سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

چه عاملی باعث ایجاد درد پشت گوش می‌شود؟

دلیل سر درد پشت گوش چیست؟ آیا امکان دارد که این درد هشداری باشد؟ در این مقاله به علل درد پشت گوش خواهیم پرداخت.

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

همه‌ی افراد در طول زندگی خود به سردرد دچار می‌شوند ولی همه‌ی سردردها مشابه هم نیستند. در حقیقت بیش از ۳۰۰ نوع سردرد وجود دارد. 

با این همه سردردهایی که پشت گوش ایجاد می‌شوند، چندان شایع نیستند. اگر دردی در این ناحیه وجود داشته باشد، فرد باید به سرعت در مورد علت آن آگاه شده تا برای رهایی از درد  دست به درمان بزند. در این مقاله در مورد این درد نه چندان معمول بیش‌تر خواهیم آموخت.

درد پشت گوش

چه عاملی باعث ایجاد درد پشت گوش می‌شود؟

همیشه امکان تشخیص عامل ایجاد کننده‌ی سردرد پشت گوش وجود ندارد. اگر دردی دائمی در این ناحیه وجود داشته باشد، احتمالاً یکی از این مشکلات وجود دارد. 

نورالژی اکسی پیتال

نورالژی اکسی پیتال نوعی از سردرد است که به دلیل جراحت، گیرافتادگی و یا التهاب اعصاب ناحیه‌ی گردن به وجود می آید. زمانی که فرد گردن خود را به مدت طولانی خمیده نگه می‌دارد، گیر افتادگی عصب رخ میدهد. التهاب مفاصل گردن و شانه هم می‌تواند دلیل ایجاد این مشکل باشد. 

نورالژی اکسی پیتال باعث ایجاد دردی ضربان دار در گردن، پشت گوش یا یک طرف سر می‌شود. برخی از افراد این درد را در پیشانی یا پشت چشم‌ها احساس می‌کنند. این مشکل همچنین می‌تواند باعث حساسیت جمجمه شود. درد از گردن شروع شده و به سمت نواحی بالاتر حرکت می‌کند. 

ماستوئیدیت

استخوان ماستوئید درست پشت گوش قرار دارد. در ماستوئیدیت یا درد گوش باکتری‌ها باعث عفونت و یا التهاب این استخوان می‌شوند. همچنین عفونت درمان نشده‌ی گوش میانی هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. هر کسی می‌تواند به ماستوئیدیت مبتلا شود، ولی امکان ابتلای کودکان بیش‌تر است. 

قرمزی، تورم و ترشحات غیر طبیعی از گوش از جمله علایم این بیماری بوده و میتواند منجر به سردرد، تب، و از دست دادن شنوایی در آن گوش شود. 

سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

مفصل گیجگاهی فکی به باز و بسته شدن فک کمک می‌کند. اگر این مفصل به دلیل التهاب مفاصل آسیب ببیند، دیگر به آسانی باز و بسته نخواهد شد و هنگامی که دهان حرکت می‌کند مفصل ساییده شده و صدا تولید می‌کند. 

سندروم مفصل گیجگاهی فکی گاهی فرایند جویدن را بسیار سخت و دشوار خواهد کرد. گاهی فرد احساس می‌کند که مفصل در حال ساییده شدن است و گاهی هم در هنگام حرکت فک صدای باز و بسته شدن آن به گوش میرسد. این سندروم معمولاً با درد در ناحیه‌ی فک همراه است و در برخی مواقع حتی فک قفل شده و دیگر دهان باز و بسته نخواهد شد. در این شرایط باید هر چه سریع‌تر اقدامات پیشرفته‌ی درمانی انجام شود. 

مشکلات دهان و دندان 

مشکلات دهان و دندان هم می‌تواند با درد پشت گوش مرتبط باشد. احتمال زیادی وجود دارد که این درد به علت وجود یک دندان شکسته و یا یک آبسه‌ی دندانی ایجاد شده باشد. دندان پزشک با معاینه‌ی دقیق می‌تواند دلیل ایجاد کننده‌ی این مشکل را تشخیص دهد. 

تنفس بدبو، حساسیت لثه یا جویدن سخت و دشوار از جمله علایم مشکلات دندانی هستند که باید به سرعت برطرف شوند. 

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

برای درد پشت گوش چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فرد می‌تواند دردی مختصر یا سردرد را تجربه کند. در بسیاری از مواقع نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در موارد زیر باید با پزشک ملاقات کرد:

 • درد شدید شود
 • مشکوک به عفونت گوش باشید 
 • مراحل درمان را طی کرده و بهبودی حاصل نشده است 
 • تب دارید
 • بدون دلیل وزن زیادی از دست دادید 

در صورت داشتن علایم زیر به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • سردرد ناگهانی و شدید 
 • فک قفل شده 
 • تب بالا، تهوع و استفراغ 
 • سردرگمی و تغییر حالات و رفتار شخصی 
 • تشنج 
 • لتارژی یا گیجی و خواب آلودگی 

این علایم می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک مشکل حاد و شدید باشد. 

تشخیص سردرد پشت گوش

چگونگی تشخیص علت درد پشت گوش

پزشک برای معاینه‌ی بالینی از گوش فرد شروع می‌کند. گاهی نیاز به کشت ترشحات گوش و آزمایش خون هم وجود دارد. اگر عفونت و یا التهابی در گوش وجود داشته باشد بیمار به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد شد.

اگر فرد مشکوک به ابتلا به نورالژی اکسی پیتال باشد برای او داروهای بیحسی مسدود کننده‌ی عصب تجویز خواهد شد. اگر درد فرد متوقف شود، پزشک با اطمینان می‌تواند بگوید که فرد به این مشکل مبتلا است.

برای تشخیص درست سندروم مفصل گیجگاهی فکی بیمار به جراح فک و صورت ارجاع داده شده و جراح با روش‌های تشخیصی عکسبرداری وجود بیماری را تایید خواهد کرد.

اگر سردرد فرد بدون هیچ علت خاص و مشخصی ادامه داشته باشد، فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

تشخیص سردرد پشت گوش

پزشک متخصص بعد از بررسی سابقه‌ی پزشکی فرد و انجام آزمایش‌های عصبی ممکن است برای تشخیص بهتر بررسی‌‌های بیش‌تری انجام دهد:

 • عکس برداری رادیولوژی اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

چکاپ مرتب توسط دندانپزشک هم به تشخیص مشکلات دندانی منجر می‌شود که همان گونه که گفته شد یکی از دلایل این سردرد هاست.

درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

در هنگامی که فرد منتظر تشخیص نهایی و دقیق مشکل خود است می‌تواند داروهای مسکن مصرف کند. اگر فرد به گردن درد مبتلا باشد، استفاده از گرما هم تا حدود زیادی باعث آسایش عضلات گردن خواهد شد. درمان‌های دیگر به علت به وجود آوردنده‌ی درد بستگی دارد.

درمان نورالژی اکسی پیتال

استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضد التهابی به رفع این مشکل کمک خواهد کرد. مسدود کننده‌های عصبی موضعی و استفاده از شل کننده‌ی عضلات هم کمک کننده خواهند بود. در موارد پیشرفته تر کورتیکواستروئید به صورت موضعی به محل درد تزریق خواهد شد. 

اگر این بیماری به علت وجود مشکلی در گردن ایجاد شده باشد، تلاش کنید که سر و گردن را برای مدت طولانی در یک وضعیت مشابه و ثابت قرار ندهید. موقعیت نشستن خود را عوض کرده و اگر به موبایل و یا هر وسیله‌ی دیگری به مدت زیادی خیره شده‌اید برای مدتی آن را کنار بگذارید. 

درمان‌های تکمیلی هم کمک کننده هستند این درمان‌ها شامل:

 • استفاده از گرما و درمان‌های مبتنی بر گرما روی گردن 
 • ماساژ 
 • فیزیوتراپی و ورزش 
 • شل کردن عضلات و مدیتیشن 

درمان ماستوئیدیت

این مشکل معمولا با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اگر عفونت شدید باشد، آنتی بیوتیک به صورت وریدی تجویز خواهد شد. اگر استفاده از آنتی بیوتیک موثر نباشد، شستشوی گوش میانی انجام خواهد شد. در موارد خیلی شدیدتر قسمتی از استخوان ماستوئید برداشته خواهد شد که به آن ماستوئیدکتومی (mastoidectomy.) گفته می‌شود. 

درمان سندرم مفصل گیجگاهی فکی

ساییدن و فشار دادن شدید دندان‌ها روی هم در افراد مبتلا به این سندروم علایم بیماری را شدیدتر خواهد کرد. روش‌های درمانی زیادی برای کمک به این افراد وجود دارد:

 • داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب و شل کننده‌ی عضلات 
 • گاردهای دندانی و اسپلینت دهانی 
 • فیزیوتراپی 
 • خارج کردن مایعات مفصلی
 • تزریق کورتیکواستروئید 
 • جراحی آرتروسکوپی
 • عمل جراحی باز مفصل 

درمان‌های تکمیلی شامل 

 • طب سوزنی 
 • مدیتیشن و روش‌های ریلکس کردن 
 • بیوفیدبک (Biofeedback)
درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

راه‌ های پیشگیری از سردرد پشت گوش

برای کم کردن خطر ابتلا به سردردهای شدید پشت گوش این توصیه‌ها را رعایت کنید:

 • حفظ ساختار قامتی در وضعیت مناسب: خم کردن بیش از حد سر و نگه داشتن وضعیت سر و گردن برای مدت طولانی در وضعیت یکسان منجر به گیر افتادگی عصب خواهد شد، بنابراین باید فرد سر و گردن خود را در وضعیت و موقعیت درست قرار دهد.
 • محدود کردن استفاده از موبایل و سایر وسایل الکترونیک قابل حمل: برای استفاده از این وسایل به مدت طولانی گردن در وضعیت خمیده قرار خواهد گرفت و همین مشکلات زیادی را به بار خواهد داشت. بنابراین باید تا آن جایی که امکان دارد روزانه به مدت کم‌تری از آن‌ها استفاده کرد.
 • استراحت کردن: در محیط کار هر یکساعت یکبار از صندلی و پشت میز بلند شده و چند دقیقه قدم بزنید. این کار اگر به صورت مرتب انجام شود از سفت شدن گردن و گرفتگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.
 • بر طبق برنامه غذا بخورید: خوردن غذاهایی که منجر به سردرد خواهد شد را کنار بگذارید.
 • به قدر کافی بخوابید: استرس و خستگی از عوامل خطر ایجاد کننده‌ی سردرد هستند. هر روز در ساعت مشخصی به تخت خواب رفته و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.

سخن پایانی

با استراحت و انجام روش‌های درمانی درد ناشی از نورالژی اکسی پیتال بهبود پیدا می‌کند. اگر فشار و استرس وارد شده به گردن ادامه پیدا کند، علایم بیماری باز خواهند گشت.

علایم ماستوئیدیت چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک بهبود خواهند یافت. بسیاری از افراد به صورت کامل بهبود خواهند یافت. برای اطمینان از رفع شدن کامل عفونت باید دوره‌ی آنتی بیوتیک به صورت کامل مصرف شود. حتی اگر علایم بیماری برطرف شده باشد باید آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را به صورت کامل مصرف کرده و دوره‌ی درمان را کامل کرد.

در بسیاری از موارد سندروم مفصل گیجگاهی فکی بدون درمان بهتر خواهد شد. زمان بهبود بیماری به شدت علائم و روش‌های درمانی بستگی دارد. درمان سردردهای مزمن هم مستلزم کنترل بلند مدت بیماری است.

در صورتی که هرگونه سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با سردرد پشت گوش دارید، در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

235 دیدگاه در “سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

 • سلام وقت بخیر
  همسرم پیشونیش باد دار و شقیقه هاش درد داره و دوروز استخون پشت گوشش درد داره جای نگرانی هست

  پاسخ
  • سلام
   اگر تورم‌پیشانی دارن باید به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام پشت گوشم باد کرده ک از پشت گوش تا سر شونه هام درد شدیدی داره خیلی دکتر رفتم گفتن عفونته پیرسینی دادن زدم ۲ روز دردش اروم بود بادش میخابید باز دوباره همونجوری میشد چکار باید کنم

  پاسخ
  • سلام
   متخصص گوش حلق بینی هم رفتین؟

   پاسخ
 • سلام من ۳۷ سالم یک ماه هست پشت گوش وگردنم درد می کنه دکتر گوش حلق رفتم گفت هیچ مشکلی نداری ولی درد خوب نمیشه وحس سردرد و گیجی دارم

  پاسخ
  • سلام
   بهتره mri یا ct بدین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من خیلی وقته که درد پشت گوش همراه درد چشم و درد شقیقه و پیشانی دارم که هی جای درد جا بجا میشه و البته داعمی نیست هی میگیره ول میکنه و عینکی هم هستم و مدت زمان زیادی رو توی گوشی صرف می کنم و بیشتر دردم موقعی هست که از خواب بلند میشم سرم منگه و خوابم میاد تا چند ساعت و جدیدا هم بد تر شدم
  به غیر گوشی میتونه عامل دیگه ای هم داشته باشه؟
  برای چند هفته بعد نوبت دکتر چشم گرفتم نیازی هست به دکتر دیگه ای هم مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر دخترم ده سالش هست و سمت چپ سرش و گوشش درد میکنه مدت اماها دکتر عمومی هم بردمش گفت گوشش عفونت نداره تب هم نمیکنه همش باید مسکن بخوره حالا یه سالی هم میشه هرازگاهی سردرد داره ولی یک ماه هست که بدتر شده باید چه دکتری ببرمش
  راستی چشم پزشک هم بردمش گفت چشماش نیم درجه ضعیف هست، ایا برا چشمش هست یا چیز دیگه هست، لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام مادرم دیسک گردن شدید داره گلوش درد میکنه و پشت گوشش هم درد میگیره و میریزه ب وسط سرش کلا اعصابش میریزه بهم دکتر گوشم رفتیم ولی تاثیری نداشته و اینکه دندوناشم مصنوعی ب نظر شما علت چیه؟

  پاسخ
  • با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام مدتی است گوش چپم عفونت کرده ترشحات خیلی بدبو ئی دارد هر دوره که آنتی بیوتیک میکنم خوب میشودولی چندزوزبعددوباره عفونت میکند،درضمن ازپشت گوشم درد تاوسط پشت سرم وگاهی تاپشت گردنم ادامه پیدا میکند،گاهی هم سرگیجه میگیرم به نحوی که بالا یا پائین نمیتوانم نگاه کنم و اکثرا داخل کوش و سرم سوت میکشد،ضمنا بیست سال پیش هم گوش راستم پیوند پرده شده لطفا نظرتان را بفرمائید. باسپاس

  پاسخ
  • سلام
   برای راهنمایی دقیق اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید.

   پاسخ
 • تشکر

  پاسخ
 • ممنون از راهنمایی اساتید بزرگوار

  پاسخ
 • سلام.من موقعی که بچه بودم وقتی به حموم میرفتم آب به گوشام میریختم بیشترشم به گوش چپم .بعد چند مدت گوش دردام شروع شد و درد گوش چپم زیشتر از سمت راست بود و من گفتم شاید بخاطر همون آبی باشه که به گوشام میریختم بعد همراه گوش دردمم همه جای سرم مخصوصا طرف چپ و پیشونیم.داخل گوش چپم یه سنگینی احساس میکنم.بعدمن رفتم سراغ متخصص مغزواعصاب یکم دارو داد و مشکلمو گفتم اومدم داروهاشو مصرف کردم خلط میرف به گلوم بعد اینکه تموم شد باز دردم شروع شد و اینبار رفتم پیش متخصص گوش معاینه کرد نوار گوش گرف ولی گفت مشکلی نداری الانم چند مدته خیلی اذیتم میکنه داخل گوشم سنگینی احساس میکنم و پشت گوشمم درد خیلی بدی داره نمیدونم واقعا چیکار کنم از درسامم کلی عقب موندم

  پاسخ
  • سلام
   عزیز از نظر سینوزیت مزمن باید بررسی شین شما
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۳۷ ساله پسر چهار ساله دارم هجده سال پیش تصادف داشتم سرم خورد به زمین هیچ خونریزی نداشتم فقط جای برخورد تا صبح میسوخت الان و چند سال پیش احساس سوزش و درد در همان جا احساس میکنم طوری که به گوشیم چشم و دندونام میزنه و طرف چپ صورتمه میتونه چی باشه هر جا رفتم گفتن میگرنه

  پاسخ
  • سلام
   Mri و سی تی اسکن انجام شده؟
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • درود برشمامدتی هست که درناحیه پرده گوش احساس خشکی میکنم انگارازتوگوشم یه چیزی میخوادبیادبیرون بعد سمت چپ سرم شروع به دردمیکنه

  پاسخ
  • سلام
   اگه سردرد واقعی دارین بعد از این احساس باید از نظر میگرن بررسی شین

   پاسخ
 • سلام من ۳۲سال دارم مدت سه هفته است که بالای گوش راست خود درسم احساس دردشدیددارم علت چیست

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به درد ۳ هفته ای معاینه لازمه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام۱۶سالمه و دوبار با فاصله دوسال ازحال رفتم (چشمام سیاهی میرفت و بعد میوفتادم ولی صدای اطراف رومیشنیدم انگار که پنبه توگوشام باشه ی دیقه شاید میشدیانه اروم اروم درست میشدم) و دکترامیگن ممکنه ازضعف باشه بعدازسری دوم تا ی مدت سرموخم میکردم یا صداموبلندمیکردم سرم دردمیگرفت(برای چندلحظه)تابحال سردردشدیدنداشتم که بیقراری کنم ونشه تحمل کنم سینوزیت هم داشتم الان نمیدونم واینکه یکی دوماه پیش دکتربهم گفت گوشم جرم داره وبرام قطره گلیسرول فنیکه تجویزکردن هرسه ساعت بمدت سه روزمصرف کنم..
  حس میکنم نوروصدای زیاد اذیتم میده ازطرفی فشار کلاسای انلاین هم همینطور..
  ممکنه مشکل اعصاب یامیگرنی چیزی باشه؟اگه نه مشکل چیه؟به کدوم پزشک مراجعه کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من درد ناحیه زیر لاله گوشم زیر استخوان فکم دست میزنی درد میکنه موقع غذا خوردن هم فکم قفل میکنه باید چی کار کنم علت چیه؟

  پاسخ
  • سلام بهتره معاينه شيد و از تظر لنفتدنوپاتي معاينه شيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   همچنين از نظر عفونت دنداني هم بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام. با زدن واکسن سینوفارم و البته شرو شدن کلاسهای فشرده آنللاین و استفاده زیاد از للبتاب و هدفون ناحیه پشت گوش و سمت راست سرم درد یکنواخت بی وقتها تیر کشیدن احساس میکنم. سابقه یا مشکل سردرد نداشتم. نمیدونم علتش چیه. الان دیگه هدفون نمیزنم ولی فکر میکنم به خاطر اون بود چون تا میزدم شدیدتر میشد. الان من نیازه دکتر مراجعه کنم؟ چه پزشکی؟ ممنون از راهنمایی تون

  پاسخ
  • سلام
   یه مدت هدفون نزنین و خواب و استراحت کافی داشته باشین
   فعلا با توجه به شرح حال ویزیت لازم نیست

   پاسخ
 • س من چندروز خیلی سردردم ولی تازه پشت گوشم زیاددردمیکنه ومن عفونت قارچی هم دارم آیا به این مربوط میشه یانه وعلت این سردردچیه

  پاسخ
  • سلام
   میتونه مربوط باشه به عفونت قارچی گوش

   پاسخ
 • سلام ۱۸ سالمه
  مدتهاست که وقتی چشمامو میبندم و چشم چپمو در حالت بسته داخل حدقه چرخش میدم
  با هر چرخش چشمم ، پشت سرم یه درد شبیه تیرکشیدن احساس میکنم دلیلش چی میتونه باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   اول از نظر ضعف بینایی و نیاز به عینک باید معاینه شین

   پاسخ
 • سلام من ۱۷ سالمه چن ماهی هس ک مشکل سردرد شدید دارم ک اذیت کنندس
  سردردم یک قسمت از سره قسمت گیج گاه سر که احساس اذیت بودن گوشم در همون قسمت هست
  گاهی اوقات هم سردردم دو طرف گیج گاهه
  در هر صورت گردن و چشم هام هم اذیت هستن
  میشه راهنمایی کنید؟

  پاسخ
  • سلام

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشیدمن همسرم شیش ماهی هستش که سردردبالای ابرو وگوش درد وقتی که خمیازه میکشن وحشتناک میشه دردشون به کدام متخصص بایدمراجعه کنن؟؟

  پاسخ
  • سلام بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من هفته ای دوبار سمت راست سرم از پشت به شدت درد میگیره دلیلش چیه

  پاسخ
  • سلام فشار خونتونو چك كنيد
   اگر نرمال باشه بدليل فشار عصبي هست

   پاسخ
 • سلام من ۲۳سالمه یه هفته هست گوش درد سردرد هستم چه کنم کمک کنید

  پاسخ
  • سلام بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   تا از نظر عفونت گوش مياني بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید.ببخشید من ۴ماهه داخله هردو گوشم احساس خفگی دارم اما صدا کاملا واضح هست حتی نوار گوش دادم و دکتر گفتن که کاملا از نظر شنوایی خوب هستم اما بعضی اوقات داخله هر دو گوشم و پشت گوشم درد خفیف میگیره جدیدا سمته چپ و راست گردنم حالت گرفتگی داره که بصورت درد خفیف تا پیشانی هم هست حتی این درد به چشمای چپ و راستم میزنه هروقت کیسه آب گرم پشت گردنم میزارم کمی بهتر میشه اما دوباره بعد چند دقیقه شروع میشه به گرفتن حتی این درد به پشت گوشم میزنه البته درد خفیف اما در کل اذیتم میکنه بنظرتون مشکل چیه

  پاسخ
  • سلام بهتره سي تي اسكن از سينوسهاتون بديد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ببخشید من از دیروز پشت گوش چپم درد می‌کنه میشه راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر عفونت گوش مياني بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
   • سلام من مدتی هست گردن و پشت گوشم و گونه درد میکنه و حتی به شونم دردش رسیده علت چی میتونه باشه

   • سلام
    معاینه لازمه عزیز متخصص” مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • سلام من ۱۷ سالمه و دیشب یهویی یه درد نزدیک گوش سمت راست و سرم احساس کردم انگار شبیه غده ای چیزیه دردش زیاده حتی پرده گوشمم اذیت میکنه باید‌ چیکار کنم ؟

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من گردنم آسیب دید و بعدش گوشم عفونت کرد و الان سمت راست سرم درد میکنه و گیج میره و حالت تهوع دائمی دارم

  پاسخ
  • سلام بايد سي تي اسكن مغز و گردن بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   B

   پاسخ
 • سلام دکتر جان
  ۴۴ ساله هستم سابقه سر درد دارم
  سینوزیت و مشکوک به میگرن
  حدود ۱۵ روز پیش واکسن آسترازنکا زدم .گاهی تو سرم تیر میکشه چند ثانیه .تست d.dimer دادم ۱۳۰ بود
  الان چند روز هست آسپرین میخورم جای نگرانی داره .پیگیری کنم
  هیچ علامت دیگه ای هم ندارم .حد مرز تست d.dimerاز نظر آزمایشگاه ۵۰۰ بود
  متشکرم .راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام توصيه ميكنم

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام پسری۲۲ساله هستم
  چند وقتی پشت گوش سمت راستم بالا آمد و پس از معاینه دکتر گفتند که از کار سنگین هست و خودش خوب شد
  حالا بعد از چند وقت دوباره پشت گوشم بالا آمده و در گیجگاه و گردنم احساس درد شدید دارم البته دندان خراب هم دارم
  لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدهید

   پاسخ
 • سلام من ۱۷ سالمه
  شب دو بار شر گیجه داشتم رفتم دکتر سه تا آمپول زد بعد اومدم خونه وقتی چاشمو میبندم بدنم بی حسی میاد عین یه فشار بعد میره چن ثانیه ای هس رفتم دکتر سی تی اسکن گرفتن مغزم سالم بود بنظرتون میتونه از گوشت باشه و خیلی میترسم تشنج باشه میشه راهنمایی کنید مدام گوش و پشت گردنم درد میکنه

  پاسخ
  • سلام بهتره تست كرونا بديد و در صورت نرمال بودن از نظر عفونت گرش مياني بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام من چند روزی هست ک گوش راستم کمی عفونت کرده و ب سمت راست سرمن
  درد میکنه و آیا از همون عفونت گوش هست ک سردرد دارم

  پاسخ
  • سلام بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری شایع است که با افزایش سن در...
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
درمان بزرگی پروستات می‌تواند از ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و...