به چه علت در گرما التهاب روده و معده شدت می یابد؟

 • 1397-05-24
 • ۶۶۲۴۰ بازدید
 • 69
علت التهاب روده و معده

بیماری های التهابی معده و روده باعث التهاب جداره و دیواره معده و روده می شوند. این امر در تابستان شدت می یابد. علت التهاب روده و معده در تابستان به علت افزایش فعالیت میکروب ها در محیط خارجی است، از عوامل دیگری که علت التهاب روده و معده در تابستان هستند، می توان به مصرف آب های آلوده و غذاهای فاسد اشاره کرد.

بیماری التهابی روده (IBD) یک گروه از اختلالات روده ای است که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می شود. دستگاه گوارش شامل دهان، مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ است. التهاب در هر کجا دستگاه گوارش، روند طبیعی هضم و جذب غذا را مختل می کند. IBD یا التهاب روده می تواند بسیار دردناک و مخرب باشد و در بعضی موارد حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. علت التهاب معده و روده میکروب ها هستند که از طریق دهان وارد بدن می شوند و معمولا چند روز بعد از ورود علائم و نشانه های التهاب و بیماری را نشان می دهند. در مقاله گذشته به علل التهاب و ورم معده پرداختیم در این مقاله سعی می کنیم علل التهاب روده و افزایش شیوع التهاب روده و معده و علت التهاب روده و معده در تابستان را بررسی کنیم.

انواع التهاب روده چیست؟

بیماری التهاب روده (IBD) یک اصطلاح برای توصیف اختلالاتی است که شامل التهاب مزمن دستگاه گوارش است. التهاب روده و دستگاه گوارش می تواند ناتوان کننده و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی می شود. انواع IBD عبارتند از:

 • کولیت اولسراتیو. این وضعیت موجب التهاب و زخم های طولانی مدت در روده بزرگ و رکتوم می شود.
 • بیماری کرون. بیماری کرون می تواند در هر بخشی از دستگاه گوارش التهاب ایجاد کند. این نوع التهاب در پوشش داخلی دستگاه گوارش گسترش می یابد و اغلب به داخل بافت های آسیب دیده گسترش می یابد.

علائم بیماری التهاب روده چیست؟

علائم و نشانه های التهاب روده بسته به موقعیت و شدت التهاب متفاوت است، علائم ممکن است از خفیف تا شدید باشد. شاخص ترین و مهم ترین علائم التهاب روده و دستگاه گوارش عبارت است از:

 • اسهال، در اثر التهاب ایجاد شده در روده، قسمت های آسیب دیده روده نمی تواند آب را دوباره بازجذب کنند.
 • خونریزی که ممکن است در مدفوع خون دیده شود.
 • درد شکم، در اثر گرفتگی و نفخ ناشی از انسداد روده
 • کاهش وزن
 • کم خونی
 • تب و خستگی
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن ناخواسته

علت التهاب روده و معده

 

التهاب روده و دستگاه گوارش همچنین می تواند با مشکلات خارج از سیستم گوارش مرتبط باشد، از قبیل:

 • التهاب چشم
 • اختلالات پوستی
 • آرتروز

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنم؟

اگر شما در معرض تغییر مداوم عادت های روده هستید یا اگر علائم و نشانه های بیماری التهاب روده و دستگاه گوارش را در خود مشاهده می کنید، هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما می توانید از لیست پزشکان متخصص گوارش و کبد که ما در سایت دکتر دکتر برای شما عزیزان تهیه کرده ایم، پزشک متخصص خود را انتخاب کنید و روند درمانی خود را شروع کنید. اگرچه بیماری التهاب روده و دستگاه گوارش معمولا کشنده نیست، اما یک بیماری جدی است که در بعضی موارد ممکن است عواقب تهدید کننده را ایجاد کند. پس هر چه سریع تر درمان خود را شروع کنید.

علت التهاب روده و معده

دقیقا علت التهاب روده و معده، هنوز معلوم نیست. پیش از این، پزشکان به رژیم غذایی و استرس مشکوک بود، اما در حال حاضر پزشکان می دانند که این عوامل ممکن است باعث تشدید بیماری و التهاب شوند، اما این عوامل علت التهاب روده و معده نیستند. پزشکان علت التهاب روده و معده و در کل التهاب دستگاه گوارش را در زمینه های ژنتیکی و سیستم ایمنی بدن می دانند. اگر کسی مستعد به ابتلا به التهاب دستگاه گوارش باشد، عوامل خارجی خیلی راحت تر می توانند باعث ایجاد التهاب در دستگاه گوارشان شوند. این افراد در تابستان خطر بیشتری برای ابتلا و تشدید التهاب دستگاه گوارش دارند. در زیر به این عوامل می پردازیم.

ژنتیک اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید، احتمال ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است. دانشمندان بر این باورند که علت التهاب روده و معده ممکن است یک عنصر ژنتیکی باشد.

سیستم ایمنی بدن همچنین ممکن است سیستم ایمنی علت التهاب روده و معده و در کل دستگاه گوارش در شما باشد. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن را از پاتوژن ها (ارگانیسم هایی که باعث بیماری و عفونت می شوند) محافظت می کند. عفونت باکتری یا ویروسی دستگاه گوارش می تواند پاسخ ایمنی را ایجاد کند. همانطور که بدن سعی دارد با مهاجمان مقابله کند، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در افراد مبتلا به التهاب روده و دستگاه گوارش، التهاب دستگاه گوارش می تواند حتی زمانی رخ دهد که عفونت وجود ندارد. سیستم ایمنی به جای میکروب و عوامل پاتوژن، سلول های بدن را مورد حمله قرار می دهد.

معمولا میکروبهای علت التهاب روده و معده هستند. باکتری ها، ویروس ها و بعضی از انگل ها باعث این التهاب می شود. عوامل میکروبی و ویروسی ممکن از فرد به فرد دیگری انتقال پیدا کنندیا از طریق خوردن آب های آلوده یا غذا های فاسد به بدن راه یابند.علت التهاب روده و معده

عوامل خطر ابتلا به بیماری التهاب روده

عوامل و کار های زیر باعث افزایش خطر ابتلا به التهاب روده و دستگاه گوارش می گردند.

سیگار کشیدن سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای ایجاد بیماری کرون است. سیگار کشیدن درد و سایر علائم بیماری کرون را تشدید می کند و خطر ابتلا را افزایش می دهد.

قومیت التهاب روده و دستگاه گوارش در همه جمعیت ها وجود دارد. با این حال، برخی گروه های قومی مانند قفقاز و یهودیان افراد مبتلای زیادی را دارند.

سن التهاب روده و دستگاه گوارش می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در اغلب موارد، این بیماری قبل از سن 35 سالگی شروع می شود.

سابقه خانوادگی افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزند مبتلا به التهاب دستگاه گوارش دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند.

منطقه جغرافیایی افرادی که در مناطق شهری و کشورهای صنعتی زندگی می کنند خطر ابتلا به I التهاب روده و دستگاه گوارش در آنها است. افزایش خطر ابتلا به این بیماری می تواند در اثر انتخاب شیوه زندگی و رژیم غذایی باشد.

جنسيت به طور کلی، التهاب روده و دستگاه گوارش بر روی هر دو جنس به طور مساوی تاثیر می گذارد. کولیت زخم در میان مردان شایع تر است، در حالی که بیماری کرون در زنان بیشتر است.

عوارض جانبی التهاب روده و دستگاه گوارش

 • کولیت اولسراتیو و بیماری کرون در برخی از عوارض مشترک هستند و برخی دیگر از عوارض مختص همان بیماری هستند. عوارض ناشی از هر دو بیماری التهابی کرون و کولیت عبارتند از:
 • سرطان کولون. داشتن التهاب روده و دستگاه گوارش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.
 • التهاب پوست، چشم و التهاب مفصلی. اختلالات خاصی از جمله آرتریت، ضایعات پوستی و التهاب چشم ممکن است در طوفان التهاب روده و دستگاه گوارش رخ دهد.
 • لخته شدن خون. IBD خطر ابتلا به لخته شدن خون در رگ ها و شریان ها را افزایش می دهد.
 • انسداد روده بیماری کرون بر ضخامت دیواره روده تاثیر می گذارد. با گذشت زمان، بخشی از روده می تواند ضخیم و کلفت شود که ممکن است جریان محتوای گوارشی را مسدود کند. شما ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن بخش مسدود شده داشته باشید.
 • سوء تغذیه اسهال، درد شکمی و گرفتگی عضلات
 • کمبود آهن یا ویتامین B12
 • کم آبی شدید بدن اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی شود.

 

بر گرفته از:

علائم و نشانه های التهاب روده را بشناسیم

علل ایجاد التهاب روده و دستگاه گوارش چیست؟

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «به چه علت در گرما التهاب روده و معده شدت می یابد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

69 دیدگاه در حال حاضر

 1. التهاب پشت چشم چپ ووسوزش معده ووتنگی نفس وخلط پشت گلو وگرفتگی پایین کمر نشانه چیست

  • سلام لازمه كه از نظر كرونا بررسي شويد
   تست pcr كرونا بديد همراه با سيتي اسكن ريه و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 2. مادرم چند روزی هست چیزی نمیخوره و میگه داخل شکمم آتیش گرفته اگر هم به زور چیزی بهش بدم استفراغ میکنه همش بیحاله آزمایشش هم پرکاری تیروئید و کم خونی شدی رو نشون میده

 3. سلام وقت بخیر خسته نباشید من ۱۹ سالمه و داخل شکمم خیلی گرم میشه انگار که میسوزه بعضی وقتا هم بی حال میشم البته حالت ریفلاکس هم میگیرم ممنون میشم بهم بگید چیکار کنم

 4. سلام خسته نباشید من ۳۹سالمه ترش زیاد میکنم و وقتی به پشت دراز می کشم شکم داغ میشه چه کنم ممنون

 5. سلام ۱۹سالمه پنج ماه پیش یک روز استفراغ کردم زیاد رفتم دکتر آمپول اینا هرچی زد بالا می آوردم بعد تا یک هفته عذا نمی تونستم بخورم شکم و رودم درد می کرد الان بعضی وقت ها خود معدم درد می کنه کمی بی حالم هستم وقتی هم ورزش می کنم یا مسافرت می رم ریفلاکس می گیرم چیکار کنم😫

 6. معدم داغ می کند از ۱۰ سا لگی اینجوری بردم دکتر دارو ریسپریدون وسرترالین نوشت گفت از استرس ۳ ماه بخورد خوب میشه الان دقیقا از پشت همونجا داغ می کند

 7. سلام من سینم داغ میشه ازمایشاتم دادم گفتن مشکلی نداری مال معدس یه موقع درد سینه دیگه میاد تو شکم و بعضی وقتا هم احساس تنگی نفس دارم

 8. سلام ببخشین من تقریبا 6ماهه مری عفونت دارم و معدم هم درد میکنه و گرفتگی و وزنم هم کاهش یافته دکتر رفتم امپرازول اینا داد زیاد چاره ساز نبوده الان باز همون احوال رو دارم راهنمایی برام بکنین مرسی

 9. سلام من چند وقت هست که داخل شکمم داغ میشه همش ضعف دارم باید یک چیزی بخورم تا بهتر شود البته شلوار تنگ هم می‌پوشم زیر دلم درد میگیره و داغ تر میشه الان من دارم بچه هم شیر میدهم

 10. سلام خسته نباشین من معده ام گرم میشه یه6 سالی هست اینطوریم و باعث بی حال شدن من میشه که حتی حال نشستن هم ندارم باید دراز بکشم من20سالمه ممنون میشم جواب بدین.

 11. سلام معدم داغ میکنه دونهای قرمز زده البته رو دستمم هست گرمم میشه تا باد میخوره بهم سردم میشع لرزش میگیره علتش چیه

 12. سلام مشکلم دفع مدفوع خیلی گرم و ایجاد التهاب و زخم هایی در شقاق میشود حتی با خوردن لاکسیژل منتظر جواب شما هستم.

 13. سلام مشکلم دفع مدفوع خیلی گرم و ایجاد التهاب و زخم هایی در شقاق میشود حتی با خوردن لاکسیژل منتظر جواب شما هستم.

  • سلام
   ایا خون و کف و یا خلط در مدفوع وجود دارد؟
   یبوست دارین یا اسهال؟
   دلپیچه و دل درد؟
   سنتون و از کی مشکل ایجاد شده؟

 14. سلام من شکمم داغ میشه ولی دردی ندارم بعد طو گلوم تیر میکشه باید چکار کنم

 15. یک مقدار فعالیت میکنم معده م گرم میشود خیلی بیحال میشم هر روز کپسول امپرازول می خورم
  علت گرم شدن معده چیست؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر