ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

ورم لوزه سمت چپ

ورم لوزه مشکلی که تقریبا همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی دلایل ورم لوزه، ارتباط ورم لوزه با آلرژی و روش‌های درمان آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ورم لوزه بیماری مرتبط با غدد لنفاوی دهان است که به‌ صورت دو بافت صورتی رنگ در کنار زبان کوچک قرار دارند.

لوزه چیست؟

شاید وجود دو بافت صورتی رنگ در انتهای حفره دهانی کنجکاوی همه ما را در سنین کودکی بر انگیخته باشد. این بافت‌ها که آن‌ها را به نام لوزه‌ها می‌شناسیم، دو گره لنفی در دو طرف انتهایی گلوی ما هستند و در ایجاد مکانیسم دفاعی ما نقش دارند.

ورم لوزه چیست؟

در صورت التهاب لوزه‌ها، بیماری به نام ورم لوزه یا tonsillitis ایجاد می‌شود. ورم لوزه ممکن است در هر سنی به سراغ انسان بیاید؛ اما وقوع آن در سنین پایین محتمل‌تر است. در اکثر موارد کودکان در سنین پیش دبستانی به این عارضه مبتلا می‌شوند. نشانه‌های این عارضه گلو درد، تب و ورم لوزه‌ها است.

ورم لوزه می‌تواند توسط طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد شود و مسری است. باید توجه داشت که وضعیت ورم لوزه‌ای که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرساز شود. تشخیص این وضعیت بسیار راحت است و علائم این بیماری معمولاً پس از حدود ۷ الی ۱۰ روز ناپدید می‌شوند.

علت ورم لوزه

لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن ما را در برابر عوامل عفونی دهانی تشکیل می‌دهند. آن‌ها در تولید گلبول‌های سفید و تجهیز سایر سلول‌های ایمنی بدن نقش دارند. لوزه‌‌ها هنگام ورود عوامل عفونی ویروسی یا باکتریایی به دهان، به مبارزه و سرکوب آن‌ها می‌پردازند؛ اما همین لوزه‌ها از صدمه در مقابل برخی مهاجمان مصون نیستند.

هم ویروس‌ها و هم باکتری‌ها می‌توانند در ایجاد ورم لوزه مؤثر و خطرناک واقع شوند. بر اساس گزارش آکادمی پزشکان خانواده ایالات متحده امریکا، از کل تعداد موارد ورم لوزه مراجعه‌کننده به مراکز درمانی حدود ۳۰ درصد آن‌ها در اثر آلودگی‌های باکتریایی به وجود آمده‌اند.

در واقع ویروس‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد تورم لوزوی هستند. ویروس اپشتین بار که معمولاً برای ایجاد بیماری مونونوکلئوز شناخته می‌شود، از جمله ویروس‌هایی است که می‌تواند در ورم لوزه‌ها مؤثر عمل کند.

التهاب لوزه ویروسی

ویروس‌ها شایع‌ترین علت التهاب لوزه‌ها هستند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند اغلب منبع التهاب لوزه هستند؛ اما ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. این موارد شامل:

 • ویروس رینو
 • ویروس اپشتین بار
 • هپاتیت A
 • ویروس ایدز

از آنجا که ویروس اپشتین بار می‌تواند باعث ایجاد مونونوکلئوز و التهاب لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار التهاب لوزه می‌شوند.

اگر به التهاب لوزه ویروسی مبتلا هستید، علائم شما ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در مورد ویروس‌ها موثر نیستند. اما شما می‌توانید با هیدراته ماندن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت، علائم استاندارد را برای بهبودی بدن خود درمان کنید.

التهاب لوزه باکتریایی

حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد موارد لوزه‌ها ناشی از باکتری است. غالباً این باکتری‌های استرپتوکوکی است که باعث ایجاد گلودرد می‌شود، اما سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند.

التهاب لوزه باکتریایی بیشتر در کودکان بین ۵ تا ۱۵ سال دیده می‌شود.

پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای درمان التهاب لوزه باکتری تجویز کند؛ اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، درمان در اکثر موارد التهاب لوزه‌های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

علائم ورم لوزه

انواع مختلفی از ورم لوزه وجود دارد که در زیر به برخی از نشانه‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دردناک بودن گلو
 • بلع دردناک یا اشکال در انجام آن
 • وجود صدای نا به هنجار در گلو
 • تنفس بد بو
 • تب و لرز
 • درد گوش
 • تورم و سفتی گردن
 • سر درد و درد شکم
 • حساسیت به درد ناحیه فک و گردن به علت غدد لنفاوی متورم
 • قرمزی گلو
 • کم بودن اشتها و خستگی غیرعادی در کودکان با تحرک بیشتر در سنین پایین

انواع ورم لوزه

التهاب لوزه انواع گوناگونی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

التهاب لوزه حاد

التهاب لوزه در کودکان بسیار شایع است. در حقیقت، تقریباً هر کودک حداقل یک بار دچار التهاب لوزه می‌شود.

اگر علائم حدود ۱۰ روز یا کمتر طول بکشد، این التهاب لوزه حاد محسوب می‌شود. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر لوزه در طول سال چندین بار برگردد ، ممکن است التهاب لوزه مزمن یا مکرر باشد.

التهاب لوزه حاد به احتمال زیاد با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد؛ اما در برخی موارد ممکن است به درمان‌های دیگر مانند آنتی بیوتیک‌ها نیاز داشته باشد.

التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن بیش‌تر از حاد ادامه دارد. علائم زیر را ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • گره‌های لنفاوی حساس در گردن

لوزه‌های مزمن هم‎چنین ممکن است باعث ایجاد سنگ‌های لوزه شوند؛ جایی که موادی مانند سلول‌های مرده، بزاق و غذا در شکاف لوزه‌های شما جمع می‌شوند. در نهایت، این رسوبات می‌تواند به سنگ‌های کوچک تبدیل شود. این‌ها ممکن است خود به خود رها شوند، یا ممکن است لازم باشد توسط پزشک برطرف شوند.

اگر مبتلا به التهاب لوزه مزمن باشید، ممکن است پزشک شما عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه‌های شما توصیه کند.

التهاب لوزه مکرر

همانند التهاب لوزه‌های مزمن، درمانی استاندارد برای لوزه‌های مکرر، عمل لوزه است. التهاب لوزه مکرر اغلب به این صورت تعریف می‌شود:

 • گلودرد یا التهاب لوزه حداقل ۵ تا ۷ بار در طی ۱ سال
 • حداقل ۵ بار در هر ۲ سال گذشته رخ داده است
 • در هر ۳ سال گذشته حداقل ۳ بار اتفاق می‌افتد

تحقیقات ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که لوزه‌های مزمن و مکرر ممکن است به دلیل بیوفیلم‌های موجود در چین لوزه‌ها ایجاد شود. بیوفیلم‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که مقاومت آنتی بیوتیکی آن‌ها افزایش داده و باعث عفونت‌های مکرر می‌شوند.

ژنتیک نیز ممکن است دلیلی برای التهاب لوزه‌های مکرر باشد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ لوزه‌های کودکانی را که لوزه‌های مکرر داشتند بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ژنتیک ممکن است منجر به پاسخ ایمنی ضعیف به باکتری‌های استرپتوکوک گروه A شود، که باعث ایجاد گلودرد و التهاب لوزه می‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالاتر از ۱۰۳ درجه فارنهایت (۳۹.۵ درجه سانتیگراد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودرد که بعد از ۲ روز برطرف نشود

در موارد نادر، التهاب لوزه ممکن است تورم گلو را به حدی ایجاد کند که باعث مشکل تنفس شود. اگر این اتفاق افتاد، به سرعت به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

در حالی که برخی از قسمت‌های التهاب لوزه به خودی خود از بین می‌روند، برخی ممکن است به درمان‌های دیگر نیز نیاز داشته باشند.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

اگر به التهاب لوزه مبتلا باشید، ممکن است ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از بروز علائم مسری باشد. تا زمانی که دیگر بیمار نشوید، ممکن است بتوانید بیماری را گسترش دهید.

اگر آنتی بیوتیک برای التهاب لوزه باکتریایی استفاده می‌کنید ، باید بعد از ۲۴ ساعت دیگر مسری نشوید.

اگر فرد مبتلا به عفونت در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند و به صورت قطره‌ای نفس بکشد، می‌توانید دچار التهاب لوزه شوید. اگر یک شی آلوده مانند دستگیره را لمس کنید و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است به التهاب لوزه مبتلا شوید.

تماس با بسیاری از افراد خطر قرار گرفتن در معرض التهاب لوزه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر علائمی دارید، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار التهاب لوزه جلوگیری کنید.

به طور معمول ۲ تا ۴ روز طول می‌کشد تا علائم پس از قرار گرفتن در معرض کسی که دچار التهاب لوزه می‌شود، بروز کند. دریابید که چگونه خطر ابتلا به بیماری لوزه یا شیوع آن را کاهش دهید.

تشخیص ورم لوزه

تشخیص ورم لوزه پس از معاینه فیزیکی گلو توسط متخصص صورت می‌گیرد. تهیه یک نمونه سواپ از میکروارگانیسم‌های سطح لوزه‌ها برای کشت در محیط آزمایشگاه نیز به تشخیص عامل عفونی ورم لوزه منجر می‌شود.

درمان ورم لوزه

در موارد جزئی و خفیف همچون سرماخوردگی، درمان ورم لوزه‌ها به راهکار خاص و ویژه‌ای نیازمند نیست. در موارد شدیدتر پزشکان ابتدا به درمان موارد باکتریایی با آنتی‌بیوتیک روی آورده و در صورت عدم بهبود، اقدام به جراحی خارج کردن لوزه یا tonsillectomies می‌کنند. در درمان دارویی باید توجه داشت که حتی در صورت بهبود کلی بیماری، لازم است طول درمان دارویی به‌ طور کامل سپری شود.

درمان ورم لوزه کودکان

جراحی برداشتن لوزه‌ها معمولاً برای بیمارانی که از ورم لوزه مزمن یا عود‌کننده رنج می‌برند تجویز می‌شود. همچنین پزشکان تلاش می‌کنند تنها بیمارانی را مورد جراحی قرار دهند که تورم آن‌ها با درمان‌های دیگر قابل بهبود نیست و عوارض جانبی این بیماری زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده باشد.

گاهی مشاهده می‌شود برخی از بیماران مبتلا به ورم لوزه، به دلیل درد ناشی از نوشیدن مایعات، حجم قابل توجهی از آب بدن خود را از دست می‌دهند. در این موارد تزریق وریدی مایعات بدن و همچنین استفاده از مسکن‌ها و ضد دردها می‌تواند گره‌گشا باشد.

جراحی لوزه

به جراحی برای برداشتن لوزه‌ها عمل لوزه گفته می‌شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه‌های مزمن یا مکرر را تجربه می‌کنند ، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی‌شود، توصیه می‌شود.

اگر در سال گذشته حداقل ۵ تا ۷ بار به التهاب لوزه یا استرپتوکوک مبتلا شده باشید، عمل لوزه می‌تواند به شما کمک کند. این جراحی هم‌چنین می‌تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که می‌تواند ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت‌های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که بزرگسالانی که در زمان کودکی لوزه‌هایشان را برداشته‌اند، خطر طولانی مدت بیماری‌های تنفسی و عفونی را افزایش می‌دهند.

اگرچه بعد از برداشتن لوزه‌ها هنوز می‌توانید دچار استرپتوکوک گلو و سایر عفونت‌های گلو شوید، اما انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی شما در ایجاد گلودرد را کاهش دهد. هم‌چنین ممکن است لوزه‌های شما پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این غیر معمول است.

شما باید بتوانید همان روز جراحی به خانه بروید اما بهبودی کامل ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد. یاد بگیرید که قبل و بعد از عمل جراحی لوزه چه کاری انجام دهید.

آنتی بیوتیک‌های لوزه‌ها

اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه شما شود، پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز کند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است کمک کنند علائم شما کمی سریعتر برطرف شوند. با این حال، آن‌ها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده داشته باشند. آنتی بیوتیک‌ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از التهاب لوزه هستند بیشتر ضروری است.

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی‌سیلین برای التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A است. در صورت حساسیت به پنی‌سیلین، آنتی بیوتیک‌های دیگر نیز در دسترس هستند.

مهم است که شما دوره کامل آنتی بیوتیک‌ها را کامل کنید. اگر تمام داروهای تجویز شده را مصرف نکنید، حتی اگر علائم شما کاملاً از بین بروند، ممکن است عفونت بدتر شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای اطمینان از موثر بودن دارو، یک ویزیت دیگر نیز داشته باشید.

درمان خانگی ورم لوزه‌ها

 • نوشیدن مایعات به میزان زیاد
 • استراحت کافی
 • قرقره و گلوشویی با آب مقطر گرم و نمک یا سرم شست‌و‌شو
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های محیط و دستگاه‌های بخور
 • اجتناب از دود
 • استفاده از داروهای ضد درد

التهاب لوزه در بزرگسالان

التهاب لوزه در كودكان شایع است؛ زیرا آن‌ها هر روز در مدرسه و بازی نزدیک با دیگران تماس دارند و این مسئله آن‌ها را در معرض انواع ویروس‌ها و باكتری‌ها قرار می‌دهد. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.

تماس مکرر با افراد، خطر مواجهه با کسی را که به این عفونت مبتلا است افزایش می‌دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت‌های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به التهاب لوزه را افزایش دهد.

علائم التهاب لوزه و روش‌های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام دهید، احتمالاً بهبودی شما نسبت به کودک برای شما بیشتر طول می‌کشد. بیاموزید اگر در بزرگسالی به التهاب لوزه مبتلا شوید چه باید بکنید.

التهاب لوزه در مقابل گلودرد

التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی ممکن است در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مختلف می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند، از جمله باکتری‌های استرپتوکوک گروه A. همین باکتری‌ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید یکی از این دو بیماری را دارید باید سعی کنید از افراد دیگر دور شوید.

علاوه بر علائم التهاب لوزه، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را نیز دارا باشند:

 • درد در سایر قسمت‌های بدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لکه‌های قرمز کوچک در پشت دهان
 • چرک سفید در اطراف لوزه‌ها
 • بثورات

پزشک شما می‌تواند از آزمایش‌های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان‌های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

عوارض جانبی ورم لوزه

ورم لوزه می‌تواند سر آغازی برای ابتلا به آپنه انسدادی یا همان وقفه تنفسی در حین خواب باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ورم لوزه‌ها در خواب بتواند مسیرهای هوایی تنفس فرد بیمار را مسدود کند. همچنین عفونت‌های مزمن می‌تواند به قسمت‌های مختلف بدن فرد منتقل شود.

در یک مورد خاص که سلولیت لوزه شناخته می‌شود، ورم لوزه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد یک بافت چرکین در پشت لوزه‌ها شود که در این رابطه معمولاً جراحی روش پیشنهادی پزشکان متخصص برای بهبود بیمار است.

در صورت عدم طی شدن طول درمان در افرادی که درمان دارویی را دنبال می‌کنند، وقوع عوارض جانبی از جمله تب روماتیسمی و گلومرونفریت ممکن است.

پیشگیری از ورم لوزه

از آنجا که عارضه ورم لوزه به ‌شدت مسری است، پیشگیری بهترین راه مقابله با آن است. سعی کنید از مواجهه با افراد بیمار خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود در نوبت‌های زود به زود، به شست‌و‌شوی دستان خود اقدام کنید.

سخن آخر

لوزه‌های متورم ممکن است باعث دشواری در تنفس شوند، که می‌تواند منجر به اختلال در خواب شود. التهاب لوزه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به گسترش عفونت در ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف شود.

علائم التهاب لوزه ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً چند روز پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد. تا زمانی که برای مدت ۲۴ ساعت آنتی بیوتیک مصرف نکرده‌اید، استرپرت گلو مسری محسوب می‌شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

703 دیدگاه در “ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

 • سلام پسر دارم هشت ساله ورم لوزه داره میشه بیدونی عمل درمان بیشه چون ماه یه بار سرما خوردگی میگره باید ببرم دوکتر ممنون میشم جواب بیدین

  پاسخ
  • سلام
   اگر تورم لوزه ها زیاد هست و مکرر علایم داره باید جراحی شه
   برخی اسپری ها مثل نازونلا ممکن به کاهش علایم کمک کنن اما چون کورتون دار هستن فقط باید با نظر متخصص اطفال تجویز شه

   پاسخ
 • سلام من همیشه از یکی از سوراخ های بینیم نمیتونم نفس بکشم مثلا صبح سمت چپی نمیتونم نفس بکشم شب سمت راستی ببخشید مشکل از چیه؟

  پاسخ
  • سلام
   آلرژی
   سینوزیت مزمن
   پولیپ
   از علل احتمالی هستن

   پاسخ
 • سلام من یه سفر رفتم به کربلا اونجا مریض شدم و تب و گلودرد و حالت تهوع داشتم وقتی برگشتم و تمام این علائم رو دیگه نداشتم دیدم روی یکی از لوزه هام ۲ تا فرورفتگی ایجاد شده و روی اونا یه لکه سفید هست ( قبل از سفرم به کربلا این لکه نبود)
  ایا باید جراحی بشه و این لکه ها رو بردارن یا درمان خانگی داره و با دارو هم میشه درمان کرد؟

  پاسخ
  • خطربیش از حد التهاب لوزه چیه!؟ میتونه بصورت خطرناک وجدی بشه! چون من در مرحله تورم شدیدلوزه هستم و بعلت شغل ترددی م تا بیست روز نمیتونم به مراکزدرمانی مراجعه کنم مخل کارم جنوبه …

   پاسخ
   • سلام
    اگر التهاب خیلی زیاد و تورم شدید باشه احتمال بستن راه هوایی هست

  • سلام
   ممکن سنگ لوزه باشه و به صورت سرپایی خارج شه
   به متخصص” گوش حلق بینی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام من ۲۶سالمه علت اینکه من درخواب یهو نفسم تنگ میشه و باعث میشه که من از خواب بپرم ودر روزانه هم مثلا تو یه جایی که آلودگی باشه نفسم تنگ میشه چه می‌تونه باشه

  پاسخ
  • سلام
   شرح حال بیشتر لازمه،
   اگر وقفه تنفسی و حالت خفگی در خواب دارین از نظر بزرگی لوزه ها و آپنه خواب باید بررسی شین

   پاسخ
 • سلام ۲۵سالمه حدود۳ساله مرتب گلودرد خارش گوش میگیرم ولوزه هام بزرگ وقرمز میشن دکتر رفتم گفت گوشات جرم گرفته شستشو دادم ولی هیچ فرقی نکرده بعضی وقتا یه لکه های سفیدی روی لوزه هام ایجاد میشه میخواستم ببینم جراحی لازمه یانه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگر ریفلاکس معده یا سینوزیت دارین درمان کنید
   شب ها قبل خواب دهانشویه وی وان غرغره کنید
   ادویه و غذای تند نخورید
   اگر بهبوددپیدا نکردین به متخصص” عفونی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام ۲۳سالمه ازامسال پاییز مرتب لوزه‌ها م ورم می‌کنه وقرمز میشن بطوری که چرک زیادی روی لوزهام می‌بنده با خوردن آنتی بیوتیک بعد از چند روز خوب میشه به دکتر مراجعه کردم گفت عمل جراحی نیاز نیست به من داروهای گیاهی مثل آویشن وبابونه ختمی داد ندارد گفتند که طبع توسرده باید طبع خودت روگرم کنی من الان میخورم ولی با برام پیش میاد نمی‌دونم چکار کنم لطفاً من رو راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام
   اول ازمایش cbc, diff, esr, crp بدین و اگه خوب بود از نظر سنگ لوزه بررسی شین

   پاسخ
 • سلام. لوزه هم مثل گلو و حلق، اگر ورم کنه از خوردن شیرینی جات باید اجتناب بشه یا نه !؟؟

  چون گلو درد بگیره یا چرک کنه نباید شیرینی جات و سرخ کردنی و … استفاده بش. در مورد لوزه هم صدق میکنه !؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
 • سلام دختری دارم ۸ماهشه در خواب خر خر می‌کرد بردمش دکتر و از سینه تارو به بالا عکس گرفتن و جواب را به دکتر بردم دکتر گفت لوزه است و متوسط است و اسپری بینی دوتا و دوتا آمپول بتامتازون و کتوتینفن و شربت مخصوص چرک داده و وقتی آنها را استفاده کردم نسبت به قبلی خوب شده فقط گه گاهی خر خر میکنه هم در خواب و هم در نشستن دکترش گفته بود هنگام خواب بالشت سرش یه کمی بلند از تخت باشه و خونه را مرطوب نگه داری و از خوردن چیزهای سرد پرهیز کنی میتونم بپرسم این لوزه خوب میشه و نیاز به جراحی داره هنوز ۸ماه است دلم برای بچه ام میسوزه همیشه چشمام اشک است که ایا خوب میشه دختر گلم یا نه توروخدا راهنماییم کنید ممنونم از زحماتتون

  پاسخ
  • سلام
   عزیز فعلا با دارو کنترل کن و نگران نباش، اگر علایمش تشدید شد ویزیت مجدد شود
   مسیله ساده ای هست و قابل درمان

   پاسخ
 • سلام من ۲۵ سالمه تو هوای سرد و باد با بدن خیس عرق فوتبال بازی کردم بعد شبش سه روز تب کردم و سردرد داشتم و خارش و بلع گلوم خیلی سخت شد کم کم لوزه هام کامل بزرگ شدن بعد چرک سفید روشونو گرفت حتی کنار گوشم غده لنفم باد کرده بود و احساس کیپ شدن گوش و حس میکردم پر گوشم خلطه هرچی قرص میخوردم بی تاثیر بود ۲۴روز طول کشید حالم خوب بشه حتی متخصص رفتم بی حال شده بودم و هر باد سردی برام اذیت کننده بعد اینجا خوندم امکان hiv هست چون رابطه داشتم دو ماه قبل نمیدونم چیکار کنم الان خوب شدم ولی میترسم hiv نباشه ترو خدا جواب بدین … :(((

  پاسخ
  • سلام
   اگه رابطه پرخطر داشتین باید ازمایش بدین

   پاسخ
   • سلام داخل دهان لپم دانه های زرد ریز زده و یک طرف گردنم یه غده ریز هست زیر گوش ن تو گودی گردن بدون درد ۵ سال پیش رابطه داشتم مشکلی هست یا نه بیماری خطرناکی نیست؟

   • سلام
    بهتره معاینه شین
    با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 • سلام من ۲۸سالمه حدودا ۷سالی میگذره ک بطور مکرر التهاب لوزه دارم تقریبا زمستونا هرهفته آمپول بتا ال آ و پیروکسیکام استفاده میکنم به من گفتن عمل لوزه درد وحشتناکی داره و ۲۰روز تا بهبودی کامل طول میکشه واقعا از این وضع خسته شدم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • درد لوزه هیچ دردی نداره
   فقط باید دکترتون خوب باشه
   و بيمارستان تون
   من خودم چند سال پیش جراحی کردم

   پاسخ
  • سلام
   خیر جراحی درد وحشتناکی نداره
   با توجه به شرح حال آلرژی بنظر مطرحه
   داروهلی ضد آلرژی استنشتاقی باید با نظر پزشک مصرف کنید

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام۲۵ سالمه حدود دوسال بیشتر میشه که انگار یه چیزی تو گوشم هست و همش احساس میکنم لوزه هام ورم داره گه گاهی هم دچار خارش گوش گلو میشم و یکی از سوراخ های بینی همیشه کیپه واقعا خیلی اذیتم میکنه خلط هم دارم گاهی سفته چند باری هم خلطام رگه های خونی داشته

  پاسخ
  • سلام
   چون‌خلط خونی داشتین و

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر. آزمایش هایی که راهنمایی کرده بودید ر‌و انجام دادم. میشه لطفا راهنمایی کنید که چی هست و درمانش چیه
  W.B.C 9.8
  R.B.C 4.98
  Hb 4.3
  PLT 432
  Lymphocyte 44
  Neutrophil 51
  Esr 12
  Crp 8
  LDH 272
  خیلی متشکر

  پاسخ
  • سلام
   اگه تو سونوگرافی غدد لنفاوی خوش خیم یا راکتیو گزارش شده کار دیگه ای لازم نیست و نگرانی نداره

   پاسخ
 • سلام تروخدا جواب بدین
  من ۱۷سالمه و به تازگی لوزه سمت چپم ورم کرده و یذره چرک سفید یا زرد رنگ روش هست…دکتر بهم پنیسیلین و دارو های دیگه رو داد الان ۴روزه که لوزم درد داره و بلع دردناک دارم…و خیلی وقت پیشم یعنی شاید ۱یا۲ ماه پیش رابطه پرخطر داشتم ولی هیچ منی وارد واژنم نشده..و از وقتی اینجا نوشته که ممکنه به علت ویروس ایدز باشه دارکم سکته میکنم و خیلی میترسم که آزمایش خون بدم…چند درصد احتمال وجود ویروس ایدز هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟😭

  پاسخ
  • سلام
   نگران از بابت hiv خیلی نامحتمل
   ولی اگه رابطه واژینال پرخطر داشتین ازمایش بدین جهت hiv

   پاسخ
 • سلام و عرض احترام.۲۸ سالم هست. من حدودا بیست روزه که غدد لنفاوی گردنم متورم شده. لوزه ی سمت چپم به اندازه یک نخود زرد و متورم شده. لوزه سمت راستم فقط دو تا نقطه زرد ظاهر شده اندازه اون متورم نیست. رفتم سونوگرافی گردن. تو جواب سونو نوشتن ظاهرا خوش خیمه. رفتم دکتر آموکسی کلاو تجویز کرد. ده روز هر هشت ساعت خوردم. غدد لنفاوی گردنم یکم کوچیکتر شد اما تو لوزه ها و زردیش هیچ تغییری نکردم. آب نمک و دیفن هیدرامین هم غرغره میکنم اما هیچ تاثیری روی لوزه هام نداره. در ضمن هیچ گلو دردی و درد در غدد لنفاوی هم ندارم. واقعا نمیدونم دیگه باید چکار کنم. چه بیماری ای دچار شدم. نوبت دوم واکسن هم رسیده. نمیدونم با این شرایط درسته که بزنم یا نه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   فعلا واکسن نزنین
   باید ازمایش cbc, diff,esr,crp,ldh بدین و غدد لنفاوی توسط متخصص داخلی معاینه شه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من حدود دو ساله تابستونا دچار تنگی نفس و آبریزش بینی و گرفتگی بینی و دل درد و سر درد میشم رفتم دکتر دو ماه پیش گفتن که ورم لوزه و انحراف بینی دارم و برام آموکسی کلاو و نئوتادین و دوتا اسپری بینی دادن استفاده کردم بهتر که نشدم هیچ بدترم شدم چیکار باید بکنم

  پاسخ
  • سلام سي تي اسكن ريه بديد لطفا و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص ریه مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من حدود دو ساله که ورم لوزه دارم و هر دو طرف لوزه‌ام ورم کرده و خیلی وقتا درد میکنه و سوراخ سوراخ شده و عفونت میکنه، رفلاکس معده دارم و دکتر گفت بخاطر رفلاکس معده هستش که اینطور ورم کرده، میخواستم بدونم دو ساله که اینطوری هستش و طولانی شده جای نگرانی داره یا نه؟ چون اکثر مواقع هنگام بلع درد دارم بخصوص زمان‌هایی که رفلاکس و درد معده دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام بهتره متخصص گوشو حلق و بيني معاينتون كنن
   اما رفلاكس ميتونه اين حالتو ايحاد كنه

   پاسخ
 • پسرهفت ساله ام بعد ازعلائم سرماخوردگی وگلودرد وبعد مصرف آموکسی کلاو لوزه اش متورم باقی مونده ولی مشکلی دربلع نداره وخلط پشت حلق وگاهی بوی بد دهان داره برای درمان چه دارویی مناسب هست؟

  پاسخ
  • سلام سينوزيت هست اما بايد تست كرونا هم بديد داروتون ادامه بديد بيني را هم با سرم شيتشو بشوريد اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت بزنيد در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام دختری ۲۰ساله هیتم حدود ۶ماهه که لوزه هام ورم و عفونت داره به چندین متخصص هم مراجعه کردم میگن ورم لوزه هات در حد متوسطه و نیاز به عمل نیست داروی الرژی بهم میدن که مصرف کردم تاثیر چندانی نداشت عفونت لوزم هر ده روز مجدد برمیگرده و باید انتی بیوتیک مصرف کنم مشکل بلع و بوی بد دهان و گلو درد و گوش درد هم دارم هرچقدر هم اب نمک قرقره میکنم هربار انتی بیوتیک میخورم باز یک هفته بعد عفونت برمیگرده

  پاسخ
  • سلام بهتره كشت گلو بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی من ۲۲سالمه لوزه سمت راستم هم عفونت کرده هم خیلی بزرگتر از لوزه سمت چپمه و دیروز رفتم دکتر ویزیت کرد اما نگفت چه غذاهایی بخورم الان ب سختی آب دهانمو هم قورت میدم بهترم نشدم بدتر شدم لطف میکنید راهنمایی کنید چی بخورم

  پاسخ
  • سلام آب نمك قرقره كنيد و تست covid pcr هم بديد

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من لوزه سمت راستم ورم کرده مشکلش چیه هست؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر عفونت بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام پسرم نزدیک ۵ماهشه .چندروزه لوزه هاش ورم کرده وتمایلی به خوردن شیرنداره وگاهی تب میکنه لطفا راهنمایی کنید تواین شرایط کروناخیلی میترسم.

  پاسخ
  • سلام
   حتما باید توسط متخصص اطفال معاینه بشه

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اطفال مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من یک ماه پیش کرونا گرفتم الان بعد از یک ماه که هیچ عوارضی ندارم لوزه سمت چپم ورم کرده درد داره

  پاسخ
  • سلام
   ربطی به کرونای قبلی شما ندارد
   توسط پزشک معاینه بشید

   پاسخ
 • سلام من حدود ۴ روزه لوزه هام ب شدت چرک کردن و تقریبا همش سفید و چرک الوده و لوزه سمت راستم ب حدی ورم کرده ک الان ب زبون کوچیکم چسبیده دکترم رفتم ۴ تا پنسیلین و و۳ تا روکامیکس و ۲تا ارام بخش تزریق کردم اما روزی کردم حس میکنم ورمش کمتر بود اما الان با اینک انتی بیوتیکاهم تزریق کردم اما ورم زیادی ب طوری ک ب جز فرنی هیچ چیز دیگ ای نمیتونم بخورم و همون فرنی هم ب عذاب میخورم خوب میشه لوزه هام وحدودا۳ روزه اینجوری شدم

  پاسخ
  • سلام
   صبور باشید
   می توانیددیفن هیدرامین غرغره کنید تا از شدت درد کم شود

   پاسخ
 • باسلام دختر ۲_ساله ونبمه ای دارم ک از تیر ۹۹ تب میکرد و‌گلو درد و‌غدد لنفاوی گردن ورم و لوزه ها ورم و سفید میشده با انتی بیوتیک خوب میشد مرداد دوباره همین روال و‌شهریور….مهر واکسن پره ونار زد تا دی تب نکرد دوبارع دی بهمن اسفند تب و همون علایم و بوی بد دهان در مریضی اسفند ماهشم بود دکتر گف لوزه هاشو باید برداشت بنظر شما این تبهای مکرربخاطر عفونت لوزه بوده و بردازیم لوزه هاشو خوب میشع؟؟؟؟ایدفه اخر حتی نمیتونست نفس بکشه و شدیدا بی اشتها

  پاسخ
  • سلام عكس نيم رخ از گردنش بگيريد تا از نظر بزرگ بودن لوزه سوم بررسي شه
   و اينكه بله ميتونه ، اگه بيشتر از ٦ بار در سال سرما ميخوره بايد لوزه هاش عمل شه

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی،، ببخشید من پسرم ۲نیم سن داره از لحاظ جسمی مشکل داره، سی پی هست چند روز فهمیدم لوزه گلو داره زردمش دکتر دارو بهش داد گفت هنوز کوچیکن بنظر شما با دارو رفع میشه یا نه چون نگرانم، تشکر

  پاسخ
  • سلام عزیزم
   نگران‌نباشین بله اغلب برطرف میشه

   پاسخ
 • سلام من لوزه هام ورم کرده وخیلی درد میکنه بزاغ دهانم را که قورت میدم خیلی خیلی درد میگیره شب ها بزور میتونم بخوابم یه ۲/۳ روزی میشه که اینجوری شدم حالا من نمیدونم کدوم لوزم روی کدوم فتاده یا کدوم یکی باد کرده یا هردوش باد کرده رو نمیدونم به پزشک و متخصص و اینها هم اصلان نمیخوام مراجعه کنم هرشب گلومو با شال گردن میبندم یخورده بهتر میشه ولی صبح که بیدار میشم صدام خیلی گرفته است یجوری که اصلان انگار نتونم حرف بزنم یا حرف میزنم صدامو کسی نمیشنوه بعد با اب ولرم خوردن و یه مقدار چایی و صبحانه و … یخورده بهتر میشه باز نزدیک شب که میشه دوباره گلو درد شدید شروع میشه میخوام این بیماریم رو در منزل خوبش کنم لطفان راهنمایی کنین چکار کنم برای درمانش ؟

  پاسخ
  • سلام قدم اول اينه كه تست كرونا بديد ( تست pcr) تا از نظر كرونا بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام لوضه من چند وقته لکه سفید روشه و سوراخ سوراخع و اینکه رگه خون روشه ذکتر بهم چرک خشک کن قوی داده باید چیکار کنم

  پاسخ
  • سلام داروهاتونو مصرف كنيد
   هر شب آب نمك قرقره كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من از یک سال پیش لوزه هام ورم کردند سال اول با دارو خوب شدند اما امسال به پزشک مراجعه کردم و دارو مصرف کردم اما ورم لوزه سمت چپم نرفت و احساس می کنم بزرگتر می شود باید چکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   چون تورم یک طرفس باید بررسی شه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه یکی دوروزی میشه متوجه شدم لوزه ام متورم شده هیچ علائمی ندارم ولی یه چیزای کوچولوی ریزی روشه تورو خدا جواب بدین آیا جای نگرانی داره ؟ یک ماه پیشم منو همسرم کرنا گرفتیم خوب شده میشه مال اون باشه ؟
  اینم بگم که دو سال پیش رفتم دکتر گفت لوزه سمت چپت سوراخه باید عمل بشه ولی عمل نکردم میشه مال اون باشه ولی قبلا اینطوری نبود و اینکه باید حتما برای لوزه های سوراخ شده حتما عمل کنم ؟؟؟
  اون موقع ها دهنم بو میداد ولی الان بو نمیده آیا عمل لازمه؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه منظورتون ذره ریز سفید هست ، احتمالا سنگ لوزه مطرحه (ذرات غذا در سوراخ های لوزه گیر میکنه)

   پاسخ
 • سلام . من حدود ۱۰ روزه که گلو درد شدید دارم و لوزه هام متورم شده البته روز اول تب داشتم که بعد از یک روز برطرف شد . یک امپول ۱ و ۲۰۰ هم زدم هر روز هم نوافن و ازیترو مصرف میکنم اما فایده ای نداره حس بویاییم کاملا از بین رفته و طعم غذا ها رو نمیفهمم . ۴ بار هم تست کرونا دادم اما منفی بود . شب از گلودرد نمیتونم بخوابم . ممنون میشم راهنمایی کنید . با تشکر

  پاسخ
  • سلام لطفا سي تي اسكن ريه هم بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
کبودی نتیجه ضربه به بدن و آسیب به پوست است. این ضربه...
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
در تکنیک ختنه با حلقه یا Plastibell یک حلقه پلاستیکی با اندازه...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...