انزال در زنان؛ خاص و متفاوت!

انزال در زنان به مایعی شیری‌رنگ در حدود 3 تا 5 سی‌سی اطلاق می‌شود که از طریق مجرای ادرار در هنگام رابطه جنسی بیرون می‌آید. تجزیه‌وتحلیل این مایع نشان می‌دهد از نظر شیمیایی با ادرار متفاوت است. این حالت برای حدود 10 درصد از زنان اتفاق می‌افتد. اگر مشکلی در انزال خود دارید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

اما قبل از آن پیشنهاد می‌کنیم که با عمل انزال و سازوکار آن آشنا شوید؛ گاهی اطلاعات در اینباره کم یا اشتباه است و از این رو به‌منظور کسب پیش‌آگاهی خوب است که آن را بشناسید؛ با ما در ادامه همراه باشید.

انزال زنانه چیست، چه انواعی دارد، منشأ آن از کجاست؟

برخی از زنان هنگام اورگاسم، مایعی از مجرای ادرارشان بیرون می‌آید که به آن انزال زنانه گفته می‌شود. این میزن در بدن برخی از زنان کم و در بدن عده دیگری، زیاد است. بعضی از گزارش‌های زنان از عمل انزال حاکی از این است که بعد از عمل انزال، آب خارج شده به مقداری بوده که به نظر رسیده که تخت خیس شده است.

چند مطالعه کوچک نشان داده‌اند که مایع سفید شیری، از غددی خاص در بدن زنان ترشح می شود. بخشی از جامعه پزشکی بر این باور هستند که این غدد به پروستات مردانه شباهت دارد، اگرچه اندازه و شکل آن‌ها بین زنان تفاوت بسیاری دارد و عملکرد دقیق آن‌ها ناشناخته است.
براساس مطالعه‌ای که روی 320 زن از سراسر جهان انجام گرفت، مشخص شد مقدار مایع آزاد شده می‌تواند از حدود 0.3 تا بیش از 150 میلی‌لیتر متغیر باشد.

انزال زنانه چگونه حاصل می‌شود؟

انزال بعضی از زنان در طول ارگاسم رخ می‌دهد. مطالعات زنان نشان داده‌اند که بیشتر انزال در زنان هنگام تحریک جنسی “نقطه G” اتفاق می‌افتد. نقطه G پس از تحریک، متورم می‌شود و شروع به تخلیه مایع از طریق مجرای ادرار می‌کند.
مطالعات بالینی نشان داده‌اند که پاسخ زن به تحریک نقطه G بسیار شبیه به پاسخ مردانه به تحریک پروستات است. دو ثانیه اول تحریک، میل شدید به ادرار کردن را ایجاد می‌کند، اما به سرعت با لذت جنسی قابل توجه جایگزین می‌شود.

آیا زنان غده پروستات دارند؟

بله، زنان ساختاری شبیه غده پروستات دارند که به آن غده اسکین (Skene ) می‌گویند. نکته جاب ایجاست که این ساختار دستگاه تناسلی زنان بیش از 300 سال پیش شناسایی شده بود اما آنطور که باید به آن پرداخته نشد. البته زنان اسپرم تولید نمی‌کنند و برای همین ساختار این غده مانند پروستات عملکرد کاملاً متفاوتی دارد. اگرچه به نظر نمی‌رسد که این غده برای زنان ضروری باشد، اما نقش مهمی در بدن زنان دارد.
این غده پروست‌‌مانند، در زنان قبل از بلوغ بیشتر شبیه غده پروستات مردانه است. این بدان معناست که غده اسکین بسیار کوچک‌تر از غده پروستات در یک مرد بالغ است. با این‌حال، وجود دارد. بنابراین، درست است که بگوییم زنان غده پروستات دارند؛ علاوه بر این، این غده پروستات‌مانند در زنان هنگام برانگیختگی جنسی مایع تولید می‌کند؛ کاملاً شبیه به آن‌چه توسط مردان تولید می‌شود.

به‌‌علاوه در بدن زن آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و اسید فسفاتاز پروستات (PAP) وجود دارد که نشان می‌دهد بافت‌های این غده شبیه پروستات است.
اگرچه غده اسکین، غده پروستات زنانه محسوب می‌شود؛ اما باید گفت نه ‌تنها اندازه آن کوچک‌تر است، بلکه مطالعات نشان می‌دهد ممکن است در برخی از زنان وجود نداشته باشد.

فرق انزال با ادرار

اسکویرت- برون‌ریزش زنانه چیست؟ با انزال زنانه چه فرقی دارد؟

اسکویرت (برون‌ریزش) در هنگام تحریک جنسی اتفاق می‌افتد؛ به این معنی که می‌تواند در زمان پیش‌بازی، رابطه جنسی یا خود ارضایی رخ دهد. نحوه عملکرد برون‌ریزش برای متخصصین هنوز مشخص نیست؛ تنها می‌دانیم که این مایع از مجرای ادرار بیرون می‌آید!
برخی از محققان فکر می‌کنند غدد اسکین در بدن بانوان، بازیگران کلیدی در انزال زنان هستند؛ اما همچنان نمی‌توان با قطعیت این موضوع را اثبات کرد. با این‌حال، در چند دهه گذشته، محققان در حال بررسی غدد پارایورترال و نقشی که در رابطه جنسی ایفا می‌کنند، هستند.

تفاوت اسکویرت با انزال زنانه

به گفته برخی از دانشمندان، اسکویرت به احتمال زیاد شامل ادرار کردن است و آن را با انزال زنانه متفاوت کند. به لطف تحقیقاتی که تاکنون انجام شده‌اند، ما چند نکته در مورد مایع آزاد شده در هنگام انزال زنانه می‌دانیم.

به طور معمول، فقط چند میلی‌لیتر از یک ترشح غلیظ و شیری در یک زمان خارج می‌شود. هنوز بحث در مورد این‌که انزال زنانه از چه چیزی تشکیل شده است، وجود دارد اما مطالعات نشان داده‌اند که با ادرار متفاوت است. حتی ممکن است دارای خواص ضدمیکروبی برای محافظت از مجرای ادرار باشد. انزال زنانه حاوی آنزیم‌ها و پروتئین از جمله کراتینین و اوره است.
تا همین اواخر، تمایز روشنی در تحقیقات بین اسکویرت و انزال در زنان وجود نداشت. اکنون، محققان به تفاوت مشخصی بین این دو اشاره می‌کنند؛ زیرا برون‌ریزش حجم بیشتری از مایعات آبکی و مبتنی بر ادرار تولید می‌کند. این امر نتیجه‌گیری از تحقیقات دیگر را که تمایز محکمی بین این دو قائل نمی‌شوند، دشوار می‌کند. اسکویرت و انزال زنانه می‌توانند به طور هم‌زمان اتفاق بیفتند.

فرق انزال با ادرار

زنان ممکن است در حین برانگیختگی جنسی و هنگام ارگاسم، انواع مختلفی از مایعات را دفع کنند. منشاء، کمیت، ترکیبات و مکانیسم‌های دفع آن‌ها به تمایلات تشریحی و پاتوفیزیولوژیکی و درجه برانگیختگی جنسی بستگی دارد. این‌ها پاسخ‌های جنسی طبیعی هستند، اما ممکن است نشانه‌های بی‌اختیاری ادرار را نیز نشان دهند.

آزمایش ساموئل سالاما برای درک منشأ انزال زنانه

ساموئل سالاما، متخصص زنان در بیمارستان خصوصی Parly II در Le Chesnay، فرانسه و همکارانش روی 7 زن آزمایش انجام دادند. زنان انتخاب شده گزارش داده بودند مقادیر زیادی مایع به اندازه یک لیوان  در هنگام ارگاسم تولید می‌کنند.
ابتدا از این زنان خواسته شد نمونه ادرار ارائه دهند. سونوگرافی از لگن آن‌ها تائید شد تا مطمئن شوند مثانه آن‌ها کاملاً خالی است؛ سپس زنان از طریق خود ارضایی یا با شریک زندگی‌شان، خود را تحریک کردند تا زمانی که به ارگاسم نزدیک شدند. این فرآیند بین 25 تا 60 دقیقه طول کشید.
سپس سونوگرافی دوم لگن درست قبل از اوج‌گیری زنان انجام شد. در نقطه ارگاسم، مایع پاشیده شده در کیسه‌ای جمع‌آوری شد و اسکن نهایی لگن انجام شد. حتی با این‌که زنان قبل از شروع تحریک ادرار کرده بودند، اسکن دوم که درست قبل از رسیدن به اوج انجام شد، نشان داد که مثانه آن‌ها کاملاً پر شده است. در اسکن نهایی مشخص شد که مثانه زنان خالی شده است؛ یعنی مایعی که در هنگام ارگاسم بیرون می‌ریزد، به طور قطع از مثانه خارج شده است.

نتیجه آزمایش

تجزیه‌وتحلیل شیمیایی روی تمام نمونه‌های مایع به دست آمده انجام شد. دو زن هیچ تفاوتی بین مواد شیمیایی موجود در ادرار و مایعی که در هنگام ارگاسم پاشیده می‌شوند، نشان ندادند. 5 زن دیگر مقدار کمی از آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) را در مایع برون‌ریزی شده خود داشتند. این آنزیم که بخشی از انزال واقعی زنانه است، در نمونه ادرار اولیه آن‌ها شناسایی نشد.
PSA که در مردان توسط غده پروستات تولید می‌شود، به اسپرم کمک می‌کند در هنگام انزال راحت‌تر حرکت (شنا) کند. سالاما می‌گوید: «در زنان، PSA عمدتاً توسط غدد Skene تولید می‌شود.»

اولین مطالعات جدی درباره انزال زنان و تفاوت آن با ادرار

در دهه 80 میلادی بود که مطالعات مربوط به انزال زنان شروع شدند و شواهدی برای انزال زنانه به دست آمدند. اولین پژوهش جدی در این زمینه در سال 1981 انجام گرفت. این پژوهش که یک مطالعه موردی بود با شواهد عینی از این فرضیه حمایت می‌کرد که در انزال زنانه، همولوگ جزئی و نابارور انزال مردانه، وجود دارد و این‌که حداقل تا حدودی از نظر شیمیایی از ادرار متمایز است.
بعد از این مطالعه موردی، چشم‌انداز تحقیق کمی تغییر کرد؛ زیرا هدف دیگر اثبات یا رد وجود انزال در زنان نبود؛ بلکه اکنون بحث بر سر طبقه‌بندی، ترکیب و منشا آن بود.
برای انجام این کار، چندین مطالعه دیگر در دهه 1980 انجام شدند که یا به طور قطعی ادرار و انزال را به عنوان دو مایع مجزا طبقه‌بندی کردند یا اصلاً به نتیجه‌ای نرسیدند. تنها مطالعات مخالف این نتیجه‌گیری در سال 1983 توسط گلدبرگ و همکاران و در سال 1985 توسط آلزات انجام شدند.

گلدبرگ 6 زن را آزمایش کرد، آلزات تنها یک زن را آزمایش کرد؛ در حالی که گلدبرگ به این نتیجه رسید که “به نظر می‌رسد انزال و ادرار یکی هستند”، آلزات فقط نوشت که انزال و ادرار از نظر شیمیایی قابل‌تشخیص نیستند. با این حال، مطالعه Alzate بارها و بارها به عنوان دلیلی بر ادرار بودن انزال زنانه ذکر شده است.

انزال زنانه چیست، چه انواعی دارد، منشا آن از کجاست

آیا انزال زنان طبیعی است؟ تا چه اندازه از زنان آن را تجربه می‌کنند؟

انزال زنانه، یا انتشار مایع شفاف سفید رنگ از اندام تناسلی زنانه در هنگام ارگاسم، برای اولین بار در اشعار هندی قرن هفتم و یازدهم با جزئیات نسبتاً خیره‌کننده مورد اشاره قرار گرفت.

هروفیلوس کالکدون اولین توصیف علمی را از چیزی که بعداً پروستات زنانه نامیده شد، در 300 سال قبل از میلاد انجام داد. ارسطو، بقراط، کاماسوترا و جالینوس همگی توضیحات بیشتری از انزال زنانه قبل از 1700 ارائه کردند.

در سال 1642 یک محقق هلندی به نام Regnier De Graaf با استفاده از روش‌های علمی مدرن توصیف بالینی از پروستات زنانه ارائه داد. در دهه 1800، الکساندر اسکن کارهای بیشتری روی این اندام انجام داد و نام خود را روی آن گذاشت و آن را غدد اسکن نامید.

اما از این‌جا به بعد، داستان انزال زنان به هم ریخته می‌شود. به نظر می‌رسید ایده‌های اجتماعی زنانگی، مردانگی، جنسیت و فرهنگ حاکم، بر مطالعه علمی انزال زنان تأثیر گذاشتند. به مرور، بسیاری از مطالعات خوب در مورد این موضوع نادیده گرفته شدند.

بازسازی یک کلاسیک قدیمی؛ آیا زنان می‌توانند انزال کنند؟

در آغاز قرن بیستم، رنسانس مطالعات انزال زنان رخ داد. مقالات اولیه‌ای که در مورد این پدیده بحث می‌کردند، فاقد نظر واحدی در این زمینه بودند. در مورد این‌که آیا یک مایع ممکن است پس از ارگاسم از اندام تناسلی زن خارج شود و در صورت خروج، از کجا آمده یا از چه چیزی ساخته شده است، به طور دقیق مشخص نبود.
ارنست گرافنبرگ (کسی که اولین بار نقطه G را توصیف کرد) در دهه 1950 ایده بحث‌برانگیزی را مطرح کرد. او فرض کرد تحریک نقطه G مسئول انزال مایع از طریق غدد اسکین است. علی‌الرغم موقعیت او به عنوان یک محقق محترم، توصیفات کامل او از انزال زنان توسط دانشگاهیان در بهترین حالت، اشتباه و در بدترین حالت، جعلی بود.
پس از گرافنبرگ، نوشته‌های زیادی در رد مفهوم انزال زنانه منتشر شدند. حتی آلفرد کینزی که به خاطر ابداع مقیاس کینزی معروف است و از بسیاری جهات پدر سکسولوژی مدرن به حساب می‌آید، پس از بررسی انزال زنانه ادعا کرد به دلیل انقباضات واژن، این مایع از دیواره‌های واژن بیرون می‌آید و بنابراین “انزال واقعی” نیست. در واقع، راه درازی طی شد تا پژوهش‌گران به این نتیجه برسند که انزال در زنان وجود دارد.

چند درصد از زنان انزال را تجربه می‌کنند؟

طبق برخی مطالعات، 10درصد از زنان این پدیده را به شکلی تجربه می‌کنند. آنان گاهی اوقات در حین هیجان شدید جنسی یا در حین ارگاسم، مایع شفافی از مجرای ادرارشان خارج می‌شود. این مایع بسیار شبیه مایع تولید شده توسط غده پروستات در مردان است.

تفاوت انزال زنانه با ارگاسم

ارگاسم با انزال یکسان نیست، اگرچه این دو اغلب با هم اتفاق می‌افتند. ارگاسم نقطه اوج برانگیختگی جنسی یا آزاد شدن تنش جنسی است که در سراسر بدن احساس می‌شود؛ از سوی دیگر، انزال شامل ترشح مایعاتی است که در طول فعالیت جنسی جمع شده‌اند. البته انزال در زنان برای همه اتفاق نمی‌افتد. درصد بالایی از زنان در هنگام ارگاسم، انزال انجام نمی‌دهند. انزال در بخشی از زنان نیز پس از به اتمام رسیدن ارگاسم و آرامش پیدا کردن، اتفاق می‌افتد.

باورهای غلط درباره انزال زنان

وقتی صحبت از انزال زنانه به میان می‌آید، برای بسیاری از جمله زنان کمی گیج‌کننده می‌شود. افسانه‌های زیادی در مورد انزال زنان وجود دارد و دلیل آن ساده است، بسیاری نمی‌دانند چه چیزی در آن وجود دارد. ما نمی‌دانیم چرا برخی از زنان می‌توانند این کار را انجام دهند، در حالی که برخی دیگر نمی‌توانند.

انزال در زنان ساختگی است

بسیاری از مردم فکر می‌کنند انزال وجود ندارد؛ چون هرگز در زندگی واقعی، انزال زنانه را تجربه نکرده‌اند. ممکن است هرگز نتوانیم این راز را به طور کامل درک کنیم؛ اما مستندات مربوط به انزال زنانه به قرن شانزدهم بازمی‌گردند.

از آن زمان مطالعات متعدد نشان داده‌اند که برخی از زنان واقعاً در حین ارگاسم مایعاتی را دفع می‌کنند؛ پس بهتر است این باور غلط را کنار بگذارید.

همه زنان به  انزال می‌رسند

همان‌طور که در بالا گفته شد، انزال واقعی است اما همه زنان آن را تجربه نمی‌کنند. مطالعه‌ای روی 300 شرکت‌کننده گزارش داد که تنها هفت زن انزال زنانه خود را در طول ارگاسم گزارش کردند.
بدن هرکس با دیگری متفاوت است و الگوهای یکسانی وجود ندارد؛ بنابراین اگر شریک زندگی‌ شما این کار را انجام نمی‌دهد، کاری نکنید که او نسبت به خودش احساس بدی داشته باشد.

انزال زنانه همان ادرار است

مسلماً در انزال زنانه مقداری ادرار وجود دارد، اما همه آن ادرار نیست. اسکویرت ترکیبی از مایع انزال و همچنین مایع ادراری است. مایع انزالی از غدد روی دیواره قدامی واژن به نام غدد اسکین می‌آید.

ادرار در مایع وجود دارد، زیرا این غدد در مجاورت مجرای ادرار قرار دارند. نیازی به نگرانی در مورد این موضوع نیست؛ زیرا قرار گرفتن در معرض انزال زنانه هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

انزال همان ارگاسم است

اگرچه برون‌ریزش و ارگاسم اغلب پشت سر هم اتفاق می‌افتند، اما همیشه یکی نیستند. گاهی اوقات زنان بدون اینکه ارگاسم را تجربه کنند، دچار انزال می‌شوند. گاهی اوقات، انزال در زنان هنگام اوج جنسی رخ می‌دهد و گاهی پس از آن در هنگام آرام شدن بدن.

اسکویرت- برون ریزش زنانه چیست؟ با انزال زنانه چه فرقی دارد؟

آشنایی با ساختار انزال، وقوع آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند!

برای لذت بردن، زنان مکانیسم‌های مختلفی دارند و قطعا انزال زنان یکی از قطعات این پازل دلنشین است. اگر هرگونه اختلالی در این راستا برایتان پیش آمد، برای مشاوره و درمان می‌توانید برای نوبت دهی اینترنتی از پلتفرم آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر نظر یا سوالی در این رابطه دارید، از مشاور سلامتی دکتردکتر بپرسید.

منابع:

ro.co

newscientist.com

news24.com

mcgill.ca

plannedparenthood.org

guardian.ng

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
16 نظرات
 1. ساناز می گوید

  سلام من مشکل خیلی بزرگی دارم اینکه نمیدونم کی ب ارگاسم میرسم یعنی حس نمیکنم یااینکه هم شاید ب ارگاسم نرسم نمیدونم باید چکارکنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا ازمایش هورمونی انجام شود و در صورت نرمال بودن به سکس تراپیست مراجعه کنید

 2. ماعده می گوید

  ببخشید میتونم بدونم آب یک زن چطور میاد چطور انزال میشه؟؟من حس میکنم اصلا نمیاد ازمن آبی نمیفهمم چطور ب انزال میرسم؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   الزاما همه خانم ها خروج ناگهانی ترشحات رو تجربه نمیکنند
   غالبا بدون همچین ترشحاتی هست

 3. Amber می گوید

  اکثرا بعد از تجربه اسکویرت دچار سوزش ادرا میشوم آیا خطرناکه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ممکنه مستعد به عفونت ادراری یا واژینال شوید

 4. Asal می گوید

  سلام من بعداز خودارضایی هیچ منی ازم خارج نمیشد و تو هیچ جا دراین باره توضیحی ندادن، که آیا بعداز رسیدن به ارگاسم ممکنه هیچ آبی نیاد؟(دخترم)

  1. مشاور سلامتی می گوید

   بله طبیعی هست

 5. محسن می گوید

  سلام اگر زن دستگاه ضد حاملگی داشته باشه باز هم‌انزال میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ارتباطی ندارد

 6. دیلا می گوید

  مفید بود ممنون

 7. سارا کرمی می گوید

  سلام خواستم بگم که من هنوز به سن بلوغ نرسیدم و مقداری انزال از من خارج می‌شود و احساس میکنم که فقط منم که این اتفاق واسم می‌افتد آیا طبیعی است؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر منظورتون ترشحات همیشگی با مقدار کم و رنگ شفاف هست و لباس زیر شما مرطوب میشه طبیعی هست

 8. فاطمه سالمی می گوید

  خیلی قشنگ ومفیداست خیلی ممنون

  1. من می گوید

   من بہ این صورت کہ قبل از رسیدن بہ ارگاسم بہ انزال می رسم و برام حتی از ارگاسم ھم لذت بخش تر ھست اوایل فکر میکردم کہ دفع ادرار ھست و جلوش رو میگرفتم ولی وقتی فھمیدم موضوع چیہ ھم خودم و ھم ھمسرم باھاش مشکلی نداریم

   1. ماهان می گوید

    حالشو ببرید که هرزوجی این حس و درک نمیکنن!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر