به داخل هل داده و همزمان به پرده حساس صماخ هم ضربه می‌زنید. اقدام درست این است که به پزشک مراجعه کنید تا شستشوی بهداشتی و مناسب گوش برایتان انجام شود و وضوح شنوایی را مجددا به دست بیاورید. 

بایدها و نبایدها در خارج کردن جرم گوش

لازم است که باورها و اقدامات اشتباه برای خارج کردن جرم گوش را بشناسید تا از اجرای چنین روش‌هایی بر گوش‌هایتان جلوگیری کنید. این عادات غلط عبارتند از:

 • چوب کبریت، سوییچ ماشین و کلید در منزل، خودکار، مداد و هر چیز نوک تیز دیگری را برای خارج کردن واکس زرد رنگ وارد گوش نکنید. مورد استفاده این وسایل هر چه باشد، در حیطه وسایل پزشکی گوش نیست.
 • گوش پاک‌کن، گوش پاک‌کن نیست!؟ آن وسیله‌ای که در جامعه به عنوان گوش پاک‌کن استفاده می‌شود و در داروخانه‌ها فروخته می‌شود، یک اپلیکاتور است و نه یک گوش پاک‌کن. شما با استفاده از این وسیله (اپلیکاتور) نه تنها موفق به خارج کردن جرم گوش نمی‌شوید، بلکه بدتر واکس را به داخل هل می‌دهید و احتمال آسیب رساندن به پرده صماخ هم محتمل است. لطفا از این وسیله که احتمالا شما هم به آن گوش پاک‌کن می‌گویید، استفاده نکنید.
خطرات استفاده از گوش پاک کن
 • به شما توصیه می‌شود که بعد از استحمام، برای خشک کردن گوش و خارج کردن جرم گوش که احتمالا نم خورده است و راحت‌تر خارج می‌شود، از انگشت یا اپلیکاتور استفاده نکنید. بهتر است که چند دقیقه‌ای گوش خود را در مسیر باد گرم سشوار قرار دهید تا داخل کانال گوشتان خشک شود.

مناسب‌ترین اقدام برای تمیز کردن جرم گوش

با توجه به حساس بودن ساختار گوش و همچنین عدم کاهش شنوایی، به شما توصیه می‌شود که اگر جرم گوش باعث شده است که شما علائمی از قبیل درد، وزوز گوش و کاهش شنوایی پیدا کنید، به پزشک مراجعه کنید.

اگر جرم گوش چندان فشرده نباشد، احتمالا پزشک در همان نوبت سعی در خروج واکس درون گوش می‌کند. اگر جرم گوش حالت فشرده و چسبیده به پرده صماخ داشته باشد، احتمالا پزشک در چند مرحله، اقدام به خارج کردن واکس خواهد کرد که عبارتند از:

مرحله نخست: پزشک قطره روغن گلیسیرین فنیکه تجویز خواهد کرد که شما می‌بایست روزانه دو تا سه نوبت در گوش درگیر به مدت چند روز بچکانید. این قطره روغنی، جرم گوش را نرم می‌کند و خارج کردن واکس را آسان‌تر می‌کند.

مرحله دوم: پس از گذشت چندین روز، مجدد به پزشک مراجعه کنید. گوشتان توسط دستگاه معاینه می‌شود و احتمالا با یک سرنگ پر از آب داخل گوش شستشو داده می‌شود. سپس پزشک با کمک یک دستگاه داخل گوش را نگاه می‌کند و باقی‌مانده جرم‌ها را خارج می‌کند.

چند توصیه طلایی

اگر تمیز کردن جرم گوش، توسط پزشک اجرا شد و بعد از شستشوی گوش دچار مشکلاتی در شنوایی، درد شدید یا دچار خونریزی از گوش شدید، لطفا به پزشک مراجعه کنید.

اگر شما دارای سمعک هستید، ممکن است بیش از دیگران دچار تجمع و فشردگی جرم گوش شوید، به شما توصیه می‌شود که اصلا خودسرانه به تمیز کردن جرم گوش نپردازید به این دلیل که نباید به بیماری زمینه‌ای گوش و کاهش شنوایی که از قبل داشته‌اید، دوباره آسیب جدیدی اضافه کنید.

منبع:

WebMD

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اصول صحیح تمیز کردن جرم گوش؛ بایدها و نبایدهایی که لازم است بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

34 دیدگاه در حال حاضر

 1. چند روزیه بعلت استفاده از گوش پاک کن جرم گوش رو به طرف داخل هل دادم و گوشم کیپ شده. آیا استفاده از قطره گلیسیرین فنیکه به تنهایی و بدون مراجعه به پزشک جهت شستشو یا ساکشن میتونه جرم گوش رو خارج کنه؟

  • سلام
   بعید، مگر اینکه میزانش کم باشه
   البته این قطره رو اگه سوراخ پرده گوش یا عفونت گوش دارین نباید استفاده کنید

 2. سلام وقت بخیر
  من هر دو گوشم گرفته بود از قطره گلیسیرین استفاده کردم چند روز و بعد به پزشک عمومی مراجعه کردم برای شست و شو یکی از گوشام باز شد ولی اون یکی با وجود خارج شدن جرم زیاد همچنان کیپ و دکتر عنوان کردن انتهای حفره جرم چسبیده شده وجود داره و سخت خارج میشه میخواستم بدونم راه حلی داره؟ با تشکر

  • سلام بهتره يكماه ديگه قطره گليسيرين فنيكه مصوف كنيد و دوباره شستشو بديد گوشتونو

 3. سلام من گوشم جرم داره و خیلی میترسم شستشوی گوش خطر داره ؟

 4. سلام نزدیک 20روزه کوشم درد تورم داشت به پزشک مراجعه کردم کلی دوا درمون شدم فقط درد ورم خوب شده ولی همچنان چرک میاد وگاهی اوغات درد دارم مسکن مصرف میکنم .فقط چرک میاد وشنوایی کاسته شده ایا الان لازم میدونید من شتشو یا ساکشن کنم یا نه واینکه بهتر میشم یانه سپاس از شما

  • سلام اگه عفونت گوش مياني باشه بايد اول آنتي بيوتيك بخوريد
   اما اگه عفونت گوش خارجي باشه اول بايد سامش كنيد
   به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد لطفا

 5. سلام ببخشید یه سوال داشتم اگه برای تمیزکردن گوش از ساکشن دستی که مال بادکش استفاده بشه برای گوش خطرناکه

 6. سلام من هر دو گوشم گرفته و صداهارو به سختی میشنوم و وقتی حرف میزنم صدا میره تو سرم گوش سمت راست سه چهار روزه که گرفته و گوش سمت چپ هم یک روزه. اگه به پزشک مراجعه کنم و شستوشو بده گوشم باز میشه دارم کلافه میشم

 7. سلام گوشم فففففففففففف میکنه رفتم پیش دکتر گفت بیا واسه شستشو گوش گفتش گوش ت جرم داره حالا چیکار کنم دکتر؟؟؟؟؟

 8. سلام من گوش پاک کن به گوشم کردم والان شنواییم کم شده مطمعنم واکس زرد رنگ گوشم به پرده ی گوشم رسیده چه کاری کنم بتونم دوباره مثل قبل بشنوم

  • سلام ببخشید من گوشم یک هفته میشه گوشم کیپ شده و دردش میاد وهی قطره میریزم عفونت میاد چه کار باید بکنم

 9. سلام برای دراوردن جرم گوش کپ شدە ساکشن خوبەیا شستشوی گوش؟؟؟ ،وەچرابهترە؟؟

 10. سلام خسته نباشید
  من گوشم صدای شششششششش میده جرم داره ؟

 11. سلام ممنونم که جواب میدید.ببخشید من انحراف بینی دارم و گاهی خلط دارم و ترشح پشت حلق و چیزی که از همه بیشتر اذیتم میکنه اینه که ۴ساله هر دوماه لاید ساکشن گوش هامو انجام بدم.میشه بگید چکار کنم جرم کم بسازه و اینا هم خوب بشن.هر دارووی باشه میخرم

 12. سلام
  بعضی وقتا توی گوشم احساس میکنم یه حشره داره راه می‌ره
  ولی احتمال نمیدم که حشره باشه
  جرمه گوشه
  و اینکه چطوری میتونم تمیز کنم

  • سلام
   استفاده از گوش پاک کن سبب سفت شدن واکس گوش و بدتر شدن میشود
   جرم گوش معمولی نباید دستکاری شود و تمیز شود
   فقط در برخی افراد‌ که ترشح گوش بالاست باید شستشو یا ساکشن شود
   اگر احساس جسم خارجی دارید باید ویزیت شوید

 13. سلام
  چطور میتوان چرک معمولی گوش را در خانه تمیز کرد بدون اسیب رساندن به گوش ؟

  • سلام
   جرم گوش معمولی نباید دستکاری شود و تمیز شود
   فقط در برخی افراد‌ که ترشح جرم گوش بالاست باید شستشو یا ساکشن شود
   استفاده از گوش پاک کن سبب سفت شدن آن و بدتر شدن میشود

 14. سلام؛خسته نباشید مدتیه گوشهام کیپ میشه و گاهی سوت میکشه شنواییمم کمتر شده از هندزفری با صدای بلند خیلی استفاده میکنم ممنون میشم کمکم کنین

 15. ببشخید من گوشم یکی ترشهش کمه یکی بالامن به گوش حساسم شسشوی تکراری گوش باعث کم شنوایی میشه

 16. سلام؛ گوشم صوت میکشه و توی خلوت بیشتر میشه چیکار کنم؟

 17. سلام؛ ببخشید من گوشم صوت میکشه و وقتی که و وقتی که سکوت باشه بیشتر میشه چیکار کنم؟

 18. چطور اشغال گوش راتمیز کنیم

 19. سلام
  من سال پیش گوشم رو ساکشن کردم و اصلا از گوش پاک کن استفاده نکردم اما دوباره دچار گرفتگی گوش شدم
  ترشحات گوشم زیاده. باید چیکارکنم؟

  • سلام
   مجددا جهت ساکشن بهپزشک مراجعه کنید

 20. سلام من گوشم حالت کیپ بودن و سنگینی دارد.
  چطور آنرا پاک کنم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر