به چه علت در گرما التهاب روده و معده شدت می یابد؟

 • 1397-05-24
 • 44
علت التهاب روده و معده

بیماری های التهابی معده و روده باعث التهاب جداره و دیواره معده و روده می شوند. این امر در تابستان شدت می یابد. علت التهاب روده و معده در تابستان به علت افزایش فعالیت میکروب ها در محیط خارجی است، از عوامل دیگری که علت التهاب روده و معده در تابستان هستند، می توان به مصرف آب های آلوده و غذاهای فاسد اشاره کرد.

بیماری التهابی روده (IBD) یک گروه از اختلالات روده ای است که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می شود. دستگاه گوارش شامل دهان، مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ است. التهاب در هر کجا دستگاه گوارش، روند طبیعی هضم و جذب غذا را مختل می کند. IBD یا التهاب روده می تواند بسیار دردناک و مخرب باشد و در بعضی موارد حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. علت التهاب معده و روده میکروب ها هستند که از طریق دهان وارد بدن می شوند و معمولا چند روز بعد از ورود علائم و نشانه های التهاب و بیماری را نشان می دهند. در مقاله گذشته به علل التهاب و ورم معده پرداختیم در این مقاله سعی می کنیم علل التهاب روده و افزایش شیوع التهاب روده و معده و علت التهاب روده و معده در تابستان را بررسی کنیم.

انواع التهاب روده چیست؟

بیماری التهاب روده (IBD) یک اصطلاح برای توصیف اختلالاتی است که شامل التهاب مزمن دستگاه گوارش است. التهاب روده و دستگاه گوارش می تواند ناتوان کننده و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی می شود. انواع IBD عبارتند از:

 • کولیت اولسراتیو. این وضعیت موجب التهاب و زخم های طولانی مدت در روده بزرگ و رکتوم می شود.
 • بیماری کرون. بیماری کرون می تواند در هر بخشی از دستگاه گوارش التهاب ایجاد کند. این نوع التهاب در پوشش داخلی دستگاه گوارش گسترش می یابد و اغلب به داخل بافت های آسیب دیده گسترش می یابد.

علائم بیماری التهاب روده چیست؟

علائم و نشانه های التهاب روده بسته به موقعیت و شدت التهاب متفاوت است، علائم ممکن است از خفیف تا شدید باشد. شاخص ترین و مهم ترین علائم التهاب روده و دستگاه گوارش عبارت است از:

 • اسهال، در اثر التهاب ایجاد شده در روده، قسمت های آسیب دیده روده نمی تواند آب را دوباره بازجذب کنند.
 • خونریزی که ممکن است در مدفوع خون دیده شود.
 • درد شکم، در اثر گرفتگی و نفخ ناشی از انسداد روده
 • کاهش وزن
 • کم خونی
 • تب و خستگی
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن ناخواسته

علت التهاب روده و معده

 

التهاب روده و دستگاه گوارش همچنین می تواند با مشکلات خارج از سیستم گوارش مرتبط باشد، از قبیل:

 • التهاب چشم
 • اختلالات پوستی
 • آرتروز

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنم؟

اگر شما در معرض تغییر مداوم عادت های روده هستید یا اگر علائم و نشانه های بیماری التهاب روده و دستگاه گوارش را در خود مشاهده می کنید، هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما می توانید از لیست پزشکان متخصص گوارش و کبد که ما در سایت دکتر دکتر برای شما عزیزان تهیه کرده ایم، پزشک متخصص خود را انتخاب کنید و روند درمانی خود را شروع کنید. اگرچه بیماری التهاب روده و دستگاه گوارش معمولا کشنده نیست، اما یک بیماری جدی است که در بعضی موارد ممکن است عواقب تهدید کننده را ایجاد کند. پس هر چه سریع تر درمان خود را شروع کنید.

علت التهاب روده و معده

دقیقا علت التهاب روده و معده، هنوز معلوم نیست. پیش از این، پزشکان به رژیم غذایی و استرس مشکوک بود، اما در حال حاضر پزشکان می دانند که این عوامل ممکن است باعث تشدید بیماری و التهاب شوند، اما این عوامل علت التهاب روده و معده نیستند. پزشکان علت التهاب روده و معده و در کل التهاب دستگاه گوارش را در زمینه های ژنتیکی و سیستم ایمنی بدن می دانند. اگر کسی مستعد به ابتلا به التهاب دستگاه گوارش باشد، عوامل خارجی خیلی راحت تر می توانند باعث ایجاد التهاب در دستگاه گوارشان شوند. این افراد در تابستان خطر بیشتری برای ابتلا و تشدید التهاب دستگاه گوارش دارند. در زیر به این عوامل می پردازیم.

ژنتیک اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید، احتمال ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است. دانشمندان بر این باورند که علت التهاب روده و معده ممکن است یک عنصر ژنتیکی باشد.

سیستم ایمنی بدن همچنین ممکن است سیستم ایمنی علت التهاب روده و معده و در کل دستگاه گوارش در شما باشد. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن را از پاتوژن ها (ارگانیسم هایی که باعث بیماری و عفونت می شوند) محافظت می کند. عفونت باکتری یا ویروسی دستگاه گوارش می تواند پاسخ ایمنی را ایجاد کند. همانطور که بدن سعی دارد با مهاجمان مقابله کند، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در افراد مبتلا به التهاب روده و دستگاه گوارش، التهاب دستگاه گوارش می تواند حتی زمانی رخ دهد که عفونت وجود ندارد. سیستم ایمنی به جای میکروب و عوامل پاتوژن، سلول های بدن را مورد حمله قرار می دهد.

معمولا میکروبهای علت التهاب روده و معده هستند. باکتری ها، ویروس ها و بعضی از انگل ها باعث این التهاب می شود. عوامل میکروبی و ویروسی ممکن از فرد به فرد دیگری انتقال پیدا کنندیا از طریق خوردن آب های آلوده یا غذا های فاسد به بدن راه یابند.علت التهاب روده و معده

عوامل خطر ابتلا به بیماری التهاب روده

عوامل و کار های زیر باعث افزایش خطر ابتلا به التهاب روده و دستگاه گوارش می گردند.

سیگار کشیدن سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای ایجاد بیماری کرون است. سیگار کشیدن درد و سایر علائم بیماری کرون را تشدید می کند و خطر ابتلا را افزایش می دهد.

قومیت التهاب روده و دستگاه گوارش در همه جمعیت ها وجود دارد. با این حال، برخی گروه های قومی مانند قفقاز و یهودیان افراد مبتلای زیادی را دارند.

سن التهاب روده و دستگاه گوارش می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در اغلب موارد، این بیماری قبل از سن 35 سالگی شروع می شود.

سابقه خانوادگی افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزند مبتلا به التهاب دستگاه گوارش دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند.

منطقه جغرافیایی افرادی که در مناطق شهری و کشورهای صنعتی زندگی می کنند خطر ابتلا به I التهاب روده و دستگاه گوارش در آنها است. افزایش خطر ابتلا به این بیماری می تواند در اثر انتخاب شیوه زندگی و رژیم غذایی باشد.

جنسيت به طور کلی، التهاب روده و دستگاه گوارش بر روی هر دو جنس به طور مساوی تاثیر می گذارد. کولیت زخم در میان مردان شایع تر است، در حالی که بیماری کرون در زنان بیشتر است.

عوارض جانبی التهاب روده و دستگاه گوارش

 • کولیت اولسراتیو و بیماری کرون در برخی از عوارض مشترک هستند و برخی دیگر از عوارض مختص همان بیماری هستند. عوارض ناشی از هر دو بیماری التهابی کرون و کولیت عبارتند از:
 • سرطان کولون. داشتن التهاب روده و دستگاه گوارش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.
 • التهاب پوست، چشم و التهاب مفصلی. اختلالات خاصی از جمله آرتریت، ضایعات پوستی و التهاب چشم ممکن است در طوفان التهاب روده و دستگاه گوارش رخ دهد.
 • لخته شدن خون. IBD خطر ابتلا به لخته شدن خون در رگ ها و شریان ها را افزایش می دهد.
 • انسداد روده بیماری کرون بر ضخامت دیواره روده تاثیر می گذارد. با گذشت زمان، بخشی از روده می تواند ضخیم و کلفت شود که ممکن است جریان محتوای گوارشی را مسدود کند. شما ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن بخش مسدود شده داشته باشید.
 • سوء تغذیه اسهال، درد شکمی و گرفتگی عضلات
 • کمبود آهن یا ویتامین B12
 • کم آبی شدید بدن اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی شود.

 

بر گرفته از:

علائم و نشانه های التهاب روده را بشناسیم

علل ایجاد التهاب روده و دستگاه گوارش چیست؟

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «به چه علت در گرما التهاب روده و معده شدت می یابد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

44 دیدگاه در حال حاضر

 1. باسلام با شدت گرما سیستم گوارش به هم خورده چندبار در روز حالت دلپیچه همراه استرس و سرگیجه و گرگرفتگی میگیرم البته اسهال نیستم و فقط دل درد و گاز معده دارم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام قرص دايمتيكون هر ١٢ ساعت مصرف كنيد
   همراه با قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت مصرف كنيد و قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت
   تا ٧ روز

 2. سلام…ممنون میشوم پاسخ بدهید….سیزده سالمه درناحیه پایین شکم دردشدیدی دارم …..بعدازسی ثانیه دردقطع میشود….بعدازمصرف شیروبستنی دردزیادمیشود…

 3. سلام حدودیکسال مادرم مشکلی داره معلوم نیست معدشه یاشکمشه آتیش میگیره واحساس درد داره که ناله میکنه وزودعصبی میشه وبرای یه کلمه حرف فوری عصبی نیست خواهش میکنم راهنمایان کنین

  • سلام اگر بالاي ٤٠ سال دارند بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شوند و اندوسكوپي براشون انجام شه

 4. سلام جوان ۳۲ ساله الان ۲روز سوزش قفسه سینه دارم وسرفه میکنم از صبح دیگه معده داره زاف میره بعد داغ میشود

  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شويد و اين آزمايشات را انجام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid pcr

 5. سلام خسته نباشید من ۳۲سالم حدود۲۵روزاست معدم گرم میشه واردبه پشت قفسه سینه میزنه چکارکنم دوکتر

  • سلام دوهفته هر ١٢ ساعت قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم بخوريد در صورت عدم بهبود بعد از دوهفته توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 6. سلام مادر چند روزی دچار گرمای داخل شکم هست چیزی نمی تونن بخورن دهان خشک دارند احساس بی حسی دارند چند ساله هست معدتون کار نمی کنه مادر بزرگم هم همین طور بود خطر نا که

  • سلام ايشون بايد از نظر قلب شوند و به متخصص قلب مراجعه كنند

 7. سلام من ۷ساله ترامادول مسرف میکنم سیگارم میکشم یک ساله بدنم ازگرماداره میسوزه امکان رفتن به دکترم ندارم وکتی دایمیتیکون مسرف میکنم نیم ساعتی ازگرمام برترف میشه بعددوباره شروع میشه توروخداکمک کنین پولم ندارم برم دکتر

  • سلام ، بايد كم كم ترامادولو بذاريد كنار( نه ناگهاني) هفته اي يك چهارمشو كم كنيد
   قرص كلرديازپوكسايد٥ ميلي گرم هر ١٢ ساعت مصرف كنيد.

 8. سلام خسته نباشید بنده ۳۲ سال دارم و خانم هستم و متاهل هستم الان نزدیک چهار ده سال که وقتی وقتی میرم دستشویی عفونت زیادی در مقعد دارم و تو مدفوعم خون دیده میشه و همیشه خیلی از ناحیه لگن تا شکم درد دارم و گرم هستم خواهشاً بگید که تشخیص چیه؟؟ و راه حل چیست؟؟

  • سلام
   با مراجعه به متخصص جراحی عمومی و در صورت صلاح دید پزشک جهت کلونوسکوپی اقدام کنید

 9. سلام، من خانم هستم و 30 سالمه، من مدت زیادیه مدفوع سیاه دارم و یبوست هستم، و به شدت معده و بدنم گرم میشه، به خاطر کرونا هم امکان اینکه برم بیرون رو ندارم، خیلی بی حالم و درد شکم و گرفتگی معده دارم و کم اشتها شدم، از چند ماه پیش مدفوع سیاه دارم و اسهال میشم همش و تصورم این بود که بخاطر گرمازدگی هست ولی درد معده و یبوست خیلی اذیتم میکنه، لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 10. سلام خسته نباشید
  من پسر25ساله هستم
  احساس گرمای خیلی زیادی از داخل شکمم میکنم و پشتمم خیلی گرم میشه و شروع به خارش شدیدی میکنه و در کل بالاتنم گرم ممنون میشم رهنمایم کنید.
  سپاس فراوان

  • سلام
   از قرص ستیریزین هر شب یک عدد استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود به پزشک مراجعه فرمایید

 11. درود بر شما
  من خانم۴۳ ساله هستم چند سالی میشه اسید معده دارم ‌همچنین ورم شدید روده خیلی اذیتم میکنه داروی ضد نفخ وفاموتیدین مصرف میکنم. وجدیدا دکتر کپسول امپرازول تجویز کردن برای هر روز ولی هنوز تاثیری نکرده و موقع خواب از فشاره درد نمیتونم بخوابم. و از لحاظ اجابت مزاج مشکلی هم ندارم ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   علاوه بر داروهای فوق قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا میل کنید

 12. سلام.حدود دوسال است ک سمت چپ شکم کنار ناف از درون میسوزه و داغه.حدود یکسال پیش نزد فوق تخصص گوارش رفتم.ازمایش خون و مدفوع دادم گفتن عادیه،چندتا قرص شامل فاموتیدین و…دادن
  یکمدت مقداری بهتر بودم اما در حال حاضر تمرکزم رو روی زندگی کم کرده.مدفوعم اکثرا تیره و مثل خمیردندادن شل میباشد
  بطور مثال وقتی ورزشی مثل بدنسازی انجام میدم نتیجه نمی‌گیرم و انقباض عضله ها بطور کامل اتفاق نمی‌افته .باد شکم دارم ،مثل گذشته از غذا خوردن،آب خوردن لذت نمی‌برم
  وزن کم نکردم اما کیفیت زندگیم پایین امده،۲۹ سال سن و ساکن شمال کشور .جنسیت مذکر

  نظر شما چیه؟تشخیص احتمالی چیه؟

  • سلام
   به نظر بنده با توجه به سالم بودن دستگاه گوارش شما طبق بررسی انجام شده بهتر است جهت رد افسردگی به روانپزشک مراجعه کنید

   • سلام بنده هم همین مشکل رو دارم از درون شکمم میسوزه و گاها درد داره گاهی وقتا اسهال میشم گاهی وقتا اصلا نمیتونم دشویی بزم

    • سلام
     اگر دچار استرس و اضطراب هستید ممکن است دچار سندروم روده تحریک پذیر باشید
     جهت تشخیص به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام خسته نباشید
  من15سالمه و رفلاکس معده دارم ولی خب اخیرا دنده چپ من درد میگیره البته خب چطور بگم درد که نه یه حالت سوزش ماننده که مثلا با تنفس عمیق و اینا به وجود میاد یا مثلا وقتی دراز میکشم یا حدود نیم ساعت بعد از غذا خوردن…دکتر هم رفتم گفتن که الان همون باعث گاستریت شده و فعلا یک سری قرص از جمله اموزل و دایجستیو و دوتا قرص دیگه که قبل شام هستن و شربت آلومینیوم ام جی رو بهم دادن…از اونجایی که این باعث سوزش سردل میشه من همش میترسم و فکرم درگیره که نکنه چیز دیگه ایی باشه و خیلی نگرانم:(

  • سلام‌
   جای نگرانی نیست همان ریفلاکس و گاستریت مطرح است
   داروها مصرف شود

 14. سلام خسته نباشید
  ببخشید من مدتیه وقتی غذا میخورم انگاری در معدم تپش قلب و گرما حس میکنم و وقتی غذا هم نمیخورم اینطوره واقعا خسته شدم میگن از عصاب معدست قرص ناشتا و قبل غذا هم استفاده میکنم هیچ تاثیری نداره ممنون میشم راهنمایی کنید

 15. سلام من اقا ۲۳ ساله هستم چند روز پیش به مدت دو روز اسهال داشتم که خوب شد ولی از دیشب اول پایین شکمم دچار درد شد و بعد وقتی رفتم بخوابم درد پایین شکم خوب شد و بالای شکمم درد گرفت و هر موقع که دراز میکشم درد بالای شکمم شروع میشه و در همون نقطه ای که درد دارم احساس میکنم که دماش از دمای باقی قسمت های شکمم متفاوت هستش میشه لطفا راهنمایی کنید که مشکلم چی هستش؟

  • سلام
   اگر درد شما فقط با تغییر پوزیشن یعنی وقتی از حالت نشسته به خوابیده در می ایید ایجاد می شودممکن است علت درد مربوط به اسپاسم عضلات باشد
   استراحت کنید
   از انجام کارهای سنگین خودداری کنید

 16. سلام من خانم 46 ساله هستم که مشکل اعصاب معده دارم چند روزه که معدم داغ میشه و پاهام هم داغ میشه وقتی روزه میگیرم مشکلداغیش زیادتره روزه رو میتونم بگیرم یا نه خواهش میکنم جواب بدبد برا درمانش هم راهنمایی کنید

  • سلام
   با علایم شما مشکلی جهت روزه گرفتن وجود ندارد
   قرص کلیدینیوم سی و قرص پنتوپرازول ۲۰ میلی نیم ساعت قبل از سحر و افطار مصرف شود

 17. سلام وقتتون بخير،همسرم يك هفته است احساس گرماى شديدى در داخل شكمشوم دارند البته اول فقط سمت چپ بود الان كل شكمشونو گرفته،اما هيچ علائم ديگرى و هيچ دردى ندارن،از لحاظ دفع هم مشكلى ندارن،می خواستم اگه امکانش هست راهنمايی کنید؟ فقط اینکه تازه پدرشونو از دست دادن…

  • سلام
   اگر درد و تهوع و اسهال و یبوست و استفراغ و ضعف و بی حالی ندارند
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی عصرها یک عدد مصرف شود
   اگر درد در قفسه سینه یا احساس فشار روی سینه دارند ویزیت شوند

 18. سلام خسته نباشید من سابقه التهاب معده دارم قبلا خوب شدم اما الان چن مدته داخل معدم احساس گرما می کنم کل بدنم داغ میش مقعدم احساس گرما و سوزش داره میش رهنمایی کنید

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای تند و ادویه خودداری کنید

 19. سلاموخسته نباشیدمن حدودن ۲ساله که غذای گرم ویاگرمیجات می خورم سوزش روده ومعقدمی گیرم ولی اگه سردیجات می خورم بهترمی شوم ولی باخوردن شیر وبعضی سردیجات سری ترش می کنم ولی گرمیجات می خورم ترش شدن معدم خوب می شه ولی فوری سوزش رودم ومعقد شروع می شه غذا. ام میخام بخورم باید صبر کنم سرد بشه وگرنه این الاام سوزش سراقم میاد راهنمایی کنید باتشکرازشما

  • سلام
   نیاز به معاینه است
   اگر امکان معاینه ندارید قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا مصرف شود

 20. سلام من خانمی ۳۶ساله هستم سابقه عفونت و التهاب معده دارم از اونجا که اسید معده من زیاد هست مدت هاست صبح ناشتا پنتوپرازول مصرف میکنم الان چندروزه که احساس داغ شدید توی معده دارم انگار دارم گر میگیرم و همش گرممه مداوم نیست ولی این حالت رو دارم ممکنه معده ام دوباره عفونت داشته باشه؟البته چندروزه رژیم غذایی رو رعایت نمیکنم پیش اومده هم سیر خوردم هم سس و ادویه های تند

  • سلام
   بعلت مصرف ادویه و سیر و…رخ داده
   عدم مصرف غذاهای محرک و چرب
   مصرف قرص پنتوپرازول صبح ناشتا و رانیتیدین همراه غذا

  • سلام روز بخیر منو۲۶ سالمه الان چند سالی هست رفلکس دارم ولی الان جند روزی هست درد شکم و گرمای داخل شکم دارم البته تنگی نفس هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنی

   • سلام
    قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
    شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا میل کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر