آیا تغییر رنگ چشم امکان پذیر است؟!

 • 1398-10-24
 • ۸۰۶۹۵ بازدید
 • 38
برای تغییر رنگ چشم چه کنیم

تغییر رنگ چشم یکی از مسائل محبوب در میان افراد است. اگر راهی برای تغییر رنگ چشم وجود داشته باشد، افراد زیادی مایل هستند تا آن را امتحان کنند. امروزه لنزهای تماسی رنگی بسیار مورد توجه افراد است و زیاد استفاه می‎شود. اما اگر راهی برای تغییر رنگ چشم با استفاده از لیزر باشد، جلوی بسیاری از عوارض مربوط به لنزها گرفته می‌شود.

در ادامه مقاله‌ی دکتر حمیدرضا صابر، جراح و فوق تخصص چشم را می‌خوانیم که در ارتباط با روش‌های نوین تغییر رنگ چشم است.

دکتر حمیدرضا صابر

استفاده از لنزها عوارض زیادی برای چشم داشته است و دانشمندان به دنبال روش  مطمئن‌تری برای تغییررنگ چشم افراد بودند. استفاده از لنزهای داخل چشمی مدتی باب شد، ولی به علت عوارض زیاد استقبال زیادی از آن‌ها نشد.

آیا روشی برای تغییر رنگ چشم ابداع شده است؟

اخیرا با استفاده از لیزری از نوع «ان دی یاگ» روش کم‌خطرتری برای تغییر رنگ چشم ابداع شده است. به این ترتیب که افرادی که رنگ چشم تیره دارند با این لیزر لایه «پیگمانته‌ای» که در جلوی عنبیه چشم (قسمت رنگی چشم) وجود دارد را با لیزر برمی‌دارند و این لایه توسط «ماکروفاژها» هضم می‌شود.

در نتیجه رنگ عنبیه یا «آیریس» که در اثر «اسکترینگ» نور ایجاد می‌شود یک رنگ مایل به آبی تا خاکستری خواهد بود؛ البته بستگی به میزان استفاده از لیزر هم دارد. این رنگ روشن به شخصی که رنگ چشم تیره داشته هویت جدید می‌بخشد.

عمل تغییر رنگ چشم در طی بیست ثانیه انجام می‌شود و ممکن است نیاز به چند جلسه تکرار نیز باشد. این عمل درد شدیدی ندارد، نیاز به بستری ندارد و با این روش تغییر رنگ چشم غیر قابل بازگشت خواهد بود.

آیا با تغییر رنگ چشم، رنگدانه‌ای به آن اضافه می‌شود؟

هیچ رنگدانه‌ای به چشم اضافه نمی‌شود. در واقع زیر هر چشم قهوه‌ای یک رنگ آبی یا سبز نهفته است. یک لایه نازک به رنگ قهوه‌ای که جلوی پوشش سطح چشم است  باعث تغییر رنگ چشم به رنگ‌های قهوه‌ای یا تیره‌تر می‌شود.

بنابراین با استفاده از یک نوع لیزر کم انرژی که در زمانی بسیار محدود در هزارم ثانیه لایه «پیگمانته» را گرم و سرد می‌کند، تحریک انجام می‌شود و رنگدانه‌ها نیز توسط  سلول‌های «ماکروفاژ» هضم می‌شود.

رنگدانه‌ها در طی ۴ هفته از چشم خارج می‌شوند و این باعث بروز پدیده تغییر رنگ چشم به آبی یا خاکستری می‌شود. این تکنولوژی می‌تواند برای خال‌های سطح عنبیه هم استفاده شود و درمان کم خطری است و نیاز به جراحی چشم نخواهد بود.

گاهی در یکی از چشم‌ها رنگ‌های متفاوت وجود دارند. یک عنبیه ممکن است متشکل از رنگ‌های مختلف باشد. این بیماری «هتروکرومیا بخشی» نام دارد.

اگر چشم راست و چپ دارای رنگ‌های مختلف هستند، این وضعیت به نام «هتروکرومیا» شناخته می‌شود. اگر هر دو چشم با لیزر درمان شوند‌ می‌توان «هتروکرومیا» را درمان کرد.

عمل تغییر رنگ چشم

علت رنگ چشم چیست؟

دلیل رنگ چشم رنگ عنبیه چشم است. عنبیه قسمت رنگدانه‌دار چشم است که توسط ژن در افراد ایجاد می‌شود. هیچ‌کس رنگدانه‌ای به معنای این‌که رنگ آبی یا خاکستری یا قهوه‌ای در چشمش داشته باشد ندارد؛ بلکه به دلیل «اسکترینگ» یا تفرق نوری که وارد چشم می‌شود و از  «استروما»ی سطح عنبیه برگشت می‌کند، ما رنگ‌های متفاوتی را می‌بینیم.

این لایه «پیگمانته» که «ملانین» است نور برگشتی را می‌تواند تغییر دهد و وقتی این لایه توسط لیزر برداشته شود رنگ چشم از قهوه‌ای به خاکستری و آبی تغییر می‎کند.

بنابراین اگر کسی دچار «آلبینیسم» یا زالی باشد و هیچ رنگدانه‌ای نداشته باشد رنگ به صورت خیلی روشن منعکس می‌شود و افرادی که پیگمان کمتری دارند به صورت آبی، افرادی که پیگمان متوسطی دارند به صورت خاکستری و افرادی که پیگمان بیشتری دارند بصورت قهوه‌ای و قهوه‌ای تیره متفاوت خواهند بود.

متخصص چشم پزشک در این مورد چه وظیفه‌ای دارد؟

در مجموع خیلی از افراد مایل به تغییر رنگ چشم خود هستند و برای این آرزو حاضر هستند هر هزینه و رنجی را تحمل کنند. اما ما به عنوان چشم پزشک باید دقت داشته باشیم که این روش‌ها کم‌ترین عارضه را داشته باشد و بینایی فرد را تهدید نکند.

با توجه به این‌که تغییر رنگ چشم یک انتخاب است و نه یک اجبار، ما باید در پیشنهاد دادن روش عمل تغییر رنگ چشم به بیمار دقت کنیم.هم‌چنین مطمئن باشیم عوارض خطرناکی مثل نابینایی نداشته باشد و کمترین عوارض را ایجاد کند.

علت تغییر رنگ چشم

آیا عمل‌های لیزری تغییر رنگ چشم مورد تایید هستند؟

همه روش‌های تغییر رنگ چشم هنوز در مرحله تحقیقاتی و داوطلبانه به صورت مطالعات تحت کنترل هستند و توسط  «اف دی ای»  آمریکا تایید نشده است. ولی احتمال این‌که روش لیزری به زودی تایید شود بسیار زیاد است؛ زیرا نسبت به بقیه روش‌ها عوارض کمتری دارد.

در این روش‌های لیزری، ما در کمتر از یک دقیقه لیزر را اعمال می‌کنیم. اثر لیزر در طی ۴ هفته بعد پدیدار می‌شود. تغییر رنگ چشم تا حدودی قابل پیش‌بینی است. به این صورت که باید عکسی با کیفیت بالا از چشم گرفته شود و رنگ چشم  پدر و مادر پرسیده شود.

برای تغییر رنگ چشم چند جلسه لیزر نیاز است؟

نتیجه‌ای که از  لیزر به دست می‌آید در درجه اول به دلیل وجود پیگمانت‌ها است و اگر کسی بخواهد تغییر بیشتری انجام شود باید جلسات بیشتری لیزر را انجام دهد. فعلا چون این عمل در سطح مطالعاتی است، لیزر دو چشم را در مدت کوتاهی از هم انجام می‌دهند تا نتایج به جایی برسد که بتوان همزمان هر دو چشم لیزر کرد.

آیا رنگ چشم قابل انتخاب و پیش‌بینی است؟

باید شناخت دقیقی از رنگ داشته باشیم. رنگ شامل سه جزء است: رنگ یا هیو، اشباع یا سچوریشن، ارزش یا ولیو. آن‌چه که بیماران از ما می‌خواهند معمولا یک تغییر رنگ است با «ولیو» بالا، یعنی رنگ روشن. ولیو اگر بالاتر باشد رنگ روشن‌تر می‌شود.

اما ممکن است آبی پررنگ را نشان ندهد و افرادی که تمایل به رنگ آبی دارند احتمالا به جلسه دوم تا سوم لیزر نیاز خواهند داشت تا «سچوریشن» رنگ بالاتر برود و طراحی لیزر و الگوریتمی که برای تغییر رنگ است بر اساس هر چشم و وضعیت ضخامت «پیگمانت‌های» هر چشم برنامه ریزی شود و قابل پیش بینی صد در صد نیست.

ولی تغییر رنگ چشم به سمت خاکستری در چشم‌های قهوه‌ای به راحتی به دست خواهد آمد؛ اما رنگ آبی تیره نیاز به چند جلسه لیزر دارد.

تغییر رنگ چشم

چه تکنولوژی‌هایی ورای تغییر رنگ چشم است؟

دو روش لیزری وجود دارد: شرکت «استروما» که آمریکایی است و مطالعاتش را  در آمریکای جنوبی، مکزیک و آرژانتین انجام می‌دهد و دیگری در اسپانیا است در کلینیکی در بارسلونا که تقریبا پنج هزار دلار هزینه دارد و در طی دو جلسه تغییر رنگ چشم را ایجاد می‌کنند.

در ترکیه نیز کلینیکی با روش‌های قدیمی‌تر لیزر انجام می‌دهد که نتایج آن خیلی خوب نبوده است. داوطلبان زیادی برای این روش‌ها در نوبت هستند، ولی همه این‌ها زمانی مورد تایید “اف دی ای” قرار خواهد گرفت که عوارض چشمی مهمی ایجاد نکنند.

عوارض احتمالی تغییر رنگ چشم چیست؟

با توجه به این‌که احتمال بالا رفتن فشار داخل چشم وجود دارد، احتمال آب سیاه، احتمال صدمه زدن به سلول‌های قرنیه و کدورت قرنیه و احتمال پخش رنگدانه در داخل  چشم و عوارض آن وجود دارد.

احتمال این‌که عدسی چشم دچار تغییرات خفیف و گاهی آب مروارید شود نیز وجود دارد. بنابراین “اف دی ای” باید درباره مطالعات بالینی مطمئن شود که این عوارض در حد خطرناک نبوده و اگر هم عوارضی وجود دارد قابل پیشگیری و درمان است و بعد آن را تایید کند.

دکتر حمیدرضا صابر

سخن آخر؛ عمل تغییر رنگ چشم را انجام دهیم یا خیر؟!

عمل تغییر رنگ چشم یک انتخاب است. بنابراین باید به بیمار آگاهی لازم را داد و رضایت آگاهانه از او گرفت. نباید برای تغییر رنگ چشم عجله کرد و تا حد امکان از وضعیت چشم که قبلا بیماری‌هایی مانند دیابت، گلوکوم، قوز قرنیه، بیماری‌های روماتیسمی و … نداشته و در آینده نیز مشکلی نخواهد داشت مطمئن باشیم.

برای مشاوره و ویزیت در خصوص بیماری‌های مرتبط با چشم می‌توانید به پروفایل دکتر حمیدرضا صابر، جراح و فوق تخصص چشم مراجعه کرده و نوبت اینترنتی خود را دریافت نمایید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آیا تغییر رنگ چشم امکان پذیر است؟!»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

38 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من مادربزرگم یه چشمش عسلی مایل به سبز بود یه چشمش آبی کم رنگ به مرضی خاصی مبتلا هست؟

  • سلام ايشون بايد از نظر كاتاراكت يا اب مرواريد بررسي شوند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 2. سلام ببخشید من مبتلا به هتروکرومیام چطور میتونم رنگ دوتا چشمم یکسان کنم؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام‌عزیزم
   باید با فوق تخصص عنبیه مشورت کنید و برای معاینه برین

  • خیلی قشنگه که ..چرامیخای یه رنگ کنی
   گاهی لنز رنگ یه چشمتو بزار
   گاهی لنز رنگ چشم دیگتو
   من که ارزوم بود چشام دورنگ بود

 3. سلام
  نظر شما بسیار محترم است

 4. سلام
  ممنون از اطلاعات خوبتون
  یه سوال داشتنم
  کسی که یکی از چشماش آسیب دیده و دیدی نداره میتون لیزر کنه و رنگ چشمش قهوه ای بشه

  • سلام بهتره كه اينكارو انجام نديد اما باز هم

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به چشم پزشک مراجعه کنید.

 5. سلام هزینه عمل چنده و این عمل در تبریز صورت میگیره

 6. سلام وقت بخیر ببخشید من چشم چپم ضربه خورده و به رنگ ابی در اومده ولی چشم راستم قهوه ای هس،خیلی دلم میخواد ۲تاشون همرنگ بشه ایا امکانش هس؟؟؟

  • سلام
   این روش فعلا در ایران انجام نمیشه
   اما شما با توجه به نوع مشکلتون اول باید معاینه شین
   به فوق تخصص عنبیه مراجعه کنید

 7. سلام ببخشید میشود رنگ سیاه چشم رابه آبی برای همیشه عوض کرد امابدونه هیچ عوارضی
  ویامی شود چشم رابزرگ کرد

 8. در حال حاضر هیچ روشی برای تغیر همیشگی رنگ چشم نیست ؟ ممکنه در اینده چنین عملی ممکن بشه؟

 9. درود خدمت شما بزرگواران
  قطره تغییر رنگ چشم که به تازگی تولید شده است را شما تایید میکنید؟

 10. باعرض سلام وخسته نباشید حضور چشم پزشکان خواهشمندم برای رضای خدا این مشکل تغییر رنگ چشم مثه بقیه بیماری چشم انجام بدین یک عالمه ثواب دنیا واخرت نصیبتان میشود با تشکر فروان

  • سلام شما بايد توسط متخصص چشم ويزيت شويد

 11. عمل تغییر رنگ چشم به رنگ سیاه هم هست یا فقط به یک رنگ ثابت تغییر میکنه

  • سلام
   دوست عزیز این روش هنوز در ایران و حتی بسیاری کشورها همچون آمریکا مجوز ندارد
   بستگی به رنگ زمینه چشم شما دارد
   بیشتر برای روشن کردن چشم است

 12. برای تغییر رنگ چشم از قهوه ای تیره به ابی چه باید کرد؟ایا عمل تعییر رنگ چشم انجام میشود و اگه انجام میشه هزینه ش چقدره؟با سپاس فراوان بابت پاسخ خوبتان

  • سلام
   دوست عزیز این روش هنوز در ایران و حتی بسیاری کشورها همچون آمریکا مجوز ندارد

 13. سلام وقت تون بخیر میخواستم ببینم این عمل تو تهران انجام میشه و هزینه اش چقدره و بهترین کلینیک کجای تهران قرار داره؟؟ممنون

 14. میخوام تغیررنگ چشم کنم ایا میشه کردممنون میشم

 15. سلام،کسی ک عمل لیزیک کرده میتونه رنگ چشمشو تغییربده ضرری

  • سلام
   دوست عزیز هنوز در ایران و حتی آمریکا مجوز ندارد

 16. سلام.من چشمام قهوه ای بود.این لیزر در ترکیه انجام دادم اما وقتی برگشتم ایران خاکستری شد ک البته تو نور خاکستری آبیه.اما نیاز به جلسات بیشتر هست که ترجیحا صبر میکنم ایران تکمیلش کنم.فواصل زمانی بین لیزر دو تا سه روز بود که تاری دید داری و بعد اوکی میشه..تو اون چند روز قرصا و قطره هست ک همش میخوابیدم و مایعات میخوردم.کافیین و الکلم ممنوع.با یک دستگاه یگ لیزر قدیمی زایس بود و البته ترکا کلاهبردارن و الان چند کلینیک دیگه هم دارن اونجا انجام میدن.اما اصلا پیشنهاد نمیدم.صبر کنید تا مجوز بیاد ک ایران انجام بدین

 17. با سلام آقای دکتر صابر انجام میدن ؟ من چشمام قهوه ایی تیرست رو به سیاه اما سیاه نیست ، مشکل چشمی خاصی نداشتم ولی چشام بخاطر نور تبلت گاهی خشک میشه میشه انجام بدم ؟ هزینه چجوره؟
  و آیا رنگ چشم آبی یا خاکستریش طبیعی میشه یا مصنوعی ؟ مرسی

 18. ایا این روش در ایران صورت میگیرد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر