مجله پزشکی دکتر دکتر

چند راهکار ساده برای محافظت از گوش

1 خرداد 1397

1

گوش، حلق و بینی
چند راهکار ساده برای محافظت از گوش

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

گوش همانند سایر اعضای بدن بسیار حساس است و نیاز به مراقبت های ویژه دارد.سقوط، ضربه به سر، آسیب های ورزشی و حتی گوش دادن به موسیقی با صدای بلند باعث آسیب شنوایی می شود که می تواند شنوایی و تعادل را تحت تاثیر قرار دهد.

کودکان باید به خوبی برای توسعه و استفاده از مهارت های گفتاری، اجتماعی و شنیداری خود توانایی داشته باشند. حتی کاهش شنوایی ملایم یا جزئی ممکن است بر توانایی آنها در صحبت کردن و درک زبان تاثیر بگذارد، در حالی که مشکلات در تعادل می توانند بر چگونگی حرکت آنها تاثیر بگذارد و احساس خوبی نداشته باشند. گوش: مراقبت ها و صدمات  جهت جلوگیری از خطرات احتمالی

فرایند شنیدن صدا

برای درک صدمات گوش، مفید است که به بررسی درون و بیرون گوش بپردازیم. اساسا گوش از سه قسمت تشکیل شده است: گوش بیرونی، گوش میانی و گوش داخلی.

شنیدن وقتی شروع می شود که امواج صوتی که از طریق هوا عبور می کنند، به گوش بیرونی یا پینا (قسمت قابل مشاهده گوش) می رسد. گوش بیرونی لرزش صدا را ضبط می کند و آن را از طریق کانال گوش به گوش میانی می فرستد که حاوی پرده گوش (یک لایه نازک بافت) و سه استخوان کوچک است. صدا موجب ارتعاش پرده گوش می شود. استخوانچه های گوش میانی این ارتعاشات را تقویت می کنند و آنها را به گوش داخلی انتقال می دهند

گوش داخلی ، از یک محفظه حلقوی (حلزون شکل) تشکیل شده است که با مایع پر شده و با چهار ردیف سلول های مو ظریف مجهز شده است. هنگامی که ارتعاشات از طریق این سیالات حرکت می کنند، سلول های موی بیرونی به جلو و عقب حرکت می کنند و صدا را تقویت می کنند.

هنگامی که ارتعاشات به اندازه کافی بالا هستند، سلول های موی داخلی آنها را به امواج الکتریکی عصب رابط(همچنین عصب شنوایی، عصب گوش و یا هشتمین عصب جمجمه نامیده می شود) می فرستند، که سیگنال ها را به مغز می فرستد تا به صورت صوتی تفسیر شود. عصب نامبرده همچنین به تعادل کمک می کند.

انواع آسیب های گوش

مشکلات شنوایی و مشکلات تعادل می تواند هر ان اتفاق بیفتد وقتی آسیب به بخش های اصلی گوش مانند پرده گوش، کانال گوش، استخوانچه ها، لوله استاش یا عصب وستی بیلی وارد می شود، به دنبال ان مشکلات به وجود می ایند. در اینجا نگاهی اجمالی به شایع ترین علل آسیب های گوش و نحوه تاثیر آنها بر کودکان را بررسی می کنیم:

قطع، سوزش و سوختگی

هنگامی که یک آسیب (حتی جزئی) به گوش خارجی یا کانال گوش وارد می شود، خونریزی و عفونت ممکن است بر سایر قسمت ها نیز تاثیر بگذارد.

قرار دادن چیزی در گوش

چیزهایی مانند سواب پنبه، ناخن یا مداد می تواند کانال گوش را خراش دهد یا باعث ایجاد پارگی یا سوراخ در پرده گوش شود .

ضربه مستقیم به گوش یا سر

سقوط، تصادفات اتومبیل، آسیب های ورزشی یا دعوا ممكن است پرده ی گوش را از بین ببرد یا به ان صدمه وارد کند، استخوانچه های گوش میانی را اسیب بزند یا گوش داخلی را صدمه برساند.

کشتی گیران، بوکسورها و سایر ورزشکاران که در معرض آسیب های بیرونی مکرر قرار دارند، می تواند خونریزی شدید یا لخته های خون ایجاد کنند که جریان خون را به غضروف گوش خارجی می رسانند و به شکل و ساختار گوش خارجی آسیب وارد کرده و شکل ظاهری آن را زشت و ناقص می کنند(به اصطلاح  گل کلم می گویند).

صدای بلند

برای بچه ها این امکان وجود دارد که شنوایی قابل توجه خود را به صورت موقت یا دائمی به هنگام مواجه شدن با صدای بلند در طول روز و یا در طول مدت زمانی طولانی از دست بدهند.این نوع از اسیب گوش ،آسیب شنوایی صوتی یا کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا  نامیده می شود.

وقتی این اتفاق می افتد، موهای کوچک در حلزون آسیب می بینند. صداهای بلند (مانند یک گلوله ای، حیرت انگیز یا انفجار) می توانند باعث ایجاد این مسئله شوند، مثل موانعی که در طول زمان تکرار می شوند (مانند ابزار های پر قدرت و پر سر و صدا، ، سر و صدا از رویدادهای ورزشی، کلاسهای گروهی ، موتورسیکلت، حتی سینما )

اما برای بچه ها و نوجوانان، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند (در کنسرت ها، در ماشین، از طریق هدفون) یکی از علل اصلی این نوع کاهش شنوایی قابل پیشگیری است.

تغییر ناگهانی و قابل توجهی در فشار هوا

هنگامی که ما پرواز یا غواصی می کنیم، فشار هوا با بالا رفتن ما افزایش می یابد و با پایین آمدن آن افزایش می یابد. اگر فشار هوا برابر نباشد، فشار هواي بالايي در يک طرف پرده گوش قرار ميگيرد و موجب درد و بعضي مواقع ضعف شنوايي مي شود.

علائم از دست دادن شنوایی یا مشکلات تعادل

آسیب های گوش می توانند متفاوت باشند. بعضی ها  ممکن است از دست دادن شنوایی جزئی داشته باشند که علائم ان مانند علائم زیر است:

 •  مشکل در شنیدن هنگام شنیدن صدای پس زمینه
 •  مشکل در شنیدن صداهای بلند یا صدای موسیقی
 • شنیدن فقط صداهای خاص یا خفیف
 • زنگ زدن در گوش یا صداهای عجیب و غریب دیگر مانند صدای زنگ، وزوز، آواز خواندن یا گریه و زاری
 • دشواری توجه در کلاس و مدسه
 • مشکل در صحبت کردن
 • صحبت کردن با صدای بلند
 • عدم نوسان به صدای بلند و یا عدم واکنش به سخنرانی و گفتگو
 • پاسخ نادرست به دلیل درست نشنیدن

 

در موارد دیگر، بچه ها ممکن است کم شنوایی کامل یا ناشنوایی داشته باشند (زمانی که آنها نمیتوانند چیزی بشنوند). بسته به اینکه آیا  به یک یا هر دو گوش ان ها صدمه وارد شده یا نه..

کودکان مبتلا به آسیب های گوش که تحت تاثیر تعادل هستند ممکن است علائم مانند:

 • سرگیجه (احساس ناگهانی چرخش یا چرخشی که  مانند حرکت است در حالی که نشسته یا ایستاده است)ا
 • حساس ناامنی
 • مشکلات بینایی
 • مشکل رفتن از پله ها یا ایستادن بدون افتادن(نبود تعادل)
 • مشکلات راه رفتن (عدم توانایی در راه رفتن بدون وقفه، پیاده روی با پاهای بیش از حد دور از هم، یا مشکل در راه رفتن در مناطق تاریک و یا بیش از حد ناهموار)
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • سردرد
 • خستگی زیاد

جلوگیری از آسیب های شنوایی

شما نمیتوانید کودکان را از هرگونه صدمه زدن محافظت کنید – حوادث و جراحات در این دوره با توجه به بالا بودن شیطنت و جنب و جوش بچه ها قابل توجه است. اما با تشویق بچه ها به جلوگیری از آسیب های مربوط به شنوایی می توانید از موارد زیر جلوگیری کنید:

 • هرگز چیزی را در گوش خود نکنند حتی سواب پنبه، بعد از حمام هم در صورت وجود اب احتمالی یا رطوبت با دقت و اهسته به وسیله یک دستمال کاغذی ان را خشک کنند
 • در صورت وجود هر گونه ناراحتی در شنیدن صدا، درد  ان ها را نزد پزشک ببرید. با صدای بلند با ان ها صحبت نکنید یا داد نکشید. 
 • هنگام گوش کردن به موسیقی به ویژه با هدفون یا زمانی که در ماشین هستید از حجم پایین استفاده کنید واسیب ان را جدی بگیرید. 
 • حفاظت از گوش در کنسرت ها، به ویژه هنگام نشستن در نزدیکی صحنه و یا بلندگو ها ، وسیله چمن زنی موجود در پارک ها و یا به هگام استفاده از ماشین الات پر سرو صدا

جستجوی درمان

مدت زمان شنوایی یا تعادل مشکلات و چگونگی درمان آنها بستگی دارد به اینکه چه بخشی از گوش صدمه دیده است، چه آسیب و با چه شدتی این اسیب وارد شده است. در حالی که آسیب های جزئی معمولا باعث مشکلات موقت می شوند، آسیب های جدی می توانند باعث کم شنوایی یا مشکلات تعادل و ناشنوایی دائمی شوند.

اگر فرزند شما دچار مشکل در ارتباط با شنوایی شد با پزشک خود تماس داشته باشد:

 •  هر گونه آسیب گوش یا سر، حتی اگر به نظر کوچک باشد
 • هر گونه نشانه ای از مشکلات در ارتباط با  تعادل یا شنیدن
 • درد شدید گوش
 • خون یا مایع تخلیه از گوش
 •  عدم شنیدن اصوات به درستی 

 

برگرفته از سایت:

kidshealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «چند راهکار ساده برای محافظت از گوش»

یک پاسخ به “چند راهکار ساده برای محافظت از گوش”

 1. مریم گفت:

  سلام.وقتتون بخیر:اکثر اوقات فکر میکنم ی پرده جلو گوشم هست واحساس میکنم حرفها رو واضح نمیشنوم صداها رو میشنوم .نمیدونم کمبود توجه دارم یا سطح شنوایی ام پایین است؟ متشکرم از پاسخگویی تون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام آزمايش ادرار بديد سونوگرافي هم بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از كرم ترميم كننده استفاده كنيد هان اسكين هم خوبه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه درماتيت سبوره هستش بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد هر شب بينيتونو با سديم كلرايد بشوريد اسپري داخل بيني بكلومتا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر جسم خارجي بررسي شه اگه جسم خارجي نبود ممكنه حساسيت باشه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه لباس زير نايلني يا عدم رعايت بهداشت ميتونه اين حالتو ايجاد ك...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام پركاري تيروييد داريد بايد تحت نظر متخصص غدد باشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم طبيعيه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نشانه شروع بلوغ هستش عزيزم اين روند طبيعيه...