علت گوش درد بزرگسالان: عفونت گوش را جدی بگیرید

عفونت گوش به عنوان یکی از ده ها علت گوش درد بزرگسالان به شمار می آید که لازم است در اسرع وقت تشخیص داده شده و درمان مناسب صورت گیرد تا عفونت گوش به سمت ایجاد کردن عوارض گوشی پیش نرود. 

بهتر است بدانید که عفونت گوش بر اساس اینکه کدام منطقه از گوش را درگیر کند به سه نوع اصلی طبقه بندی می شود که عبارتند از: عفونت گوش خارجی، عفونت گوش میانی و عفونت گوش درونی

عفونت گوش خارجی: شایع ترین علت گوش درد بزرگسالان

قسمتی از گوش شما که با چشم دیده می شود و شامل لاله گوش، مجرای گوش و پرده گوش (پرده صماخ) است را گوش خارجی گفته می شود.

اگر شما شناگر حرفه ای هستید یا اینکه صرفا هفته ای چند نوبت به استخر می روید، و یا حتی اگر شغلتان بگونه ای است که ذرات آلوده و میکروب در محیط اطرافتان زیاد است، خطر عفونت گوش خارجی با باکتری، ویروس یا قارچ برای شما محتمل است.

علایم عفونت گوش خارجی به این صورت است که شما در ابتدا از درد گوش یا اطراف گوش احساس ناخوشایند پیدا می کنید، ممکن است کمی صداها را ناواضح بشنوید، تب مختصری داشته باشید، لاله یا مجرای گوش تان شروع به سوزش و خارش کند.

 • توصیه درمانی: اگر چه ممکن است در قدم اول خودتان در منزل دست به کار شوید و با استفاده از کمپرس گرم یا سرد و مصرف داروهای مسکن در کم کردن دردگوش تلاش کنید ولی توصیه ما این است که حتما به پزشک مراجعه نمایید تا ابتدا معاینه شده و سپس درمان مناسب توسط پزشک برای شما تجویز شود.

عفونت گوش میانی

قسمتی از گوش شما که پشت پرده صماخ قرار گرفته است و شامل سه استخوان کوچک به نام های چکشی، سندانی و رکابی است را گوش میانی می گویند.

عفونت گوش میانی یک علت گوش درد بزرگسالان، جوانان و بیش از همه در نوزادان و کودکان می باشد.

اگر شما مبتلا به عفونت گلو، حلق و یا سینوس ها (سینوزیت) باشید، اگر به موقع درمان صورت نگیرد ممکن است میکروب ها حرکت کنند و خود را به منطقه گوش میانی برسانند و عفونت گوش میانی بوجود بیاورند.

یک علت دیگر برای عفونت گوش میانی این است که هر وسیله ای که بدستتان می آید از قبیل چوب کبریت، کلید و سوییچ، سوزن سنجاق را وارد گوش می کنید تا جایی که آخر به پرده گوش آسیب می رسانید و قسمتی از پرده گوش تان را پاره می کنید، میکروب ها به گوش میانی می روند و عفونت تشکیل می شود.

اگر شما درد گوش نسبتا شدید و ضرباندار در گوش به ویژه در هنگام استراحت و خواب دارید، همراه با درد گوش تب ولرز هم پیدا کرده اید، احساس می کنید شنوایی تان کم شده است و خروج ترشحات از گوش دارید، احتمال عفونت گوش میانی در شما وجود دارد.

 • توصیه درمانی: اینکه اگر از گوش درد رنج می برید، ما به شما توصیه می کنیم در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید به این دلیل است که تشخیص دادن اینکه عفونت در کدام قسمت گوش است برای شما غیر ممکن است. برای عفونت گوش میانی شما حتما باید به پزشک مراجعه کرده و دستورات دارویی تجویز شده را صحیح و به موقع اجرا نمایید تا بهبودی در اسرع وقت عایدتان شود.

عفونت گوش درونی

گوش درونی یا داخلی در ارتباط با مغز واعصاب شنوایی است. التهاب و عفونت گوش داخلی به عنوان جدی ترین علت گوش درد بزرگسالان به شمار آمده و غالبا به عنوان یکی از عوارض عفونت ویروسی رخ می دهد و منجر به احساس ناخوشایند سرگیجه و تهوع می شود.

اگر شما دچار عفونت گوش درونی شوید، نشانه هایی همچون دوران سر و عدم تعادل، احساس قریب الوقوع زمین خوردگی، سرگیجه ناگهانی و حالت تهوع و استفراغ را تجربه خواهید کرد.

 • توصیه درمانی: علایم ناخوشایند عفونت گوش درونی شما را چه بخواهید چه نخواهید به سمت پزشک می کشاند، به این علت که شدت علایم نسبتا شدیدتر از آن است که شما بخواهید در منزل دست به اقدامات درمانی خانگی بزنید. توصیه می کنیم در اسرع وقت حتما به پزشک مراجعه کنید.

بطور کلی این اصل اساسی را فراموش نکنید که عفونت گوش مهم ترین علت گوش درد بزرگسالان است که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود، ممکن است عارضه های متعددی ایجاد کند.

دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت گوش درد بزرگسالان: عفونت گوش را جدی بگیرید»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,743 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  امروز یکدفعه داخل گوش سمت راستم باد وکیپ شده؟گوش پاک کن میزنم‌خیلی درد داره علتش چی هست؟

  • سلام
   گوشتون باید معاینه شه
   ممکنه جوش یا عفونت مجرای خارجی باشه که جهت درمان
   قطره بتامتازون و قطره سیپروفلوکساسین هر ۱۲ ساعت ۲ قطره
   و قرص سفالکسین ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکی تا ۵ روز
   و قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت در صورت درد شدید مصرف شه
   عدم دستکاری گوش لحاظ شه
   اگر درد گوش بدون دستکای هم دارید عفونت گوش داخلی مطرحه و نیاز به معاینه هست

 2. سلام گوش چپم باد کرده زخم های کوچکی داخل گوش میانی هست کیپ هم شده فکر میکنم اب توش هست لطفا راهنمای کن

  • سلام، قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ستير روزها يك عدد تا ٥ روز مصرف كنيد
   همراه با قوص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا دو هفته.

 3. سلام مدتی است گوش درددارم بطوریکه قسمتی ازسرم تیرمیکشدوبیشتربعدازاستحمام این اتفاق می افتدگاهی هم احساس میکنم تعادل ندارم وضعیف هستم لطف راهنمایی فرماییدمتشکرم.

  • سلام، ٧ روز اين داروهارو بخوريد و اگر بهبود نيافتيد بايد توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شويد :
   قرص كوآموكسي كلاو ٦٢٥ ميلي گرم هر ٨ ساعت
   قوص تلفست هر ١٢ ساعت
   قرص استامينوفن ٥٠٠ هر ١٢ ساعت
   قرص بتاهيستين هر ٨ ساعت يك عدد
   اگر سابقه فشار خون داريد بايد از نظر فشار خون بررسي شويد
   اگر طي ٢-٣ روز تشديد شد علائمتون بايد از نظر كرونا بررسي شويد و اين آزمايشات رابدهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covid igm and igg

 4. سلام ازگوشهای من ترشحات زیادی بیرون می آید وهمراه باتب هم هست هم چنین همیشه احساس صدای شبیه سوت درگوشم میکنم

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارین
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی
   تا ۱۰ روز
   قرص استامینوفن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی هنگام درد
   مصرف بشه
   در صورت بهتر نشدن به پزشک مراجعه کنید

 5. باسلام وخسته نباشی.من مدتی قبل صدای ضربانداری داخل گوش راستم احساس میکردم البته موقع خواب که خوابم رو بهم میزد بعدازمدتی خودبخود بهترشدم اما یکی دو شبه که جلوی باد مستقیم کولر خواب شدم ناگهان صدای چکشی مانند توگوش راستم احساس کردم بدنبالش بدنم ازداخل سردشدولرز شدیدی منو گرفت طوری که نتونستم صحبت کنم .اگه راهنماییم کنین ممنون میشم

  • سلام
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی
   تا ۱۰ روز
   قطره سیپروفلوکساسین هر ۸ ساعت یک قطره تا ۵ روز
   مصرف بشه

 6. با سلام
  خانم/آقای دکتر من حدود ۳روزه از گوشدرد رنج میبرم
  راستش اول چند روز با لیف گوشمو موقع حموم شستم بعد با گوش پاک کن خشک میکردم بعد ۲هفته گوشم شروع کرد به چرک کرد مثل آب بعد الان سه روزه خیلی درد میکنه
  این مشکل ۳بار هم برام پیش اومده که یک با دکتر قطره سیمپلکس و تجویز کردن
  اگه ممکنه راهنمایی کنید لطفا
  تشکر

  • سلام
   قرص کوآموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی
   تا ۱۰ روز
   قطره سیپروفلوکساسین هر ۸ ساعت یک قطره تا ۵ روز
   مصرف بشه

 7. سلام من گوش سمت راستم وقتی روی بالشت خوابم روی همون گوش درد شدیدی میگیره بیشتر شبها بعضی مواقع به فاصله ۵دقیقه از گذاشتن گوش روی بالشت درد شروع میشه گوشم خشکه ترشحی نداره ناگفته نماند دندان خراب هم دارم

  • سلام بخاطر دندونتون هست
   به دندونپزشك مراجعه كنيد تا از نظر عفونت و پوسيدگي بررسي شويد.

 8. سلام وقتتون بخیر
  من تقریبا همزمان با شیوع کرونا (اواخر دی)یه مریضی سخت شبیه انفلوانزا گرفتم رفتم دکتر عمومی گفتن عفونت شدید گلو و چندتا دارو دادن که یکیش داتی سین300 بود 3،4 روز مصرف کردم حالم بدتر شد یکی از بستگانم رفتن پیش یه دکتر دیگه علائمم رو گفتن ایشون کلاموکس 625 و یه تب بر برام نوشتن که بعد مصرفش حالم خوب شد ولی سرگیجه گرفتم و روز چهارم غش کردم برای همین دیگه دارویی مصرف نکردم تقریبا تا 3 هفته بعد همینطوری سرگیجه داشتم تا اینکه خود به خود خوب شد. به خاطر کرونا نشد دکتر برم.
  من قبلا گوشم هر از گاهی سوت میکشید چون خیلی کم بود بهش توجه نمیکردم الان دو سه ماهی میشه که بیشتر سوت میکشه و مدت زمانش هم طولانی تر شده .من از هدفون زیاد استفاده میکنم ولی با صدای کم معمولا گوش میدم
  ببخشید طولانی شد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام بخاطر استفاده از هدفن است
   كمتر استفاده كنيد يا ثداشو كمتر كنيذ
   قرص بتاهيستين هم هر ٨ يك عدد مصرف كنيد

 9. سلام خانوم.چند ماه هست مادرم حالت تهوه داره.از صبح شروع میشه تا3یا4صبح.میگه استراحت میکتم خوبم.چند بار به دکتر فرستادیم MRIگرفته تو شمال میگه عفونت گوش باعث تهوه میشه.هیچ علائم التهابی اطراف گوش نداره.میگه وقتی وز وز میکنه گوشم تهوه بهم دست میده.نمیدونم چکارکنیم هیچ فایده ای نداشته دکتر رفتن.کلی قرص دادن مصرف میکنه و جدیدا حالت تهوه بیشتر شده.لطفا کمک کنید.خواهشا

  • سلام درست گفتن، هفونت گوش مياني از بيرون حالت التهابي ندارد
   بايد آنتي بيوتيك مصرف كنند
   هر ٨ ساعت قرص كوآموكسي كلاو ٦٢٥ ميلي گرم بخورند همراه با قرص استامينوفن ٣٢٥ ميلي گرم هم ٨ ساعت يك عدد تا ٧ روز

 10. سلام ، من صبح که از خواب بیدار شدم گوش راستم به شدت درد میکنه ، قبلا هم سابقه عفونت گوش داشتم . الان هم امکان مراجعه به پزشک رو ندارم . چیکارکنم برای کاهش درد؟

  • سلام
   قرص کو آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت یکی تا ۱۰ روز
   قرص ناپروکسن هر ۱۲ ساعت هنگام درد مصرف بشه

 11. سلام دکتر وقت بخیر من چند ساعتی میشه که احساس سوت کشیدن گوش دارم و گوشم از قبل درد میکرد که همراه با گلودرد و گرفتگی عضلات گردن بود که گلو درد و گرفتگی عضلات خوب شدن اما گوشم هنوز بعضی وقتا میخاره و درد میکنه و الان هم سوت میکشه

  • سلام
   نیاز به معاینه گوش توسط پزشک می باشد

 12. ۱۰ روز قرمزی گلو بدون درد دارم….گوش درد و گردن درد هم به صورت خفیف دارم، شبا یه مقدار دردش بیشتر میشه….علت چیه….؟امروز دیگه یه بی حسی پست سر هم داشتم

 13. سلام وخسته نباشی بلخشی من از درد گوش رنج میبرم ومشگل کم شنوایی دارم میشه رهنمایم کنی

  • سلام
   با توجه به اینکه کاهش شنوایی دارین باید معاینه و نوار گوش انجام بشه
   به متخصص گوش حلق بینی باید مراجعه کنین

 14. سلام یک هفتە است کە سرگیجە دارم بە دکتر مراجعە کردم قرص بتاهیستین8را تجویز کردن ولی سرگیجەهام قطع نشدە هیچ مشکل دیگە ندارم فقط وقتی جهتمو عوض میکنم سر گیجە میگیرم خارش گوش هم دارم

  • سلام
   اگر فقط هنگام تغییر جهت سر هست بعلت التهاب و تجریک مایع گوش داخلی است و کم کم رو به بهبود میرود
   دارو را ادامه دهید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر