کرم انگل لوله گوارش چه بیماری‌هایی ایجاد می‌کند

کرم انگل لوله گوارش باعث ایجاد اختلالاتی در دستگاه گوارش می‌شوند. انگل‌ها می‌توانند باعث بروز بسیاری از علائم شوند.

کرم روده که به ‌عنوان کرم انگل لوله گوارش نیز شناخته می‌شوند، یکی از انواع اصلی انگل‌های روده هستند. داشتن انگل می‌تواند یک اندیشه ترسناک باشد، اما شما تنها نیستید انگل‌ها بسیار رایج تر از آنچه شما فکر می‌کنید، هستند.کرم‌های انگلی لوله گوارش

انگل چیست؟

انگل ارگانیسمی است در ارگانیسم زنده دیگر زندگی و از آن تغذیه می‌کند. هنگامی که درروده کرم‌های انگلی روده نفوذ می‌کنند، ارگانیسم‌های کوچک (معمولاً کرم‌های روده‌ای) از تغذیه شما تغذیه می‌کنند. انگل‌ها یا کرم‌ها توسط خوردن غذاهای آلوده، خوردن گوشت آلوده یا نپخته، سالاد و سبزیجاتی که به دقت شسته نشده‌اند و آلوده، در دستگاه گوارش ایجاد می‌شوند.

دستگاه گوارش ما می‌تواند توسط بسیاری از این کرم‌ها و انگل‌ها آلوده شود و به تبع آن، بیماری و ناراحتی‌هایی را برای فرد ایجاد کند. کرم انگل لوله گوارش و انگل‌ها بیشتر در کودکان شایع هست، با این وجود بسیاری از افراد بزرگسال نیز درگیر این مسئله می‌شوند. از آنجا که انگل‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف هستند، می‌توانند طیف وسیعی از مشکلات را ایجاد کنند. انگل می‌تواند علت اصلی بسیاری از نشانه‌های ناشناخته و غیر قابل حل شما باشد.

انگل چطور به بدن وارد می‌شود؟

راه‌های زیادی برای ورود انگل به بدن وجود دارد. انگل‌ها می‌توانند از طریق مواد غذایی و آب آلوده وارد بدن شوند. مصرف گوشت نپخته و خام، میوه‌ها و سبزی‌های آلوده نیز می‌تواند انگل‌ها را وارد بدن بکند. هنگامی که یک فرد با یک انگل آلوده می‌شود، می‌تواند آن را به سایر افراد انتقال بدهد. لمس نقاط آلوده به انگل نیز می‌تواند باعث انتقال به بدن شود. مسافرت به نقاط آلوده و شنا کردن در آب‌های آلوده نیز می‌تواند از راه‌های انتقال انگل به بدن باشد.

علائم

علائم رایج مبتلا شدن به کرم انگل لوله گوارش عبارت‌اند از:

 • درد شکم
 • اسهال، تهوع یا استفراغ
 • گاز شکم یا نفخ
 • خستگی
 • کاهش وزن نامعلوم
 • حساسیت به لمس شکم

کرم‌های انگلی لوله گوارش

فرد مبتلا به کرم انگل لوله گوارش نیز ممکن است اسهال خونی (ديستنتری) را تجربه کند. بیماری اسهال خونی زمانی رخ می‌دهد که یک عفونت روده‌ای باعث اسهال خونی و مخاط در مدفوع می‌شود. کرم انگل لوله گوارش همچنین می‌تواند باعث ایجاد خارش در اطراف رکتوم یا مخرج شود. برخی افراد ممکن است کرم انگل لوله گوارش را بدون هیچ گونه علائمی تجربه کنند.

مشاوره تلفنی و متنی با دکتر گوارش و کبد

علل ایجاد کرم انگل روده

یکی از راه‌های آلوده شدن به کرم انگل لوله گوارش، خوردن گوشت نپخته از یک حیوان آلوده مانند گاو، خوک یا ماهی است. سایر علل احتمالی که منجر به عفونت کرم انگل لوله گوارش می‌شود عبارت‌اند از:

 • مصرف آب آلوده
 • تماس با خاک آلوده
 • تماس با مدفوع آلوده
 • بهداشت ضعیف

کرم‌های انگلی لوله گوارش

کرم‌های گرد معمولاً از طریق تماس با خاک آلوده و مدفوع منتقل می‌شوند. هنگامی که مواد آلوده را مصرف می‌کنید، انگل به روده می‌رود. سپس آنها در روده تولید مثل و رشد می‌کنند. هنگامی که آنها در مقدار و اندازه بزرگتر تولید می‌شوند، علائم ممکن است ظاهر شوند.

چه کرم‌هایی معمولاً باعث عفونت می‌شوند؟

انواع کرم انگل لوله گوارش که باعث عفونت و بیماری می‌شوند عبارت‌اند از:

اکسیور (کرمک): اکسیور که به آن کرمک هم می‌گویند بصورت انگل انسان در کلیه نقاط جهان دیده می‌شود.

تنیا (کرم کدو): کرم کدو از راه خوردن گوشت خام و نیمه پخته گاو و یا خوک بیماری انسان سرایت می‌کند.

لارو (نوزاد): این کرم در گوشت آلوده گاو و گوساله به درشتی سر سنجاق و حتی نخود هم دیده می‌شود و دارای رنگی کدر و یا سبز رنگ است.

اسکاریس: آسکاریس کرمی است دراز، استوانه‌ای شکل و دو انتهای آن باریک به رنگ سفید شیری یا گلی رنگ است.

عوامل خطر

اطفال به خصوص در خطر ابتلا به کرم انگل لوله گوارش هستند (به دلیل مواجهه بیشتر با نقاط آلوده مانند خاک آلوده و زمین بازی‌های مدرسه). به علت سیستم ایمنی ضعیف، بزرگسالان سالمند نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 10 درصد از مردم در کشورهای در حال توسعه آلوده به کرم انگل لوله گوارش هستند. افراد در کشورهای در حال توسعه به دلیل آب آشامیدنی آلوده و به علت سطح بهداشت و درمان پایین، بیشترین خطر را برای ابتلا به کرم انگل لوله گوارش دارند.

تشخیص

اگر هر یک از علائم بالا را داشته باشید و به ویژه اگر به مناطق آلوده سفر کرده‌اید، باید با پزشک متخصص گوارش مراجعه کنید، شما می‌توانید از لیست پزشکان متخصص گوارش برای انتخاب بهترین پزشک متخصص استفاده کنید. پزشک ممکن است بعد از معاینه فیزیکی مدفوع شما را جهت آزمایش بفرستد.

برای تأیید حضور انگل ممکن است نمونه‌های مدفوعی چندین بار درخواست شود. تست دیگری برای شناسایی کرم انگل لوله گوارش، تست نوار اسکاچ است. اگر کرم‌ها یا تخمک های آنها تشخیص داده نشوند، ممکن است دکتر شما یک آزمایش خون انجام دهد تا آنتی بادی‌هایی را که بدن شما هنگام ابتلا به انگل آلوده ایجاد می‌شوند را جستجو کند.

علاوه بر این، ممکن است دکتر معالج شما ممکن است یک اشعه ایکس یا آزمایشات تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) را با توجه به میزان یا مکان بیماری که احتمالاً وجود دارد، تجویز کند.کرم انگل لوله گوارش

درمان کرم انگل لوله گوارش

برخی از انواع کرم انگل لوله گوارش، ممکن است در صورت داشتن یک سیستم ایمنی قوی و رژیم غذایی سالم و شیوه زندگی سالم، خود به خود را از بین بروند. با این حال، بسته به نوع عفونت کرم روده، ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد انگلی باشد. علائم جدی نباید نادیده گرفته شود. طرح درمان شما بر اساس نوع کرم روده‌ای که شما دارید و علائم، تعیین می‌شود.

عفونت‌های کرم انگل لوله گوارش معمولاً با داروهای خوراکی مانند پرزیکوانت (Biltricide) درمان می‌شود که روند رو به رشد کرم در روده را فلج می‌کند. پرازیکوانتل (Biltricide) باعث می‌شود که کرم‌های روده از روده جدا شوند و سپس از بدن از طریق مدفوع دفع شوند.

عوارض جانبی کرم انگل لوله گوارش

کرم انگل لوله گوارش خطر ابتلا به کم خونی و انسداد روده را افزایش می‌دهد. عوارض در بزرگسالان سالمند و در افرادی که سیستم ایمنی بدن پایینی دارند، مانند افراد مبتلا به HIV یا عفونت ایدز، بیشتر است. اگر شما حامله باشید، عفونت‌های کرم روده‌ای می‌تواند خطر بیشتری را ایجاد کند.

جلوگیری

برای جلوگیری از ورود کرم انگل لوله گوارش به بدن، مرتباً دست‌های خود را با صابون و آب گرم قبل و بعد از استفاده از توالت و قبل از آماده کردن یا خوردن غذا بشویید.

کرم‌های انگلی لوله گوارش

شما همچنین باید ایمنی مواد غذایی را مد نظر داشته باشید:

 • اجتناب از مصرف ماهی و گوشت خام
 • گرم کردن غذاها قبل از مصرف
 • اجتناب از مصرف آب‌های مشکوک و آلوده
 • میوه‌ها و سبزیجات را قبل از مصرف با آب بشویید.

منابع:

mindbodygreen

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
90 نظرات
 1. تهمینه می گوید

  سوال داشتم اینکه من چند ماهی هست یک حس چیزی در انتهای گلو و اول مری احساس میکنم . انگار کرمی ،چیزی ،
  موقع بلع و غذا خوردن چیزی حس نمیکنم ولی وقتی معده ام خالی باشه ،حسش میکنم .یک سمت گلوم هست .
  ممکنه که انگل بالا اومده باشه از معده ؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   همچین‌چیزی نامحتمل هست
   بهتره از نظر ورم لوزه، ریفلاکس معده، مشکلات تیروییدی و…بررسی شین
   جهت معاینه به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 2. ...... می گوید

  سلام من متوجه شدم که نزدیک به یکساله انگل دارم خارش مقعد به خصوص.خواستم بدونم بااطر همینه بدنم همیشه عفونت داره و چقدر درمانش میکنم خوب نمیشه یا هیچ ربطی به عفونت نداره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر منظورتون از انگل، کرمک های ریز سفید در مدفوع هست ارتباطی به عفونت خون ندارد اما سایر انگل ها ممکن است علایم مختلفی ایجاد کنند
   جهت بررسی به متخصص عفونی مراجعه کنید

 3. Faryad می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من ۱۵ سالمه یک ماه پیش یک شب تهوع گرفتم و فرداش به کلی تغییر کردم دوهفته شکمم کار نکرد و دیگه میل به غذا نداشتم و پر بودم مدفوعم توش ذرات سفید بود و اصلا گرسنم نمیشد گرسنم هم میشد غذا میخوردم انگار گرسنم نبود و میل نداشتم شکمم تازگیا زیاد قار و قور میکنه و مدفوعم به صورت تکه تکه خارج میشه چندین بار دکتر رفتم هیچکدوم تشخیص نمیدن چیه درد و اینام خیلی کم و به ندرت پیش میاد و بیشتر وسط شکم و سمت چیه بعضی موقع ها هم میسوزه علت اینا میتونه از کرم روده باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعید است ناشی از کرم باشد
   جهت بررسی ورم معده و ریفلاکس به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 4. فریدون مروی اصفهانی می گوید

  نوزاد چه انگلی از گلو خارج میشود و داروی ان چیست من این مورد را تجربه کردم مبندازول خوردم خوب شدم ولی ظاهرا باید دو دوره استفاده میکردم اخیرا پایینتر از حنجره احساس سرفه میکنم و خلت کمی و سفید رنگ خارج میشود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   انگلی که از راه گوارشی خارج شود حتما نیاز به معاینه دارد چون ممکن است در ریه، کبد و سایر قسمت ها رخنه کند
   جهت بررسی به متخصص عفونی مراجعه کنید

 5. محمد زارع می گوید

  سلام بنده ۲۴ سال سن دارم و دو روزه در مدفوعم حداقل ۳۰ تا ۴۰ کرم سفید اسکاریس دیده میشه ایا مشکل جدی دارم قبلش هم نفق شدید داشتم یک ماه میشد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   منظورتون اگر کرم های کوچک با سایز نیم سانتی هست ، آن ها اسکاریس نیستن و بلکه اکسیور هستن
   بله به هر حال درمان لازم است

  2. عرفان می گوید

   سلام ، چرا اسید معده که اسید قوی می باشد نمی‌تواند انگل های موجود در میوه جات و سبزی جات کثیف رو از بین ببره ؟؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    برخی باکتری ها پوشش خاصی دارند و یا آنزیم خاصی جهت خنثی کردن اسید معده آزاد می‌کنند که این قابلیت ها سبب زنده ماندن باکتری می شود

 6. مینا نهاوندی می گوید

  سلام من حدود چهارروز دچار یبوست شدید شدم و بعد از انکه اجابت مزاج کردم
  حالت مدفوع طبیعی بود
  ولی چیزهای باریک سفید رنگی داخل مدفوع بودن اما چون داخل اب بود متوجه هیچ حرکتی نشدم
  ممکنه کرم بوده باشن؟
  چون بنظر موجود زنده نمیومدن
  کاهش وزن و علائم دیگر و ندارم اصلا

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر دیگر تکرار نشده و خارش و علامت دیگر ندارین فعلا اقدامی لازم نیست

 7. ندا می گوید

  من بعضی مواقع دلم درد می گیره مخصوصا سمت چپ و وسط شکمم ( تقریبا از ۴ ماه پیش)
  چند روز پیش در مدفوعم کرم قهوه ای رنگ دیدم البته مطمئن نیستم که کرم بود یا نه
  می خواستم ببینم این نشونه چیه و به چه پزشکی مراجعه کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   جهت معاینه و درخواست ازمایش به متخصص عفونی مراجعه کنید

 8. عرفان می گوید

  سلام ۳روزی هست که وقتی غذا میخورم درد شکم میگیرم و حالت تهوع
  ۲سالی هم هست که انگار یه چیزی تو گلوم هست و باید آب دهنم را غورت بدم تا بره پایین
  احتمالش هست انگل باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حال و علایمی که مربوط به ۲ سال مطرح کردین بیشتر به نفع ریفلاکس معده هست
   و علایم‌ جدید هم از نظر ورم معده و عفوتت گوارشی و….باید بررسی شود
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

 9. aynaz می گوید

  سلام دکتر من ی چن هفته ایی هس خارش مقعد دارم انگار چیزی توش ول میخوره یبوست دارم هنگام دفع هم مقعدم زخم میشه اشتها م هم کم شده خستگی هم دارم طول روز چیکار کنم خیلی ترسناکه واقعا میترسم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به علایمی که گفتین جهت درخواست ازمایش به متخصص عفونی مراجعه کنید

 10. Rira می گوید

  سلام من ۱۵ سالمه و خیلی وقته شکمم صداهای خیلی فجیعی میده و طوری که بادست زدن به شکمم یا دم و بازدم صدا میده از زمانی که این اتفاق افتاد بیشتر دستشویی هم میرم و خیلی بیشتر غذا میخورم ولی به هیچ عنوان چاق نمیشم و خانوادم میگن که ممکنه انگل داشته باشم میشه بگید بهتره با این علائم به چه دکتری مراجعه کنیم؟ممنون.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   نفخ و صداهای روده بیشتر ناشی از کارکرد گوارش، استرس و تاثیر غذاها و باکتری های دستگاه گوارشی هست
   نگران نباشید و جهت بررسی به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 11. فرج نیاستی می گوید

  من ۵۵ سال دارم.چند سال پیش کرم کدو داشتم که دو بار بطول ۷ تا ۸ متر دفع کردم اما مجددا در مدفوع دیده شد و بخاطر اینکه والدین از شنیدن داشتن انگل عصبانی میشدن پیگیر نشدم و الان رشد اندامم از سالها پیش متوقف شده و درد شکمی و عصبانی و حساسیت به لمس شکم هم دارم.علیرغم دادن آزمایش مدفوع نتیجه ای حاصل نشد ولی خودم احساس میکنم تبدیل به عفونت در بدنم شده .حالت تهوع هم دارم و نفخ .چکار باید کنم.راهنماییم کنید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به اینکه سابقه دفع کرم داشتین و هیچ درمانی صورت نگرفته جهت بررسی باید به متخصص عفونی مراجعه کنید

 12. سدنا می گوید

  سلام ببخشید من بیست سالمه وزنم 40 کیلو است خیلی لاغرم همیشه احساس خستگی دارم معده درد و دل درد یبوست هم دارم خیلی خوابم میاد همش میخابم آزمایش خون گرفتم تیرویید و اینجور چیزا ندارم ولی بچگی کرم داشتم الان میگم شاید انگل داشته باشم ممنون میشم کمکم کنید یه قرص شربتی چیزی مهم معرفی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در کودکی کرم های سفید رنگ کوچک همراه با خارش داشتین؟

 13. فاطمه می گوید

  سلام ببخشید من یه کرم سیاه کنارمدفوع دختر۴ سالم دیدم اندازه یک سانت که یه عالمه دست و پا داشت وخیلی نازک بود این چه نوعی از کرم هاست وایا به راحتی درمان میشه یا خطرناکه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لازمه ازمایش انجام بشه تا نوع انگل مشخص شه
   جهت درمان به فوق تخصص عفونی اطفال مراجعه کنید

 14. ناشناس می گوید

  سلام دکتر من مادر شیر ده هستم دیشب در مقعد خارش داشتم امروز یه کرم زیر سفید درمدفوع دیدم مرکز بهداشت رفتم گفت باید خودش خوب شه چون شیرمیدی دارو نمیدیم.ایا خودشدخوب میشه ایا از طریق هوای دهان یا شیر به نوزاد انتقال نمیده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خودبخود خوب نمیشه
   جهت تجویز دارو از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; عفونی استفاده کنید
   از طریق دست آلوده منتقل میشه

 15. مانلی می گوید

  سلام ببخشید من یه کرم یه میل خعلی ریز در ندفوع دیدم که رنگش سیاه بود اولین باره دیدم از طرفی شکمم صدا میده چه گرسنه چه سیر کاهش وزن هم دارم اشتهامم کمه میشه بگید مشکلم انگلی هس یا گوارشی و پیش چه دکتری برم گوارش یا عفونی؟؟خعلی اذیتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به متخصص” عفونی مراجعه کنید

 16. Mm می گوید

  سلام خسته نباشید چند وقتیه خارش مقعد دارم 16 سالمه ولی نمیدونم دلیلش چی میتونه باشه چیکار کنم یه سوال هم دارم اونم اینه که این کرم های روده فقط از غذای که میخوریم مصرف میکنن یا از خوده بدن ما هم تغذیه میکنن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه یبوست شدید و درد هنگام دفع دارین میتونه بخاطر این باشه
   کرم هایی مثل اکسیور یا همون کرمک هم خارش میدن
   انگل ها بسته به نوع ممکن به بافت روده هم حمله کنن
   خارش در اثر قارچ یا زگیل هم میتونه ایجاد شه

   1. Mm می گوید

    نه کلا هیچگونه دردی ندارم فقط خارش مقعد
    فقط از این مترسم که اگه انگلی داشته باشم به بافت های رودم حمله که و یه سوال دیگه هم اینه که اگر حمله که چه مشکلی پیش میاد و چه دارو های باید مصرف کنم ؟
    البته نمیتونم برم دکتر دسرسی به دکتر هم ندارم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     تحویز داروی ضد انگل در کامنت ممکن نیست
     به مرکز بهداشت محل سکونتتون مراجعه کنید

 17. راشد می گوید

  سلام، چند باری هست که موقعی که غذا به قدر کافی میخورم بعدش انگار همه‌ی غذا ها در یک نقطه از روده‌ام جمع میشوند و احساس میکنم ان قسمت از روده دارد منفجر میشود ، ولی بعد از ۵ الی ۱۰ دیقه ذره ذره به صورت اسهال دفع می‌کنم، آیا ممکن است به خاطر کرم انگل باشد؟ مخصوصا کرم گرد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بیشتر به سندرم روده تحریک‌پذیر و سوجذب میخوره
   به فوق” تخصص گوارش مراجعه کنید

 18. مهسا می گوید

  سلام وقت بخیر پسر ۵ ساله دارم حدود دو هفته است روزی چند بار میگه دلم درد میکنه چند ماهی هم هست خارش مقعد داره صبح هم که از خواب پا میشه گوشه لبش آب دهنش سفید رنگ خشک شده امکان داره از انگل باشه ممنون میشم پاسخ بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باتوجه به خارش مقعد بله ممکن‌
   به متخصص” اطفال مراجعه کنید

 19. مهدی می گوید

  سلام خسته نباشین . من چند ساله لاغر تر از قبل میشم . زود زود خسته میشم با اینکه کاری نمیکنم.دل درد اسهال هم دارم .هرچیم میخورم زود زود ضعف میکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول چکاپ‌کامل از جمله تیرویید و کبد و کلیه و esr و crp و مدفوع بدین
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. ahmad می گوید

  سلام . وقت بخیر . من زیاد وقت است درد شکم دارم .
  دیروز دستشوشی متوجه شدم کرم حدود ۱۲ الی ۱۳ سانتی
  دو طرف باریک بود. هیچ حرمتی نداشت . تنها سر خود را تکان میداد یواش. میشه بگید چی تداوی دارد .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شما باید توسط متخصص” عفونی ویزیت شین

 21. بابک می گوید

  سلام یه چیزی زیر پوست مدام تکون میخوره یعنی ضربه میزنه گاهی کم گاهی هم شدید خیلی واضح میزنه زیر پوست انگار داره گوشت تنم رو میخوره .تو همه قسمت های بدنم هست .همیشه اینجور نیست چندین ساله این علائم رو دارم .چند بار رفتم آزمایش مدفوع و خون هیچی نشون نداد .گاهی بشدت کلافم میکنه از بس میزنه زیر پوست بهتر بگم تو تنمه گاهی از شدت عصابیت محکم میزنم به جایی که تکون میده ولی هیچ افاقه ای نداره .میشه راهنمایی کنید دکتر .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شلید اسپاسم عضلانی هست ، به نظر نمیاد انگل و..مطرح باشه
   میتونین جهت اطمینان خاطر به متخصص عفونی مراجعه کنید و اگر بررسی ها خوب بود بعدش به روانپزشک مراجعه کنید

 22. امید می گوید

  سلام
  چندین بار توی دستشویی کرم های سفید حدود 1.5 یا شاید دو سانتی مشاهده کردیم
  نمیدونم از درزهای کاشی هاست یا به خاطر پرنده ها که شب توی دستشویی میذاریم
  الان نگرانم نکنه انگل داشته باشیم
  میشه راهنمایی کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر در خود مدفوع میبینین ازمایش×3 s/eو s/c بدهید

 23. رضا می گوید

  سلام وقت بخیر بنده محبی هستم ۳۸ ساله نزدیک به ۵ ماهه کرم روده دارم هر دارویی بگید استفاده کردم اصلا خوب نشدم نمیدونم چکار باید بکنم طوری شده روزانه ۳۰ تا از بدنم خارج می‌شوند ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای تجویز دارو اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص عفونی استفاده کنید.

 24. زینب می گوید

  سلام درد قفسه سینه دارم درمدفوعم کرم دیدم ممکنه درد بخاطرانگل باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگه کرم های ریز سفید ( کرمک یا اکسیور ) باشد خیر

   1. ناشناس می گوید

    اگه کرم ریز سفید دیده بشه چه علاعمی دار؟یعنی مشکل چیه؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     انگل اکسیور مطرحه

 25. حمیده می گوید

  خواهرم‌هر‌دوروز‌معدش‌یک‌چیز‌میاد‌گلوش‌سرفه‌زیاد‌میکنه‌میگن‌شاید‌کردم‌باشه‌چکار‌کنه‌راهنمایی‌کنید.۰۹۹۱۶۱۷۹۳۷۲‌شماره‌تماس‌منه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد اندوسكوپي انجام دهند و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 26. محمد نظریان می گوید

  با سلام خدمت مشاور سلامتی ممنون از تشخیص درستی ک دادین بنده امروز ازمایش هلیکوباکتر پیلوری انجام دادم مثبت بوده حالا راهنمایی میکنید چیکار کنم ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام خواهش ميكنم
   بايد اندوسكوپي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   1. عابده می گوید

    سلام من هفده سالمه وچندوقته متوجه شدم که این بیماری دارم میشه لطفاً کمکم کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     شما باید توسط متخصص” عفونی ویزیت شین

 27. رویا می گوید

  سلام.
  من چند وقت پیش داخل دستشویی فرنگی یه کرم ۴..۵ سانتی دیدم .
  بعد از اون هم حالا یا واقعا اینطوره یا به خاطر مطالبی که خوندم در شب احساس خارش مقع‌د میکنم . قرص مبندازول هم مصرف کردم ۳ روز بعد یه هفته هم باز ۳ روز مصرف کردم .
  به جز اون مورد هم چیزی مشاهده نکردم . بقیه خانواده هم همچین مشکلی ندارن
  الان میخواستم بدونم اصلا امکانش هست همچین چیزی که یه کرم ۴..۵ سانتی از بدن خارج شه ؟ و متوجه نشه آدم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن هست

   1. ناشناس می گوید

    سلام من یک ماه دیگه مونده 19 ساله بشم و خیلی لاغزم وزنم 40 کیلو هست و هرچی میخورم چاق نمیشم مادرم میگه شاید وجود انگل در بدن باشه
    شما نظرتون چیه؟
    راهنمایی کنید لطفا

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بهتره چکاپ و بررسی تیرویید و کم خونی و ازمایش مدفوع بدین

 28. داودی می گوید

  آیا کسانی که یبوست دارن ممکن هست که انگل داشته باشن.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ممكنه بله
   يعني انگل ميتونه با اسهال همراه باشه يا نه با يبوست
   شايد هم دفع طبيعي باشه

 29. پریسا ساجدیان می گوید

  من مشکل لاغری پیداکرده ام و دلیل ان نشخص نشده ، علایم انگل دارم ولی ازملیش مدفوعم منفی شده چه باید بکنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام از هظر پر كاري تيروييد هم بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص غدد مراجعه کنید.

 30. ناشناس می گوید

  سلام آیا میوه ای هست که وقتی مصرفش کنیم انگل های گوارشی از بین برود ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام خير، بايد دارو مصرف كنبد

   1. علی می گوید

    سلام خسته نباشد ببخشد من الان ۶ساله که رفته رفته لاغر میشم هرسال هم ازمایش میدم تن تن هم قرصنه میشم میخواستم بپرسم بدنم کرم داره واگه داره چجوری درمان کنم خیلی ممنون میشم جوابمو بدید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام بايد اين آزمايشات را بديد و توسط متخصص گوارش ويزيت شيد
     Cbc.diff esr crp
     Ferritin
     S/E
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 31. شیما از کرمان می گوید

  سلام از وقتی با همسرم ازدواج کردم فهمیدم انگل دارم چندین بار قرص مبندازول هم به ایشان هم کل خانواده داده ام ولی مشکل ایشان حل نشده هر بار دارو مصرف می‌کند تا سه چهار ماه خوبه باز کرم ها بر میگردن تو این چند سال من حتی یک بار دچار این بیماری نشدم فقط خودشان دچار این مشکل هستند لطفا من راهنمایی کنید درضمن همسر من زیاد فست فود و کالباس مصرف می‌کند

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به عود مکرر، برای تجویز دارو و مشاوره،

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص عفونی استفاده کنید.

   1. الناز می گوید

    سلام من تقریبا ی ساله معده درد دارم و همینطور اسیدمعدا و صع شدید دکترم رفتم اما بامصرف قرصا معدم خیلی میسوخت شبا بخاطر رفلاکس ک اسید ب گلوم میادنمیتونم بخوابم بعد این قرصا کرمک پیداکردم ۳بارم قرص مصرف کردم دوباره برگشت با اینکه ازمایش مدفوعم منفی بود. و خیلی چاق شدم خودبخود لطفاراهنمای کنید توان رفتن ب دکترندارم خیلی نگرانم افسرده شدم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     درمان اصلی ریفلاکس رعایت لایف استایل هست عزیز
     چای و قهوه و ادویه و غذای سرخکردنی و سنگین خصوصا شب ها نخورید
     بعد از خوردن غذا تا یک ساعت دراز نکشید و همراه غذا آب و مایعات نخورید
     از داروهایی مثل پنتوپرازول صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام و فاموتیدین بعد غذا میشه کمک گرفت،زیر نظرپزشک مصرف کنید.

 32. ناشناس می گوید

  با سلام و خسته نباشيد، چند بار بعد حمام چندين ساعت بعد متوجه شدم اطراف دريچه تخليه آب در حمام، كرم هاي ريز سياه مثل نخ كه زنده هستن وجود، دقيقا هم بعد از حمام كردن من اين اتفاق مي افتد، خيلي به بهداشت فردي اهميت ميدهم ولي نگرانم كه اين كرم ها از بدن من باشد، لازم به ذكره در داخل حمام توالت فرنگي هست ولي من اجابت مزاج انجام ندادم فقط ادرار كردم، ممنون ميشم جواب بدين

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لازمه كه آزمايش ادرار بديد و توسط متخصص عفوني ويزيت شويد

   1. حسین می گوید

    سلام انگلی هست که به روده بزرگ بچشبه و موقع مدفوع فقط سرش بیاد بیرون بعد که کارمون تموم میشه برگرده داخل؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بعید هست اما اگر علایم خاصی دارید جهت بررسی به متخصص عفونی مراجعه کنید

 33. یدالله می گوید

  باسلام.من از بچگی بااین مشکل روبروشدم وهردکترکه رفتم جواب خوبی ندادن.ازقرص ممندازل بگیرتاداروهای گیاهی ولی هیچ.انگل های باعث خارش معقد میشن.خواهش میکنم کمکم کنید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد كل افراد خانواده مبندازول يك عدد بخورن
   دو هفته بعد هم تكرارش كنيد

   1. هادی می گوید

    چطور بفهمیم کرم روده است یاکرم معده یا گوارش کدامش کمتر پول باید خرج کنیم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام آزمايش مدفوع بديد هزينش كمه

 34. نیماحسینی می گوید

  آیاانگل موجب زردی درکودکان چهارساله میشود؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر باید علل دیگر از جمله آزمایشات کبدی انجام شود

 35. بهاره می گوید

  سلام من تقریبا یک سال کرم روده دارم و چندین بار از قرص های مبندازل استفاده کردم واقعا دیگه خسته شدم ..چکار میتونم بکنم لطفا راهنمایی ام کنید متشکرم

  1. دکتردکتر می گوید

   دوست عزیز سلام.
   تیم پزشکی ما در بخش پرسش و پاسخ برای پاسخ‌گویی به سوالات شما عزیزان آماده هستند. سوال شما در این بخش اضافه شده و به زودی توسط متخصصین ما پاسخ داده خواهد شد. برای مشاهده سوال خود و پیگیری پاسخ وارد لینک زیر شود:
   لینک سوال شما
   برای شما و حانواده‌تان آرزوی سلامتی داریم.

   1. . می گوید

    سلام تروخدا جواب بدین من انگل اسکاریس دارم دوتا کرم هم بعداز مدفوع دیدم و سه روز مبندازول مصرف کردم و دیگه هیچ کرمی ندیدم ایا من خوب شدم یا هنوز مبتلا به انگل هستم؟ راسته اسکاریس میتونه از حلق و گوش بیرون بزنه؟ لطفا سوال اخرو حتما جواب بدین

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     نگران بیرون زدن نباشین
     اما باید درمان رو زیر نظر متخصص” عفونی کامل کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر