فیزیوتراپیست کیست و چه زمان باید به آن مراجعه کرد؟

اگر تاکنون بر اثر یک بیماری و یا آسیب، توانایی هایتان در انجام برخی امور و همچنین حرکت دادن اندام هایتان تحت تاثیر قرار گرفته، احتمالا پزشکتان شما را به یک فیزیوتراپیست معرفی کرده تا توانایی اندام های آسیب دیده شما را به حالت اولیه بازگرداند. فیزیوتراپیست با بیماران همکاری می کند تا به آنها در مدیریت درد، تعادل، تحرک و عملکرد حرکتی کمک کند.

بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلفی در مقطعی از زندگی خود با فیزیوتراپیست کار کرده اند. ممکن است تا به حال پس از یک تصادف رانندگی، بعد از عمل جراحی یا برای رفع کمردرد به یکی از آنها ارجاع داده شده باشید. در این مطلب به شرح وظایف و دلایل مراجعه افراد به فیزیروتراپیست صحبت خواهیم کرد.

 

فیزیوتراپیست چه کاری انجام می دهد؟

فیزیوتراپیست طبق برنامه های طراحی شده با بیماران کار می کند تا باعث بازکشت توانایی و حرکت اندام های آن ها شود. آن‌ها آموزش دیده اند تا به بیماران در تمام مراحل زندگی، از نوزادی تا سالخوردگی که عملکرد و حرکت آن‌ها تحت تاثیر عوامل و شرایط زیر قرار می گیرد، کمک کنند:

 • بیماری
 • شرایط سلامتی
 • جراحت
 • دلایل و اتفاقات محیطی
 • سالخوردگی
 • اختلالات
 • مسائل مربوط به وزن

فیزیوتراپیست ها با استفاده از روش های مختلفی که موارد زیر را شامل می شوند، به این هدف دست می یابند:

 • از بیمار می خواهند تمرینات خاصی را انجام دهد
 • ماساژ عضلات
 • استفاده از دستگاه های تحریک عضلات
 • دستکاری مفاصل
 • آموزش برخی از فعالیت های سبک زندگی مانند راه رفتن، دویدن و…
 • کشش عضلات

فیزیوتراپیست کیست

فیزیوتراپیست ها نه تنها به جنبه های فیزیکی سلامتی شما، بلکه به سلامت عاطفی، روانی و اجتماعی شما نیز می پردازند. آن‌ها در تمام مراحل درمانی از جمله پیشگیری، آموزش، مداخله و توانبخشی کار می کنند.

درواقع هدف از فیزیوتراپی، بهبود کیفیت زندگی شما است.

 

مراحل آموزش این رشته

مسیری که با طی آن بتوان به عنوان یک فیزیوتراپیست کار کرد، نیازمند آموزش فراوان است. ابتدا باید مدرک فیزیوتراپی را با تحصیلات دانشگاهی به دست آورد. برنامه درسی ممکن است شامل دوره های زیست شناسی، فیزیولوژی، آناتومی علوم اعصاب، علوم رفتاری و موارد دیگر باشد.

بخش عمده آموزش (80 درصد) در کلاس درس و آزمایشگاه انجام می شود، در حالی که 20 درصد دیگر شامل آموزش بالینی است.

 

فیزیوتراپیست ها چه مشکلاتی را درمان می کنند؟

فیزیوتراپیست می تواند تعداد زیادی از شرایط و صدمات را درمان کند. برخی از نمونه های این درمان ها عبارتند از:

فیزیوتراپیست ها ممکن است در یک کلینیک، بیمارستان، آسایشگاه یا مرکز توانبخشی کار کنند، همچنین ممکن است بسته به شرایط به منزل بیمار بروند. آن ها اغلب با پزشکان کار می کنند و در مورد پیشرفت بیمار و هر مشکلی که در حین کار با آنها متوجه می شوند، بازخورد ارائه می دهند.

فیزیوتراپیست کیست

دلایل مراجعه به فیزیوتراپیست

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است فیزیوتراپیست را ببینید. گاهی اوقات پزشک شما را به منظور رسیدگی به یک آسیب یا شرایط خاص به فیزیوتراپیست ارجاع می دهد. گاهی نیز شما خود به فیزیوتراپیست مراجعه و فیزیوتراپی را دریافت می کنید.

برخی از دلایل رایج مراجعه مردم به فیزیوتراپیست عبارتند از:

بیماری: پس از یک بیماری طولانی مدت یا در طول آن و پس از یک بیماری که بر تحرک، تعادل یا مهارت های حرکتی تاثیر می گذارد.

وضعیت سلامتی مزمن: برخی از شرایط  سلامتی مزمن مانند دیابت می تواند بر تحرک و تعادل تاثیر بگذارد.

جراحی: پس از جراحی، بلند شدن و حرکت، بخش مهمی از روند بهبود است. اگر یک قسمت بدن مانند دست، پا یا پشت تحت تاثیر قرار گیرد، فیزیوتراپی می تواند به بیمار برای به دست آوردن توانایی حرکتی دوباره کمک کند.

آسیب بدنی: آسیب هایی که باعث می شود بیمار با درد زیاد یا ناتوانی در حرکت مواجه شود، اغلب از طریق فیزیوتراپی قابل رفع است.

افزایش سن: با افزایش سن افراد تغییراتی را در بدن خود تجربه می کنند که بر حرکت و عملکرد تأثیر می گذارد. فیزیوتراپی می تواند به آنها کمک کند تا بخشی از این عملکرد را به دست آورند یا به آنها آموزش دهد که چگونه با فقدان آن کار کنند.

بحران جدی در سلامت: حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب مغزی و سایر بحران های بهداشتی می تواند فرد را با مشکلات زیادی در عملکرد روزمره عادی مواجه کند. فیزیوتراپی می تواند به بیماران کمک کند تا برخی از یا تمام توانایی های خود را به دست آورند.

سلامت عمومی: بیماران ممکن است فیزیوتراپی را برای خنثی کردن اثرات پیری، یادگیری مهارت‌هایی برای تحرک و سالم ماندن و انعطاف‌پذیری شروع کنند.

بهبود عملکرد بدنی: ورزشکاران یا حتی بیمارانی که می خواهند در فعالیت های تناسب اندام خود عملکرد بهتری داشته باشند، ممکن است برای یادگیری استراتژی هایی برای به حداکثر رساندن پتانسیل بدن برای عملکرد بهتر، به فیزیوتراپی روی آورند.

 

از فیزیوتراپیست چه انتظاراتی داریم؟

هنگامی که با یک فیزیوتراپیست قرار ملاقات می گذارید، احتمالا از شما خواسته می شود که لباس راحت و گشاد و کفش هایی مانند کفش های ورزشی بپوشید. این امر به این دلیل است که طی فیزیوتراپی شما در برخی از حرکات فیزیکی شرکت خواهید کرد.

در اولین قرار ملاقات، فیزیوتراپیست سوابق شما را بررسی می‌کند و از شما یک تاریخچه پزشکی کامل دریافت می‌کند. هر گونه اشعه ایکس و سایر آزمایش‌هایی که ممکن است انجام دهید را بررسی می کند. آن ها از شما در مورد سابقه پزشکی، شیوه زندگی، بیماری و یا جراحاتی که در حال درمان هستند، سؤالاتی می پرسند. مهم است که در پاسخ های خود کاملا صادق باشید.

به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که پیاده روی، خم شدن و سایر وظایف ساده را که به آنها اجازه می دهد تا قابلیت های فیزیکی و محدودیت های فیزیکی شما را ارزیابی کنند، انجام دهید. آنها سپس یک برنامه فیزیوتراپی را با شما در میان خواهند گذاشت.

در قرارهای بعدی معمولا از شما خواسته می شود که تمرینات یا حرکات خاصی انجام دهید. فعالیت هایی که در طول فیزیوتراپی خود انجام می دهید بخشی از برنامه ای است که آنها برای شما ایجاد کرده اند تا به شما در رسیدن به اهداف سلامتی و بهبودی خود کمک کنند.

 

منبع: webmd

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر