به چه علت در گرما التهاب روده و معده شدت می یابد؟

بیماری های التهابی معده و روده باعث التهاب جداره و دیواره معده و روده می شوند. این امر در تابستان شدت می یابد. علت التهاب روده و معده در تابستان به علت افزایش فعالیت میکروب ها در محیط خارجی است، از عوامل دیگری که علت التهاب روده و معده در تابستان هستند، می توان به مصرف آب های آلوده و غذاهای فاسد اشاره کرد.

بیماری التهابی روده (IBD) یک گروه از اختلالات روده ای است که باعث التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش می شود. دستگاه گوارش شامل دهان، مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ است. التهاب در هر کجا دستگاه گوارش، روند طبیعی هضم و جذب غذا را مختل می کند. IBD یا التهاب روده می تواند بسیار دردناک و مخرب باشد و در بعضی موارد حتی ممکن است تهدید کننده زندگی باشد. علت التهاب معده و روده میکروب ها هستند که از طریق دهان وارد بدن می شوند و معمولا چند روز بعد از ورود علائم و نشانه های التهاب و بیماری را نشان می دهند. در مقاله گذشته به علل التهاب و ورم معده پرداختیم در این مقاله سعی می کنیم علل التهاب روده و افزایش شیوع التهاب روده و معده و علت التهاب روده و معده در تابستان را بررسی کنیم.

انواع التهاب روده چیست؟

بیماری التهاب روده (IBD) یک اصطلاح برای توصیف اختلالاتی است که شامل التهاب مزمن دستگاه گوارش است. التهاب روده و دستگاه گوارش می تواند ناتوان کننده و گاهی اوقات تهدید کننده زندگی می شود. انواع IBD عبارتند از:

 • کولیت اولسراتیو. این وضعیت موجب التهاب و زخم های طولانی مدت در روده بزرگ و رکتوم می شود.
 • بیماری کرون. بیماری کرون می تواند در هر بخشی از دستگاه گوارش التهاب ایجاد کند. این نوع التهاب در پوشش داخلی دستگاه گوارش گسترش می یابد و اغلب به داخل بافت های آسیب دیده گسترش می یابد.

علائم بیماری التهاب روده چیست؟

علائم و نشانه های التهاب روده بسته به موقعیت و شدت التهاب متفاوت است، علائم ممکن است از خفیف تا شدید باشد. شاخص ترین و مهم ترین علائم التهاب روده و دستگاه گوارش عبارت است از:

 • اسهال، در اثر التهاب ایجاد شده در روده، قسمت های آسیب دیده روده نمی تواند آب را دوباره بازجذب کنند.
 • خونریزی که ممکن است در مدفوع خون دیده شود.
 • درد شکم، در اثر گرفتگی و نفخ ناشی از انسداد روده
 • کاهش وزن
 • کم خونی
 • تب و خستگی
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن ناخواسته

علت التهاب روده و معده

 

التهاب روده و دستگاه گوارش همچنین می تواند با مشکلات خارج از سیستم گوارش مرتبط باشد، از قبیل:

 • التهاب چشم
 • اختلالات پوستی
 • آرتروز

چه وقت باید به دکتر مراجعه کنم؟

اگر شما در معرض تغییر مداوم عادت های روده هستید یا اگر علائم و نشانه های بیماری التهاب روده و دستگاه گوارش را در خود مشاهده می کنید، هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. شما می توانید از لیست پزشکان متخصص گوارش و کبد که ما در سایت دکتر دکتر برای شما عزیزان تهیه کرده ایم، پزشک متخصص خود را انتخاب کنید و روند درمانی خود را شروع کنید. اگرچه بیماری التهاب روده و دستگاه گوارش معمولا کشنده نیست، اما یک بیماری جدی است که در بعضی موارد ممکن است عواقب تهدید کننده را ایجاد کند. پس هر چه سریع تر درمان خود را شروع کنید.

علت التهاب روده و معده

دقیقا علت التهاب روده و معده، هنوز معلوم نیست. پیش از این، پزشکان به رژیم غذایی و استرس مشکوک بود، اما در حال حاضر پزشکان می دانند که این عوامل ممکن است باعث تشدید بیماری و التهاب شوند، اما این عوامل علت التهاب روده و معده نیستند. پزشکان علت التهاب روده و معده و در کل التهاب دستگاه گوارش را در زمینه های ژنتیکی و سیستم ایمنی بدن می دانند. اگر کسی مستعد به ابتلا به التهاب دستگاه گوارش باشد، عوامل خارجی خیلی راحت تر می توانند باعث ایجاد التهاب در دستگاه گوارشان شوند. این افراد در تابستان خطر بیشتری برای ابتلا و تشدید التهاب دستگاه گوارش دارند. در زیر به این عوامل می پردازیم.

ژنتیک اگر شما سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری را دارید، احتمال ابتلا به این بیماری در شما بیشتر است. دانشمندان بر این باورند که علت التهاب روده و معده ممکن است یک عنصر ژنتیکی باشد.

سیستم ایمنی بدن همچنین ممکن است سیستم ایمنی علت التهاب روده و معده و در کل دستگاه گوارش در شما باشد. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن را از پاتوژن ها (ارگانیسم هایی که باعث بیماری و عفونت می شوند) محافظت می کند. عفونت باکتری یا ویروسی دستگاه گوارش می تواند پاسخ ایمنی را ایجاد کند. همانطور که بدن سعی دارد با مهاجمان مقابله کند، دستگاه گوارش ملتهب می شود. در افراد مبتلا به التهاب روده و دستگاه گوارش، التهاب دستگاه گوارش می تواند حتی زمانی رخ دهد که عفونت وجود ندارد. سیستم ایمنی به جای میکروب و عوامل پاتوژن، سلول های بدن را مورد حمله قرار می دهد.

معمولا میکروبهای علت التهاب روده و معده هستند. باکتری ها، ویروس ها و بعضی از انگل ها باعث این التهاب می شود. عوامل میکروبی و ویروسی ممکن از فرد به فرد دیگری انتقال پیدا کنندیا از طریق خوردن آب های آلوده یا غذا های فاسد به بدن راه یابند.علت التهاب روده و معده

عوامل خطر ابتلا به بیماری التهاب روده

عوامل و کار های زیر باعث افزایش خطر ابتلا به التهاب روده و دستگاه گوارش می گردند.

سیگار کشیدن سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای ایجاد بیماری کرون است. سیگار کشیدن درد و سایر علائم بیماری کرون را تشدید می کند و خطر ابتلا را افزایش می دهد.

قومیت التهاب روده و دستگاه گوارش در همه جمعیت ها وجود دارد. با این حال، برخی گروه های قومی مانند قفقاز و یهودیان افراد مبتلای زیادی را دارند.

سن التهاب روده و دستگاه گوارش می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما در اغلب موارد، این بیماری قبل از سن 35 سالگی شروع می شود.

سابقه خانوادگی افرادی که والدین، خواهر و برادر یا فرزند مبتلا به التهاب دستگاه گوارش دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن هستند.

منطقه جغرافیایی افرادی که در مناطق شهری و کشورهای صنعتی زندگی می کنند خطر ابتلا به I التهاب روده و دستگاه گوارش در آنها است. افزایش خطر ابتلا به این بیماری می تواند در اثر انتخاب شیوه زندگی و رژیم غذایی باشد.

جنسيت به طور کلی، التهاب روده و دستگاه گوارش بر روی هر دو جنس به طور مساوی تاثیر می گذارد. کولیت زخم در میان مردان شایع تر است، در حالی که بیماری کرون در زنان بیشتر است.

عوارض جانبی التهاب روده و دستگاه گوارش

 • کولیت اولسراتیو و بیماری کرون در برخی از عوارض مشترک هستند و برخی دیگر از عوارض مختص همان بیماری هستند. عوارض ناشی از هر دو بیماری التهابی کرون و کولیت عبارتند از:
 • سرطان کولون. داشتن التهاب روده و دستگاه گوارش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد.
 • التهاب پوست، چشم و التهاب مفصلی. اختلالات خاصی از جمله آرتریت، ضایعات پوستی و التهاب چشم ممکن است در طوفان التهاب روده و دستگاه گوارش رخ دهد.
 • لخته شدن خون. IBD خطر ابتلا به لخته شدن خون در رگ ها و شریان ها را افزایش می دهد.
 • انسداد روده بیماری کرون بر ضخامت دیواره روده تاثیر می گذارد. با گذشت زمان، بخشی از روده می تواند ضخیم و کلفت شود که ممکن است جریان محتوای گوارشی را مسدود کند. شما ممکن است نیاز به عمل جراحی برای برداشتن بخش مسدود شده داشته باشید.
 • سوء تغذیه اسهال، درد شکمی و گرفتگی عضلات
 • کمبود آهن یا ویتامین B12
 • کم آبی شدید بدن اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی شود.

 

بر گرفته از:

علائم و نشانه های التهاب روده را بشناسیم

علل ایجاد التهاب روده و دستگاه گوارش چیست؟

 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
175 نظرات
 1. مبین می گوید

  سلام وقت بخیر من در زمستان ۲سال اینجوری شدم شکمم داغ و درد و بدون اشتها بعضی وقتا اسهال و کم خوابی

 2. farhad moghadam می گوید

  سلام خانم دکتر من ۳۰ سالمه داخل شکمم بعضی وقتا احساس گرما میکنم و پهلوهام از بیرون سرد میشه آزمایشم گرفتم صبح ها چایی میخورم بالا میارم دکتر دوباره رفتم دوباره آزمایش تروئید دادم دکتر گفت از اعصابت هست باید به یک دکتر اعصاب مراجعه کنی خواستم بگم داغی شکمم امکان داره مال اعصاب باشه خواهشا بهم توضیح بدید

 3. امیرمهدی الله یاری می گوید

  سلام و احترام خدمت شما
  من ۱۸ سالم هست حدود ۳ سال هست مشکل معده و روده داشتم تا اینکه از چند ماه پیش زخم معده گرفتم و داروی امپرازول و لیبروکس مصرف میکنم
  اما الان اثر چندانی نمیکنه عملکرد روده و معده ام دچار تغییر شده . روده هام خوب تخلیه نمیشه و احساس پر بودن میکنم و معده ام درد میکنه

 4. خدا می گوید

  سلام حدود ۳روز میشه تب دارم و در ناحیه شکم و سینه خییلی گرمه بی حال و خیلی خواب الود هم هستم به نظرتون مشکلم چیه جدی که نیست؟

 5. مرتضی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  مرتضی۴۰ ساله هستم التهاب روده دارم که در آزمایش مدفوع بالای ۱۵۰ بود . در قسمت سمت چپ پایین شکمم احساس سنگینی و حس ناخوشایندی دارم احساس دفع بسیار کم دارم مگر با کمک قرص هایی مثل مبورین و یبوست التهاب و خشکی پوست هم دارم . دکتر ها بیشتر به آی بی اس اعتقاد دارند ولی تا کنون کولونوسکوپی نکردم خانم دکتر اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم

 6. امیر می گوید

  سلام من معدم بهم ریخته بدنم از تو گرم شده سرمم یکم گیج شده دیدمم یکم بهم ریخته همین تور تعادلم هم بهم ریخته علام بیماریه خاسیه

 7. هراتی می گوید

  با سلام ممنون از راهنمایی های شما

  من خانومی با سن 48 هستم که حدود 20 سالی هست مشکل معده و رفلاکس دارم و حدود 12 سالی هم هست که کولیت اولسرا دارم اول بیماری خیلی اسهام همراه با خون و دلپیچه داشتم اما حالا با مرود زمان کمتر شده اسهام معمولا مواقعی دارم که مواد غذایی بخورم که مناسبم نباش و دل پیچه ولی درد استخوان شدید در ناحیه گردن و کمر دارم و چند سالی هم ضعف پا و دست که پا بیشتر و شبها نمی گذارد بخوابم خیلی زندگی روز مره مرا تحت شعاع قرار داده دکتر و درمان هم کردم ولی بهبود پیدا نکرده الان با مشکل معده و روده کنار امدم درد استخوان و ضعف پا خیلی اذیتم می کنه لطفا راهنمایی کنید ممنون

 8. Ss می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و وقتی هوا گرم میشه خیلی معده درد و حالت تهوع میگیرم . بیشتر هم زمان هایی که میخوام برم بیرون اینجوری میشم .
  یه مواقعی هم اوق خشک میزنم و احساس میکنم اسید معده ام جوش آورده و چیزی هم نمیتونم بخورم . بیشتر صبح و ظهر هم اینجوری میشم . اون زمان باید دستشویی هم برم ، بعضی مواقع یکمی اسید معده هم در مدفوع میبینم و اسهال هم بعضی مواقع میشم . ولی وقتی که جای خنک میرم حالم خیلی خوب میشه و اصلا دیگه این علائم رو ندارم…
  دکتر هم رفتم گفتن برا استرس .
  این مشکل خیلی اذیتم میکنه و انجام کار ها رو برام سخت کرده ، میشه بگید چجوری خوب میشه و راهنماییم کنید ؟؟

 9. قاسمی می گوید

  با سلام و شب بخیر
  ببخشید من سر پرخوری چیزهای مختلف خوردم دچار سوء هاضمه شدم معدم از داخل داغ میشه ممنون میشم راهنمایی کنید چه باید مصرف کنم؟؟

 10. حمیده ح می گوید

  باسلام چندروزی بود که شکنم قیمت بالای ناف درد میکرد بعد قط شدن درد شکم درد معدم شروع شد یه جوری که در معدم احساس سنگینی میکردم اشتها به غذا نداشتم ولی کم کردن وزن و حالت تهوع هم نداشتم .الان از امروز بعد یک هفته درد معده احساس گرما میکنم مثل گرمایی که بعد نوشیدن مشروب احساس میکنی .درد معدم هم کم شده ولی این گرمی داخلی کلافم کرده از بیرون روی بدن این گرمی حس نمیشه علت چی متونه باشه راهنمایی کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر