سرطان استخوان و انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم اسکلت بدن

 • 1397-08-01
 • 17
تورم استخوان نشانه بارز تومور استخوان

سرطان استخوان به خاطر رشد تومورهای بدخیم در این بافت حیاتی ایجاد می‌شود اما همه‌ی تومورها، باعث بروز این سرطان نمی‌شوند.

هنگامی که رشد و تقسیم سلول‌ها غیرطبیعی شده یا به عبارتی از کنترل سیستم مرگ سلولی خارج شود، سلول‌های غیرقابل کنترل می‌توانند یک بافت سلولی جدید و ثانویه هوشمند را تشکیل دهند. این توده‌های جدید به وجود آمده اصطلاحاً به‌عنوان تومور شناخته می‌شوند که اولین نشانه‌های سرطانی شدن بافت است. تومورها به‌طور کامل می‌توانند ظاهر، عملکرد و ساختار بافت‌های بدن را دچار تغییر دهند. آن‌ها می‌توانند تهاجمی یا غیرتهاجمی بوده و به دو دسته بدخیم و خوش‌خیم تقسیم می‌شوند.

مکان تشکیل تومورهای استخوانی، خود بافت‌های استخوانی فرد است. در واقع تشکیل تومور در بافت‌های استخوانی فرد به معنی ابتلا به سرطان نیست. در واقع همان‌طور که از نامش می‌آید، تنها تومورهای بدخیم که از مکان خود به سایر نقاط بدن منتشر می‌شوند، سرطانی هستند. این در حالی است که تومورهای خوش‌خیم در عین این که غیرعادی و غیرقابل کنترل هستند، غیر متحرک بوده و کمتر می‌توانند کشنده باشند. با این حال تومورهای خوش‌خیم استخوانی می‌توانند موجب فشردگی بافت استخوانی موضع تشکیل شوند و مشکلات آتی متعددی را به وجود آورند.

حیوانات هم می توانند به سرطان استخوان مبتلا شوند

انواع تومورهای خوش‌خیم

استئوکندروم

تومورهای استخوانی خوش‌خیم معمول‌تر از تومورهای استخوانی بدخیم هستند. بر اساس گزارش آکادمی جراحان ارتوپدی امریکا، استئوکندروم معمول‌ترین تومور استخوانی در میان بیماران هست. در واقع استئوکندروم در حدود 40 درصد کل تومورهای خوش‌خیم را تشکیل می‌دهند که اکثر بیماران مبتلا در این گروه در سنین جوانی و نوجوانی به سر می‌برند. این تومورها به‌طور کلی بیشتر در نزدیکی انتهاهای فعال استخوان‌های بلند همچون ران و بازو تشکیل می‌شوند. به‌طور تخصصی‌تر، این تومورها مشخصاً در قسمت پایینی استخوان ران، قسمت پایینی استخوان درشت نی و قسمت بالایی استخوان بازو تشکیل می‌شوند. بافت تشکیل دهنده تومورهای استئوکندروم از استخوان و غضروف تشکیل شده است.

فیبروم های یکپارچه ناسازگار

این نوع تومور که بیشتر در جوانان و نوجوانان رخ می‌دهد، یک نوع کیست ساده استخوانی است.

تومورهای با سلول‌های غول پیکر

این نوع تومورها به‌صورت تهاجمی رشد می‌کنند. در قسمت‌های گرد پایانی استخوان‌ها به وجود می‌آیند و از جمله تومورهای نادر محسوب می‌شوند.

انکندروما

انکندروما یک کیست غضروفی است که در میان مغز استخوان بیمار رشد می‌کند. ابتلا به این تومور در کورکی آغاز شده و تا بزرگ سالی ادامه می‌یابد. این تومور تمایل دارد به بخشی از سندرم‌هایی به نام سندرم Ollier و Mafucci تبدیل شود. این تومورها در دست‌ها، پاها و استخوان‌های بلند به وجود می‌آید.

دیسپلازی فیبروزی

دیسپلازی یک جهش ژنتیکی است که موجب فیبروز استخوانی و آسیب پذیری در برابر شکستگی در بیماران می‌شود.

کیست غیرطبیعی استخوان

کیست غیرطبیعی استخوانی، یک ناهنجاری عروقی هست که از مغز استخوان شروع می‌شود. سرعت رشد بالایی دارد و از آن جا که با صفحات رشد در ارتباط است، می‌تواند به‌شدت مخرب باشد.

یک جمجه مبتلا به سرطان استخوان

انواع تومورهای بدخیم استخوان

سرطان‌ها می‌توانند انواع مختلفی از تومورهای استخوانی را در بیماران ایجاد کنند. بر اساس آمار مرکز ملی سرطان ایالات متحده آمریکا، سرطان‌های استخوان کمتر از 1 درصد کل سرطان‌های جامعه بشری را تشکیل می‌دهند. در زیر به 4 سرطان شایع استخوانی که مربوط به تومورهای بدخیم هستند، مورد اشاره قرار می‌گیرند.

استئوسارکوم

استئوسارکوم که بیشتر در کودکان و نوجوانان اتفاق می‌افتد، دومین نوع شایع نوع سرطان استخوان است. این عارضه بیشتر در اطراف ران، شانه یا زانو ایجاد می‌شود، به‌سرعت رشد می‌کند و تمایل زیادی به گسترش به سایر قسمت‌های بدن دارد.

شایع‌ترین قسمت‌ها برای ایجاد این تومور، صفحات رشد این استخوان‌ها هستند. گاها با نام تومورهای استئوژنیک نیز شناخته می‌شوند.

شمای یک استئوساکروما در قسمت لگنی استخوان ران

تومورهای خانواده سارکومای Ewing (ESFTs)

این نوع تومورها معمولاً نوجوانان و بزرگ سالان را هدف خود قرار می‌دهد، اما گزارش‌ها زیادی مبنی بر ظهور آن‌ها در کودکان زیر پنج سال نیز مشاهده شده‌اند. این نوع سرطان استخوان معمولاً در پاها (استخوان‌های بلند)، لگن، ستون فقرات، دنده‌ها، سینه‌ها و جمجمه خود را بروز می‌دهد. اگرچه محل اصلی تشکیل این تومورها در کنار سلول‌های حفرات مدولاری استخوان‌ها بوده، اما گاها مشاهده شده این تومورها در حفرات چربی، عضلات و عروق نیز تشکیل شوند. شانس ابتلای مردان نیز از زنان بیشتر هست.

کندروسارکوما

این نوع سرطان استخوان معمولاً در باسن، شانه‌ها و لگن افراد مسن و سالخورده ایجاد می‌شود.

 سرطان استخوان ثانویه

اصطلاح «سرطان استخوان ثانویه» به معنی آن است که سرطان در جایی دیگر در بدن آغاز شده و سپس به استخوان گسترش می‌یابد. این گونه تغییرات معمولاً بر روی افراد مسن تأثیر می‌گذارد. انواع سرطان‌های زیر می‌توانند در افراد مسن موجب بروز سرطان‌های ثانویه استخوانی شوند:

 • کلیه
 • پستان
 • پروستات
 • ریه (به‌ویژه استئوسارکوم)
 • غده تیروئید
 • میلوما چندگانه

علل ایجاد تومورهای استخوانی

علل اصلی ایجاد تومورهای استخوانی هنوز شناخته نشده است. تا به حال سه علت قرارگیری در معرض تشعشعات، آسیب دیدگی‌های حاد و عوامل ژنتیکی به‌عنوان علل احتمالی این عارضه معرفی شده‌اند. اگرچه علت اصلی استئوسارکوم هنوز مشخص نشده است، اما محققان آن را با قرار گیری در معرض تشعشعات و همچنین داروهای ضد سرطان در کودکان مرتبط می‌دانند. همچنین افرادی که شکستگی‌های استخوانی را با ایمپلنت‌های فلزی‌ترمیم کرده‌اند، شانس بیشتری برای ابتلا به استئوسارکوما دارند.

شناسایی علائم بالقوه سرطان‌های استخوانی

درد خفیف در استخوان‌های موضع، شایع‌ترین علامت سرطان استخوان است. دردها به‌صورت گاه و بی گاه شروع می‌شوند و تا مرحله اثبات درد همیشگی پیش می‌روند. ممکن است شدت دردها به حدی باشد که بتواند فرد را از خواب بیدار کند. متأسفانه گاهی اوقات وجود تومورهای کشف نشده در استخوان‌های فرد که منجر به بروز شکستگی می‌شوند، به‌عنوان شکستگی‌های پاتولوژیک تلقی می‌شوند. همچنین در بعضی موارد تورم در محل تومور وجود دارد.

ممکن است برخی توده‌ها بدون درد باشند. در این موارد وجود تورم ناشی از یک توده بارزترین نشانه هست. تومورها همچنین می‌توانند عرق شبانه، تب و یا هر دو را ایجاد کنند.

تومور خوش‌خیم استخوانی، مانند استئوکندروم، ممکن است درمان نداشته باشد، مگر اینکه شروع به تداخل با عملکرد و حرکت روزمره شما شود.

تشخیص تومور بر روی استخوان زانو از طریق عکس برداری با اشعه X

تشخیص تومور استخوان

شکستگی‌ها پیش پا افتاده، عفونت‌ها و سایر موضوعات از این دست ممکن است به تومورها شباهت داشته باشد. برای اطمینان از داشتن تومور استخوانی، پزشک ممکن است انواع طیفی از آزمایش‌ها را تجویز نماید.

یکی از اولین تست‌هایی که انجام می‌شود، آزمایش‌های ادرار و کشت پروتئین‌های موجود در خون مرتبط با تومورهای استخوانی هست.

یکی دیگر از آزمایش‌های مورد نظر تست آلکالین فسفاتاز هست. هنگامی که بافت استخوانی شما به‌خصوص در تشکیل سلول‌ها فعالیت می‌کند، مقدار زیادی از این آنزیم در خون شما نشان داده می‌شود. این موضوع ممکن است به دلیل رشد استخوان‌ها در سنین رشد مانند در جوانان و یا تواند به معنی تومور و رشد غیرطبیعی استخوان باشد.

پزشک شما ممکن است از اشعه ایکس برای تعیین اندازه و مکان دقیق تومور استفاده کند. این روش یکی از روش‌های همیشگی در تشخیص نهایی تومور است. این آزمایش‌ها معمولاً در قالب عکس برداری‌های MRI و یا اسکن CT و یا عکس برداری اشعه X انجام می‌پذیرند.

پزشک ممکن است بخواهد بیوپسی را انجام دهد. در این آزمایش، نمونه ای از بافتی که تومور شما را تشکیل می‌دهد برداشته می‌شود. نمونه در یک آزمایشگاه تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود.


متخصص ارتوپد

درمان تومورهای خوش‌خیم

تومورهای استخوان می‌توانند رشد کنند، یکسان باقی بمانند یا در نهایت ناپدید شوند. درمان خود به خودی تومورها بیشتر در کودکان رخ می‌دهد. با این حال، پزشک ممکن است بخواهد تومور خوش‌خیم را جراحی کند. تومورهای خوش‌خیم می‌توانند گاهی گسترش یا تبدیل به تومورهای بدخیم شوند. تومورهای استخوانی نیز می‌توانند باعث شکستگی شوند. عدم درمان تومورهای خوش‌خیم از طرف پزشک گاهی امری معمول به‌حساب می‌آید.

درمان تومورهای بدخیم

برای درمان تومورهای بدخیم معمولاً به یک گروه متخصص پزشکی نیازمند هستیم. اگر چه ابتلا به تومورهای بدخیم نگران کننده است، اما بررسی سر انجام بیماران مربوطه می‌تواند امیدبخش باشد. درمان شما بستگی به نوع سرطان استخوان شما و گسترش آن دارد. اگر سلول‌های سرطانی شما به تومور و ناحیه فوری آن محدود شده باشد، درمان موضعی صورت می‌گیرد.

سرطان استخوان معمولاً با جراحی درمان می‌شود. در طی عمل جراحی، تمام تومور شما حذف می‌شود. جراح شما به‌دقت حاشیه تومور خود را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که هیچ سلول سرطانی پس از جراحی باقی نمی‌ماند.

به‌طور کلی، روش‌هایی مثل پرتو درمانی، شیمی درمانی، انجماد بافت سرطانی و جراحی کلی‌ترین روش‌های درمانی در بیماران مبتلا هستند. ناگفته نماند هر دو مدل بدخیم و خوش‌خیم تومور می‌تواند بازگشت داشته باشد و از نو فرد را به سرطان مبتلا کند.

منابع:

healthline

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان استخوان و انواع تومورهای خوش خیم و بدخیم اسکلت بدن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

17 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ببخشید مادر من ارتروز زانو دارن اما در ماهیچه ی بالای زانوشون یه برامدگی وجود داره هرچی اصرار میکنم دکتر نمیاد میشه بگید این برامدگی بالاتر از زانوشون هس چیه؟

  • سلام احتمالا استئوفيت بدليل ارتروز هست
   عكس بگيرن مشخص سه

  • سلام احتمالا استئوفيت بدليل ارتروز هست
   عكس بگيرن مشخص شه

 2. سلام خسته نباشید من جواب آزمایش برادرمو گرفتم گفتن کیست استخوانه و دکترش هفته ی دیگه نوبت دادن که ببینن خیلی استرس داریم میخوام بدونم جوابش چی هس ولی متاسفانه سردرنمیاریم ازجوابش میشه یه کمکی کنید بهم لطفا؟؟

  • سلام
   برای بررسی جواب آزمایش از تماس تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک یا از تماس تلفنی با متخصص ارتوپدی مجموعه دکتر دکتر استفاده کنید

 3. با عرض سلام وخسته نباشید ضمن تشکر از راهنمایی های جنابعالی وهمکارانتان
  من دختر ۷ساله ای دارم که کیست استخوانی در بازوی سمت چپش باعث شکسته شدن آن در دو مرحله شد در مرحله دوم با استفاده از ام ار ای پزشک معالجشون تشخیص دادند که کیست استخوانی باعث ضعف وشکستگی شده است با جراحی وتزریق پودر استخوان تقریبا مشکلمون حل شد ولی الان در عکساش دوباره کیست مشاهده شده ودرد در بازو باعث شده که براحتی نتونه دستشو حرکت بده میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که دوباره باید جراحی بشه یا ایده یبهتری وجود داره؟ ممنون از راهنماییتون

  • سلام
   بهتر است از تماس تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 4. سلام
  مادر من حدود 2 سال پیش مبتلا به سرطان سینه گرید 1 بودن و زیر بغل هم درگیر نبود. 4 جلسه هم شیمی درمانی شدن و اندازه تومور کمتر از 1 سانت بوده. الان هم با اگزمستان تحت درمان هستن. از گذشته شاید حدود 10 یا 15 سال پیش درد پا و کمر داشتن. الان دوباره زانو دردشون شروع شده. کمی هم لگن و دنبالچه شون درد میکنه. البته چون تقریبا از 15 سال پیش یبوست هم دارن احتمال دادیم درد دنبالچه شاید بخاطر یبوست باشه. اما من بشدت نگران هستم. ایا ممکنه دردهایی که داره نشانه خطر باشه؟

  • سلام
   بررسی توسط پزشک معالج مادر شما ضروری است

 5. سلام وقت بخیر . پدر من ۷۰ ساله هستن و در ران پای چپ تورم و درد داشتن دکتر ام ار ای نوشتن و امروز گفتن توموری دور استخوان پاشونو گرفته و باید نمونه برداری شه .. آیا ممکنه بدخیم باشه ؟؟

  • سلام
   بدون بررسی جواب نمونه برداری مشخص نیست
   نمونه برداری جهت تشخیص نوع سلول ها و خوش خیمی و بدخیمی انجام میشود

 6. سلام خسته نباشید من سه ساله مچ دست و انگشت دست کم درد میکنه دکتر گفته کیست استخوانی هست ولی دارویی ننوشت الان سه ماهه مچ دستم شدید درد میکنه و دردش به شانه ارنج هم میزنه میشه راهنمایی و کمک کنید با این وضع کرونا هم شوهرم نمیذاره برم دکتر چکار کنم

 7. سپاس از نویسنده وگردآورنده،خیلی مفید ومختصروکامل بود.

  خسته نباشید۱?

 8. سلام، وقتتون خوش
  من توی هفده سالگی (۱۳۷۹) توموری در ناحیه بالای بازوی چپم بود که با اینکه وقتی کارهای سنگین انجام میدادم کمی درد میگرفت ولی تا وقتی استخوان بازوم نشکست متوجه نشدم. تومور بالای ایتخوان بازوی من رو خورده بود و با نازک شدن استخوان، بازوی من شکست و بعد اول گچ گرفتم تا استخوان جوش بخوره، و بعد از یکی دوماه جراحی کردم که تومور رو در بیارم. ۶ سال بعد از جراحی (۱۳۸۵) حس کردم وقتی روی دستم تکیه میکنم بازوم دوباره دردش شروع میشه. رفتم دکتر، توی عکس معلوم شد تومور عود کرده. اما دکتر کاظمی بیمارستان اختر بعد از دیدن عکسها فرمودن اگر دردش آزاردهنده نیست مشکلی نداری و فقط چندماه یکبار چک کن ببین پیشرفت نکرده باشه.من تا مدتی اینکار رو کردم ولی بعد که دیدم تا وقتی کار سنگین باهاش نکنم دردی نداره، رها کردم و دیگه چک نکردم. الان، یعنی تقریبا بیست سال بعد از جراحی و سیزده سال بعد از اینکه دوباره فهمیدم تومور عود کرده چند روزه دوباره دردش نگرانم کرده. توی این وضعیت که دکتر هم نیست که برم. خواهش میکنم اگه امکانش هست راهنماییم کنید.

  • سلام
   دوست گرامی اقدامی بجز عکس مجدد و بررسی وضعیت آن نمیتوان انجام داد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر