درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد

روش‌های درمان خانگی گوش درد

گوش درد احساسی ناخوشایند و آزاردهنده است. احتمالا شما در سنین مختلف تابه‌حال درد گوش را تجربه کرده‌اید. در این مطلب سعی داریم روش‌های درمان خانگی گوش درد را به طور کامل بررسی کنیم. آیا درمان خانگی و گیاهی همیشه برای تسکین درد گوش کافی است؟ چه زمان برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید.

درمان خانگی گوش درد

فرض می‌کنیم در منزل هستید که ناگهان دچار گوش درد می‌شوید؛ می‌توان حدس زد که واکنش اولیه شما چیست؟ اگر فقط درد گوش داشته باشید احتمالا به دنبال این هستید که چه چیز‌هایی در منزل دارید که می‌شود به عنوان درمان خانگی گوش درد از آن‌ها استفاده کرد.

طبیعی است که ما به شما توصیه نمی‌کنیم در هنگام گوش درد، درمان خانگی گوش درد را به درمان‌های طبی پزشک معالج ترجیح دهید. گوش درد می‌تواند یک نشانه از ده‌ها علت بیماری‌زا باشد که فقط توسط پزشک قابل تشخیص است. صرفا به عنوان یک اقدام موقت و کمک‌کننده، درمان خانگی گوش درد را برای کم کردن شدت درد استفاده کنید.

اگر همراه درد گوش؛ سردرد، سرگیجه و عدم تعادل داشته باشید احتمالا شدت علائم را طاقت نمی‌آورید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه می‌کنید.

درمان خانگی گوش درد با استفاده از کمپرس سرد یا گرم

کمپرس سرد یخ و یا کمپرس دستمال یا حوله گرم هم برای بزرگسالان و هم اطفال قابل استفاده است. کمپرس‌ها را روی گوشی که درد می‌کند به مدت چند دقیقه نگه دارید. بهتر است بدانید که شما می‌توانید ابتدا کمپرس سرد بگذارید و بعد از ده دقیقه کمپرس گرم را جایگزین کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که یخ را به طور مستقیم روی گوش نگذارید که سرمای بیش از حد یخ به گوشتان ضربه بزند. همچنین حوله و دستمال گرم شده آنقدر گرم نباشد که گرمی بیش از حد دستمال به گوش شما آسیب برساند.

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن) در درمان خانگی گوش درد

پراکسید هیدروژن برای سال‌های متمادی به عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری گوش استفاده شده است. با استفاده از قطره‌چکان چند قطره پراکسید هیدروژن در گوشتان بریزید. در صورت لزوم، چند ساعت پس از بار اول دوباره این روش را تکرار کنید.

آب اکسیژنه توانایی پاک‌کنندگی دارد و به تخلیه مواد گیرکرده در گوش کمک می‌کند.

نقش تمرین‌های ورزشی در درمان خانگی گوش درد

گاهی با انجام حرکات ورزشی گردن فشار موجود در کانال گوش کمتر می‌شود و شدت درد گوش کاهش می‌یابد.

اگر شما قصد انجام حرکات ورزشی گردن دارید؛ اینگونه عمل کنید:

 1. سعی کنید هر دو پا را روی زمین بگذارید
 2. به آرامی گردن خود را بچرخانید و سر خود را به سمت راست و سپس چپ به آرامی بچرخانید. به صورتی که سرتان به موازات شانه‌هایتان قرار بگیرد
 3. شانه‌های خود را بالا بیاورید و به آرامی شانه هر طرف را به گوش همان طرف برسانید.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از انگشتان خود، گوش و اطراف گوش را به آرامی ماساژ دهید.

درمان خانگی گوش درد با فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

بعضی از مدل‌های خوابیدن باعث تشدید درد گوش در هنگام عفونت می‌شوند، درحالی که بعضی دیگر باعث تسکین درد می‌شوند. هنگام خواب گوشی که عفونت کرده را روی بالش قرار ندهید.در این حالت اگر در گوش آب جمع شده باشد راحت‌تر خارج می‌شود.

فشار نیاوردن به گوش هنگام خواب

هم‌چنین می‌توانید هنگام خواب سر خود را با قرار دادن بالش اضافی در موقعیت بالاتری قرار دهید. این حالت نیز به خشک شدن سریع‌تر گوش کمک می‌کند.

ماساژدرمانی؛ درمانی خانگی برای گوش درد

اگر عادت به ماساژ دارید، متوجه می‌شوید همانگونه که ماساژ درد کمر را رفع می‌کند باعث تسکین گوش درد نیز می‌شود.

ماساژدرمانی

در سال ۱۹۹۶ میلادی روی ۴۶ کودک پنج ساله و کوچکتر تحقیقی انجام شد، نتایج تحقیق حاکی از آن است که ۹۳ درصد آن‌ها پس از ماساژدرمانی رو به بهبود رفته‌اند و ۴۳ درصد نیز تنها پس از یک یا دو جلسه ماساژدرمانی احساس بهتری داشته‌اند.

درمان گوش درد با داروهای شیمیایی

اگر گوش درد به اندازه‌ای است که شما را ناراحت کرده، این گوش درد ناگهانی شروع شده و شما قبلا سابقه چنین دردهایی نداشته‌اید؛ نگران نباشید، آرامش خود را حفظ کنید و یک مسکن ضد درد از قبیل استامینوفن یا بروفن بخورید.

مسکن برای درمان دارویی گوش درد

به شما توصیه می‌کنیم از مصرف زیاد مسکن‌های ضد درد به شدت خودداری کنید. توجه به این نکته هم ضروری است که مصرف دارو برای اطفال با مصرف دارو برای شما فرق می‌کند. برای کاهش گوش درد اطفال از همان ابتدا به پزشک مراجعه کنید.

آیا پس از درمان خانگی گوش درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

به طور کلی درمان خانگی گوش درد می‌تواند به کاهش درد گوش کمک کند. اگر گوش درد شما ادامه‌دار شد یا همراه آن علائمی از قبیل سرگیجه و عدم تعادل پیدا کردید، درمان خانگی گوش درد را کنار بگذارید و به پزشک مراجعه کنید.

این طبیعی است که درمان اصلی توسط پزشک به شما توصیه می‌شود. درمان خانگی گوش درد صرفا یک اقدام اولیه و بیشتر بر پایه تجربه است.

چه زمانی برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

این مسئله که چه زمانی برای گوش درد به پزشک مراجعه کنیم احتمالا یکی از سوالاتی است که هنوز جوابش را نمی‌دانید. گاهی اگر علت گوش درد، یک بیماری مهم همانند عفونت گوش باشد و شما در زمان مناسب مراجعه نکنید، شاید به عوارض جدی و تهدیدکننده‌ای دچار شوید.

درمان گوش درد تحت نظر پزشک

گاهی شما می‌توانید صبر کنید و در منزل اقدامات اولیه‌ای برای درمان خانگی گوش درد انجام دهید. مانند کمپرس سرد و گرم بر روی گوش، مصرف مسکن و پیگیری روند بهبودی در منزل. اما این حالت‌ها اصولا زمانی قابل اجراست که شما فقط گوش درد داشته باشید و همزمان با گوش درد، علائم دیگری بروز نکرده باشد.

درمان خانگی گوش درد همراه با سرگیجه

اما به شما توصیه می‌‌کنیم در بعضی شرایط خاص حتما درمان گوش درد را تحت نظر پزشک انجام دهید. از جمله:

 • اگر شما اخیرا سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها داشته‌اید و همزمان گوش درد پیدا کرده‌اید، ممکن است با برطرف شدن علائم عفونت تنفسی، گوش دردتان برطرف شود. اگر گوش درد برطرف نشد و احساس کاهش شنوایی و پرشدگی گوش در شما باقی مانده است، توصیه می‌کنیم حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر از زمان گوش درد چندین ساعت گذشته است و هنوز بهبودی پیدا نکرده‌اید.
 • اگر همراه گوش درد، تب و لرز پیدا کرده‌اید، احتمال دارد عفونت گوش مطرح باشد که مراجعه به پزشک الزامی است.
 • اگر به همراه گوش درد، از گوشتان مایع زردرنگ و یا خون خارج می‌شود؛ برای درمان گوش درد به پزشک مراجعه کنید و زمان را صرف اقدامات تسکین‌دهنده خانگی نکنید.
 • همراهی گوش درد با سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش، شما را نا آرام و بی‌قرار و تحمل گوش درد را برای شما ناخوشایند می‌کند. در این مورد، خود را برای امتحان کردن راهکارهای خانگی به زحمت نیاندازید؛ شما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر دچار درد نسبتا شدید در سر و گردن شده‌اید و احساس سفتی گردن و حالت تب و لرز پیدا کرده‌اید، همزمان گوش درد امان شما را بریده است؛ ما به شما توصیه شدید می‌کنیم زمان را از دست ندهید و برای درمان مناسب و بررسی‌های بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر اخیرا ضربه‌ای به سر و ناحیه گوشتان وارد شده است و اکنون دچار گوش درد شده‌اید، بهتر است توسط پزشک ابتدا معاینه کانال و پرده گوش شوید و سپس درمان گوش درد برای شما تجویز شود.

درمان گوش درد نوزادان و اطفال که بیشتر با نا آرامی و بی‌قراری کودک بروز می‌کند را به پزشک بسپارید و از اقدامات خانگی تسکین درد استفاده نکنید.

درمان خانگی گوش درد نوزاد

سخن آخر

شدت گوش درد مهم‌ترین عامل هدایت‌کننده شما در تصمیم‌گیری برای انتخاب روش درمان است. شاید شما ترجیح دهید که در شروع علائم گوش درد به راهکارهای تسکین‌دهنده خانگی بسنده کنید یا به دنبال درمان گوش درد تحت نظر پزشک بروید.

اگر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت و نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید؛ ممکن است توانایی بدنتان در مبارزه با عفونت‌ها کم شده باشد. در این شرایط درمان گوش درد توسط پزشک بر هر راه‌حل دیگری برای گوش درد برتری دارد.

اگر گوش درد شما جز مواردی بود که لازم است به پزشک مراجعه کنید و به هر دلیل امتناع کردید و خود را به تسکین‌دهنده‌های خانگی مشغول کردید؛ خطر بروز عوارضی همچون: آسیب پرده گوش و گسترش و انتشار عفونت گوش وجود دارد.

گوش درد مشکل شایعی است که بیشتر پزشکان با درمان آن آشنایی دارند. اما برای بررسی دقیق و تخصصی‌تر می‌توانید به متخصصان گوش، حلق و بینی مراجعه کنید تا در اسرع وقت بهبودی خود را به دست بیاورید.

در صورتی که شما هم از روش‌های درمان خانگی برای درمان گوش درد استفاده کرده‌اید، تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. همانطور که می‌دانید روش‌های درمان خانگی تجربی هستند؛ با اشتراک تجربه‌های خود به ما در بهبود این مقاله کمک کنید.
در صورتی که هرگونه سوالی از گوش درد و روش‌های درمان آن دارید در بخش پرسش و پاسخ انتهای همین مطلب از ما بپرسید؛ کارشناسان و پزشکان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منابع:

Every Day Health

WebMD

Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان خانگی گوش درد: راهکارهای ساده و کاربردی برای تسکین درد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

265 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من چند ساله مشکل گوش دارم شنواییم خیلی کم شده طوری که هر ساعت مجبورم بینیم رو بگیرم و نفسم رو حبس کنم بدم تو گوشم ولی بازم پشت گوشم گیر میکنه گوش بیرونی رو شتشتو دادم ولی داخل گوشم انگار عفونت داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 2. سلام . پدر من دیابت داره و ۲ روزه گوش چپش درد میکنه . داروخانه قطره گلیسیرین فنیکه داد دیشب استفاده کرد ولی امروز درد به زیر گوش و گردنش رسیده و میگه شنوایی و درد گوشش کمتر شده . بخاطر کرونا هم نمیاد دکتر چه راهکاری پیشنهاد میدید ؟

  • با سلام
   اگر امکان معاینه ندارند
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 3. سلام
  من چند ساعته که گوش سمت راستم درد میکنه به صورتی که توش صدای ضربان میاد و چند دقیقه ست که گوش سمت چپم هم درد گرفته. و در گلوم احساس تلخی میکنم.

  • با سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 4. سلام
  با عرض خسته نباشي خدمت تمام كادر پزشكي ايران
  با توجه به شرايط كنوني و ترس از مراجعه به درمانگاه
  مشكلي برام به وجود امده خواستم ببينم ميتونيد من رو هم راهنمايي بكنيد
  مدتي است گلوي من خشك شده بود
  بوي اسيد تقريبا يك ماه پيش استشمام كرده بودم
  الان اب دهنم رو خوب قورت نميدم
  زبانم برفكي شكل شده
  دو ساعتي هم هست كه گوش سمت راستم درد ميكنه
  دست ميزنم درد بدي داره و حس ميكنم داره كيپ ميشه
  در نظر داشته باشيد كه من دندون عقلم رو جراحي كردم
  قبل اين درد ها

  • سلام
   قطره بتامتازون هر ۱۲ ساعت ۲ قطره
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد تا ۱۰روز
   قرص تلفست و مونته لوکاست شب ها یک عدد
   و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق
   مصرف شود
   مایعات گرم فراوان مصرف شود و از مصرف ادویه و ترشیجات خودداری شود
   مصرف شود

 5. یک هفتست که گوش چپم گرفته و کیپ شده و درد وحشتناکی داره وتیر میکشه مدام،گاهی سرگیجه و سردرد دارم و گاهی سرم داغ میشه و احساس تب دارم،قطره سیپروفلوکساسین هر 8 ساعت میریزم،قطره اسید بوریک روزی ا بار نووفن هر 8 ساعت میخورم و قرص لووفلوکساسین روزی 1 بار ولی بعد یک هفته هیچ تاثیری نذاشتن و بخاطر کرونا دکتر متخصص نتونستم تو شهرمون پیدا کنم خیلی درد میکشم لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

 6. سلام من 18سالم هست دو روز که گوش سمت چپم درد میکنه و کمی گردن درد و سردرد گرفتم به دلیل کرونا به پزشک مراجعه نکردم و به داروخانه رفتم و درخواست دارو برای گوش درد کردم به من قرص آزیترومایسین 250 و قطره باکتی ماید 20 (سولفاستامید 20 درصد ) دادن قطره ای که دادن برای چشم هست ميخواستم ببینم مشکلی نداره از قطره استفاده کنم؟

 7. سلام دکتر حلق و بینی متخصص رفتم ولی هنوز هم گوش سمت چپم درد میکنه و دکتر گفته بهم که گوشت عفونت داره چکار کنم سریع تر خوب بشم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قرص نووفن هر ۸ ساعت یک عدد
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 8. سلام یه چند روزی هست گوش چپم درد می‌کنه قسمت غضروفش و داخلش دست میزنم بیشتر میشه دردش،حس می‌کنم داخلش خیسه و هیچ چرکیم خارج نمیشه
  به خاطر کرونا نمیخوام دکتر برم میشه راهنماییم کنید

  • سلام
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قرص نووفن شبی یک عدد
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۲ قطره
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 9. سلام چند روزی میشه که گوش سمت راستم درد خیلی بدی داره گوشم کیپ شده و صدای ضربانم را میشنوم.مایع ترشحی از گوشم خارج میشه.سه روز پیش به دکتر مراجعه کردم برام کپسول کو اموکسی کلاو ۶۲۵ نوشت دارم مصرف میکنم.همین طور قطره اوتیسپت مصرف میکنم ولی تاثیری نداره مجبورم هر ۴ ساعت دو تا قرص مسکن بخورم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   علاوه بر داروهای فوق
   کپسول آزیترومایسین ۲۵۰ شبی یک عدد مصرف شود تا ۶ روز

 10. سلام
  دو سه روزی میشه که گوش‌ راست ام درد میکنه در ابتدا داخل گوشم خارش پیدا کرد با انگشتم داخل گوشم کردم بعد ار چند دقیقه ای درد پیدا کرد و الان ام خوب نشده خودش درد نمیکنه وقتی به گوشم دست میزنم درد میکنه
  لطفا چیکار باید کنم
  ممنون

  • سلام
   قطره بتامتازون هر ۸ ساعت یک قطره
   قطره جنتامایسین هر ۸ ساعت یک قطره
   داخل گوش بریزید
   قرص ناپروکسن ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید

 11. سلام وقتتون بخیر
  یه مدت هست هر از گاهی یکی از گوش هام هر یکی دو دقیقه یک بار داخلش اصطلاحا تیر میکشه و ول میشه و چندین ساعت هم ادامه داره.
  اگه امکان داشته باشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام
   دوست عزیز
   اگر یک گوش شما این مشکل دارد باید معاینه از نظر پوسیدگی دندان انجام شود
   درد تیرکشنده لحظه ای بیشتر بعلت پوسیدگی دندان است
   میتوانید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۷ روز
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف کنید

 12. با سلام از دیروز گوشم کیپ هست بیشتر وقت ها هم ی دردی میگیره و ول میکنه دردش اونقدر نیست که نتونیم غذا بخورم یا اب دهن قورت بدم.وقتی که تکونش میدم برای چند ثانیه دیگه احساس کیپی نمیکنم و درست میشنوم اما بعد چند ثانیه دوباره کیپ میشه .لطفا راهنمای کنید .

  • با سلام
   دوست گرامی
   اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۲ قطره
   قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

   • درود. گوش چپ جرم گیری کردم حالا کمی مایع داره سنگین هست واحساس میکنم گوشم تنگ شده.کمی هم خارش داره.

    • سلام
     قطره بتامتازون هر ۱۲ ساعت ۲ قطره
     قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد تا ۱۰روز مصرف شود

 13. سلام من گوش چپم خیلی درد میکنه عمونمو بریده نمیدونم چیکار کنم گوشم کیپ میشه

  • با سلام
   دوست گرامی با توجه به اهمیت درد گوش لازم است معاینه شوید
   اما اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۲ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 14. سلام من الان یک هفته است که گوش درد دارم البته قبلا هم اینطور شده بودم دکتر بعد از یه سری آزمایشات فقط یه قطره به من داد که اسمش رو نمیدونم استفاده کردم و خوب شدم الان هم همونطور شدم اون موقع هم دکتر گفته بود که گوشم آب رفته چند روز اول دردم اینقدر زیاد بود که فکم هم درد میکرد و غذا خوردن هم برام سخت بود الان بعداز 6 روز بهتر شدم ولی وقتی شب میخوابم بعداز چند ساعت از درد گوش بیدار میشم چکار باید بکنم

 15. سلام ، هر دو گوشم سالی دو بار کاملا پر میشه از موم گوش به طوری که نمی شنوم و مجبور به جرم گیری گوش میشم و دکتر با ساکشن فقط موم که به رنگ سیاه در اومده رو خارج می کنه و هر بار فقط الکل سفید برام تجویز می کنه که بعد از حمام داخل گوش بریزم ، ولی دو ماه بعد از جرم گیری دوباره شروع به ترشح جرم می کنه ، می خواستم بدونم راه درمان چیه و علت ترشح زیاد جرم چیه که دکتر قادر به تشخیصش نیست در ضمن هر دو گوشم 10 ساله وزوز دائمی داره ، با تشکر

  • سلام
   دوست گرامی مقدار ترشح جرم گوش در افراد مختلف متفاوت است
   تنها کار لازم این است که از استفاده از گوش پاک کن و هر وسیله دیگر داخل گوش بپرهیزید

 16. سلام من تقریبا یه هفته گوشم درد میکنه حس میکنم گوش کیپه و خیلی هم درد میکنه داخل گوشم

  • با سلام
   دوست گرامی اگر امکان ویزیت ندارید داروهای زیر را مصرف کنید

   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد و
   قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 17. باسلام خانم۳۴ساله هستم ازتهران
  گوش سمت راستم احساس کیپ بودن وسوزش میکنم بطوریکه صدای سوسو تو گوشم میپیچه با این شرایط کرونا هم نمیتونم دکتر برم لطفا میشه اگر دارویی باید استفاده کنم تا تسکین پیداکنه گوشم راهنماییم کنید متشکرم

  • با سلام
   دوست عزیز درصورتی که امکان ویزیت ندارید داروهای زیر را مصرف کتید
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین قطره بتامتازون هر ۱۲ ساعت ۲ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر۱۲ ساعت یک عدد
   و قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 18. سلام من تقریباً ۲ هفته پیش آب رفت تو گوشم بعد از دو روز گوشم کیپ شد کمی درد داشت و بی حال بودم رفتم دکتر بهم گفت گوشم عفونت کرده بهم آموکسی کلاو ۶۲۵ و با دو قطره میکساکورت و دیکسون دگزامتازون ۰/۱ درصد به همراه ۱ قرص که برای باز شدن گوش بود مصرف کردم اما کمی نا منظم البته کپسول هارو خوردم و بعد ۴ روز ادامه ندادم چون بهتر شده بودم . ولی الان ۲ رووزه که درده شدید و کلافه کننده ای دارم توی گوشم و پیشت گوش و پایین کوشم. باید چیکار کنم ؟

  • سلام
   دوست عزیز
   همان داروهای قبلی به طور مرتب برای ۱۰ روز مصرف شود
   قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 19. سلام من گوش سمت چپم بعضی موقع ها صدای نبض زدن میاد مودام و بعضی وقت ها داخل گوش میخاره چه کار کنم ؟سپاساز الکل بریکه وچند قطره وقرص استفاده کردم و پیش چند دکتر رفتم ولی هنوز ناراحت هستم از گوش

  • سلام
   دوست گرامی از قطره کلوتریمازول هر۸ ساعت ۲ قطره تا دو هفته استفاده کنید

 20. سلام من گوشدرد دارم وگوشم باد کرده ودردبدی داره ونمیتونم غذا هم نمیتونم بخورم

  • سلام
   قرص ایبوپروفن ۴۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد میل کنید

   قرص کواموکسی کلاو ۶۲۵ میلی هر ۸ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف کنید

 21. با سلام من یک روزه گوش سمت چپم هیچی نمیشنوه و صدای دریا و باد توش میپیچه البته این هم بگم که دندان های من ارتودنسی هست و گوش من هم توش خیلی کثیفه گقتم شاید بخواطر این ها باشه گوش من هیچ دردی ندارد فقط هیچی نمیشنوم و صدای بادو دریا توش میپیچه سن من هم ۱۳ سال پسر هستم . با تشکر

  • سلام
   احتمالا به دلیل تجمع جرم گوش می باشد
   قطره گلیسیرین فنیکه هر ۶ ساعت ۳ قطره در گوش انداخته و بعد از ۴-۵ روز جهت شست و شو یا ساکشن ترشحات گوش به پزشک مراجعه کنید

 22. سلام
  من چند روز موقعی که اب دهنم و قورت میدم همزمان گلو و گوش سمت راست درد میگیره
  دندون عقل همون سمتمم دراومده ولی خود دندون دردی نداره یعنی ممکن از دندون باشه این درد؟

 23. سلام من سه هفته است که گوش دردم .از روش های خانگی استفاده کردم خوب نشدم دردش خیلی شدیده که حتی زیر گوشم ورم دارد این دردباعث شده بالای چشمم ازمسکنم استفاده میکنم برای رفع درد ولی جواب نمیده صبی به دکتر مراجعه کردم آموکسی کلاو دادن .

  • با سلام
   دوست گرامی جهت درمان
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۴ روز
   و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۳ قطره در گوش
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 24. سلام ، دو هفته پیش گوش چپم کیپ شد گلیسیرین فنیکه ریختم با آب شستشو دادم باز شد شب ها که می خوابم مایع سفید بیرون میاد و درد کمی داره

  • سلام
   دوست عزیز
   گوش باید معاینه شود تا وجود نوع عفونت (قارچی یا باکتریایی) و یا وجود عفونت داخلی گوش بررسی شود
   اگر اصلا امکان ویزیت ندارید
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یک عدد تا ۱۰ روز
   قطره کلوتریمازول و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۲ قطره در گوش ریخته شود

 25. سلام من چند روز میشه دندانم را اعصاب کشی کردم فعلا یک طرف صورت تا گوشم درد میکند بحصوص گوشم یک یک بار دردش شدید، میشه بگید تقصیر دندانم است یا نی

  • سلام
   بله میتواند از دندان باشد
   قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ و مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   و قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود

 26. سلام خسته نباشید.خواهش میکنم واضح به سوالم جواب بدید.مادرم لاله ی گوشش دردمیکنه غضروف گوشش از بالا به شدت و دردوحشتناکی داره.باهیچ مسکنی هم آروم نمیشه.نه عفونت داره و نه مشکلی چون نوار گوش سی تی اسکن و ام آر آی هم ازش گرفته شده.دوماه پیش دکتر براش قرص بتاهیستیسین و اس سیتالوپرام نوشت.ولی بی فایده.توروخدا ما چیکار کنیم یه دارویی معرفی کنید تا دردگوشش آروم بشه

 27. سلام . من چند روز هست که حالت اسیدی معده و ترش کردن دارم و هم زمان هم گوش سمت راستم هم همان حالت اسیدی معده را دارد و درون گوشم هم میسوزه . میشه راهنمایی کنید . با تشکر

  • سلام
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب ها قبل از خواب یک قاشق مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید
   حداقل ۴۵ دقیقه بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 28. سلام،وقت بخیر.
  چند روزی هست گوشام خیلی درد میگیره جوری که سر درد میگیرم،داخل گوشم انگار خیسه،قطره اوتیسپت گذاشتم زیاد اثر نکرد،قرص آموکسی کلاو یه جعبه کامل رو‌ مصرف کردم بهتر شد ولی خوب خوب نشد الان دوباره دردش داره شروع میشه،بازم آموکسی کلاو بخورم؟
  آقا هستم ۳۰ سالمه

  • سلام
   قرص آموکسی کلاو ۶۲۵ باید تا ۱۰ الی ۱۴ روز هر ۸ ساعت یک عدد مصرف شود

   • سلام من ار ديشب گوش چپم و قسمت چپ گلوم درد ميكنه
    ضمنا چند روز پيش پشت لاله گوشم خاروندم و مقداري چرك بدبو اومد توي آينه هم كه نگاه كردم چيزي نبود
    الان براي گوش دردم رفتم داروخانه بهم دارو نداد
    تو اين اوضاع ميترسم برم دكتر يه درد ديگه هم بگيرم

    • با سلام
     کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
     و قرص نووفن شبی یک عدد
     و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت یک قاشق تا ۵ روز
     و در صورت کیپ بودن گوش قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر