اورال سکس یا رابطه دهانی؛ از آموزش تا آشنایی با فواید و عوارض

برخی افراد به اورال سکس یا رابطه دهانی تمایل زیادی دارند و برخی دیگر اصلا با آن ارتباط برقرار نمی‌کنند. نکته مهمی که درباره این نوع از سکس وجود دارد این است که سکس دهانی در حال گسترش است و زوج‌های زیادی به آن تمایل دارند.

از بین خانم‌ها و آقایان، این بانوان هستند که بیشتر با این مدل از رابطه جنسی کنار نمی‌آیند. در چنین شرایطی اگر مشکل فیزیکی است باید به پزشک زنان در تهران و دیگر شهرهای ایران مراجعه کنید. اگر هم دچار سد روانی و عدم آمادگی ذهنی هستید، باید با یک مشاور یا سکس‌تراپیست مشورت کنید.

اما قبل از آن قصد داریم به‌منظور افزایش آگاهی،د درباره فواید و عوارض این نوع از رابطه جنسی برایتان بگوییم، برای همین پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مقاله از مجله دکتردکتر با ما همراه شوید.

رابطه دهانی یا اورال سکس چیست؟

رابطه جنسی دهانی به تحریک فرج و کلیتوریس (کلینینگوس)، آلت تناسلی (فلاتیو) یا مقعد (آنیلینگوس) توسط دهان یا زبان گفته می‌شود.

اورال سکس (Oral sex) نوعی رابطه جنسی بدون دخول است که در آن زن و مرد به صورت همزمان یا جداجدا برای تحریک و لذت بیشتر، با استفاده از دهان اندام جنسی را به وسیله دهان تحریک می‌کنند. در این نوع از آمیزش، تمامی اعضای دهان از جمله حلق، زبان و دهان درگیر هستند.

چه تعداد از افراد از رابطه دهانی استفاده می‌کنند؟

رابطه جنسی دهانی عموماً توسط بزرگ‌سالان انجام می‌شود. بیش از 85 درصد از افراد 18 تا 44 ساله فعال از نظر جنسی، دست‌کم یک‌بار رابطه جنسی دهانی با شریکی از جنس مخالف داشته‌اند.

در یک نظرسنجی که در طی سال‌های 2011 تا 2015 انجام شد، نشان داده شد که 41 درصد از افراد 15 تا 19 ساله، تجربه رابطه جنسی دهانی با شریکی از جنس مخالف داشتند.

آموزش رابطه دهانی برای مرد و زن

برای انجام اورال سکس، بهتر است از قبل کمی با شریک زندگی‌تان تمرین و صحبت کنید. با این کار متوجه می‌شوید که هر دو شما چه چیزی را بیشتر دوست دارید. به یاد داشته باشید که افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و تمایلات هر فرد منحصربه‌فرد است.

اورال سکس یا رابطه دهانی، به دو روش کاملاً متمایز انجام می‌شود. بدیهی است که اولین روش، بوسیدن است. بوسیدن باعث صمیمیت بیشتر می‌شود و شروعی است برای معاشقه بین دو نفر. روش دوم برای انجام رابطه جنسی دهانی تحریک اندام تناسلی شریک زندگی‌تان با دهان و زبان است.

اورال سکس

آموزش رابطه دهانی به زنان

می‌توانید در آغاز هم‌آغوشی، شروع به لیسیدن یا خوردن آلت تناسلی شوهرتان کنید. بهتر است هم‌زمان با تحریک آلت او با دهان، از دستان خود نیز کمک بگیرید تا برانگیختگی او را افزایش دهید.

اگر هنوز نمی‌دانید که چه اندازه می‌توانید دخول در دهان خود انجام دهید، می‌توانید دور آلت، دست خود را حلقه کنید تا بیشتر از آن وارد دهان شما نشود. بهتر است در آغاز با حرکاتی آرام این کار را انجام دهید و به‌مرور با توجه به واکنش‌های همسرتان سرعت را بیشتر کنید. جهت لذت‌بخش‌تر کردن این تجربه برای شوهرتان می‌توانید از زبان خود نیز استفاده کنید.

در نهایت، حتی اگر با انجام رابطه اورال مشکلی ندارید و از آن رضایت دارید، به این معنی نیست که همسر شما می‌تواند منی خود را در دهان شما بریزد؛ این تصمیم با شما است و شوهرتان باید به آن احترام بگذارد.

آموزش رابطه دهانی به مردان

سکس دهانی با زنان از طریق لیسیدن یا بوسیدن ناحیه تناسلی آن‌ها انجام می‌شود. بسیاری از زنان، تنها با تحریک کلیتوریس می‌توانند به ارگاسم برسند و این یک واقعیت است.

برای بوسیدن و تحریک کردن ران‌ها و نواحی اطراف واژن به‌اندازه کافی وقت بگذارید. حساس‌ترین نقطه واژن زنان با هشت هزار انتهای عصب، ناحیه کلیتوریس است. برای پیدا کردن آن، لب واژن را باز کنید تا قسمتی که روی سر واژن بیرون زده است (کلیتوریس) را بیابید.

با زبان به‌آرامی شروع به نوازش و لیسیدن این ناحیه کنید و به‌مرور فشار و سرعت زبان را افزایش دهید. برای تأثیرگذاری بیشتر روی همسرتان، می‌توانید الگو‌های حرکتی گوناگونی را امتحان کنید.

در این زمینه اگر نیاز به مشاوره پزشکی دارید، با دکتر آقایان در تهران یا هر شهر دیگری که هستید، مشورت کنید.

پوزیشن‌های سکس دهانی

هنگام انجام اورال سکس سعی کنید خلاقیت خود را به کار بگیرید. برخی از پوزیشن‌ها در این رابطه، دوطرفه و هم‌زمان هستند و برخی دیگر یک‌طرفه. به‌طور خلاصه، می‌توان به پوزیشن‌های زیر برای رابطه جنسی دهانی اشاره کرد:

 • ساده‌ترین شکل از انواع پوزیشن‌های سکس این است که مرد به پشت بخوابد، پاهای خود را باز کند. سپس زن سر خود را بین پاهای مرد بگذارد و سکس دهانی را آغاز کند.
 • یکی دیگر از حالت‌های انجام رابطه اورال حالت 69 است. در این حالت مرد و زن برعکس یکدیگر دراز می‌کشند و سر هرکدام روبه‌روی اندام تناسلی طرف مقابل قرار می‌گیرد.
 • زن می‌تواند روی لبه تخت یا صندلی بنشیند و مرد زانو بزند و اورال سکس را آغاز کند.
 • در حالت بعدی، مرد می‌تواند بایستد و زن روبه‌روی او زانو بزند و آلت تناسلی مرد را دهان بگذارد.
 • مرد می‌تواند به پشت دراز بکشد و زن روی صورت مرد بنشیند. در این حالت، زن روی زانوهای خود قرار می‌گیرد و می‌تواند اندام تناسلی خود را روی صورت مرد حرکت دهد.

برای داشتن رابطه دهانی می‌توان پوزیشین‌ها و حالت‌های گوناگونی را امتحان کرد. نکته مهم در این نوع رابطه، استفاده از خلاقیت و شنیدن نظرات طرف مقابل است.

فواید و معایب رابطه دهانی

رابطه جنسی دهانی از آن دسته اعمالی‌ست که در کنار داشتن مزایا، معایب مخصوص به خودش را نیز دارد. شاید مهم‌ترین مزیت برقراری این نوع از رابطه، خارج شدن از چارچوب هنجارها و بدترین عیبش، باز شدن درهای ناشخناخته به سوی بیماری‌ها باشد.

هرچند که اورال سکس در یک رابطه پایدار و مطمئن هیچ ضرری ندارد و اتفاقا بسیار لذت‌بخش هم هست.

در ادامه فواید و معایب این نوع از رابطه را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم:

فواید رابطه دهانی

ببینید که چگونه یک عمل لذت‌بخش ساده و در عین‌حال صمیمی می‌تواند برای سلامتی شما مفید باشد:

کمک به خواب بهتر

یکی از تأثیرات سکس دهانی، از بین بردن بی‌خوابی و تنظیم خواب است. مایع منی حاوی ماده شیمیایی ملاتونین است که روی خواب و آرامش تأثیر زیادی دارد. شما فقط باید آن را به بدن خود وارد کنید.

ضد پیری

آیا از چین‌وچروک‌های خود خسته شده‌اید و می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شوید؟ آیا کرم‌های ضد پیری کمکی نمی‌کنند؟ بهتر است بدانید اسپرم حاوی ماده شیمیایی به نام اسپرمیدین است که باعث کاهش سرعت روند پیری می‌شود. لازم نیست آن را مانند کرم روی صورت خود بمالید؛ فقط آن را مصرف کنید و جادو را ببینید.

از بین بردن استرس

اگر دائماً احساس استرس یا افسردگی می‌کنید، می‌توانید از طریق رابطه جنسی دهانی این مشکل را رفع کنید. اسپرم حاوی مواد شیمیایی مانند استروژن و اکسی توسین است که به‌عنوان بهترین ضدافسردگی و تقویت‌کننده خلق‌وخو شناخته می‌شوند. در این رابطه متخصص روانشناس در تهران یا شهر خودتان می‌تواند بهترین مشاوره را بدهد.

بهبود حافظه

رابطه اورال می‌تواند به بهبود عملکرد حافظه شما کمک کند. منی در واقع می‌تواند به شما در عملکردهای شناختی کمک کند. در مایع منی، فاکتور رشد عصبی (NGF) وجود دارد که برای رشد، نگهداری و بقای نورون‌ها مهم است.

تسکین درد

یکی دیگر از فواید رابطه دهانی، تسکین درد است. مایع منی حاوی اکسی توسین و اندورفین است که به‌عنوان مسکن‌های عالی عمل می‌کنند.

کنترل فشار خون

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله آمریکایی ایمونولوژی تولیدمثل منتشر شده است، قورت دادن مایع منی همسرتان می‌تواند شما را نسبت به پروتئین‌های موجود در آن سازگار کند و خطر ابتلا به پره اکلامپسی (یک وضعیت بارداری که یکی از عوارض آن فشار خون بالا است) را کاهش دهد.

معایب رابطه دهانی

مانند هر چیز دیگری، رابطه جنسی دهانی نیز عوارض جانبی دارد اما به نسبت کم است. بنابراین، دفعه بعد که به اجرای آن فکر می‌کنید، مطمئن شوید که هم مزایا و هم معایب آن را در نظر دارید.

در رابطه جنسی دهانی با فردی که مبتلا به HPV یا سایر بیماری‌های مقاربتی است، می‌تواند شما را مستعد ابتلا به این عفونت‌ها کند. مایع منی، ناقل بالقوه این بیماری‌ها است. به‌علاوه اگر خونریزی لثه، ضایعات و زخم داشته باشید، وضعیت می‌تواند حتی بدتر شود.

ویروس و باکتری به‌راحتی از طریق بریدگی‌ها، سوراخ‌ها، زخم‌ها و غشاهای مخاطی بدن منتقل می‌شوند.

عوارض و خطرات رابطه جنسی دهانی

بسیاری از بیماری‌های آمیزشی و سایر عفونت‌ها از طریق سکس دهانی منتقل می‌شوند. هر فردی که در معرض یک شریک عفونی قرار بگیرد، می‌تواند در دهان، گلو، اندام تناسلی یا راست‌روده خود دچار STD شود.

 • ممکن است زنان پس از برقراری رابطه جنسی دهانی با شریکی که مبتلا به STD تناسلی یا مقعدی است، برخی از انواع بیماری‌های STD زنان در دهان یا گلو ایجاد شوند.
 • مردان هم به انواع بیماری‌های مقاربتی از طریق سکس دهانی مبتلا می‌شوند. انواع بیماری‌های STD مردان بسیار حائز اهمیت است.
 • امکان دارد پس از رابطه دهانی با شریک جنسی مبتلا به عفونت دهان یا گلو، برخی از بیماری‌های مقاربتی در اندام تناسلی و نواحی تناسلی همچون HPV ایجاد شوند.
 • چندین بیماری مقاربتی (مانند سفلیس، سوزاک و عفونت‌های روده‌ای) که از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می‌شوند، می‌توانند در بدن پخش شوند.
 • رابطه جنسی دهانی شامل مقعد (یا آنیلینگوس) می‌تواند هپاتیت A و B را منتقل کند. همچنین می‌تواند انگل‌های روده مانند ژیاردیا و باکتری‌هایی مانند coli و Shigella را منتقل کند.
 • اگر یک STD دارید، ممکن است از آن بی‌اطلاع باشید؛ زیرا بسیاری از STD ها بدون علامت هستند. حتی زمانی که هیچ علامتی ندارید، ممکن است بیماری‌های مقاربتی را منتقل کنید.

کاهش خطرات و عوارض رابطه جنسی دهانی با رابطه دهانی ایمن

با اینکه اورال سکس به‌عنوان رابطه جنسی همراه با دخول یا آمیزش جنسی در نظر گرفته نمی‌شود؛ اما همچنان رابطه جنسی است و باید موارد ایمنی و بهداشتی در حین انجام آن رعایت شوند. برخی موارد مهم که در کاهش خطرات و عوارض این نوع رابطه مؤثر هستند، عبارت‌اند از:

 • رعایت بهداشت
 • استفاده از کاندوم برای محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی آلت تناسلی
 • استفاده از سد دهانی برای جلوگیری از ریزش ترشحات به گلو یا برای رابطه جنسی ایمن‌تر در طول کونیلینگوس و آنیلینگوس (جنس دهانی فرج و/یا مقعد)
 • تزریق دوره‌ای گارداسیل

فواید و معایب سکس دهانی

محافظ دهانی یا سد دهانی؛ با کاندوم دهانی آشنا شوید

سد دهانی یک قطعه نازک و انعطاف‌پذیر از لاتکس است که از تماس مستقیم دهان به دستگاه تناسلی یا به مقعد در طول رابطه جنسی دهانی محافظت می‌کند.

این امر خطر ابتلا به عفونت‌های مقاربتی (STIs) را کاهش می‌دهد و در عین‌حال امکان تحریک کلیتورال یا مقعد را فراهم می‌کند. هنگام استفاده از کاندوم دهانی نکات زیر را رعایت کنید:

 • هر بار که رابطه دهانی دارید، از یک سد دهانی جدید استفاده کنید.
 • بسته را بخوانید و تاریخ انقضا را بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که هیچ پارگی یا نقصی در آن وجود ندارد.
 • برای جلوگیری از سوراخ شدن آن، از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب یا سیلیکون استفاده کنید.
 • سدهای دهانی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
 • از سد دهانی مصرف شده استفاده نکنید.
 • سد دهانی را نکشید؛ زیرا ممکن است باعث پارگی آن شود.
 • از محصولات مبتنی بر روغن مانند روغن بچه و لوسیون استفاده نکنید.

نکات بهداشتی برای رابطه دهانی

برای انجام یک رابطه جنسی دهانی سالم، بهتر است برخی از نکات بهداشتی را در نظر بگیرید؛ این نکات عبارت‌اند از:

حمام کردن

حمام کردن می‌تواند از عفونت‌های ناشی از شرایط غیربهداشتی محافظت کند. هنگام دوش گرفتن، اندام تناسلی خود را به‌درستی تمیز کنید.

اصلاح موی ناحیه تناسلی

موهای ناحیه تناسلی را کوتاه کنید یا کاملاً بتراشید. موهای ناحیه تناسلی می‌توانند به مایع واژن یا مایع منی در مردان بچسبند. این امر می‌تواند به ارگانیسم‌های مضر اجازه رشد دهد و منجر به بوی بد شود.

استفاده از کاندوم

استفاده از کاندوم در هنگام انجام رابطه جنسی دهانی، ایده خوبی است؛ زیرا کاندوم می‌تواند از هرگونه عفونت در دهان یا گاز گرفتگی در ناحیه تناسلی همسرتان جلوگیری کند.

تمیز نگه‌داشتن دهان

پس از انجام رابطه دهانی دهان خود را تمیز کنید؛ چراکه ممکن است ترشحات تناسلی در دهان خود داشته باشید.

عطر

از استفاده از هر محصول معطری خودداری کنید. وقتی صحبت از بهداشت رابطه جنسی دهان به میان می‌آید، بسیاری از افراد ممکن است اقدام به عطر زدن به اندام تناسلی خود کنند. این کار توصیه نمی‌شود؛ چراکه انجام این کار ممکن است منجر به عفونت شود.

بیماری‌های آمیزشی قابل انتقال از طریق رابطه دهانی

همان‌طور که گفته شد، یکی از عوارض اورال سکس انتقال بیماری‌های آمیزشی است. شایع‌ترین بیماری‌های آمیزشی شامل موارد زیر می‌شوند:

کلامیدیا (Chlamydia)

مناطق عفونت اولیه بر اثر کلامیدیا:

 • گلو
 • اندام تناسلی
 • مجاری ادراری
 • رکتوم

علائم و نشانه‌های اولیه عفونت:

 • اکثر عفونت‌های کلامیدیا در گلو هیچ علائمی ندارند. در صورت وجود علائم، فرد ممکن است دچار گلودرد شود.
 • بسیاری از عفونت‌های کلامیدیا دستگاه تناسلی، مجاری ادراری یا رکتوم هیچ علامتی ندارند. اگر علائمی مشاهده شود، شامل موارد زیر است:
  • ترشح از واژن یا آلت تناسلی (ترشحات از واژن ممکن است خونی باشند.)
  • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  • بیضه‌های دردناک یا متورم
  • درد یا ترشح رکتوم

سوزاک

مناطق عفونت اولیه بر اثر سوزاک:

 • گلو
 • اندام تناسلی
 • مجاری ادراری
 • رکتوم

علائم و نشانه‌های اولیه عفونت:

 • اکثر عفونت‌های سوزاک در گلو هیچ علائمی ندارند. در صورت وجود علائم، فرد ممکن است دچار گلودرد شود.
 • علائم عفونت تناسلی، مجاری ادراری یا مقعدی ممکن است شامل موارد زیر باشند:
 • ترشح از واژن یا آلت تناسلی (ترشحات از واژن ممکن است خونی باشند.)
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • بیضه‌های دردناک یا متورم
 • درد یا ترشح رکتوم

سفلیس

مناطق عفونت اولیه بر اثر سفلیس:

 • لب
 • دهان
 • گلو
 • اندام تناسلی
 • مقعد
 • رکتوم

علائم و نشانه‌های اولیه عفونت:

ممکن است علائم نداشته باشد یا زخمی بدون درد روی لب، دهان یا گلو، پوست، روی یا نزدیک اندام تناسلی یا مقعد، روی بدن، کف دست یا کف پا مشاهده شود. یکی دیگر از علائم، حالاتی شبیه آنفولانزا است.

تب‌خال

یکی دیگر از بیماری‌های آمیزشی که می‌تواند از طریق رابطه دهانی منتقل شود، تب‌خال است. مناطق عفونت بر اثر تب‌خال عبارت‌اند از:

 • لب
 • دهان
 • گلو
 • ناحیه تناسلی
 • مقعد
 • رکتوم
 • باسن

علائم و نشانه‌های عفونت:

 • ممکن است علائم نداشته باشد.
 • سردرد یا تب (در زمان عفونت اولیه)
 • زخمه‌ای دردناک یا خارش در ناحیه عفونت یا نواحی اطراف آن

ویروس پاپیلوما انسانی HPV

مناطق عفونت بر اثر ویروس پاپیلوم انسانی:

 • دهان
 • گلو
 • ناحیه تناسلی
 • واژن
 • دهانه رحم
 • مقعد
 • رکتوم

علائم و نشانه‌های عفونت:

 • ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.
 • زگیل در گلو (پاپیلوماتوز حنجره یا تنفسی) که ممکن است باعث تغییر در صدا، مشکل در صحبت کردن یا تنگی نفس شود.
 • زگیل تناسلی یا مقعدی
 • تغییرات غیرطبیعی در سلول‌های واژن، دهانه رحم یا مقعد که توسط آزمایش‌های بالینی (تست پاپ یا HPV) یافت می‌شوند.
 • برخی از انواع HPV می‌توانند منجر به سرطان‌های واژن یا دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی، سر و گردن شوند.

HIV

مناطق عفونت بر اثر HIV:

 • عفونت سیستم ایمنی در سراسر بدن.

علائم و نشانه‌های اولیه عفونت:

 • ممکن است برای چندین سال هیچ علامتی نداشته باشد.
 • علائمی شبیه به آنفولانزا

تریکومونیازیس

نواحی عفونت اولیه بر اثر تریکومونیازیس:

 • واژن
 • آلت تناسلی
 • دهان، گلو

علائم و نشانه‌های اولیه عفونت:

 • عفونت دستگاه تناسلی یا دستگاه ادراری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد، به‌خصوص در مردان

علائم عفونت دستگاه تناسلی یا دستگاه ادراری می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترشح از واژن یا آلت تناسلی
 • قرمزی ناحیه واژن
 • خارش واژن
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن

پیشگیری از بیماری‌های آمیزشی قابل انتقال از طریق رابطه دهانی

شما می‌توانید احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را در طول سکس دهانی کاهش دهید. هر بار هنگام انجام این نوع رابطه، از کاندوم یا سد دهانی استفاده کنید. هنگام اقدام به رابطه جنسی دهانی:

 • آلت را با یک کاندوم از جنس لاتکس بدون استفاده از روغن بپوشانید.
 • اگر شما یا همسرتان به لاتکس حساسیت دارید، از کاندوم‌های پلاستیکی (پلی اورتان) استفاده کنید.

برای رابطه اورال در واژن یا مقعد:

 • از سد یا کاندوم دهانی استفاده کنید.
 • یک کاندوم را به شکل مربع ببرید و آن را بین دهان و واژن یا مقعد شریک زندگیتان قرار دهید.

اگر در حال رابطه جنسی هستید، می‌توانید شانس ابتلا به بیماری‌های آمیزشی قابل‌انتقال(STD) را با رعایت موارد زیر کاهش دهید:

 • قرار گرفتن در یک رابطه طولانی‌مدت تک‌همسری با شریکی که مبتلا به STD نیست (به‌عنوان‌مثال، شریکی با نتایج آزمایش STD منفی).
 • استفاده صحیح از کاندوم لاتکس در هر رابطه جنسی.

در صورت دیدن علائم یا اطمینان به ابتلا به هر کدام از این بیماری‌ها، به دکتر عفونی در تهران یا دیگر شهرهای تهران مراجعه کنید.

رابطه دهانی با کاندوم

رابطه دهانی در دوران بارداری

به‌طورکلی، انجام اورال سکس در دوران بارداری بی‌خطر است. با این‌ حال، زنان باردار در صورت تصمیم به داشتن این نوع رابطه باید مراقب باشند، زیرا ممکن است خطراتی آن‌ها و جنینشان را تهدید کنند.

زنان بارداری که رابطه جنسی دهانی دارند، باید به شریک زندگی خود نسبت به دمیدن هوا در واژن هشدار دهند. انجام این کار ممکن است باعث آمبولی هوا – حباب هوا – شود که می‌تواند ورید یا شریان را مسدود کند و خطر حمله قلبی یا سکته را در فرد افزایش دهد. همچنین ممکن است در جفت، حباب‌های هوا ایجاد شوند که برای جنین خطرناک هستند. دمیدن به داخل واژن ممکن است فشار هوا را نیز تغییر دهد که می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی شود.

زنان باردار همچنین باید مراقب ابتلا به عفونت‌های مقاربتی (STIs) در دوران بارداری باشند. در برخی موارد، بیماری‌های مقاربتی می‌توانند از طریق جفت یا از طریق کانال زایمان در حین زایمان به جنین منتقل شوند. این مسئله می‌تواند عوارض جدی برای نوزاد از جمله مشکلات عصبی، کوری و عفونت‌های خونی ایجاد کند.

اورال سکس کنترل شده زندگی جنسی‌تان را جذاب‌تر می‌کند

اورال سکس یا رابطه دهانی کمی متفاوت‌تر از تصورات اولیه ما درباره سکس است ولی داشتن چنین رابطه‌ای در چارچوبی مطمئن با حفظ نکات بهداشتی، زندگی جنسی را شیرین‌تر کرده و ذهن را از داشتن فانتزی‌های مخرب دور می‌سازد.

اگر نیاز به مشورت دکتر در این زمینه دارید، می‌توانید از امکان نوبت دهی اینترنتی دکتردکتر استفاده کنید.

در این رابطه اگر سوال پزشکی دارید، از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

منابع

playsafe.health.nsw.gov.au

cdc.gov/std/healthcomm.

issm.info

thehealthsite.com/sexual-health

cdc.gov/condomeffectiveness

healthline.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. رسول می گوید

  برای همین اسلام حرام و مکروح کرده است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر