سرماخوردگی چشم چیست و چه علائمی دارد؟

سرماخوردگی چشم شکل ویروسی ورم ملتحمه است که ممکن است تحت عنوان چشم صورتی نیز شناخته شود. چشم صورتی یک اصطلاح کلی برای توصیف هر شکل از ورم ملتحمه است که می تواند ویروسی، باکتریایی یا آلرژیک باشد. سرماخوردگی چشم تنها به نوع ویروسی مرتبط می شود و می تواند در یک یا هر دو چشم اتفاق بیفتد. سرماخوردگی چشم حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا از بین برود و بسیار مسری است. اگر به سرماخوردگی چشم مبتلا هستید، بهتر است که از ارتباط با دیگران خودداری کنید و دست های خود را در طول مدت بیماری، مرتب بشویید.

علائم سرماخوردگی چشم

نشانه های سرماخوردگی چشم (ورم ملتحمه ویروسی)  شامل علائم کلی ورم ملتحمه مانند قرمز شدن سفیدی چشم ها، حساسیت به نور، التهاب پلک و ترشح شفاف، سفید یا زرد از چشم ها است. اگر به سرماخوردگی چشم مبتلا هستید، ممکن است ترشحات آبکی از چشم ها داشته باشید.

سرماخوردگی چشم در برابر ورم ملتحمه باکتریایی یا آلرژیک

سرماخوردگی چشم معمولاً منجر به ترشحات آبکی و نه غلیظ می شود و ممکن است به همراه یک سرماخوردگی رایج یا عفونت دستگاه تنفسی اتفاق بیفتد.

ورم ملتحمه باکتریایی اغلب هم زمان با عفونت گوش رخ می دهد، ترشحات ناشی از آن بیشتر غلیظ هستند تا آبکی و اغلب تنها یک چشم را درگیر می کند.

ورم ملتحمه آلرژیک بیشتر در فصل گرده افشانی اتفاق می افتد و علائم دیگر حساسیت مانند خارش چشم نیز ممکن است وجود داشته باشد.

در صورت تجربه هر کدام از علائم بالا، لازم است به یک پزشک مراجعه کنید تا دلیل بیماری و روش درمان صحیح را تعیین کند.

چه عواملی باعث سرماخوردگی چشم می شوند؟

آدنوویروس شایع ترین دلیل سرماخوردگی چشم است. آدنوویروس ها از همان ویروس هایی هستند که منجر به سرماخوردگی سر و سینه می شوند. به همین دلیل شستن دست ها یکی از مهم ترین راه های مراقبت و پیشگیری از این بیماری است. ورم ملتحمه (هر دو نوع ویروسی و باکتریایی) بسیار راحت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

چه وقت به سرماخوردگی چشم مبتلا نشده ایم؟

به طور کلی ویروس ها اصلی ترین عوامل چشم صورتی ناشی از عفونت هستند و معمولاً ظرف مدت چند روز تا دو هفته، خود به خود از بین می روند.

در موارد بسیار نادر، بیماری های مقاربتی (STDs) کلامیدیا و سوزاک دلیل بروز عفونت های چشم هستند و علائمی مانند ورم ملتحمه ایجاد می کنند. تبخال چشمی نیز یک عفونت ویروسی با احتمال کمتر اما پیچیده است که بسیاری از علائم ورم ملتحمه را دارد.

چندین بیماری وجود دارد که علائمی مشابه ورم ملتحمه ایجاد می کنند. در این میان می توان به سلولیت و کراتیتیس اشاره کرد. به همین دلیل مهم است که برای تشخیص، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض سرماخوردگی چشم

سرماخوردگی چشم شدید و دیگر شکل های ورم ملتحمه می تواند منجر به التهاب قرنیه شود که ممکن است بینایی شما را تحت تأثیر قرار دهد یا در صورت عدم درمان حتی منجر به ایجاد زخم شود. معاینه و درمان سریع توسط پزشک می تواند از این اتفاق جلوگیری کند. برای جلوگیری از مشکلات و عوارض سرماخوردگی چشم، پیشنهاد می‌کنیم تا هر چه زودتر، به یکی از چشم پزشکان شهر خود مراجعه کنید. مثلا اگر در تهران هستید، می‌توانید با استفاده از امکانات پلتفرم آنلاینی همچون دکتردکتر، از میان 108 پروفایل متخصص چشم تهران ، پزشک مورد نظر خود را پیدا کرده و وقت مشاوره پزشکی بگیرید. 

سرماخوردگی چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک مراقبت های اولیه معمولاً قادر است ورم ملتحمه را بر اساس پیشینه پزشکی، علائم شما و معاینه چشم تشخیص می‌دهد. در برخی از موارد، پزشک ممکن است برای بررسی و آزمایش، از ترشحات چشم شما نمونه برداری کند. یک چشم پزشک یا بینایی سنج (اپتومتریست) نیز می تواند ورم ملتحمه را تشخیص دهد.

سرماخوردگی چشم چگونه درمان می شود؟

در بیشتر موارد، سرماخوردگی چشم به سادگی دوره خود را طی کرده و ظرف مدت ۷ تا ۱۰ روز یا کمتر از بین می رود. اما در برخی از افراد می تواند تا دو یا سه هفته نیز طول بکشد. این بیماری به ویژه در زمان داشتن علائم بسیار واگیردار است. برخلاف ورم ملتحمه باکتریایی، سرماخوردگی چشم به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. در واقع، مصرف قطره چشم آنتی بیوتیک می تواند ورم ملتحمه ویروسی را طولانی تر کند. درمان این بیماری بر روی کاهش علائم سرماخوردگی چشم و جلوگیری از گسترش بیشتر عفونت تمرکز دارد. پزشک ممکن است شستن چشم ها با آب گرم، استفاده از حوله گرم یا کمپرس سرد و در برخی موارد اشک مصنوعی را تجویز کند.

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، لازم است در طول دوره ابتلا، آنها را از چشم بیرون بیاورید. اگر لنزهای شما یک بار مصرف است، بهتر است لنزهایی را که استفاده می کردید را دور بیندازید تا چشم هایتان مجدداً عفونی نشوند. اگر از لنزهای سخت استفاده می کنید، باید آنها را درآورده و ضد عفونی کنید. تا زمان از بین رفتن علائم، به هیچ وجه از لنزها استفاده نکنید.همچنین لازم است هر گونه لوازم آرایشی چشم یا صورت مانند کرم پودری که پیش یا در حین ابتلا به سرماخوردگی چشم استفاده کرده اید را دور بیندازید.

بهترین راه های پیشگیری از سرماخوردگی چشم

رعایت بهداشت یکی از مؤثرترین راه های پیشگیری از ابتلا و انتشار سرماخوردگی چشم است.

 • از لمس چشم ها خودداری کنید.
 • دست های خود را مرتب و در دفعات زیاد بشویید.
 • قبل یا بعد از برداشتن لنزهای تماسی، دست های خود را بشویید.
 • لنزهای تماسی را به درستی نگهداری کرده و تمیز کنید.

این چهار نکته به شما کمک می کند که در هنگام ابتلا به سرماخوردگی سر یا سینه، از انتشار عفونت به چشم ها جلوگیری کنید. علاوه بر این باید از برخی از لوازم خانگی که به صورت روزانه استفاده می کنید نیز مراقبت کنید:

 • حوله ها و دستمال های نظافت را روزانه تعویض کنید.
 • حوله خود را با هیچ کس شریک نشوید.
 • روبالشی خود را مرتب تعویض کنید.
 • لوازمی که با صورت و چشم های شما را در تماس بوده اند را با آب داغ و صابون بشویید.

بهترین راه جلوگیری از انتشار سرماخوردگی چشم، ماندن در خانه تا زمان بهبودی کامل است.

چه مدت پس از سرماخوردگی چشم می توانیم به مدرسه یا کار برگردیم؟

از آنجایی که ورم ملتحمه ویروسی یا باکتریایی به شدت مسری است. بسیار از مدارس از شما می خواهند که فرزندتان را تا زمان از بین رفتن عفونت در خانه نگه دارید. کارفرمایان گاهی اوقات منعطف هستند. اگر به سرماخوردگی چشم مبتلا هستید، با کارفرمای خود صحبت کنید و ببینید که سیاست او در مورد غیبت یا عدم حضور در محل کار چیست.

چشم انداز سرماخوردگی چشم

اگر در حال تجربه علائم سرماخوردگی چشم هستید، با یک پزشک ارتباط برقرار کنید تا دلیل عفونت را تشخیص دهد. پزشک قادر خواهد بود شرایط جدی مانند سایش قرنیه یا بیماری های مقاربتی را رد کند. اگر پزشک به شما اطمینان می دهد که دلیل علائم شما ویروسی است، باید روی تسکین علائم تمرکز کنید تا برای چند روز یا چند هفته آینده راحت باشید.

سرماخوردگی چشم معمولاً ظرف یک هفته خود به خود برطرف می شود. اما گاهی اوقات بیش از سه هفته نیز طول می کشد. برای جلوگیری از انتشار بیماری یا وخیم تر شدن شرایط، از رعایت نکات بهداشتی در طول این دوره مطمئن شوید.

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
61 نظرات
 1. بی نام می گوید

  من شب از چشمم هعی آب میمد
  صبح هم که بیدار شدم چرک کرده بود و زیاد بازنمیشه و سرخ شده
  تالا یدفعه دیگه هم چشم راستم اینجور شده بود که وقتی رفتم پیش چشم پزشک ،درمانم خیلی طول کشید
  ایندفعه چشم چپم شده
  چیکار کنم سریع خوب بشه؟

 2. ف م می گوید

  سلام من سرما خوردم اشک چشمم خو به خود می آید ولی نمی سوزه باید چیکار کنم

 3. زینب می گوید

  من چشمم ۲ هفاس یکم باد کرده و درد میکنهه

 4. رز می گوید

  سلام، بچم یکسال و دو ماهشه.. تب کرده و همراهش گاها ترشحات زرد میده چشماش، وقتی خابه مخصوصن.. واسه تبش قطره استامینوفن دادم.. ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. ati ahmadi می گوید

  سلام من ۳روز سرما خوردم اولش بدن درد گلو درد حالا خوب شدم ولی چشم چشم اب ریزش گرفته گاهی نمیتونی بیردن خوب ببینم چیکار کنم

 6. مرتضی نوری می گوید

  سلام
  دکتر چشم من حدود ۳ سال است قرمز میشه از دکتر قطره پماد گرفتم استفاده که میکنم تا چند ساعت یا یه روز خوبه بعد دوباره قرمز میشه.
  یه پزشک گفته بود مشکل شما سنی است تا سن ۲۲ سالگی ات خوب میشه الان ۲۲ سال دارم که نشده خوب.
  نظر شما چیست؟

 7. یوسف می گوید

  سلام تقریبا 9 روز پیش پسرم دوساله چشمش قرمز و پلک هاش ورم کردن و آب زرد رنک ازش خارج میشه که ما از قطره باکتی ماید و اشک مصنوعی استفاده کرده ایم الان کم کم داره خوب میشه الحمدلله ولی متاسفانه الان مادرش چشمش همینطور شد میتونم از داروهاش استفاده کنم و این چه بیماریی هست ؟

 8. عسل حیدری می گوید

  سلام دکتر جان من دخترم ده روزه یه چشمش سرماخوردگی ویروسی داره به شدت ورم داره و قرمزه خوب نمیشه احتمالا اون‌یکی هم گرفته چون صورتی شده الان ده روزه قطره اشک مصنوعی و یه قطره دیگه که استریل چشمی هست اسمش یادم نیست الان استفاده میکنم بچم دوسالشه و از پدرش ویروس گرفته من چه خاکی به سرم بریزم دکتر اول که بردم اون قطره هارو داد و دوتا دیگه ام اینترنتی دیدن گفتن قطره ها درسته ولی دخترم خوب نمیشه درد داره چه کنم هلاک شد مسکنم میدم باز درد داره😓

 9. مرتضی تنها می گوید

  سلام و خسته نباشید پسرمن دوسالشه و چشمش عفونت کرده حالت چرکی مانند و ورم کرده چه باید کرد دارویی هست که بگیرم براش استفاده کنه یا شما راهی دیگه پیشنهاد میکنید بهم فقط ممنون میشم جواب شو بهم بدین چون بچه است اذیت میشه بی تابی میکنه باتشکر ازشما 🙏

 10. بی نام می گوید

  سلام ببخشید من ۱۵ سال سن دارم و علاعمم تب سر گیجه حالت تهوع و درد دور چسم هست انگار ماهیچه های پشت چشمم و کاسه چشمم درد می کنه ( سوزش نداره) و برای بالا پایین کردن چشمم دچار مشکل و درد دارم و خیلی کم آب از چشمم میاد و بیشتر اوقات وقتی دارم تب می کنم چشمام هم شروع به درد می کنند

 11. مژگان رئوف زاده می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  یک هفته هست که سرما خوردم،دکتر گفتن که ویروسیه و بدنم عفونت نداره ولی از دیشب چشم راستم قرمز شده و ترشحات زرد رنگ داره و پلکم ورم کرده،دلیلش چی هست و چه کاری باید انجام بدم
  ممنونم.

 12. تاجی می گوید

  سلام وقتتون بخیر .. من ۲۰ سالمه و سرما خوردم . . دو روزه وقتی صبحا بیدار میشم چشمامو بخاطر ترشح زرد رنگ نمیتونم باز کنم چون مژه هام بهم چسبیدن ، چشمام هم قرمز شدن . . چیکار کنم ؟
  ممنونم

 13. مبینا می گوید

  سه روز میش سرما خوردم گلوم و سَرم درد میکرد کلا بی حال بود ولی از دور روز پیش چیزایی زردی از گوشه چشمانم خارج میشود صبح ها که از خواب بیدار میشم پلک هام بهم چسبیده ولی وقتی با آب میشورمشون خوب میشن
  قرمز هم کمی است باید چه کار کنم

 14. مریم می گوید

  سلام پسر من دوسالشه چشماش ترشح سبز میده طوری که وقتی می‌خوابه دیگه چشماش باز نمیشه تا براش بشورم باید چکارکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 15. میلاد می گوید

  سلام وقت بخیر سال نوت مبارک💐….یه سوال داشتم من چند روز سرماخوردگی داشتم ….قرص کلداس مصرف میکردم بهتر شدم… روز بعدش که امروز میشه اومدم استانبول..شب خابیدم صبح بلند شدم پلک چشم باد کرد و هیچ در و حس ندارم فقط باد کرده نمیدونم چرا

 16. محمد محمدی می گوید

  سلام دختر م۱۳ سال داره که چند روز به سرما خوری مبتلا شده وحال یکی دوروز هست چشمش ورم وقرمز شده و عفونت چرکی از چشمش بیرون میاد روز اول یک چشمش بود حالا دوتا چشمش شده چکار باید کنم

 17. مهدی می گوید

  ممنون مطلب مفید بود .
  ایا در کودک ۲.۵ ساله هم میشه از قطره چشمی تیر ای یا سینالون استفاده کرد ؟

 18. رضا پاکچی می گوید

  سلام. سال گذشته سرم سرما خورد وازچشم چپم اشک وسردرد شدید یدا کردم.دارو استفاده کردم خوب شدم ولی حالا با کوچکترین سرما همون حالت بهم دست میده لطفا راهنماییم کنید. باتشکر

 19. صفا می گوید

  سلام
  من الان ۵ روزه که چشمم قرمز و ملتهب شده و کمی درد و سوزش در ناحیه پلک پایین احساس میکنم به طوری که نمیتونم سرم رو سریع تکون بدم. همزمان باهاش تب و لرز هم داشتم و قدری هم از دیشب گلو درد و آبریزش پیدا کردم.
  راهی هست که التهاب چشمم بهتر بشه؟ چه قطره ای بگیرم بهتره؟

 20. علی می گوید

  چشم اب میاد یه چند روزی بود خارش داشت ولی دیگه نداره فقط شدید اب میاد

 21. ریحانه می گوید

  سلام من چنده وقته سرما خوردم و چشم سمت چپ درد میکنه و قرمز شده و سردرد دارم
  به نظرتون خطرناکه؟

 22. نرگس می گوید

  سلام وقت بخیر
  من 6 روزه کرونا گرفتم و دو روز پیش دیدم چشم راستم ترشحات سبز رنگ دورش جمع شده
  دکتر که رفتم قطره باکتی ماید-بتازونیت و سیناتیرز نوشته
  مگه عفونت ویروسی با این قطره ها که برای عفونت باکتریایی هست از بین میره؟
  لطفاً راهنمایی کنید

 23. مریم می گوید

  سلام خسته نباشید
  من چشمام عفونت کرد از قطره باکتی ماید و پماد تتراکلاسین استفاده کردم ، اما هنوز خوب نشده چیکار باید کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   چند روزه علایم دارین و چند روزه قطره استفاده کردین؟

 24. Azhar می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه این چند وقتیه که سرما خورده م صبح که بیدار شدم چشمم ترشح سفید رنگ چسبناک فقط در چشم سمت راست بود و چشمم قرمز شده بود در سمت راست چشمم بیشتر قرمز بود این اولین باره که اینطوری میشه علتش چیه ؟و درمانش چیه؟ممنون میشم بگید🌹

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر به دنبال سرماخوردگی ایجاد شده بیشتر علل ویروسی مطرحن
   میتونین قطره اشک مصنوعی جهت شستشو چشم استفاده کنید
   در صورت تداوم میتونین قطره سولفاستامید ۲۰ درصد چشمی هر ۸ ساعت یک قطره استفاده کنید

 25. آرتا می گوید

  بچه ام یکسال و ۱ ماه داره
  چند وقتیه سرما خورده
  البته پلاژین کیدر بهش دادم
  الان متوجه شدم کنار چشمش کمی چرک جمع شده
  قطر سولفاستامید بهش بدم چطوره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونین قطره رو بزنین
   البته اغلب به دنبال سرماخوردگی عفونت چشمی ویروسی هست

 26. معصومه یزدانی می گوید

  سلام ۴۱سال دارم می‌خوام چشمم دوربین است میخام لیزیک کنم میشه یا این که امکان برگشت دارد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر قطر قرنیه مناسب باشه برگشت نداره اصولا

 27. Sonita می گوید

  سلام من چند وقتیه از گلوم خلط میاد اما فکر کنم از پشت گلوم و بینی و اینکه سرم رو پایین میگیرم بالای بینم گوشه چشمم میشه درد میگیره چشم راستم درد میگیره اولش کم بود اما الان بیشتر درد می‌کنه میشه راهنمایی کنید ممکنه واسه عفونت باشه خطر نداره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حال و علایمتون میتونه مطرح کننده سینوزیت باشه

 28. پارسا می گوید

  سلام وقتتون بخیر پسرم ۸ سالش یه هفته هست که سرما خورده امروز صبح که بیدار شد چشمم ترشح زرد رنگ داره برای درمان خونگی چه روشی پیشنهاد میکنید ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان خانگی نداره
   عفونت چشم خصوصا درکودکان نیاز به معاینه داره
   اگر اصلا امکان معاینه نداره قطره سولفاستامید ۱۰ درصد هر ۸ ساعت یک قطره کمک کنندس
   همچنین میتونین از تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; اطفال استفاده کنید

 29. ناشناس می گوید

  سلام من چشمام آب مروارید دارن میشه بدون لنز عمل بشه۳۹ سال دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

 30. نازنین کریمی می گوید

  سلام من سرماخوردم بدن درد شدید و گلو درد دارم و اول چشم راستم ترشحات سبز رنگ داش حالا چپمم هست از داروخانه قطره کلوبیوتیک گرفتم میریزم ضرری ندارد؟دوبار زدم تا الان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خطری ندارد

 31. یگانه اخوان می گوید

  سلام دختر من یک سال وهفت ماهش الان سه روز چشمش سرما خورده و صبح ها پوخه زرد رنگ میده چکار کنم دکتر عمومی قطره نفازولین داد با شربت سرماخوردگی چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   البته که معاینه لازمه اگر امکان معاینه ندارین نفازولین قطع شه و بجاش قطره چشمی سولفاستامید ۱۰ درصد هر ۸ ساعت یک قطره

 32. ممم می گوید

  سلام پسرم 4سالشه دو روزه سرماخوردگی گرفته و چشم هاش عفونت سبز وزرد داره اب ریزش بینی وگرفتگی گلو هم داره چیکار کنم خوب بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سن کم و علایمش ، واضحا لازمه ویزیت شه عزیز

 33. حامد غلامی می گوید

  سلام چشم پسرم اول صبح ها چرک می داد ولی بعد از مراجعه ب پزشک که برای چشمش یک پماد ب نام اریترولیدین دادن داخل چشم راستش گوشه ی بالا خیلی قرمز پرنگ شده انگار که خونی است میخواستم بدونم باید چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چند روز پمادو مصرف کرده؟

 34. زهرا شکری می گوید

  سلام.دختر من ۴ سالشه عفونت چشم گرفته و قتی قطره کلوبیوتیک میریزیم چشماشو میبنده و قطره از چشمش خارج میشه آیا دوباره باید تکرار کنم؟ واینکه تا چند روز نباید بره مهد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قطره رو پزشک تجویز کرده؟

   1. امیر می گوید

    سلام من تقریبا ۴ ماهی هس چشمم درد میگیرع بعضی وختا خبع وبعضی وختا در حدی ک دگع باز نمیشع درد میگیرع قطر هم ریختیم اما طعسیری ندارع بع شدت عزیت میکنه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     با توجه به شدت علایم لطفا خوددرمانی رو کنار بزارین و جهت معاینه به متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید

   2. مامان کسری می گوید

    سلام پسرای من چشماشون عفونت کرده
    کوچکتره دوسالشه چشمش ورم داره وکمی قرمزشده ولی پسربزرگم به شدت قرمز شده و اب ریزش داره.دکتر بهشون پماداریترومایسین داد.دوروزه استفاده میکنم.وانتی بیوتیک خوراکی.پسربزرگم۷سالشه وکمی گلودرد داره

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     برای درمان فعلا کافی هست پماد اریترومایسین

  2. ابراهیم قره باش می گوید

   سلام دکتر، من دو روز پیش که برای سیزده بدر بیرون بودیم سرما خوردم و گلو درد گرفتم و از فرداش شروع به سرفه کردم کل بدنم با استخوانهاش درد داشت و خودم هم چون روزه میگیرم صبح تا شب چیزی نمیخورم و از دو روز بعدش از صبح امروز چشم چپم بالاش حسابی باد و ورو کرده که به زور پلکهام رو میتونم باز کنم و مواد سفید و چرکی هم صبح از گوشه چشمم پاک کردم ، حالا نظر شما در این مورد چیه

 35. روژینا می گوید

  سلام من یه دختر 9ساله دارم الان دوروزه که سرما خورده ولی امروز دوتا چشم هاش به شدت قرمز شده وترشحات.زرد و کمی هم سبز میده وقتی که روی هم میزاره میگه چشمام درد میکنه ممنونم اگه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به سن و شدت علایمش باید معاینه شه

 36. حسین رستگار می گوید

  سلام خسته نباشید من اولش یک سرما خوردگی ساده داشتم فردا سرما خوردگی چشم چپم اول قرمز شد و به تدریج چشم راستم مرتب از چشمام اشک میاد چشم چپ به دلیل یک اتفاق و ضرب خوردگی که از قدیم دارم زود تر سوزش و قرمزیش شروع شد چه کاری انجام بدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت بخورید و اگر خوب نشد ویزیت شین

 37. امیر حسینی می گوید

  سلام ،پسر من هفت سالشه و کلاس اوله، چند روز پیش یکی دوتا از همکلاسی هاش چشمشون عفونت کرده بود و بهشون گفتن دوسه روز مدرسه نرن،از اواخر دیشب چشمای پسرم قرمز شده و ترشحات زرد رنگ از هر دو چشم داره و صبح که بیدار شد پلک هایش بهم چسبیده بود، میشه راهنمایی بفرمایید که چه کار کنیم ؟ البته من دیشب از داروخانه قطره چشمی آزیترومایسن گرفتم و داخل هر چشمش یک قطره ریختم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به اینکه نوع عفونت واگیردار هست باید به متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید

 38. زینب صالحی می گوید

  من چشمامم اول صبح ک بیدار میشم ب شدت قرمزن ویه مواد سفیدی ازشون بیرون میزنه. اینکه گلوم درد دارم و حس میکنم از بس سرفه کردم گلوم زخم شده و اینکه سرقه هام همراه با گلو درد شدیده. 😟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   علایمتون به نفع یه ویروس راه تنفسی فوقانی مثل سرماخوردگی هست
   برای چشمتون هم اگر عفونت چرکی گوشه چشم جمع میشه، باید قطره آنتی بیوتیک چشمی تجویز شه

   1. محمد می گوید

    سلام برای چشمی که صبحها ماده سفید رنگی از گوشه چشم‌میزنه بیرون چی خوبه بهتر بشه چشم راستم بهتر شده ولی بیرون که میام باز همون علاعم داره

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     باید معاینه شین
     اگر اصلا امکانش رو ندارین میتونین قطره کلوبیوتیک هر ۸ ساعت یک قطره بزنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر