قرص آسپرین چیست و چه عوارضی دارد؟

داروی آسپرین جزء قرص‌های پرمصرف با دوزهای مصرفی متفاوت است. عمده کاربرد این قرص مربوط به کاهش درد و پیشگیری از سکته‌های مغزی است که برای رده‌های مختلف سنی تجویز می‌شود. قرص آسپرین علاوه بر این موارد، کاربردهای دیگری هم دارد.

اما مسئله مهم‌تر، بحث عوارض آسپرین و انواع دُز مصرفی آن برای افراد مختلف است. یا شاید علیرغم کاربردی بودن این دارو، هنوز شیوه مصرفی آن برای بسیاری از افراد سوال باشد. این مطلب از مجله دکتردکتر، توضیحاتی کامل در خصوص داروی آسپرین و شرایط استفاده از آن را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. این اطلاعات به عنوان یک راهنمای جانبی بوده و هیچ وقت نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای تشخیص پزشک باشد. در ادامه با داروی آ اس آ و عوارض آن آشنا شوید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن
قرص آسپرین چیست و از چه موادی ساخته شده است؟

قرص آسپرین چیست و از چه موادی ساخته شده است؟

آسپرین (Aspirin) یا آ اس آ، یک نوع داروی پرکاربرد برای درمان و کنترل غلظت خون است. البته این دارو یک نوع مسکن ضد التهابی غیراستروئیدی است که برای التیام درد هم کاربرد دارد. نام اصلی داروی آسپرین، استیل سالیسیلیک اسید است که جزو ابتدایی ترین داروهای کشف شده توسط بشر به حساب می آید. این نام به خاطر ترکیب سالیسیلات موجود در قرص آسپرین است.

سالیسیلات همان ترکیب التیام‌بخش موجود در درخت بید است که سقراط در 400 سال قبل از آن استفاده می‌کرد. البته هنوز هم افرادی هستند که برای تسکین سردرد یا دیگر دردهای خفیف به سراغ پوست درخت بید می‌روند. ولی خب داروی آسپرین چنین ترکیبی بوده و استفاده از آن به مراتب راحت‌تر است.

موارد مصرف قرص آسپرین

نحوه عملکرد قرص آسپرین به‌چه‌صورت است؟

شیوه عملکردی آسپرین برای کاهش درد و تورم، بر اساس انسداد یک ماده طبیعی در بدن است. چون ترکیبات آسپرین مانع از چسبیدن پلاکت‌های خون به یکدیگر شده و بدین ترتیب از لخته شدن خون جلوگیری می‌شود. به‌همین‌خاطر است که پزشکان برای کاهش خطر سکته مغزی و حمله های قلبی بیماران خود، چنین دارویی را تجویز می‌کنند.

موارد مصرفی و درمانی آسپرین

موارد مصرفی آسپرین بسیار زیاد است و همین موضوع باعث شده تا این قرص جزو متداول ترین داروهای مصرفی در جهان شناخته شود. از آسپرین می توان برای کاهش ورم‌های مفصلی، دردهای قاعدگی، درد دندان، کاهش تب، بهبود آرتروز زانو و دردهای عضلانی استفاده کرد.

این دارو از طریق روده کوچک هضم شده و توانایی مهار درد از سه تا چهار ساعت را دارد برای همین درد دندان را هم حتی التیام می‌بخشد. البته معمولا پزشکان برای دردهای بسیار شدیدتر علاوه بر قرص آ اس آ، دیگر مسکن‌های مخدر را هم تجویز می‌کنند.

در کنار موارد اشاره شده، قرص آسپرین کاربردهای دیگری هم دارد که بسته به تشخیص پزشک باید مصرف شود. یک دوز پایین از این قرص، می‌تواند احتمال حمله قلبی در گروه‌های پرخطر را کاهش دهد. برخی از پزشکان برای جلوگیری از مرگ بافت قلب و لخته شدن خون، آسپرین را برای بیماران درگیر با حمله قلبی تجویز می‌کنند.

قرص آ اس آ برای بیماران دیابتی، افراد درگیر با فشار خون بالا، سابقه کلسترول بالا و بیمارانی که خون رسانی ضعیفی به مغز دارند هم استفاده می‌شود. همچنین مصرف آسپرین باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان معده، سرطان پروستات و مری خواهد شد.

نکات مهم در ارتباط با قرص آ اس آ و نحوه مصرف آن

مصرف آسپیرین بهتر است تحت شرایط زیر باشد:

 1. مصرف این دارو باید به صورت منظم و بر اساس تجویز پزشک باشد؛
 2. مدت زمان استفاده از دارو و دوز مصرفی آن، براساس تشخیص پزشک از وضعیت بیمار یا پاسخگویی بدن او تعیین می‌شود؛
 3. داروی آ اس آ حاوی یک راهنمای مصرف است که اطلاعاتی در خصوص تعداد قرص مصرفی در ۲۴ ساعت و زمان مجاز برای مصرف روزانه آن به شما می‌دهد؛
 4. زمان و دوز مصرفی آسپرین را نباید سرخود و بدون تجویز پزشک افزایش داد. همیشه بهتر است که از کمترین دوز موثر دارو برای درمان استفاده کنید؛
 5. عوارض جانبی ناشی از خود درمانی سردرد با استفاده از آسپرین را جدی بگیرید. این علائم شامل لکنت زبان، اختلال ناگهانی دید و ضعف در یک طرف بدن است؛
 6. یا شاید دلیل سردرد شما بخاطر ترومای سر، سرفه کردن یا خم شدن بوده و با تب، گرفتگی گردن و تهوع شدید همراه باشد. این موارد جزو نشانه‌های یک وضعیت حساس هستند که نیاز به ویزیت پزشک دارد؛
 7. برای افرادی که در زمان نیاز از آسپرین استفاده می‌کنند، شیوه مصرفی باید همزمان با مشاهده اولین علائم باشد. چون اثربخشی این دارو در چنین شرایطی بیشتر از وقتی است که صبر کنید تا علائم شدیدتر شود؛
 8. اگر علی رغم مصرف داروی آ اس آ تب شما تا ۳ روز و درد بدن تا ۱۰ روز ادامه یافت، حتما باید به پزشک مراجعه کرد. چون چنین شرایطی نشان از وضعیت جدی بیماری شما دارد؛
 9. سرخی، وزوز گوش یا مشکلات شنوایی و تورم در ناحیه دردناک از عوارض مصرفی آسپرین هستند. در چنین شرایطی باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

بهترین زمان برای مصرف آسپرین

بهترین زمان برای مصرف قرص آسپرین یا همان آ اس آ، بر اساس دلیل مصرف و شرایط بدنی فرد تعیین می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که مصرف این قرص بر اساس دستورالعمل تجویزی پزشک باشد. چون هیچ کس به اندازه پزشک یا داروساز، از شرایط بدنی فرد بیمار اطلاع ندارد.

آیا مصرف آسپرین در شب اشکال دارد؟

به طور کلی مصرف دارو در طول روز بهتر از شب است. چون فعالیت‌های روزانه باعث هضم راحت‌تر قرص آسپرین شده و کارایی دارو به مراتب بیشتر از قرص مصرفی در شب است.

اما شاید داروی آ اس آ با دیگر قرص‌های مصرفی شما در طول روز تداخل داشته و مجبور به استفاده شبانه آن شوید. البته مصرف شبانه برای بسیاری از افراد هم مفید است؛ چون از لخته شدن خون در طول شب جلوگیری می‌کند.

چه افرادی می‌توانند آسپرین مصرف کنند؟

اصلی‌ترین کاربرد داروی آسپرین، به خاطر رقیق کنندگی خون است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. به همین خاطر اغلب افرادی که سابقه بیماری قلبی یا سکته‌های مغزی را داشته و در معرض چنین بیماری‌هایی هستند، این دارو را مصرف می‌کنند.

اما نکته مهمی که باید قبل از مصرف آسپرین و دیگر داروهای شیمیایی رعایت کرد، مشورت با پزشک است. چون شاید ترکیبات آسپرین با سایر داروهای مصرفی تداخل داشته و فرد دچار مشکل شود. یا اینکه مصرف این دارو باعث افزایش خطر خونریزی در فرد شود.

قرص آسپیرین

کاربردهای قرص آسپرین چیست؟

داروی آسپرین برای انواع شرایط پزشکی استفاده می‌شود که در بخش‌های ابتدایی از این مطلب به مهم‌ترین آنها اشاره شد. اما علاوه بر این موارد، قرص آ اس آ کاربردهای دیگری هم دارد که شامل موارد زیر هستند:

۱. آسپرین برای چاقی صورت

یکی از مهم‌ترین پیامدهای مصرف قرص آسپرین، چاقی صورت است. چون تحقیقات دانشمندان ثابت کرده که این داروهای پرکاربرد علاوه بر زیبایی پوست، نقش مهمی در چاقی آن دارد.

۲. قرص آسپرین برای پیشگیری از واریس

رگ‌های واریسی در اثر بروز اختلال در عملکرد سیاهرگ‌ها رخ می‌دهد. چون به خون اجازه تجمع داده و در نهایت باعث برآمدگی رگ‌ها می‌شود. پس آسپرین نه به عنوان یک روش درمانی، بلکه راهکاری برای جلوگیری از ایجاد رگ‌های واریسی به حساب می‌آید. این ویژگی بیشتر مناسب بیمارانی است که سابقه لخته شدن خون را دارند.

۳. آسپرین برای سیاهی دور چشم

استفاده موضعی از آسپرین در اطراف چشم، باعث روشن شدن پوست و از بین رفتن سیاهی دور چشم می‌شود. البته در هنگام استفاده از این روش، باید مراقب بود تا ماده شیمیایی وارد چشم نشود. همچنین دوز انتخابی شما باید مناسب این کار باشد و با مشورت یک متخصص زیبایی انتخاب شود.

۴. ماسک آسپرین برای لک صورت

یک شیوه ارزان و در دسترس برای از بین بردن جوش و آکنه صورت، استفاده از ماسک آسپرین است. چون ماده فعال سالیسیلیک اسید (salicylic acid) موجود در آسپرین، یک نوع لایه بردار قوی است.

به همین خاطر ماسک آسپرین باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست و لایه برداری آن‌ها از صورت می‌شود. طرز تهیه این ماسک خانگی را می‌توان در اکثر سایت‌های فروش محصولات زیبایی پیدا کرد.

۵. آسپرین برای رشد گیاهان

استفاده به اندازه و مناسب از برخی دوزهای قرص آسپرین، باعث بهبود رشد گیاهان می‌شود. برای این کار لازم است تا یک عدد قرص آ اس آ را به طور کامل خورد کرده و در یک لیتر آب حل نمائید. سپس مایع اسپرس شده را باید هر ۲ الی ۳ هفته یکبار به گیاه دهید تا تقویت شده و سرعت رشد آن افزایش پیدا کند.

۶. کاهش شوره سر

مصرف آسپرین باعث تحریک گردش خون در پوست سر می‌شود. این دارو با تسریع فرآیند اکسیژن رسانی به سلول‌ها، روشی مناسب برای پایان دادن به شوره سر است.

۷. آسپرین برای سرماخوردگی

علت اصلی پرکاربرد بودن قرص آسپرین، تاثیرگذاری آن در تسکین دردهای معمولی است که سردرد، سرماخوردگی و درد دوران قاعدگی از مهم‌ترین آن‌ها هستند. به همین خاطر است که اغلب افراد برای درمان سرماخوردگی‌های خفیف خود، آسپرین مصرف می‌کنند.

۸. تاثیر آسپرین برای ریزش مو

گاها صحبت‌هایی در خصوص تاثیر آسپرین بر رفع کچلی یا طاسی شنیده می‌شود. این باور بیشتر در بین افراد معتقد به روش‌های خانگی وجود دارد. اما اینکه قدرت آسپرین به قدری باشد که باعث رشد مو در یک فرد کچل شود، حقیقت ندارد.

اما نمی‌توان به طور کلی منکر تاثیرگذاری نوع لوسیون این دارو بر رشد مو شد. پس افرادی که دچار ریزش سطحی مو شده‌اند، می‌توانند از آسپرین موضعی برای پرپشتی موهای خود استفاده کنند.

۹. دوز ۸۰ داروی آ اس آ برای غلظت خون

معروف‌ترین کاربرد قرص آسپرین، به خاطر تاثیر آن در رقیق شدن خون و جلوگیری از لختگی است. به‌همین‌خاطر اغلب افرادی که در معرض خطر حمله قلبی یا غلظت خون بالا هستند، از دوز پایین این دارو استفاده می‌کنند.

۱۰. استفاده از آسپرین در بدنسازی و ورزش

آسپرین در بین ورزشکاران از محبوبیت خاصی برخوردار است. مصرف این دارو در تسکین انواع دردهای کوفتگی، آفتاب سوختگی، دردهای مفاصل، التهابات تاندون‌ها و غیره بسیار رایج است. برخی افراد معتقدند که آسپرین عملکرد بدن را به وسیله کاهش تعدیل‌کنندگی دمای بدن، بهبود می‌بخشد.

فقط ورزشکاران باید مراقب باشند که اگر هوا خیلی گرم شود، آسپرین ممکن است به دما درمانی آن‌ها آسیب زده و باعث از دست دادن آب بدن شود. همچنین با اینکه آسپرین در از بین بردن دردهای کم نقش دارد، ولی گاهی می‌تواند آن‌ها را شدیدتر کند.

داروی آسپرین

دستورالعمل کلی مصرف آسپرین ۸۰

اولویت اول در مصرف دوز ۸۰ از آسپرین، دستورالعمل پزشک یا داروساز است. چون این دستورالعمل بر اساس نیازهای سلامت فردی شما طراحی شده و بهترین الگو مصرفی است.

آسپرین ۸۰ را معمولا روزانه یکبار و در عصر مصرف می‌کنند. چون مصرف دارو در این ساعت از روز، خطر ناشی از حوادث قلبی عروقی محتمل در ساعات شب را کاهش می‌دهد.

دوز ۸۰ از آسپرین را باید با یک لیوان پر از آب و به همراه یا بدون غذا مصرف کرد. شاید خوردن قرص آ اس آ با معده خالی باعث تحریک معده شود.

قرص آسپرین ۸۰ را باید به‌صورت کامل بلعید. خرد کردن یا جویدن این قرص کار درستی نیست.

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از آسپرین ۸۰، باید به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اما اگر زمان یادآوری نزدیک به دوز بعدی برنامه‌ریزی شده بود، می‌توان از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کرد.

آسپرین چند دوز دارد؟

انواع مختلفی از داروی آسپرین به صورت قرص‌های ۸۰، ۸۱، ۱۰۰ و ۳۲۵ در بازار موجود است. اینکه کدام یک از این دوزها برای مصرف دارویی شما مناسب است را، پزشک باید تشخیص دهد. قرص‌های معمولی آ اس آ برای تاثیرگذاری بیشتر باید بلعیده یا جویده شوند.

چون عمل جویدن باعث جذب دارو از حفره دهانی شده و اثرگذاری سریع تر رخ می‌دهد. اما نوع دیگری از این دارو وجود دارد که ترکیبات محافظت شده آن از معده عبور کرده و در روده باز می‌شوند. به همین خاطر قرص‌های آسپرین را می‌توان براساس شیوه مصرفی به انواع زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • قرص آسپرین روکشدار؛ نوع ۸۰ میلی گرم و ۳۲۵ میلی گرم
 • قرص جوشان؛ نوع ۳۲۵ میلی گرم، ۲۴۰/۴۰۰ میلی گرم
 • نوع جویدنی آسپرین؛ ۱۰۰ میلی گرم
 • قرص آ اس آ با پوشش میکرو؛ ۵۰۰ و ۱۰۰ میلی گرم
 • شیاف؛ نوع ۳۲۵ میلی گرم
 • قرص همراه با کدئین؛ آسپرین ۵۰۰ میلی گرم و کدئین ۱۰ میلی گرم

تفاوت بین آسپرین ۸۰ و ۸۱

آسپرین ۸۰ و ۸۲ دو نمونه از دوزهای پایین این دارو هستند که معمولا برای پیشگیری از حملات قلبی و سکته استفاده می‌شود. تفاوت عمده‌ای که بین این دو وجود دارد، به خاطر سایز آن‌ها است. آسپرین ۸۱ معمولا کمی کوچکتر از دوز ۸چ بوده و بلع آن راحت‌تر است.

تفاوت بین آسپرین های ۸۰ و ۱۰۰

فرمولاسیون آسپرین ۱۰۰ مشابه دوز ۸۰ آن بوده و تنها تفاوت بین آن‌ها مربوط به قدرت دارو است. آسپرین ۱۰۰ کمی قوی‌تر از دوز ۸۰ آن است و شاید تاثیرگذاری آن برای برخی از افراد بیشتر باشد. قبل از مصرف هرکدام از انواع داروی آسپرین، باید با پزشک مشورت کرد.

تفاوت آسپرین و اسویکس چیست؟

اسویکس (Osvix) و آسپرین دو نوع دارو متفاوت با کارایی مشابه هستند. اسویکس در اصل نام تجاری داروی کلوپیدوگرل است که نقش مهارکننده تجمع پلاکتی را دارد. درواقع هر دوی این داروها مانع از لخته شدن خون می‌شوند؛ اما روش آن‌ها با یکدیگر فرق دارد.

آسپرین این کار را با مهار تولید ماده‌ای به نام «تولید ترومبوکسان» انجام می‌دهد که باعث چسبیدن پلاکت‌ها به هم و تشکیل لخته می‌شود. اما کلوپیدوگرل فعالیت پلاکت‌ها را مهار کرده و از تجمع آن‌ها جلوگیری می‌کند. انتخاب نهایی هر کدام از این داروها باید توسط پزشک و باتوجه به عوارض جانبی آن‌ها انجام شود.

مصرف داروی آ اس آ برای کدام گروه مناسب نیست؟

دو گروه از افراد زیر نباید از آسپرین استفاده کنند:

 1. کودکان زیر ۱۲ سالی که علائم سرماخوردگی و تب را دارند؛ چون احتمال بروز سندروم ری (Reye’s syndrome) در این افراد وجود دارد.
 2. بیماران با سابقه آسم؛ چون شاید مواد این دارو باعث تشدید و افزایش حملات آسمی شود.

عوارض آسپرین چیست؟

گاهی اوقات ممکن است مصرف آسپرین با عوارضی همراه باشد که از میان آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناراحتی معده
 • ناراحتی گوارشی
 • رقیق شدن خون
 • سوزش سردل
 • خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 • سردرد‌های خفیف

علاوه بر موارد گفته شده، ممکن است با عوارض نادری نیز مواجه شوید که دور از انتظار نیستند:

 • نگ زدن گوش
 • توهم گیجی
 • تنفس سریع
 • تشنج
 • وجود خون در سرفه، استفراغ، ادرار یا مدفوع
 • زردی پوست و سفیده چشم
 • دردناک شدن مفاصل بدن
 • تورم در دست و پاها

برای این که ناراحتی معده قرص آسپرین را به حداقل برسانید هرگز آسپرین را با شکم خالی میل نکنید. در عوض آسپرین را همراه غذا، یک لیوان پر آب، شیر یا داروهای ضد اسید مصرف کنید. این نکته اغلب برای قرص‌های پوشش دار کاربردی ندارد.

تداخلات دارویی قرص آسپرین

گاهی اوقات، یک دارو اثر داروی دیگر را کم کرده یا ترکیب دو دارو می‌تواند سلامتی بیمار را در معرض خطر قرار دهد. به این رویداد، تداخل دارویی گفته می‌شود. آسپرین هم از این موضوع مستثنی نبوده و اگر با داروی دیگری مصرف شود، ممکن است باعث تداخل دارویی شود. از رایج‌ترین تداخلات دارویی آسپرین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تداخلات دارویی آسپرین

مسکن‌های ضد التهابی

این نوع داروها می‌توانند به همراه آسپرین غلظت خون را کاهش داده و منجر به خونریزی معده شوند. از این داروها به عنوان مثال می‌توان به دیکلوفناک، ایبوپروفن و ناپروکسن اشاره کرد.

داروهای ضد افسردگی

مصرف همزمان آسپرین با داروهایی همچون فلوکستین، سیتالوپرام، ونلافاکسین، پاروکستین و سرترالین به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود؛ زیرا عواقب زیادی داشته و خطر خونریزی را افزایش می‌دهد.

وارفارین

آسپرین در ترکیب با این رقیق کننده خون می‌تواند اثرات ضدانعقادی دارو را کاهش داده و خطر خونریزی را افزایش دهد. با این حال این ترکیب گاهی در شرایط خاص، مفید خواهد بود. فقط پزشک است که مصرف آسپرین با وارفارین را مجاز دانسته و آن را به بیمار تجویز می‌کند.

متوترکسات

این دارو که در درمان سرطان و برخی بیماری‌های خود ایمنی استفاده می‌شود، در ترکیب با آسپرین می‌تواند حذف دارو را سخت‌تر کند. همچنین باعث به وجود آمدن میزان زیاد و خطرناکی از متوترکسات در بدن می‌شود.

آیا زنان باردار یا زنان شیرده می‌توانند آسپرین مصرف کنند؟

مصرف آسپرین در ماه‌های پایانی بارداری می‌تواند باعث خونریزی مادر یا کودک در هنگام زایمان شود. زنان باردار یا زنانی که می‌خواهند باردار شوند، بهتر است حتما موضوع را با پزشک خود در میان بگذارند. علاوه بر این شیر دادن در زمان مصرف این دارو نیز امکان پذیر نیست.

فقط گاهی اوقات پزشک در هنگام بارداری برای جلوگیری از پره اکلامپسی و فشار خون بالا، دوز بسیار کمی را از این دارو برای بیمار تجویز می‌کند.

آسپرین چند نوع دارد؟

معمولا آسپرین در انواع مختلفی مصرف می‌شود که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 آسپرین بچه

آسپرین بچه به فرمولاسیونی از آسپرین اشاره دارد که با دوز پایینی داشته و اغلب برای جلوگیری از لخته‌ شدن خون و کاهش خطر حملات قلبی و سکته مغزی از آن استفاده‌ می‌شود. این فرمول‌ از آسپرین معمولا حاوی ۸۰ میلی‌گرم آسپرین بوده و اغلب برای افرادی توصیه می‌شود که در معرض خطر ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند.

آسپرین جوشان

گاهی اوقات از آسپرین جوشان به عنوان داروی ضددرد، ضدتب و ضدالتهاب استفاده می‌کنند که برای درمان علامتی سردردها در میگرن کاربرد دارد. مصرف این دارو باید با تجویز پزشک انجام شود.

آسپرین جویدنی

برخی دیگر از قرص‌های آسپرین، جویدنی بوده و بیمار باید آن را خرد کند یا به طور کامل ببلعد. توصیه می‌شود بعد از مصرف قرص‌های جویدنی نیز یک لیوان آب کامل مصرف شود.

فواید آسپرین برای زنان

طبق تحقیقات انجام شده، آسپرین تحت شرایط خاصی، برای زنان فواید زیادی دارد. برخی از این مزایا عبارت‌اند از:

 • پیشگیری از حمله قلبی و سکته قلبی
 • پیشگیری از سرطان
 • کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان، مانند سرطان سینه، روده بزرگ و تخمدان
 • پیشگیری از عوارض بارداری مانند پره‌اکلامپسی
 • تسکین دردهای قاعدگی

فواید قرص آسپرین برای مردان

علاوه بر زنان، قرص آسپرین در شرایط خاص برای مردان نیز فواید زیادی دارد. از فواید آسپرین برای مردان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • پیشگیری از حمله قلبی و سکته
 • پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات
 • پیشگیری از سرطان کولورکتال
 • تسکین درد

احتیاط‌های مصرف آسپرین

مصرف آسپرین برای همه افراد توصیه نمی‌شود. پس افرادی که شرایط زیر را دارا هستند، باید در مصرف آسپرین احتیاط کرده و فقط در صورت توصیه و تجویز پزشک، از این دارو استفاده کنند. موارد مصرف آسپیرین برای افراد مختلف عبارت است از:

 • افرادی که به اختلالات خونی مانند بیماری هموفیلی مبتلا هستند؛
 • کسانی که به آسپرین آلرژی دارند؛
 • افرادی که به داروهای ضد التهابی آلرژی دارند؛
 • کسانی که دارای فشار خون بالا بوده و هنوز کنترل نشده است؛
 •  کسانی که از بیماری آسم رنج می‌برند؛
 • افرادی که زخم معده دارند؛
 • کسانی که به بیماری کبدی یا کلیوی مبتلا هستند؛
 • در دوران بارداری یا شیردهی نیز پزشکان مصرف دوز بالای آسپرین را توصیه نمی‌کنند زیرا قرص آسپرین برای جنین ایجاد خطر می‌کند؛
 • پزشکان در هنگام سکته مغزی افراد، آسپرین تجویز نمی‌کنند، زیرا همه سکته‌ها به دلیل لخته خون ایجاد نمی‌شوند. همچنین در برخی موارد آسپرین ممکن است حال بیمار را وخیم‌تر کند؛
 • بیمارانی که برای عمل جراحی آماده می‌شوند، باید در صورت سابقه استفاده منظم از این دارو، پزشک را حتما در جریان بگذارند.

جایگزین‌های درمان خانگی زخم معده به‌جای آسپرین کدام موارد هستند؟

قرص آسپرین آثار زیان‌باری بر معده گذاشته و مصرف آن در صورت داشتن زخم معده توصیه نمی‌شود. در مقابل می‌توانید از جایگزین‌های آسپرین استفاده کنید:

زردچوبه

زردچوبه مانند قرص آسپرین عمل کرده و از لخته شدن پلاکت‌های خون جلوگیری می‌کند. همچنین در جلوگیری از ابتلا به انواع سرطان موثر عمل می‌کند و در درمان آسی‌های قلبی کاربرد دارد.

سیر

سیر می‌تواند جایگزین طبیعی خوبی برای آسپرین باشد. این ماده طبیعی به کاهش غلظت پلاکت خون کمک می‌کند و در کاهش خطر لخته شدن خون نیز موثر است.

گل بابونه

معمولا به گل بابونه، آسپرین گیاهی می‌گویند؛ زیرا این گل در کاهش درد و التهاب بسیار موثر است و در پایین آوردن تب نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

روغن خردل

روغن خردل حاوی مقادیر زیادی امگا ۳ و امگا ۶ است و در سلامت قلب نقش به سزایی دارد. پس می‌تواند جایگزین مناسبی برای آسپرین باشد.

جایگزین‌های درمان خانگی زخم معده به‌جای آسپرین کدام موارد هستند؟

شناخت کامل داروی آسپرین، راه‌ درمان بسیاری از بیماری‌ها

آسپرین یکی از داروهای مسکن است که در پیشگیری از انعقاد خون و درمان سردرد و التهاب کاربرد دارد. معمولا این دارو بدون نسخه نیز تهیه می‌شود، به همین دلیل ممکن است در مصرف آن زیاده‌روی کنید. مصرف زیاد آسپرین نیز عوارض خاص خود را داشته ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به شما وارد کند. پس پیشنهاد می‌کنیم قبل از مصرف این دارو حتما با پزشک مشورت کنید. برای این کار می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

به نظر شما از آسپرین چه استفاده‌های دیگری می‌شود؟ لطفا نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول آسپیرین

گاهی اوقات از آسپرین برای کمک‌ به تسکین دردهای قاعدگی و کاهش خونریزی شدید در طول دوران پریودی استفاده‌ می‌کنند.

آسپرین از سالیسیلیک اسید ساخته شده و گیاهان نیز از این ماده برای حفاظت از خود در برابر تغییرات آب و هوایی استفاده می‌کنند.

دارو آسپرین در بیماری‌های روماتوئیدی خاصیت ضدالتهابی داشته و برای درمان سردرد، کاهش تب و کاهش فشار خون نیز کاربرد دارند.

پزشکان مصرف آسپرین را برای سقط جنین اصلا مناسب نمی‌دانند؛ زیرا روش سالم و ایمنی محسوب نمی‌شود. مصرف دوز‌ بالای آسپرین می‌تواند عوارض جدی و خطرناکی را در مادر ایجاد کند. از این عوارض می‌توان خونریزی معده، نارسایی اندام‌ها و حتی مرگ را نام برد.

گاهی پزشک آسپرین با دوز پایین را برای افرادی که در معرض خطر غلظت خون بالا یا سکته قلبی قرار دارند، تجویز می‌کند. آسپرین تا حدودی می‌تواند خون را رقیق کرده و از تشکیل لخته جلوگیری کند.

مصرف آسپرین نیز مانند هر داروی شیمیایی دیگری عوارضی دارد که از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به حالت تهوع، سوء هاضمه و مشکلات گوارشی اشاره کرد.

تپش قلب از عوارض مصرف آسپرین نبوده و اگر دچار این عارضه شدید، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

در صورت مصرف بیش از حد آسپرین، معده دچار التهاب شده و مصرف الکل، دخانیات، چای داغ و سیگار وضعیت آن را بدتر می‌کند. پس اگر معده دچار التهاب یا زخم شد، از مصرف الکل و آسپرین خودداری کنید.

مصرف آسپرین میزان ویتامین بدن را کاهش داده و باعث می‌شود ویتامین بیشتری از طریق ادرار دفع شود‌. در مقابل با مصرف زیاد ویتامین سی، میزان زیادی از آن در بدن ذخیره می‌شود که ممکن است فرد را با مشکلاتی روبه‌رو کند. پس برای مصرف این دو باید با پزشک مشورت کنید تا دوز مناسبی را برای شما تجویز کند.

طبق آزمایشاتی که روی افراد انجام شد، مصرف این دو نوع از آسپرین ارزش یکسانی داشته و تفاوت چندانی با هم ندارند.

در حالت کلی داروهای تاریخ گذشته را نباید مصرف کرد؛ زیرا اثربخشی خود را از دست داده و گاهی مصرف آن‌ها خطرناک است.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر