هرآنچه باید درباره جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی بدانید

  • 1396-12-05
  • ۲۳۱۹ بازدید
  • 0

جرم گوش حاصل از فرآیند دفاع گوش در برابر ورود میکروب ها و عوامل خارجی به داخل کانال گوش است. ماده زردرنگ جرم گوش نه تنها مضر نیست بلکه اثر محافظتی دارد، البته بدین شرط که میزان آن از حد نساب بیشتر نشود. جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی از جمله مسائل مهم سلامت گوش در تمام سنین به شمار می آید.

ماده زردرنگ داخل گوش که به جرم یا واکس گوش هم معروف است، توسط سلول های داخل کانال گوش ساخته می شود. اگر دست زده باشید متوجه شده اید که حالت چرب و چسبناک دارد بدین دلیل که قسمت عمده تشکیل دهنده آن چربی و سلول های ریزش پیدا کرده است.

جرم گوش: مرز بین مفید تا مضر بودن چیست؟

جرم یا واکس گوش یک ماده آلوده نیست بلکه به عنوان یک سد دفاعی غیر اختصاصی به حساب می آید. نقشی که ابرو برای محافظت از چشمتان دارد، نقشی که پوست برای محافظت از سراسر بدنتان دارد، مشابه نقشی است که جرم گوش برای پرده گوش و سلامت شنوایی شما دارد.

پس اگر بخواهید جواب این سوال را بدانید که آیا جرم گوش مفید است یا مضر، به شما می گوییم که اگر بیش از اندازه زیاد یا کم نباشد، بسیار مفید و محافظ سلامت شنوایی تان است.

غیر قابل انکار است که تجمع بیش از اندازه جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی به این علت است که جلوی پرده صماخ توسط جرم گوش اشغال می شود و اصوات کمتر به این پرده برخورد می کند. اگر میزان جرم گوش هم کمتر از حد نساب باشد، شما احساس خشکی و خارش داخل کانال گوش خواهید داشت.

جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی

اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه دارید هر وسیله نوک تیزی که به دستتان می رسد، وارد کانال گوش کنید و به هر نحوی شده، ماده زردرنگ جرم گوش را خارج کنید، شما دارید خطرناکترین اقدام بر علیه سلامت و شنوایی گوش تان انجام می دهید.

دوست عزیز، اگر با تمیز کردن غیر استاندارد، جرم گوش را بیشتر به سمت داخل هل بدهید و به پرده گوش فشار وارد کند باعث تجمع و سفت شدگی جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی می گردد.

شما ممکن است در گوشی که جرم بیش از اندازه و سفت شده داشته باشد، احساس درد، احساس سنگینی و پری، احساس کیپ شدن، زنگ زدن، خارش، بوی نامطبوع و ترشحات داشته باشید.

دوست گرامی، اگر جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی، شما را آزار می دهد، به شما توصیه می کنیم که هیچگاه خودسرانه اقدام به خارج کردن آن جرم ها نکنید.

گاهی پیش می آید که نه تنها نمی توانید جرم گوش را خارج کنید بلکه بدتر آن را به داخل هل داده و همزمان به پرده حساس صماخ هم ضربه می زنید. اقدام درست این است که به پزشک مراجعه کرده تا شستشوی بهداشتی و مناسب گوش برایتان انجام گردد و وضوح شنوایی را مجددا به دست بیاورید.  

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «هرآنچه باید درباره جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی بدانید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر