پروستات؛ غده مهم مردانه در فعالیت‌های جنسی و دستگاه ادراری

پروستات یکی از اعضای سیستم تولید مثل آقایان است که وظیفه تولید مایع منی را بر عهده دارد. این عضو با بالا رفتن سن و عبور از ۴۰ سالگی شروع به رشد می‌کند. رشد این غده در بعضی از آقایان با سرعت پایین اتفاق می‌افتد و خطر خاصی ایجاد نمی‌کند، اما در بعضی از آقایان که سابقه ژنتیکی دارند،‌ رشد بیش از حد است و بافت سرطانی ایجاد می‌کند. به همین دلیل لازم است مردان بعد از سن ۴۵ سالگی به صورت منظم با دکتر اورولوژی ملاقات داشته باشند و آزمایش‌های لازم برای سلامت پروستات را انجام بدهند. در این مقاله توضیح می‌دهیم پروستات چیست، چه وظیفه‌ای دارد و ممکن است به چه بیماری‌هایی مبتلا شود. دانستن این اطلاعات به شما کمک می‌کند به محض مشاهده علائم، به پزشک مراجعه کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن عامل خطر را از بین ببرید.

پروستات چیست و کجاست؟

پروستات به انگلیسی Prostate، یک غده مهم در مردان است که نقش مهمی در فعالیت‌های جنسی و دستگاه ادراری دارد و با نام پروفسرته هم شناخته می‌شود. این عضو از دستگاه تناسلی مردان، شکل و اندازه‌ای شبیه به یک گردوی کوچک دارد و در ابتدای مجاری ادراری در لگن خاصره قرار گرفته است؛ برای پاسخ ساده‌‌تر به سوال پروستات کجاست، می‌توان گفت که این عضو زیر مثانه قرار دارد. این عضو، غده‌ای با قوام سفت است که بافت قسمتی از آن، بافت غددی و قسمت دیگر بافت عضلانی – همبندی است.

پروستات چیست؟

غده پروستات هنگام انزال منقبض می‌شود و ماده‌ای شیری رنگ که از نظر PH، خاصیت قلیایی یا بازی دارد را به مایع منی اضافه می‌کند. بعد از اضافه شدن ترشحات، مایع منی حالت ژلاتینی به خود می‌گیرد. این ترشحات بخش قابل توجهی از مایع منی را تشکیل می‌دهد. آزمایشات نشان می‌دهد ترشحات این غده در یک انسان معمولی، حدود ۳۰ درصد از حجم مایع منی را تشکیل می‌دهد.

روند تغییرات غده پروستات در طول زندگی

غده پروستات در طول دوران نوزادی و کودکی کوچک باقی می‌ماند. وقتی فرد به سن بلوغ می‌رسد، این غده تحت تأثیر هورمون تستسترون شروع به رشد می‌کند؛ رشد تا سن ۲۰ سالگی ادامه دارد و بعد از آن، پروفسرته به اندازه ثابت (تقریبا ۳۰ سی‌سی) می‌رسد. این اندازه تا سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی باثت باقی م‌ماند، البته تغییر اندازه محدد در این بازه هم طبیعی است و جای نگرانی ندارد. وزن این عضو در یک فرد بالغ سالم حدود ۲۰–۲۵ گرم و اندازه آن حدودا  ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

بعد از ۴۰ سالگی، دوباره پروستات بزرگ شدن را آغاز می‌کند و ریسک ابتلا به بیماری‌ها از همین سن، بیشتر می‌شود. گاهی اوقات سلول‌های این غده بخاطر ترشح بیش از اندازه تستسترون، بیش از اندازه رشد می‌کنند و به بافت سرطانی تبدیل می‌شوند. به همین دلیل آقایانی که سابقه ژنتیکی سرطان یا پروستات بزرگ دارند، باید از سن ۴۵ سالگی و سایر آقایان از سن ۵۰ سالگی باید در بازه‌های زمانی ۳ تا ۵ ساله تست بدهند و از سلامت این عضو مطمئن شوند.

ترشحات پروستات و نقش این غده در دستگاه تناسلی

این عضو جزو غدد برون‌ریز بدن است. ترشحات این غده وارد خون نمی‌شود، این ترشحات به اندام جنسی و مجاری ادراری هدایت می‌شود و در نهایت نیز از همین طریق دفع خواهد شد. مایع تولید شده در پروستات به همراه اسپرم‌ها در کیسه‌های منی ذخیره می‌شود. یکی از وظایف مهم ترشحات غده پروستات مردان، تغذیه اسپرم‌ها و انتقال آن‌ها در زمان انزال و آمیزش است. همانطور که پیش از این گفتیم، بخشی از بافت این غده را عضلات تشکیل داده‌اند. این عضلات در هنگام انزال منقبض می‌شوند تا مایع منی حاوی اسپرم را با فشار به بیرون ارسال کنند.

ماهیت قلیایی ترشحات سفید رنگ مایع منی، خاصیت اسیدیته واژن را خنثی می‌کند؛ در نتیجه امکان بقای اسپرم و حرکت آن به سمت تخمک فراهم می‌شود. ار دیگر مزیت‌های ترشحات این غده، بافت ژلاتینی آن است که منجر به آسان شدن فرایند آمیزش خواهد شد. بخشی از این مایع در هنگام آمیزش به عنوان پیشاب خارج می شود، اما بخش عمده ترشحات در هنگام انزال از بدن خارج می‌شود.

ترکیبات ترشحات پروستات مردان

این ترشحات شامل مواد مختلفی هستند که در ادامه آن‌ها را نام می‌بریم:

 • کلسیم،
 • روی،
 • یون سیترات،
 • نوعی آنزیم لخته‌کننده
 • پروفیبرینولیزین،
 • ویتامین ث (اسید آسکوربیک)،
 • اسید فسفاتاز،
 • آلبومین،
 • آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA).

نقش پروستات در دستگاه ادراری

باور عوام بر این است که پروستات، غده‌ای است که تنها در فرایندهای جنسی مردانه نقش ایفا می‌کند؛ در صورتی که این عضو در ادرار هم نقش دارد. در آناتومی بدن، پروستات مجرای پیشاب‌راه در فاصله مثانه تا آلت تناسلی را در بر گرفته‌ است؛ به همین دلیل انقباضات بافت عضلانی آن، سرعت دفع ادرار را کاهش می‌دهد. در نتیجه یکی از وظایف مهم این عضو، کمک به کنترل ادرار، با وارد کردن فشار به قسمت ابتدایی پیشاب‌راه است.

بیماری‌ پروستات چیست؟

بیماری های پروستات

بیماری‌هایی که غده پروستات را درگیر می‌کنند، به طور کلی در سه دسته قرار می‌گیرند. این سه دسته شامل پروستاتیت، هایپرپلازی خوش‌خیم و سرطان هستند. دو دسته اول، بیماری‌‌های خوش‌ خیم و قابل درمان هسستند ولی دسته سوم به عنوان یک بیماری‌ بدخیم شناخته می‌شود. در ادامهع توضیحاتی درباره هرکدام از انواع این بیماری ارائه می‌دهیم.

پروستاتیت

این بیماری نوعی التهاب است که بیماران معمولا بخاطر عفونت‌‌های میکروبی به آن مبتلا می‌شوند. این مشکل با مصرف آنتی‌بیوتیک‌های مخصوص حل می‌شود و ریسک بالایی ندارد.

هایپرپلازی

این بیماری در اصطلاح علمی با نام BPH شناخته می‌شود و به معنی بزرگی خوش‌خیم این غده است. هایپرپلازی شایع‌ترین بیماری این غده است؛ به طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد نیمی از مردان بالای پنجاه سال با این مشکل درگیر هستند. این مشکل معمولا نیازی به درمان ندارد، اما اگر پزشک تشخیص بدهد احتمال سرطانی شدن بافت غده در آینده وجود دارد،‌ ممکن است داروهایی برای پیشگیری تجویز کند.

سرطان پروستات

این مشکل حدود یک سوم مردان را درگیر می‌کند و دومین سرطان شایع در جهان محسوب می‌شود؛ آمار ابتلا به این سرطان در ایران هم بالاست. اگر سرطان به موقع تشخیص داده شود، فرایند درمان سریع آغاز می‌شود و احتمال بهبودی کامل وجود دارد. اما اگر بعد از بروز علائم پیشرفته، تشخیص داده شود، احتمال موفقیت درمان کم‌تر می‌شود. همچنین ممکن است متاستاز اتفاق بیفتد و بافت پروستات سرطانی، به سایر قسمت‌های بدن هم منتقل شود. گسترش بافت سرطانی در بدن بیمار، احتمال موفقیت در درمان را به حداقل می‌رساند.

چه افرادی مستعد ابتلا به این بیماری‌ها هستند؟

هنوز علت اصلی بزرگ شدن و رشد بافت سرطانی در غده پروفسرته مشخص نیست، اما پزشکان می‌دانند که فاکتورهایی که در ادامه بیان می‌کنیم، ریسک ابتلا به بیماری‌ههای این عضو را افزایش می‌دهد.

 • سن: به طوری که گفته می‌شود بیش از 70% مردان مبتلا، بالای 65 سال سن دارند.‌
 • رژیم غذایی: مصرف غذاهای فراوری شده، گوشت، لبنیات، فست فود و خوراکی‌های دارای طبع سرد، احتمال ابتلا به بیماری پروستات مردان را افزایش می‌دهد.
 • ژنتیک: افرادی که در خانواده‌شان سابقه ابتلا به این نوع بیماری‌ها وجود دارد، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا قرار دارند.
 • شاخص توده بدنی: هرچقدر وزن افراد و شاخص توده بدنی آن‌ها بیشتر باشد، با احتمال بیشتری به بیماری‌های غده پروستات مبتلا می‌شوند.

بیماری پروستات چه علائمی دارد؟

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که در بسیاری از موارد، بیماری‌های این غده علامت خاصی ندارند و علائمشان بعد از پیشرفت مشخص می‌شود. بنابراین لازم است آقایان با ورود به دوره میانسالی، تحت نظر دکتر اورولوژ قرار بگیرند. بسیاری از افرادی که بعد از شروع علائم به پزشک مراجعه کرده‌اند، در سطح پیشرفته بیماری قرار داشته‌اند و درمان آن‌ها سخت بوده. متاسفانه در جامعه ما بسیاری از آقایان به دلیل باورهای غلط، شرم نابه‌جا یا پشت گوش انداختن اهمیت این موضوع، چکاپ‌های لازم را انجام نمی‌دهند. اگر این افراد به بیماری‌ پروستات در مردان مبتلا شوند، زمانی به پزشک مراجعه می‌کنند که خیلی دیر شده و کار زیادی نمی‌توان برای درمان انجام داد.

علائم بیماری های پروستات

در این قسمت تعدادی از اولیه‌ترین علائم درگیری‌های پروستاتیک را ذکر می‌کنیم که مردان، مخصوصا افراد بالای ۵۰ سال، به محض مشاهده آنها باید به پزشک مراجعه کنند. این علائم اغلب به علت انسداد به وجود می‌آیند. به عبارتی اولین علائم بیماری‌های این عضو، درگیری‌های انسدادی هستند. این علائم عبارتند از:

 • مشکلات مختلف در ادرار کردن مثل احساس فوریت در دفع ادرار، خالی نشدن کامل مثانه،‌ ناتوانی در کنترل ادرار، تکرر ادرار به خصوص در طول شب، درد و سوزش هنگام دفع ادرار، سختی در دفع ادرار، احساس فشار در هنگام خروج ادرار، قطع شدن جریان ادرار هنگام خروج و دفع ادرار قطره قطره.
 • وجود خون در ادرار یا مایع منی
 • احساس درد در ناحیه ران‌ها، کمر، لگن و پایین شکم
 • تغییر الگوهای انزال و سخت شدن انزال
 • درد هنگام نشستن به دلیل فشاری که به پروستات و مثانه وارد می‌شود

آیا امکان پیشگیری از بیماری‌های پروستاتیک وجود دارد؟

سبک زندگی سالم مهم‌ترین عامل برای پیشگیری از این بیماری‌هاست. آقایانی که منظم ورزش می‌کنند، سیگار و الکل مصرف نمی‌کنند و تغذیه سالمی دارند، معمولا به بیماری‌های این غده مبتلا نمی‌شوند یا بیماریشان خوش‌خیم و قابل درمان است. در ادامه به عادت‌ها و سبک زندگی سالمی که به پیشگیری از این بیماری‌ها کمک می‌کند، اشاره خواهیم کرد:

 • مصرف موادغذایی مانند ماهی و میگو، زرده تخم مرغ، قارچ، جو دوسر، سویا، چای سبز، میوه‌ها و سبزیجات
 • کاهش مصرف یا حذف بعضی از غذاها مانند مواد قندی و نشاسته‌ای و چربی‌های مضر
 • حفظ وزن متعادل
 • تمرینات ورزشی سبک و منظم
 • کاهش مصرف سیگار و الکل
 • انجام فعالیت جنسی به صورت منظم

با تشخیص به موقع، احتمال درمان قطعی بالا می‌رود

در این مقاله بررسی کردیم پروستات چیست، به چه بیماری‌هایی مبتلا می‌شود و چطور می‌توان از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری کرد. با وجود اینکه سبک زندگی سالم، ریسک بیماری‌های این غده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، اما باز هم احتمال ابتلا وجود دارد، به خصوص در افرادی که سابقه ژنتیکی دارند.

غربالگری منظم هم باعث می‌شود در صورت وجود کوچک‌ترین علائم، پزشک اقدامات لازم برای درمان را انجام بدهد و از پیشرفت بیماری پیشگیری کند. همچنین در صورتی که فرد به بیماری پروستات مبتلا شده باشد نیز در مراحل اولیه آن را تشخیص می‌دهد و درمان را آغاز می‌کند. نرخ مرگ و میر در مردانی که کم‌تر از ۷۰ سال سن دارند و بیماریشان را به موقع تشخیص می‌دهند، کم‌ است. اگر علائم خاصی ندارید، غربالگری در هر ۳ تا ۵ سال یکبار کفایت می‌کند، اما اگر هرکدام از علائم بیماری‌های پروستات را تجربه کردید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای رزرو نوبت دکتر اقدام کنید و علت مشکل را پیگیری کنید.

سوالات متداول

پروستات چیست؟

پروستات غده‌ای گردویی شکل در زیر مثانه است که وظیفه تولید مایع منی برای تغذیه و انتقال اسپرم‌ها را برعهده دارد.

بیماری‌های پروستات چیست؟

هایپرپلازی یا بزرگ شدن غده، سرطان و عفونت جزو بیماری‌های این عضو هستند.

علائم بیماری‌های پروستات چیست؟

این بیماری‌ها در سطح اولیه علامتی ندارند، اما بعد از پیشرفت باعث ایجاد مشکل در الگوی دفع ادرار، مشکل در خروج مایع منی و درد می‌شود.

منابع:

webmd

wikipedia

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
76 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده ۵۲ سال دارم اندازه پروستات ۳۵ هست ادرارم ضعیف است زود انزالی هم دارم راهنمایی کنید ممنون میشم

 2. ارماندو می گوید

  سلام من ۴۳سال سن دارم وازحدوددوسال پیش میل جنسی ام کاهش پیداکرده ودردفع ادراردچارمشکل شدم وقتی شروع به ادرارمیکنم اولا تاوقتی که اد دارم بیاددودقیقه طول می‌کشه و وقتی هم میاد قطره قطره میاد وخیلی طول می‌کشه مشکل چیه ممنون

 3. مرتضی ستارزاده می گوید

  عالی بود .من با خواندن این مطالب فهمیدم که بیماری هایپرپلازی دارم اما یک سال است اشتباهی رفته ام دکتر کبد و کلیه و دارو درمانی و طب سنتی و حجامت و حتی عمل دیسکوژل برای کاهش درد لگن انجام داده ام .اما مشکلات جنسی که دارم و بی اختیاری ادرار بخاطر مشکلات پروستات بوده و نه فشار دو مهره ی کمری بر روی اعصاب حسی پاهام که دکترها تشخیص داده اند.متاسفانه من در تبریز هستم و باید اینجا برم طبابت بشم و از اینکه برای اولین بار از مقالات جنابعالی بهره جستم بینهایت سپاسگزارم 🤲

 4. farshad می گوید

  با سلام وخسته نباشید
  بنده ۳۵سال سن دارم تقریباً ۵ماه پیش سکس از ناحیه مقعد داشتم الان دوسه روز یک بار سوزش ادرار تکرر تب ولرز بدن درد شدید بهم دست میده میتونه عفونت باشه یا سرطان ممنون میشم راهنمایی کنید 🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عفونت ادرار مطرحه، بهتره ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین و به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 5. امین می گوید

  سلام
  بنده ۴۲ سالمه اخیرا مشکل زود اانزالی و درد هنگام انزال ،درد ببیضه ،تکرر ادرار دارم سونو هم پروستات نشون داده .
  ایا مشکل پروستات از طریق امیزش امکان داره انتقال بگیره یا نه.
  در ضمن به ارولوژی هم مراجعه کردم ولی داروی خاصی نداد .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن از طریق آمیزش عفونت منتقل شه

 6. عقیل خدادوست می گوید

  با سلام و عرض ادب
  من ۴۲ سال سن دارم و همیشه تکرر ادرار دارم و اینکه رنگ مایع منی زرد رنگ دارم و قبل از نزدیکی مایع لزج و بی رنگ دارم و هنگامی که برای مدفوع فشار میارم چند قطره منی خارج میشود حال سوال من اینه که آیا این عوامل و مشکلات به ستون فقرات و راه رفتن تاثیر میگزاره ؟چون الان مدتی هست که در ناحیه زانو و کمر درد دارم و پاهام رو روی زمین میکشم ونمیتونم درست راه برم .هنگام سوار شدن روی دوچرخه با صدای تق توی لگن مواجه میشم و زانوهام خالی میکنه و زمین میخورم ،ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر ارتباطی به هم ندارن ولی برای مشکلاتتون باید به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

  2. خسرو می گوید

   سلام من مطمءنم بعضی از مشکلات پروستات بدلیل غذای آلوده وانرژی داری است که موردی به بعضی برا کاهش منی وبخیال خودشون آروم وسر براه کردن اون مثل زندان سرباز خونه بعضا غذاخوری دانشگاه و…میدن

 7. ناشناس می گوید

  سلام تشکر خیلی مفید بود نگرانی های ذهنی ام را از بین برد برای شفای همه بیماران یه حمد شفا می خوانم

 8. رحیم می گوید

  با تشکر از نشر اطلاعاتوزحمات دکترها

 9. کیومرث حدیدی فرد می گوید

  خیلی مفید بود وتقریبا به مشکلاتم پی بردم میرم سراغ درمان

 10. امین می گوید

  سلام خیلی متشکرم از مقاله خوبی که لطف کردید ممنون از اطلاعات بسیار خوبتون . انشاالله سلامت و پیروز باشید.

 11. محسن فیروزفر می گوید

  درود بر شما و سپاس از مطالب مفیدتون
  من ۴۵ سال سن دارم و از ۱۵ سالگی بطور تقریبا مداوم ورزش میکنم، الگوی تغذیه ای هم تقریبا مناسبه و رعایت میکنم مخصوصا این ۵ سال اخیر، بنظرم ژنتیکم پروستاتیک رو به من هدیه داده، چون هم تکرر ادرار دارم مثلاً در شب دو یا سه بار رخ میده و احساس میکنم ادرارم تخلیه کامل نمیشه، گاهی اوقات که آخر ورزشم حرکات کششی پا انجام میدم بالای کشاله بغل بیضه هام درد میگیره، بیضه سمت راست هم بعضی وقتها درد میگیره، احساس میکنم کوچکتر از سمت چپم شده و با دست نزدیک محل اتصال بیضه راست رو که دست میزنم احساس کمی تورم و بدست آمدن دو تا رگ میشه، الان موندم واریکوسله ؟ پرستاته ؟ یا فتق؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با علایم‌ به تنهایی نمیشه نظر داد، هم معاینه و هم ازمایش psa, free psa لازمه و هم سونوگرافی بیضه
   بهتره جهت بررسی به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 12. علی می گوید

  سلام وعرض ادب … ۲۸ساله مجردم .حدودا چند ماه قبل ( سمت راست بالای الت تناسلی درد داشتم ،بعد از دو الی سه روز خوب شدم ، حالا دوباره همون درد رو دارم ممکن بخاطر فتق یا پروستات باشه؟؟؟ لطفا جواب بدین.،، ی دنیا ممنون میشم…

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن
   خصوصا اگر درد در کشاله ران باشه

 13. ناشناس می گوید

  با سلام و درود.
  من40 سال سن دارم و موقعی که بدنم در معرض هوای سرد یا روی چیز سردی بنشینم احساس تکرر ادرار میشم ادرارم تخلیه کامل نمیشه به طوری که اذیتم میکنه و بعضی وقتا در زیر بیضه هام جایی که فک کنم پروستات اونجا باشه احساس ورم میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید که چکار باید بکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش psa و free psa و u/a و u/c بدین

 14. هادی می گوید

  سلام وقت بخیر به طور معمول چند بار در هفته نزدیکی انجام بدیم

 15. طاهره منوچهری می گوید

  واقعا توضیحاتتون کامل وجامع بود من پدرشوهرم سرطان مثانه وپروستات داشت که متا سفاته منجر به تخلیه هردوشد الآن این اطلاعات باعث شد تاهمسرم رو برای چکاپ بفرستم وپیگیر باشم.ممنون🙏

 16. محمد می گوید

  سلام ، بنده ۲۸ سالمه ده روز پیش متاسفانه خود ارضایی کردم در حین انزال سر آلت خودم رو گرفتم بیشترش بیرون نیومد بلفاصله مجدد خود ارضایی کردم تا خارج شه، ضمن اینکه مثانم هم پر بود بعد دستشویی رفتم، تا دو سه روز هیچ مشکل یا علامتی نداشتم ولی باسوزش موقع ادرار شروع شد الان احساس میکنم یچیزی تو پشتم باد کرده و اینکه ادرارم کامل از مثانه تخلیه نمیشه تکرر ادرار. و دفع طولانی موقع ادرار و سوزش پس از ادرار دارم ، راهنمایی کنید لطفا.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عفونت ادراری هست
   ازمایش u/a, u/c بدین تا آنتی بیوتیک مناسب تجویز شه
   اگر اصلا امکان ازمایش ندارین و حساسیت دارویی به سفیکسیم ندارین
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ تا ۱۰ شب، شبی یکی بخورید

   1. محمد می گوید

    سپاس ازین همه توجه تشخیص شما التهاب پروستات هم هست؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     با احتمال کمتر بله

 17. سیاوشی می گوید

  باسلام
  بنده صبح ها برای دفع ادار زیاد معطل می شوم(حدود یک ربع) ولی در بقیه موارد شبانه روز مشکل ندارم. موقع عمل جنسی هم زیاد اذیت می شوم و فشار زیادی بر من وارد می شود.
  تا وقتی دارو مصرف می کنم تا حدودی خوب است وقتی دارو تمام می شود باز به حالت اول به می گردد
  آیا درمان یا داروی ویژه ای برای این مشکل پروستات وجود دارد؟
  ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر بزرگی پروستات دارین و داروهای تامسولوسین و ترازوسین میخورین این داروها کنترل کننده علایم هستن و درصورت قطع علایم عود میکنه
   و درمان خاص دیگه ای نداره

 18. ناشناس می گوید

  باسلام
  بعداز رابطه جنسي و انزال حتما بايد ادرار دفع بشه يا لزومي نداره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   الزام نیست

 19. جواد می گوید

  سلام بنده ۴۳ سال دارم و هر شش ماه سونوگرافی انجام می دهم این بار که مراجعه کردم گفتند اندازه پروستات شما ۲۵ سی سی است و هیچ عارضه ای در هنگام ادرار هم ندارم به نظر شما چه کاری باید انجام دهم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اندازش طبیعیه
   چون بالای ۴۰ سال هستین میتونین یک ازمایش psa, free psa بدین

   1. جواد می گوید

    ممنون خانم دکتر

    1. مشاور سلامتی می گوید

     خواهش میکنم

 20. ناشناس می گوید

  سلام بنده ۳۳ سال سن دارم حدود ۷ساله که موقع ادرار کردن درد دارم که هنگام ادرار با فشار دادن زیر آلت تناسلی دردم کمی بهتره میشه به چند پزشک مراجعه کردم که نظر التهاب غده پروستات دادن و متاسفانه هنوز مشکلم رفع نشده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پروستاتیت اگر عفونی باشه باید آنتی بیوتیک مناسب تجویز شه
   به ندرت ممکن غیرعفونی باشه که باید داروهای بلوک کننده عصبی، داروی ضد اضطراب ، داروی استرویید تجویز شه
   لایف استایل خوب، ورزش، ایجاد آرامش و ریلکسیشن و نشستن در وان آب گرم کمک کنندس

 21. رضا حدادی می گوید

  سلام ممنون ازتیم خوبتون ازاطلاعات کاملی که در موردغده پروستات در اختیارما گذاشتید بسیار مفید وکاربردی بود برای من که ۴۷ساله هستم وبه موقع مقاله شما که حاصل زحمات شما بود ا مطالعه کردم در اخر باز هم خدا قوت

  1. مشاور سلامتی می گوید

   🌸🌸🌸

 22. هدایت اله می گوید

  عالی بود خیلی ممنونم دیدگاه من عوض شد سعی می کنم به زودی برای درمان اقدام کنم

  1. عارفه نجمی می گوید

   ممنون از توجهتون

 23. سهند می گوید

  سلام
  من ۴۶ سال سن دارم ، ۲ هفته ایی هست احساس تکرر ادرار دارم که که بعد از انزال احساس کردم مشکل رفع شده و دوباره همین مشکل پیش اومد که بعد انزال رفع میشه ، ممنون میشم علت رو بیان کنید نیاز به آزمایش پروستات دارم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول آزمایش ادرار و کشت ادرار بدین چون ممکن عفونت ادراری باشه
   اگه عفونت ادراری نبود برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 24. ap می گوید

  با سلام و عرض ادب. بنده 67 سالمه و اخیرا با مراجعه به اورولوژ و انجام سونوگرافی معلوم شد اندازه پروستاتم 55 است و باقیمانده ادارم هم 30 سی‌سی است. به من دو نوع قرص ویتامین و یک نوع قرص پروستات دادن. و از آن به بعد وضع ادرارم بطور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرد ولی خارج نشدن منی و بزرگ بودن پروستات از لحاظ روانی داره منو میکشه بخصوص که حس بدی نسبت به قرص پروستات دارم.
  اگر بدونم راهی برای طبیعی تر شدن اندازه پروستات وجود داشته باشه که باعث اسودگی خیالم بشه حتی اگر سخت هم باشه حتما حتما انجامش میدم. لطفاً راهنمایی فرمایید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرایطتون جای نگرانی و اضطراب نداره و متناسب با سنتون هست
   به این شرایط هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPh ) میگن
   به طور دوره ای برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 25. ناشناس می گوید

  سلام من چهل و دو ساله و مجرد هستم،مدتی هست که احساس سوزش و درد در مثانه و بیزه هایم احساس می کنم و دفعات تخلیه ادرارم در طول شبانه روز بیشتر شده است. به تازگی متوجه شده ام که رنگ مایع منی من تغیر کرده است و به قهوه ای نزدیک شده است، انگار با خون ترکیب شده …اگه امکانس هست به صورت کلی راهنمایی کنید که اقدامات لازم انجام بدم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   آزمایش لازمه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 26. مهدی شادی می گوید

  سلام ۵۰ سال دارم . دو سال پیش بدون سابقه قبلی سنگ کلیه داشتم بدلیل گیر کردن در حالب ، از طریق سوند دابل جی سنگ شکنی شد . تقریبا بعد سه ماه از عمل تا الان مایع منی رقیق شد . درصورتیکه قبلا کاملا غلیظ بود.پزشک متخصص ارولوژی معاینه کرد فقط قرص ویتامین E تجویز کرد . مشکل دیگه ای ندارم . میل جنسی ام هنوز بالاست . فقط مدتیست بعد بعضی از رابطه دردی خفیف اما آزار دهنده در ناحیه بالای ران چپ نزدیک به زیر شکم و بالای بیضه دارم. سونوگرافی و آزمایش سالی یکی دوبار می دهم .پروستات نرمال ولی کمی بزرگ گزارش میشه .سنگ کلیه هم ندارم . آیا رقیق شدن مایع منی نگران کننده است ؟ آیا دلیل مشکلی در پروستات است ؟ درد خفیف مربوط به پروستات است ؟
  ممنون اگر راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام آزمايش پروستات بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 27. محمد می گوید

  سلام و خسته نباشید بنده ۱۹سال دارم و ۲روز است موقع مدفوع مایع بی رنگ از مثانه بیرون می آید علت آن چیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد سونوگرافي مثانه و كليه بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 28. حسین می گوید

  سلام خسته نباشید بنده 25 سال دارم و هنگام رابطه جنسی احساس ادار کردن بهم دست میده آیا این امکان دارد که ادرار وارد پروستات یا کیسه منی شود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام نه نميشه مسيرهاي آناتوميكشون متفاوته

 29. ناصر می گوید

  سلام
  بنده ۶۰سال سن دارم و همسرم نزدیک ۱۷ سال است که با من رابطه جنسی بر قرار نمی کند و هر موقع پیشنهاد می دهم با بد اخلاقی و فحش روبرو می شوم ، در صورتیکه یک عمل لازم از نظر پروستاتیت است و شرعی .آیا در ناراحتی پروستات یا سرطان تاثیر دار . در صورتیکه هیچ رابطه نامشروعی هم ندارم .با این زن بد رابطه چکار کنم. لطفاً مرا راهنمایی کنید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام بايد با مشاور صحبت كنيد حتما
   احتمالا از يك موضعي زز دست شما عصباني هستن و اينطوري واكنش نشون ميدن
   پروستاتيت هم ربطي به سرطان پروستات نداره

   1. ناشناس می گوید

    سلام سوال دارم من پروستادم عفونت داره تمایل رابطه جنسی ندارم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام زماني كه عفونتتون برطرف شود تمايل جنسي هم نرمال ميشه
     لطفا

     برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 30. محسن می گوید

  سلام خسته نباشین
  من 17 سالمه احساس می کنم بعد از بیرون اومدن از دستشویی کاملا تخلیه نشده ام و سرعت ادرار هم زیاد نیست و بعد بیرون اومدن هم یکی 2 قطره ادرار می یاد بیرون و متسفانه استنما هم دارم برای درمانش چه کار کنم
  تورو به خدا جواب بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار مثانه و پروستات دهید

 31. علی می گوید

  سلام
  علت زودانزالی چی مواردی میتونه باشه و راه درمانش چیه؟

 32. سایه می گوید

  با عرض سلام
  میخواستم سوال کنم کم میلی جنسی چه علاتی داره به خاطر پروستات نیست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ببینی اول یه شرح حال کامل لازمه
   از کی بروز کرده؟سنشون ؟
   اضطراب و استرس؟
   آیا مشکل نعوظ دارن یا فقط کاهش میل جنسی؟
   داروی خاصی میخورن؟سابقه بیماری قند و …ندارن؟

 33. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید دکترالان پدر خانمم دچار بیماری پروستادت شده و عمل کرده ولی زیاد مایل اشتها به خوردن غذا نداره دلیل چیست ؟

 34. صمد می گوید

  سلام بنده۳۶سالمه زیادآب میخورم وتقریباهردوساعت دسشویی میرم وبعضی مواقع احساس درددرمثانه میکنم رنگ ادرارهم تقریبازردرنگ هست احساس میکنم آلت تناسلیم هم کوچک شده و.زودانزالی دارم لطفاراهنمایی بکنید
  ((جهت صریح بودن هم معذرت خواهی میکنم))

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام لطفا اين آزمايشاتو بدين
   Cbc.diff
   Esr crp
   U/A
   U/C
   Fbs
   Bun cr

 35. مهدی می گوید

  باسلام و خسته نباشید
  بنده یه فرد ۳۶ ساله ضایع نخاعی هستم.قرص تامسولوسین و یوریناسین و قرص باکلوفن ۲۵ مصرف میکنم.وقتی که زور میدم ادرار کنم قبل از ادرار یک یا دو قطره منی میاد قبل ادرار.میخواستم راهنمایی کنید.ممنون میشم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شما باید معاینه و آزمایش و کشت ادرار انجام دهید
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

   1. علیرضا سهرابی می گوید

    خانم دکتر من هم علایم آقای صمد رو دارم با این تفاوت که بنده 18 سال دارم و تکرر ادرار و قطره قطره شدن ادرار رو هم دارم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     ممکن عفونت ادراری باشه
     آزمایش
     Cbc.diff و U/A و U/C و Fbs و Bunو cr انجام شود

 36. بنیامین می گوید

  سلام خسته نباشید من یه مسر ۲۲ ساله هستم
  چند هفتس ک این مشکلم شروع شده اینطوریه ک بعد از رابطه جنسی از داخل دستگاه تناسلی احساس سوزش و خارش میکنم ب طوری ک حتما باید برم سرویس بهداشتی (حتی گاهی اوقات چند بار) میخاستم کمکم کنین ک بیماریه من چیزه خاصیه؟ و اینکه ب چ دکتری باید مراجعه کنم ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دوست عزیز
   شما باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید
   عفونت مطرح است

  2. Guests می گوید

   سلام من ۱۹ سالمه حدودا دو هفته بعد از انزال دچار تکرر ادرار میشم و یعنی بعد دفع ادرار بعد از ۱۰ دقیقه احساس ادرار دارم و بعد از دفع مقدار کمی ادرار بافشار کم خارج میشه بعد از چند روز اوکی میشه درد و هیچ مشکل دیگه ای ندارم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    محدوده مرجع طبیعی اغلب بین آزمایشگاه‌ها متفاوت است.
    اصولا زیر ۱۰ موردی نیست البته بستگی به علایم و بیماری شما دارد

 37. مهرداد می گوید

  سلام عرض ادب و خسته نباشيد
  بنده ٢٨ ساله هستم مدت ٤ ماه است در ناحيه پرينه و مقعد و گاها كشاله ران احساس درد ميكردم كه به چندين پزشك مراجعه كردم تشخيص دقيقي ندادن و هر بار آنتي بيوتيك تجويز كردن كه مدتي درد بهتر ميشد ولي مجدد شروع به درد ميكرد . سونوگرافي از بيضه و كشاله ران انجام دادم كه مشكلي نبود . الان ٢ هفتس درد به پايين كمر و پاها هم كشيده شده لازم به ذكر است درد كمر و پرينه و مقعد به هنگام دراز كشيدن مخصوصا در حالت جنيني و پا جم بيشتر ميشود . لطفا راهنمايي بفرماييد واقعا تو زندگيم تاثير گذاشته و افسرده شدم مدام به فكر فرو ميرم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت بررسی مهره های کمر به جراح مغز و اعصاب مراجعه فرمایید

   1. ناشناس می گوید

    سلام وادب بنده ۵۴سال دارم وزمان انزال مایع به صورت ژله ای بیرون میاد علت چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     مایعات و آب زیاد مصرف کنید
     اغلب بخاطر کم آبی بدن هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر