مجله پزشکی دکتر دکتر

علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

28 اردیبهشت 1399

243

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌‌های چشم- پیشگیری، مراقبت و درمان مغز و اعصاب
علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا تاکنون دچار پرش پلک چشم و یا تیک عصبی چشم شده‌اید؟ شاید برای شما این سوال پیش بیاید که علت آن چیست و چگونه می‌توان آن را متوقف کرد. در این مقاله به 8 علت و راه درمان پریدن پلک چشم یا تیک عصبی چشم خواهیم پرداخت.

پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

پرش یا تیک عصبی چشم (eye twitching) – یا اگر دقیق‌تر بگوییم پرش پلک چشم – یک اسپاسم و گرفتگی غیر قابل کنترل ماهیچه‌های پلک چشم است. در بیش‌تر موارد، این عارضه تنها چند دقیقه طول خواهد کشید، اما برخی اوقات ممکن است تا روزها و یا حتی بیش‌تر ادامه داشته باشد. 

زمانی که فرد دچار پرش چشم می‌شود، تصور می‌کند که همه‌ی اطرافیان متوجه‌ی مشکل او هستند. اما در بیش‌تر موارد این مشکل به راحتی قابل مشاهده توسط دیگران نیست. در پزشکی به مشکل پرش پلک چشم مایوکیمیا (myokymia) گفته می‌شود. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با پرش پلک چشم را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

شایع‌ترین علل پرش چشم چیست؟

دلایل بروز این عارضه عبارتند از:

 • استرس
 • خستگی 
 • کافئین 
 • خستگی چشم
 • الکل 
 • خشکی چشم 
 • مشکلات تغذیه‌ای 
 • حساسیت‌ها 

چگونه می‌توان پرش چشم را متوقف کرد؟

برای متوقف کردن این مشکل، ابتدا باید علت بروز آن را شناخت. برخی اوقات، تغییر اندکی در رژیم غذایی و سبک زندگی تا حد قابل قبول و زیادی خطر ابتلا به این مشکل را کم کرده و حتی به رفع آن به صورت کامل کمک خواهد کرد. 

درمان تیک عصبی چشم

روش رفع و درمان پرش چشم

علت بروز پرش چشم و راهکارهای رفع آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

استرس 

استرس یکی از رایج‌ترین دلایل پرش چشم است. یوگا، تمرینات هوازی، وقت گذرانی با دوستان و خانواده و سبک کردن جدول برنامه‌ی روزانه و اختصاص وقت بیش‌تر برای استراحت، از جمله راهکارهای پیشنهادی برای کاهش استرس بوده و احتمالاً به از بین رفتن پرش پلک چشم کمک خواهد کرد. 

خستگی 

کمبود خواب که ممکن است به دلیل استرس ایجاد شده و یا علت دیگری داشته باشد، می‌تواند بروز پرش چشم را تحریک کند. 

خستگی چشم 

خستگی چشم ناشی از کار کردن زیاد با کامپیوتر، تبلت یا گوشی‌های تلفن هوشمند – یکی از علت‌های رایج پرش پلک چشم است. 

در هنگام کار با ابزار دیجیتال قانون 20 – 20 – 20 را اجرا کنید. هر 20 دقیقه یکبار از رایانه‌ی خود چشم برداشته و به مدت 20 ثانیه به نقطه‌ای در دور دست (حداقل فاصله‌ی 20 فوتی یا 6 متری) خیره شوید. این کار خستگی چشم که عامل تحریک کننده‌ی بروز پرش چشم است را کاهش خواهد داد. 

درمان پرش پلک چشم

کافئین 

مصرف فراورده‌های حاوی کافئین هم عامل تحریک کنننده‌ی این مشکل چشمی به شمار می‌رود. به مدت یک و یا دو هفته مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های گاز دار را متوقف کرده و یا انواع بدون کافئین آن را مصرف کنید.

الکل 

اگر بعد از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل دچار پرش چشم شدید، باید مصرف آن را متوقف کنید. چرا که مصرف این ماده باعث بروز آن شده است. 

خشکی چشم 

بسیاری از افراد بزرگسال به خصوص بعد از سن 50 سال به خشکی چشم دچار می‌شوند. این عارضه خصوصاً در میان افرادی که با رایانه کار می‌کنند، داروهای خاصی – برخی آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد افسردگی – مصرف می‌کنند، از لنزهای تماسی چشمی استفاده می‌کنند و یا به مقدار زیاد الکل و کافئین مصرف می‌کنند، بسیار شایع‌تر از دیگر افراد است. 

اگر به پرش چشم مبتلا هستید و در عین حال در چشم‌های خود احساس خشکی بیش‌ از حد دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. پزشک در چنین مواقعی قطره‌های اشک مصنوعی تجویز می‌کند، این قطره‌ها رطوبت چشم‌ها را تامین خواهد کرد و منجر به توقف پرش چشم خواهد شد و از طرفی احتمال بروز آن را در آینده بسیار کاهش خواهد داد. 

مشکلات تغذیه‌ای 

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که کمبود برخی از مواد همچون منیزیم می‌تواند به اسپاسم پلک چشم منجر شود. این گزارش‌ها را نمی‌توان با قاطعیت تایید کرد، ولی می‌توان از آن به عنوان یکی از دلایل احتمالی بروز این مشکل یاد کرد.

اگر نگران هستید که رژیم غذایی شما، همه‌ی نیازهای بدن برای داشتن دید سالم‌تر را پوشش نمی‌دهد، قبل از خرید مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

حساسیت‌ها 

افراد مبتلا به آلرژی‌ها یا حساسیت چشمی، دچار خارش، تورم و اشک چشم زیاد می‌شوند. فرد به دلیل داشتن حساسیت چشم خود را زیاد می مالد و همین باعث آزاد شدن هیستامین از پلک شده و در نتیجه به پرش پلک چشم می انجامد. 

در برخی از مواقع قطره‌های چشمی که برای کاهش علایم حساسیت ساخته شده‌اند، کمک کننده خواهند بود. اما آنتی هیستامین موجود در این قطره‌ها منجر به خشکی چشم خواهد شد. پیش از مصرف هرگونه ماده‌ای اگر علائم حساسیت و یا پرش چشم دارید با پزشک خود مشورت کنید.

راهکار درمان پرش چشم

آیا انجام بوتاکس برای متوقف کردن پرش چشم موثر است؟

در موارد نادر، با وجود آگاهی از علت و انجام روش‌های درمانی در دسترس، پرش چشم متوقف نخواهد شد. اگر این مشکل پلک چشم ماندگار و مزمن باشد، می‌توان با تزریق بوتاکس آن را درمان کرد. بوتاکس انقباضات ماهیچه‌ای غیرارادی پلک چشم که باعث بروز مشکل شده را متوقف خواهد کرد. 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن مشکلات زیر، بلافاصله باید به چشم پزشک مراجعه کرد، همه‌ی این موارد علائم وجود مشکلی جدی هستند که باید به دقت بررسی شوند:

 • پرش پلک چشم ماندگار و مزمن 
 • تغییر ناگهانی در ظاهر و حرکات نیمی از صورت – از جمله پلک‌ها 
 • چفت شدن پلک‌ها تا حدی که امکان باز کردن چشم‌ها وجود نداشته باشد 

اگر پرش چشم از بین نرود، ممکن است نشانه‌ای از وجود یک مشکل جدی عصبی باشد که پلک چشم را تحت تاثیر قرار داده است. انقباضات پلک‌ها یا بلفارواسپاسم یا پرش های غیر عادی صورت یا اسپاسم همی فاسیال از جمله این بیماری‌ها هستند. 

این مشکلات به نسبت پرش پلک چشم، وخیم‌تر بوده و به خوبی قابل مشاهده هستند. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با پرش پلک چشم را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

منبع:

allaboutvision

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص مغز و اعصاب روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص مغز و اعصاب دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟»

243 پاسخ به “علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟”

 1. محمد طاها گفت:

  سلام من گوشه سمت چپ چشمم مثل نبض می زنه و روی پیشونیم همون قسمت بالای چشمم روی رگ سرم ک دست می کشم گوشه چشمم حس می کنم میزنه دلیلش چی می دونه باشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید خواب کافی و به موقع داشته باشین
   از موبایل و تبلت و…زیاد استفاده نکنید
   کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و درصورت تداوم باید چکاب بدین و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم

 2. بنائیان گفت:

  سلام
  من دچار کم خوابی هستم
  و جدیدا پلک پایین چشم چپم میزنه
  حدود ی سال پیش همچین مشکلی داشتم با مراجعه ب پزشک حل شد اما الان تایمی ک پلک میزنه بیشتر شده علتش چیه و نیاز هست ب پزشک مراجعه کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید خواب کافی و به موقع داشته باشین
   از موبایل و تبلت و…زیاد استفاده نکنید
   کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و درصورت تداوم باید چکاب بدین و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم

 3. احمد گفت:

  سلام. احمد هستم 24 ساله. من 4 ساله دچار گرفتگی چشم هستم ک همین گرفتگی چشم باعث تشنج در من شده،ک من بعداز گرفتگی چشم تشنج میکنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   گرفتگی چشم باعث تشنج نمیشه بلکه این علامت به عنوان علایم قبل تشنج رایجه

 4. احسان سمیعی گفت:

  سلام ازاینکه دوباره وقت شما رو میگیرم معذرت میخام من ایران زنده گی نمیکنم من تو نروژ زنده گی میکنم اینجا رفتم دکتر فقط پشنهاد بوتاکسوداد اما بعداز هفت بار بوتاکس هیچ تغیرنکرد یک بار طب سوزنی کردم اونم هیچ اثری نکرد. خوب که نشد هیچ بدتر شد گوش سمت چپم صدا میده سمت چپ صورتم کلا کچه من واقعا نمیدونم چیکار کنم. لطفا جواب بدید🙏

 5. احسان سمیعی گفت:

  با سلام مجدد خدمت شما میشه بپرسم آیا راه حلی برای تیک من وجود داره وخیلی کم میخوابم ودرضمن من خیلی زود عصبی میشم بنظر شما راه حلی برای کم خوابی وجود داره یانه ؟
  ودر آخر میشه بپرسم آیا عمل کنم بهتر میشه یا کمتر میشه یانه؟
  خیلی اعتماد بنفسمو ازدست دادم ممنون میشم جواب بدید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر روحي درمان شيد اضطرابتون كنترل شه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

 6. زهره گفت:

  منم ۳سال تیک دارم چشم راستم امکان داره بخاطر ضعیفی چشم باشه؟؟یا بی ربط هست

 7. احسان سمیعی گفت:

  سلام خدمت شما من تیک عصبی طرف چپ دارم حدودا سه سال پیش شروع شد تاحالا خیلی رفتم دکتر اما فایده نکرد هفت هو بوتاکس کردم اما هیچ بهبودی نکرد میخاستم از شما بپرسم آیا درمان قطعی تیک عصبی صورت است یانه ممنون میشم جواب بدید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درمان قطعي نداره
   بايد از نظر عصبي كنترل شيد و اضطرابتون كنترل شه

 8. مینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید خانم دکتر پسرمن8سالشه الان چند روزه پلک سمت راستش خیلی میپره خیلی هم خیلی چشمم رو میخارونه ممنون میشم. راهنمایی کنید که چکاری باید انجام بدم آیا نیاز هست به دکتر مراجعه کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام قطره اشك مصنوعي براش بريزيد هر ٨ ساعت دو قطره
   از نظرراسترس هم بررسي شه
   در صورت عدم بهبود

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 9. اوریا گفت:

  سلام من ۴ ماه هست که چشم چپ میپره و خیلی دارم‌اذیت میشم میخواستم‌بدونم باید به چه پزشکی مراجع کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید خواب کافی و به موقع داشته باشین
   از موبایل و تبلت و…زیاد استفاده نکنید
   کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و درصورت تداوم باید چکاب بدین و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم هست

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 10. H گفت:

  سلام دکتر
  من تقریبا گوشه پایین چشمم سمت راستش دو هفته اس نبض میزنه علتش چیه و چطوری باید برطرفش کنم باید دکتر خاصی برم ممنونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل اضطراب و كم خوابي هست
   قطره اشك مصنوعي هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد

 11. طالب گفت:

  سلام بنده استرس خاصی ندارم ولی شبا نمیخوابم چند وقتیه یا اگه بخوابم دیر وقت میخوابم پلک بالایی سمت چپم چند ماهیه میزنه خودبخود دکتر به نظرتون دارویی چیزی هست بزنم حتی اگه زود هم بخوابم باز میزنه چکار باید کنم ؟لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لبنيات و مكمل حاوي ويتامين ب مصرف كنيد

 12. شکوفه گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید ببخشید من داخل پلک پایین چشمم یه دونه شبیه تاول زده و همون پلک پرش داره
  خیلی اذیت میشم مشکل از چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام قطره سولفاستاميد هر ٨ ساعت داخل چشمتون بريزيد همراه با قطره اشك مصنوعي هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد تا ٦ روز

 13. علی گفت:

  سلام
  چشم چپ من همیشه میزنه از صبح پا میشم
  میخاستم ببینم باید چیکار کنم ؟
  اگه دکتر لازمه چ دکتری باید برم ؟ اعصاب؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام قطره اشك مصنوعي بريزيد هر ٨ ساعت دو قطره
   لبنيات هم بيشتر مصرف كنيد استراحتتونم كافي باشه

 14. مبینا گفت:

  چشم راستم چند وقته که میزنه و این اذیتم میکنه استرس خاصی هم ندارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام قطره اشك مصنوعي هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد لطفا

 15. Sina گفت:

  سلام پایین پلک راستم چن روزی هس که میپره و خیلی اعصابمو خورد کرده،لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید خواب کافی و به موقع داشته باشین
   از موبایل و تبلت و…زیاد استفاده نکنید
   کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و درصورت تداوم باید چکاب بدین و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم 

 16. کمند گفت:

  سلام منم تی است پلک سمت راستم بیشتر پرش پلک دارم در جای خوندم که از گریزی کبد است درست است یا نه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل عصبي بودن و كم خوابي ميتونه باشه
   بايد از نظر كمبود كلسيم و ويتامين دي هم بررسي شيد

 17. مهدی گفت:

  ببخشید من 16سالمه استرس خاصی هم نداشتم ولی نسبتا بی دلیل پلک سمت چپم درد می پرع وواقعا اذیت کنندس
  بدتر رفتع رواعصابم لطفا کمکم کنین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید خواب کافی و به موقع داشته باشین
   از موبایل و تبلت و…زیاد استفاده نکنید
   کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و باید چکاب بدین و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم هست و اگه همچنان استرس دارین باید درمان 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام قطره اشك مصنوعي هر ٨ ساعت دو قطره داخل چشمتون بريزيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی م...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام آزمايش ادرار بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يك بار اين هفته يكبار هم هفته بعد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر التهاب معده و رفلاكس معده به مري بايد بررسي شود لطفا برای مع...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام قطره مومتازون هر ١٢ ساعت دو قطرع بريزيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام قندتونو اندازه بگيريد و از نظر افت قند بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام قطره كتورلاك هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد همراه با قطره سولفاستاميد چش...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلىل كليندامايسين همراه با پماد پنژل استفاده كنيد...

سمیرا:

سلام وقت بخیر من ۱۸ سال دارم از ۱۳ سالگی بعضا جوش های چرکی به وجود میاد و ...