علت سردرد چشمی؛ آیا چشم‌ها باعث سردرد می‌شوند؟

 • 1398-11-06
 • 89
علت‌های چشمی سردرد چیست؟

علت سردرد چشمی چیست؟ این روزها اکثر افراد از سر درد های ناشی از مشکلات چشمی شکایت می‌کنند. اگر سردرد در ناحیه چشم ها و اطراف ابروها باشد، به احتمال زیاد مربوط به چشم‌ها است، هرچند ممکن است مربوط به عوامل دیگر نیز باشد.

این مقاله توسط دکتر حمیدرضا صابر فوق تخصص چشم و پلک، به دلایل و نشانه‌های چشمی سردرد می‌پردازد

دکتر حمیدرضا صابربررسی دلایل سر درد چشمی با چند سوال ساده

 1. سن و جنس بیمار، مثال میگرن در خانم‌های بیست تا پنجاه سال شایع‌تر است.
 2. محل دقیق سردرد، آیا درد در قسمت چشم‌ها و یا سایر قسمت‌های سر می‌باشد.
 3. آیا سر درد با شبانه روز ارتباط دارد؟ مثال سردرد در صبح اتفاق می‌افتد یا در شب؟ یا شدت آن بیمار را از خواب بیدار می‌کند؟
 4. نوع درد چگونه است؟ درد ضربان دار، مبهم، فشار دهنده و… .
 5. آیا سابقه خانوادگی سردرد وجود دارد؟ مثال سردردهای میگرنی وراثی است.
 6. آیا سردرد با علائم چشمی همراه است؟ مثل تاری دید، قرمزی و التهاب چشم و … .
 7. آیا سردرد با علائم عصبی همراه است؟
 8. آیا سردرد تکرار شونده است ؟
 9. شدت درد چقدر است؟

علت‌های چشمی سردرد چیست؟

کدام علت‌های چشمی باعث سردرد می‌شوند؟

التهاب عصب بینایی

این التهاب باعث درد پشت چشم می شود که با حرکات چشم‌ها، درد تشدید می‌شود. اغلب علائمی مثل کاهش بینایی دارد.

عیوب انکساری چشم

آستیگماتیسم، پیر چشمی و دوربینی از علل شایع سردرد است. عدسی و قرنیه چشم، برای فوکوس تصاویر بر روی شبکیه همکاری می کنند، در مواردی این هماهنگی کافی نیست و عضالت چشم، مجبور به کار بیشتر در نتیجه فشار بیشتر می باشند. این فشار باعث خستگی و تاری دید و درد چشم‌ها و سردرد می‌شود.

سردرد های ناشی از عیوب انکساری با مطالعه طولانی و یا کارهای دقیق و استفاده زیاد از موبایل یا کامپیوتر ایجاد می‌شود. با استراحت کافی یا تجویز عینک مناسب یا لنز تماسی این سردرد بهبود می یابد.

در مواردی که فرد دچار عیوب انکساری نیست ولی به مدت طولانی کار دقیق چشمی مانند کار مداوم با موبایل یا کامپیوتر یا خیاطی انجام دهد نیز، دچار سردرد می‌شود. در مواردی که نمره عینک یا فاصله کانونی عینک صحیح نباشند نیز، این نوع سردرد بروز می‌کند که باید عینک اصلاح شود.

در مواردی که قدرت عضالت مربوط به تقارب یا کونورژنس کافی نباشد و تمرکز بینایی بر روی یک نقطه به صورت لحظه‌ای قطع شود و نیاز به تمرکز مکرر باشد که باعث خستگی و سردرد می‌شود. سردرد ممکن است همراه با انحراف چشم و دوبینی و افتادگی پلک باشد.

گلوکوم یا آب سیاه

یکی از علل شایع نابینایی است. گلوکوم به خصوص نوع زاویه بسته حاد که فشار چشم سریعا بالا می‌رود، علائم کاهش دید، قرمزی چشم، تهوع و استفراغ، درد چشم پسر می‌دهد. با تشخیص و درمان به موقع باید مانع آسیب عصب بینایی و نابینایی شد. ده درصد انواع آب سیاه توأم با درد است و نود درصد موارد بدون درد و علائم می‌باشد.

سردرد استفراغی

سردردهایی هستند که همراه با حالت تهوع و استفراغ می‌باشند و پس از استفراغ و استراحت بهتر می‌شوند.

سردرد خوشه‌ای

اغلب در مردان جوان سیگاری با درد شدید در پشت یک چشم شروع می‌شود و کمتر از دو ساعت طول می‌کشد. سایر علائم مانند آبریزش از بینی، قرمزی چشم و اشک ریزش وجود دارد. در روزها و هفته‌های بعد، بیمار چندین بار دچار این سردرد میشود.

التهاب و عفونت‌های چشم

عفونت و التهاب اولیه‌های مختلف چشم از عنبیه، قرنیه، اسکلرا و… سبب درد می‌شوند که اغلب همراه با قرمزی چشم و گاه کاهش دید است.

سردردهای میگرنی

میگرن اغلب در خانم‌ها با علائم عصبی خاص و دیدن اشکال عجیب و غریب شروع می‌شود و سپس درد به نیمه سر منتقل می‌شود و فرد چند ساعت و گاه تا چند روز درد شدید دارد و اغلب با خوابیدن در تاریکی بهتر می‌شود. میگرن عود کننده است و با مصرف بعضی غذاها و الکل ارتباط دارد. میگرن چشمی می‌تواند سبب کاهش بینایی و نقص در میدان بینایی شود.

سردرد چشمی

موارد اورژانسی سردرد چشمی

درصورت که یک یا چند مورد از حالت‌های زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید

 1. سردرد مزمن
 2. سردرد عود کننده
 3. سردردی که در ابتدای صبح باشد و یا فرد را از خواب بیدار کند
 4. سردردی که با عطسه و سرفه یا حرکت سر تشدید شود
 5. سردرد همراه با تهوع و استفراغ
 6. سردرد که همراه با سایر علائم عصبی مانند اختلال شنوایی، کاهش بینایی و… باشد.

دریافت نوبت از دکتر حمیدرضا صابر فوق تخصص و جراح بیماری‌های چشم

دکتر حمیدرضا صابر

شما می‌توانید با مراجعه به ساماته نوبت‌دهی آنلاین پزشکان دکتردکتر از طریق سایت یا اپلیکیشن، برای رفع بیماری‌های چشمی که موجب سردرد می‌شوند از دکتر حمیدرضا صابر فوق تخصص چشم و پلک نوبت دریافت کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت سردرد چشمی؛ آیا چشم‌ها باعث سردرد می‌شوند؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

89 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ببخشید من ۱۸ سالمه و هر چند وقت پشت چشم چپم شدیدا درد میگیره که به سرم میزنه و یه طرف سرم درد میگیره و احساس ضعف میکنم صبح زود یا ساعت ۱۲ هم بیدار بشم بالای سرم درد میگیره و هنگام درد پشت چشم کناره های سرم درد میگیره

  • سلام
   شرح حال شما کامل نیست
   یکی از علت ها ممکن ایت میگرن باشد
   از تماس تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 2. سلام من شقیقه هام درد نمیکنه ولی قسمت وسط پیشانی ام درد شدیدی داره با پاشدن یا حرکت دادن سردردم بیشتر میشه چشمهام هم مدام درد داره ولی با حرکت دادن سرم دردم بیشتر نمیشه درد مبهم دارم سابقه هم نداشتیم تو خونواده دردم خیلی شدیده سوزش چشم و تاری دید و اینا ندارم تا حالا هم اینجوری نشدم

 3. سلام من این دو روزه که ازشب سردرد شدیدبام شروع شد، شب تاصبح خواب راحتی از سرم نداشتم روزبعدم هم همونه مسکن قوی خوردم ی چندساعت خوب شدم ودباره شروع شد حتا چشمام هم خیلی درد میکنن با ی پلک زدن هم درد میکنن ، علت میتونه چی باشه من اولین باره اینجور میشم ….

 4. سلام دردچشم همزمان با سردرد یک طرف سر

  • سلام
   میتواند میگرن باشد جهت تشخیص قطعی شما باید جهت معاینه به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

  • سلام من وقتی گوشی نگاه میکنم چشمام درد شدیدی میگیره وجلوی چشمام تار میشه و سردرد میگیرم و وقتی سرم را تکان میدهم چشمام سیاهی میره ،
   ام آر آی گرفتم هیچ مشکلی نداشتم زندگیم مختل شده ممنونم راهنمایی کنید.

   • سلام
    جهت تشخیص سرگیجه های خوش خیم وضعیتی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 5. سلام من چند وقت حدود دوماه بود که از داخل به هر دو چشمم فشار میومد و کمی درد میگرفتن اما دائمی نبود دردش بعضی وقتا سمت راست سرم درد می‌گرفت الان حدود چهار پنج روز هست که سمت راست سرم و پشت سرم درد میکنه گاهی ام به چشم سمت راستم فشار میاد با عصبانیت هم بدتر میشه سابقه میگرن هم داریم مامانم داشته وقتی میخوابم خوبم اما صبحام که از خواب بیدارمیشم کمی درد داره هرچی هست عصبیه

 6. باسلام و خسته نباشید حدود یک ماهی هست که سردرد همراه با سوزش چشم دارم زمانی که استراحت میکنم کم میشود و همش احساس میکنم خوابم میاد پیش کدوم پزشک متخصص باید برم چشم یا مغزواعصاب (ممنونم)

 7. سلام وقت بخیر
  سردرد شدید به طوری که انگار کل سرم را دارن فشار میدن که حالت تهوع میگیرم دربعضی مواقع واقعا حالم بهم میخوره و چشم هام هم درد میگیره به طوری که وقتی هم می بندم بازم درد میکنه انگار میخواد بیاد بیرون دلیل این درد ها چی ؟؟؟ممنون

 8. سلام.
  تقریبا ۲ ماه هست که شب زود خوابم میبره و صبح ها هم که بیدار میشم چشمام قرمز میشه و وقتی که سرم رو میارم پایین و یا به پشت دراز میکشم موقع بلند شدن یکم کشیده شدن یا حالت گیجی بهم دست میده .استفراغ هم ندارم.چکاب کامل هم دادم اوکی بود.یه نکته ای هم که وجود داره و اونم این که تقریبا ۸ ماه پیش برای درمان هلیکوباکتری دارو مصرف میکردم که بعد از تقریبا ۳۰ روز که تمام شد سرم بد جوری گیج میرفت و حتی کنترل خودم بعضی مواقع خیلی سخت بود.ولی با مصرف مواد مغذی درست شد.حالا احتمال داره که از عوارض اون باشه یا نه.همچنین از بچگی بهم گفتن که لوزه دارم.ممنون میشم که راهنمایی کنید.سپاسگزارم.

  • سلام
   حالت گیجی که شما توصیف میکنید بیشتر نشان دهنده سرگیجه خوش خیم وضعیتی می باشد
   جهت انجام مانور اپلی می توانید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 9. سلام وقتتون بخیر من دو هفته هست که سردرد شدیدی دارم و از چشام شروع میشه و به شقیقه هام میزنه و چشم پزشک رفتم و عینک نوشتن ولی وقتی عینک رو میزنم تار میبینم.

  • سلام
   مجددا به چشم پزشک جهت تعیین شماره چشم و مطابقت با عینک خود مراجعه کنید

  • سلام من معمولا هر روز عصر کناره های سرم از گیج گاه تا انتها شدیدا درد میگیره و اصلا نمیتونم چشمامو باز کنم یا سرم رو تکون بدم.گاهی توی این حالت دچارتاری دید هم میشم.باید به چشم پزشک مراجعه کنم.اگر نه باید به کدوم تخصص مراجعه کنم؟

   • سلام
    باید هم معاینه چشم و هم از نظر عصبی بررسی شوید
    اما با توجه به تاری دید ابتدا به چشم پزشک و اگر معاینات چشم نرمال بود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   • سلام.من ۶ روزه سردرددارم.بطوری ک از گردنم شروع و تا کل سرم میاد.البته وقتی بلند میشم یا میشینم یا تغییر وضعیت نیدم دردش برای ۱ دقیقه ثابته و بیشتره و بعد خیلی کمتر میشه.(مث این میمونه ک ضربان قلبمو تو سرم حس کنم)و عطسه و سرفه هم نمیتونم بکنم…الان ۳،۴روزه چشم سمت راستم ویکمم گیجگاهام درد میکنه و تا کناره های گوشم و گردنم و بعضی وقتا لُپم میاد،چشممم الکی هی قرمزمیشه،بینایی سنجی گف خشکی اشک داری یکم.
    الان بنظرتون من چیکار کنم؟برای این سردرداو گردن
    مسکن مصرف میکنم،میخوابم،صب خوبم اما بعد کم کم شروع میشه

    • سلام
     به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید
     فشارخون شما باید چک شود
     از نظر میگرن و نورالژی تری ژمینال و .. باید بررسی شوید

 10. سلام من 6 ماه پيش براى گودى زير چشمم ژل تزريق كردم دكتر متخصص زيبايى و مطمينى رفتم كه بيست ساله كار ميكنه و ژلى كه استفاده كرده هم معتبره ، اما يه مدت بعد از اون تمام دور چشمم كبوده كه زردى داره و يكم خون مردگى شبيه زمانى كه بينى عمل ميكنيم و چشم كبود ميشه ، سر درد هاى شديدى دارم كه كم كم زياد شد از اون موقع و احساس ميكنم ژل تو رگ زده شده الانم ايران نيستم خيلى نگرانم كه اتفاقى برام بيوفته تا بيام ايران به دكتر متخصص نشون بدم بايد چكار كنم ؟ ممنون

 11. سلام من حدود یکسال هست که سردرد وسرکیجه دارم که به روانپزشک مراجعه کردم ودوکسپین و سرترالین تجویز کردند و تا حدودی بهتر شدم ولی به یکباره دیشب سفیدی چشمام قرمز شد مثل کاسه خون و همراه سرگیجه وتپش قلب بود که آلپرازولام خوردم آیا فشار خون بالا داشتم باید به پزشک مراجعه کنم

 12. سلام خسته نباشید.من گاهی اوقات دچار سردرد میشم که یک چشمم اغلب چشم راست درد میگیره و بعدش پشت سرم و شقیقه ها درد میگیره.بعضی اوقات با استراحت خوب میشه و بیشتر از یک روزم نیست.البته ببعضی ازین سردردا با حالت تهوع هم همراهه..خواستم بدونم مشکل اگه جدیه برم دکتر…

  • سلام
   برای بررسی از نظر سردردهای میگرنی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 13. سلام .من آب سیاه مادرزادی دارم و هر وقت فشار چشمم بالا میره همراه با سر درده که با خوردن یه مسکن هم درد چشمم میفته هم سرم ایا دارو یا قرص مربوط به این بیماری وجود داره

  • سلام
   از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با چشم پزشک استفاده کنید

 14. سلام
  من یکی دو هفته اس که سردرد دارم چشمام هم درد خفیفی داره علتش چیه ؟ چیکار کنم خوب شم ؟

  • سلام
   محل سردرد،علایم همراه مثل سرگیجه،استفراغ و … معاینه از نظر سینوزیت
   سن شما و میزان فشارخون و ….. همگی مهم هستند
   جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود

 15. سلام من همیشه سردرد شدید همراه با درد در پشت چشم راست دارم احساس میکنم چشمم از حدقه داره بیرون میاد و همیشه با استفراغ همراه هست دو سال پیش هم دچار التهاب عصب بینایی بودم اما نتیجه ام ار ای و مایع نخاعی نرمال بود اما این سردرد ها امانم بریده پیشنهاد شما چی هست آقای دکتر؟

 16. سلام خسته نباشید من چند شب بیش پشت چشمم درد میشه گفت شدیدی داشت بعد 1 2 ساعت هم خوب شد ولی فردای آن رو احساس میکنم خون دماغ خیلی خفیف شدم جوری که هیج خونی از بینیم بیرون نیامد فقط وقتی دست زدن دستم یکم خونی شد مخواستم ببین مشکلی دارم یا نه ممنون میشم جواب بدین

 17. سلام من چند ر ری ایت دچار سردرد خیلی شدیدی هستم ک از چشام‌میزنه ب پشت سرم سوزش چشم هم دارم دکترم رفتم داروی عفونت نوشت ایا جز عفونت میتواند علت دیگری داشته باشد

 18. سلام ببخشید مادر من چند روزی هست که سردر های شدیدی داره که خصوصا فقط شب ها میگره و انقدر سردرداش شدیده که با مسکن های قوی هم بهتر نمیشه خالت تهوع های شدیدی هم همراه باهاش داره که بعضی موقع هابا اسفتراغ سردردش بهتر میشه والان هم چند روزی هست که صبح ها از شدت سردر د از خواب بیدار میشه به نظر شما چرا اینجورین؟

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به شدت سردرد ها که قبلا هم وجود نداشته نیاز به معاینه است
   جهت معاینه و تشخیص قطعی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 19. سلام،وقتتون بخیر،سردردایی دارم که خیلی یهویی اتفاق میافته که تا زیر ابروم کشیده میشه،بیشتر فقط یه طرف یبار چپ یبار راست،دردهای فشار دهنده هستن همراه با سرگیجه بیشتر عصر و شب ها اگ بخام نمره بدم به دردش از ۸ تا ۹ ،میتونین کمکم کنین

 20. سلام وقتتون بخیر…من خانوم 30ساله هستم .که متاسفانه خیلی دچار سر درد میشوم ..وقتی هم سرم درد میگیره چشم درد بدی هم میگیرم و در بعضی مواقع حالت تهوع هم میگیرم ..همیشه بعد از گریه چنان سر دردی میگیرم که تا بالا نیارم حالم خوب نمیشه ..آیا من میگرن دارم ؟!

 21. سلام مادر من دیابتی هستن وقطره مصرف میکنن دوروزی هست ک سردرد و چشم درد دارن چشم چپشون بهمراه قسمت چپ سرشون درد میکنه ومقداری کاهش بینایی دارن.وعینکشونوهم ک میزنن یاتلوزیون وگوشی همراه رونیگاه میکنن دردشون بدترمیشه.الان ک کروناس نمیتونن برن پیش دکترشون پیشنهادشماچیه؟

 22. سلام من یه ماهی میشه سردرد همراه با چشم درد دارم اما چیزیو تار نمیبینم فقط نور اذیتم میکنه ابریزش بینی همراه با عطسه دارم باید چیکار کنم بنظرتون ممنون

  • سلام
   دوست عزیز
   توضیحات شما کامل نیست
   سردرد بیشتر کدام قسمت سر است؟ترشح پشت حلق و کیپی بینی؟احساس پر بودن سر و صورت؟درد صورت؟
   سرگیجه و تهوع خصوصا صبحگاهی
   همه این ها در تشخیص علت مهم است
   از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 23. سلام ودرود
  من الان یکی دو روز هست که سردرد به همراه چشم درد دارم این درد از غروب به بعد بیشتر میشه و دهنمم خیلی بی مزه هست و مقدار کمی گرفتگی بینی و چرک پشت حلق دارم به نظرتون برای سینوس هام هستش ؟

  • سلام
   سلام بله احتمالا سینوزیت مطرح است
   اگر با توجه به شیوع کرونا امکان معاینه ندارید
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   قرص نووفن هر ۱۲ ساعت یک عدد
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود

 24. باسلام ۳روزه که پشت یدم تا گردن درد داره و سوزش چشم هم دارم لطفا راهنماییم کنین

  • سلام
   با توجه به عدم کامل بودن توضیحات شما لطفا از مشاوره تلفنی دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 25. من یه هفتس سر درد دربالای گوشم در سمت چپ دارم شبها دردش بیشتر در حین درد بدنم یخ میکنه وقتی سر دردم افتاد یا کمتر شد بدنم داغ میشه دردش به صورت تیر کشیدنه که بدنم کامل به یه سمت کشیده میشه لطفا جواب بدید از درد دارم میمیرم‌

  • سلام
   جهت توضیحات بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 26. سلام خسته نباشيد
  من اطراف چشمم و پشت چشمم خيلي درد ميكنه و باعث درد اطراف سرمم ميشه ممكنه به خاطر افرايش شماره چشم باشه؟

  • سلام
   ممکن است
   علاوه بر ان علت های دیگری مثل سینوزیت،افزایش فشار داخل چشم و ..، مطرح می باشد
   ابتدا به چشم پزشک مراجعه کنید

 27. سلام من 20ساله هستم و اکثر اوقات سردرد هستم و دو طرف سرم (شقیقه ها)درد میگیره و گاهی سردرد های ضربان دار میشه.

  • سلام
   سر درد های این ناحیه بیشتر منشا عصبی دارند
   با این حال جهت تشخیص قطعی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 28. سلام من ۱۶ ساله هستم و بیشتر اوقات سردرد های شدیدی میگیرموحتما باید قرص هایی مثل کدئین و نوافن بخورم تا خوب شم البته کدئین باید دوالاسه تا بخورم و سردردام هنگام راه رفتن و سرفه و عطسه شدید میشن میشه لطفا نظرتونو بهم بگید ممنون

 29. سلام من دچار تاری دید شدم و گوشه راستم هم درد میکند ووقتی عصبی میشم بیشترکنترول خودمو از دست میدم اینها علاعم چی هستن

  • سلام
   دوست عزیز جهت تاری دید حتما باید توسط متخصص چشم پزشک معاینه شوید
   همچنین جهت درد گوش اگر به تازگی بروز کرده
   قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت یک عدد
   قطره سیپروفلوکساسین هر ۸ ساعت ۲ قطره در گوش

 30. سلام خسته نباشید
  من یه کنکوری ام که سردرد های شدید در کل سرم وجود داره که در بالای پلک هام و لوب پس سری تشدید میشه معمولا چند روز طول میکشه ولی بارها بینایی سنجی و چشم پزشکی رفتم و گفتن که چشمام اصلا ضعیف نیس گاهی اوقات هم با حالت تهوع همراه هست میشه لطف کنید نظرتونو در این مورد بگید

  • سلام
   لطفا جهت تشخیص علت سردرد و بررسی بیشتر به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   • سلام ببخشید من یه وقتایی سر دردم اینجوری شروع میشه که چشمام کم کم تار میشه جلو چشمام هی سیاه میشه خیلی خوب همه چیو نمیبینم تار میبینم بعد انگار فشارم میوفته دستام بیحس میشه بعد سعی میکنم بخوابم روی چشمامم میبندم ک تاریک باشه یکم بهتر میشم بعد یه طرف سرم درد میگیره چند ساعتی اینجوری هستم بعد کم کم خوب میشم.دلیلش چی میتونه باشه؟هر چند وقتی یبار اینجوری میشم.چشمامم ضعیفه.
    ممنون

    • سلام
     نیاز به مراجعه حضوری به متخصص مغز و اعصاب و بررسی بیشتر می باشد

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر