آستیگمات چیست؛ علائم، علت و روش های درمان

آستیگمات چیست؛ علائم، علت و روش های درمان

آستیگماتیسم یک نقص شایع و قابل درمان در انحنای چشم است که باعث تاری فاصله و دید نزدیک می شود. آستیگمات زمانی اتفاق می افتد که سطح جلویی چشم (قرنیه) یا عدسی داخل چشم دارای انحنای نامناسب باشد و به جای داشتن یک منحنی مانند یک توپ گرد، سطح آن تخم مرغی شکل است. این امر باعث تاری دید در تمام فواصل می شود. آستیگماتیسم اغلب در بدو تولد وجود دارد و ممکن است همراه با نزدیک بینی یا دوربینی باشد.

علائم آستیگمات

علائم و نشانه های آستیگماتیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاری یا تحریف دید
 • خستگی یا ناراحتی چشم
 • سردرد
 • مشکل دید در شب
 • چشمک زدن یا تیک و پرش چشم

 

انواع مختلف آستیگماتیسم چیست؟

دو نوع اصلی آستیگماتیسم قرنیه و عدسی است. دو نوع اصلی آستیگماتیسم وجود دارد: قرنیه و عدسی

آستیگماتیسم قرنیه : قرنیه شما بیشتر به جای شکل گرد، شکل بیضی دارد.

آستیگماتیسم عدسی : این لنز شما است که بدشکل است. آستیگماتیسم گاهی اوقات به صورت منظم یا نامنظم نیز توصیف می شود.

آستیگماتیسم معمولی : زمانی رخ می دهد که چشم کاملاً خمیده نباشد. بنابراین به جای گرد بودن مانند توپ بسکتبال، ممکن است شکل یک توپ فوتبال را به خود بگیرد. این وضعیت اغلب منجر به تاری دید و تحریف می شود.

آستیگماتیسم نامنظم : که کمتر رایج است، نیز زمانی رخ می دهد که چشم کاملاً گرد نباشد. اما بر خلاف آستیگماتیسم معمولی، که در آن چشم به طور یکنواخت بد شکل است، آستیگماتیسم نامنظم دارای انحنای ناهموار است. این نقص همچنین باعث انحراف دید و تاری می شود.

 

چه عواملی باعث آستیگماتیسم می شود؟

مشخص نیست چه چیزی باعث آستیگماتیسم می شود، اما ژنتیک عامل اصلی آن است. این وضعیت اغلب در بدو تولد وجود دارد، اما ممکن است در مراحل بعدی زندگی تشدید شود. همچنین ممکن است در نتیجه آسیب به چشم یا پس از جراحی چشم رخ دهد. آستیگماتیسم اغلب با نزدیک بینی یا دوربینی رخ می دهد.

گاهی اوقات یک بیماری نادر به نام قوز قرنیه باعث آستیگماتیسم می شود. این بیماری چشمی قرنیه را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث نازک شدن و برآمدگی بافت شفاف روی قرنیه می شود. این منجر به ابری یا تاری دید و حساسیت به نورهای روشن می شود. علت قوز قرنیه نیز ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که این بیماری نیز ارثی است.

به خاطر داشته باشید که در حالی که مطالعه با نورهای کم یا کم می تواند تمرکز چشم را سخت تر کند، به بینایی آسیبی نمی رساند و باعث آستیگماتیسم نمی شود. با این حال، اگر قبلاً چشمی مبتلا به آستیگماتیسم دارید و در نور کم مطالعه می‌کنید، ممکن است متوجه افزایش تاری شوید.

 

تست انکسار چیست؟

آزمایش انکسار معمولاً به عنوان بخشی از معاینه معمول چشم انجام می شود. ممکن است به آن تست بینایی نیز گفته شود. این آزمایش به چشم پزشک شما نشان می‌دهد که دقیقاً چه نسخه ای از عینک یا لنزهای تماسی خود نیاز دارید.

به طور معمول، مقدار ۲۰/۲۰ به عنوان بینایی بهینه یا کامل در نظر گرفته می شود. افرادی که بینایی ۲۰/۲۰ دارند می توانند حروفی با اندازه کوچک را از فاصله ۲۰ قدمی بخوانند. اگر بینایی ۲۰/۲۰ نداشته باشید، دچار عیب انکساری هستید. عیب انکساری به این معنی است که نور هنگام عبور از عدسی چشم شما به درستی خم نمی شود. آزمایش انکسار به پزشک شما نشان می دهد که برای داشتن دید ۲۰/۲۰ باید از چه لنز تجویزی استفاده کنید.

آستیگمات

عیوب انکساری چیست؟

آستیگماتیسم نوعی ایراد انکساری است. این وضعیت اختلالات چشمی رایجی هستند که دید واضح را دشوار می کنند. شکل چشم نمی تواند نور را به درستی خم کند و در نتیجه دید ممکن است مبهم، تار یا دو برابر شود.

 

نزدیک بینی

نزدیک بینی نوعی عیب انکساری است که باعث می شود اجسام دور تار یا کج به نظر برسند. علائم دیگر می‌تواند شامل سردرد، خستگی چشم، و چرت زدن باشد. نزدیک بینی زمانی اتفاق می افتد که کره چشم بیش از حد دراز باشد، یا زمانی که قرنیه بیش از حد انحنا پیدا کند.

 

دور بینی

از سوی دیگر، دوربینی (دوربینی) ناتوانی در تمرکز بر روی اشیاء نزدیک است – اما شما می توانید اجسام دور را به وضوح ببینید. این مشکل بینایی زمانی اتفاق می‌افتد که کره چشم شما خیلی کوتاه باشد یا قرنیه به اندازه کافی انحنا نداشته باشد.

 

آیا در وضعیت آستیگماتیسم به عینک نیاز دارید؟

همه افرادی که آستیگماتیسم دارند به عینک نیاز ندارند. ممکن است آستیگماتیسم خفیف داشته باشید و همچنان بینایی ۲۰/۲۰ داشته باشید. فقط به یاد داشته باشید که چشمان شما نیز مانند سایر قسمت های بدن با گذشت زمان تغییر می کند، بنابراین معاینه منظم چشم مهم است. همچنین در برخی موارد می توان از جراحی اصلاحی یا ارتوکراتولوژی (درمانی که از لنزهای تماسی سخت و سفت برای اصلاح موقت انحنای نامنظم قرنیه استفاده می کند) برای اصلاح بینایی به جای عینک استفاده کرد.

 

آستیگماتیسم چگونه بر بینایی شما تأثیر می گذارد؟

کارشناسان آستیگماتیسم را یک «منبع مطمئن انکساری» می نامند. یعنی چشم شما پرتوهای نور را به درستی خم نمی کند یا نمی شکند. شکل نامنظم قرنیه یا عدسی چشم شما را از تمرکز نور به درستی روی شبکیه چشم جلوگیری می کند. شبکیه شما ناحیه ای در پشت چشم است که نور را به سیگنال هایی تبدیل می کند که برای تشخیص بصری به مغز شما ارسال می شود.

شما می توانید نزدیک بین یا دوربین باشید و آستیگماتیسم نیز داشته باشید. همه آنها شرایط عیب انکساری در نظر گرفته می شوند.

شایع ترین علامت آستیگماتیسم تاری یا تحریف دید، هم از نزدیک و هم از راه دور است. همچنین ممکن است دید در شب برای شما مشکل تر باشد.

 

آستیگماتیسم چه تاثیری بر دید شما در شب دارد؟

اگر تا به حال متوجه مشکلاتی مانند تابش خیره کننده چراغ های جلو اتومبیل های روبرو یا هاله های اطراف چراغ های خیابان شده اید، برخی از راه هایی را که آستیگماتیسم می تواند روی چشمان شما در شب تأثیر بگذارد را تجربه کرده اید.

در شب و سایر شرایط با نور کم، مردمک چشم شما گشاد می شود (بزرگتر می شود) تا نور بیشتری به آن وارد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، نور محیطی بیشتری وارد چشم شما می شود. این امر باعث تاری و درخشش بیشتر می شود و نورها را مبهم تر می کند. بسیاری از مردم در شب با بینایی مشکل مواجه هستند. در واقع، بسیاری از بیماری ها و اختلالات چشمی دیگر هم وجود دارند که باعث اختلال در دید در شب می شوند، از جمله:

 • نزدیک بینی
 • آب مروارید
 • گلوکوم
 • قوز قرنیه، انحنای شدید قرنیه

چه کسانی در معرض خطر آستیگماتیسم هستند؟

آستیگماتیسم می تواند در کودکان و بزرگسالان رخ دهد. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به آستیگماتیسم بیشتر باشد:

 • سابقه خانوادگی آستیگماتیسم یا سایر اختلالات چشمی مانند قوز قرنیه (تخریب قرنیه)
 • زخم یا نازک شدن قرنیه شما
 • نزدیک بینی بیش از حد، که باعث تاری دید در فاصله دور می شود
 • دور بینی بیش از حد، که باعث ایجاد دید نزدیک تاری می شود
 • سابقه انواع خاصی از جراحی چشم، مانند جراحی آب مروارید (حذف عدسی تیره با جراحی)

 

آستیگماتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

اپتومتریست یا چشم پزشک آستیگماتیسم را از طریق معاینه جامع چشم تشخیص می دهد.

چندین آزمایش وجود دارد که اپتومتریست ها و چشم پزشکان ممکن است در طول معاینه چشم برای تشخیص آستیگماتیسم از آنها استفاده کنند.

 

تست سنجش بینایی

در طول آزمایش ارزیابی بینایی، پزشک از شما می‌خواهد که حروف نمودار را در فاصله‌ای مشخص بخوانید تا مشخص کند چقدر می‌توانید حروف را ببینید.

 

تست انکسار

آزمایش شکست از ماشینی به نام انکسار نوری استفاده می کند. این دستگاه دارای چندین لنز شیشه ای اصلاحی با قدرت های مختلف است. پزشک از شما می‌خواهد در حین نگاه کردن به لنزهایی که قدرت‌های متفاوتی روی رفرکتور نوری دارند، نموداری را بخوانید. آنها در نهایت لنزی پیدا می کنند که دید شما را به درستی اصلاح می کند.

 

کراتومتری

کراتومتری راهی است که پزشک شما انحنای قرنیه شما را اندازه گیری می کند. آنها این کار را با نگاه کردن به چشم شما از طریق کراتومتر انجام می دهند.

 

اندازه گیری های نسخه ای آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم با دیوپتر اندازه گیری می شود که قدرت نوری یک عدسی است. اگر چشم شما آستیگماتیسم نداشته باشد، دیوپتر شما ۰ است. اما اگر دارای یک دیوپتر هستید، احتمالا دیوپتر بیش از ۰.۵ خواهید داشت. معمولاً برای آستیگماتیسم خفیف نیازی به درمان نیست، اما ممکن است برای اندازه‌گیری دیوپتر ۱.۵ یا بالاتر به عینک نیاز داشته باشید.

 

آستیگماتیسم چگونه درمان می شود؟

موارد خفیف آستیگماتیسم ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. پزشک ممکن است آستیگماتیسمی را که باعث مشکلات بینایی می شود با استفاده از یکی از روش های زیر درمان کند.

 

لنز های اصلاحی

عینک های اصلاحی و لنزهای تماسی با تجویز پزشک رایج ترین و کم تهاجمی ترین درمان های آستیگماتیسم هستند.

 

ارتوکراتولوژی (Ortho-K) / ارتوکراتولوژی (Ortho-K)

درمانی است که از لنزهای تماسی سفت و سخت برای اصلاح موقت انحنای نامنظم قرنیه استفاده می کند. برای مدت زمان محدودی از لنزهای تماسی سفت و سخت استفاده خواهید کرد.

 

جراحی انکساری

در صورت داشتن یک مورد شدید، پزشک ممکن است جراحی انکساری را توصیه کند. این نوع جراحی شامل استفاده از لیزر یا چاقوهای کوچک برای تغییر شکل قرنیه است. این کار آستیگماتیسم شما را برای همیشه اصلاح می کند.

مشاهده لیست پزشکان متخصص چشم و دریافت نوبت آنلاین

 

جراحی های رایج برای آستیگماتیسم عبارتند از:

 

روش جراحی لیزیک لیزر در محل کراتومیلئوسیس (لیزیک)

جراح فلپ نازکی را در قرنیه برش می‌دهد و سپس از لیزر برای تغییر شکل آن (قبل از بستن فلپ) استفاده می‌کند.

 

کراتکتومی فوتورفرکتیو (PRK)

جراح از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می‌کند که نحوه تمرکز پرتوهای نور بر روی شبکیه را بهبود می‌بخشد.

 

کراتکتومی زیر اپیتلیال با کمک لیزر (LASEK)

این جراحی چشم شامل شل شدن پوشش محافظ قرنیه و سپس استفاده از لیزر برای رفع انحنای نادرست است.

 

کشیدن عدسی با برش کوچک (SMILE)

جراح با استفاده از لیزر شکل قرنیه را تغییر می دهد تا یک قطعه بافت دیسکی شکل در زیر سطح قرنیه ایجاد کند.

 

اپی لیزیک

در این روش، جراح لایه بالایی یا خارجی قرنیه را برمی دارد و سپس از لیزر برای تغییر شکل آن استفاده می کند.

همه جراحی ها دارای خطراتی هستند. قبل از انجام عمل جراحی آستیگماتیسم با پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن صحبت کنید. اگر آستیگماتیسم خفیف تا متوسط ​​دارید، می‌توانید کاندیدای کراتومیلوسیس درجا با لیزر (LASIK) باشید. لیزیک ممکن است به بسیاری از افراد در اصلاح بینایی کمک کند، از جمله:

 • آستیگماتیسم
 • نزدیک بینی
 • دور بینی

همه اینها به عنوان شرایط انکساری چشم شناخته می شوند. لیزیک نوعی جراحی لیزری است که با تغییر شکل قرنیه دید شما را اصلاح می کند. روش های موفقیت آمیز می توانند نیاز شما را به استفاده از عینک برطرف کنند.

 

آستیگماتیسم چه عوارضی دارد؟

در صورت عدم درمان، آستیگماتیسم می تواند عوارضی ایجاد کند. به عنوان مثال، تنبلی چشم زمانی رخ می دهد که فرد فقط در یک چشم آستیگماتیسم داشته باشد یا آستیگماتیسم در یک چشم بدتر از چشم دیگر باشد و این وضعیت اصلاح نشود.

علاوه بر این، آستیگماتیسم گاهی اوقات می تواند باعث خستگی چشم و سردرد شود. جراحی برای درمان آستیگماتیسم نیز خطراتی دارد. عوارض جانبی جراحی اغلب موقتی هستند و در عرض چند هفته بهبود می یابند. این عوارض شامل خشکی چشم، حساسیت به نور و مشکلات دید در شب می شود. اما سایر عوارض دائمی تر نیز ممکن است رخ دهد، مانند از دست دادن بینایی یا بازگشت بینایی به حالت قبل از جراحی.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...