روش درست جرم‌گیری گوش در خانه

با جرم گیری گوش در خانه چقدر آشنا هستید؟ اگر جرم گوش به حالت فشرده و بیش از اندازه طبیعی در گوش‌هایتان باشد، ممکن است احساس درد، سنگینی و پری، کیپ‌شدن، زنگ‌زدن، خارش، بوی نامطبوع و ترشحات داشته باشید. تمیزکردن جرم گوش دارای اصولی است که اگر رعایت نشود؛ بر سلامت آن و شنوایی اثرات مخربی خواهد گذاشت. باید برای پیگیری وضعیت گوش‌ها و پاک کردن جرم گوش به‌صورت تخصصی به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. در این مقاله هم از نکات مهم درباره جرم گوش و بایدها و نبایدهای تمیزکردن آن گفته‌ایم. جرم گوش، چه چیزی درباره سلامت بدن شما می‌گوید؟ با ما همراه باشید تا درباره این موضوعات بیشتر برایتان بگوییم.

جرم گوش چیست؟

ماده زرد و قهوه‌ای داخل گوش که به جرم یا واکس گوش هم معروف است، توسط سلول‌های داخل کانال گوش ساخته می‌شود. اگر به آن دست زده باشید، حتما متوجه شده‌اید که حالت چرب و چسبناک دارد. چرا؟ به این دلیل که قسمت عمده تشکیل‌دهنده‌اش چربی و سلول‌های ریزش پیدا کرده است.

جرم گوش قهوه‌ای حاصل از فرآیند دفاع گوش در برابر ورود میکروب‌ها و عوامل خارجی به داخل کانال این عضو از بدن است. جرم گوش نه تنها مضر نیست بلکه اثر محافظتی دارد. البته با این شرط که میزان آن از حد نصاب بیشتر نشود.

جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی از جمله مسائل مهم سلامت گوش در تمام سنین به شمار می‌آید. برای همین است که باید نکات مهم درباره تمیزکردن گوش را بدانید و جدی بگیرید.

جرم قهوه‌ای گوش

علت ایجاد جرم گوش چیست؟

جرم یا واکس گوش  ماده آلوده‌ای نیست بلکه به عنوان نوعی سد دفاعی غیراختصاصی به حساب می‌آید. در واقع، نقشی که ابرو برای محافظت از چشمتان دارد یا پوست برای محافظت از سراسر بدن ایفا می‌کند، مشابه نقشی است که جرم گوش برای پرده گوش و سلامت شنوایی شما بازی می‌کند.

پس اگر بخواهید جواب این سوال را بدانید که آیا جرم گوش مفید است یا مضر، به شما می‌گوییم که چنانچه بیش از اندازه زیاد یا کم نباشد، بسیار مفید و محافظ سلامت شنوایی‌تان است.

تجمع بیش از اندازه جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی به این علت است که جلوی پرده صماخ توسط آن اشغال می‌شود و اصوات کمتری به این پرده برخورد می‌کنند.

اگر میزان جرم گوش هم کمتر از حد متعادل باشد، احساس خشکی و خارش داخل کانال گوش بعید نخواهد بود. پس تمیزکردن جرم گوش مهم است اما نبود این ماده هم دردسرهایی به همراه می‌آورد. چگونه جرم گوش را خالی کنیم؟

عملکرد جرم گوش چیست؟

اگر شما از جمله افرادی هستید که علاقه دارید هر وسیله نوک تیزی که به دستتان می‌رسد، وارد کانال گوش کنید و به هر نحوی شده، ماده زردرنگ جرم گوش را خارج کنید، باید بگوییم که خطرناک‌ترین اقدام علیه سلامت و شنوایی گوش‌تان را در پیش گرفته‌اید.

 تمیزکردن جرم گوش به شیوه‌ای غیراستاندارد، جرم را بیشتر به سمت داخل هل می‌دهد و به پرده گوش فشار وارد می‌کند. این روند باعث تجمع و سفت‌شدگی جرم گوش و تاثیر آن بر کاهش شنوایی می‌شود.

تمیزنکردن جرم گوش و فشرده‌شدن آن در گوش با احساس درد، سنگینی و پُری، کیپ‌شدن، زنگ زدن، خارش، بوی نامطبوع و ترشحات همراه است.

گاهی پیش می‌آید که نه تنها نمی‌توانید جرم گوش را خارج کنید بلکه بدتر آن را به داخل هل داده و همزمان به پرده حساس صماخ هم ضربه می‌زنید. اقدام درست این است که به پزشک مراجعه کنید تا شست‌وشوی بهداشتی و مناسب گوش برایتان انجام شود و وضوح شنوایی را دوباره به دست بیاورید. 

نکات مهم در تمیزکردن جرم گوش چیست؟

لازم است که باورها و اقدامات اشتباه برای تمیزکردن جرم گوش را بشناسید تا از اجرای چنین روش‌هایی بر گوش‌هایتان جلوگیری کنید. این عادات غلط عبارت‌اند از:

 • چوب کبریت، سوییچ ماشین و کلید در منزل، خودکار، مداد و هر چیز نوک تیز دیگری را برای خارج کردن واکس زرد رنگ وارد گوش نکنید. مورد استفاده این وسایل هر چه باشد، در حیطه وسایل پزشکی گوش نیست.
 • گوش پاک‌کن، گوش پاک‌کن نیست. آن وسیله‌ای که در جامعه به عنوان گوش پاک‌کن استفاده و در داروخانه‌ها فروخته می‌شود، یک اپلیکاتور است و نه یک گوش پاک‌کن. شما با استفاده از این وسیله (اپلیکاتور) نه تنها موفق به خارج کردن جرم گوش نمی‌شوید، بلکه بدتر جرم را به داخل هل می‌دهید و احتمال آسیب رساندن به پرده صماخ با آن هم محتمل است. لطفا از این وسیله (که احتمالا شما هم به آن گوش پاک‌کن می‌گویید) استفاده نکنید.
 • به شما توصیه می‌شود که بعد از استحمام، برای خشک کردن گوش و خارج‌کردن جرم گوش که احتمالا نم خورده و راحت‌تر خارج می‌شود، از انگشت یا اپلیکاتور استفاده نکنید. بهتر است که چند دقیقه‌ای گوش خود را در مسیر باد گرم سشوار قرار دهید تا داخل کانال گوشتان خشک شود.
 • بهترین کار برای تمیزکردن گوش، شستشوی گوش با روش‌هایی همچون ساکشن یا تزریق آن هم توسط پزشک است.

برای معاینه گوش در سنین پایین حتما به پزشک مراجعه کنید. جرم گوش کودکان باید از سوی متخصص بررسی و خارج شود. در غیر این صورت، احتمال انسداد گوش و آسیب شنوایی وجود دارد. 

مناسب‌ترین اقدام برای تمیزکردن جرم گوش

با توجه به حساس بودن ساختار گوش به شما توصیه می‌شود که اگر جرم گوش باعث شده که علائمی از قبیل درد، وزوز گوش و کاهش شنوایی پیدا کنید، نزد پزشک بروید.

اگر جرم گوش چندان فشرده نباشد، احتمالا پزشک در همان نوبت سعی در خروج واکس درون گوش می‌کند. در صورتی که جرم گوش حالت فشرده و چسبیده به پرده صماخ داشته باشد، احتمالا پزشک در چند مرحله، اقدام به خارج‌کردن جرم خواهد کرد که عبارت‌اند از:

 • مرحله نخست: پزشک قطره روغن گلیسیرین فنیکه (Glycerin pheniqe) تجویز خواهد کرد که باید روزانه دو تا سه نوبت در گوش به مدت چند روز بچکانید. این قطره روغنی، جرم گوش را نرم و خارج کردن آن را آسان‌تر می‌کند.
 • مرحله دوم: پس از گذشت چندین روز، دوباره به پزشک مراجعه کنید. گوشتان توسط دستگاه معاینه و احتمالا با یک سرنگ پر از آب داخل آن شست‌وشو داده می‌شود. سپس پزشک با کمک یک دستگاه داخل گوش را نگاه و باقی‌مانده جرم‌ها را خارج می‌کند.

بررسی جرم گوش

جرم گیری گوش با ساکشن

تمیزکردن جرم گوش با ساکشن ایمن‌ترین و موثرترین روش برای معاینه و درمان گوش است که توسط پزشکان مجرب و آموزش دیده انجام می‌شود. این فرایند دردی به همراه نمی‌آورد و خطرناک نیست.

بهتر است که در طول انجام ساکشن، ثابت و بی‌حرکت باقی بمانید تا گوشتان آسیب نبیند. این عملیات نیازی به بیهوشی و بی‌حسی هم ندارند.

تمیزکردن گوش با روش‌های خانگی

روش‌های زیر برای در آوردن چرک گوش در خانه معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد:

جرم گوش

جوش شیرین

شما می توانید جرم گوش را در خانه با استفاده از جوش شیرین پاک کنید:

 • نصف قاشق چای‌خوری جوش شیرین را در ۶۰ میلی‌لیتر آب گرم حل کنید.
 • اگر بطری قطره چکان دارید، محلول را داخل آن بریزید.
 • سر خود را به پهلو خم کنید و به آرامی ۵ تا ۱۰ قطره از محلول را هر بار ۱ قطره داخل گوش خود بچکانید.
 • محلول را تا ۲ ساعت در گوش بگذارید، سپس با آب بشویید.
 • این کار را یک بار در روز انجام دهید تا جرم گوش پاک شود.

جرم گوش ماده‌ای روغنی است. بنابراین، برخی از روغن‌ها می‌توانند باعث نرم‌شدن جرم گوش در هنگام تماس این دو ماده شوند. روغن‌های زیر برای این کار توصیه می‌شوند اما استفاده از آنها مشروط به تجویز پزشک است:

 • روغن نارگیل
 • گلیسرین
 • روغن زیتون

برای استفاده از روغن برای حذف جرم گوش:

 • در صورت تمایل، روغن انتخابی خود را کمی گرم کنید و آن را در یک بطری قطره‌چکان بریزید. روغن را در مایکروویو گرم نکنید. همیشه قبل از قرار دادن آن در گوش، دما را آزمایش کنید.
 • سر خود را به پهلو خم کنید و چند قطره روغن را داخل گوش بریزید.
 • سر خود را به مدت ۵ دقیقه به پهلو خم کنید.
 • یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

خونریزی از گوش را جدی بگیرید

اگر روش تمیزکردن جرم گوش، توسط پزشک اجرا شد و بعد از شست‌وشو دچار مشکلاتی در شنوایی، درد شدید یا خونریزی از این ناحیه شدید، لطفا به پزشک مراجعه کنید.

برای دریافت نوبت ملاقات بهترین متخصصان هم می‌توانید از سیستم نوبت دهی دکتر از سایت دکتردکتر استفاده کنید. این روش بسیار سریع و بی‌معطلی، شما را به متخصصان متصل می‌کند.

درباره تمیزکردن جرم گوش ابهام یا پرسشی در ذهن دارید؟ از ما بپرسید تا به شما در رسیدن به پاسخ کمک کنیم.

منبع:

WebMD

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
77 نظرات
 1. reza می گوید

  سلام من صداهای سمت راستمو از گوش چپ میشنوم‌و صداهای سمت چپو از گوش سمت راست
  ممکنه وقتی دکتر داشته شستشو میداده جاشو عوض کرده باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر!

 2. سید می گوید

  سلام.شنوایی گوشم کم شده رفتم پیش متخصص میگه از داخل پرده یه چیزی چسبیده بخاطر همینه هرچی هم دارو داده اصلا خوب نشده شما راهی دارین که من بتونم کثیفی پرده از داخل رو تمییز کنم

 3. سهیلا درهی می گوید

  سلام خسته نباشید.بابام چندماهه گوش دردشدیده.دکتر گفت جرم ها داخل گوشش سفت شده سریع ترین و بی خطرترین راه درمان التهاب و تخلیه جرم سفت شده گوش رو میشه بگین

 4. کوثر می گوید

  سلام
  من چند وقتی بود گوشم راستم ی دفعه ای می‌گرفت ولی دست میزدم به گوشم خوب میشد بعد چندروز پیش گرفت باز هرچی کردم باز نشد صدا هارو ضعیف میشنوم بعد رفتم پیش دکتر عمومی ی قطره با قرص داد ولی الان دوروز که دارم مصرف میکنم ولی هیچ تغییری نکرده و نمیخام گوشمو شست‌وشو بدم بنظرتون چیکارکنم خوب شه؟

 5. ارمین می گوید

  سلام من جرم گوش دارم اما خیلی زیاد نبود ک گوش درد و گوشم وزوز کنه اما امروز صبح ک از خواب بیدار شدم گوش درد و وزوز و صداها رو کم میشنوم و کیپ شدن گوش داشتم من باید چیکار کنم تا گوشم خوب شه؟لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به علایم ابتدا باید از نظر عفونت گوش معاینه شین، اگر عفونت نباشه شستشوی گوش باید انجام شه
   به متخصص” گوش حلق بینی مراجعه کنید

 6. amin می گوید

  با سلام تقریبا ۲ هفته بود که شنواییم شده بود ۵۰ ۶۰ درصد خیلی کم میشنیدم تا این که رفتم پیش متخصص گوش حلق بینی یه قطره واسم نوشت ب اسم فنیکه گفت ۳ روز بعد بیا برای پاک سازی منم برای پاک سازی رفتم یه میله میکرد تو گوشام و جرم در می اورد تا این ک شنواییم اوکی شد وقتی برگشتم خونه گوش چپم خونی بود و این ک الان گوش چپم کیپ شده یجورایی و انگاری هنوز جرم داره باید چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر همچنان علایم دارین مجدد به پزشک معالجتون مراجعه کنید
   ممکن با ساکشن کاملا جرم خارج نشه

 7. علیرضا می گوید

  سلام من چند روزه که یکی از گوشهام گرفته و ترشحات مایع از اون خارج میشه و همینطور درد می‌کنه.به پزشک عمومی مراجعه کردم برام قرص ازیترو و روغن نرم کننده گوش تجویز کرده چند روزه استفاده میکنم هیچ تاثیری نداشته.میشه راهنماییم کنید؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر هنور بهبود نداشتین معاینه مجدد لازم
   به متخصص” گوش حلق بینی مراجعه کنید

 8. Fereshteh می گوید

  سلام .وقتتون بخیر.من خیلی وقته که صدا هارو بد می‌شنوم حس میکنم گوشم جرم داره گاهی اوقات هم حس میکنم اب توشه به دکتر عمومی هم که مراجعه کردم گفت مشکلی ندارع
  از اطرافیان هم که در مورد شست شوی گوش پرسیدم میگن ضرر داره ،میشه راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر جرم باشه شستشو ضرر نداره
   به متخصص” گوش حلق بینی مراجعه کنید

 9. مونا نیک می گوید

  سلام پسر ۵ ساله من تقریبا از همون نوزادی ترشح گوش زیاد داره ترشح هم رنگش قهوه ای خیلی تیره هست مخصوصا دیر میره حموم یا مریض میشه بیشتر میشه و یکم بیرون میاد ترشح چسبنده نیست انگار خیس نیست هیچ گوش درد و تورمی در ظاهر نداره یکبار که سرماخوردگی شدید گرفته بود همین علائم داشت دکتر خودش گفت این بچه هر ماه مریضه و به مدت دو هفته کو آموکسی کولاو ۶۲۴ بهش داد ولی بعد اونم همیشه اینجوریه و لازم به ذکره همش هم مریضه و آلرژی تنفسی شدید داره و ارثی هست چکار کنم باید تست شنوایی سنجی انجام بدم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر ابتدا بهتره به متخصص” گوش حلق بینی مراجعه کنید

 10. سرافراز می گوید

  سلام شمع گوش برای خارج کردن جرم گوش خوب هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر!

 11. پری می گوید

  سلام، وقت بخیر، راه دیگه ای به غیر از ساکشن برای درمان جرم گوش هست مثلا استفاده از قطره و دارو!؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه میزانش زیاد بشه خیر

 12. مهسا می گوید

  سلام من گوشم جرم داره و دکتر گفت قطره گلیسیرین فنیکه استفاده کنم برای ساکشن اما من با نحوه مصرف قطره مشکل دارم، ایا باید مستقیم تا انتهای گوش وارد بشه؟ چون من وقتی مستقیم میریزم یک لحظه انگار کاملا کر میشم و میترسم قطره دیگه خارج نشه، من اشتباه مصرف میکنم یا باید همینطور باشه؟چند دقیقه صبر کنم تا قطره در گوش بمونه؟ باید قطره در نهایت خارج بشه یا نه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام داخل گوشتون بريزيد سرتونو به سمت مقابل خم كنيد ٣٠-٦٠ ثانيه نگه داريد

  2. آتنا می گوید

   منم این مشکلو داشتم متاسفانه ، شما تونستی قطره رو بریزی و خارج کنی ؟ اگه تونستی خارج کنی چه جوری تونستی و اون مشکلی که گفتی ی لحظه کاملا کر میشی بد خارج شدن قطره درست شد ؟

 13. مریم می گوید

  سلام چند روزیه گوشه راستم گرفته وصدای ففففففف میده ودردم میکنه به دکتر برم یا از قطره گوش استفاده بکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد تست كرونا بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 14. امین می گوید

  سلام من گوشم جرم داره رفتم دکتر گفتم نمیدونم پرده گوشم سوراخ داره یانه اونم گفت جلوش جرمه معلوم نمیشه چکار کنم قطره گلیسرین بریزم یا نه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام سه روز بايد قطره گليسيرين فنيكه بريزيد بعد دوباره معاينه شبد

 15. Arezoo می گوید

  سلام خسته نباشيد
  من امروز شست و شوي گوش انجام دادم الان نميدونم بايد چيكار كنم مي تونم برم حموم گوشمو بشورم يا نه
  لطفا راهنماييم كنيد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله ميتونيد
   فقط قسمت خارجي گوشتونو با وازلين چرب كنيد

 16. سوین می گوید

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر . من دیروز شستشوی گوش با آب رو پیش یک دکتر انجام دادم و بعد که اومدم خونه از سشوار جهت خشک‌کردنش استفاده کردم ولی همچنان حس میکنم گوشم یکمی گرفته هست با وجود اینکه دکتر گفت کاملا جرمش پاک شده . بنظرتون طبیعیه یا باز برم پیش دکتر؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سبام نه طبيعيه بعد از شستشو گوش نگران نباشيد

 17. عسگری می گوید

  سلام الان که دکترا متخصصا نیستن برای درمان جرم گوش چیکار کنیم ایا قطره گلسیرین جواب میده؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه عفونت گوش و سوراخ پرده گوش ندارین فقط میشه استفاده کرد و به تنهایی جرم رو خارج نمیکنه و بعدش ساکشن لازم داره

 18. شاکری می گوید

  سلام من بعد از حمام از گوش پاک کن استفاده کردم و گوشم گرفته و صدا میده متاسفانه در این ایام دکتر متخصص نیس تا بعد از 13فروردین و اینکه یک بار چچندین سال پیش گوشمو شستشو دادن خواهش میکنم راهی بدین ب من ک اروم بگیره این مدت تا دکترا بیان بعد از تعطیلات

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه کیپی گوش دارین به احتمال زیاد جرم هست و باید قطره گلیسیرین بریزین(البته اگه عفونت یا سوراخ پرده گوش باشه این قطره ممنوع) و بعد از قطره شستشو لازم داره

 19. فاطمه می گوید

  سلام من چند روزی هس ک گوش سمت چپم شدید گرفته همینجوری،، و اصلا گوشم باز نمیشه و همینجوری گوشم خارش داره و از گوشم ترشح میاد باید خانم دکتر چکار کنم ک گوشم خوب بشه؟ چ قطره ای رو باید استفاده کنم؟ احتمال داره ک جرم گوش داشته باشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام قطره بتامتازون هر ١٢ ساعت دو قطره
   قطره كلوتريمازول هر ١٢ ساعت دو قطره
   تا يك هفته
   جرم ها هم بايد خارج شوند

   1. ماهییییی می گوید

    ببخشید من هر دوتا گوشم گرفته رفتم دکتر قطره بتامتازون برام تجویز کرد الان دو روزه استفاده میکنم آیا این خودش بعد از ی هفته جرمو خارج میکنه یا باید ساکشن کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     خیر جرم رو خارج نمیکنه و ساکشن میخاد

 20. هستی می گوید

  سلام من گوشم صدای دهانم رو تو دماغی میشنوه و خیلی اذیتم میکنه یا میخوام بخوابم گوشم همش صدا میده اگه میشه لطفا کمکم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد از نظر اختلال در تهويه شيپور استاش بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 21. وحید می گوید

  چند روزیه بعلت استفاده از گوش پاک کن جرم گوش رو به طرف داخل هل دادم و گوشم کیپ شده. آیا استفاده از قطره گلیسیرین فنیکه به تنهایی و بدون مراجعه به پزشک جهت شستشو یا ساکشن میتونه جرم گوش رو خارج کنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعید، مگر اینکه میزانش کم باشه
   البته این قطره رو اگه سوراخ پرده گوش یا عفونت گوش دارین نباید استفاده کنید

 22. یوسف می گوید

  سلام وقت بخیر
  من هر دو گوشم گرفته بود از قطره گلیسیرین استفاده کردم چند روز و بعد به پزشک عمومی مراجعه کردم برای شست و شو یکی از گوشام باز شد ولی اون یکی با وجود خارج شدن جرم زیاد همچنان کیپ و دکتر عنوان کردن انتهای حفره جرم چسبیده شده وجود داره و سخت خارج میشه میخواستم بدونم راه حلی داره؟ با تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بهتره يكماه ديگه قطره گليسيرين فنيكه مصوف كنيد و دوباره شستشو بديد گوشتونو

 23. ملیکا می گوید

  سلام من گوشم جرم داره و خیلی میترسم شستشوی گوش خطر داره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر
   خطری ندارد

 24. امامی هستم می گوید

  سلام نزدیک 20روزه کوشم درد تورم داشت به پزشک مراجعه کردم کلی دوا درمون شدم فقط درد ورم خوب شده ولی همچنان چرک میاد وگاهی اوغات درد دارم مسکن مصرف میکنم .فقط چرک میاد وشنوایی کاسته شده ایا الان لازم میدونید من شتشو یا ساکشن کنم یا نه واینکه بهتر میشم یانه سپاس از شما

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام اگه عفونت گوش مياني باشه بايد اول آنتي بيوتيك بخوريد
   اما اگه عفونت گوش خارجي باشه اول بايد سامش كنيد
   به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد لطفا

 25. میرزایی می گوید

  سلام ببخشید یه سوال داشتم اگه برای تمیزکردن گوش از ساکشن دستی که مال بادکش استفاده بشه برای گوش خطرناکه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله

 26. Matin می گوید

  سلام من هر دو گوشم گرفته و صداهارو به سختی میشنوم و وقتی حرف میزنم صدا میره تو سرم گوش سمت راست سه چهار روزه که گرفته و گوش سمت چپ هم یک روزه. اگه به پزشک مراجعه کنم و شستوشو بده گوشم باز میشه دارم کلافه میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه جرم‌گوش باشه بله برطرف میشه

 27. فرزان می گوید

  سلام گوشم فففففففففففف میکنه رفتم پیش دکتر گفت بیا واسه شستشو گوش گفتش گوش ت جرم داره حالا چیکار کنم دکتر؟؟؟؟؟

 28. علی هژبری می گوید

  سلام من گوش پاک کن به گوشم کردم والان شنواییم کم شده مطمعنم واکس زرد رنگ گوشم به پرده ی گوشم رسیده چه کاری کنم بتونم دوباره مثل قبل بشنوم

  1. ناشناس می گوید

   سلام ببخشید من گوشم یک هفته میشه گوشم کیپ شده و دردش میاد وهی قطره میریزم عفونت میاد چه کار باید بکنم

 29. احمد می گوید

  سلام برای دراوردن جرم گوش کپ شدە ساکشن خوبەیا شستشوی گوش؟؟؟ ،وەچرابهترە؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام شستشو، چون تحريك پرده گوش كمتر هستش

 30. Alireza می گوید

  سلام خسته نباشید
  من گوشم صدای شششششششش میده جرم داره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بله نشان دهنده جرم هست
   بايد معاينه شويد

 31. بهمن امینی بخش می گوید

  سلام ممنونم که جواب میدید.ببخشید من انحراف بینی دارم و گاهی خلط دارم و ترشح پشت حلق و چیزی که از همه بیشتر اذیتم میکنه اینه که ۴ساله هر دوماه لاید ساکشن گوش هامو انجام بدم.میشه بگید چکار کنم جرم کم بسازه و اینا هم خوب بشن.هر دارووی باشه میخرم

 32. سینا می گوید

  سلام
  بعضی وقتا توی گوشم احساس میکنم یه حشره داره راه می‌ره
  ولی احتمال نمیدم که حشره باشه
  جرمه گوشه
  و اینکه چطوری میتونم تمیز کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   استفاده از گوش پاک کن سبب سفت شدن واکس گوش و بدتر شدن میشود
   جرم گوش معمولی نباید دستکاری شود و تمیز شود
   فقط در برخی افراد‌ که ترشح گوش بالاست باید شستشو یا ساکشن شود
   اگر احساس جسم خارجی دارید باید ویزیت شوید

 33. sss می گوید

  سلام
  چطور میتوان چرک معمولی گوش را در خانه تمیز کرد بدون اسیب رساندن به گوش ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جرم گوش معمولی نباید دستکاری شود و تمیز شود
   فقط در برخی افراد‌ که ترشح جرم گوش بالاست باید شستشو یا ساکشن شود
   استفاده از گوش پاک کن سبب سفت شدن آن و بدتر شدن میشود

   1. vahab می گوید

    سلام من گوشم شستشو کردم ولی درد داره

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     مسكن معمولي مصرف كنيد
     در صورت عدم بهبود بايد

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 34. علی می گوید

  سلام؛خسته نباشید مدتیه گوشهام کیپ میشه و گاهی سوت میکشه شنواییمم کمتر شده از هندزفری با صدای بلند خیلی استفاده میکنم ممنون میشم کمکم کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شوید احتمالا جرم گوش دارید

   1. شبنم می گوید

    سلام خب اگه گوش رو حتی با انگشت تمیز نکنیم جرمش از بیرون گوش معلومه بعد میگن گوششو تمیز نکرده اون موقع چی بگم دقیقا؟ یا چیکار کنم این طور که میگین کوچیکترین حرکت دست تو گوش جرم رو هل میده داخل و من سوراخ گوشم کوچیکه یعنی سریع جرم میگیره؟

 35. صدرام می گوید

  ببشخید من گوشم یکی ترشهش کمه یکی بالامن به گوش حساسم شسشوی تکراری گوش باعث کم شنوایی میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر جرم دارد شستشو دهید
   خیر سبب کاهش شنوایی نمیشود

 36. یا مَهدی می گوید

  سلام؛ گوشم صوت میکشه و توی خلوت بیشتر میشه چیکار کنم؟

 37. مسعود می گوید

  سلام؛ ببخشید من گوشم صوت میکشه و وقتی که و وقتی که سکوت باشه بیشتر میشه چیکار کنم؟

 38. محمد رضا برکچیان می گوید

  چطور اشغال گوش راتمیز کنیم

 39. SB می گوید

  سلام
  من سال پیش گوشم رو ساکشن کردم و اصلا از گوش پاک کن استفاده نکردم اما دوباره دچار گرفتگی گوش شدم
  ترشحات گوشم زیاده. باید چیکارکنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مجددا جهت ساکشن بهپزشک مراجعه کنید

 40. علی می گوید

  سلام من گوشم حالت کیپ بودن و سنگینی دارد.
  چطور آنرا پاک کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر