علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟

علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن چیست؟ چگونه از خون دماغ شدن پیشگیری کنیم؟ در این مقاله به بررسی دلایل خونریزی از بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که رگ‌های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می‌شوند، خون از بینی جاری می‌شود که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می‌گویند.

علت خون دماغ شدن‌های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده‌ی شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی‌ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت. 

انواع خون دماغ شدن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می‌گیرد:

خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds

دیواره‎ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می‌کند سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ‌های خونی زیادی است و این رگ‌ها می‌توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش‌تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می‌شوند. 

خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن‌تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده دیده می‌شود. 

فشار خون دلیل خون دماغ خلفی

علت خون دماغ شدن

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده‌ این عارضه ربط مستقیمی به جراحت‌های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان‌های بینی و یا شکستگی پایه‌ی جمجمه می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر ضربه‌ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده‌اید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت‌های خون دماغ شدن قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد کرد و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد. 

خشکی هوا از دلایل خون دماغ

چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می‌شود؟

انگشت کردن در بینی 

اگر به آلرژی‌هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری‌هایی که باعث خارش بینی می‌شوند، مبتلا هستید، باعث می‌شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید. 

فین کردن 

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی سطحی شود. 

محکم فین کردن و خون دماغ شدن

اختلالات لخته شدن خون از علت‌های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی‌دهنده  (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می‌کنند، می‌توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند. 

داروها

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که خون را رقیق می‌کنند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می‌کنند؛ مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار دشوار خواهد بود. 

وارفارین عامل خونریزی از بینی

داروهای موضعی و اسپری‌های بینی 

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین‌ها (antihistamines) می‌توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی استفاده کنید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد کرد. 

مکمل‌های غذایی طبیعی

برخی مکمل‌های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می‌توانند خون را رقیق کرده، باعث ادامه‌دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدن شوند که توقف آن بسیار دشوار باشد. این مکمل‌های غذایی طبیعی شامل:

 • زنجبیل 
 • بابونه‌ی گاوی 
 • سیر
 • کهن‌دار یا گینگو 
 • جینسینگ 
 • ویتامین E

علل خون دماغ شدن در کودکان چیست؟

چندین دلیل برای خون دماغ شدن کودک وجود دارد:

 • هوای خشک: هوای گرم یا اغلب هوای خشک باعث خون دماغ شدن کودکان می‌شود. هر دو عامل سبب حساس شدن و دهیدراته شدن غشاهای بینی می‌شوند.
 • خراشیدن یا گرفتن بینی: این دومین عامل خون دماغ شدن است. حساس کردن بینی با خراش دادن یا گرفتن آن باعث می‌شود که رگ‌های خونی در معرض خونریزی قرار گیرند.
خون دماغ شدن در کودکان
 • ضربه: زمانی که ضربه‌ای به بینی کودک وارد شود، می‌تواند آغاز خونریزی بینی باشد. اغلب مشکلی جدی نیست، اما اگر پس از ده دقیقه خونریزی بند نیامد حتما کودک را نزد پزشک ببرید.
 • سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی: هر بیماری که سبب گرفتگی یا حساس شدن بینی شود باعث خونریزی بینی می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: عفونت‌های باکتریایی می‌توانند باعث زخم و قرمزی و پوسته پوسته شدن داخل بینی و جلوی سوراخ بینی شود. این عفونت‌ها منجر به خونریزی می‌شوند.

در موارد نادر، اغلب خونریزی‌های بینی به علت مشکلات مربوط به لخته شدن خون یا رگ‌های خونی غیرطبیعی است. اگر کودک شما دچار خونریزی بینی شد و دلایل آن به موارد ذکر شده در بالا مربوط نبود، کودک را نزد پزشک ببرید.

بیماری‌هایی که احتمال خون دماغ شدن را بالا می‌برد؟

اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین‌تر از سایر افراد باشد و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را دشوارتر خواهد کرد. 

فشار خون 

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد. 

علت عمده خون دماغ

ناهنجاری‌ها 

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مشکلات مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت. 

تومورها

تومورهای خوش‌خیم و بدخیم بینی و سینوس‌ها می‌توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن‌تر و افراد سیگاری بیش‌تر از سایرین است. 

مواد مخدر 

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می‌شود، باعث پارگی رگ‌های خونی درون راه‌های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد. 

تحریک‌کننده‌های شیمیایی 

اگر در محیط خانه و یا کار در معرض تحریک‌کننده‌های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است دچار خونریزی بینی شوید.

تحریک‌کننده‌های شیمیایی برای خون دماغ

چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر وقت‌ها خونریزی از بینی نگران‌کننده نیست؛ ولی برخی از انواع خون دماغ شدن نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت:

 • خونریزی از بینی بعد از 20 دقیقه متوقف نشود
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشد
 • بعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت به طور مکرر و به مقدار زیاد خون دماغ می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش‌تر از یک بار در هفته خون دماغ می‌شوید، احتمالاً این نشانه‌ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. 

راه‌های درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

اگر خون دماغ شدید، می‌توانید مراحل زیر را انجام داده تا به سرعت خونریزی بینی خود را کم یا قطع کنید:

صاف بنشینید و کمی به جلو خم شوید

در این وضعیت بیشتر تمایل بر آن است که کمی به سمت عقب متمایل شوید تا از چکیدن خون بر صورت خود جلوگیری کنید، اما باید بدانید که کمی به سمت جلو متمایل شدن روش بهتری است.

این کار باعث می‌شود که خون وارد مجرای گلو نشود؛ زیرا اگر این اتفاق رخ دهد در نهایت باعث خفه شدن یا استفراغ می‌شود. سعی کنید به جای بینی با دهان خود نفس بکشید و آرام بمانید.

از بستن بینی خود خودداری کنید

بعضی افراد از پد پنبه‌ای، دستمال، یا حتی تامپون استفاده می‌کنند تا جلوی خونریزی بینی را بگیرند. این کار می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود، چرا که باعث حساس‌تر شدن بیش‌تر رگ‌ها می‌شود. در عوض، از دستمال یا دستمال مرطوب برای پاک کردن خونی که از بینی می‌چکد استفاده کنید.

بینی خود را به آرامی فشار دهید

قسمت نرم و گوشتی بینی خود، زیر استخوان‌های بینی را به مدت 10 دقیقه بگیرید تا رگ‌های خونی فشرده شوند و خونریزی قطع شود.

در این ده دقیقه همانگونه که بینی خود را گرفته‌اید فشار زیادی به آن وارد نکنید، چرا که دوباره خونریزی شروع می‌شود.

فشار دادن بینی

مراحل پیشین را به مدت ۱۵ دقیقه تکرار کنید

اگر خونریزی بینی شما پس از 10 دقیقه فشار آوردن بند نیامد، این کار را به مدت 10 دقیقه دیگر نیز انجام دهید. اگر پس از 30 دقیقه خونریزی بینی شما بند نیامد یا حجم زیادی خون از بینی شما خارج شد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

جلوگیری از خون دماغ شدن

شما می‌توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می‌شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

 • از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدت زیاد خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.
 • فضای درونی بینی را با اسپری‌های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.
 • در طول ماه‌های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.
راه‌های پیشگیری از خون دماغ شدن
 • در هنگام خواب با کمک پمادهایی هم‌چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید
 • در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. 
 • در هنگام انجام ورزش‌هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد؛ مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت استفاده کنید.
 • از تنفس مواد شیمیایی تحریک‌کننده جلوگیری کنید.

پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان

با اقداماتی می‌توان از خون دماغ شدن در پیشگیری کرد. نکات زیر را رعایت کرده تا از خونریزی بینی در تابستان جلوگیری کنید:

 • در هوای گرم از خانه بیرون نروید. اگر مجبور به بیرون رفتن بودید کلاه لبه‌دار به سر کنید و بینی خود را با دستمال سر یا پارچه‌ای نخی بپوشانید تا هوای گرم وارد بینی شما نشود.
 • اگر اتاق شما دارای رطوبت است از دستگاه‌های تصفیه هوا یا خنک‌کننده هوا استفاده کنید و همچنین از خشک شدن بینی خود جلوگیری کنید.
 • از دمیدن در بینی زمانی که به دلیل سرماخوردگی کیپ شده است، خودداری کنید.
 • از مصرف الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های گرم اجتناب کنید؛ زیرا باعث افزایش سلول‌های خونی در بینی شما می‌شوند.
 • پس از خونریزی، خون در داخل بینی لخته می‌شود. بهتر است بینی خود را زمانی که مرطوب است تمیز کنید یا از دستمالی مرطوب به آن منظور استفاده کنید.

سخن آخر

اگر به دفعات خون دماغ می‌شوید بهتر است با پزشک در مورد عوامل احتمالی آن و راه‌هایی که می‌تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق‌کننده‌ خون مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم شود. 

در صورتی که تجربه‌ای در رابطه با خون دماغ شدن‌های طولانی و مکرر دارید؛ با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. تمام سوالات شما عزیزان توسط پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ داده می‌شود.

منبع:

webmd

Medicoverhospital

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

101 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام برادر من ۹سالشه پارسال توی پارک از روی تاب افتاد و کمی خون توی سرش افتاد بعد چند روز توی بیمارستان خوب شد با استفاده از دارو حالا هر پنجاه روز یه بار خون دماغ میشه مشکل جدی هست یانه ممنون

 2. سلام ببخشید من ۱۴سالمه و همیشه خون دماغ میشم مخصوصا توی فصل های بهار و تابستان و در یک روز چندین بار خون از دماغم می آید و گاهی هم وقتی شب ها از خواب میپرم خون دماغ میشم باید چیکار کنم؟

  • سلام
   هر شب داهل بینی را با پماد ویتامین آ چرب کنید
   در صورت تکرار مجدد جهت معاینه بینی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 3. سلام ببخشید برادر من هر روز خون دماغ میشود آیا این عادی است یا خیر؟

  • سلام
   سن برادر شما و اینکه ایا سابقه بیماری خاص و مصرف دارو دارند یا خیر مهم می باشد
   هر شب داخل بینی را با پماد ویتامین آ چرب کنند
   در بسیاری از موارد خشکی مخاط بینی سبب خونریزی می شود
   در صورت تکرار مجدد جهت معاینه بینی و در صورت لزوم انجام ازمایش های انعقادی و … به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایند

 4. سلام خسته نباشید
  مادر من حدود یک ماهی هست که هر چند روز یکبار خون دماغ میشه و خونریزیه شدیدی داره
  امروز دوبار خون ماغ شد صبح و عصر
  که خیلی هم شدید بود
  میشه لطفا کمک کنید

 5. سلام من 19 ساله هستم و دو هفته است که هر روز خون دماغ میشم ولی مقدارش کمه آلرژی هم دارم به نظرتون باید برم پیش پزشک

  • سلام
   اگر درحد یک الی ۲ قطره است میتواند ناشی از آلرژی و خشکی باشد
   داخل بینی را با پماد ویتامین آ+د چرب کنید
   درصورت بیشتر بودن حجم خون به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 6. سلام من مطالبتونو خوندم ولی به جواب نرسیدم … من یک ماهی هست کرونا گرفتم و حس میکنم هنوز دارم تا الانم سه بار تست مخاط دادم بازم مثبت شده و امروز دو مرتبه خون دماغ شدم …. علت این کرونا هست یا چیزی در خصوص آسیب یا علایم حال این بیماری؟

  • سلام
   لطفا آزمایش
   cbc, diff ,bun, cr , pt, ptt, Inr, Ast ,Alt, alk_p , , EsR, crp, وآزمایش مدفوع و ادرار انجام دهید

 7. سلام وقتتون به خیر
  کودک ۸ ساله ای به طور مکرر دچار خونریزی بینی میشه و همراه با لخته خون
  به گفته پسر بچه گاهی سرگیجه و سر درد هم داره به دکتر هم مراجعه کردند و آزمایش cbc انجام داده اما مشکلی نداشته
  سوالم اینه که باید ازمایش خاصی انجام بده ؟

 8. من حدود دوازده سالمه وقتی میخوام بخوابم یا وقتی بیدار میشم حدود یک هفته است که خون دماغ میشوم آیا باید به پزشک مراجعه کرد؟؟؟؟

  • سلام
   اگر در حد یک الی ۲ قطره است با پماد ویتامین آ +د داخل بینی چرب شود
   اگر خون بیشتر از یک الی ۲ قطره است به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 9. سلام.برادر ۲۵ ساله ای دارم از بچه گی دچار خون دماغ می شود.علت چیه؟ایا کمبود ویتامین باعث می شود.

 10. سلام وقت بخیر
  من ۱۵ سالمه و در کودکیم ضربه های شدیدی به دماغم خورده و از اون موقع ها خون دماغ میشم . امروز من رو بالش در حال کار با گوشیم بودم یه یک دفعه با بیرون زدن نفسم با دماغم خون زیادی در یک ثانیه بیرون اومد تا حالا اینقدر خون دماغ شدنم زیاد نبوده . من چند وقت پیش یه دکتر بهم گفت که باید رگ دماغمو بسوزونم آیا باید این کارو بکنم یا نیازی به این کار نیست ممنون میشم اگه جواب بدید

 11. سلام دلیل خون دماغ شدن دوباره هفته وخون درخلط چیست

  • سلام
   در بسیاری از موارد خشکی مخاط بینی سبب خونریزی از بینی می شود
   با پماد ویتامین آ داخل دماغ را هرشب چرب کنید
   در صورت تکرار جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 12. سلام. برادرم پنج سالشه یه چند وقت هست شب ها خون دماغ میشه .امشب خیلی اومد .روز های اول شاید کمتر ولی الان زیاد شد مادرم خیلی نگران هست لطفا کمکم کنید

 13. سلام.من هفته ای یک بار خون دماغ میشم معمولا هم‌تو خواب جوری که وقتی میشم متوجه میشم و از خواب بیدار میشم .زیاد طول نمیکشه و بند میاد.لازم به ذکره که ۵ سال پیش جراحی بینی زیبایی انجام دادم.الان ۱ ساله به طور مکرر خون دماغ میشم علتش چی میتونه باشه

  • سلام
   داخل دماغ را با پماد ویتامین آ هر شب چرب کنید
   در صورت تکرار جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 14. سلام ببخشید من شغل نانوایی دارم روزی ۷الی ۸ بار خون ریزی بینی دارم خون ریزی اصلا طولانی هم نیست ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

  • سلام
   داخل دماغ را روزی سه بار با پماد ویتامین آ چرب کنید
   در صورت تکرار جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

  • سلام یکی از دوستان من دچار خون دماغ میشه آزمایش هم داده inr=1وptt=46هست آیا مشکل خاصی داره

   • سلام
    سایر پارامترها از جمله Hb, plt, باید بررسی شوند
    گاهی میتواند بعلت خشکی بینی ،اختلال ساختمان در بینی یا وجود عروق در بینی باشد

 15. یکی از بستگانم به مدت یک هفته اس هرشب خون دماغ میکنه

  • سلام
   در صورت نداشتن اختلالات انعقادی اولین اقدام مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی است

 16. سلام۔پسرم،چند روزیہ خون دماغ میشہ،امروز ۲ بار خون دماغ شد،قبلا قطرہ گل بنفشہ رو تو بینی ش میچکوندم،چند روزی خوب بود،اما امروز بازم خون دماغ شد،لطفا راھنماییم کنین۔ربطی بہ غذا خوردنش ندارہ؟چون اشتھاش بہ خوراکی خیلی زیادہ

  • سلام
   خشکی مخاط بینی از شایع ترین علت خونریزی بینی در بچه ها می باشد
   با پماد ویتامین آ داخل دماغ را هرشب چرب کنید

 17. سلام وقت بخیر.من هفته قبل خون دماغ شدم و امروز باز خون دماغ شدم خیلی هم زیاد خون اومد پونوزده سالمه نگران شدم مشکل خاصی هست؟

  • سلام
   اگر با چرب کردن بینی با پماد ویتامین آ مجددا دچار خونریزی شدیدجهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 18. سلام
  بنده مداوم آبریزش بینی دارم و اغلب اوقات درون آن قطعات خون پیدا میشه. به نظرتون دلیل آن چیه

  • سلام
   خیلی از مواقع خشکی مخاط بینی علت ان می باشد
   هر شب با پماد ویتامین آ داخل دماغ را چرب کنید

 19. پسر من سه سال و سه ماهشه یه چند وقتی هست از یک سوراخ بینیش خون میاد

 20. سلام پسر من چندوقته هی خون دماغ میشه مخصوصآ قتی که اعصبانی میشه دکترم بردمش پمادآ دادن گفتن توبچه های چیزشایعیه میشه کمکم کنین 😢😢

  • سلام
   طبق دستور پزشک عمل کنید
   در صورت تکرار شدن جهت معاینه و انجام ازمایش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 21. ببخشید من ۱۴سالو نیم سن دارم هر روز یا ی روز در میان خون دماغ میشم ولی زود بند میاد فقط هم تو فصل گرما هست باید چیکار کنم؟

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 22. سلام همسر من 38سالشه.جدیدا زیاد خون دماغ میشه.مثلا این هفته 3بار بود که 2بارش توی یک روز بود.دلیلش چی میتونه باشه؟

  • سلام و عرض ادب
   دوست گرامی علت های مختلفی ممکن است وجود داشته باشد
   مثلا استفاده از داروهایی نظیر هپارین و وارفارین
   اختلال در تعداد پلاکت و فاکتورهای انعقادی
   وجود رگ خونریزی دهنده در بینی
   و …
   به نظر بنده اگر همسر شما سابقه بیماری و مصرف دارویی ندارند اولین کار مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و معاینه بینی و در صورت لزوم کوتر کردن می باشد.

 23. سلام خسته نباشید
  من چند وقتی هست که دچار خون دماغ های مکرر میشم.مثلا یک روز، دوبار ولی چند روز هیچ خون دماغی نیست.بعد از خون دماغ تا یک مدته کوتاه سرگیجه دارم.ولی علامته دیگری ندارم.باید چه کاری انجام بدم.ایا این نگران کنندست؟؟

 24. سلام پدر من 63 سالشونه دو هفته است که روز درمیون خون دماغ میشن روزهای اول فشارشون هم بالا میرفت ولی بعداز اینکه به دکترشون مراجعه کردن و قرصهای فشار خونشون رو عوض کردن با اینکه فشارشون نرمال هست ولی بازم خون دماغ میشن، مقدار خونریزیشونم زیاده و باید زنگ بزنیم اورژانس بیاد. میشه بفرمایید علتش چیه؟
  سپاس?

  • سلام و عرض ادب
   دوست گرامی علت های مختلفی ممکن است وجود داشته باشد
   مثلا استفاده از داروهایی نظیر هپارین و وارفارین
   اختلال در تعداد پلاکت و فاکتورهای انعقادی
   وجود رگ خونریزی دهنده در بینی
   و …
   به نظر بنده اگر پدر سابقه بیماری و مصرف دارویی ندارند اولین کار مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی و معاینه بینی و در صورت لزوم کوتر کردن می باشد.

 25. سلام،پسر من ۱۲ سالشه و مدام خون دماغ میشه البته زود بند میاد خیلی نگرانم و تو این شرایط نمیتونم ببرمش دکتر،ممنون میشم راهنماییم کنید

 26. سلام.پدر من چند ماهی هست که هر روز صبح مقداری خون آبه از بینیشون میاد.البته کم هست.چند ماه پیش ضربه به سرشان وارد شد ولی ساکن شد از سرشون.گفتن مشکلی نیست.مشکل خاصی دارن ایشون؟

 27. سلام من شاید هر دو روز یا سه روز یکبار خون دماغ میشم و بعددو سه دقیقه خون دماغم متوقف می شود(قبل خون دماغ شدن احساس می کنم بینیم می خواره و وقتی اون رو می‌خوارونم از بینیم خون میاد) آیا این نگران کننده است و باید به پزشک مراجعه کنم؟

  • سلام
   بهتر است معاینه بینی توسط متخصص گوش حلق بینی انجام و آزمایش خون و انعقاد خون انجام شود

 28. سلام خسته نباشید
  یکی از افراد خانواده یک ماه میشه که روزی دو الی سه بار خون دماغ میشه و بدنش ام بی حسه و احساس خستگی داره
  تو این موقعیت کرونا هم اصلا نمیشه به پزشک مراجعه کرد اگه کمکم کنید ممنون میشم

  • سلام
   لازم است آزمایش کم خونی و تست انعقادی انجام شود
   معاینه بینی نیز باید انجام شود.به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید
   اقدام یا درمان خانگی جز گذاشتن یخ روی پیشانی نزدیک بینی هنگام خونریزی و عدم دستکاری بینی ندارد

   • سلام مادر من چند وقتیه بی هیچ دلیل خاصی خون دماغ میشه و بعد از مدت کوتاهی متوقف میشه لطف میکنید دلایل متعددشو بگید

    • سلام
     باید معاینه بینی از جهت بررسی وجود زخم و…و همچنین آزمایش خون و فاکتور انعقادی انجام شود
     علل میتواند خشکی بینی،زخم،وجود رگ خونریزی دهنده،مشکلات خون و.‌‌باشد

 29. سلام خسته نباشید پسر من یک سال پیش خون دماغ میشد تا چند ماه خوب شده بود الان یک ماه که خون دماغ هایش تکرار میشود مثلا دیروز در یک روز ۳ بار خون دماغ شد یا یک روز قطع میشود وروز دیگر روز دوبتر یایک بار تکرار میشود علت این چطوری هستش

  • سلام
   آزمایش خون و فاکتورهای انعقادی بررسی شود
   معاینه بینی باید انجام شود
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 30. سلام خسته نباشید من تقریبا دو هفتست خون دماغ که نمیشه گفت ولی هروقت میخوام با دستمال بینیم رو تمیز کنم همیشه انتهای بینیم یکمی خون خشک شده هست یا همراه خلط بینیم یکم قرمز رنگ میشه میخواستم بپرسم لازمه نگران بشم

  • سلام
   درحال حاضر خیر
   داخل بینی را با پماد ویتامین آ+د چرب کنید
   از دستکاری بینی خودداری کنید

   • سلام خسته نباشیدمن توبچگی ضربه خورده به بینی ام تادوسه سال پیش خون دماغ میشدم تاامروزکه دیدم یه دفعه خون ازدماغم اومدچیکارکنم برم دکترممنون میشم جواب بدین

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر