علت گوش درد بزرگسالان: عفونت گوش را جدی بگیرید

 • 1396-11-14
 • 26

عفونت گوش به عنوان یکی از ده ها علت گوش درد بزرگسالان به شمار می آید که لازم است در اسرع وقت تشخیص داده شده و درمان مناسب صورت گیرد تا عفونت گوش به سمت ایجاد کردن عوارض گوشی پیش نرود. 

بهتر است بدانید که عفونت گوش بر اساس اینکه کدام منطقه از گوش را درگیر کند به سه نوع اصلی طبقه بندی می شود که عبارتند از: عفونت گوش خارجی، عفونت گوش میانی و عفونت گوش درونی

عفونت گوش خارجی: شایع ترین علت گوش درد بزرگسالان

قسمتی از گوش شما که با چشم دیده می شود و شامل لاله گوش، مجرای گوش و پرده گوش (پرده صماخ) است را گوش خارجی گفته می شود.

اگر شما شناگر حرفه ای هستید یا اینکه صرفا هفته ای چند نوبت به استخر می روید، و یا حتی اگر شغلتان بگونه ای است که ذرات آلوده و میکروب در محیط اطرافتان زیاد است، خطر عفونت گوش خارجی با باکتری، ویروس یا قارچ برای شما محتمل است.

علایم عفونت گوش خارجی به این صورت است که شما در ابتدا از درد گوش یا اطراف گوش احساس ناخوشایند پیدا می کنید، ممکن است کمی صداها را ناواضح بشنوید، تب مختصری داشته باشید، لاله یا مجرای گوش تان شروع به سوزش و خارش کند.

 • توصیه درمانی: اگر چه ممکن است در قدم اول خودتان در منزل دست به کار شوید و با استفاده از کمپرس گرم یا سرد و مصرف داروهای مسکن در کم کردن دردگوش تلاش کنید ولی توصیه ما این است که حتما به پزشک مراجعه نمایید تا ابتدا معاینه شده و سپس درمان مناسب توسط پزشک برای شما تجویز شود.

در صورتی که مشکل درد گوش دارید می‌توانید، مشکل خود را از طریق پرسش و پاسخ با ما در جریان بگذارید.

پرسش و پاسخ مجله اینترنتی دکتردکتر

عفونت گوش میانی

قسمتی از گوش شما که پشت پرده صماخ قرار گرفته است و شامل سه استخوان کوچک به نام های چکشی، سندانی و رکابی است را گوش میانی می گویند.

عفونت گوش میانی یک علت گوش درد بزرگسالان، جوانان و بیش از همه در نوزادان و کودکان می باشد.

اگر شما مبتلا به عفونت گلو، حلق و یا سینوس ها (سینوزیت) باشید، اگر به موقع درمان صورت نگیرد ممکن است میکروب ها حرکت کنند و خود را به منطقه گوش میانی برسانند و عفونت گوش میانی بوجود بیاورند.

یک علت دیگر برای عفونت گوش میانی این است که هر وسیله ای که بدستتان می آید از قبیل چوب کبریت، کلید و سوییچ، سوزن سنجاق را وارد گوش می کنید تا جایی که آخر به پرده گوش آسیب می رسانید و قسمتی از پرده گوش تان را پاره می کنید، میکروب ها به گوش میانی می روند و عفونت تشکیل می شود.

اگر شما درد گوش نسبتا شدید و ضرباندار در گوش به ویژه در هنگام استراحت و خواب دارید، همراه با درد گوش تب ولرز هم پیدا کرده اید، احساس می کنید شنوایی تان کم شده است و خروج ترشحات از گوش دارید، احتمال عفونت گوش میانی در شما وجود دارد.

 • توصیه درمانی: اینکه اگر از گوش درد رنج می برید، ما به شما توصیه می کنیم در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید به این دلیل است که تشخیص دادن اینکه عفونت در کدام قسمت گوش است برای شما غیر ممکن است. برای عفونت گوش میانی شما حتما باید به پزشک مراجعه کرده و دستورات دارویی تجویز شده را صحیح و به موقع اجرا نمایید تا بهبودی در اسرع وقت عایدتان شود.

عفونت گوش درونی

گوش درونی یا داخلی در ارتباط با مغز واعصاب شنوایی است. التهاب و عفونت گوش داخلی به عنوان جدی ترین علت گوش درد بزرگسالان به شمار آمده و غالبا به عنوان یکی از عوارض عفونت ویروسی رخ می دهد و منجر به احساس ناخوشایند سرگیجه و تهوع می شود.

اگر شما دچار عفونت گوش درونی شوید، نشانه هایی همچون دوران سر و عدم تعادل، احساس قریب الوقوع زمین خوردگی، سرگیجه ناگهانی و حالت تهوع و استفراغ را تجربه خواهید کرد.

 • توصیه درمانی: علایم ناخوشایند عفونت گوش درونی شما را چه بخواهید چه نخواهید به سمت پزشک می کشاند، به این علت که شدت علایم نسبتا شدیدتر از آن است که شما بخواهید در منزل دست به اقدامات درمانی خانگی بزنید. توصیه می کنیم در اسرع وقت حتما به پزشک مراجعه کنید.

بطور کلی این اصل اساسی را فراموش نکنید که عفونت گوش مهم ترین علت گوش درد بزرگسالان است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، ممکن است عارضه های متعددی ایجاد کند.

در صورتی که مشکل درد گوش دارید می‌توانید، مشکل خود را از طریق پرسش و پاسخ با ما در جریان بگذارید.

پرسش و پاسخ مجله اینترنتی دکتردکتر

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

26 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام من میخوام بدونم که آیا شستشوی گوش برای گوشی که پر شده است و آدم احساس پری گوش بهش دست میده کار درستی هست یا نه؟عوارض داره؟

  • من قبلا سالی یبار شستشو میدادم و دکترم اولش یه قطره ای رو میداد تا سه روز توی گوشم فرو کنم میگفت برای نرم شدن اون جرمهای جامد گوش لازم هست که این کار رو انجام بدیم آیا اون قطره هم ممکنه در درازمدت ایجاد عوارض کنه؟البته من فقط تا سه روز قبل از شستشو داخل گوشم میریختم

   • به جز شسشتشو چه روش دیگه ای برای از بین بردن جرمهای گوش پیشنهاد دارین؟من بعد از شستشو واقعا سرگیجه هم میگرفتم و الان هم عفونت گوش میانی مبتلا شدم یعنی ممکنه دلیلش شستشو باشه؟

   • با سلام
    قطره در صورتی که پرده گوش سالم باشد عارضه ای ندارد.

  • با سلام
   درصورتی که در معاینه جرم گوش مشاهده شود باید شستشو انجام شود

 2. سلام من تابستان مسافرت شنا کردم گوش راستم اب رفت گیر کرد . وقتی اومدم گوشم خش خش میکردم رفتم دکتر گفت عفونت داری سیپروفلوکساسین قرص و قطره داد با بتازونیت اسپری فلوتیکازون و نرمال سالین با برم هگزین. بعد نوار گوش و سی تی اسکن از صورتم گرفت بعد دوباره بعد ده روز گوشم صدا میداد درد میکرد دارو مصرف کردم بدتر شد درد و سوت هم اضافه شد بعد چندبار ت اخر تابستون دکتر اینارو بهم داد گوشمم پنبه میزنم از اون موقع . الان سه هفته ای هست که از انفولانزام گذشته اون گوش راستم که دایم داره صوت میزنه گاهی هم درد میگیره حالا گوش سالمم که سمت چپ بود از انفولانزا گاهی درد میگیره و سوت میزنه گلومم گاهی احساس خشکی می کنم
  . خانم دکتر خسته شدم از بس رفتم دکتر البته کلا بیمارستان همین یه متخصص گوش حلق بینی داره

  • با سلام
   دوست گرامی متاسفانه بدون معاینه و بررسی نوار گوش و سی تی نمیتوان راهنمایی کرد.معاینه کامل گوش و تست های مربوط به شنوایی باید توسط متخصص گوش حلق بینی انجام شود

 3. سلام
  ببخشید میخواستم بدونم اینکه مایع پشت پرده گوش جمع شده باشه میتونه ایجاد فک درد کنه؟

  • با سلام
   در صورتی که عفونت مد نظر باشد وبر حسب شدت آن بله میتواند درد فک نیز بدهد

   • نمیدونم دکتر گفتن مایع. و الان من تقریبا دو سال هست که فک درد دارم و هروز هم داره شدیدتر میشه. متخصص فک هم رفتم گفت هیچ مشکلی فک نداره. در ضمن دردم که شدید میشه صورتم و زیر گلوم هم ورم میکنه. کلا هر از مدتی زیر گلوم ورم میکنه خصوصا سمت چپ که درد بیشتری دارم

 4. با سلام من چندین وز هست که سرگیجه شدد دارم و تعادلم رو از دست دادم اولش فک میکردم فشارم بالا هست که خود دکتری هم که رفتم همینو بهم گفت ولی روز بعد بازم سرگیجه خصوصا بعد از خوردن غذا داشتم و رفتم یه دکتر دیگه اون بهم که بعلت فشار نیست و ممکنه بخاطر عفونت گوش مانی باشه البته من همیشه از بچگی گوشهام اذیتم میکردن و من هرسال باید برم برای شستشوی گوش.البته هیچ چیزی از گوشم ترشح نمیشه ولی سرگیجه شدید داریم طوریکه انگار خونه دور سرم میچرخه و تعادل ندارم قبلا تا به حال اینطوری نشده بودم

 5. با سلام من ۹ ساله فکم رو جراحی کردم وتا الان مشکلی نداشتم اما سه روزه که پوست سمت راست صورت و گردن و پشت گوشم بیحس شده و فک بالایی هم امروز بیحس شده و تو سرم میچرخه و حالت بدی دارم سی تی اسکن چیزی نشون نداد و الان تو نوبت ام آر آی هستم میخواستم بدونم این علایم مربوط به عفونت گوش و فک نیست؟؟

  • با سلام
   دوست گرامی عفونت فک و گوش کمتر علایمی مانند بی حسی میدهد.لازم است نتیجه MRI بررسی شود.

 6. سلام خسته نباشید
  ۲۰ روز پیش بعد اینکه شام رو خوردم رفتم پشت سیستم نشستم.همین که نشستم سرم گیج رف و گوشم سوت کشید.ضربان قلبمم رف بالا.
  رفتم دکتر عمومی گفتن که مایع گوشت تکون خورده
  هیستامین ۸ داد.
  ۹ روز مصرف کردم
  دیدم خوب نشدم رفتم دکتر دیگ, که قطره و دیمن هیدرات و آموکسی داد.
  ی هفته اونم خوردم دیدم باز خوب نشدم.
  رفتم دکتر متخصص گوش حلق بینی
  با دوربینی که داشت گوشمو نگا کرد گف پرده گوشت سالمه مشکلی نداره.
  اونم هیستامین ۸ و ویتامین ب۱ داد
  الان سه روزه که دارم میخورم.
  فقط هر دو گوشم صدا میده.صدایی شبیه نویز.سیییسسسس اینجوری. بعضی وقتام حدود ده ثانیه میگیره شدید میشه.
  سوالم از شما اینه که تشخیص این دکترا درست بوده؟
  و اینکه چقدر میکشه تا گوشم خوب شه؟
  کار من کلا با کامپیوتر و گوشیه.از اینا دس بردارم تا مدتی؟
  خیلی ممنون

 7. سلام خسته نباشید
  مطالب رو که خوندم احتمال میدم مال من گوش درونی باشه
  رفتم دکتر اعصاب و داخلی قطره پلی میکسین ان اچ و قرص دیمن هیدرینات داد گف 4 روز مصرف کن بعد بیا
  بعد 4 روز رفتم گوشمو نگا کرد قرص آموکسی کلاو 625 نوشت و گف دیگ اون قطره و دیمن رو بزار کنار
  اما یدونه که خوردم هم معدم بدجوری درد گرف هم حالت تهوع پیدا کردم هم اسهال شدم
  دیگه نخوردم
  بجای این قرص چیز دیگه ای میشه مصرف کرد؟
  یا اصلا دوباره برم دکتر؟

  • با سلام
   قرص آموکسی کلاو را همراه با آب زیاد و معده پر و قرص رانیتیدین مصرف کنید در صورت بروز مجدد عوارض بجای آن آموکسی سیلین۵۰۰ مصرف کنید

 8. باسلام مشگل گوش من تمام علائم بیماری گوش میانی را دارد وشبها بیدار میشوم وترشحات از هردو گوش دارم وتب ولرز هم دارم وبویژه اگر به پشت بخوابم خیلی سریع پشت گوشهایم درد می گیرد وگلویم خشک می گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین‌های پرسش و پاسخ

جدید‌ترین نظر‌های ثبت شده

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر