رنگ لب و علامت‌های آن که نشان‌دهنده بیماری هستند

 • 1397-08-22
 • ۱۱۱۲۳۳ بازدید
 • 65
نشانه‌های رنگ لب

رنگ لب فارغ از تاثیر به سزایی که در زیبایی و جذابیت دارد؛ می‌تواند نشان‌دهنده بسیاری از بیماری‌های داخلی و متابولیک بدن باشد. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی کامل عوامل موثر بر تغییر رنگ لب‌ها می‌پردازیم.

به طور قطع نمی‌توان از نقش لب‌ها و مخصوصا رنگ آنها در زیبایی و جذابیت افراد غافل شد. بنابراین در این مطلب بیماری‌ها و عواملی که ممکن است سبب تغییر رنگ لب شود را مورد بررسی قرار داده‌ایم. در انتها چند درمان خانگی برای برطرف کردن این مشکل در افرادی که اختلالات داخلی یا سیستمیک خاصی ندارند، پیشنهاد کرده‌ایم.

رنگ لب و علامت‌های آن که نشان‌دهنده بیماری هستند

رنگ لب همچون رنگ پوست در افراد مختلف متفاوت است. همیشه برای پی بردن به این که آیا رنگ لبتان تغییر کرده یا نگرانی درباره این که آیا مشکلی داخل بدنتان وجود دارد یا نه؟ باید رنگ لب خودتان را با حالت قبل خودش مقایسه کنید، نه با افراد دیگر. در صورت مشاهده هرگونه تغییری به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

چه عواملی سبب ایجاد تغییر در رنگ لب شده و چگونه درمان می‌شود؟

وِرمیلیون لب‌ها (قسمتی که اغلب افراد وقتی از لب حرف می‌زنند به آن اشاره دارند) طیف رنگی صورتی روشن تا قهوه‌ای را می‌تواند دارا باشد.

برخلاف دیگر قسمت‌های پوست که از چندین لایه سلولی تشکیل شده‌اند، لب‌ها 3 تا 5 لایه سلولی دارند. تعداد لایه‌های سلولی لب‌ها سبب می‌شود که بافت آن نازک‌تر و ظریف‌تر شده و رگ‌های خونی لایه‌های زیرین آن بیشتر نمایان شود.

رنگ پوست شما نیز در رنگ لب‌های شما موثر است. هر چقدر رنگ پوست شما روشن‌تر باشد رنگ لب‌های شما نیز روشن‌تر خواهد بود و رگ‌های خونی بیشتر نمایان می‌شوند.

تغییر رنگ لب می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد؛ از مواردی بی‌خطر نظیر رنگ‌شدگی به وسیله غذاها یا نوشیدنی‌ها گرفته تا مشکلات زمینه‌ای پزشکی. زمانی که لب‌ها به رنگ آبی متمایل می‌شوند به آن معناست که در جریان خون به مقدار کافی اکسیژن وجود ندارد. سطح پایین اکسیژن خون نشان‌دهنده موردی اورژانسی است.

دلایل تغییر رنگ لب

چندین دلیل مختلف برای تغییر رنگ لب محتمل است که هر کدام نیز می‌تواند منجر به رنگ‌هایی متفاوت شود. در ادامه به رنگ‌هایی که ممکن است لب به آن‌ها تغییر رنگ یابد اشاره می‌کنیم:

علت آبی شدن رنگ لب‌ها

گردش ضعیف اکسیژن در خون می‌تواند سبب ایجاد رنگ آبی لب‌ها شود که به نام یرقان ازرق نیز شناخته می‌شود. این تغییر رنگ را می‌توان به راحتی در نوک انگشتان دست و پا نیز مشاهده کرد.

تغییر رنگ خون بستگی به وجود اکسیژن دارد. خونی که اکسیژن کافی دارد به رنگ قرمز روشن است؛ در حالی که اگر سطح اکسیژن خون پایین باشد، خون به رنگ قرمز تیره یا بنفش در می‌آید. این تغییر رنگ‌ها در پوست و غشاهای مخاطی قابل مشاهده‌اند.

لب‌های آبی رنگ می‌توانند نشان‌دهنده کاهش اکسیژن خون باشند؛ این کاهش اکسیژن می‌تواند بر اثر شرایط مختلفی باشد که بر قلب، سیستم گردش خون و شش‌ها اثرگذار است. دلایل محتمل بر تغییر رنگ لب‌ها به رنگ آبی را در ادامه می‌خوانیم:

 • خفگی
 • بیماری ریوی؛ نظیر آسم، آمفیزم و ذات‌الریه
 • نارسایی قلبی
 • شوک
 • لخته خون در ریه‌ها
 • مسمومیت خونی
 • مسمومیت در اثر سم‌هایی نظیر حشره‌کش‌ها، نیترات‌ها و نیتریت‌ها
 • هوای بسیار سرد

علت بی‌رنگ بودن لب‌ها

لب‌های سفید یا بی رنگ اغلب همراه با رنگ‌پریدگی در صورت، خط چشم‌ها، سفیدی داخل دهان و ناخن‌ها همراه ست.

این مشکل معمولا به دلیل کم‌خونی یا به عبارتی دیگر همان تعداد کم سلول‌های خونی است. کم‌خونی‌ای که سبب ایجاد سفیدی لب یا بی‌رنگی لب‌ها می‌شود بسیار شدید است و نیاز به درمان فوری دارد. موارد زیر ممکن است به کم‌خونی منجر شوند:

 • رژیم غذایی که در آن میزان آهن کم است
 • رژیم غذایی که در آن میزان ویتامین B12 یا فولات کم است
 • از دست دادن خون زیاد در دوران قاعدگی
 • خونریزی روده‌ها

دیگر دلیل رایج برای سفیدی لب‌ها برفک دهان (کاندیدیازیس دهانی) است. کاندیدا ارگانیسمی است که به مقدار کم در دهان شما وجود دارد.

زمانی که کاندیدا بیش از حد رشد کند و تکثیر شود دچار برفک دهانی خواهید شد که در نهایت سبب ایجاد ضایعاتی سفید خواهد شد. اگرچه این ضایعات اغلب روی زبان یا سطح داخلی گونه‌ها ایجاد می‌شوند؛ هم‌چنین می‌توانند روی سطح داخلی لب‌ها، سقف دهان، لوزه‌ها و لثه‌ها نیز ایجاد شوند.

دیگر مواردی که سبب بی رنگی لب‌ها یا سفید شدن آن‌ها می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • قند خون پایین
 • مشکلات گردش خون
 • بیماری‌های مزمن
 • سرمازدگی
 • کمبود ویتامین
 • داروهای خاص

علت سیاه شدن رنگ لب‌ها

موارد زیر می‌توانند دلایل ایجاد رنگ سیاه در لب‌ها یا لک‌پوست شوند.

 • سیگار؛ سیگار کشیدن باعث تیره شدن لب‌ها و لثه‌های شما می‌شود. مطالعه‌ای در سال 2013 نشان داد کسانی که سیگار می‌کشند دارای رنگدانه‌هایی در لب و لثه‌های خود هستند.
 • ضربه یا آسیب‌دیدگی؛ پس از آسیب‌دیدگی می‌تواند کبودی روی لب‌ها ایجاد شود. آسیب‌دیدگی در قسمت لب‌ها می‌تواند منجر به بنفش یا سیاه شدن لب‌ها شود. لب‌های خشک، ترک‌خورده و به شدت آسیب‌دیده، از جمله سوختی نیز می‌توانند لب‌ها را سیاه کنند.
 • بیماری آدیسون؛ بیماری آدیسون زمانی رخ می‌دهد که غده فوق کلیوی به مقدار کافی کورتیزول یا آلدوسترون ترشح نکند. این بیماری سبب ایجاد لک‌پوست در لب‌ها و پوست شده و در نهایت رنگ پوشش داخلی و گاهی اوقات پوشش بیرونی‌ پوست و لب‌ها را تیره و سیاه می‌کند.

علت لک‌دار شدن لب‌ها

تغییر رنگ لب‌ها می‌تواند به دلیل ایجاد لکه نیز باشد. لب‌های لک‌دار دلایل متفاوتی دارند؛ از موارد بی‌خطری نظیر لکه‌هایی که بر اثر آفتاب به وجود می‌آیند گرفته تا لکه‎هایی که نشانه‌ای از یک بیماری هستند.

دلایل محتمل بر لب‌های لک‌دار شامل موارد زیر هستند:

لک‌‌های خورشیدی

لک‌هایی که در اثر نور خورشید به وجود می‌آیند لکه‌های تیره‌ای هستند که در نقطه‌ای از بدن به وجود می‌آیند که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارد. اغلب، قسمت‌هایی که بیشتر در معرض نور خورشید هستند صورت و دست‌ها هستند.

این لکه‌ها روی لب‌ها نیز ایجاد می‌شوند و طیف رنگی آن‌ها از رنگ بژ تا قهوه‌ای تیره متغیر است. با این‌حال، هرگاه با لکه‌ای جدید روی لب‌های خود مواجه شدید، حتما به پزشک مراجعه کرده و آن را بررسی کنید. ممکن است لکه‌های روی لب دلایل دیگری داشته باشند و نشانه‌ای از یک بیماری نظیر سرطان پوست باشند.

داروها

برخی داروهای خاص می‌تواند سبب ایجاد لکه‌های تیره روی لب‌ها شود. داروهای خاص نظیر داروهای سیتوتوکسیک که در درمان سرطان به کار می‌روند و داروهای ضد روان‌پریشی اعم از کلرپرومازین سبب ایجاد رنگ تیره لب‌ها می‌شوند.

هِموکروماتوز (خون‌رنگ‌زدگی)

هِموکروماتوز اختلالی است که در آن بدن مقدار زیادی آهن ذخیره می‌کند. طبق بررسی‌ها بیش از یک میلیون آمریکایی دارای این اختلال هستند. لک‌پوست نشانه‌ای رایج از بیماری هموکروماتوز است. در برخی افراد لکه‌های خاکستری تیره یا قهوه‌ای روی لب‌ها و پوست ایجاد می‌شود.

سندروم Laugier-Hunziker

این سندروم یک بیماری خوش‌خیم پوستی است که حفره دهانی، مخصوصا لب پایینی را درگیر می‌کند. سندروم Laugier-Hunziker سبب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه به اندازه 1 تا 5 میلی‌متر می‌شود. این سندروم هم‌چنین باعث ایجاد خط‌هایی سیاه روی ناخن‌ها نیز می‌شود.

سندروم پوتز-جِگِرز

این اختلال موروثی سبب ایجاد رشد غیرسرطانی در دستگاه گوارش و افزایش خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها می‌شود.

این لکه‌ها می‌تواند بر لب‌ها و دهان و هم‌چنین پوست اطراف چشم‌ها، بینی، دست‌ها و پاها اثر بگذارد. کودکانی که دارای سندروم پوتز-جِگِرز هستند لکه‌های کوچک تیره روی پوستشان ایجاد می‌شود که با افزایش سن از بین می‌رود.

سندروم کارنی

سندروم کارنی اختلالی نادر است که هم‌چنین به نام سندروم LAMB نیز شناخته می‌شود. این سندروم با افزایش خطر ابتلا به انواع مختلف تومور شناسایی می‌شود. اختلال سندروم کارنی اغلب باعث ایجاد تغییر در رنگدانه‌های پوست می‌شود.

افرادی که سندروم کارنی دارند در معرض رشد تومورهای غیرسرطانی در قلب و دیگر نقاط بدن، نظیر پوست اطراف چشم‌ها و لب‌ها هستند.

سرطان

گاهی اوقات، لکه‎ای تیره روی لب می‌تواند نشانه سرطان باشد، به ویژه سرطان پوست.

لکه‌هایی که جدیدند، شکل یا رنگی غیر متعارف دارند، اندازه‌شان به سرعت افزایش می‌یابد، خونریزی دارند یا ظاهری شبیه به زخم دارند مشکوک به سرطانند و خیلی سریع باید توسط پزشک معاینه شوند. زخمی که درمان نمی‌شود یا رشد غده‌ای که ظاهری براق دارد نیاز به معاینه پزشک دارد.

چه بیماری‌هایی سبب تغییر رنگ لب می‌شوند

اغلب مشکلات داخلی، سبب کبود شدن رنگ لب می‌شوند. به این معنی که وقتی سلول‌های بدن اکسیژن را به اندازه کافی دریافت نمی‌کنند لب‌ها کبود می‌شوند. بیماری‌های قلبی و عروقی مثال خوبی برای این شرایط هستند. بیماری‌های پیشرفته قلبی ریوی یا مسمومیت با مواد سمی نیز می‌توانند چنین شرایطی را ایجاد کنند.

لب‌های کبود در اغلب بیماران تنفسی اعم از آسم، برونشیت و بیماری انسدادی ریه (COPD) دیده می‌شود.

اگر دقت کرده باشید افرادی که سیگار یا قلیان مصرف می‌کنند نیز لب‌های کبودی دارند. علت این موضوع همین عدم توانایی بدن برای تامین اکسیژن مورد نیاز سلول‌ها است که خود را با نشانه‌ای همچون کبودی لب‌ها نمایان می‌سازد.

در کم‌خونی‌‌های شدید نیز لب‌های فرد کبود یا اصطلاحا سیانوزه می‌شود.

برخی بیماری‌های پوستی همچون لیکن پلان نیز سبب گرایش لب‌ها به کبودی می‌شوند. البته این بیماری اغلب مخاط داخل دهان را درگیر می‌کند ولی گاهی اوقات در موارد پیشرفته ممکن است لب‌ها نیز درگیر شوند و ضایعات بنفش تیره که اغلب با خارش همراه هستند را روی لب‌ها به وجود آورند. این ضایعات معمولا بعد از درمان از بین می‌روند ولی لکه‌های تیره رنگ روی لب‌ها باقی می‌مانند.

تیرگی لب‌ها در اثر بیماری لیکن پلان با سایر بیماری‌های داخلی که سبب عدم اکسیژن‌رسانی کافی به بدن می‌شوند؛ یک تفاوت اساسی دارد و آن این که بیماری‌های سیستمیک کل بافت لب را سیانوزه می‌کنند ولی این بیماری خاص پوستی، فقط یک سری لکه‌های تیره رنگ بر روی پوست فرد به جای می‌گذارد.

لب های تیره و لکه دار

مصرف بیش از حد کربوهیدرات، قند، شکر، عسل و میوه‌های شیرین به صورت روزانه موجب به وجود آمدن لکه‌های سیاه رنگ روی لب‌ها می‌شود. همچنین مصرف برخی داروها در برخی افراد ممکن است باعث کبودی لب‌ها شود که بعد از قطع دارو دوباره رنگ لب به حالت طبیعی خود بازمی‌‌گردد.

لازم به ذکر است در موارد خیلی نادر خشکی پوست شدید نیز سبب کبودی لب‌ها می‌شود. مثلا بیماری درماتیت آتوپیک موجب بروز چنین مشکلی می‌شود. حتی قرار گرفتن در معرض هوای سرد به مدت طولانی نیز سبب می‌شود که رنگ لب کمی کبود شود. به همین دلیل اغلب این وضعیت را در افرادی که ساکن مناطق سرد و خشک هستند؛ می‌بینیم.

علت زرد شدن لب‌ها در برخی افراد چیست

گاهی اوقات در اثر آسیب‌های مختلف کبدی ممکن است آنزیم‌های کبدی افزایش یابند. همین موضوع سبب می‌شود که رنگ لب به زردی گراید.

علت به وجود آمدن لکه‌های سفید روی لب چیست

استفاده از چربی‌های اشباع شده که در تخم مرغ و برخی از لبنیات همچون پنیر به فراوانی یافت می‌شود؛ موجب آسیب رساندن به کبد شده و عملکرد کبد را تضعیف می‌کند. در این شرایط یک سری لکه‌های سفید رنگ روی لب‌ها تشکیل می‌شود.

برای اینکه مطمئن شوید مشکلات لب‌های شما از کدام نوع است، پیشنهاد می‌کنیم از سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر استفاده کنید تا در کمترین زمان به بهترین نتایج دست یابید.

درمان تغییر رنگ لب

درمان پزشکی برای بی‌رنگی لب‌ها ممکن است شامل درمان بیماری زمینه‌ای باشد که سبب بی رنگی لب‌های شما شده است. اگر درمان پزشکی موثر واقع نشد باید با پزشک مربوطه مشورت کنید تا درمان را تغییر دهد.

درمان پزشکی برای برخی از این تغییر رنگ لب‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لیزردرمانی
 • پالس شدید نور
 • سرمادرمانی
 • فتودینامیک درمانی
 • جراحی
 • داروهای موضعی

رفع مشکل تغییر رنگ لب به روش خانگی

ترک سیگار، گذاشتن عسل روی لب‌ها، ماساژ دادن لب‌ها با یک پارچه نمناک، گذاشتن ترکیبی از ماست و لیمو روی لب‌ها، ژل آلوئه‌ورا، مسواک زدن به لب‌ها، گذاشتن تکه‌های یخ بر روی لب از جمله اقداماتی هستند که رنگ صورتی لب‌ها را به آن‌ها برمی‌گردانند.

البته استفاده از این روش‌ها تنها در صورتی مجاز است که شما برای کبودی یا تغییر رنگ لب مراجعه کرده باشید و پزشک شما را از نظر بیماری‌های داخلی و سیستمیک بررسی کرده و سلامتی‌تان را از این نظر تایید کرده باشد.

نوشیدن بیشتر آب در طول روز و مالیدن کرم ضد آفتاب بر روی لب‌ها را فراموش نکنید.

جلوگیری از تغییر رنگ لب‌ها

بنا بر علت تغییر رنگ لب‌ها، این تغییر رنگ با استفاده از محلول‌های مراقبت پوستی خانگی نیز می‌توانند جلوگیری شوند. نکات دیگری نیز برای پیشگیری از تغییر رنگ لب وجود دارد که به آن می‌پردازیم:

 • ترک سیگار. ترک کردن بسیار دشوار اما ممکن است. با یک پزشک مشورت کرده  از او درخواست کنید تا برای ترک سیگار به شما برنامه‌ای مشخص و مناسب شما دهد.
 • سعی کنید کمتر در معرض نور خورشید قرار گیرید و حتما از بالم لبی که حاوی ضد آفتاب باشد استفاده کنید.
 • از صورت و لب‌های خود در مقابل تابش نور آفتاب به وسیله یک کلاه لبه‌دار پهن محافظت کنید.

چه زمانی برای تغییر رنگ لب به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که به تغییر رنگ جدید یا جراحتی روی لب‌های خود برخوردید، بهترین کار مراجعه به به یک پزشک یا دندانپزشک است. اگر خودتان یا شخصی دیگر دچار سختی در تنفس به همراه تغییر رنگ لب‌ها به رنگ آبی شد حتما با اورژانس تماس گیرید.

سخن آخر

لب‌های تغییر رنگ‌یافته همیشه جای نگرانی ندارند؛ اما هر تغییری در رنگ لب‌ها یا لکه‌ای جدید روی آن‌ها باید توسط پزشک معاینه شود. در این صورت پزشک هرگونه بیماری زمینه‌ای را رد کرده و برای شما اطمینان حاصل می‌شود.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «رنگ لب و علامت‌های آن که نشان‌دهنده بیماری هستند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

65 دیدگاه در حال حاضر

 1. من یه چند هفته شدید مریض شدم تقریبا علائم کرونا داشتم لب هام به طور عجیبی متورم شد وچند روز خارش پیدا کردبعد پوسته پوسته شد الان خوب شده ولی کبود شدن راهکار بگید چیکارکنم

  • سلام ممكنه بدليل كمبود روي يا ويتامين ب٢ باشه
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 2. سلام مرجان هستم 27ساله سه یاچهارساله پوست صورتم از وسط ابروهام تادور بینیم وقتی حموم میرم سوزش داره وقرمز میشه بعدش خشک میشه وپوستش ورق میشه الانم به چند وقتیه لبهام رنگش خیلی تیره شده ممنون میشم جواب بدین

 3. سلام چند روزه لب های مامانم سیاه شده به رنگ قهوه ای
  بیشتر هم بالای لبش

 4. خسته نباشید ،من داخل دهان و حلق و لبهام اکثر وقتها آفت (شدیدا ) میزنه جوری ک نمیتونم غذا بخورم هرچی هم دکتر میرم بی‌فایده هست ،یکیشون گفت میکروب معده دارید ، ربطی ب سرطان ،استرس ،اعصاب دارد یا نه ،،،ممنون از راهنمایی شما خانم دکتر

  • سلام اول بايد قند خون و تعداد لنفوسيتاتون بررسي شيد
   اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Pbs
   Fbs
   و به متخصص داخلي مراجعه كنيد.

 5. سلام.من دور لبهام سفید شده و خط لبم کامل از بین رفته میشه بگین علتش چیه؟ممنون

 6. سلام ،خانمی ۳۸ ساله هستم ،اخیرا متوجه شدم روی خط لب پایینم بیشتر در سمت راست صورتم لکه های سفید ایجاد شده،ممنون میشم راهنمایی کنید

 7. با سلام خدمت شما من ی پسر دوساله دارم که در هشت ماهگی گوشه لبهاش رو ب پائین کبود و خط سفید ناخن هاش ب شدت کبود شد ما وقتی اون رو اینطوری دیدیم سرین بردیمش بیمارستان ولی پسرم توی ترکیه بدنیا اومده دکترای اینجا چیزی از بیماریش نگفتن بهمون پسرم ۹ روز بستری بود توی بیمارستان بلاخره خب شد و مرخص ش کردن ولی زمستان سال بعد درست همون اتفاقی ک سال قبل زمستانش افتاده بود براش اتفاق افتاد اینبار مدتش طولانی تر بود مثلا ۱۵ روز بیمارستان بستریش کردن بازم چیزی نگفتن از بیماریش میشه لطفا شما چیزی بگید چ بمیاری میتونه داشته باشه من و باباش از شدت نگرانی هر بار میمیریم و زنده میشیم 😢😔

  • سلام عزيزم بايد اكو قلب بده چيزهايي كه ميگيد به سيانوز ميخوره
   بايد توسط متخصص قلب اطفال ويزيت شه و امو براش انحام بدين

 8. سلام من مدتیه رنگ پوست صورتم خیلی سیاه شده و لبهامم تیره شده …و پوستمم رنگ پریده شده …نگا خودم که تو اینه میکنم از خودم میترسم از بس سیاه و تیره شده پوستم .دلیل چی میتونه باشه؟

  • سلام از نظر كم خوني فقر آهن و كمبود ويتامين دي و كم كاري تيروييد بررسي شين

 9. سلام خسته نباشید من 15سالمه و بعد قاعدگی شدیدی ک داشتم لبهام بی رنگ و کمی مایل ب زرد شدن خشکن میشه دلیلشو بگید؟

 10. سلام یکسال هست ک ازخراسان شمالی به جنوب سفر کرده ام وبدلیل گرمی هوا یکسره منزل و زیر کولرم ،گاهی دچار خستگی بی دلیل هستم لبهای گلی داشتم ایا سفید شدن دورلبم وکم رنگ شدن لبم ممکنه از کم خونی یا اب وهوا باشد؟

 11. سلام نوزادم الان چهار پنج روزه لب هاش سیاه شدن از تو علتش چیه

  • سلام بايد توسط متخصص قلب اكو شود ممكنه PDA باشد ( باز ماندن مجراي شرياني)

 12. سلام بچه ام ب دنیا اومده. الان بیست روزشه قبلا لب هاش سیاه نشده بودن الان کبود شدن نشانه چی هس

 13. سلام خانمی ۳۸ ساله هستم لب بالام تقریبا نیم سانت سفید شده لطفا راهنمایی کنید مشکل چیست وراه حل آن چیست

 14. باسلام خانمی ۴۱ ساله هستم.
  با بیماری زمینه ای خفیف اسم الرژی حدود یکماه هست که خط لب پایینم دچار تغییر رنگ به سمت قهوه ای تیره با ظاهری تاتو نمایان شده
  لطفا راهنمایی لازم را در اختیار بنده قرار دهید
  باتشکر .

 15. باسلام خسته نباشید
  ببخشید من ۳۰ سالمه چندسالی هست روی لبم نقطه های سفید داره طوریکه به لبم کشش میدم نمایان تر میشه در کل رنگ لبم کمرنگ هست اما این دونه ها شکل ظاهریشو بد کرده به نظرتون دلیلش چی هست و اگر ازمایش نیاز هست بفرمایید چه آزمایشی باید انجام بدم

  • سلام بهتره آزمايش از نظر فقر آهن بدين

  • سلام پدر بنده الان بیش یک هفته هست بیمار و تمام این یک هفته بی حال میباشد اخیرا که به نظر میرد رنگ لبش تغییر کره و رو به کبودی وبنفش مانند هست درضمن کمی هم احساس تنگی نفس داشته و موقع خواب آهسته ناله می‌کنند ایشان 10 سال پیش عمل قلب انجام دانند ممکنه مال قلبشون باشه یا چیز دیگست.؟

   • سلام
    بله میتواند مربوط به مشکل قلبی باشد
    ایشان باید توسط متخصص داخلی و متخصص قلب ویزیت شوند

  • سلام من 24 سالمه تقریبا از 15 سالگی رنگ لبام تیره شده ولی برام مهم نبود تا اینکه جدیدا همه بهم میگن خیلی لبات قهوه ای شده میخواستم بپرسم از چی میتونه باشه

   • سلام تنگي نفس نداريد؟ مشكل در فعاليت؟
    گاهي مشمل قلبي باعث تيره شدن لب ميشه كه با اكو مشخص ميشه
    از نظر كم هوني فقر آهنم بررسي شيد
    اگرم در معرض دود سيگاريد اين طبيعيه

 16. من لبام سفیده و خیلی اذیتم میشه بگید چکار کنم اگه کرم روشن کننده ی لب استفاده کنم خوبه؟

  • سلام بعضي لبها اينطورين رنگ طبيعيشون كم رنگه، درمان خاصي نداره ميتونيد labello بزنيد

 17. سلام من 11ساله ام از چهارسالگی لب پایینم پراز لک سیاه شده طوری که هر جا میرم ازم میپرسن لبت چی شده. تازگی متوجه شدم تو دهانم هم همین لکه ها در اومده. لطفا راهنمایی ام کنید

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به تداوم و افزایش لکه ها باید جهت معاینه دقیق به متخصص پوست مراجعه کنید

 18. سلام مدت دو ماهه شدیدا لبهام میسوزه چندین بار به پزشک متخصص پوست مراجعه کردم کلی پماد و دارو مصرف کردم ولی خوب نشده بعضی وقتها شدیدا ورم میکنه و دور لبم برفگی شده باید چه کار کنم

  • سلام به يه ماده اي حساسيت داريد
   گوجه، شكلات ، تخم مرغ
   بببنيد بعد از چه غذايي ورم ميكنه

 19. سلام مدتی هست ک روی پاهام ‌.دستام .لبم .پوستم سیاشده چکارکنم

 20. گوشه لب هایم رو به پایین گاهی اوقات تیره میشود و بعد از مدتی ب حالت عادی برمیگردد علت این تیرگی چی نیتونه باشه؟

  • سلام بايد از نظر قلبي بررسي شويد، اكو قلب بدين اگر نرمال بود چيز خاصي نيست

 21. سلام ،من لبم تیره شده و دوره لبم سیاه
  میشه بگید چی کارکنم که به حالت اول برگرده
  ممنونم ❤️❤️

  • سلام بايد اول از نظر قلبي بررسي شويد اكو قلب دهيد
   سيته شدن لب بدليل مشكلات قلبي ايجاد ميشود

 22. به تازگی روی لبهای من دانه های ریز سفید زده .علتش چیست؟

 23. سلام من بالای لبم یک خط سفید هست دلیلش چیه

  • سلام بايد توسط متخصص پوست ويزيت شويد اما ممكنه بخاطر كمبود آهن هم باشه.

 24. سلام من دو جا از لبم سفید شده و لب بالایم یکم پرنگ تر از پایینی هستش من از تر کن لب دکتر ژیلا استفاده میکنم نظرتون چیه باید چیکار کنم؟؟؟

  • سلام از نظر كم خوني بررسي شويد گاهي كم خوني باعث اين تغيير رنگها ميشود

 25. سلام خسته نباشید لب بالا خیلی تیره هست وهمیشه لبم خشک پوست پوست میشه چیکار کنم

 26. سلام. گوشه لب من بخاطر کمبود ویتامین سی و B ترک میخورد مرتب و با مصرف دارو و آمپول بهتر شدم، ولی الان گوشه های لبم سفید شدن و رنگدانه ها از بین رفتن. چکار کنم که لبم دوباره به رنگ طبیعی برگرده. ممنون از پاسخگویی

  • سلام
   دوست عزیز باید معاینه شوید
   گاهی ممکن است ضایعات فوردایس مطرح باشد و گاهی اسکار ناشی از زخم
   درمان نسبی میتوان انجام داد که ابتدا باید معاینه صورت گیرد به متخصص پوست مراجعه کنید

 27. سلام
  رنگ لبهام اکثر مواقع طبیعی وکمرنگ هست ولی بعضی مواقعی که استرسم زیاده حالت پف کرده وکبود(ملایم ) میشه در ضمن من بیماری میاستنی هم دارم میخواستم ببینم علتش چیه ؟

 28. رنگ لبهای من تیره و اطرافش رنگ سیاه به صورت خط پهن هست علتش چی می‌تونه باشه؟

 29. سلام.روی لبهای من لکه های زرد رنگ ایجاد شده انگار توده چربی هست.علتش همونطور که تو مقاله گفته شده کبد چرب هست یا فرق داره؟ ممنون

  • سلام
   نیاز به معاینه و سونوگرافی می باشد
   به پزشک مراجعه کنید

  • سلام من لبهام رنگشون تیره شده خط لبهام تیرگیش بیشتره میخواستم بدونم راه درمانش چیه ممنون

   • سلام
    دوست عزیز
    باید معاینه شوید
    گاهی کم خونی یا بیماری های آلرژیک سبب تیره شدن لب می شود.درمان با توجه به علت انجام می شود
    به متخصص پوست مراجعه کنید

 30. رنگ لبها دورنگ شده دلیلش چی میتونه باشه

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر