رنگ مو و تاثیر آن بر سلامت موها

 • 1397-09-10
 • ۱۳۲۳ بازدید
 • 0

امروزه استفاده از رنگ‌های شیمیایی در میان جوانان مخصوصا خانم‌ها بسیار رایج شده است. بنابراین اطلاع یافتن از عوارض رنگ مو برای افراد ضروری است.

انواع رنگ مو

چندین قرن است که مردم از مواد مختلفی برای رنگ کردن موهای خود استفاده می‌کنند. رنگ‌های مو به دو دسته رنگ‌های شیمیایی و رنگ‌های طبیعی تقسیم می‌شود. در گذشته مردم اغلب از رنگ‌های طبیعی همچون برگ حنا، روناس، خضاب، بابونه، ایدیگو و … استفاده می‌کردند. این رنگ‌ها نسبت به رنگ‌های شیمیایی مزایا و معایبی دارند از جمله مزایای آن‌ها این است که رنگ‌های طبیعی نه تنها آسیبی به غلاف مو وارد نمی‌کنند بلکه گفته شده که اثر تقویتی نیز برای مو دارند. تنها مشکل رنگ‌های طبیعی نسبت به رنگ‌های شیمیایی بحث زیبایی آن است. زمانی که فرد از رنگ‌های طبیعی استفاده می‌کند دقیقا رنگ دلخواهش را ساخته نمی‌شود بنابراین به لحاظ زیبایی‌شناختی افراد تمایل بیشتری به رنگ‌های شیمیایی نشان می‌دهند.

رنگ‌های شیمیایی مو چه تاثیراتی بر سلامت مو دارند؟

امروزه هم مردان و هم زنان از رنگ‌های شیمیایی مو استفاده می‌کنند و متاسفانه برخی افراد در این زمینه افراط می‌کنند و مرتبا رنگ موهای خود را عوض می‌کنند. احتمالا بسیاری از این افراد از اثرات مضر رنگ‌های شیمیایی بر سلامت موهایشان مطلع نیستند. میزان عوارض وارد به مو به طول مدت استفاده از این رنگ‌های شیمیایی و میزان استفاده از آن‌ها بستگی دارد. برخی از عوارض بلافاصله بعد از استفاده از رنگ‌ها بروز می‌کند و برخی بعد از گذشت مدتی خود را نشان می‌دهند.

برخی از عوارض وارد شده به مو شامل موارد زیر هستند:

 • حساسیت و آلرژی
 • شکننده شدن موها و ایجاد موخوره
 • تحریک‌پذیرشدن موها
 • ابتلا به انواع سرطان‌ها
 • ضایعات پوستی
 • آسم

در ادامه مطلب به بررسی هرکدام از این موارد به صورت جزئی‌تر خواهیم پرداخت.

حساسیت و آلرژی

گاهی استفاده از رنگ‌های شیمیایی در برخی افراد سبب ایجاد آلرژی می‌شود که این موضوع خود را با نشانه‌هایی همچون قرمزی پوست سر، خارش، سوزش پوست سر و … نشان می‌دهد.

شکننده شدن موها و ایجاد موخوره

یکی از دلایل ایجاد موخوره، از بین رفتن چربی مو است که استفاده بیش از حد و یا نادرست از رنگ مو سبب از بین رفتن چربی مو می‌شود و باعث خشک و زبر شدن مو و همینطور شکننده شدن مو می‌شود و به دنبال آن موخوره در مو ایجاد می‌شود.

تحریک‌پذیر شدن پوست سر

پوسته پوسته شدن پوست سر، تورم پوست سر همراه با قرمزی و خارش از جمله عوارض رنگ‌های شیمیایی است.

ابتلا به انواع سرطان‌ها

اگر فردی بیش از 9 بار در سال از رنگ مو استفاده کند خطر ابتلا به سرطان خون از نوع لنفوم و سرطان مثانه به طور چشمگیری (حدودا تا 60 درصد) افزایش می‌یابد.

ضایعات پوستی

استفاده بیش از حد معمول رنگ‌های شیمیایی سبب ایجاد عوارض پوستی، خارش سر، شوره مو و قرمزی پوست سر می‌شود. اگر مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها بیش از حد قوی باشد و یا فرد نسبت به این مواد حساسیت زیادی داشته باشد ممکن است سبب ایجاد سوختگی در پوست سر شود و گاهی این سوختگی دائمی می‌شود.

آسم

افرادی که به طور مکرر و در طولانی مدت با رنگ‌های شیمیایی در ارتباط هستند مثل آرایشگران، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به آسم هستند.

آیا می‌توان از رنگ‌های شیمیایی در دوران بارداری استفاده کرد؟

متخصصان هنوز نتوانسته‌اند به طور قطعی مضر بودن رنگ‌های شیمیایی در دوران بارداری را اثبات کنند. اما از آن جایی که بخشی از رنگ‌های استفاده شده در مو از طریق پوست سر جذب و وارد جریان خون عمومی می‌شوند، ممکن است از طریق خون مادر و بند ناف وارد بدن جنین شوند.

سه ماهه اول بارداری زمان شکل‌گیری و تکامل جنین است، لذا این زمان در نمو جنین نقش بسیار مهمی دارد. مادران باید در این سه ماهه اول بسیار مراقب باشند تا در معرض مواد تراتوژن (جهش‌زا) همچون اشعه، امواج مافوق صوت، مواد شیمیایی و … قرار نگیرند زیرا این مواد با خطر بسیار بالایی سلامت جنین را تهدید می‌کنند.

با توجه به مطالب ذکر شده مادران باردار باید از استفاده رنگ‌های شیمیایی مخصوصا در سه ماهه اول بارداری جدا خودداری کنند.

چه اقداماتی عوارض استفاده از رنگ موهای شیمیایی را کاهش می‌دهد؟

رنگ‌های شیمیایی مختلف را هرگز با هم مخلوط نکنید زیرا ممکن است در اثر واکنش‌های شیمیایی انجام شده بین آن‌ها مواد مضر و خطرناکی تولید شود.

تا حد امکان برای رنگ کردن موها به متخصصان این کار (آرایشگران) مراجعه کنید.

قبل از استفاده از هر رنگ مویی در صورتی که دفعه اول است که از یک مارک متفاوت استفاده می‌کنید پیش از آن که رنگ را بر روی موهایتان قرار دهید کمی از آن را بر روی پوست دستتان بزنید و منتظر بمانید، در صورت عدم واکنش‌های پوستی و یا هر گونه حساسیت می‌توانید آن را بر روی سرتان قرار دهید.

پیش از رنگ کردن موها، موهایتان را به خوبی شست‌و‌شو دهید.

بعد از رنگ کردن موها، آن‌ها را تقویت کنید. (مثلا روش‌هایی همچون ویتامینه کردن مو)

اجازه ندهید که رنگ مو بیشتر از زمان مشخص شده روی بسته‌بندی روی موهایتان بماند.

بعد از رنگ کردن موها، آنها را به خوبی شست‌و‌شو دهید.

از رنگ موهای استاندارد که دارای مجوز وزارت بهداشت هستند استفاده کنید و حتما به تاریخ مصرف آن توجه کنید.

بلافاصله بعد از استفاده از رنگ مو از فرکننده‌ها و یا صاف‌کننده‌ها استفاده نکنید.

رنگ موهایتان را به صورت مکرر و با فاصله زمانی کم تغییر ندهید. (بیش از 9 بار در سال رنگ موهایتان را عوض نکنید.)

به عنوان نکته آخر لازم به ذکر است که عوارض رنگ مو اغلب در بلند مدت بروز می‌کنند.

منابع:

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «رنگ مو و تاثیر آن بر سلامت موها»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر