کرم انگل لوله گوارش چه بیماری‌هایی ایجاد می‌کند

 • 1397-06-26
 • ۲۳۷۹۱ بازدید
 • 16
کرم‌های انگلی لوله گوارش

کرم انگل لوله گوارش باعث ایجاد اختلالاتی در دستگاه گوارش می‌شوند. انگل‌ها می‌توانند باعث بروز بسیاری از علائم شوند.

کرم روده که به ‌عنوان کرم انگل لوله گوارش نیز شناخته می‌شوند، یکی از انواع اصلی انگل‌های روده هستند. داشتن انگل می‌تواند یک اندیشه ترسناک باشد، اما شما تنها نیستید انگل‌ها بسیار رایج تر از آنچه شما فکر می‌کنید، هستند.کرم‌های انگلی لوله گوارش

انگل چیست؟

انگل ارگانیسمی است در ارگانیسم زنده دیگر زندگی و از آن تغذیه می‌کند. هنگامی که درروده کرم‌های انگلی روده نفوذ می‌کنند، ارگانیسم‌های کوچک (معمولاً کرم‌های روده‌ای) از تغذیه شما تغذیه می‌کنند. انگل‌ها یا کرم‌ها توسط خوردن غذاهای آلوده، خوردن گوشت آلوده یا نپخته، سالاد و سبزیجاتی که به دقت شسته نشده‌اند و آلوده، در دستگاه گوارش ایجاد می‌شوند.

دستگاه گوارش ما می‌تواند توسط بسیاری از این کرم‌ها و انگل‌ها آلوده شود و به تبع آن، بیماری و ناراحتی‌هایی را برای فرد ایجاد کند. کرم انگل لوله گوارش و انگل‌ها بیشتر در کودکان شایع هست، با این وجود بسیاری از افراد بزرگسال نیز درگیر این مسئله می‌شوند. از آنجا که انگل‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند، می‌توانند طیف وسیعی از مشکلات را ایجاد کنند. انگل می‌تواند علت اصلی بسیاری از نشانه‌های ناشناخته و غیر قابل حل شما باشد.

انگل چطور به بدن وارد می‌شود؟

راه‌های زیادی برای ورود انگل به بدن وجود دارد. انگل‌ها می‌توانند از طریق مواد غذایی و آب آلوده وارد بدن شوند. مصرف گوشت نپخته و خام، میوه‌ها و سبزی‌های آلوده نیز می‌تواند انگل‌ها را وارد بدن بکند. هنگامی که یک فرد با یک انگل آلوده می‌شود، می‌تواند آن را به سایر افراد انتقال بدهد. لمس نقاط آلوده به انگل نیز می‌تواند باعث انتقال به بدن شود. مسافرت به نقاط آلوده و شنا کردن در آب‌های آلوده نیز می‌تواند از راه‌های انتقال انگل به بدن باشد.

علائم

علائم رایج مبتلا شدن به کرم انگل لوله گوارش عبارت‌اند از:

 • درد شکم
 • اسهال، تهوع یا استفراغ
 • گاز شکم یا نفخ
 • خستگی
 • کاهش وزن نامعلوم
 • حساسیت به لمس شکم

کرم‌های انگلی لوله گوارش

فرد مبتلا به کرم انگل لوله گوارش نیز ممکن است اسهال خونی (ديستنتری) را تجربه کند. بیماری اسهال خونی زمانی رخ می‌دهد که یک عفونت روده‌ای باعث اسهال خونی و مخاط در مدفوع می‌شود. کرم انگل لوله گوارش همچنین می‌تواند باعث ایجاد خارش در اطراف رکتوم یا مخرج شود. برخی افراد ممکن است کرم انگل لوله گوارش را بدون هیچ گونه علائمی تجربه کنند.

علل ایجاد کرم انگل روده

یکی از راه‌های آلوده شدن به کرم انگل لوله گوارش، خوردن گوشت نپخته از یک حیوان آلوده مانند گاو، خوک یا ماهی است. سایر علل احتمالی که منجر به عفونت کرم انگل لوله گوارش می‌شود عبارت‌اند از:

 • مصرف آب آلوده
 • تماس با خاک آلوده
 • تماس با مدفوع آلوده
 • بهداشت ضعیف

کرم‌های انگلی لوله گوارش

کرم‌های گرد معمولاً از طریق تماس با خاک آلوده و مدفوع منتقل می‌شوند. هنگامی که مواد آلوده را مصرف می‌کنید، انگل به روده می‌رود. سپس آنها در روده تولید مثل و رشد می‌کنند. هنگامی که آنها در مقدار و اندازه بزرگتر تولید می‌شوند، علائم ممکن است ظاهر شوند.

چه کرم‌هایی معمولاً باعث عفونت می‌شوند؟

انواع کرم انگل لوله گوارش که باعث عفونت و بیماری می‌شوند عبارت‌اند از:

اکسیور (کرمک): اکسیور که به آن کرمک هم می‌گویند بصورت انگل انسان در کلیه نقاط جهان دیده می‌شود.

تنیا (کرم کدو): کرم کدو از راه خوردن گوشت خام و نیمه پخته گاو و یا خوک بیماری انسان سرایت می‌کند.

لارو (نوزاد): این کرم در گوشت آلوده گاو و گوساله به درشتی سر سنجاق و حتی نخود هم دیده می‌شود و دارای رنگی کدر و یا سبز رنگ است.

اسکاریس: آسکاریس کرمی است دراز، استوانه‌ای شکل و دو انتهای آن باریک به رنگ سفید شیری یا گلی رنگ است.

عوامل خطر

اطفال به خصوص در خطر ابتلا به کرم انگل لوله گوارش هستند (به دلیل مواجهه بیشتر با نقاط آلوده مانند خاک آلوده و زمین بازی‌های مدرسه). به علت سیستم ایمنی ضعیف، بزرگسالان سالمند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 10 درصد از مردم در کشورهای در حال توسعه آلوده به کرم انگل لوله گوارش هستند. افراد در کشورهای در حال توسعه به دلیل آب آشامیدنی آلوده و به علت سطح بهداشت و درمان پایین، بیشترین خطر را برای ابتلا به کرم انگل لوله گوارش دارند.

تشخیص

اگر هر یک از علائم بالا را داشته باشید و به ویژه اگر به مناطق آلوده سفر کرده‌اید، باید با پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید، شما می‌توانید از لیست پزشکان متخصص گوارش برای انتخاب بهترین پزشک متخصص استفاده کنید. پزشک ممکن است بعد از معاینه فیزیکی مدفوع شما را جهت آزمایش بفرستد.

برای تأیید حضور انگل ممکن است نمونه‌های مدفوعی چندین بار درخواست شود. تست دیگری برای شناسایی کرم انگل لوله گوارش، تست نوار اسکاچ است. اگر کرم‌ها یا تخمک های آنها تشخیص داده نشوند، ممکن است دکتر شما یک آزمایش خون انجام دهد تا آنتی بادی‌هایی را که بدن شما هنگام ابتلا به انگل آلوده ایجاد می‌شوند را جستجو کند.

علاوه بر این، ممکن است دکتر معالج شما ممکن است یک اشعه ایکس یا آزمایشات تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را با توجه به میزان یا مکان بیماری که احتمالاً وجود دارد، تجویز کند.کرم انگل لوله گوارش

درمان کرم انگل لوله گوارش

برخی از انواع کرم انگل لوله گوارش، ممکن است در صورت داشتن یک سیستم ایمنی قوی و رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی سالم، خود به خود را از بین بروند. با این حال، بسته به نوع عفونت کرم روده، ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد انگلی باشد. علائم جدی نباید نادیده گرفته شود. طرح درمان شما بر اساس نوع کرم روده‌ای که شما دارید و علائم، تعیین می‌شود.

عفونت‌های کرم انگل لوله گوارش معمولاً با داروهای خوراکی مانند پرزیکوانت (Biltricide) درمان می‌شود که روند رو به رشد کرم در روده را فلج می‌کند. پرازیکوانتل (Biltricide) باعث می‌شود که کرم‌های روده از روده جدا شوند و سپس از بدن از طریق مدفوع دفع شوند.

عوارض جانبی کرم انگل لوله گوارش

کرم انگل لوله گوارش خطر ابتلا به کم خونی و انسداد روده را افزایش می‌دهد. عوارض در بزرگسالان سالمند و در افرادی که سیستم ایمنی بدن پایینی دارند، مانند افراد مبتلا به HIV یا عفونت ایدز، بیشتر است. اگر شما حامله باشید، عفونت‌های کرم روده‌ای می‌تواند خطر بیشتری را ایجاد کند.

جلوگیری

برای جلوگیری از ورود کرم انگل لوله گوارش به بدن، مرتباً دست‌های خود را با صابون و آب گرم قبل و بعد از استفاده از توالت و قبل از آماده کردن یا خوردن غذا بشویید.

کرم‌های انگلی لوله گوارش

شما همچنین باید ایمنی مواد غذایی را مد نظر داشته باشید:

 • اجتناب از مصرف ماهی و گوشت خام
 • گرم کردن غذاها قبل از مصرف
 • اجتناب از مصرف آب‌های مشکوک و آلوده
 • میوه‌ها و سبزیجات را قبل از مصرف با آب بشویید.

منابع:

mindbodygreen

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کرم انگل لوله گوارش چه بیماری‌هایی ایجاد می‌کند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

16 دیدگاه در حال حاضر

 1. من مشکل لاغری پیداکرده ام و دلیل ان نشخص نشده ، علایم انگل دارم ولی ازملیش مدفوعم منفی شده چه باید بکنم؟

 2. سلام آیا میوه ای هست که وقتی مصرفش کنیم انگل های گوارشی از بین برود ؟

 3. سلام از وقتی با همسرم ازدواج کردم فهمیدم انگل دارم چندین بار قرص مبندازول هم به ایشان هم کل خانواده داده ام ولی مشکل ایشان حل نشده هر بار دارو مصرف می‌کند تا سه چهار ماه خوبه باز کرم ها بر میگردن تو این چند سال من حتی یک بار دچار این بیماری نشدم فقط خودشان دچار این مشکل هستند لطفا من راهنمایی کنید درضمن همسر من زیاد فست فود و کالباس مصرف می‌کند

 4. با سلام و خسته نباشيد، چند بار بعد حمام چندين ساعت بعد متوجه شدم اطراف دريچه تخليه آب در حمام، كرم هاي ريز سياه مثل نخ كه زنده هستن وجود، دقيقا هم بعد از حمام كردن من اين اتفاق مي افتد، خيلي به بهداشت فردي اهميت ميدهم ولي نگرانم كه اين كرم ها از بدن من باشد، لازم به ذكره در داخل حمام توالت فرنگي هست ولي من اجابت مزاج انجام ندادم فقط ادرار كردم، ممنون ميشم جواب بدين

  • سلام لازمه كه آزمايش ادرار بديد و توسط متخصص عفوني ويزيت شويد

 5. باسلام.من از بچگی بااین مشکل روبروشدم وهردکترکه رفتم جواب خوبی ندادن.ازقرص ممندازل بگیرتاداروهای گیاهی ولی هیچ.انگل های باعث خارش معقد میشن.خواهش میکنم کمکم کنید.

 6. آیاانگل موجب زردی درکودکان چهارساله میشود؟

 7. سلام من تقریبا یک سال کرم روده دارم و چندین بار از قرص های مبندازل استفاده کردم واقعا دیگه خسته شدم ..چکار میتونم بکنم لطفا راهنمایی ام کنید متشکرم

  • دوست عزیز سلام.
   تیم پزشکی ما در بخش پرسش و پاسخ برای پاسخ‌گویی به سوالات شما عزیزان آماده هستند. سوال شما در این بخش اضافه شده و به زودی توسط متخصصین ما پاسخ داده خواهد شد. برای مشاهده سوال خود و پیگیری پاسخ وارد لینک زیر شود:
   لینک سوال شما
   برای شما و حانواده‌تان آرزوی سلامتی داریم.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر