درمان خانگی گوش درد؛ راه کارهای ساده و سریع (به‌همراه ویدیو)

خلاصه این مقاله را بشنوید

گستره مطالب در مورد درمان خانگی گوش درد، بسیار وسیع است. گوش درد، نوعی درد تیز است که اگر شدید شود تعادل فرد را بهم می‌ریزد. روش‌های زیادی برای درمان گوش درد در خانه وجود دارد. این روش‌ها شامل، استفاده از قطره گوش، کمپرس سرد یا گرم، انجام تمرینات ورزشی، ماساژ درمانی، استفاده از گلاب، نمک، روغن زیتون، سیر و زنجبیل است.
البته برای درمان گوش در منزل، روش‌های دیگری نیز وجود دارد. از‌این‌رو، برای بررسی دقیق‌تر این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر را به بررسی کامل این موضوع اختصاص داده‌ایم.
برای خواندن این مطلب به ۵ دقیقه زمان نیاز دارید.
همچنین، اگر سوالی داشتید می‌توانید در انتهای مطلب و در بخش نظرات مطرح کنید تا پزشک پاسخ دهد.

استفاده از کمپرس سرد یا گرم

استفاده از کمپرس سرد یا گرم و همچنین استفاده از دستمال یا حوله گرم، اقدام مناسبی است. این اقدام هم برای بزرگسالان و هم اطفال قابل استفاده است. زمانی که گوش درد داشتید، کمپرس‌ها را روی گوشی که درد می‌کند به‌مدت چند دقیقه نگه دارید. توجه به این نکته ضروری است، که یخ را به‌طور مستقیم روی گوش خود نگذارید؛ چون احتمال دارد سرمای یبش از‌ اندازه به گوش‌تان آسیب برساند. در مورد کمپرس آب گرم نیز همین موضوع صادق است.
نکته! بهتر است ابتدا به‌مدت ۱۰ دقیقه، از کمپرس سرد استفاده کنید؛‌ سپس کمپرس گرم را جایگزین کنید.

کمپرس سرد یا گرم

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن)

آب اکسیژنه (پراکسید هیدروژن)، یک اکسنده متداول است که کاربرد‌های زیادی دارد. برای مثال، برای شست‌وشو و ضدعفونی کردن جراحات سطحی بسیار موثر است. همچنین خاصیت سفید‌کنندگی نیز دارد. برخی افراد از ان برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده می‌کنند. اما در حالت کلی،‌ پراکسید هیدروژن سال‌هاست که به‌عنوان یک روش طبیعی برای درمان درد گوش سمت چپ کاربرد دارد. برای استفاده کافیست با قطره‌چکان، چند قطره پراکسید هیدروژن در گوشتان بریزید. سپس در صورت لزوم، چند ساعت بعد دوباره این کار را تکرار کنید. آب اکسیژنه، هم توانایی پاک‌کنندگی دارد و هم مواد داخل گوش را تخلیه می‌کند. این روش را اگر درست اجرا کنید، گوش درد شما خیلی سریع رفع می‌شود. 

در ویدیوی درمان خانگی گوش درد به بررسی این عارضه و درمان آن پرداخته‌ایم:

play-rounded-fill

مصرف دارو‌های بدون نسخه

مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن درد گوش را تسکین می‌دهند. همچنین داروهای ضدالتهابی استروئیدی (NSAID) مانند آسپرین نیز درد گوش را کم می‌کنند؛ البته این تاثیر موقت است. توجه داشته باشید، که مصرف بسیاری از دارو‌های بدون نسخه برای همه مناسب نیست. برای مثال، افرادی که در گذشته پرده گوش آنها پاره شده است، یا یکسری عمل‌های جراحی روی گوش خود انجام داده‌اند. همچنین افرادی که به‌هردلیلی دارو‌های دیگری مصرف می‌کنند، باید با پزشک خود مشورت کنند تا از تداخل‌های دارویی آگاه شوند.
فراموش نکنید که برای درمان گوش درد کودکان و نوزادان نیز هرگز بدون مشورت پزشک از دارو‌ها استفاده نکنید.

تمرینات ورزشی 

گهگاه با انجام یکسری حرکات ورزشی مناسب ناحیه گردن، فشار موجود در کانال گوش کاهش مي‌یابد و درد کوش کمی تسکین می‌یابد. اگر می‌خواهید با انجام ورزش گوش درد خود را کاهش دهید، چنین عمل کنید. ابتدا سعی کنید که  پاهای خود را روی زمین قرار بدهید؛ سپس سر و گردن خود را آرام به سمت راست، و بعد به سمت چپ بچرخانید. ( به‌صورتی که سرتان به موازات شانه‌هایتان قرار بگیرد). در نهایت، شانه‌های خود را بالا بیاورید؛ سپس به‌آرامی شانه هر طرف را به گوش همان طرف برسانید. تمرینات دیگری نیز در این خصوص وجود دارند. اما موثرترین سبک همین مورد است. 

انجام تمرینات ورزشی

کنترل میزان فشار بر گوش در خواب

بعضی اشکال یا شیوه‌های خوابیدن، گوش درد را تشدید می‌کنند. خصوصا اگر گوش با عفونت درگیر شده باشد. درمقابل بعضی دیگر از اشکال خوابیدن، گوش درد را تسکین می‌دهند. بهتر است براس تسکین گوش درد، هنگام خواب گوش آسیب‌دیده و عفونی را روی بالش قرار ندهید. همچنین سعی کنید روی دو بالش بخوابید. این حالت هم موجب می‌شود که سرشما درموقعیت بالاتری قرار بگیرد؛ او هم به خشک شدن سریع‌تر گوشتان  کمک می‌کند. فراموش نکنید که شیوه‌های خوابیدن در این خصوص اهمیت بسیار زیادی دارند. 

ماساژدرمانی

انجام ماساژهای ملایم، برای گوش درد‌هایی که از فک یا دندان ناشی می‌شوند بسیار موثرند. هنگام وقوع گوش درد، می‌توانید با انجام ماساژ در نواحی مذکور درد خود را تسکین دهید. برای مثال، اگر درد پشت گوش خود درد احساس می‌کنید، سعی کنید عضلات فک و گردن خود را ماساژ دهید.
همچنین دست خود را از بالا به پایین روی این نواحی بکشید. هنگامی که می‌کشید فشار دهید تا درد شما تسکین یابد. این نوع ماساژ ممکن است در جهت تخلیه مایع اضافی گوش موثر باشد و از تشدید درد گوش جلوگیری کند.

قطره گوش 

قطره‌های گوش، فشار ناشی از مایع را کاهش می‌دهند؛ همچنین جرم گوش را پاکسازی می‌کنند. قطره‌های گوش یک روش موقت برای درمان گوش درد هستند. یعنی شما فقط برای چند روز می‌توانید روی آنها حساب کنید. اگر بعد از چند روز استفاده درد شما رفع نشد، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از این قطره‌ها برای کودکان، حتما با پزشک مشورت کنید. اما در حالت کلی، استفاده از قطره گوش روشی سریع و پربازده برای کاهش درد گوش است.  
نکته! در دو حالت نباید از قطره گوش استفاده کنید؛ نخست زمانی که پرده گوش شما پاره شده است. دوم؛ زمانی که روی گوش داخلی خود جراحی انجام داده باشید. 

زنجبیل

زنجبیل، نوعی گیاه گلدار است که ترکیبات آن شامل کربوهیدرات، پروتئین، چربی کم و فیبر است. جالب است بدانید که خاصیت درمانی زنجبیل را برای اولین بار، یک پزشک یونانی به نام دیوسکوریدس ثبت کرد. زنجبیل خواص ضدالتهابی دارد؛ برای درمان گوش درد با کمک زنجبیل، می‌توانید آب آن را در ترکیب با روغن زیتون روی مجرای گوش خارجی خود اعمال کنید. لازم به‌ذکر است که ترکیب زنجبیل با عسل نیز می‌تواند مفید باشد. 
برای تهیه آب زنجبیل، مقداری زنجبیل تازه را به‌صورت ورقه‌ای برش دهید؛ سپس آن را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب جوش قرار دهید. در مرحله بعد، پارچه‌ای را با آب زنجبیل خیس کنید و آن را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی گوش آسیب دیده قرار دهید. توجه داشته باشید که هرگز این مایع را داخل گوش خود نریزید. 

زنجبیل

استفاده از سیر

سیر یک روش درمانی طبیعی برای گوش درد است؛‌ از‌این‌رو، هزاران سال است که طرفداران طب سنتی از خاصیت‌های درمانی آن بهره می‌برند. علت اصلی مفید بودن سیر، وجود یک ماده به‌نام آلیسین در ترکیب آن است. آلیسین، یک ترکیب طبیعی سولفوری است که خواص آنتی‌بیوتیکی بی‌شماری دارد. برای مثال، ضد ویروس، ضد انگل، ضد باکتری و ضد قارچ است.
همچنین آلیسین، یک ترکیب روغنی با رنگ زرد روشن است که به‌آن روغن سیر نیز گفته می‌شود. از‌این‌رو سیر در اغلب موارد، درمانی قطعی و بی‌ضرر برای گوش درد است. اما نکته مهمی که درمورد سیر وجود دارد، این است که ممکن است با یکسری از دارو‌های انتی‌بیوتیکی تداخل ایجاد کند. پس بهتر است پیش از مصرف آن، با پزشک مشورت کنید.

استفاده از سیر

نمک

نمک، این ماده معدنی از مهم‌ترین املاح‌هایی است که در غذای روزانه انسان به‌کار می‌رود. در علم شیمی به آن سدیم کلرید می‌گویند؛ چون از سدیم و کلر ساخته می‌شود. نمک خاصیت آنتی‌بیوتیکی و ضدعفونی کننده دارد. از‌این‌رو، برای درمان گوش درد نیز از نمک استفاده می‌شود. همچنین، آب‌ نمک به‌عنوان راهی موثر برای کاهش التهاب شناخته شده است و ممکن است برای درمان خانگی گوش درد و عفونت گوش هم کارساز باشد. فقط توجه داشته باشید که آب نمک را داخل گوش خود نریزید؛‌ بلکه یک قاشق چایخوری نمک را به یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و سپس و آن را برای چند دقیقه غرغره کنید. درمان گوش درد با نمک یک روش سنتی است که از زمان‌های قدیم استفاده می‌شود. 

گلاب

گلاب، مایعی است که از تقطیر گل محمدی با بخار آب حاصل می‌شود. همچنین یک رایحه طبیعی است که از‌آن به عنوان جایگزین برای عطر‌های حاوی مواد شیمیایی استفاده می‌شود. گلاب خواص درمانی زیادی دارد. برای مثال، ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد درد، ضدتشنج و ضد برونشیت است. گلاب خواص ضد‌عفونی‌کننده نیز دارد؛ از این جهت برای تقویت سیستم ایمنی نیز مناسب است. همچنین از آنجایی که خاصیت آنتی‌بیوتیکی نیز دارد، برای درمان درد گوش نیز مناسب است. با اینحال، بهتر است بدانید که درمان گوش درد با گلاب فقط نقش مسکن را دارد. یعنی برای مواردی مانند عفونت گوش بی‌تاثیر است.

استفاده از سشوار

گهگاه، گوش‌ها به‌دلیل فرورفتن آب در داخل آنها کیپ و دردناک می‌شوند. برای اینکه درد گوش خود را تسکین دهید، وقتی گوش رو به پایین است، لاله گوش را در جهات مختلف بکشید تا به تخلیه آب کمک کنید. بعد از انجام این کار اگر آب گوش تخلیه نشد، می‌توانید از سشوار برای حرکت دادن هوا در داخل مجرای گوش خود استفاده کنید.
برای این کار، ابتدا سشوار را روی پایین‌تر سرعت و کمترین درجه حرارت تنظیم کنید؛ سپس با فاصله مناسب، سشوار را تا ۵ دقیقه مقابل گوش خود بگیرید. توجه داشته باشید که گوش خود را نسوزانید. این اقدام هم گوش شما را خشک می‌کند و هم گوش درد شما را تسکین می‌دهد.

استفاده از سشوار
سشوار به‌شما کمک می‌کند تا آب باقی مانده در گوش خود را خشک کنید

روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون، یک روش بسیار قدیمی و غیرعلمی است. با‌‌این‌حال، آکادمی اطفال آمریکا معتقد است که استفاده از چند قطره روغن زیتون گرم، برای درمان گوش درد نسبتا موثر است.
بعضی ازمنابع نیز، می‌گویند که برای درمان خانگی گوش درد و کیپ‌شدن گوش، می‌توان چند قطره روغن زیتون را درون گوش ریخت. دقت کنید که چنین توصیه‌هایی فقط از نظر تجربی و در مواردی مفید بوده‌اند.اما باز اعلام می‌کنیم که پشتوانه علمی درستی ندارند

درمان خانگی گوش درد بعد از استخر 

شناگران یا افرادی که به‌طور مرتب به استخر می‌روند، ممکن است گوش درد را به‌صورت روتین تجربه کنند. به‌این دلیل که هنگام شنا، آب به داخل گوش فرد وارد می‌شود و بعد از شنا فرد در ناحیه گوش خود درد احساس می‌کند. در این حالت، ابتدا برای خشک کردن آب داخل گوش می‌توانید از سشوار استفاده کنید. سپس اگر گوش درد رفع نشد، می‌توانید کمپرس سرد و همچنین مصرف دارو‌ها را امتحان کنید.
اما در برخی موارد، ماجرا به‌ این سادگی نیست؛ اگر شناگر هستید، حتما در مورد بیماری گوش شناگر اطلاعات کافی دارید. حتی ممکن است آن را تجربه کرده باشید. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که آب آلوده در گوش فرد باقی بماند. اگر آب آلوده زمان زیادی در گوش باقی بماند، گوش عفونت می‌کند. علائم این بیماری در ابتدا خفیف است؛‌ اما اگر درمان نشود، این علائم با گذشت چند روز شدید می‌شوند. به‌طوری که کانال گوش به یک محیط مناسب برای رشد میکروب‌ها تبدیل می‌شود. برای اینکه از بروز این بیماری پیش‌گیری کنید، انجام اقدامات زیر ضروری است:

 • گوش‌های خود را تا جایی که می‌توانید خشک نگه دارید؛
 • هنگام شنا یا حمام، از گوش‌گیر مخصوص استفاده کنید؛
 • از تمیز بودن آب استخر اطمینان لازم را کسب کنید.

در صورتی که با انجام اقدامات مذکور، نتوانستید این بیماری را درمان کنید، بدیهی است که باید به یک پزشک با تخصص گوش، حلق، بینی مراجعه کنید و اقدامات درمانی تخصصی‌تری را در پیش بگیرید.

درمان گوش درد در بارداری

درمان خانگی گوش درد بارداری

گوش درد دوران بارداری، به‌دلیل تغییراتی است که در بدن رخ می‌دهد. برای مثال اگر شما باردار هستید، قلب شما برای پمپاژ خون، اکسیژن و مایعات ضروری در کل بدن سخت فعالیت می‌کند. اگر این مایعات در داخل گوش تجمع کنند، منجر به بروز عفونت و درد در گوش شما خواهد شد. همچنین دلایلی دیگر مانند تغییرات هورمونی یا ضعف سیستم ایمنی نیز می‌تواند دلیل بروز گوش درد باشد.
شما برای درمان گوش درد، می‌توانید با مشورت گرفتن از پزشک خود از روش‌های درمانی که تاکنون ذکر کردیم بهره ببرید. توجه داشته باشید که گوش درد‌های دوران بارداری، خودبه‌خود رفع می‌شوند. بااین‌حال اگر نگران هستید، دریافت مشاوره از پزشک خود خالی ازلطف نیست.

برای درمان خانگی گوش درد نباید بی‌اجازه دکتر اقدام کنید. در واقع، اگر می‌خواهید مسکن یا دارویی استفاده کنید، باید نظر پزشک را جویا شوید. استفاده از حوله گرم و قراردادن آن روی گوش ایده بهتری است. البته اگر دلیل گوش‌درد جدی است، هرگز خوددرمانی نکنید. در این شرایط، هرچه‌سریع‌تر با یک متخصص گوش و حلق و بینی ملاقات کنید تا ارزیابی دقیق‌تر صورت بگیرد. شما در هر شهری از ایران، می‌توانید بهترین متخصص گوش شهر خود را پیدا کنید. برای مثال اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید از میان 161 دکتر گوش تهران از پزشک مورد نظر خود نوبت دریافت کرده و توسط او ویزیت شوید.

درمان گوش درد کودکان در منزل

گوش درد و عفونت گوش در نوزادان و کودکان امری رایج است. این مشکلات ممکن است با سرماخوردگی شروع شود. دراین حالت، احتمال دارد که پزشک، برای درمان عفونت گوش نوزاد آنتی‌بیوتیک تجویز کند. زیرا به‌طورمعمول برای کودکان زیر ۶ ماه آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. همچنین همراه آنتی‌بیوتیک، دارو‌هایی را برای درمان درد گوش و تب کودک نیز تجویز می‌کند. فراموش نکنید که دارو‌ها را دقیقا مطالق دستور‌العمل پزشک به کودک خود بدهید. چون گوش درد کودکان را باید جدی گرفت. 
در مورد درمان خانگی گوش درد نوزادان و کودکان، می‌توانید از استامینوفین یا ایبوپروفن نیز استفاده کنید (ایبوپروفن در صورتی که بالای ۶ ماه باشد). همچنین می‌توانید یک پارچه گرم روی گوش او قرار بدهید. در نهایت سعی کنید کودک استراحت کافی داشته باشد. همچنین جالب است بدانید که، شیر مادر برای درمان خانگی گوش درد در کودکان بسیار موثر است. 

یک مقاله معتبر در سایت موسسه ملی سلامت آمریکا چنین می‌گوید:

بیشتر عفونت‌های گوش در کودکان، پیش از زبان باز کردن اتفاق می‌افتد. کودکان هنگام گوش درد، گوش‌های خود را می‌کشند، گریه می‌کنند، مشکل خواب دارند و در شنیدن صدا‌های آرام نیز مشکل دارند.

همچنین توجه داشته باشید، که اگر فرزند شما هنوز زبان کرده است، شما می‌توانید بر اساس یکسری علائم و نشانه‌هایی که در رفتار کودک وجود دارد، گوش درد او را متوجه شوید. 

درمان گوش درد کودکان در منزل

درمان خانگی فوری گوش درد

راه‌های درمانی فوری برای گوش درد زیادند. برای مثال آدامس جویدن، روشی سریع درمان خانگی برای گوش درد است. البته اگر گوش درد بزرگسالان سطحی باشد، در صورت جویدن آدامس کاهش می‌باید. آدامس جویدن به‌نوعی یک ورزش است که فک را روغن‌کاری می‌کند. از‌این‌رو، گوش درد را نیز خیلی سریع تسکین می‌دهد. روش درمان فوری دیگر، انجام تکنیک حواس‌پرتی است. این تکنیک مخصوصا برای گوش درد کودکان نیز بسیار موثر است. 

هنگامی که احساس گوش درد دارید، سعی کنید حواس خود را از دردی که تحمل می‌کنید پرت کنید. سپس روی یک موضوع دیگری تمرکز کنید. این اقدام به‌نوعی مغز شما را گول می‌زند تا از ادراک درد فاصله بگیرد. شاید هنگام خواندن به‌نظرتان عجیب بیاید، ولی برای اینکه مطمئن شوید این روش درمانی فوری کارساز است، پیشنهاد می‌کنیم حتما این سبک را امتحان کنید. 

درمان خانگی گوش درد ناشی از دندان درد

حفظ بهداشت دهان و دندان، یکی از مهم‌ترین اقدامات در مورد مراقبت از سلامتی است. متاسفانه بسیاری از مردم نمی‌دانند که علایم به ظاهر غیر مرتبط، می‌توانند نشانه یک مشکل جدی در مورد دندان‌ها باشد. در جدول زیر، می‌خواهیم پنج مورد مهم را که موجب بروز گوش درد می‌شوند بررسی کنیم. سپس در مورد درمان خانگی این مشکلات صحبت کنیم:‌

نام مشکلتوضیح کلیاقدامات لازم در جهت رفع مشکل
عفونت دندانتجمع باکتری روی دندان و حرکت باکتری‌ها به سمت ریشهبرای پیشگیری مسواک بزنید، در صورت وقوع به دندان‌پزشک مراجعه کنید
آبسه دندان رسیدن عفونت به ریشه، نفوذ عفونت به درونی‌ترین لایه دندانمراجعه سریع به دندان‌پزشک
کرم‌خوردگی دندانقرار گرفتن دندان در معرض مواد قندیکاهش مصرف مواد قندی، مراجعه به دندان‌پزشک
اختلال‌ مفصل فکی گیجگاهیدشواری هنگام غذا خوردن، بروز درد صورت و فک مراجعه به دندان‌پزشک، انجام جراحی
سائیدگی دنداناز بین رفتن مینای دندان به‌مرور زمانمراقبت از دندان‌ها، نخوردن بعضی از خوراکی‌ها، مراجعه به دندان‌پزشک

هرکدام ازاین موارد، عامل بروز دندان درد هستند. دندان درد اگر شدید باشد، به‌سمت فک و گوش‌ها نیز امتداد می‌یابد. برای جلوگیری از این مشکلات، باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید؛ از نخ دندان استفاده کنید و هرچند ماه یکبار برای چکاپ به دندان‌پزشک مراجعه کنید. برای درمان گوش درد ناشی از دندان درد، ابتدا باید منبع دندان درد رفع شود.

 

چه زمانی برای درمان خانگی گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

چه زمانی برای درمان خانگی گوش درد به پزشک مراجعه کنیم؟

شدت گوش درد، مهم‌ترین عامل هدایت‌کننده شما برای انتخاب روش درمان است. شاید بخواهید که هنگام بروز علائم گوش درد، به راهکارهای تسکین‌دهنده خانگی بسنده کنید؛ یا به‌سراغ کمک‌های تخصص‌تر بروید. این موضوع به‌طور کامل با شدت درد شما و صدالبته علت بروز درد مرتبط است. برای مثال، اگر به بیماری‌هایی از قبیل دیابت و نقص سیستم ایمنی مبتلا هستید؛ ممکن است توانایی بدنتان در مبارزه با عفونت‌ها کم شده باشد. در این شرایط درمان گوش درد به کمک پزشک بر هر راه‌حل دیگری برتری دارد.

به طور کلی، انجام درمان‌های خانگی در کاهش درد گوش موثرند. اما در‌صورتی که علت گوش درد شما یا کودکتان، وجود یک بیماری مهم مانند عفونت گوش باشد، باید بدون فوت وقت به دکتر گوش مراجعه کنید. درغیراینصورت، ممکن است در آینده با عوارض‌های تهدید‌کننده مواجهه شوید. جدا از این موارد، چند حالت بسیار مهم و جدی در این موضوع وجود دارند که باهم بررسی می‌کنیم:

 • درد شدید سر و گردن
 • احساس سفت‌شدن گردن 
 • بروز تب‌ و لرز
 • ابتلا به سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها
 • بروز سرگیجه
 • کاهش شنوایی و وزوز گوش
 • خروج مایع زردرنگ یا خون از گوش
 • طولانی‌شدن زمان گوش‌ درد
 • پارگی گوش 

همچنین توجه داشته باشید که درمان خانگی گوش درد، در صورتی که منشا درد «ضربه» باشد هرگز کارساز نیست. چون در این وضعیت نیز باید به پزشک مراجعه کنید تا از بروز عوارض خطرناک دیگر جلوگیری شود. از طرفی هم فراموش نکنید که درمان گوش درد در خانه در مورد نوزادان و اطفال هم چندان کارساز نیست. بهتر است این مرحله  را هم به پزشک بسپارید و از اقدامات خانگی تسکین درد استفاده نکنید. حتی داروی گیاهی ضددرد نیز برای چنین مواردی توصیه نمی‌شود.  از طرفی، درمان گوش درد در منزل با اینکه یک روش سنتی و کارساز است، اما نباید این سبک را قربانی سبک‌های علمی و پزشکی کنیم؛ ابتدا باید از وضعیت جسمانی و شرایط بدنی خود اطلاعات کافی داشته باشیم، تا مسیر درمان را درست انتخاب کنیم. 

اگر شما نیز احساس گوش درد دارید، می‌توانید به‌صورت آنلاین از پزشکان ما در مجله نوبت بگیرید. 

سوالات متداول درمان خانگی گوش درد

بروز درد شدید سروگردن، احساس سفت‌شدن گردن و بروز تب‌ولرز، ابتلا به سرماخوردگی و عفونت دستگاه تنفسی و ریه‌ها، بروز سرگیجه، کاهش شنوایی و وزوز گوش، واردشدن ضربه به ناحیه سرو گردن و گوش، خروج مایع زردرنگ یا خون از گوش، طولانی‌شدن مدت گوش‌درد و پارگی گوش 

استفاده از آب‌اکسیژنه برای رفع مسدودی گوش در بعضی موارد کاربرد دارد.

منابع:

Every Day Health

WebMD

Health Line

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
409 نظرات
 1. بهار می گوید

  من دوهفته پیش عفونت گلوی زیاد داشتم اموکسی کلاو 20 عدد خوردم بعد دوهفته حالا عفونت ندارم ولی میخام اب دهنمو قورت بدم گوشم درد میگیره جوریکه نمیتونم شب بخابم از دردش چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام‌عزیزم
   لازمه با اتوسکوپ گوشتون معاینه شه از نظر عفونت داخلی و گوش خارجی
   صرفا جهت تسکین موقت درد غرغره دهانشویه و یا غرغره شربت دیفن هیدرامین کمک کنندس اما درمان اصلی نیست
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 2. آرمین می گوید

  سلام من گوشم سیلی خورده درد نداشتم موقعه سیلی فقدر گوشم سوت کشید قرمز شد پنج دیقه سرگیجه دارم تموم شد من وسواسم دارم وختی ضربه به گوشم میخوره حتما باید برم دکتر یه ظربه کوچیکم همینه احساس میکنم کم شنوا شدم موقعه سیلی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتر است پرده گوش معاینه شود
   به متخصص گوش حلق بینی یا
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 3. dshtyhkymh079@gmail.com می گوید

  من خودم هم عفونت گوش هم درد شدید هم پرده ای بود روغن کرچک با زیتون یه کم نمک مخلوت کردم فقط یک قطره درگوش ریختم چندساله راحت شدم معجزه میکنه داروگیاهی موفق باشید

 4. سورنا ورهرام می گوید

  سلام خسته نباشید من ۳ روز گوش درد دارم دوتا گوشام خیلی درد می کرد بعد رفتم دارو خانه یک قطر گوش داد ویک قطر چشم داد من این دو تار ریختم توگوشم یکی خب شد ولی یکم درد دار ولی کی گوشام خوب نشده وهرچه قطر می ریزم خوب نمی شه کنمپرس گرم می زارم دردش می خواب چیکار کنم خوب شه…

 5. ابوالفضل رحمانی می گوید

  سلام من 4روز گوشم درد میکنه دیروز رفتم دکتر عمومی قطره و قرس داد و ی امپول مسکن هم زدم کوشم خیلی درد میکنه و احساس میکنم فاصله ش مثل اون کوشم نیست انگار کوشمو کشیدن به سمت خودشون چیکار کنم

 6. Zahra می گوید

  سلام خسته نباشید
  من از ۳ ماه پیش گوش سنت چپم درد میکنه و اول پیش دکتر عمومی رفتم و خوب نشدم و رفتم پیش دکتر گوش
  حلق بینی و گفتن عفونت داره و سفیکسیم و بتازونیت و کلرفنیل تجویز کردن و بعد از مصرف دارو ها بعد ی مدت باز شروع کرده و همچنان درد دارم و نگرانم بابتش بنظرتون مشکلی هست ک خوب نمیشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکنه عفونت به طور کامل درمان نشده باشه یا با استحمام تشدید شده باشه
   بهتره مجددا به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 7. masoumeh7000070000@gmail.com می گوید

  سلام دلیل سرگیجه، به خاطر گوش، از چیه؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بخاطر التهاب و حرکت مژک های داخل گوش که وظیفه حفظ تعادل رو دارن

   1. سمیع می گوید

    سلام من گوشمو با گوش پاک کن خاروندم ولی بعد از چتد دقیقه ای قسمت پائین گوشم درد گرفته باید چیکار کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     اگر قسمت خارجی و پایین گوش هست و درد خفیفه و ترشح نداره فعلا کاری لازم نیست در غیر اینصورت معاینه لازمه

 8. یاسمن می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۲ روزه گوش درد شدید دارم جوری ک نمیتونم چیزی بخورم امروز رفتم پزشک عمومی گف عفونت کرده قطره بتامتازون وسیپلکس داد ولی انقد دردش زیاده به خودم میپیچم.البته فک میکنم کروناهم گرفتم تمام علائمشو دارم.لازمه به متخصص مراجعه کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر سایر علایم کرونا رو دارین مجدد ویزیت شین

 9. پریا می گوید

  سلام خسته نباشید من رفتم دکتر برای گوش دردم بهم گفتش ک عفونت کرده برام دوتا امپول پنسلین داد و قطره سیپلکس بتامتازون ولی خیلی گوش درده شدیدی دارم یک روزه درمان رو شروع کردم ولی در حدی درد میکنه ک واقعا گریه میکنم بنظرتون لازمه بازم به متخصص مراجعه کنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت
   و قرص ناپروکسن ۲۵۰ برای کاهش درد کمک کنندن

  2. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر متخصص گوش حلق بینی مراجعه کرده بودین خیر لازم نیست
   در غیر اینصورت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

   1. فاطمه انصاری می گوید

    سلام
    بچه کوچیکم ۲ سالشه چند روزه تب داره و گوشش هم درد میکنه اصلا چیزی نمیخوره پد گرم کننده و روغن زیتون هم استفاده کردم ولی جواب نداد باید به دکتر مراجعه کنم؟؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام عزیز
     معلومه که برای شیرخوار ۲ ساله به همراه تب باید سریع مراجعه کنید!

 10. زهرا می گوید

  سلام من ۹هفته هست حامله هستم و گوش سمت چپم خیلی درد میکنه سرماهم خوردم علت چیست چکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر ابتلا به امیکرون بررسی شین، گرفتگی و درد گوش و گلو از علایم شایعشه

 11. ناشناس می گوید

  سلام گوش سمت چپ من خیلی درد داره چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احتمالا عفونت کرده و قطره و آنتی بیوتیک خوراکی لازمه
   برای تجویز دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 12. عبداله آبچر می گوید

  گوش درد دارم شبها بیشتر درد می کند راهنمایی فرمائید. باتشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه لازم داره از نظر عفونت

  2. بی نام می گوید

   سلام گوشم خیلی درد می‌کنه پرده ی گوشم یه کوچولو پاره شده خیلی خیلی درد می‌کنه از گوشم آب میاد چیکار کنم خوب بشه دکتر هم رفتم آمپول داد آمپول رو زدم اما فایده نداشت 😭🥲

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    اگر زیر نظر متخصص گوش حلق بینی درمان صورت بگیره احتمال بهبودی خودبخودی با گذشت ۳ ماه هست
    نگران نباش و به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کن

 13. reza.rajabzadeh12@gmail.com می گوید

  سلام‌من‌یه‌مدت‌هست‌قسمت‌پایین‌گوش‌چپم‌درد‌میکنه،البته‌بافشار‌دادن‌با‌انگشت‌بیشتر‌درد‌،رو‌احساس‌میکنم،چندباری‌هم‌،جوش‌کوچک‌زده،آیا‌این‌درد‌عادی‌هست‌و‌در‌لاله‌ی‌گوش‌جوش‌زدن‌مشکلی‌نداره،چون‌من‌وسواس‌فکری‌هم‌دارم،با‌خودم‌‌میگم‌نکنه‌بیماری‌بدی‌باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه حوش میزنین موردی نداره

   1. گونش می گوید

    سلام من دو روز شب ها گوشم به مدت 10دقیقه درد میکنه بعد از گوشم اب میاد مثل اینکه داخلش اب پر شده برای درمانش چی باید بکنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     باید معاینه شین
     به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

  2. کبیری می گوید

   سلام. گوش سمت چپم دو هفتست از داخل درد می‌کنه. در حالت عادی درد ندارم ولی موقع غذا خوردن درد می‌کنه دهنمو کامل نمیتونم باز کنم. آنتی بیوتیک‌ خوردم خوب نشدم.هیچ سرماخوردگی و عفونتی هم نداشتم.
   راهنمایی کنید

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    التهاب مفصل فک و گوش مطرحه بیشتر تا عفونت گوش

 14. حامد می گوید

  سلام وقت بخیر،گوش درد زیادی در قسمت داخلی،سمت چپ دارم ودندان درشدیدی داشتم که با خوردن قرص ناپروکسن ندانم بهتر شده ولی گوشم درد زیادی داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد آنتي بيوتيك بخوريد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 15. مینا می گوید

  وقتتون بخیر من ۹ سال پیش گوشم به شدت عفونت کرد و با دارو رفع شد.الان دوماه میشه که بعد حموم به شدت گوشم درد می‌کنه تا چند ساعت ولی امروز دیگه دردش غیر قابل تحمل شده و تقریبا دیگه چیزی نمیشنوم و احساس سنگینی و وزوز دارم مشکل چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   یکی جرم گوش مطرحه و یا ممکن اوتیت اکسترن(عفونت گوش خارجی) باشه

 16. هانی می گوید

  سلام گوش من خیلی درد میگیره و صدایی رو واضح نمیشنوم… تو خواب از درد میپرم.و چه مشکلی داره.
  البته اینم بگم من تو استخر بودم اب رفته توگوشم و بعد از اونا بیرون میفرتم و میخوابیدم هنذفری با اهنگ گوش میدادم… میگم شاید از اونم باشه ک هم اب رفته هم هنذفری…
  خواهش میکنم راهکار بدین خیلی درد داره🥺

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید گوشتون معاینه بشه از نظر جرم گوش

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 17. یکتا می گوید

  سلام من ۲ روزه گوشم کیپ شده اطلا درد نمی‌کنه فقط کیپه از قطره گوش هم استفاده کردم ولی هنوز کیپه خیلی اذیتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد اول تست كرونا بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 18. نورا ناظم زاده می گوید

  سلام من دو سه روز هست که گوش سمت راستم رو هروقت فشار میدم درد میگیره و هر از گاهی همینجوری درد میگیره و بعد تموم میشه ، دو شب هم موقع خواب از کیسه آب گرم استفاده کردم ولی هنوز هم گوشم درد میکنه ، میشه لطفا یه راهکار بدید ☺

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه فقط هنگام فشار دادن هست و قسمت خارجی گوش یعنی لاله گوش هست که دستکاری نکنین در غیر اینصورت برای تجویر دارو

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید.

 19. محسن بخشی می گوید

  سلام من مشکل دندون درد دارم و وقتی دندونم درد میکنه گوشم بدجور درد میکنه مسکن هم جواب نمیده انگار داره هوا میکشه گوشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای گوشتون کاری لازم نیست انجام بشه
   درمان دندان انجام شود،

 20. فاطمه می گوید

  من دو هفته هست که گوش درد پیداکردم قرص سرماخوردگی خوردم خوب شد ولی دوباره بعد چند روز درد گرفته چکارکنم؟ علائم دیگه ای ندارم فقط چندوقت پیش سرفه به دلیل سرماخوردگی داشتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید آنتی بیوتیک مناسب براتون تجویز شه

 21. رضا می گوید

  سلام من چند سال پیش پرده گوشم پاره شد قبل اونم ی بار دیگه پرده گوشم پاره شده البته الان ترمیم شده ولی احساس سردرد میکنم از اونموقع همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی زیادی دارم میشه راهنمایی کنین چنتا دکتر گوش و مغز و اعصابم رفتم اصلا خوب نشدم لطفا اگه میشه یه مشاوره خوب بدین چون برا درس خوندنم اذیت میشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   آزمایش تیرویید، کم خونی بدین

 22. مهسا می گوید

  سلام و خسته نباشید چند روز پیش بچم لاله گوشم و محکم کشید یه صدایی تو گوشم اومد از اون روز به بعد هم شنوایی کم شده هم درد میکنه به نظر شما علت چیه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چون شنوایی کم شده باید ویزیت شین حتما جهت بررسی پارگی پرده گوش

 23. امیره شریفی می گوید

  سلام از صبح که بیدار شدم درد گوشم زیر گوش راستم گلوم چشمم و دور گوشم شروع شده لثم هم یکم التهاب پیدا کرد باید چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد تست كرونا بديد

 24. قربانی می گوید

  سلام چند وقتی گوشم با دندانم باهم درد میکنه هروقت که دندانم درد میکنه گوشم درد میکنه از دندانم هس یا گوشمم مشکل داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مشکل دندان دردش به گوش تیر میکشه

 25. حیدری می گوید

  سلام رفتم دکتر میگه شسته بشه میگن ضرر موندم چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ضرری ندارد که

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر