گوش درد بزرگسالان چیست؛ علت، درمان و پیشگیری را بشناسید

گوش درد می‌تواند نشانه‌ای از عفونت گوش یا ابتلا به نوعی بیماری زمینه‌ای است. گاهی هم دلیل جدی و مهمی به‌میان نیست. درمان این مشکل نیاز به کشف علت دارد. متخصص گوش، حلق و بینی می‌تواند با معاینه و بررسی علائم هر فرد به نتیجه‌گیری برسد. آسیب‌دیدن گوش، ورود جسم خارجی یا ضربه هم باعث این مشکل می‌شوند. بنا به دلیل ایجاد درد در گوش، روش‌های درمان هم مختلف‌اند و مواردی مانند مصرف آنتی بیوتیک برای درد گوش بزرگسالان برای بهبود عوارض آن از جمله درد گوش را شامل می‌شوند. در این مقاله از گوش‌درد، علت، تشخیص و درمان می‌گوییم. 

برای مطالعه این مطلب به حدود ۵ دقیقه زمان نیاز دارید.

گوش درد چیست؟

 آسیب، عفونت، تحریک در گوش یا درد ارجاعی (دردی که ریشه در عاملی غیر از گوش دارد) می‌توانند باعث گوش‌درد شوند. ممکن است که این درد یک یا هر دو گوش را درگیر کند اما بیشتر اوقات، در یک گوش به‌وجود می‌آید.

اگر عفونت گوش داشته باشید، به‌احتمال زیاد تب می‌کنید و کم شنوایی موقت برایتان رخ می‌دهد. گوش درد کودکان هم در زمانی که مبتلا به عفونت گوش هستند، با بداخلاقی و تحریک‌پذیری همراه است. ممکن است که بچه‌ها گوش های خود را بکشند یا مالش دهند.

گوش درد

درد گوش عصبی

اضطراب می‌تواند باعث تنش عضلانی یا تغییراتی در جریان خون شود و بر عملکرد شیپور استاش تأثیر بگذارد. چنین وضعیتی منجر به فشار یا ناراحتی در گوش می‌شود. ژنیکولیت نورالژی هم یکی از عوامل گوش درد عصبی است.

در این وضعیت، اعصاب تحت فشاری قرار می‌گیرند که از سوی رگ‌های خونی وارد می‌شود و درد به‌وجود می‌آید. چنین دردی معمولا شدید است و غیرقابل‌تحمل. وقوع دردهای مختلف مانند وزوز گوش یا تیرکشیدن می‌تواند عصبی یا به دلایل مختلف دیگر باشد.

علائم گوش درد

از علائم همراه با درد گوش باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تب
 • سردرد
 • اختلال شنوایی
 • تخلیه مایع از گوش
 • احساس پری در گوش
 • مشکل در خوابیدن
 • از دست دادن اشتها
  از دست دادن تعادل
 • گریه‌کردن یا تحریک پذیری در زمان وقوع گوش درد کودکان

علت گوش درد

دلایل مختلفی باعث بروز گوش درد در بزرگسالان می‌شوند. از جمله آنها به موارد زیر دقت کنید:

 • گوش درد بر اثر جرم گوش
 • التهاب کانال گوش
 • ضربه و آسیب رساندن به گوش
 • سرماخوردگی بر گوش درد
 • وجود جسم خارجی در گوش

عفونت دندان، درد و عفونت حلق و گلو، التهاب نای و مجاری تنفسی هم می‌توانند علت تیرکشیدن گوش و درد آن باشند.

تشخیص گوش درد

برای کشف علت درد زیر گوش سمت راست و چپ یا نواحی مختلف گوش باید به پزشک گوش‌، حلق و بینی مراجعه کنید. پزشکان با بررسی علائم و معاینه داخل گوش با دستگاه می‌توانند به نتیجه‌گیری درباره وضعیت هر بیمار برسند و درمان‌های لازم را برایشان تجویز کنند. گوش درد و گلو درد یا تشخیص بیماری‌های دیگر با مراجعه به متخصص مقدور است.

گوش درد در بارداری

در دوران بارداری، بدن شما به افزایش سطح اکسیژن و حجم خون نیاز دارد. این بدان معناست که قلب شما نیز برای جابجایی این مایعات به اطراف سخت‌تر کار می‌کند. در صورت تجمع مایع در داخل گوش، ممکن است گوش درد بگیرید – البته نه لزوماً عفونت. تغییرات هورمونی

درمان گوش درد چیست؟

داروی گوش درد بزرگسالان چیست؟ اگر عفونت گوش دارید:

 • پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی یا قطره گوش تجویز می‌کند. در برخی موارد هم نیاز به مصرف هر دو وجود دارد. پس از بهبود علائم، مصرف دارو را قطع نکنید. مهم است که نسخه خود را تمام کنید تا مطمئن شوید که عفونت به طور کامل از بین رفته است. 
 • اگر تجمع موم باعث گوش درد شود، ممکن است به شما قطره‌های نرم‌کننده داده شود.
 • گاهی‌اوقات هم از فرآیندی به نام شست‌وشوی گوش استفاده می‌شود یا از دستگاه ساکشن برای برداشتن موم استفاده می‌شود. برای درمان عفونت‌های سینوسی یا بیماری‌های دیگر هم که باید مسیر خودشان طی شود.

مسکن‌های بدون نسخه

شما می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن برای کنترل درد مرتبط با نوع دردناک عفونت گوش به نام اوتیت میانی حاد (AOM) استفاده کنید. با پزشک خود در مورد دوز مناسب برای کودکان صحبت کنید. نسخه‌های بچه‌ها برای گوش درد نوزادان با بسیاری از مسکن‌های OTC موجود است. شربت گوش درد بزرگسالان مانند سیتریزین هم در زمان بروز عفونت‌ها گاهی تجویز می‌شود.

کمپرس سرد یا گرم

بیشتر افراد از کیسه‌های یخ یا کمپرس گرم مانند پد گرم‌کننده برای تسکین درد استفاده می‌کنند. این روش هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان بی‌خطر است. کیسه یخ یا کمپرس گرم را روی گوش قرار دهید تا دردش کم شود. گوش درد و گلو درد

فشار نیاوردن به گوش در زمان خواب

برخی از موقعیت‌های خواب درد ناشی از عفونت گوش را تشدید می‌کنند، در حالی که برخی می‌توانند به تسکین آن کمک کنند. به جای اینکه گوش آسیب‌دیده رو به پایین رو به بالش باشد، در حالی بخوابید که گوش آسیب دیده بالا قرار بگیرد. زیر سرتان را هم بالا بیاورید و از چند بالش استفاده کنید.

هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید می‌تواند به عنوان درمانی طبیعی برای درد گوش استفاده شود، به ویژه اگر علت آن تجمع موم باشد. برای استفاده از این روش درمانی، چند قطره هیدروژن پراکسید را در گوش آسیب‌دیده بریزید. بگذارید چند دقیقه بماند و بعد گوش خود را با آب تمیز و مقطر بشویید.

درد گوش بزرگسالان

درمان خانگی گوش درد

برای کاهش درد می‌توانید از درمان خانگی گوش درد هم با روش‌های زیر استفاده کنید:

 • دستمالی سرد را روی گوش بمالید.
 • از خیس‌شدن گوش خودداری کنید.
 • برای کمک به کاهش فشار گوش، عمودی بنشینید.
 • از قطره‌ گوش درد بزرگسالان بدون نسخه (OTC) استفاده کنید.
 • مسکن‌های OTC مصرف کنید.
 • برای کمک به کاهش فشار، آدامس بجوید.

گوش درد شدید در بزرگسالان با درمان‌های خانگی رفع و درمان نمی‌شود و نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد. برای گرفتن وقت ملاقات با پزشکان می‌توانید از سیستم نوبت دکتر در سامانه دکتردکتر استفاده کنید.

پیشگیری از گوش درد چگونه است؟

برای پیشگیری از برخی انواع درد گوش بزرگسالان به روش‌های زیر دقت کنید:

 • از سیگارکشیدن و قرارگرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنید.
 • اجسام خارجی را از گوش دور نگه دارید.
 • بعد از شنا یا حمام‌کردن گوش‌ها را خشک کنید.
 • از محرک‌های آلرژی مانند گرد و غبار و گرده گل خودداری کنید.

درد گوش

درد گوش راست یا چپ فقط یک علامت است و علت آن می‌تواند بیماری‌های متعددی باشد. توصیه می‌شود که اگر احساس ناخوشایند درد گوش به سراغتان آمد، آرامش خود را حفظ و به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق، علت بیماری شما را تشخیص دهد و بهترین راه درمان را به شما ارائه کند.

علت درد

جرم گوش-التهاب کانال گوش-ضربه و آسیب رساندن به گوش-سرماخوردگی بر گوش درد

وجود جسم خارجی در گوش-عفونت‌ها

علائم درد

تب-سردرد-اختلال شنوایی-تخلیه مایع از گوش

احساس پری در گوش-مشکل در خوابیدن

از دست دادن اشتها-از دست دادن تعادل

گریه‌کردن یا تحریک پذیری در زمان وقوع گوش درد کودکان

درمان درد

استفاده از هیدروژن پراکسید-مصرف آنتی‌بیوتیک در صورت عفونت باکتریایی-شست‌وشوی گوش نزد پزشک

درمان خانگی

جویدن آدامس-مصرف مسکن بی‌نسخه-عمودی‌نشستن-پرهیز از خیس‌کردن گوش

اگر درباره این مشکل پرسش و ابهامی برایتان باقی مانده هم حتما از ما بپرسید تا به‌کمک متخصصان در رسیدن به پاسخ در کنارتان باشیم.

سوالات متداول

۱. ایا گوش درد خطرناک است؟

بله، گاهی گوش‌درد نشانه واردشدن ضربه‌ای جدی به سر است و عوارض ناخوشایندی به‌همراه می‌آورد.

۲. علت گوش درد یک طرفه چیست؟

موارد شدیدی مانند عفونت گلو و سینوزیت باعث درد جدی سر و گوش در یک طرف یا هر دو طرف می‌شوند. 

منبع:

healthline.com

healthline.com

my.clevelandclinic.org

EveryDayHealth

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
552 نظرات
 1. نامشخص می گوید

  سلام گوش چپم خیلی خیلی درد می کنه چی کار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   شرح حال و معاینه دقیق لازمه
   به پزشک عمومی مراجعه کنید

 2. Z می گوید

  سلام
  چند روزیه گوش سمت چپم درد میکنه آنتی بیوتیک و قطره استفاده کردم ولی دردم قط نشده احساس میکنم گوشم گرفته پره دلیلش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه گوش با اتوسکوپ باید انجام شود

 3. سارا می گوید

  سلام نزدیک به دو هفته هست که در گوش سمت راستم ترشحات زیادی دارم که باعث کم شنوایی و بی حسی موضعی شده و که از قطره های گلیسرین فنیکه و اوتیس پد استفاده کردم که باعث شد مقداری از این ترشحات که به رنگ کرم تیره تا شیری روشن به گوش میانی انتقال پیدا کردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید مشکلم چیست ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جرم‌ گوش هست و نیاز به شستشو داره

 4. سارا می گوید

  سلام نزدیک به دو هفته هست که در گوش سمت راستم ترشحات زیادی دارم که باعث کم شنوایی و بی حسی موضعی شده و که از قطره های گلیسرین فنیکه و اوتیس پد استفاده کردم که باعث شد مقداری از این ترشحات که به رنگ کرم تیره تا شیری روشن به گوش میانی انتقال پیدا کردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید بیماری من چیست ؟

 5. سارا می گوید

  سلام نزدیک به دو هفته هست که در گوش سمت راستم ترشحات زیادی دارم که باعث کم شنوایی و بی حسی موضعی شده و که از قطره های گلیسرین فنیکه و اوتیس پد استفاده کردم که باعث شد مقداری از این ترشحات که به رنگ کرم تیره تا شیری روشن به گوش میانی انتقال پیدا کردم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید من چکار کنم ؟

 6. كاويار می گوید

  سلام من الان نزديك چند ماه گوش درد دارم ،گوش دردي كه همراه گرفتگي صدا و گرفتگي بيني دارم هر ١ ماه يك بار اين اتفاق پيش مياد شنوايي سنجي و متخصص گوش و حلق وبيني رفتم گفتن رفلاكسه ،قرص فاموتدين دادن بازم خوب نشدم دوباره اين ماه اين اتفاق افتاد 😭

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای ریفلاکس فانوتیدین به تنهایی کافی نیست.و داروهای دیگری هم لازمه.
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. سارا می گوید

  باسلام زنی ۴۲ ساله هستم نزدیک دوسال است که گوش چپم درد میکنه هردکتری میرم میگه عفونت نداره وهیچ دارویی هم نمینویسه . فقط آخرین مراجعه ۲۰ عدد آموکسی کلاو نوشت که همه رو مصرف کردم ولی جواب نگرفتم . گاهی وقتها این درد به گلوم قسمت چپ سرایت میکنه .خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر مشکلات تیروییدی و مشکلات مفصل فکی گیجگاهی بررسی شین
   و به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر