بارداری؛ راهنمای کامل 0 تا 100 بارداری از حاملگی تا زایمان

خلاصه این مقاله را بشنوید

تغییرات جسمی و روحی بارداری همچون تهوع صبحگاهی، تاخیر در قاعدگی و افسردگی دوران بارداری، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. راهنمای بارداری، منبعی ارزشمند برای مادران باردار است که به آن‌ها کمک می‌کند تا با اطمینان و آگاهی، مراحل بارداری را طی کنند. آشنایی با مراقبت‌های دوران بارداری و علائم خطر بارداری، برای هر خانم بارداری مهم است. شناخت علائم بارداری، سن مناسب بارداری، رابطه جنسی دوران بارداری، تغذیه حاملگی و مشکلات بارداری، کمک می‌کند تا این دوران را هرچه آسوده‌تر سپری کنید. فراموش نکنید که حاملگی، مسئولیتی مهم است و از زمان تشخیص بارداری توسط متخصص زنان تا زمان زایمان، باید به سلامت خود اهمیت بدهید.

درادامه این مطلب از مجله پزشکی و سلامت دکتردکتر که تنها 5 دقیقه از زمان شما را می‌گیرد، با راهنما و تقویم بارداری همراه باشید.

در آخر اگر سوال و ابهامی درخصوص تغذیه دوران بارداری، ورزش دوران بارداری، داروهای ممنوعه بارداری، بارداری ناخواسته و بارداری در پریودی دارید، می‌توانید بنویسید تا پزشک، پاسخ دهد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

بارداری چطور اتفاق می‌افتد؟

اطلاع از چگونگی فرایند باروری، اولین نکته در راهنمای بارداری است. بارداری، زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم مرد با تخمک زن، لقاح یابد. این اتفاق معمولاً در لوله‌های فالوپ زن رخ می‌دهد. هرماه، تخمدان‌های زن یک یا چند تخمک آزاد می‌کنند؛ این اتفاق معمولاً 14 روز قبل از شروع پریود بعدی رخ می‌دهد. اسپرم مرد می‌تواند تا 5 روز در مجاری تناسلی زن، زنده بماند. اگر در زمان تخمک‌گذاری، آمیزش جنسی انجام شود، اسپرم می‌تواند به تخمک برسد و آن را بارور کند. حتی اگر رابطه جنسی (دخول) نداشته باشید، امکان انجام این فرایند و بارداری وجود دارد. اما بیشتر در طول رابطه جنسی همراه با دخول واژینال، منی در بدن زن ریخته می‌شود. مایع منی، در هنگام انزال تولید شده و حاوی میلیون‌ها اسپرم است.

خانم در حال دیدن جواب مثبت آزمایش بارداری با استفاده از کیت بارداری

علائم و نشانه‌های بارداری چیست؟

علائم و نشانه‌های بارداری، در افراد مختلف متفاوت است و ممکن است در هر بارداری نیز فرق داشته باشد. همچنین که تشخیص نهایی حاملگی، با دکتر زنان است. اما برخی از این علائم، تقریبا در همه زنان یکسان هستند. برای مثال، اگر قاعدگی شما منظم است و بیش‌ از 10 روز از زمان پریود بعدی شما می‌گذرد، ممکن است باردار باشید. همچنین برخی از دیگر علائم حاملگی عبارتند از:

 • حالت تهوع و استفراغ (اغلب به آن تهوع صبحگاهی گفته می‌شود، اما می‌تواند در هر زمانی رخ بدهد)
 • حساس و بزرگ‌شدن سینه
 • خستگی
 • دفع ادرار بیش‌ازحد معمول؛ به‌ویژه در شب
 • میل به برخی غذاها یا ویار بارداری

بسیاری از علائم بارداری، مانند عقب‌افتادن قاعدگی (آمنوره)، حالت تهوع یا خستگی، می‌تواند ناشی از استرس یا بیماری‌های دوران بارداری باشد. بنابراین اگر فکر می‌کنید باردار هستید، تست بارداری خانگی با بیبی چک انجام دهید. پزشک عمومی هم برایتان آزمایش ادرار، آزمایش خون یا سونوگرافی تجویز خواهد کرد. البته بارداری پوچ یا بارداری کاذب هم ممکن است با چنین نشانه‌هایی همراه باشند. اگر این علائم را داشتید، اما باردار نبودید، امکان دارد بیماری خاصی در ناحیه شکم و لگن‌تان وجود داشته باشد.

تشخیص بارداری (تست بارداری)

تست بارداری، دریچه‌ای به سوی آگاهی از باردار بودن شماست. این تست با شناسایی هورمون HCG که در دوران بارداری، توسط بدن تولید می‌شود، بارداری شما را تایید یا رد می‌کند. از ابتدای بارداری، سطح HCG در بدن افزایش می‌یابد و حدود 6 تا 10 روز پس از لقاح، قابل تشخیص می‌شود. دو نوع تست بارداری وجود دارد:

 • تست ادرار: این تست به‌صورت خانگی و با استفاده از کیت‌های بیبی چک انجام می‌شود.
 • تست خون: این تست در آزمایشگاه انجام می‌شود و دقیق‌ترین روش برای تشخیص بارداری است.

علاوه بر کیت بارداری، سونوگرافی نیز می‌تواند بارداری را تایید کند. با انجام تست و سونوگرافی، می‌توانید از وضعیت بارداری خود مطلع شوید و برای مراقبت‌های لازم، برنامه‌ریزی کنید.

خانم باردار در هنگام انجام تست بارداری و سونوگرافی
خانم باردار در هنگام انجام تست بارداری و سونوگرافی

طبق تقویم بارداری چه اتفاقی در ماه‌های مختلف در بدن زن می‌افتد؟

بارداری یک فرآیند شگفت‌انگیز و پیچیده است که در طول 9 ماه اتفاق می‌افتد. در هر ماه از بارداری، تغییرات متعددی در بدن زن رخ می‌دهد که به رشد و نمو جنین کمک می‌کند. در ادامه تقویم بارداری، به برخی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در هر ماه از بارداری در بدن زن رخ می‌دهد، اشاره می‌کنیم:

سه ماهه اول بارداری (هفته ۰ تا ۱۳)

در سه ماهه اول بارداری، مبانی رشد و نمو جنین شکل می‌گیرد. اندام‌های حیاتی جنین در این دوره تشکیل می‌شوند و رشد سریع او آغاز می‌شود. در این دوره، علائم و نشانه‌های بارداری نیز خود را نشان می‌دهند. تأخیر در پریود، حالت تهوع و استفراغ، خستگی، تکرر ادرار و تورم سینه‌ها از جمله علائم شایع هستند.

مراقبت‌های دوران بارداری در سه ماهه اول از اهمیت بالایی برخوردار است. مراجعه منظم به پزشک، انجام آزمایش‌های لازم، مصرف مکمل‌های دوران بارداری، تغذیه سالم و ورزش مناسب، از جمله اقداماتی هستند که به سلامتی مادر و جنین کمک می‌کنند.

مشاوره تلفنی و متنی با دکتر زنان

سه ماهه دوم حاملگی (هفته ۱۴ تا ۲۶)

سه ماهه دوم حاملگی، دوران طلایی بارداری محسوب می‌شود. دراین دوره، علائم ناخوشایند سه ماهه اول مانند تهوع و استفراغ کاهش یافته و انرژی و شادابی مادر باردار افزایش پیدا می‌کند. با‌این‌حال، برخی از زنان، درد کمر یا شکم، گرفتگی عضلات پا، یبوست یا سوزش سر دل را تجربه می‌کنند. سونوگرافی می‌تواند جنسیت نوزاد را در اوایل هفته ۱۴ مشخص کند. برخی از پزشکان، ممکن است اولین سونوگرافی شما را بین هفته ۱۸ تا ۲۰ انجام بدهند. بین هفته ۱۶ تا ۲۰ نیز، شاید اولین حرکات کودک خود را احساس کنید. در این دوره، رشد چشمگیر موهای ظریف ابرو و مژه‌های فرزندتان اتفاق می‌افتد. عضلات و استخوان‌های جنین نیز به تکامل خود ادامه می‌دهند.

اگر فرزند شما دختر باشد، در اوایل سه ماهه دوم حاملگی، تخمک‌ها در تخمدان‌هایش شروع به رشد می‌کنند. حوالی هفته ۱۸، شنوایی او به حدی می‌رسد که می‌تواند ضربان قلب شما را بشنود و حتی از صداهای بلند ناگهانی، غافلگیر شود. رشد سریع جنین در این دوره، فشار بیشتری را به ریه‌ها، معده، مثانه و کلیه‌های شما وارد می‌کند. اما با گذر زمان، بدن‌تان با این شرایط سازگار می‌شود. در پایان سه ماهه دوم، جوانه‌های چشایی و نورون‌های حسی صورت فرزندتان شکل می‌گیرند، اما چشمان او تا پایان این دوره بسته خواهد ماند.

سه ماه سوم بارداری (هفته ۲۷ تا ۴۰)

سه ماهه سوم بارداری، آخرین مرحله از این سفر شگفت‌انگیز است. در این دوره، رشد و نمو جنین به سرعت ادامه می‌یابد و بدن مادر برای زایمان آماده می‌شود. برخی از علائم فیزیکی همچون تنگی نفس، بواسیر، بی‌اختیاری ادرار، واریس و مشکلات خواب را ممکن است در این دوره تجربه کنید. در اوایل سه‌ماهه سوم، شنواییِ جنین تکامل می‌یابد و می‌تواند صدای شما را تشخیص دهد. در این دوره، شاهد تحرک و فعالیت زیادی از سوی جنین خواهید بود.

نوزادان با حرکت‌دادن دیافراگم خود، تنفس را تمرین می‌کنند. در چند هفته آخر قبل از تولد، وزن جنین به سرعت افزایش می‌یابد و تا هفته ۳۳، در موقعیتی مناسب برای تولد واقع می‌شود. به طور ایده‌آل، سر او در لگن شما قرار می‌گیرد. در این زمان، جنین از استخوان‌های سفت‌تر و پوست ضخیم‌تری برخوردار می‌شود. اگر بارداری بیش از ۴۲ هفته طول بکشد، از موعد مقرر گذشته است. در این شرایط، پزشک ممکن است برای القای زایمان اقدام کند. اگر بارداری شما بیش از ۴۰ هفته طول کشیده است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

رشد جنین و افزایش دور شکم مادر در ماه های بارداری

راهنمای ماهانه بارداری

هر ماه از بارداری، مراقبت‌های مخصوص به خودش را دارد. با این که بسیاری از این نکات شبیه به هم هستند اما برخی از بایدها و نبایدهای این ماه‌ها، با هم متفاوتند. سه ماهه اول بارداری، روند متفاوتی با ماه‌های چهرام، پنجم و ششم حاملگی دارد. در میان این دوره‌ ها، سه ماهه آخر بارداری تا فراغت، حساس‌تر از الباقی است. مثلا در ماه‌ های اول، تثبیت جایگاه جفت مهم است. این در حالیست که در ماه‌های چهارم، پنجم و ششم حاملگی، سلامت مادر و جنین و شکل‌گیری اندام‌های حیاتی نوزاد، اهمیت ویژه‌ای دارد. در سه ماه آخر هم، باید شرایط به قدری کنترل شده باشد که زایمان، بدون چالش و راحت انجام شود. برای همین در هر ماه از بارداری، تغذیه، ورزش، رابطه جنسی، وضعیت روانی و احساسی مادر و حتی نوع نشستن و خوابیدن او، اهمیت ویژه‌ای دارد. البته هر ماه از بارداری، راهنمای خاص خودش را دارد و می توان با توجه به ماه‌های حاملگی، در مورد هر کدام از آن‌ها، اطلاعات کسب کرد.

مراقبت های دوران بارداری

مراقبت‌های دوران بارداری، به حفظ سلامتی مادر و جنین در طول 9 ماه بارداری کمک می‌کنند. این مراقبت‌ها شامل معاینات منظم، آزمایش‌ها، سونوگرافی و آموزش‌های لازم می‌شود. دریافت مراقبت‌های دوران بارداری، خطر سقط جنین یا مشکلاتی مثل حاملگی خارج از رحم، تولد زودهنگام و … را کاهش می‌دهد. مراقبت‌های دوران بارداری، شامل اقدامات زیر هستند:

 • مراقبت‌های دوران بارداری را به‌طور منظم دریافت کنید. به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که حداقل یک بار در ماه، برای ۶ ماه اول (تا هفته ۲۸) و ۳ ماه آخر بارداری (بعد از هفته ۲۸) معاینه قبل از زایمان انجام دهید.
 • واکسن‌های مهم را دریافت کنید.
 • مراقب سلامتی خود باشید.
 • حرکت کودک در شکم را پیگیری کنید.

درجدول زیر به مراقبت‌های دوران بارداری در ماه‌های مختلف توجه داشته باشید:

ماهمعایناتآزمایش‌هاسونوگرافیآموزش‌های لازم
1معاینه فیزیکیآزمایش خون و ادرارسونوگرافی رحم و تخمدانتغذیه سالم
2معاینه فیزیکیآزمایش خونسونوگرافیعلائم خطر
3معاینه فیزیکیآزمایش خونسونوگرافیغربالگری اول
4معاینه فیزیکیسونوگرافیورزش مناسب
5معاینه فیزیکیسونوگرافیبهداشت فردی
6معاینه فیزیکیآزمایش خونسونوگرافیغربالگری دوم
7معاینه فیزیکیسونوگرافیزایمان زودرس
8معاینه فیزیکیسونوگرافیآمادگی برای زایمان
9معاینه فیزیکیسونوگرافیعلائم زایمان

در هر راهنمای بارداری، به مراقبت‌های دوران بارداری پرداخته شده است. توصیه می‌کنیم برای دریافت مراقبت‌های بارداری، حتما تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید. نگران نباشید! در تمامی شهرهای ایران، می‌توانید بهترین متخصصان شهر خود را پیدا کنید. مثلا دکتر زنان بندرعباس یا اصفهان و دیگر شهرهای ایران را هم می‌توانید حضوری ببینید و هم از آن‌ها به‌صورت آنلاین، مشاوره پزشکی دریافت کنید. 

ورزش دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری، تضمین‌کننده سلامتی مادر و جنین است. این فعالیت بدنی، نه‌تنها عوارض بارداری را کاهش می‌دهد، بلکه کیفیت زندگی مادر را نیز بهبود می‌بخشد. کاهش خطر دیابت بارداری، فشار خون بالا و پره اکلامپسی، تسکین درد کمر و سیاتیک، رفع علائم افسردگی و اضطراب، افزایش سطح انرژی و بهبود کیفیت خواب، آمادگی برای زایمان و تسهیل فرآیند آن و کمک به کاهش وزن پس از زایمان، تنها بخشی از فواید ورزش دوران بارداری هستند.

آزمایش و تست‌های ضروری دوران بارداری

آزمایش‌ها و تست‌های دوران بارداری، نقشی حیاتی در مراقبت از سلامت مادر و جنین ایفا می‌کنند. آزمایش‌های بارداری، روش‌هایی تشخیصی و مهم هستند که در دسته مهم‌ترین اقدامات مراقبتی بارداری، قرار می‌گیرند. انجام این آزمایش‌ها، به سلامت مادر و جنین، کمک می‌کنند. در جدول زیر به معرفی انواع آزمایش‌ها و زمان انجام آن‌ها پرداخته‌ایم:

نام آزمایشزمان انجامهدف
آزمایش خون (گروه خونی و Rh)اولین ویزیتتعیین احتمال ناسازگاری Rh و تجویز آمپول روگام
آزمایش CBCبررسی کم‌خونی و سایر مشکلات خونی
آزمایش هپاتیت B و Cبررسی عفونت و درصورت‌نیاز، اقدامات پیشگیرانه
آزمایش HIV
آزمایش تیروئیدبررسی عملکرد تیروئید و تجویز دارو درصورت‌نیاز
آزمایش ادرارهر ویزیتبررسی عفونت ادراری، سطح پروتئین و قند
سونوگرافیاولین ویزیت و درصورت‌نیاز در ویزیت‌های بعدیتایید بارداری، بررسی سلامت جنین، تعیین سن بارداری، تشخیص ناهنجاری‌های جنینی، بررسی موقعیت جفت، اندازه‌گیری مایع آمنیوتیک
غربالگری اولهفته 11 تا 13 بارداریبررسی احتمال نقص‌های لوله عصبی و سندرم داون
غربالگری دومهفته 15 تا 20 بارداری

انجام آزمایش‌های ضروری دوران بارداری، به تشخیص زودهنگام مشکلات و مدیریت بارداری کمک می‌کند.

تغذیه بارداری

یکی از مهم‌ترین نکات پرداخته‌شده در راهنمای بارداری توجه به تغذیه حاملگی است. بهترین رژیم غذایی برای دوران بارداری، رژیمی است که توسط متخصص تغذیه، با توجه به شرایط و نیازهای شما تجویز می‌شود؛ پس، از پیروی رژیم‌های خودسرانه خودداری کنید. در ادامه، به مهم‌ترین ترکیبات غذایی موردنیاز بدن پرداخته‌ایم:

 • پروتئین؛ ضروری برای رشدونمو بافت‌های جنین و منابع خوب پروتئین همچون گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و لبنیات
 • کربوهیدرات؛ ضروری برای تامین انرژی مادر و جنین و منابع خوب کربوهیدرات همچون غلات کامل، نان، میوه‌ها و سبزیجات
 • چربی‌های سالم؛ ضروری برای رشدونمو مغز و سیستم عصبی جنین و منابع خوب چربی‌های سالم همچون ماهی، آجیل، دانه‌ها و روغن زیتون
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی؛ ضروری برای سلامتی مادر و جنین و منابع خوب ویتامین‌ها و مواد معدنی همچون میوه‌ها، سبزیجات و لبنیات

در دوران بارداری، به‌طور متوسط 300 کالری اضافی در روز برای رشدونمو جنین موردنیاز است. این کالری باید از طریق رژیم غذایی متعادل و مغذی تامین شود.

ویار بارداری چیست؟

هوس‌های بارداری ناشی از تغییرات هورمونی، با بروز میلی شدید برای خوردن غذاهایی خاص همراه است. ویار بارداری چیزی شبیه به میلی غیرقابل مقاومت به خوردن غذاهای خاص است.

غذاهای ممنوعه دوران بارداری

در دوران بارداری، تغذیه سالم و متعادل، نقشی مهمی در سلامتی مادر و جنین ایفا می‌کند. درکنار مصرف غذاهای سالم و مغذی، اجتناب از برخی غذاها، برای جلوگیری از عوارض بارداری ضروری است. برخی از غذاهای ممنوعه بارداری عبارت هستند از:

 • گوشت و مرغ خام یا نیم‌پز؛ افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های توکسوپلاسموز و سالمونلا
 • ماهی‌های جیوه بالا؛ آسیب به سیستم عصبی جنین با مصرف کوسه، شاه‌ماهی و اره‌ماهی
 • تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز؛ افزایش خطر ابتلا به عفونت سالمونلا
 • شیر و لبنیات غیرپاستوریزه؛ افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های لیستریوز و سالمونلا
 • کافئین؛ افزایش خطر سقط جنین و زایمان زودرس با مصرف بیش‌ازحد کافئین
 • الکل؛ ایجاد آسیب‌های جدی در جنین
 • غذاهای شور؛ افزایش خطر ابتلا به پره اکلامپسی
 • غذاهای چرب ؛ افزایش وزن بیش‌ازحد و مشکلات گوارشی
 • غذاهای فرآوری‌شده؛ مضر برای سلامت مادر و جنین، به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و مصنوعی
 • قندهای تصفیه‌شده؛ افزایش وزن بیش‌ازحد و دیابت بارداری

این فهرست، ادامه دارد و در مرور راهنمای بارداری باید به غذاهای ممنوعه دوران حاملگی توجه داشته باشید.

اهمیت به تغذیه حاملگی از موارد مهم برای مادر باردار

داروهای ممنوعه دوران بارداری

مصرف برخی داروها در دوران بارداری، می‌تواند برای سلامتی مادر و جنین خطرناک باشد. در اینجا فهرستی از برخی داروهای ممنوعه در دوران بارداری ارائه می‌شود:

 • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)؛ افزایش خطر سقط جنین و نقص‌های مادرزادی، با مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن
 • داروهای ضدانعقاد؛ ایجاد خونریزی در مادر و جنین، با مصرف داروهای ضدانعقادی مانند وارفارین
 • داروهای ضدتشنج؛ افزایش احتمال نقص‌های مادرزادی، با مصرف داروهایی مانند والپروات
 • داروهای ضدافسردگی؛ افزایش خطر مشکلات تنفسی در نوزاد، با مصرف داروهایی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)
 • آنتی‌بیوتیک‌ها؛ آسیب به دندان‌ها و استخوان‌های جنین، با مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین

برخی داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی نیز می‌توانند برای دوران بارداری، مضر باشند. همیشه قبل از مصرف هر گونه دارو، مکمل یا گیاه دارویی در دوران بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

کارهای ممنوعه دوران حاملگی

در دوران بارداری، برای حفظ سلامتی مادر و جنین، باید از انجام برخی فعالیت‌ها و مصرف برخی مواد، خودداری کرد و سبک زندگی را تغییر داد. کارهای ممنوعه دوران بارداری، شامل موارد زیر هستند:

 • مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر
 • انجام ورزش‌های سنگین و پربرخورد
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس، دود و مواد شیمیایی
 • استفاده از وان آب گرم یا جکوزی
 • سفرهای طولانی

در این دوران، باید به بدن خود و هشدارهای آن توجه کنید و فعالیت‌های خسته‌کننده و خطرناک را انجام ندهید.

عوارض بارداری

حاملگی با تغییرات شگرفی در سیستم ایمنی بدن، همراه است. تغییر در عملکرد سیستم ایمنی، می‌تواند باعث افزایش خطر عفونت شود. این عوارض، شامل علائم خفیف تا مشکلات جدی می‌شوند. آنفولانزا، عفونت‌های قارچی واژن و واژینوز باکتریایی، از جمله این موارد هستند. در این راستا، برخی از عوارض بارداری هستند که برای کنترل، نیاز به درمان دارویی و مداخله پزشکی دارند. در ادامه درباره هر کدام، بیشتر توضیح خواهیم داد.

آنفولانزا در بارداری

آنفولانزا در بارداری نسبت به افراد دیگر، بسیار شدیدتر است. آنفولانزا، بیماری ویروسی است که خیلی ساده و حتی از طریق تنفس هوای آلوده به آن، منتقل می‌شود. با تزریق واکسن، تا حد زیادی می‌توان از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کرد اما باز هم، احتمالش وجود دارد. ابتلا به آنفولانزا در بارداری، روی رشد جنین اثر می‌گذارد و ممکن است باعث آسیب‌های غیرقابل جبران شود. برای همین، با دیدن اولین نشانه‌های ابتلا همچون سرفه و بدن درد، به پزشک مراجعه کنید.
درمان بیماری های بارداری توسط پزشک
درمان بیماری های بارداری توسط پزشک

عفونت‌های قارچی واژن در بارداری

عفونت قارچی واژن در میان زنان باردار، بسیار شایع است. در واژن تمامی زنان، مقدار کمی قارچ و میکروارگانیسم وجود دارد. در زمان باردای، با پایین آمدن سیستم ایمنی بدن، وجود همین قارچ‌ها، باعث ابتلا به عفونت قارچی می‌شود. ایجاد تغییرات هورمونی، مصرف قرص‌های هورمونی یا ضد بارداری، مصرف آنتی‌بیوتیک، دوش واژینال، رابطه واژینال و وارد شدن خون یا منی به داخل واژن مادر، باعث ایجاد عفونت‌های قارچی در واژن و در زمان بارداری می‌شود. اگر به این بیماری مبتلا شدید، توصیه می‌کنیم که آنتی‌بیوتیک، مصرف نکنید و هرچه سریع‌تر، به پزشک مراجعه کنید.

واژینوز باکتریال در بارداری

ابتلا به واژینوز باکتریال در بارداری، باعث زایمان پیش از موعد یا عفونت رحم بعد از زایمان می‌شود. در صورت ابتلا به واژینوز باکتریال، باکتری‌های واژن بیش از حد طبیعی رشد می‌کنند و تعادل واژن و رحم را به هم می‌ریزند. این بیماری، نوعی عفونت واژن است و عواقب جبران‌ناپذیری در دوران بارداری ایجاد می‌کند. ممکن است در اثر درمان نشدن واژینوز باکتریال (BV)، جنین در سه ماهه دوم، سقط شود. البته در صورت مراجعه سریع به پزشک، درمان این بیماری، راحت است.

مهم‌ترین مشکلات دوران حاملگی

حفظ سلامت جنین در دوران بارداری، از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌همین‌دلیل، مشکلات بارداری می‌توانند نگرانی‌های زیادی را برای مادران به وجود آورند. اگر به بیماری‌های مزمن مانند دیابت، صرع یا افسردگی مبتلا هستید، حتماً قبل از بارداری یا در اوایل بارداری، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می‌تواند با بررسی شرایط شما، تاثیرات احتمالی بیماری را بر بارداری، پیش‌بینی کند و راهکارهای مناسب را برای به حداقل رساندن عوارض، ارائه دهد.

دربرخی‌موارد، همچون مسمومیت بارداری ناشی از کنترل نشدن فشار خون، ممکن است به نظارت دقیق‌تر دکتر زنان نیاز داشته باشید. علاوه‌ بر بیماری‌های مزمن، برخی مشکلات نیز ممکن است فقط در دوران بارداری رخ دهند. به همین دلیل مراقبت‌های دوران بارداری و چکاپ‌های منظم در این دوران از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر درباره اقدامات متخصص زنان نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، حتما راهنمای کامل تخصص زنان و زایمان چیست در سایت دکتردکتر را بخوانید و با آمادگی بیشتری به مطب پزشک خود مراجعه کنید.

از مهم‌ترین مشکلات بارداری، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم، زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارورشده، به جای داخل رحم، در خارج از آن لانه‌گزینی می‌کند. محل لانه‌گزینی معمولاً در لوله‌های رحمی است، اما می‌تواند در تخمدان، دهانه رحم یا سایر قسمت‌های شکم نیز رخ دهد. شکم‌درد، لکه‌بینی و خونریزی، علائم بارداری خارج از رحم هستند. بارداری خارج از رحم، یک وضعیت خطرناک است و نیاز به درمان فوری دارد.

دریافت حمایت عاطفی از طرف پدر در دوران حاملگی
دریافت حمایت عاطفی از طرف پدر در دوران حاملگی

دیابت بارداری

دیابت بارداری، برای اولین بار در دوران بارداری تشخیص داده می‌شود. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که بدن مادر، به‌طور موثری نمی‌تواند انسولین را تولید یا استفاده کند. هورمون انسولین، به کنترل قند خون در بدن کمک می‌کند و عدم تولید آن، برای بیمار خطرناک است. دیابت بارداری می‌تواند عوارض مختلفی برای مادر و جنین در پی داشته باشد. تقریباً در ۴ درصد از بارداری‌ها، دیابت بارداری بروز می‌کند.

طبق گزارش انجمن دیابت آمریکا،

سالانه بیش از 10درصد از بارداری‌ها، تحت تاثیر دیابت بارداری قرار می‌گیرند. این اتفاق، تاثیر زیادی روی مادر و جنین می‌گذارد و همبین باعث شده که مراقبت‌های بارداری، بیش از پیش مهم شوند.

دکتر زنان با مدیریت دیابت بارداری، برای گذراندن مراحل بارداری سالم و تولد نوزادی سالم، به شما اطمینان خواهد داد.

 افسردگی بارداری

تحقیقات نشان می‌دهد حدود ۷ درصد از زنان باردار در دوران بارداری، دچار افسردگی حاملگی می‌شوند. این رقم مربوط به آمریکا است و می‌تواند در کشورهای کم‌درآمد و متوسط ​​بالاتر باشد. افسردگی، یک اختلال خلقی است که باعث بروز احساس غم و اندوه مداوم و از دست دادن علاقه و نشاط می‌شود. به هم ریختن اعتدال هورمونی بدن و تغییر خلق و خوی بدن در زمان بارداری، شرایط را برای درگیری مادر با مشکل روانی به نام افسردگی، مساعد می‌کند. همدلی و شکیبایی اطرافیان مادر و همچنین مشاوره با یک متخصص، گذر از این دوره را برای بانوان باردار، میسر می‌کند.

 افسردگی بارداری یکی از مشکلات دوران بارداری

بهترین سن برای بارداری

بهترین سن برای باردار شدن از نظر بیولوژیکی، بین 20 تا 30 سالگی است. در این سنین، زنان باروری بالایی دارند و احتمال بارداری سالم بیشتر است. با افزایش سن، باروری زنان به تدریج کاهش می‌یابد و احتمال سقط جنین و ناهنجاری‌های کروموزومی و نازایی افزایش پیدا می‌کند. این محدوده سنی، با بهترین نتایج برای مادر و نوزاد همراه است. آمادگی‌های جسمی و عاطفی هر فرد، در تعیین بهترین سن بارداری نقش دارد. مسائل مالی، محیط مناسب و شرایط بدنی و روحی مطلوب زن، در سلامت مراحل بارداری، نقش مهم ایفا می‌کنند.

رابطه جنسی در بارداری

در هر راهنمای بارداری قید می‌شود که مشکلی برای برقراری رابطه جنسی در دوران بارداری وجود ندارد. از نظر علمی منع نشده است؛ اما همه‌چیز بستگی به ترجیحات زوج‌ دارد. آن‌ها باید با در نظرگرفتن شرایط بدنی و روحی خود، اقدام به انجام این کار کنند. توصیه می‌شود هنگام برقراری رابطه جنسی در این دوران، از وسایل پیشگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید.

زایمان

بارداری، سفری شگفت‌انگیز به طول 40 هفته است که زمان دقیق زایمان، همیشه معمایی ناشناخته باقی می‌ماند. اکثر زنان بین هفته‌های 38 تا 41 بارداری زایمان می‌کنند، اما هیچ زنی نمی‌تواند با قاطعیت روز و ساعت ملاقات با فرزندش را پیش‌بینی کند. علت دقیق شروع زایمان هنوز در هاله‌ای از ابهام است، اما تغییرات هورمونی نقشی اساسی در آن ایفا می‌کنند. با شروع زایمان، عضله رحم در فواصل زمانی منظم، منقبض شده و دهانه رحم به تدریج گشاد می‌شود تا مسیر تولد نوزاد را آماده کند.

طول زایمان، می‌تواند باتوجه به انواع زایمان متفاوت باشد. زنانی با اولین تجربه بارداری، به‌طور متوسط 12 تا 18 ساعت در انتظار تولد فرزندشان می‌مانند؛ در حالی که این زمان برای مادران باتجربه به 8 تا 10 ساعت کاهش می‌یابد.

نوزاد تازه متولد شده در حال خواب

آیا راهنمای بارداری می‌تواند تضمینی برای سلامت حاملگی باشد؟

هر زایمان، منحصربه‌فرد است و تجربه حاملگی هر زن، می‌تواند متفاوت از دیگری باشد؛ تهوع صبحگاهی، افسردگی دوران بارداری و سایر مشکلات بارداری، در هر فرد، به میزان و شرایط متفاوتی رخ می‌دهد. راهنمای بارداری به زنان کمک می‌کند با شناخت مراقبت‌های دوران بارداری و علائم خطر بارداری، حاملگی را آگاهانه‌تر پشت سر بگذارند.

در این مطلب، جزئیات مراحل بارداری، از تشخیص بارداری تا هنگام زایمان را بررسی کردیم. از علائم بارداری، تغذیه حاملگی، ورزش دوران بارداری و سن مناسب بارداری گفتیم و دانستید که چگونه رابطه جنسی دوران بارداری را مدیریت کنید. با مطالعه این راهنمای بارداری و رعایت موارد آن، می‌توانید از سلامتی مادر و نوزاد مطمئن شوید. در صورت وجود هرگونه ابهام و سوال، از مشاوره دکتر زنان در سایت دکتردکتر، به شیوه‌های آنلاین، تلفنی و حضوری استفاده کنید.

سوالات متداول راهنمای بارداری

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی، یک عارضه جدی است که می‌تواند در دوران بارداری رخ دهد. این بیماری با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از ۲۰ هفته بارداری مشخص می‌شود.

بارداری کاذب، که به‌عنوان سندرم شبه حاملگی یا روان‌پریشی حاملگی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال روانی است که در آن فرد باور دارد که باردار است، اما در واقع جنینی در رحم او وجود ندارد.

بله. در برخی موارد نادر، ممکن است بارداری در حین پریودی رخ دهد. اگر چرخه قاعدگی شما نامنظم باشد، ممکن است تخمک‌گذاری زودتر از حدمعمول اتفاق بیفتد. در این صورت، اگر در حین پریودی رابطه جنسی بدون پیشگیری داشته باشید، احتمال بارداری وجود دارد.

بارداری پوچ یا حاملگی بدون جنین یا تخمک پژمرده، زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارورشده به‌طورکامل در رحم لانه گزینی نکرده و رشد نمی‌کند. در این حالت، هیچ جنینی تشکیل نمی‌شود و فقط کیسه بارداری (ساک حاملگی) در رحم رشد می‌کند.

منابع:

nhs.uk

maternity.jacksonhealth.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر