اولین رابطه جنسی؛ پاسخ به سوالاتی که ذهنتان را درگیر کرده!

مانند هر چیزی که برای اولین‌بار آن را تجربه می‌کنید، اولین رابطه جنسی هم احتمالاً هیجان‌انگیز و کمی استرس‌آور است. به همین دلیل است که مطالعه و کسب اطلاعات پیش از انجام آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بسیاری از افرادی که قصد دارند با شریک جنسی خود رابطه برقرار کنند، سؤالات زیادی برایشان به وجود می‌آید. سؤالاتی در خصوص بهترین زمان برای رابطه جنسی، اقدامات پیش‌وپس از آن، پیشگیری در اولین رابطه جنسی و بسیاری از کارهای دیگر که باید از آنها اطلاع داشت.

بهترین کاری که شما می‌توانید بکنید، مراجعه به یک پزشک زنان برای خانم‌هاست؛ زیرا شناخت و آگاهی داشتن از بدن خود مهم‌ترین و اولین اقدامی است که باید بکنید. در این مقاله سعی می‌کنیم چیزهایی که در اولین رابطه جنسی اهمیت دارند و برای بسیاری از افراد جای سؤال دارد را با هم بررسی کرده و اطلاعاتی در خصوص آن‌ها ارائه دهیم؛ با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

زمان و سن شروع رابطه جنسی

بهترین سن شروع رابطه جنسی چه سنی است؟ این جزو اولین سؤالاتی است که ممکن است از خود بپرسید. پاسخ‌دادن به این سؤال نسخه‌ای نیست که بتوان برای همه افراد تجویز کرد؛ زیرا شرایط روحی و فیزیکی هر شخص با شخص دیگر متفاوت بوده و بر اساس آن می‌توان بهترین سن را  برای برقراری رابطه جنسی تعیین کرد. در حالت کلی عواملی مانند بلوغ فرد، جنسیت او، شرایط روحی وی و جنسیت او از مهم‌ترین عوامل برای تعیین بهترین سن برای شروع رابطه جنسی هستند.

برای اینکه بیشتر در مورد این موضوع اطلاعات کسب کنید، مقاله سن شروع رابطه جنسی را بخوانید تا به‌صورت دقیق‌تر با عواملی که در این موضوع دخیل هستند و پیامد‌های سکس زودهنگام، آشنا شوید.

اقدامات پیش از برقراری رابطه جنسی

اقدامات پیش از برقراری رابطه جنسی

برقراری رابطه جنسی مخصوصاً برای اولین‌بار بایدها و نبایدهای زیادی دارد. بهتر است پیش از انجام رابطه جنسی حتماً به نکاتی که در ادامه گفته می‌شود دقت کافی داشته باشید. توجه به این نکات باعث می‌شود اولین رابطه جنسی شما بدون نگرانی و آسیب انجام شود و از سوی دیگر طرفین از آن لذت ببرند.

آمادگی جسمی و روانی

یکی از مهم‌ترین و شاید کلیدی‌ترین نکاتی که بسیاری از افراد به آن بی‌توجه‌ هستند، آمادگی جسمی و روانی طرفین است. بلوغ جسمی هر دو طرف یکی از پیش‌نیازهای اصلی ایجاد رابطه جنسی است. انجام رابطه جنسی پیش از بلوغ کامل هر دو طرف می‌تواند مخاطراتی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است هیچ‌گاه پیش از رسیدن به بلوغ جسمی، اقدام به برقراری رابطه جنسی نکنید. علاوه‌بر بلوغ جسمی، لازم است هر دو طرف از نظر روحی نیز به بلوغ کافی رسیده باشند.

یعنی فرد در خود احساس نیاز به رابطه جنسی را حس کند و از نظر روانی به مرحله‌ای رسیده باشد که آمادگی برقراری رابطه را داشته باشد. در غیر این صورت برقراری رابطه جنسی توصیه نمی‌شود. یکی دیگر از نکاتی که پیش از برقراری رابطه جنسی باید به آن دقت کنید، رابطه عاطفی شما با طرف مقابل است.

شما باید عشق و علاقه به طرف مقابل را در وجود خود احساس کنید تا از نظر روانی آمادگی لازم برای برقراری رابطه جنسی را داشته باشید. برخی از افراد در شرایط بد روحی اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند و این کار می‌تواند به آن‌ها صدمات روحی بیشتری وارد کند؛ بنابراین اگر در دوره خاص روحی مانند افسردگی شدید یا فشار روحی زیاد به هر نحوی هستید، بهتر است برقراری رابطه جنسی را به تعویق بیندازید. در این گونه موارد حتماً با یک پزشک روان‌شناس مشورت کنید.

آشنایی با بدن خود و طرف مقابل

شناخت آناتومی بدن خودتان می‌تواند از استرس‌های آینده شما پیشگیری کند. این موضوع مخصوصاً در خانم‌ها در زمینه آشنایی با دستگاه تناسلی زنان بسیار حائز اهمیت است. آگاهی داشتن از شرایط نه‌تنها در اولین رابطه جنسی بلکه درمورد هرچیزی که قرار است برای اولین بار آن را تجریه کنید، بسیار مهم است.

سعی کنید در مورد اندام جنسی خود، قسمت‌های مختلف آن و عملکرد آن اطلاعات صحیحی کسب کنید. همچنین در مورد اندام جنسی طرف مقابل هم لازم است اطلاعات کافی داشته باشید. بسیاری از افراد چون فکر می‌کنند بدن خانم‌ها پیچیده‌تر از آقایان است، در مورد آناتومی بدن خانم‌ها اطلاعات کسب می‌کنند؛ اما در مقابل فکر می‌کنند نیازی به شناخت کافی از بدن مرد نیست. این تفکر اشتباه است. شما باید در مورد آناتومی بدن هر دو طرف مخصوصا  دستگاه تناسلی آقایان آگاهی داشته باشید.

صحبت با طرف مقابل در مورد نگرانی‌ها

بسیاری از خانم‌ها در مورد اولین رابطه جنسی تفکرات خاصی مانند خونریزی شدید یا درد شدید دارند. اگرچه این تفکرات همیشه درست نیست؛ اما معمولاً استرس زیادی را در فرد ایجاد می‌کند. از طرفی معمولاً آقایان در مورد توانایی خود برای برقراری رابطه جنسی لذت‌بخش، سایز آلت تناسلی یا مدت‌زمان رابطه جنسی دغدغه ذهنی دارند.

بدون خجالت این موضوعات را با شریک جنسی خود در میان بگذارید. در مورد نگرانی‌های خود با او صحبت کنید تا از استرس شما برای این کار کاسته شود. حتی می‌توانید در کنار یکدیگر در مورد این موضوعات مطالعه کنید تا به شناخت و درک بهتری از یکدیگر برسید.

آشنایی با انواع رابطه‌ها و پوزیشن‌های جنسی 

بسیاری از افراد اقدام به برقراری رابطه جنسی می‌کنند بدون اینکه اطلاعات خاصی در مورد انواع رابطه جنسی و پوزیشن‌های خاص داشته باشند. بهتر است پیش از انجام رابطه جنسی، ابتدا انواع رابطه جنسی را بشناسید و با پارتنر خود در مورد آن صحبت کنید. برخی از رابطه‌های جنسی مانند رابطه جنسی مقعدی شرایط خاص و ضررهای زیادی دارد که بهتر است طرفین در مورد آن آگاهی داشته باشند و با آگاهی در مورد انجام‌دادن آن تصمیم بگیرند.

این موضوع در مورد پوزیشن‌های رابطه جنسی هم صادق است. بهتر است انواع پوزیشن‌های جنسی را بشناسید، سپس با همراهی پارتنر خود از میان آن‌ها حالت‌هایی را انتخاب کرده و انجام دهید. آگاهی در مورد انواع پوزیشن جنسی بسیار ضروری است؛ به همین دلیل بهتر است خانم‌ها پیش از برقراری اولین رابطه جنسی به دکتر زنان مراجعه کنند؛ زیرا در برخی موارد دکتر زنان باتوجه‌به آناتومی بدنشان، پوزیشن‌های خاصی را به آن‌ها پیشنهاد می‌دهد.

آشنایی با انواع بیماری‌های مقاربتی و وسایل پیشگیری

حتی اگر قصد انجام سکس را ندارید هم باید با انواع بیماری‌های مقاربتی آشنایی داشته باشید. آگاهی در این‌خصوص برای تمام افراد ضروری است. اگر برای اولین‌بار می‌خواهید رابطه جنسی را تجربه کنید، این موضوع برای شما بیشتر اهمیت دارد؛ زیرا اکنون زمانی است که شما ممکن است در معرض ابتلا به این بیماری‌ها باشید.

بهتر است پیش از داشتن رابطه جنسی واکسن‌های خاصی که برای این بیماری‌ها وجود دارد را با مشورت و تجویز پزشک بزنید تا از این بیماری‌ها در امان باشید. با استفاده از وسایل پیشگیری مانند کاندوم می‌توانید از ابتلا به چنین بیماری‌هایی جلوگیری کنید. اگر به‌ سلامت خود و پارتنرتان اهمیت می‌دهید، استفاده از وسایل پیشگیری چیزی است که نه‌تنها در سکس اول، بلکه همواره باید به آن دقت کنید. بیماری مقاربتی مردان STD می‌تواند به شما اطلاعات مفیدی دراین‌خصوص ارائه کند.

توجه به نظافت شخصی

قطعاً هیچ‌کس دوست ندارد با فردی رابطه جنسی برقرار کند که به نظافت شخصی خود اهمیت نمی‌دهد. در اولین رابطه جنسی، توجه به نظافت شخصی، دوش‌گرفتن پیش از رابطه و پاکیزه بودن اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا درصورتی‌که شریک جنسی شما یا خودتان نظافت شخصی را رعایت نکرده باشید می‌تواند موجب دل‌زدگی طرف مقابل از رابطه جنسی شود.

فقط این موضوع هم نیست، توجه به نظافت شخصی برای پیشگیری از انواع عفونت‌ها هم اهمیت دارد. همچنین طرفین پیش از برقراری رابطه جنسی بهتر است از ژل‌های شستشو مخصوص دستگاه تناسلی خود استفاده کنند.

جلوگیری از بارداری در اولین رابطه جنسی

در نظر گرفتن مکان مناسب

هیچ‌گاه اولین سکس خود را در محیط نامطلوب انجام ندهید. این کار علاوه بر اینکه باعث می‌شود خاطره ناخوشایندی از اولین سکس خود داشته باشید، باعث افزایش استرس و اضطراب شما نیز می‌شود. شما باید مکانی را انتخاب کنید که در آن راحت باشید. همچنین از نظر نظافت و بهداشتی بودن هم باید محیط را بررسی کنید.

اکیداً توصیه می‌شود از سکس در مکان‌های غیربهداشتی و پرخطر بپرهیزید. این کار می‌تواند باعث ایجاد انواع عفونت در خانم‌ها و آقایان شود. از نظر روانی هم بهتر است مکانی که برای اولین سکس انتخاب می‌کنید، محیطی آرام باشد و شما در آن احساس راحتی و امنیت کافی داشته باشید.

داشتن انتظارات معقول

امروزه فیلم‌های پورنوگرافی اثرات منفی بسیار زیادی روی سکس و روابط جنسی افراد داشته است. یکی از این اثرات، انتظارات نامعقولی است که با دیدن آن‌ها در افراد به وجود می‌آید. این انتظارات نامعقول می‌تواند در مورد طول رابطه جنسی، طول آلت تناسلی و در حالت کلی کیفیت و کمیت رابطه باشد. بهتر است این انتظارات نامعقول را از ذهن خود پاک‌کرده و به جای آن، با کسب اطلاعات و افزایش آگاهی خود در این زمینه، یک رابطه جنسی سالم و معقول داشته باشید.

کمک‌گرفتن از یک مشاور حرفه‌ای

صحبت‌کردن با یک مشاور می‌تواند اثرات مثبت زیادی بر کیفیت اولین رابطه جنسی شما بگذارد. در انتخاب یک مشاور حرفه‌ای دقت کنید. بهتر است از او در شناخت بدن خود و طرف مقابل کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از او بخواهید شما را با خطراتی که طی رابطه جنسی وجود دارد آشنا کند. دانستن درباره بیماری‌‌های مقاربتی زنان می‌تواند در این راه به شما کمک کند. همچنین می‌توانید در مورد نگرانی‌ها و پرسش‌هایی که در ذهن شما وجود دارد هم با او صحبت کنید.

غلبه بر ترس از اولین رابطه

غلبه بر ترس از اولین رابطه با دقت به مواردی که تابه‌حال به آن‌ها اشاره کردیم می‌تواند تحقق پیدا کند. شما اگر در مورد برقراری رابطه جنسی، راه‌های پیشگیری از بارداری، پوزیشن‌ مناسب با فیزیولوژی بدنتان و عملکرد دستگاه تناسلی خود و طرف مقابل آگاهی داشته باشید ترس شما از انجام رابطه جنسی برای اولین‌بار کمتر خواهد شد. صحبت با متخصص زنان هم می‌تواند در کاهش اضطراب و استرس شما بسیار مؤثر است. اگر شما از نظر روحی و جسمی آماده این کار باشید، همچنین در مکان و زمان مناسبی هم اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید، احتمالاً به‌راحتی بر ترس اولین رابطه جنسی غلبه خواهید کرد.

اقدامات زمان برقراری اولین رابطه جنسی

علاوه بر اینکه پیش از برقراری رابطه جنسی لازم است اقداماتی انجام دهید، هنگام برقراری اولین رابطه جنسی هم نکات مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت کافی داشته باشید. توجه به این موارد می‌تواند باعث شود خاطره خوبی از اولین رابطه جنسی در ذهن شما بماند. خواندن مقاله آموزش سکس و رابطه جنسی حامل نکات مهمی در مورد سکس است که خواندن آن خالی‌ازلطف نیست.

زمان گذاشتن برای معاشقه و عجله نکردن

یکی از اتفاقاتی که در اولین رابطه جنسی می‌افتد، عجله افراد برای شروع فرایند دخول است. این کار به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا درصورتی‌که به‌اندازه کافی به معاشقه نپردازید، محیط واژن آمادگی لازم برای دخول را نخواهد داشت. این کار ممکن است درد هنگام دخول را بیشتر از حالت عادی کند یا با پارگی دیواره واژن همراه باشد.

بسیاری از خونریزی‌هایی که هنگام اولین سکس اتفاق می‌افتد ناشی از این موضوع  هستند. همچنین معاشقه به‌اندازه کافی می‌تواند استرس طرفین را هم کاهش دهد. پس هیچ‌گاه برای دخول عجله نکرده و سعی کنید از معاشقه پیش از دخول هم لذت ببرید. این کار کیفیت رابطه جنسی شما را افزایش خواهد داد.

دخول برای اولین بار و بهترین پوزیشن برای آن

درصورتی‌که به‌اندازه کافی با پارتنر خود معاشقه کرده باشید، حالا محیط واژن برای دخول آماده است. بهتر است پوزیشنی که دکتر زنان به شما پیشنهاد داده است را اجرا کنید؛ زیرا معمولاً پزشک زنان بهترین پوزیشن را باتوجه‌به فیزیولوژی بدن شما پیشنهاد می‌دهد. از انجام پوزیشن‌های سخت در اولین رابطه جنسی خودداری کنید. سعی کنید پوزیشنی را اجرا کنید که دو طرف در آن راحت باشند و به بدن فشار بیش از حد وارد نکند.

استفاده از لوبریکانت

زمان برقراری رابطه جنسی لازم است تمام وسایل موردنیاز برای برقراری رابطه جنسی مانند لوبریکانت، کاندوم، وسایل بهداشتی مانند دستمال‌کاغذی یا پد بهداشتی را هم از قبل آماده کرده باشید. باتوجه‌به اینکه اولین رابطه جنسی معمولاً با استرس همراه است، ممکن است محیط واژن به‌اندازه کافی برای دخول مرطوب نباشد، به همین دلیل بهتر است در اولین رابطه جنسی از لوبریکانت استفاده کنید.

این کار ضروری نیست و ممکن است واژن به حد کافی مرطوب باشد؛ اما اگر فکر می‌کنید محیط واژن خشک است، می‌توانید از مقداری ژل روان‌کننده یا لوبریکانت برای مرطوب شدن آن استفاده کنید. لوبریکانت‌های مختلفی در بازار وجود دارند که می‌توانید از میان آن‌ها یکی را انتخاب کنید؛ اما بهتر است بدانید لوبریکانت‌هایی که بر پایه آب باشند گزینه بهتری هستند.

ارگاسم در اولین رابطه جنسی

برخی از افراد فکر می‌کنند در اولین رابطه جنسی نمی‌توانند ارگاسم را تجربه کنند. این تفکر به‌خصوص در میان خانم‌ها بسیار رایج است. اگرچه این موضوع تا حدی صادق است؛ اما همیشه این‌طور نیست. رسیدن به ارگاسم در خانم‌ها، نسبت به آقایان کمی سخت‌تر است. در اولین رابطه جنسی، معمولاً خانم‌ها به دلیل استرس و اضطراب، درد هنگام نزدیکی و سایر عوامل، ممکن است ارگاسم را تجربه نکند؛ اما اگر اصول درست برقراری رابطه جنسی را بدانند و همچنین بر ترس خود غلبه کنند می‌توانند ارگاسم را هم تجربه کنند.

زمان و سن شروع رابطه جنسی

جلوگیری از بارداری در اولین رابطه جنسی

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم، پیش از برقراری رابطه جنسی نه‌تنها در اولین رابطه جنسی، بلکه همواره باید وسایل موردنیاز را فراهم کنید. کاندوم یکی از این وسایل است. می‌توان گفت یکی از گزینه‌های بهترین‌ روش جلوگیری از بارداری استفاده از کاندوم است؛ زیرا بی‌ضررترین و امن‌ترین نوع پیشگیری از بارداری است؛ اما اگر به هر دلیلی نمی‌توانید از کاندوم استفاده کنید، می‌توانید با پزشک خود در خصوص راه‌های پیشگیری از بارداری مانند قرص‌های موجود در بازار استفاده کنید.

اگر پس از انجام اولین رابطه جنسی احساس کردید کاندوم شما حین رابطه پاره شده و احتمال بارداری وجود دارد، می‌توانید از قرص‌های مخصوصی که برای پیشگیری اضطراری از بارداری هستند استفاده کنید.

اولین رابطه جنسی در شب عروسی

شب عروسی یکی از خاص‌ترین شب‌های زندگی هر شخصی است. اگرچه ممکن است بسیاری از ما این ذهنیت را داشته باشیم که اولین شب عروسی یا همان شب زفاف همیشه باید با رابطه جنسی همراه باشد؛ اما این ذهنیت صحیح نیست. در شب عروسی بسیاری از افراد خسته هستند.

درصورتی‌که فکر می‌کنید از نظر جسمی انرژی کافی برای سکس ندارید، بهتر است این موضوع را به روز بعد موکول کنید.

درد بعد از اولین رابطه جنسی

پس از اولین رابطه جنسی، ممکن است به‌خاطر دخول آلت تناسلی مقدار کمی درد را تجربه کنید؛ اما به این موضوع دقت داشته باشید که درد خیلی شدید پس از اولین رابطه جنسی طبیعی نیست. درصورتی‌که درد شدیدی را تجربه می‌کنید، بهتر است به یک متخصص زنان مراجعه کرده و موضوع را با او در میان بگذارید.

تغییرات هورمونی بعد از اولین رابطه جنسی

پس از برقراری اولین رابطه جنسی مقدار زیادی هورمون اکسی‌توسین (Oxytocin hormone) در بدن شما ترشح می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد حس و حال مثبت در شما شود. در حالت کلی برقراری رابطه جنسی نمی‌تواند در سطح هورمون‌های زنانه شما اثر خاصی داشته باشد؛ اما در موارد نادری هم ممکن است این اتفاق بیفتد. بیشتر تغییرات هورمونی پس از اولین رابطه جنسی مربوط به همان هورمون اکسی‌توسین یا اندورفین است که اثر موقتی دارند.

احساس منفی بعد از اولین رابطه جنسی

بعد از اولین رابطه جنسی ممکن است از نظر روحی دچار احساسات منفی شوید یا حتی در برخی موارد ممکن است دچار حس تنفر از خود شوید. برخی از افراد دچار احساس گناه یا پشیمانی هم می‌شوند. برای جلوگیری از این احساسات بهتر است سعی کنید اولین رابطه جنسی خود را با شخصی برقرار کنید که برای شما مهم باشد و به شما اهمیت بدهد. همچنین باید بدانید که این فرایند یک رخداد طبیعی در زندگی هر دختر و پسری است و اصلاً نباید از انجام آن پشیمان یا شرمسار باشید. برای کاهش این حس منفی، صحبت با یک روان‌شناس می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

سوزش بعد از اولین رابطه

اگر شما در اولین رابطه جنسی خود از ژل‌های روان‌کننده به‌اندازه کافی استفاده کنید یا فرایند دخول را در حالتی انجام دهید که واژن به‌اندازه کافی مرطوب باشد، معمولاً دچار سوزش نخواهید شد؛ بنابراین اگر بعد از اولین رابطه جنسی احساس سوزش دارید، احتمالاً به دلیل پاره شدن بافت‌های واژن به دلیل خشکی واژن است. تا حد کمی این سوزش طبیعی است؛ اما اگر بیش از حد سوزش دارید و این موضوع شما را اذیت می‌کند، بهتر است به یک پزشک زنان مراجعه کرده و توسط او معاینه شوید.

علت پریود نشدن بعد از اولین رابطه

اگر شما جزو افرادی هستید که پیش از برقراری رابطه جنسی پریودهای منظمی داشته‌اید، باید حتماً برای انجام تست بارداری اقدام کنید. این تست می‌تواند در مراحل اولیه با بی‌بی چک انجام شود. پریود نشدن بعد از اولین رابطه می‌تواند به‌خاطر ایجاد تخمدان پلی‌کیستیک (Polycystic ovary syndrome) یا عفونت هم باشد. عوامل زیادی هستند که می‌توانند در این موضوع دخیل باشند؛ بنابراین بهتر است درصورتی‌که بعد از برقراری رابطه جنسی پریود نشدید، دراسرع‌وقت به پزشک مراجعه کنید.

عدم خونریزی برخی از زنان بعد از اولین رابطه جنسی

بسیاری از خانم‌ها و آقایان فکر می‌کنند که اولین رابطه جنسی حتماً باید همراه با خونریزی شدید باشد درحالی‌که این موضوع اصلاً صحیح نیست. عدم خونریزی زنان در اولین رابطه جنسی به‌هیچ‌عنوان نشان‌دهنده سابقه رابطه جنسی خانم در گذشته نیست. برخی از خانم‌ها به‌خاطر نوع فیزیولوژی بدن و واژن، ممکن است اصلاً خونریزی را تجربه نکنند. به همین دلیل است که صحبت با متخصص زنان پیش از برقراری رابطه جنسی مهم است؛ زیرا او می‌تواند با معاینه واژینال، نوع پرده بکارت را مشخص کرده و شما را در مورد خونریزی یا عدم خونریزی مطلع کند.

صحبت با طرف مقابل در مورد نگرانی ها

اولین رابطه جنسی همچون سفر است؛ از آن لذت ببرید!

هر آنچه که درباره اولین رابطه جنسی باید بدانید را در اختیارتان گذاشتیم. خلاصه می‌گوییم: اگر خانم هستید با پزشک زنان و اگر آقا هستید و اولین رابطه خود را تجربه می‌کنید، به دکتر مردان مراجعه کنید، انتظار بهترین‌ها را نداشته باشید، آرام و آهسته پیش بروید، با شریک جنسی خود صحبت کنید و از مسیر لذت ببرید زیرا حس اولین بار با شما خواهد ماند.

اگر نیاز به مشاوره با پزشک دارید هم می‌توانید با استفاده از امکان نوبت دهی دکتر سایت دکتردکتر وقت بگیرید و دغدغه‌های خود را حل کنید.

در انتها اگر سوالی دارید، می‌توانید از مشاور سلامتی ما بپرسید.

منابع:

serrano-obgyn.com

healthline.com

news18.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. ali می گوید

    خوب بود، ممنون❤️

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر