کاندوم دهانی؛ وسیله‌ای برای پیشگیری همه‌جانبه!

آمیزش جنسی دهانی یا اورال سکس یکی از راه‌های لذت بردن از رابطه جنسی است که طرفداران زیادی دارد. استفاده از کاندوم دهانی از درگیرشدن افراد با بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کند و وسیله‌ای ضروری برای داشتن رابطه جنسی سالم محسوب می‌شود. ازآنجایی‌که در رابطه دهانی نگرانی از بارداری وجود ندارد، افراد زیادی بدون استرس به انجام آن تمایل دارند. درحالی‌که در این رابطه نیز از درگیرشدن با بیماری‌های آمیزشی مانند زگیل تناسلی، تبخال تناسلی، تریکومونیازیس، سیفلیس، اچ آی وی و سوزاک در امان نیستید!

پس توصیه ما این است که یاد بگیرید کاندوم دهانی چیست و چه زمانی از این کاندوم باید استفاده کرد که تا حد زیادی از این بیماری‌ها و عوارض جبران‌ناپذیر آنها جلوگیری شود. بااین‌حال، اگر به هر دلیلی درگیر این بیماری‌ها شدید، باید در اولین فرصت به متخصص زنان در تهران و دیگر شهرهای ایران یا اورولوژیست برای آقایان مراجعه کنید. در ادامه مقاله درباره کاندوم دهانی و مزایا و معایب استفاده از کاندوم دهانی بیشتر صحبت می‌کنیم.

کاندوم دهانی چیست؟

کاندوم دهانی که به انواع سد دهانی و کاندوم زبانی نیز شناخته می‌شود، کاندومی است که برای پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی (STD) در رابطه جنسی دهانی طراحی شده‌ است. استفاده صحیح از این کاندوم‌ مانع از برخورد زبان و لب‌ها با ناحیه تناسلی مردانه و زنانه می‌شود که تا حد زیادی از ابتلا به بیماری‌های سیفلیس، کلامیدیا، HPV و HIV جلوگیری می‌کند. این کاندوم را روی دهانه واژن یا مقعد قرار می‌دهند که از برخورد لب با این نواحی جلوگیری کند.

چه زمانی از این کاندوم باید استفاده کرد

انواع کاندوم دهانی، سد دهانی و کاندوم زبانی

۲ نوع کاندوم برای رابطه محافظت شده دهانی وجود دارد:

 • کاندوم مردانه که روی آلت تناسلی قرار می‌گیرد.
 • کاندوم دهانی یا سد دهانی که روی واژن یا مقعد قرار می‌گیرد.

کاندوم‌های مردانه کیسه‌های نازکی هستند که کاملا اندام جنسی مردانه را می‌پوشانند و قبل از انجام رابطه جنسی دهانی روی آلت تناسلی قرار می‌گیرند، آقایان برای مشاوره در این زمینه بابد با متخصص اورولوژی مشورت کنند.

درحالی‌که کاندوم دهانی ورقه‌های پلاستیکی نازکی هستند که قبل از شروع رابطه جنسی دهانی روی دهانه واژن یا مقعد کشیده می‌شوند. اگر امکان خرید کاندوم دهانی ندارید یا نمی‌توانید در داروخانه‌ها این نوع کاندوم را پیدا کنید، نحوه ساخت کاندوم دهانی با استفاده از کاندوم مردانه را یاد بگیرید.

جنس کاندوم دهانی و زبانی

کاندوم‌های دهانی را در جنس‌های متفاوتی تولید می‌کنند که همه افراد بتوانند از آنها استفاده کنند. کاندوم لاتکس بیشترین حجم تولید را در کاندوم مردانه و کاندوم دهانی را به خود اختصاص می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر، کاندوم‌های لاتکس محبوب‌ترین و دردسترس‌ترین کاندوم‌های موجود در بازار هستند.

بااین‌وجود، همه افراد نمی‌توانند از جنس لاتکس استفاده کنند و بدن آنها به این جنس حساسیت نشان می‌دهد. این افراد می‌توانند از جنس‌های دیگر موجود در بازار مانند کاندوم پلی اورتان استفاده کنند. هر دو این کاندوم‌ها به یک اندازه از بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کنند. دلیل استفاده کمتر از کاندوم پلی اورتان به قیمت بالاتر آن در مقایسه با کاندوم لاتکس مربوط می‌شود.

کاندوم‌های دهانی طعم‌دار

استفاده از کاندوم‌های دهانی طعم‌دار کاملا سلیقه‌ای است و همه افراد از آنها استقبال نمی‌کنند. ازآنجایی‌که طعم‌ها و بوهای مختلف می‌توانند در رابطه جنسی تحریک‌کننده باشند، بعضی از افراد با استفاده از کاندوم‌های طعم دار لذت بیشتری از رابطه جنسی دهانی می‌برند.

کاندوم‌های میوه‌ای از رایج‌ترین طعم‌ها هستند که طعم‌های پرتقالی، موزی و توت فرنگی بیشترین تولید را دارند. البته کاندوم‌های طعم دار محدود به طعم‌های میوه‌ای نمی‌شوند. طعم‌های شکلاتی، نعنایی و وانیلی از دیگر طعم‌هایی هستند که می‌توانید از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌ها کنید.

کاندوم دهانی برای جلوگیری از چه کاندوم دهانی بیماری هایی مناسب است

مزایا و معایب استفاده از کاندوم دهانی

استفاده از کاندوم دهانی مزایا و معایبی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده‌ایم.

مزایای استفاده از کاندوم دهانی عبارت‌اند از:

 • از بیماری‌های مقاربتی (STI) پیشگیری می‌کند.
 • راهی ایمن برای لذت‌بردن از رابطه جنسی دهانی محسوب می‌شود.
 • قابل‌استفاده برای هر دو قسمت واژن و مقعد است.
 • امکان ساخت کاندوم دهانی در خانه وجود دارد.
 • تنوع طعم و جنس در کاندوم دهانی زیاد است.

معایب استفاده از کاندوم دهانی عبارت‌اند از:

 • فروشگاه‌های محدودی کاندوم دهانی یا سد دهانی برای فروش دارند.
 • قیمت کاندوم دهانی از کاندوم معمولی گرانتر است.
 • بین زبان و ناحیه تناسلی یک مانع ایجاد می‌کند که حساسیت و لذت را کاهش می‌دهد.
 • افراد زیادی برای پیشنهاددادن استفاده از کاندوم دهانی خجالت‌زده می‌شوند.
 • قراردادن آن روی واژن در بین رابطه جنسی می‌تواند دشوار باشد و تمرکز را بهم بزند.

چه زمانی از این کاندوم باید استفاده کرد؟

در هر رابطه جنسی دهانی که احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی زنان و مردان وجود داشته باشد، باید از کاندوم دهانی استفاده شود. در زمان رابطه با شریک جنسی جدید که هیچ اطلاعاتی از روابط گذشته او ندارید، بدون کاندوم دهانی رابطه جنسی دهانی برقرار نکنید.

اگرچه در این رابطه احتمال بارداری وجود ندارد و نگرانی بسیار کمتری دارد، اما همه بیماری‌های مقاربتی از طریق آمیزش دهانی منتقل می‌شوند. قبل از اینکه بخواهید زبان یا دهان خود را با پوست قسمت‌های مختلف بدن طرف مقابل برخورد دهید، حتما از سد دهانی استفاده کنید.

کاندوم دهانی برای جلوگیری از چه بیماری‌هایی مناسب است؟

رابطه محافظت نشده با شریک جنسی به این معنی است که خودتان را در معرض تمامی بیماری‌های مقاربتی طرف مقابل قرار می‌دهید. درحالی‌که یک پیشگیری ساده با کاندوم می‌تواند شما را از دست درگیرشدن با بیماری‌های آمیزشی و عوارض بعدی آنها نجات دهد. باور کنید یا نه! بسیاری از بیماری‌های جنسی از طریق اورال سکس رابطه جنسی دهانی منتقل می‌شوند و به‌راحتی به آنها مبتلا می‌شوید. این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

 • سوزاک
 • کلامیدیا
 • سیفلیس
 • HIV
 • HPV
 • تبخال تناسلی

این نکته را در نظر داشته باشید که تعدادی از بیماری‌ها هیچ علائم ظاهری ندارند و شما قادر به تشخیص آنها در بدن شریک جنسی خود نیستید. حتی افراد مبتلا نیز از وضعیت خود بی‌اطلاع هستند و ناخواسته این بیماری‌ها را انتقال می‌دهند.

از طرف دیگر، بعضی از بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال تناسلی و زگیل تناسلی فقط از راه آمیزش منتقل نمی‌شوند. برخورد پوست بدن فرد مبتلا به بدن شما می‌تواند انواع بیماری‌های مقاربتی مردان یا حتی زنان را منتقل کند. اگر از کاندوم دهانی استفاده کنید، احتمال برخورد پوست نواحی تناسلی به دهان را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهید.

نحوه استفاده کاندوم دهانی، زبانی و سد دهانی

کاندوم دهانی تا حد زیادی از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کند و با کاهش نگرانی کیفیت رابطه جنسی را افزایش می‌دهد. اگرچه همه این مزایا وقتی اتفاق می‌افتد که نحوه استفاده از کاندوم دهانی را یاد بگیرید و آن را درست استفاده کنید.

در ادامه دستورالعمل‌هایی برای نحوه استفاده کاندوم دهانی یا سد دهانی می‌بینید:

 • بسته‌بندی را بادقت باز کرده و کاندوم را از آن خارج کنید.
 • سد دهانی را روی واژن قرار دهید که کاملا آن را بپوشاند.
 • سد دهانی استفاده شده را در سطح زباله بیندازید.

انواع کاندوم دهانی

نحوه ساخت کاندوم دهانی، زبانی و سد دهانی

ممکن است همه به خرید کاندوم دهانی دسترسی نداشته باشند. خبر خوب این است که شما با کاندوم‌های معمولی لاتکس (کاندوم مردانه) می‌توانید کاندوم دهانی بسازید. چند مرحله ساده زیر را به خاطر داشته باشید و در صورت لزوم برای ساخت کاندوم دهانی دست‌به‌کار شوید:

 • بسته کاندوم را بااحتیاط باز کنید و آن را از بسته خارج کنید.
 • کاندوم را در دست بگیرید و آن را تا انتها باز کنید.
 • نوک کاندوم و انتهای کاندوم را برش بزنید.
 • یک طرف کاندوم را با قیچی برش بزنید.
 • کاندوم را کاملا صاف کنید که به خوبی دهانه واژن را بپوشاند.

چه کاندومی برای رابطه دهانی، اورال سکس بهتر است؟

رابطه دهانی یا اورال سکس یکی از روش‌هایی است که لذت رابطه جنسی را بیشتر می‌کند و احتمال بارداری ندارد. بااین‌حال، این رابطه نیز مانند رابطه واژینال یا مقعدی افراد را در معرض بیماری‌های آمیزشی قرار می‌دهد. استفاده از کاندوم دهانی یا سد دهانی بهترین گزینه برای رابطه دهانی است. این نوع کاندوم مانع از برخورد زبان با ناحیه تناسلی شده و از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کند.

ازآنجایی‌که این کاندوم کاملا دهانه واژن و مقعد را می‌پوشاند، اجازه نمی‌دهد که این بیماری‌ها از شریک جنسی بیمار به فرد مقابل منتقل شود. فقط حواستان باشد که این کاندوم را مطابق با سلیقه خود انتخاب کنید که از رابطه با کاندوم لذت بیشتری ببرید. مثلا طعم دلخواه خود را بگیرید یا جنسی را بخرید که به آن حساسیت ندارید.

چه افرادی می‌توانند از کاندوم دهانی استفاده کنند؟

همه افرادی که خواهان رابطه جنسی دهانی هستند، می‌توانند از کاندوم دهانی استفاده کنند و محدودیتی برای استفاده وجود ندارد. به‌عبارت‌دیگر، هرکسی که بخواهد بدون نگرانی از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از اورال سکس لذت ببرد، باید از کاندوم دهانی یا سد دهانی استفاده کند.

چه افرادی نمی‌توانند از کاندوم دهانی استفاده کنند؟

افرادی که به کاندوم حساسیت دارند، نمی‌توانند از کاندوم دهانی استفاده کنند. البته کم پیش می‌آید که یک فرد به جنس‌های مختلف کاندوم حساسیت داشته باشد. معمولا افرادی که به کاندوم لاتکس حساسیت نشان می‌دهند، مشکلی با کاندوم پلی اورتان ندارند.

توصیه‌هایی برای استفاده از کاندوم دهانی و زبانی

کاندوم دهانی و زبانی ظاهر بسیار ساده‌ای دارد و میزان عملکرد آن به نحوه صحیح استفاده از این کاندوم برمی‌گردد. پس برای اینکه احتمال ابتلا به بیماری‌های آمیزشی را پایین آورید، نکات زیر را در گوشه ذهن داشته باشید:

 • در زمان خرید کاندوم به تاریخ انقضا دقت کنید.
 • جنسی را بخرید که به آن حساسیت نداشته باشید.
 • کاندوم را کاملا روی واژن یا آلت تناسلی بکشید که از برخورد زبان با ناحیه تناسلی جلوگیری شود.
 • کاندوم‌های طعم دار رابطه جنسی دهانی را لذت بخش‌تر می‌کنند.
 • کاندوم را فقط یک بار استفاده کنید و بلافاصله دور بریزید.
 • اگر امکان خرید کاندوم دهانی ندارید، با کمک کاندوم مردانه یک سد دهانی درست کنید.

نحوه استفاده کاندوم دهانی / زبانی و سد دهانی

کاندوم دهانی یک گام شما را به ایمنی بیشتر نزدیک‌تر می‌کند…

در این مقاله درباره کاندوم دهانی، مزایای کاندوم دهانی و نحوه استفاده از آن صحبت کردیم. آمارها نشان می‌دهند که افراد کمی از کاندوم دهانی استفاده می‌کنند و حتی بیشتر افراد درباره این نوع کاندوم اطلاعات چندانی ندارد. پس پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را با دوستانی که به آن نیاز دارند به اشتراک بگذارید و آگاهی را گسترش دهید. یادتان نرود که برای اینکه زندگی جنسی سالم‌تری داشته باشید، بهتر است هر چند وقت یک بار تحت معاینه یک دکتر اورولوژیست یا متخصص زنان قرار بگیرید.

ما در سایت دکتر دکتر امکان رزرو نوبت دکتر و مشاوره پزشکی را فراهم کرده‌ایم تا به مجموعه‌ای از پزشکان متخصص در سراسر ایران دسترسی داشته باشید. فقط باید وارد سایت ما شوید و در میان لیست تخصص‌های پزشکی، متخصص موردنظر را پیدا کرده و نوبت خود را رزرو کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سوالی در اینباره دارید، از مشاور سلامتی ما بپرسید تا به شما پاسخ دهیم.

منابع:

healthline.com

cdc.gov

flo.health/menstrual-cycle/sex/stis/oral-sex-condoms

hshc.ca/dental-dams

my.clevelandclinic.org

medicalnewstoday.com

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر