مجله پزشکی دکتر دکتر

سرطان استخوان | انواع، علائم، راه های تشخیص و درمان تومور استخوانی

1 آبان 1397

81

بیماری‌های ارتوپدی
سرطان استخوان | انواع، علائم، راه های تشخیص و درمان تومور استخوانی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

سرطان استخوان به خاطر رشد تومورهای بدخیم در این بافت حیاتی ایجاد می‌شود اما همه‌ی تومورها، باعث بروز این سرطان نمی‌شوند.

هنگامی که رشد و تقسیم سلول‌ها غیرطبیعی شده یا به عبارتی از کنترل سیستم مرگ سلولی خارج شود، سلول‌های غیرقابل کنترل می‌توانند یک بافت سلولی جدید و ثانویه هوشمند را تشکیل دهند. این توده‌های جدید به وجود آمده اصطلاحاً به‌عنوان تومور شناخته می‌شوند که اولین نشانه‌های سرطانی شدن بافت است. تومورها به‌طور کامل می‌توانند ظاهر، عملکرد و ساختار بافت‌های بدن را دچار تغییر دهند. آن‌ها می‌توانند تهاجمی یا غیرتهاجمی بوده و به دو دسته بدخیم و خوش‌خیم تقسیم می‌شوند.

مکان تشکیل تومورهای استخوانی، خود بافت‌های استخوانی فرد است. در واقع تشکیل تومور در بافت‌های استخوانی فرد به معنی ابتلا به سرطان نیست. در واقع همان‌طور که از نامش می‌آید، تنها تومورهای بدخیم که از مکان خود به سایر نقاط بدن منتشر می‌شوند، سرطانی هستند. این در حالی است که تومورهای خوش‌خیم در عین این که غیرعادی و غیرقابل کنترل هستند، غیر متحرک بوده و کمتر می‌توانند کشنده باشند. با این حال تومورهای خوش‌خیم استخوانی می‌توانند موجب فشردگی بافت استخوانی موضع تشکیل شوند و مشکلات آتی متعددی را به وجود آورند.

حیوانات هم می توانند به سرطان استخوان مبتلا شوند

انواع سرطان استخوان

سرطان‌ها می‌توانند انواع مختلفی از تومورهای استخوانی را در بیماران ایجاد کنند. بر اساس آمار مرکز ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، سرطان‌های استخوان کمتر از 1 درصد کل سرطان‌های جامعه بشری را تشکیل می‌دهند. در زیر انواع سرطان شایع استخوانی که مربوط به تومورهای خوش خیم و بدخیم هستند، مورد اشاره قرار می‌گیرند.

انواع تومورهای خوش‌خیم استخوانی

استئوکندروم

تومورهای استخوانی خوش‌خیم معمول‌تر از تومورهای استخوانی بدخیم هستند. بر اساس گزارش آکادمی جراحان ارتوپدی امریکا، استئوکندروم معمول‌ترین تومور استخوانی در میان بیماران هست. در واقع استئوکندروم در حدود 40 درصد کل تومورهای خوش‌خیم را تشکیل می‌دهند که اکثر بیماران مبتلا در این گروه در سنین جوانی و نوجوانی به سر می‌برند. این تومورها به‌طور کلی بیشتر در نزدیکی انتهاهای فعال استخوان‌های بلند همچون ران و بازو تشکیل می‌شوند. به‌طور تخصصی‌تر، این تومورها مشخصاً در قسمت پایینی استخوان ران، قسمت پایینی استخوان درشت نی و قسمت بالایی استخوان بازو تشکیل می‌شوند. بافت تشکیل دهنده تومورهای استئوکندروم از استخوان و غضروف تشکیل شده است.

فیبروم های یکپارچه ناسازگار

این نوع تومور که بیشتر در جوانان و نوجوانان رخ می‌دهد، یک نوع کیست ساده استخوانی است.

تومورهای با سلول‌های غول پیکر

این نوع تومورها به‌صورت تهاجمی رشد می‌کنند. در قسمت‌های گرد پایانی استخوان‌ها به وجود می‌آیند و از جمله تومورهای نادر محسوب می‌شوند.

انکندروما

انکندروما یک کیست غضروفی است که در میان مغز استخوان بیمار رشد می‌کند. ابتلا به این تومور در کورکی آغاز شده و تا بزرگ سالی ادامه می‌یابد. این تومور تمایل دارد به بخشی از سندرم‌هایی به نام سندرم Ollier و Mafucci تبدیل شود. این تومورها در دست‌ها، پاها و استخوان‌های بلند به وجود می‌آید.

دیسپلازی فیبروزی

دیسپلازی یک جهش ژنتیکی است که موجب فیبروز استخوانی و آسیب پذیری در برابر شکستگی در بیماران می‌شود.

کیست غیرطبیعی استخوان

کیست غیرطبیعی استخوانی، یک ناهنجاری عروقی هست که از مغز استخوان شروع می‌شود. سرعت رشد بالایی دارد و از آن جا که با صفحات رشد در ارتباط است، می‌تواند به‌شدت مخرب باشد.

یک جمجه مبتلا به سرطان استخوان

انواع تومورهای بدخیم استخوان

استئوسارکوم

استئوسارکوم که بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد، دومین نوع شایع نوع سرطان استخوان است. این عارضه بیشتر در اطراف ران، شانه یا زانو ایجاد می‌شود، به‌سرعت رشد می‌کند و تمایل زیادی به گسترش به سایر قسمت‌های بدن دارد. شایع‌ترین قسمت‌ها برای ایجاد این تومور، صفحات رشد این استخوان‌ها هستند. گاها با نام تومورهای استئوژنیک نیز شناخته می‌شوند.

شمای یک استئوساکروما در قسمت لگنی استخوان ران

تومورهای خانواده سارکومای Ewing (ESFTs)

این نوع تومورها معمولاً نوجوانان و بزرگ سالان را هدف خود قرار می‌دهد، اما گزارش‌ها زیادی مبنی بر ظهور آن‌ها در کودکان زیر پنج سال نیز مشاهده شده‌اند. این نوع سرطان استخوان معمولاً در پاها (استخوان‌های بلند)، لگن، ستون فقرات، دنده‌ها، سینه‌ها و جمجمه خود را بروز می‌دهد. اگرچه محل اصلی تشکیل این تومورها در کنار سلول‌های حفرات مدولاری استخوان‌ها بوده، اما گاها مشاهده شده این تومورها در حفرات چربی، عضلات و عروق نیز تشکیل شوند. شانس ابتلای مردان نیز از زنان بیشتر هست.

کندروسارکوما

این نوع سرطان استخوان معمولاً در باسن، شانه‌ها و لگن افراد مسن و سالخورده ایجاد می‌شود.

 سرطان استخوان ثانویه

اصطلاح «سرطان استخوان ثانویه» به معنی آن است که سرطان در جایی دیگر در بدن آغاز شده و سپس به استخوان گسترش می‌یابد. این گونه تغییرات معمولاً بر روی افراد مسن تأثیر می‌گذارد. انواع سرطان‌های زیر می‌توانند در افراد مسن موجب بروز سرطان‌های ثانویه استخوانی شوند:

 • کلیه
 • پستان
 • پروستات
 • ریه (به‌ویژه استئوسارکوم)
 • غده تیروئید
 • میلوما چندگانه

علل و عوامل ایجادکننده تومورهای استخوانی

علل اصلی ایجاد تومورهای استخوانی هنوز شناخته نشده است. تا به حال سه علت قرارگیری در معرض تشعشعات، آسیب دیدگی‌های حاد و عوامل ژنتیکی به‌عنوان علل احتمالی این عارضه معرفی شده‌اند. اگرچه علت اصلی استئوسارکوم هنوز مشخص نشده است، اما محققان آن را با قرار گیری در معرض تشعشعات و همچنین داروهای ضد سرطان در کودکان مرتبط می‌دانند. همچنین افرادی که شکستگی‌های استخوانی را با ایمپلنت‌های فلزی‌ترمیم کرده‌اند، شانس بیشتری برای ابتلا به استئوسارکوما دارند.

نحوه شناسایی علائم سرطان‌ استخوان

درد خفیف در استخوان‌های موضع، شایع‌ترین علامت سرطان استخوان است. دردها به‌صورت گاه و بی گاه شروع می‌شوند و تا مرحله اثبات درد همیشگی پیش می‌روند. ممکن است شدت دردها به حدی باشد که بتواند فرد را از خواب بیدار کند. متأسفانه گاهی اوقات وجود تومورهای کشف نشده در استخوان‌های فرد که منجر به بروز شکستگی می‌شوند، به‌عنوان شکستگی‌های پاتولوژیک تلقی می‌شوند. همچنین در بعضی موارد تورم در محل تومور وجود دارد.

ممکن است برخی توده‌ها بدون درد باشند. در این موارد وجود تورم ناشی از یک توده بارزترین نشانه هست. تومورها همچنین می‌توانند عرق شبانه، تب و یا هر دو را ایجاد کنند. تومور خوش‌خیم استخوانی، مانند استئوکندروم، ممکن است درمان نداشته باشد، مگر اینکه شروع به تداخل با عملکرد و حرکت روزمره شما شود.

تشخیص تومور بر روی استخوان زانو از طریق عکس برداری با اشعه X

راه های تشخیص تومور استخوان

شکستگی‌ها پیش پا افتاده، عفونت‌ها و سایر موضوعات از این دست ممکن است به تومورها شباهت داشته باشد. برای اطمینان از داشتن تومور استخوانی، پزشک ممکن است انواع طیفی از آزمایش‌ها را تجویز نماید. یکی از اولین تست‌هایی که انجام می‌شود، آزمایش‌های ادرار و کشت پروتئین‌های موجود در خون مرتبط با تومورهای استخوانی هست.

یکی دیگر از آزمایش‌های مورد نظر تست آلکالین فسفاتاز هست. هنگامی که بافت استخوانی شما به‌خصوص در تشکیل سلول‌ها فعالیت می‌کند، مقدار زیادی از این آنزیم در خون شما نشان داده می‌شود. این موضوع ممکن است به دلیل رشد استخوان‌ها در سنین رشد مانند در جوانان و یا تواند به معنی تومور و رشد غیرطبیعی استخوان باشد.

پزشک شما ممکن است از اشعه ایکس برای تعیین اندازه و مکان دقیق تومور استفاده کند. این روش یکی از روش‌های همیشگی در تشخیص نهایی تومور است. این آزمایش‌ها معمولاً در قالب عکس برداری‌های MRI و یا اسکن CT و یا عکس برداری اشعه X انجام می‌پذیرند. پزشک ممکن است بخواهد بیوپسی را انجام دهد. در این آزمایش، نمونه ای از بافتی که تومور شما را تشکیل می‌دهد برداشته می‌شود. نمونه در یک آزمایشگاه تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود.


متخصص ارتوپد

راه های درمان سرطان استخوان

درمان تومورهای خوش‌خیم استخوان

تومورهای استخوان می‌توانند رشد کنند، یکسان باقی بمانند یا در نهایت ناپدید شوند. درمان خود به خودی تومورها بیشتر در کودکان رخ می‌دهد. با این حال، پزشک ممکن است بخواهد تومور خوش‌خیم را جراحی کند. تومورهای خوش‌خیم می‌توانند گاهی گسترش یا تبدیل به تومورهای بدخیم شوند. تومورهای استخوانی نیز می‌توانند باعث شکستگی شوند. عدم درمان تومورهای خوش‌خیم از طرف پزشک گاهی امری معمول به‌حساب می‌آید.

درمان تومورهای بدخیم استخوانی

برای درمان تومورهای بدخیم معمولاً به یک گروه متخصص پزشکی نیازمند هستیم. اگر چه ابتلا به تومورهای بدخیم نگران کننده است، اما بررسی سر انجام بیماران مربوطه می‌تواند امیدبخش باشد. درمان شما بستگی به نوع سرطان استخوان شما و گسترش آن دارد. اگر سلول‌های سرطانی شما به تومور و ناحیه فوری آن محدود شده باشد، درمان موضعی صورت می‌گیرد.

سرطان استخوان معمولاً با جراحی درمان می‌شود. در طی عمل جراحی، تمام تومور شما حذف می‌شود. جراح شما به‌دقت حاشیه تومور خود را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که هیچ سلول سرطانی پس از جراحی باقی نمی‌ماند. به‌طور کلی، روش‌هایی مثل پرتو درمانی، شیمی درمانی، انجماد بافت سرطانی و جراحی کلی‌ترین روش‌های درمانی در بیماران مبتلا هستند. ناگفته نماند هر دو مدل بدخیم و خوش‌خیم تومور می‌تواند بازگشت داشته باشد و از نو فرد را به سرطان مبتلا کند.

منابع:

healthline

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سرطان استخوان | انواع، علائم، راه های تشخیص و درمان تومور استخوانی»

81 پاسخ به “سرطان استخوان | انواع، علائم، راه های تشخیص و درمان تومور استخوانی”

 1. امید گفت:

  سلام خواهر من ۴۰ سالش هست سرطان سینه داشت عمل کرد بعداز یک سال لگنه راستشم عمل کرد الانم سرش رو عمل کرد الانم دکترا گفتن باید کمرشو عمل کنیم متاستاز شده به اسختون مهره ۱۲ کمرش درگیر هست ایا جواب میده بهمون ممنونم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه‌متاستاز داده باشه اول شمی درمانی و رادیوتراپی باید انجام بشه

 2. طاهر حسینی گفت:

  سلام بیمار۶۳ ساله داریم مهره دهش شکسته بدون اثابت ضربه ای و نخارو درگیر کرده بیمار الان نمیتونه بلند شه ..بعداز چن روز ران پای راست هم خود ب خود شکسته …و کلیه هاش کراتین ۳.۵ هستش پزشکان نمیتونن عمل کنن لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بیمارتون اول باید چکاپ کامل بشه زیر نظر فوق تخصص خون و فوق تخصص روماتولوژی تا ببینیم پوکی استخوان یا مشکل استخوانی دارن یا خیر

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به فوق تخصص خون مراجعه کنید.

 3. نسرین گفت:

  سلام مادر من 4 سال بود از دست تومور ساق پا درشت نی تیپا خلاص شده بود البته خوش خیم بود
  الان باز همون محل شدید درد میکنه ممکنه برگشته باشه ؟
  تورو به حضرت عباس جواب بدین

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيدم ايشون بايد mri و سي تي اسكن انجام بدن تا مشخص شه عود كرده يا نه

  • خبات گفت:

   سلام پسرم در پای راستش درساقش یک کیست داره میخواهم ببینم آیا خطری داره یانه

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام احتمالا كيست بكر باشه
    سونوگرافي بديد براش ، اگه بكر بود مشكلي نداره مگه اينكه براش درد و محدوديت حركتي ايجاد كنه

 4. مریم گفت:

  سلام ایا متاستاز ران به چه بررسی هایی نشان میده کهمطمین بشی متاستاز است ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام pet scan نقاطي كه حاوي سلول هاي سرطاني هستو نشون ميده

 5. میلاد گفت:

  سلام
  توروخدا جواب منو بدین. مادرم یهو کمرش درد گرفت ودیگه نمیتونه صاف وایسته. رفتیم ام ار ای گرفتیم و گاما اسکن. ام ار ای گفته که خوردگی دیسک کمر و به نظر متاستاز یا پلاسماسیتوما است. الان دکتر گفته باید سی تی بگیره. خواهش میکنم ب من بگین این بیماری خطرناکه؟؟ سرطانه؟؟ درمان قطعی داره یا نه؟؟ یا مثل باقی سرطانها جون ادمو میگیره.تورو خدا واقعیت رو بهم بگین. دکترها اصلا توضیح نمیدن. مادرم اصلا کمر درد نداشته تا حالا. ظرف دو هفته اینجور شد. دکتر گفته باید بره نمونه برداری. اگر متاستاز استینی بدخیمه؟؟ آیا کشنده است این بیماری؟؟
  منتظر پاسختون هستم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز متاستاز یعنی سرطان در جای دیگری باشد اما به استخوان انتشار یابد
   اگر مادرتان علایمی همچون تب و بدن درد و خستگی و کاهش وزن و ضعف نداشتند بعید است سرطان باشد
   نگران نباشید و اقدامات تشخیصی را انجام دهید

 6. دانیال گفت:

  سلام,کنار ساق پا ,سفت متورم وازپای دیگرم,کمی بزرگتر و توده سفت استخوانی, لمس میشود,ایا سرطان خوش خیم,یا کیست هست?۱۵ ساله هستم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد عكس و سي تي اسكن بگيريد
   نميشه انقد راحت تشخيص سرطان گذاشت

  • زهرا گفت:

   سلام.من‌دراستخوان لگنم توموری دیده شده ودردشدید دارم.ودرترقوه هم تومور ی کمترازیک سانتی متردیده شده.ازکجابفهمیم که خطرناک نیست.

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بايد نمونه برداي از تودتون انجام بديد و نوعش مشخص شه
    لطفا

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید.

 7. رضا گفت:

  سلام من گلبول های سفیدم خیلی بالاست مشکلی هست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لازمه مجددا تست cbc.diff را تكرار كنيد
   آزمايش لام خون محيطي هم بديد esr crp را همرچك كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 8. مریم گفت:

  سلام دختر من سرطان سینه داشت دوسال پیش خداروشکر با درمان کامل خوب شده الان دو ماهی هست کمر درد داره بعضی وقتها شدیده آزمایش داده گفته ۱۱ونیم تومار بالا هست این یعنی چی جواب بدین خواهشن دارم دیوانه میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد MRI كمر بده و از نظر درگيري مهرهاي كمر بررسي شه
   مجددا به پزشكش مراجعه كنيد

 9. نازيلا گفت:

  سلام.خانمي ٣٧ ساله هستم حدود ٤ ماهه ك در استخوان لگن و پاهام درد مزمني دارم كه با مسكن هم اروم نميشه.سابقه أنواع سرطان (.ريه.تخمدان.سينه.خون.كبد)در خانواده ام هم وجودداره.

 10. پروین احتشام گفت:

  سلام من خانمی 50ساله هستم حدود یک سالی میشه که پایین زانوم برآمدگی احساس میکنم ودرد شدیدی داره وچند روزی میشه همین علائمو روی استخوان دستمم حس میکنم خیلی میترسم میشه راهنماییم کنید

 11. Sali گفت:

  با درود و عرض ادب
  مادر من حدود ۲ هفته هست که کاملا ناگهانی زانوی راستش متورم شده و درد داره ، عکس گرفتیم و دکتر گفت توده تشکیل شده و مشکوکه و نهایتا ام آر آی انجام دادیم و منتظر نتیجه هستیم
  سوال بنده اینه که در طول چنین زمان کوتاهی چقدر احتمال تشکیل توده خوش یا بدخیم وجود داره ؟ چند درصد احتمال سرطانی بودن توده وجود داره
  با تشکر از شما

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چون در مدت کوتاهی ایجاد شده بنظر خوش خیم یا التهاب است

 12. امیر گفت:

  سلام من ۲۸ سالمه یکدفعه توچند ماه هشت کیلو کم کردم خستگی دائمی دارم سرگیجه و سردرد والانم پاهام بی حس شدن آیا می‌تونه نشانه سرطان باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید آزمایشات زیر رو انجام بدین
   cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, wright, 2me, EsR, crp, vit d3 و ldh, s/e, s/c را انجام دهید

 13. حانیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه خانوم ۲۴ ساله م
  یکی دو هفته پیش متوجه شدم یه برامدگی‌ کوچک روی انتهای استخوان ساق پام هست که در ظاهر مشخص نیست و فقط با لمس مشخص میشه. درد و کبودی هم نداره. کاملا هم سفت و شبیه استخوانه.
  امروز متوجه شدم شبیه همون برآمدگی روی انتهای ساق دستم هم به وجود اومده و چون بافت ماهیچه و چربیش کمتره از بیرون هم برآمدگی مشخصه.
  به نظر شما ممکنه تومور باشه؟ به چه متخصصی رجوع کنم؟ هیچ علامت دیگه ای هم به جز سردرد که قبلاً هم داشتم ندارم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شه عزبزم
   ممکن توده چربی باشه
   به متخصص ارتوپدی یا جراحی مراجعه کنین

 14. اکرم رصایی گفت:

  پسرم رروی پایش یک برامدگی به صورت ناگهانی بوجود آمده درقسمنزدیک به قوزک پا درد ندارد بافتی نرم دارد

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید معاینه شه عزبزم ممکن توده چربی باشه
   به متخصص ارتوپدی یا جراحی مراجعه کنین

 15. آیدا گفت:

  سلام من امروز متوجه یه تورم روی استخون روی ساق پام شدم که دردناک هست کبودی نداره معلومه به جایی نخورده و ۴ انگشت زیر زانوم هست وقتی لمسش میکنم انگار یه چیز نرمی اون زیر هست که دردناکه روی استخونم و امروز یهو اومده امکان داره تومور استخوانی باشه؟ چیکار باید بکنم ؟

 16. ناشناس گفت:

  سلام خواهر من دوهفته هست که یه دردی تو پاشه رفتیم دکتر گفت تومر هست ما الان باید چی کار کنیم ؟

 17. مهشید گفت:

  سلام
  پدر من از یکماه پیش دچار تورم به اندازه یک گردوی کوچیک روی ساعد و درد بود وقتی رادیولوژی انجام شد دیدیم که یکی از استخوانها از زیر خوردگی و همینطور یه شکستگی خطی در حال ترمیم داره تموم آزمایشها از جمله پروستات آلکالین فسفات تومور مارکرها کلسیم آنزیمهای کبدی همه نرمال بود گامااسکن هم متاستاز نشون نداده حال عمومیشون خوبه کاهش وزن و هیچ مورد دیگه ای نداشتن امروز بیوپسی شد میخواستم بدونم که با این شرایط ممکنه اون خوردگی همون کیست مخرب خوشخیم باشه؟ یا با تموم این شرایط نرمال هنوز هم احتمال دیگه ای مطرح هست، سوال دومم اینه که الان که متاستاز نداشتیم با یه جراحی و برداشتن استخوان درمان تموم میشه یا حتما باید شیمی درمانی و پرتو درمانی بشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام معمولا ضايعات خوش خيم خوردگي نميدن
   خوبه كه متاستاز نبوده ، نوع درمان بستگي به نوع ضايعه داره . بايد منتظر جواب پاتولوژي باشيد

 18. فرهاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید _ پدر من اردیبهشت ماه بصورت اتفاقی چکاپ دادیم همه چیز نرمال بود اما پروستات psa رو 19 نشون داد _ پدر من هیچ علائمی مثل درد لگن استخوان سوزش ادرار بی اختیاری ادارا کاهش وزن وووو هیچی نداره اونم گاهی گهگاهی شبا اونم ن همیشگی دو سه بار میره دستشویی _ دکتر قرص تاوانکس ۵۰۰ نوشت ۱۰ روز مصرف کرد بعد سر مشکلاتی ازمایش یعدی شهریور ماه دادن که psa رو ۱۸ نشون داد اما دکتر گفت بالاس نمونه برداری انجام بده _ نمونه برداری پروستات سمت چپ هیچی نداره اما سمت راست درجه 3+3=6 و تومور دو از چهار ۴۰ درصد نشون میده _ بره اسکن استخوان نوشتن_ نگرانم میشه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اسكن بدن مشخص ميشه متاستاز داده خدايي نكرده يا نه
   تحت نظر جراح كليه باشن تا درمانو كامل انجام بدن

 19. Md گفت:

  باسلام دو هفته پیش رفتم بیرون خیلی فعالیت کردم کنار قوزک پام ورم کرد بعد یک روز به شکل توده در امده گاهی خیلی درد دراه آیاسرطان هست؟

  • مهشید گفت:

   سلام،مادر من ۵۰ سالشه وکاملا ناگهانی در قسمت بالای ران پاش یه توده سفت تشکیل شده که دردناک و ملتهبه و خارش داره کلا ۳ روز که این اتفاق افتاده و تو این ۳ روز پیشرفت داشته و توده بزرگتر شده،خیلی نگرانم ممکنه مبتلا به سرطان شده باشه؟؟لطفا بگید که ما الان باید چه کار کنیم

 20. رضا گفت:

  سلام حدود سه ماه کمر درد داشتم ام آر آی از گردن وکمر دادم متخصص گفته مهر کمرت فاصله کمی داره با دارو واستراحت خوب میشه اما هیچ اتفاقی نیفتاد به متخصص دیگر مراجعه کردم عکس رنگی از لگن گرفتم گفتن مشکل از لگن هست داخل لگن غغد استخوانی خوش خیم داری. دارم درد میکشم لطفا بگید چه کار باید کنم میخوام بیام تهران به کدام متخصص باید مراجعه کنم ممنونم از راهنمایی شما

 21. الهه جلتییان گفت:

  سلام بنده الان به مدت چهارسال که روماتیسم دارم وتحددرمان هستم به تازگی متوجه شدم که ارتروزهم دارم ازنوع پیشرفته ازناحیه زانووموچ پادچاره مشکل شدم زانوم باتزریق ژل وکرتون کمی بهترشدم ولی موچ پام دردزیادداره ورم وقرمزی آزمایش دادم گفتن عفونت کرده میشه بگین الان چکارکنم راه نمیتونم برم دردزیاددارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص عفوني ويزيت شين و انتي بيوتيك تزريقي بگيريد چون عفونت داخل مفصل زانو بايد سريعا درمان شه وگرنه مخرب هست

 22. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشین من الان چهارسال روماتیسم دارم والان ۳ ماه که موتوجه شدم ارتروزپیشرفت دارم ازناحیه زانووموچ پاهام مشکل پیداکردم دکترهازانونی من گفتن کشکش ازبین رفته باتزریق ژل آکرتون الان کمی بهترشدم ولی به تازگی موچ پای چپ ورم شدیدکرده متورم هست والان روی استخوان پام برامدگی ایجادشده قرمزهمراه بادردشدیدآزمایش دادم گفتن عفونت کرده من بایدچیکارکنم آب هم آورده موچ پام ممنون میشم کمک کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام برای عفونت مفصلی باید درمان انتی بیوتیکی وریدی انجام شود و 2-3 روز نیاز به بستری دارید

 23. زهره گفت:

  سلام ببخشید مادر من ارتروز زانو دارن اما در ماهیچه ی بالای زانوشون یه برامدگی وجود داره هرچی اصرار میکنم دکتر نمیاد میشه بگید این برامدگی بالاتر از زانوشون هس چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالا استئوفيت بدليل ارتروز هست
   عكس بگيرن مشخص سه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالا استئوفيت بدليل ارتروز هست
   عكس بگيرن مشخص شه

 24. فریبا گفت:

  سلام خسته نباشید من جواب آزمایش برادرمو گرفتم گفتن کیست استخوانه و دکترش هفته ی دیگه نوبت دادن که ببینن خیلی استرس داریم میخوام بدونم جوابش چی هس ولی متاسفانه سردرنمیاریم ازجوابش میشه یه کمکی کنید بهم لطفا؟؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   برای بررسی جواب آزمایش از تماس تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک یا از تماس تلفنی با متخصص ارتوپدی مجموعه دکتر دکتر استفاده کنید

 25. خسرو نفوذی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید ضمن تشکر از راهنمایی های جنابعالی وهمکارانتان
  من دختر ۷ساله ای دارم که کیست استخوانی در بازوی سمت چپش باعث شکسته شدن آن در دو مرحله شد در مرحله دوم با استفاده از ام ار ای پزشک معالجشون تشخیص دادند که کیست استخوانی باعث ضعف وشکستگی شده است با جراحی وتزریق پودر استخوان تقریبا مشکلمون حل شد ولی الان در عکساش دوباره کیست مشاهده شده ودرد در بازو باعث شده که براحتی نتونه دستشو حرکت بده میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که دوباره باید جراحی بشه یا ایده یبهتری وجود داره؟ ممنون از راهنماییتون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   بهتر است از تماس تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 26. فاطمه گفت:

  سلام
  مادر من حدود 2 سال پیش مبتلا به سرطان سینه گرید 1 بودن و زیر بغل هم درگیر نبود. 4 جلسه هم شیمی درمانی شدن و اندازه تومور کمتر از 1 سانت بوده. الان هم با اگزمستان تحت درمان هستن. از گذشته شاید حدود 10 یا 15 سال پیش درد پا و کمر داشتن. الان دوباره زانو دردشون شروع شده. کمی هم لگن و دنبالچه شون درد میکنه. البته چون تقریبا از 15 سال پیش یبوست هم دارن احتمال دادیم درد دنبالچه شاید بخاطر یبوست باشه. اما من بشدت نگران هستم. ایا ممکنه دردهایی که داره نشانه خطر باشه؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   بررسی توسط پزشک معالج مادر شما ضروری است

 27. سمانه گفت:

  سلام وقت بخیر . پدر من ۷۰ ساله هستن و در ران پای چپ تورم و درد داشتن دکتر ام ار ای نوشتن و امروز گفتن توموری دور استخوان پاشونو گرفته و باید نمونه برداری شه .. آیا ممکنه بدخیم باشه ؟؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بدون بررسی جواب نمونه برداری مشخص نیست
   نمونه برداری جهت تشخیص نوع سلول ها و خوش خیمی و بدخیمی انجام میشود

 28. غفاری گفت:

  سلام خسته نباشید من سه ساله مچ دست و انگشت دست کم درد میکنه دکتر گفته کیست استخوانی هست ولی دارویی ننوشت الان سه ماهه مچ دستم شدید درد میکنه و دردش به شانه ارنج هم میزنه میشه راهنمایی و کمک کنید با این وضع کرونا هم شوهرم نمیذاره برم دکتر چکار کنم

 29. امیرقانع گفت:

  سپاس از نویسنده وگردآورنده،خیلی مفید ومختصروکامل بود.

  خسته نباشید۱?

 30. یلدا گفت:

  سلام، وقتتون خوش
  من توی هفده سالگی (۱۳۷۹) توموری در ناحیه بالای بازوی چپم بود که با اینکه وقتی کارهای سنگین انجام میدادم کمی درد میگرفت ولی تا وقتی استخوان بازوم نشکست متوجه نشدم. تومور بالای ایتخوان بازوی من رو خورده بود و با نازک شدن استخوان، بازوی من شکست و بعد اول گچ گرفتم تا استخوان جوش بخوره، و بعد از یکی دوماه جراحی کردم که تومور رو در بیارم. ۶ سال بعد از جراحی (۱۳۸۵) حس کردم وقتی روی دستم تکیه میکنم بازوم دوباره دردش شروع میشه. رفتم دکتر، توی عکس معلوم شد تومور عود کرده. اما دکتر کاظمی بیمارستان اختر بعد از دیدن عکسها فرمودن اگر دردش آزاردهنده نیست مشکلی نداری و فقط چندماه یکبار چک کن ببین پیشرفت نکرده باشه.من تا مدتی اینکار رو کردم ولی بعد که دیدم تا وقتی کار سنگین باهاش نکنم دردی نداره، رها کردم و دیگه چک نکردم. الان، یعنی تقریبا بیست سال بعد از جراحی و سیزده سال بعد از اینکه دوباره فهمیدم تومور عود کرده چند روزه دوباره دردش نگرانم کرده. توی این وضعیت که دکتر هم نیست که برم. خواهش میکنم اگه امکانش هست راهنماییم کنید.

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست گرامی اقدامی بجز عکس مجدد و بررسی وضعیت آن نمیتوان انجام داد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

زهرا عکاف زاده:

ممنون از اطلاعات تون...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید قد پدر و مادرتون بررسی شه همچنین قد الانتون هم مهمه که چقدره...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید قد پدر و مادرتون بررسی شه همچنین آزمایش هورمونی وعکس مچ دست بد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایشتون باید دقیق بررسی شه همچنین pt,ptt,inr,و آنزیم کبدی هم چک شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ممکن مشکلات خودایمنی مثل itp باشه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام جای نگرانی نداره و به مرور خوب میشه بعد قطع دارو دوباره ازمایش بدین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید مشکلات طحال، بیماری های خودایمنی و....بررسی شن...