آیا تغییر رنگ چشم امکان پذیر است؟!

تغییر رنگ چشم یکی از مسائل محبوب در میان افراد است. اگر راهی برای تغییر رنگ چشم وجود داشته باشد، افراد زیادی مایل هستند تا آن را امتحان کنند. امروزه لنزهای تماسی رنگی بسیار مورد توجه افراد است و زیاد استفاه می‎شود. اما اگر راهی برای تغییر رنگ چشم با استفاده از لیزر باشد، جلوی بسیاری از عوارض مربوط به لنزها گرفته می‌شود.

در ادامه مقاله‌ی دکتر حمیدرضا صابر، جراح و فوق تخصص چشم را می‌خوانیم که در ارتباط با روش‌های نوین تغییر رنگ چشم است.

دکتر حمیدرضا صابر

استفاده از لنزها عوارض زیادی برای چشم داشته است و دانشمندان به دنبال روش  مطمئن‌تری برای تغییررنگ چشم افراد بودند. استفاده از لنزهای داخل چشمی مدتی باب شد، ولی به علت عوارض زیاد استقبال زیادی از آن‌ها نشد.

آیا روشی برای تغییر رنگ چشم ابداع شده است؟

اخیرا با استفاده از لیزری از نوع «ان دی یاگ» روش کم‌خطرتری برای تغییر رنگ چشم ابداع شده است. به این ترتیب که افرادی که رنگ چشم تیره دارند با این لیزر لایه «پیگمانته‌ای» که در جلوی عنبیه چشم (قسمت رنگی چشم) وجود دارد را با لیزر برمی‌دارند و این لایه توسط «ماکروفاژها» هضم می‌شود.

در نتیجه رنگ عنبیه یا «آیریس» که در اثر «اسکترینگ» نور ایجاد می‌شود یک رنگ مایل به آبی تا خاکستری خواهد بود؛ البته بستگی به میزان استفاده از لیزر هم دارد. این رنگ روشن به شخصی که رنگ چشم تیره داشته هویت جدید می‌بخشد.

عمل تغییر رنگ چشم در طی بیست ثانیه انجام می‌شود و ممکن است نیاز به چند جلسه تکرار نیز باشد. این عمل درد شدیدی ندارد، نیاز به بستری ندارد و با این روش تغییر رنگ چشم غیر قابل بازگشت خواهد بود.

آیا با تغییر رنگ چشم، رنگدانه‌ای به آن اضافه می‌شود؟

هیچ رنگدانه‌ای به چشم اضافه نمی‌شود. در واقع زیر هر چشم قهوه‌ای یک رنگ آبی یا سبز نهفته است. یک لایه نازک به رنگ قهوه‌ای که جلوی پوشش سطح چشم است  باعث تغییر رنگ چشم به رنگ‌های قهوه‌ای یا تیره‌تر می‌شود.

بنابراین با استفاده از یک نوع لیزر کم انرژی که در زمانی بسیار محدود در هزارم ثانیه لایه «پیگمانته» را گرم و سرد می‌کند، تحریک انجام می‌شود و رنگدانه‌ها نیز توسط  سلول‌های «ماکروفاژ» هضم می‌شود.

رنگدانه‌ها در طی ۴ هفته از چشم خارج می‌شوند و این باعث بروز پدیده تغییر رنگ چشم به آبی یا خاکستری می‌شود. این تکنولوژی می‌تواند برای خال‌های سطح عنبیه هم استفاده شود و درمان کم خطری است و نیاز به جراحی چشم نخواهد بود.

گاهی در یکی از چشم‌ها رنگ‌های متفاوت وجود دارند. یک عنبیه ممکن است متشکل از رنگ‌های مختلف باشد. این بیماری «هتروکرومیا بخشی» نام دارد.

اگر چشم راست و چپ دارای رنگ‌های مختلف هستند، این وضعیت به نام «هتروکرومیا» شناخته می‌شود. اگر هر دو چشم با لیزر درمان شوند‌ می‌توان «هتروکرومیا» را درمان کرد.

عمل تغییر رنگ چشم

علت رنگ چشم چیست؟

دلیل رنگ چشم رنگ عنبیه چشم است. عنبیه قسمت رنگدانه‌دار چشم است که توسط ژن در افراد ایجاد می‌شود. هیچ‌کس رنگدانه‌ای به معنای این‌که رنگ آبی یا خاکستری یا قهوه‌ای در چشمش داشته باشد ندارد؛ بلکه به دلیل «اسکترینگ» یا تفرق نوری که وارد چشم می‌شود و از  «استروما»ی سطح عنبیه برگشت می‌کند، ما رنگ‌های متفاوتی را می‌بینیم.

این لایه «پیگمانته» که «ملانین» است نور برگشتی را می‌تواند تغییر دهد و وقتی این لایه توسط لیزر برداشته شود رنگ چشم از قهوه‌ای به خاکستری و آبی تغییر می‎کند.

بنابراین اگر کسی دچار «آلبینیسم» یا زالی باشد و هیچ رنگدانه‌ای نداشته باشد رنگ به صورت خیلی روشن منعکس می‌شود و افرادی که پیگمان کمتری دارند به صورت آبی، افرادی که پیگمان متوسطی دارند به صورت خاکستری و افرادی که پیگمان بیشتری دارند بصورت قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره متفاوت خواهند بود.

متخصص چشم پزشک در این مورد چه وظیفه‌ای دارد؟

در مجموع خیلی از افراد مایل به تغییر رنگ چشم خود هستند و برای این آرزو حاضر هستند هر هزینه و رنجی را تحمل کنند. اما ما به عنوان چشم پزشک باید دقت داشته باشیم که این روش‌ها کم‌ترین عارضه را داشته باشد و بینایی فرد را تهدید نکند.

با توجه به این‌که تغییر رنگ چشم یک انتخاب است و نه یک اجبار، ما باید در پیشنهاد دادن روش عمل تغییر رنگ چشم به بیمار دقت کنیم.هم‌چنین مطمئن باشیم عوارض خطرناکی مثل نابینایی نداشته باشد و کمترین عوارض را ایجاد کند. برای مشورت با پزشک، می‌توانید از طریق دکتردکتر، لیست کاملی از متخصصین چشم شهرتان را داشته باشید و نوبت بگیرید. مثلا اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید از میان 108 دکتر چشم تهران ، پزشک مورد نظر خود را پیدا کرده و وقتتان را ثبت کنید.

علت تغییر رنگ چشم

آیا عمل‌های لیزری تغییر رنگ چشم مورد تایید هستند؟

همه روش‌های تغییر رنگ چشم هنوز در مرحله تحقیقاتی و داوطلبانه به صورت مطالعات تحت کنترل هستند و توسط  «اف دی ای»  آمریکا تایید نشده است. ولی احتمال این‌که روش لیزری به زودی تایید شود بسیار زیاد است؛ زیرا نسبت به بقیه روش‌ها عوارض کمتری دارد.

در این روش‌های لیزری، ما در کمتر از یک دقیقه لیزر را اعمال می‌کنیم. اثر لیزر در طی ۴ هفته بعد پدیدار می‌شود. تغییر رنگ چشم تا حدودی قابل پیش‌بینی است. به این صورت که باید عکسی با کیفیت بالا از چشم گرفته شود و رنگ چشم  پدر و مادر پرسیده شود.

برای تغییر رنگ چشم چند جلسه لیزر نیاز است؟

نتیجه‌ای که از  لیزر به دست می‌آید در درجه اول به دلیل وجود پیگمانت‌ها است و اگر کسی بخواهد تغییر بیشتری انجام شود باید جلسات بیشتری لیزر را انجام دهد. فعلا چون این عمل در سطح مطالعاتی است، لیزر دو چشم را در مدت کوتاهی از هم انجام می‌دهند تا نتایج به جایی برسد که بتوان همزمان هر دو چشم لیزر کرد.

آیا رنگ چشم قابل انتخاب و پیش‌بینی است؟

باید شناخت دقیقی از رنگ داشته باشیم. رنگ شامل سه جزء است: رنگ یا هیو، اشباع یا سچوریشن، ارزش یا ولیو. آن‌چه که بیماران از ما می‌خواهند معمولا یک تغییر رنگ است با «ولیو» بالا، یعنی رنگ روشن. ولیو اگر بالاتر باشد رنگ روشن‌تر می‌شود.

اما ممکن است آبی پررنگ را نشان ندهد و افرادی که تمایل به رنگ آبی دارند احتمالا به جلسه دوم تا سوم لیزر نیاز خواهند داشت تا «سچوریشن» رنگ بالاتر برود و طراحی لیزر و الگوریتمی که برای تغییر رنگ است بر اساس هر چشم و وضعیت ضخامت «پیگمانت‌های» هر چشم برنامه ریزی شود و قابل پیش بینی صد در صد نیست.

ولی تغییر رنگ چشم به سمت خاکستری در چشم‌های قهوه‌ای به راحتی به دست خواهد آمد؛ اما رنگ آبی تیره نیاز به چند جلسه لیزر دارد.

تغییر رنگ چشم

چه تکنولوژی‌هایی ورای تغییر رنگ چشم است؟

دو روش لیزری وجود دارد: شرکت «استروما» که آمریکایی است و مطالعاتش را  در آمریکای جنوبی، مکزیک و آرژانتین انجام می‌دهد و دیگری در اسپانیا است در کلینیکی در بارسلونا که تقریبا پنج هزار دلار هزینه دارد و در طی دو جلسه تغییر رنگ چشم را ایجاد می‌کنند.

در ترکیه نیز کلینیکی با روش‌های قدیمی‌تر لیزر انجام می‌دهد که نتایج آن خیلی خوب نبوده است. داوطلبان زیادی برای این روش‌ها در نوبت هستند، ولی همه این‌ها زمانی مورد تایید “اف دی ای” قرار خواهد گرفت که عوارض چشمی مهمی ایجاد نکنند.

عوارض احتمالی تغییر رنگ چشم چیست؟

با توجه به این‌که احتمال بالا رفتن فشار داخل چشم وجود دارد، احتمال آب سیاه، احتمال صدمه زدن به سلول‌های قرنیه و کدورت قرنیه و احتمال پخش رنگدانه در داخل  چشم و عوارض آن وجود دارد.

احتمال این‌که عدسی چشم دچار تغییرات خفیف و گاهی آب مروارید شود نیز وجود دارد. بنابراین “اف دی ای” باید درباره مطالعات بالینی مطمئن شود که این عوارض در حد خطرناک نبوده و اگر هم عوارضی وجود دارد قابل پیشگیری و درمان است و بعد آن را تایید کند.

دکتر حمیدرضا صابر

سخن آخر؛ عمل تغییر رنگ چشم را انجام دهیم یا خیر؟!

عمل تغییر رنگ چشم یک انتخاب است. بنابراین باید به بیمار آگاهی لازم را داد و رضایت آگاهانه از او گرفت. نباید برای تغییر رنگ چشم عجله کرد و تا حد امکان از وضعیت چشم که قبلا بیماری‌هایی مانند دیابت، گلوکوم، قوز قرنیه، بیماری‌های روماتیسمی و … نداشته و در آینده نیز مشکلی نخواهد داشت مطمئن باشیم.

برای مشاوره و ویزیت در خصوص بیماری‌های مرتبط با چشم می‌توانید به پروفایل دکتر حمیدرضا صابر، جراح و فوق تخصص چشم مراجعه کرده و نوبت اینترنتی خود را دریافت نمایید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
151 نظرات
 1. مهران می گوید

  سلام رنگ چشمای پسرم فرق داره و خیلی آزار دهنده است برام دو سالشه
  راهی هست درمان کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   دو چشم رنگ متفاوتی دارند؟

   1. مهران می گوید

    بله یکیش قهوه ای تیره
    یکی دیگه اش مشکی

 2. رضا می گوید

  سلام من رنگ چشمام با عوض کردن لباس تغییر میکنه علتش چیه

 3. فرزاد شکوری می گوید

  با سلام امیدوارم خسته نباشین من از کودکی یا مادرزادی چشمم قهوه ای هستش اما حدودا یک ماهی هست که داره
  به رنگ سبز روشن تغییر پیدا میکنه من ۱۹ سالمه و فقط سیگار میکشم از خیلی از دکتر های دیگه سوال کردم ولی جوابی دریافت نکردم خواهشا بگید که مشکلی وجود داره یا نه

 4. گلپری می گوید

  سلام منم چشمام دو رنگه تا حالا بوده که کسی چشماش درست شده باشه عملی چیزی داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در حال حاضر بهترین گزینه برای شما استفاده از لنز هست

 5. هوشنگ می گوید

  من همسرم دیابت نوع دو دارد و باعث شده که یک چشمش تار ببیند ورک چشمش مصدود شود نخواستم دکتری هست که مشکل چشم همسرم را برطرف کند با این همه پیشرفت علم متشکر ازشما

 6. ستايش می گوید

  سلام ببخشيد خانم دكتر قطره هاي تغيير رنگ چشم كه در آمازون بفروش ميرسد مورد تاييد شما هستند ؟

 7. ..... می گوید

  سلام ببخشید چشای من روشن بود ولی داره به رنگ قهوه ای تغییر میکنه چرا

 8. Seti می گوید

  سلام ب پزشکان محترم و بقیه ببخشید ی سوال داشتم راسته که میگن اگه لنز بذاریم توی چشممون ممکنه که بشکنه و اسیب جدی ب چشم برسونه؟

 9. ملیحه می گوید

  سلام میخاستم بدونم ک با عمل جراحی چشم ک ضعیف هس و عمل انجام بدم و عینک نزنمعمل تغییر رنگ چشم هم میشه انجام بدم ؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر نمی شود

 10. ستایش می گوید

  سلام
  راستش من هرچی بزرگتر میشم رنگ چشمم روشن تر میشه میتونم کاری کنم که همین رنگی بمونه و تغییر نکنه

 11. عطیه جرجندی می گوید

  سلام خانوم دکتر میشه لنز دائمی گذاشت ؟

 12. نیلوفر می گوید

  سلام و عرض ادب چشم راستم مرکز بیناییش کور شده و بینایی نداره واون یکی چشمم ضعیفه میشه لنز دائمی رنگی بزارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر تفاوت رنگ دارن ، زیر نظر متخصص چشم اقدام کنین

 13. Maha می گوید

  سلام میگم میشه که با داشتن رژیم غذایی و خوردن آب زیاد رنگ چشم رو روشن تر کنیم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

 14. ماریا می گوید

  سلام کلینیکی هست بتونم برم برای لیرز تغییر رنگ چشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   فعلا خید

  2. اقای رنجگر می گوید

   سلام بله هست ،ب نظرم همه چیزایی ک توی این مقاله اورده شده همش حدسیاته ،الان توی خلا چشم رنگ تزریق میکنن و فوری توی یک جلسه تغییر رنگ ایجاد میشه

 15. ناشناس می گوید

  سلام این روش هنوز مجوز نداره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   خیر

 16. گلوریا می گوید

  باسلام وقتتون بخیر خانم دکتر عزیز ببخشین من موقعی که کوچک بودم چشم راستمو بینایشو در اثر ضربه قیچی ازدست میدم الان رنگ چشم سفید هست اون یکی چشم رنگش سیاه هست میگم میشه رنگ چشم سیاه کرد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   البته باید معاینه شین و میزان آسیب مشخص شه
   از لحاظ ظاهری برای رفع این مشکل می‌توانید از لنزهای تماسی رنگی استفاده کنید.
   در مواردی که آسیب زیاد است پروتز چشمی به کار میرود

  2. مسی می گوید

   الهی بگردم عزیزم حتما راه ههایی میاد واسه این مشکل ففط عجله نکن عزیز دلم .حتی دانشمندا راه هایی برای برگردوندن بینایی دارن انجام میدند خواهر گل و قشنگم

 17. دریا می گوید

  سلام میخواستم بدونم میشه با کلیپ های هیپنوتیزم رنگ چشم رو عوض کرد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   خیر

 18. ناشناس می گوید

  میشه رنگ چشممان رو از قهوای تعقیر بدیم توی چه سنی میشه هنوز توی ایران آمد عوارض ندار

 19. sara می گوید

  سلام من کوچیک ک بودم رنگ چشمام آبی بوده
  بزرگ ک شدم تغییر کرده و رنگش قهوه ایی شده
  راهی هست ک دوباره رنگ چشمام آبی بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

 20. عمران می گوید

  سلام خسته نباشین من چشمام عسلی هست میشه تغییر داد به رنگی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این روش فعلا مجوز ندارد

 21. عرفان داوری می گوید

  سلام خسته نباشید
  از من قهوه ایی امکانش هست آبی بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   فعلا این روش مجوز نداره عزیز

 22. زهره می گوید

  سلام خسته نباشید
  من با چشم آبی بدنیا اومدم و تا ۲ سالگی آبی موندن
  میخواستم بپرسم میشه یه راهی باشه که دوباره رنگش برگرده؟
  مثلا قطره آب و عسل و …
  و اینکه این درسته که میگن بخاطر آب و هواعه که رنگش از آبی به قهوه ای تغییر کرده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر بخاط آب و هوا نیست و امکان‌ بازگشت رنگ نیست

 23. آذر می گوید

  سلام من چشمم در اثر ضربه وعمل های متعدد رنگش خراب شده ویک خطی تو چشمم هست

  آیا میشه با عمل رنگ تزریق کرد وشبیه اون یکی چشمم کرد؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر عزیز نمیشه

   1. ارشام می گوید

    سلام خسته نباشید
    چشم های من ابیه
    امکانش هست با لیزر بشه ب مشکی تغییر داد؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     خیر عزیز

    2. بریسی می گوید

     آبی که بهترین رنگه چرا میخوای تغییرش بدی

 24. فرزانه می گوید

  سلام درسته که میگن آب و عسل بکنی داخل چشم رنگش تغیر میکنه؟ چه عوارضی داره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر عزیز ، این چه کاریه
   ممکن عفونت چشم رخ بده و کوری حتی

 25. فلانی می گوید

  سلام خسته نباشید🥰
  لیزر تغییر رنگ چشم تقریبا کی به ایران میرسه یک سال دوسال یا بیشتر؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   فعلا هیچ جای جهان مجوز ندارد

   1. ناشناس می گوید

    راست میگید اِممم خوب میتوانیم رنگ چشممون رو عوض کنیم؟اصلا چطوری باید رنگش رو تغیر بدیم

 26. ناشناس می گوید

  قطره تغییر رنگ چشم چه عوارضی داره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   آسیب جدی به قرنیه و شبکیه

 27. R.B می گوید

  سلام من ۱۱ سالمه چشمام سبزه ولی دارره عسلی میشه چیکار کنم همون رنگ سبز بمونه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   کاری نمیشه انجام داد عزیز

  2. .. می گوید

   به فال نیک بگیر که تیله ای بشه
   (تیله ای یعنی با یه لباس یه رنگ دیگه شه و…)

 28. iman می گوید

  سلام وارادت باعرض معذرت میخواستم بدونم تغیر رنگ چشم قهوه ای درسن ۱۵سال به ابی یا سبز امکان پذیر هست اگه باشه چه روش هایی میشه انجام داد ممنون از دیدگاه شما.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر
   این روش های جدید هم همه عوارض دارن

 29. ..... می گوید

  سلام . آیا با سابلیمینال امکان پذیر هست زنگ چشم تغییر کند ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این روش فعلا مجوز نداره و عوارضش زیاده

   1. علی زارع می گوید

    چه عوارضی داره؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     آسیب به قرنیه و کاهش بینایی و..

 30. Kiana می گوید

  آیا درسته که با گیاهخواری و رژیم های خاص میشه رنگ چشم رو تغییر داد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

 31. مهلا می گوید

  میگن میتونیم با عسل و اینا رنگ چشمو تغیر بدیم واقا میشه؟؟؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر