آیا پریدن پلک خطرناک است؟ 9 دلیل مهم پرش پلک چپ و راست

خلاصه این مقاله را بشنوید

پرش پلک (eye twitching) که به آن تیک یا پریدن پلک هم می‌گویند، نوعی اسپاسم و گرفتگی غیرقابل کنترل در ماهیچه‌‌های پلک است. در پزشکی به مشکل پرش پلک، چشم مایوکیمیا (myokymia) هم گفته می‌شود. علت پریدن پلک به‌طور دقیق، مشخص نیست و بابت آن، جای نگرانی وجود ندارد. بااین‌حال، این وضعیت ریشه عصبی دارد و در برخی مواقع خطرناک می‌شود. برای درمان پریدن پلک، باید به دکتر چشم مراجعه کنید. استرس، خستگی چشم و مصرف بیش از حد کافئین باعث پریدن پلک می‌شوند. خستگی چشم بر اثر کار زیاد، نوشیدن الکل و خشکی چشم هم از دلایل انواع پرش چشم هستند. گاهی‌اوقات هم علت پریدن چشم، تغذیه ناسالم و حتی بروز برخی از حساسیت‌ها یا نور شدید است. 

در صورت نیاز به درمان پرش پلک، از روش‌هایی مانند استفاده از کمپرس سرد، تحریک مغزی، تجویز ویتامین‌ها یا جراحی استفاده می‌شود. البته کاهش استرس همن باعث بهبود پرش پلک می‌شود. در ادامه این مطلب از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر، درباره دلایل رایج پرش و نبض‌زدن پلک و راه‌های درمان آن‌ها برایتان می‌گوییم. مطالعه ایت مقاله، به 12 دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر سوالی در رابطه با دلیل پریدن پلک دارید، بپرسید تا پزشک پاسخ دهد.

پریدن پلک چیست؟

انقباض چشم، یک اسپاسم یا گرفتگی در حرکت ماهیچه پلک است. کنترل این وضعیت مقدور نیست. در بسیاری از موارد، پریدن پلک جای نگرانی ندارد، اما در برخی موارد هم علت، چیزی بیشتر از خستگی یا مصرف زیاد کافئین است. احساس لرزش در پلک می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به بیماری بلفارواسپاسم (Blepharospasm) باشد. این وضعیت با افزایش پلک‌زدن شروع می‌شود و منجر به بسته شدن چشم‌ها می‌شود. پرش پلک معمولاً در دوره‌های غیرقابل پیش‌بینی و بین چند ثانیه تا ساعت اتفاق می‌افتد. امکان دارد که انقباضات مزمن تا چند روز یا چند هفته هم طول بکشند. بیشتر مواقع، پرش پلک بدون درد و بی‌ضرر است. در این صورت، بدون مداخله پزشکی برطرف می‌شود.

در موارد نادر، اسپاسم پلک علامت هشداردهنده‌ای از یک اختلال حرکتی مزمن است. به‌ویژه، اگر نواحی دیگری از صورت هم دچار تیک باشند. با بروز چنین شکلی از تیک عضلانی پلک، باید به‌فکر مراجعه به دکتر چشم باشید. 

علت پریدن پلک و راست

علت پریدن پلک چشم چیست؟

دلایل مختلفی باعث پرش پلک چشم می‌شوند. از جمله دلایل پریدن پلک باید به این موارد اشاره کنیم:

 • سندرم تورت یا اختلال تیک؛ این سندرم (Tourette’s syndrome) نوعی الگوی مکرر پریدن پلک است، که معمولاً با یک تیک حرکتی دیگر همراه می‌شود.
 • دیسکینزی تاخیری؛ این مشکل (Dyskinesia) نوعی اختلال حرکتی است که معمولاً با افزایش تعداد پلک‌زدن مشخص می‌شود.
 • رشد مژه‌ها؛ اگر مژه‌ها به سمت داخل چشم رشد کنند، امکان پرش پلک وجود خواهد داشت.
 • فلج بِل؛ در اثر التهاب و آسیب به عصب‌های صورت با عفونت ویروسی‌ رخ می‌دهد. این اختلال باعث فلج‌شدن موقت پلک و حتی یک طرف صورت می‌شود.

برگشتن پلک به داخل و خراشیدگی قرنیه در کنار التهاب چشم هم باعث پریدن پلک می‌شوند. پای دلایل جدی دیگری هم به‌میان است. در ادامه از آن‌ها می‌گوییم.

بلفارواسپاسم

شایع‌ترین علت پرش پلک مزمن، بیماری به نام بلفارو اسپاسم (Blepharospasm) خوش‌خیم است. این بیماری در ابتدا، مثل پریدن پلک ساده ظاهر می‌شود. اگر برای درمان آن اقدامی نکنید، به‌تدریج بدتر خواهد شد. در برخی موارد، این اسپاسم‌ها به‌قدری شدید هستند که باعث بسته‌شدن کامل چشم برای چند ساعت می‌شوند. علائم این وضعیت به‌شرح زیر است:

 • اسپاسم تمامی عضلات صورت
 • درگیری هر دو چشم
 • پلک زدن مداوم 

تحریک چشم‌ها با نور هم می‌تواند این وضعیت را تشدید کند.

همی فاسیال

همی فاسیال (Hemifacial)، پرش پلکی است که فقط یک چشم را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ممکن است، این وضعیت نشانه اسپاسم و گرفتگی صورت باشد. این اختلال عصبی-عضلانی معمولاً به‌دلیل فشار بیش از حد رگ خونی روی یکی از اعصاب صورت ایجاد می‌شود. همی‌فاسیال، اغلب با تکان‌دادن اپیزودیک (دوره‌ای) یک پلک شروع می‌شود. به‌تدریج، اسپاسم منجر به بسته‌شدن یک چشم و کشیده‌شدن دهان به یک طرف می‌شود. 

بر اساس گزارش موسسه ملی اختلالات عصبی آمریکا :

 همی‌فاسیال صورت در زنان بیشتر از مردان است. این عارضه در افراد آسیایی هم بیشتر دیده می‌شود.

پیشرفت این وضعیت می‌تواند با گرفتگی تمام عضلات یک سمت از صورت همراه باشد.

استرس 

استرس یکی از رایج‌ترین دلایل پرش پلک است. برای رفع پریدن پلک باید به‌دنبال راه‌کارهایی جهت کنترل استرس باشید. این توصیه‌ها در رفع استرس و در نتیجه، از بین‌رفتن پرش پلک مفیدند:

تمرینات هوازی

مثل دویدن، ایروبیک، زومبا

انجام تمرینات یوگا

 

تمرین‌های ریلکسیسن و مدیتیشن

وقت‌گذرانی با عزیزان

 

سپری‌کردن اوقات با خانواده، دوستان و افراد دل‌خواه و دوست‌داشتنی

برنامه‌ریزی برای انجام امور روزانه

 

کم‌کردن فشار کاری، برنامه‌ریزی معقول و مناسب

ایجاد زمانی برای استراحت و فراغت

 

انجام فعالیت‌های دلخواه و مفرح

به‌طور کلی، فشارهای روحی و روانی می‌توانند سیستم عصبی را تحریک کنند. این تحریک به‌ شکل‌های مختلفی از جمله ایجاد تیک‌های عصبی در ناحیه چشم و پلک خود را نشان می‌دهد.

استرس و پرش چشم

خستگی 

خستگی هم می‌تواند علت پریدن چشم باشد. اگر کم بخوابید و زیاد از چشم‌هایتان کار بکشید، امکان بروز اسپاسم و پرش پلک چشم قوت می‌گیرد. برای پیشگیری از این وضعیت، باید خواب و استراحت کافی داشته باشید. خستگی چشم هم دلیلی برای پریدن پلک‌ها است. این وضعیت به‌خاطر استفاده زیاد از رایانه، تبلت یا گوشی‌های تلفن هوشمند به‌وجود می‌آید. در هنگام کار با ابزار دیجیتال قانون ۲۰– ۲۰– ۲۰ را اجرا کنید.

این قانون می‌گوید:

 • هر ۲۰دقیقه، یک‌بار از رایانه‌ خود چشم بردارید؛
 • به‌مدت ۲۰ ثانیه به نقطه‌ای در دور دست خیره شوید.
 • حداقل فاصله‌ نقطه تا چشم‌ها ۲۰ فوت یا ۶متر باشد.

این کارها، خستگی چشم یعنی علت زدن پلک چشم را کاهش خواهند داد. 

کافئین 

مصرف فراورده‌های حاوی کافئین عامل تحریک‌کننده‌‌ای برای بسیاری از مشکلات جسمی است. با مصرف زیاد کافئین، امکان بروز مشکلات چشمی هم وجود دارد. برای رفع پرش پلک ناشی از کافئین، مصرف موارد زیر را به‌مدت ۱ تا ۲ هفته، متوقف کنید:

 • چای
 • قهوه
 • نوشیدنی‌های گازدار

استفاده زیاد از مواد حاوی کافئین، سیستم عصبی مغز را تحریک می‌کند. در نتیجه، انقباضات غیرارادی رخ می‌دهد. ضمناً کافئین زیاد باعث ایجاد استرس هم می‌شود. استرس و اضطراب از دلایل مهم پریدن پلک‌ها هستند.

مصرف الکل 

مصرف الکل هم می‌تواند باعث پرش پلک‌ها شود. نوشیدن بیش از حد الکل باانقباض غیرقابل کنترل پلک همراه است. به این وضعیت میوکیمیا (Myokymia) گفته می‌شود. میوکیمیا معمولاً پلک فوقانی یا تحتانی را درگیر می‌کند. گاهی هم هر دو پلک به طور هم‌زمان دچار پرش می‌کند. چنین شکلی از پرش پلک‌ها تا چند روز ادامه پیدا می‌کند. تمرکزکردن با این وضعیت بسیار سخت است. الکل هماهنگی عضلات چشم را هم کاهش می‌دهد و ماهیچه‌ها را تضعیف می‌کند. با چنین اوضاعی، امکان بروز عوارض دیگری مانند تاری دید هم وجود خواهد داشت.

عامل پرش چشم
خستگی، یکی از علل پرش چشم

خشکی چشم 

بسیاری از افراد بزرگسال (به‌خصوص، بعد از ۵۰ سالگی) دچار خشکی چشم می‌شوند. این عارضه در میان افراد زیر بیشتر است:

 • از لنزهای تماسی چشمی استفاده می‌کنند.
 • مقدار زیادی الکل و کافئین مصرف می‌کنند.
 • کسانی که با رایانه کار می‌کنند.

مصرف برخی از داروهای خاص هم با بروز خشکی چشم همراه است. برای مثال، برخی آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضدافسردگی باعث ایجاد خشکی چشم و پرش پلک می‌شوند.

مشکلات تغذیه‌ 

برخی گزارش‌های علمی نشان می‌دهند که کمبود بعضی از مواد باعث پرش پلک می‌شود. برای مثال، کمبود منیزیم می‌تواند یکی از دلایل پریدن پلک‌ها باشد. چنین ادعاهایی نیاز به اثبات دقیق‌تری دارند. بااین‌حال، در رسیدن به علت پریدن پلک باید به آن‌ها هم توجه شود.

گاهی علت پرش پلک کمبود ویتامین یا مواد دیگر در بدن است:

 • نبود تعادل در الکترولیت‌های بدن
 • برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی

انتخاب صحیح مواد غذایی مصرفی به رفع بسیاری از مشکلات جسمی، از جمله پریدن پلک کمک می‌کند. برای مصرف مکمل‌های تقویتی و ویتامین‌ها هم حتماً نظر پزشکان را جویا شوید. 

حساسیت‌ها 

افراد مبتلا به آلرژی‌ها یا همان حساسیت چشمی هم دچار خارش، تورم و آبریزش چشم می‌شوند. با ابتلا به حساسیت، بیمار چشم خود را زیاد می‌مالد و همین باعث آزادشدن هیستامین از پلک می‌شود. با تحریک چشم‌ها، پلک هم شروع به پرش می‌کند. در برخی از مواقع، مصرف قطره و دارو برای پرش پلک چشم مفید است. اما آنتی‌هیستامین موجود در این قطره‌ها منجر به خشکی چشم خواهد شد. پیش از مصرف هرگونه قطره چشم مصنوعی، با پزشک خود مشورت کنید.

اینفوگرافی دلایل پرش پلک

علت پریدن پلک چشم چپ

در پاسخ به اینکه پریدن پلک چشم چپ نشانه چیست، باید بگوییم که پریدن پلک یکی از چشم‌ها معمولاً نشانه مشکلی جدی نیست. مثلاً اگر پلک چشم چپتان شروع به پرش کرده، پای دلایلی مانند خستگی، استرس و مصرف زیاد کافئین به‌میان است.  این نوع اسپاسم و گرفتگی پلک، زیاد ادامه پیدا نمی‌کند و موقتی است. با ایجاد برنامه‌ای منظم برای زندگی، از بروز چنین مشکلاتی دور می‌مانید. برای مثال، از کارها و مسئولیت‌های روزانه‌تان کم کنید، یا رژیم غذایی درست و سالمی داشته باشید.

اینکه پریدن چشم چپ خوب است یا بد، پاسخ واضحی دارد. چنین مشکلی قطعاً ناخوشایند است و وجهه مثبتی ندارد. باورهای خرافی درباره آن هم اشتباه‌اند.

علت نبض زدن چشم چپ

گاهی‌اوقات، سلول‌های عصبی مغز بدون هیچ تحریکی از داخل یا خارج، دچار اسپاسم یا گرفتگی می‌شوند. در واقع، چنین چیزی معمولاً ریشه در فعالیت‌های الکتریکی مغز دارد. با بروز اسپاسم، پلک سمت چپ یا راست شروع به پرش و نبض‌زدن می‌کند. معمولاً چنین رخدادی فقط چند ثانیه یا نهایتاً چند دقیقه طول می‌کشد. گاهی‌اوقات هم مدت زمان پرش طولانی‌تر می‌شود و تا چند روز دچار چنین وضعیتی هستید. در این مواقع، احتمالاً عضلات چشمتان خسته شده‌اند.

علت نبض زدن چشم چپ و راست

علت پرش پلک چشم راست

پریدن پلک در یک سمت صورت، ریشه در عوامل مختلفی دارد. برای مثال، کم‌آبی بدن یا دی‌هیدراته‌شدن می‌تواند باعث پریدن پلک چشم در سمت راست شود. برای جلوگیری از انقباضات چشمی، باید در درجه نخست، مشکلاتی مانند کم‌آبی رفع شوند. در برخی موارد هم پای به‌هم‌خوردن الکترولیت‌های بدن به‌میان است. الکترولیت‌ها موادی محلول در آب هستند و تنظیم بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی مهم بدن را به‌عهده دارند. مهم‌ترین الکترولیت‌های بدن شامل این‌ها می‌شوند:

 • سدیم (Na+)
 • پتاسیم (K+)
 • کلسیم (Ca2+)
 • منیزیم (Mg2+)
 • بیکربنات (HCO3-) 
 • فسفات (PO4-)
 • کلراید (Cl-)

 الکترولیت‌ها به ایجاد تعادل میان آب داخل و خارج سلول‌ها کمک می‌کنند. این روند برای عملکرد صحیح سلول‌ها و جلوگیری از کم‌آبی بدن حیاتی است. با کاهش مصرف کافئین و نوشیدن آب بیشتر، پرش چشم راست بهبود پیدا می‌کند. البته گاهی کنترل سطح الکترولیت‌ها باید حتماً زیر نظر پزشک باشد. اگر برخی از این فاکتورها بالا یا پایین‌تر از حد متعادل باشد، سیستم بدن به‌کلی به‌هم خواهد ریخت. مثلاً اگر بیماری قلبی دارید یا تحت درمان مشکلات کبدی هستید، حتماً حواستان به سطح الکترولیت‌ها و مواد مصرفی برای تنظیمشان باشد.

 علت نبض زدن پلک چشم راست 

دلایل بروز پرش پلک در چشم سمت راست و چپ، معمولاً تفاوت چندانی ندارد. در واقع، همان عاملی که باعث نبض‌زدن پلک چشم چپ می‌شود، مشکلی مشابه را در چشم راست هم ایجاد می‌کند. اگر نبض‌زدن پلک چشم راست مداوم و مزمن شود، باید آن را جدی بگیرید. در بیشتر مواقع، چنین چیزی ناشی از خستگی و کم‌آبی بدن یا دلایل غیر مهم دیگر است. معمولاً هم نیازی به درمان یا انجام اقدام خاصی نیست.

در پاسخ به اینکه پریدن چشم راست خوب یا بد است، هم باید بگوییم که قطعاً ابعاد مثبتی در این میان نیست. اگر از نظر معنوی و غیرعلمی هم به‌دنبال پاسخ هستید، که باید بگوییم، کارتان اشتباه است.

علت نبض زدن چشم چپ و راست

علت پرش پلک به مدت طولانی 

اگر پرش پلک متوقف نمی‌شود و مداوماً ادامه دارد، احتمالاً پای مشکلاتی جدی به‌میان است. برای مثال، دیگر خبری از خستگی یا کارکشیدن زیاد از چشم نیست. در چنین مواردی، شاید مشکلاتی مانند موارد زیر رخ داده‌اند:

 • تورم پلک‌ها
 • ورم ملتحمه یا چشم صورتی
 • خراش قرنیه و خشکی چشم‌ها
 • چشم‌های قرمزو یووئیت (تورم یووه، لایه میانی چشم)

پس اگر پلک‌هایتان مدام می‌پرند، باید فکری به حال پیگیری اوضاع کنید. با مراجعه به چشم‌پزشک، علت اصلی بروز این وضعیت مشخص می‌شود. اگر بدانید که تخصص چشم‌ پزشکی چیست و متخصصان این حوزه چه می‌کنند، در زمان وقوع چنین مشکلاتی به آن‌ها مراجعه خواهید کرد. این متخصصان با بررسی وضعیت شما و کمک گرفتن از راه‌های تشخیصی موجود، بهترین شیوه درمان را ارائه می‌دهند. 

علت پریدن پلک چشم در بارداری 

پرش چشم در دوران بارداری شایع و معمولاً بی‌ضرر و موقتی است. بارداری برای برخی از افراد با استرس‌های فراوانی همراه است. این استرس و حجم زیاد اضطراب روی سیستم عصبی زنان اثر منفی می‌گذارد. تحریک سیستم عصبی هم با بروز علائمی روی ماهیچه‌های نواحی مختلف بدن همراه است. عضلات چشم هم از چنین عوارضی بی‌نصیب نمی‌مانند. استرس باعث اسپاسم عضلات پلک‌ها می‌شود و پرش چشمی را در بارداری به‌همراه می‌آورد. کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی در دوران حاملگی هم از دلایل پرش پلک است. ضمن اینکه خستگی ناشی از بارداری می‌تواند منجر به پرش چشم شود. 

علت پریدن پلک چشم در کودکان 

مصرف کافئین یا قند می‌تواند سیستم عصبی را تحریک کند و باعث انقباض چشم کودکان شود. خشکی چشم هم سوزش و انقباض ایجاد می‌کند. از دلایل دیگر پریدن پلک بچه‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آلرژی می‌تواند باعث التهاب و انقباض چشم شود.
 • نورهای روشن یا صفحه نمایش تلویزیون و رایانه چشم را تحت فشار قرار می‌دهند.

پلک‌زدن بیش از حد می‌تواند ناشی از مشکلات بخش قدامی (سطح جلویی چشم) چشم بچه‌ها باشد. تیک‌های عادتی، عیوب انکساری (نیاز به عینک) یا تغییرات دما و رطوبت محیط از عوامل دیگر پرش پلک در کودکان‌اند.

علت تیک عصبی یا اسپاسم عضلانی چشم 

علت دقیق تیک‌های عصبی چشم مشخص نیست، اما این عارضه می‌تواند از اعصاب حرکتی مغز منشأ بگیرد. از عوامل تیک باید به این موارد اشاره کنیم:

 • خشکی چشم
 • استرس و خستگی
 • فشار چشم و مصرف برخی داروها

تیک چشم در بیشتر موارد، موقتی است و خود به خود از بین می‌رود.

علت تیک عصبی یا اسپاسم عضلانی چشم 

علائم همراه با پریدن پلک چشم چیست؟

انقباضات پلک از نظر شدت و فراوانی بسیار متفاوت ظاهر می‌شوند. ممکن است که برخی از افراد هر چند ثانیه، یک بار دچار انقباض پلک شوند. این مشکل در برخی از افراد هم با بسامد کمتری رخ می‌دهد. معمولاً فقط پلک بالایی منقبض می‌شود. علاوه‌بر اسپاسم پلک، امکان بروز علائم زیر هم وجود دارد:

 • سوزش چشم (اغلب اولین علامت)
 • افزایش تعداد دفعات پلک‌زدن
 • حساسیت به نور
 • خشکی چشم
 • اسپاسم صورت
 • خستگی 
 • فشار

علائم انقباض چشم در زمان خواب یا تمرکز بر کاری مهم، معمولاً از بین می‌روند.

انواع پرش پلک 

برای اینکه بتوانید درمان مناسبی برای پرش پلک داشته باشید، باید نوع آن را بدانید. انقباض چشم نتیجه نوعی حرکت غیرقابل کنترل چشم، ماهیچه‌های پلک یا قسمت‌هایی از صورت است. در بسیاری از موارد، پرش چشم طبیعی است و این چیزی است که همه تجربه می‌کنند. اما گاهی اوقات می تواند نشانه مشکلی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. متخصصان با بررسی دلایل و شناسایی نوع پرش، اقدام به شروع درمان می‌کنند.

اسپاسم عضلانی

این نوع از پرش پلک ماهیچه‌های صورت، به ویژه عضلات اطراف چشم یا پلک‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اسپاسم عضلانی به‌شکل تیک‌های سریع و کوتاه خود را نشان می‌دهد. در واقع، زمانی که پلک در اثر این گرفتگی، شروع به حرکت می‌کند، با حالتی سریع و کوتاه از پریدن روبه‌رو خواهید شد. افراد دیگر، از بیرون نمی‌توانند پرش چشم را احساس کنند. به‌عبارت دقیق‌تر، فقط خود فرد، آن را از درون احساس می‌کند. 

میوکیمیا یا موج عضلانی

موج عضلانی یا میوکیمیا معمولاً فقط پلک‌ها (مخصوصاً پلک‌های پایین) را تحت تأثیر قرار می‌دهد. البته امکان دارد که عضلات دیگری از صورت را هم درگیر کند. این نوع از پرش هم کوتاه‌مدت رخ می‌دهد. یعنی هربار، چشم در مدت زمان کوتاهی دچار پرش می‌شود. پرش سریع و آنی نیست و کمی کِشدار و کُند عارض می‌شود. آنچه روی می‌دهد، چیزی شبیه حرکت موج روی آب است.

بلفارواسپاسم یا اسپاسم پلک

اسپاسم پلک فقط مخصوص یک یا هر دو پلک است. این پرش آنچنان شدید است که می‌تواند باعث بسته‌شدن چشم هم بشود. این نوع از پرش پلک از چند دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد. برای رفع اسپاسم پلک باید حتماً به چشم‌پزشک مراجعه کنید. اگر عوارض این وضعیت طولانی شود، به‌کلی تمرکز خود را برای امور مختلف از دست می‌دهید. ضمن اینکه استرس و فشار زیادی هم به شما وارد خواهد شد.

اسپاسم پلک علت پریدن چشم
دختر جوان عینک را برداشته و چشم‌هایش را می‌مالد.

گرفتگی یک‌طرفه عضله صورت

در این نوع از پرش، فقط یک پلک و ناحیه از صورت دچار مشکل می‌شوند. با گرفتگی یک‌طرفه عضلات، فقط نیمی از صورت با پریدن پلک دست و پنجه نرم خواهد کرد. اعضای دیگر سمت درگیر با پرش هم از عوارض آن بی‌نصیب نمی‌مانند. برای مثال، صورت و گونه هم دچار پرش و لرزش‌ها می‌شود. این مورد همان همی‌فاسیال است. 

نیستاگموس

چنین شکلی از پرش پلک هم می‌تواند سریع و تُند باشد و هم کُند و طولانی. جهت پرش هم یا از چپ به راست و برعکس است یا به‌حالت بالا و پایین. گاهی‌اوقات هم الگوی پریدن پلک حالتی دورانی دارد.  نیستاگموس (Nystagmus) فقط در چشم‌ها رخ می‌دهد. در واقع، با ابتلا به آن، نواحی دیگر صورت درگیر نمی‌شوند. امکان بروز آن در یک پلک یا پلک هر دو چشم وجود دارد.

درمان پریدن پلک چیست؟

متوقف‌کردن مشکل پرش چشم و درمان پریدن پلک سخت نیست، فقط باید علت بروز آن را شناسایی کنید. گاهی اوقات، با ایجاد تغییرات اندکی در رژیم غذایی و سبک زندگی، تا حد قابل قبول و زیادی خطر ابتلا به این مشکل را کم می‌کنید.

در بیشتر اوقات، می‌توانید با رعایت نکات زیر پرش پلک را از بین ببرید:

 • استراحت چشم
 • گذاشتن کمپرس آب سرد روی چشم
 • کمی خوابیدن و کشیدن یک نفس عمیق

اگر علت پریدن پلک، ابتلا به یک وضعیت و بیماری جدی باشد، نیاز به پیگیری درمان تحت نظر پزشک وجود خواهد داشت. 

درمان خانگی پرش پلک 

برای اینکه پریدن پلک را در منزل حل کنید، به راه‌کارهای خانگی زیر دقت داشته باشید:

 • از وسایلی مانند لپ‌تاپ، موبایل و تلویزیون استفاده نکنید.
 • از کمپرس آب گرم یا سرد برای التیام پرش کمک بگیرید.
 • مصرف کافئین را به صفر برسانید.
 • بخوابید و استراحت کنید.

خستگی، فشار دیجیتالی چشم و آلرژی می‌توانند منجر به خشکی چشم شوند. خشکی با انقباض عضلات و پرش چشم همراه است. بنابراین، مصرف قطره‌های چشمی بدون نسخه هم می‌تواند به تسکین خشکی چشم و پریدن پلک کمک کند. استفاده از اشک مصنوعی هم ایده خوبی است.

 

درمان پزشکی پرش پلک 

اگر پرش چشم‌تان طولانی‌مدت شده، نیاز به بررسی علت پریدن پلک، تشخیص و درمان وجود دارد. برای درمان پرش چشم، پزشک در ابتدا، ارزیابی بالینی انجام می‌دهد و سابقه پزشکی مخصوصاً در ناحیه چشم را مورد بررسی قرار می‌دهد. باید علت نبض‌زدن چشم را با کمک پزشک مشخص کنید. براساس وضعیت چشم و تشخیص متخصص، از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • تزریق بوتاکس
 • عمل جراحی
 • تحریک عمقی

البته با تجویز داروهای خوراکی هم شاید بتوان این مشکل را کنترل کرد.

تحریک عمقی مغز

این درمان نسبتاً جدید است و از آن برای درمان گروهی از اختلالات عصبی و عضلانی هم استفاده می‌شود. در این روش با جراحی، یک الکترود درون جمجمه قرار داده می‌شود. الکترود درون جمجمه پالس‌های الکتریکی ارسال می‌کند. با این روند، نقاط دچار اختلال مغزی تنظیم می‌شوند. این روش ساده است و پیچیدگی یا عارضه خاصی به‌همراه ندارد.

عمل جراحی

اگر پریدن پلک چشم‌ها ناشی از بیماری‌هایی مانند همی‌فاسیال یا بلفارواسپاسم باشد. باید از عمل‌های جراحی برای درمان استفاده شود. البته زمانی نیاز به عمل پیش می‌آید که اقدامات درمانی دیگر و تزریق بوتاکس هم نتیجه‌ای به‌همراه نداشته باشند. دو نوع جراحی رایج در این زمینه ضروری وجود دارد. با یک نوع جراحی، عضله صورت که باعث ایجاد اسپاسم شده، از بین می‌رود. نوع دیگری از اقدامات جراحی هم وجود دارند که طی آن‌ها، بخشی از عصب را برمی‌دارند، تا از شدت اسپاسم و گرفتگی ماهیچه‌ها کم شود.

جراحی و بوتاکس پرش پلک

در موارد نادر، علت پرش پلک مشخص است و روش‌های درمانی مختلفی به‌کار گرفته می‌شود، اما مشکل هنوز از بین نمی‌رود. اگر مشکل پلک چشم ماندگار و مزمن شود، باید به‌سراغ روش‌های دیگری بروید که نتایج فوری دارند. تزریق بوتاکس از جمله اقداماتی است که برای رفع پریدن پلک استفاده می‌شود. این اقدام نتیجه فوری دارد و باعث از بین‌رفتن پرش پلک و عوارض آن می‌شود. با تزریق بوتاکس، انقباضات ماهیچه‌ای غیرارادی پلک چشم توقف پیدا می‌کنند. یادتان باشد، که این روش برای درمان تیک عصبی چشم نیاز به مشاوره پزشک دارد.

درمان پرش چشم با روش های مختلف

دارو و قطره برای پرش پلک چشم 

 استفاده روزانه از اشک مصنوعی یا قطره‌های چشمی آنتی‌هیستامین به آرامش عضلات چشم کمک می‌کند. اگرچه قطره‌های آنتی‌هیستامین معمولاً برای آلرژی‌های فصلی استفاده می‌شوند، اما ثابت شده که در موارد دیگر هم می‌توانند به رفع پرش پلک کمک کنند. در موارد خفیف، ممکن است که پزشک داروهایی مانند موارد زیر را تجویز کند:

 • کلونازپام (کلونوپین)
 • لورازپام (آتیوان)
 • تری هگزی فنیدیل هیدروکلراید (آرتان، تری هگزان، تریتان)

دقت کنید که مصرف هیچ قرص یا مکملی را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید.

ویتامین برای تیک عصبی 

برخی مشاهدات و تحقیقات نشان می‌دهند که تیک عصبی یا پرش پلک، ناشی از کمبود برخی مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن است. بنابراین، توصیه می‌شود که برای از بین‌بردن این مشکلات از مکمل‌ها و مواد حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی زیر استفاده شود:

 • ویتامین B12
 • ویتامین D
 • منیزیم

البته هنوز هم به تحقیقات بیشتری درباره این موارد نیاز است. در واقع، دانشمندان با قطعیت، رابطه میان کمبود مواد فوق و پرش پلک را تأیید نکرده‌اند. در هر حال، برای مصرف هرگونه مکملی باید نظر پزشکان را بپرسید. هرگز سرخودانه، اقدام به استفاده از مکمل‌های ویتامینی یا مواد معدنی مختلف نکنید. امکان دارد که مصرف ناآگاهانه چنین مواردی روی کبد و کلیه‌هایتان اثرات منفی جبران‌ناپذیر بگذارند.

پیشگیری از پریدن پلک چشم چیست؟

برای جلوگیری از پریدن پلک چشم می‌توانید به توصیه‌های زیر دقت کنید:

 • کاهش مصرف کافئین، تنباکو و الکل 
 • کنترل و مدیریت سطح استرس
 • تنظیم ساعت و مقدار خواب

اگر فکر می‌کنید که پرش پلکتان ناشی از کم‌خوابی است، سعی کنید در زمان پریدن پلک‌ها، کمی استراحت کنید. برای مثال، ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زودتر به رختخواب بروید و فشار روی چشم‌هایتان را کم کنید. این روش به کاهش اسپاسم پلک‌ها کمک شایانی می‌کند.

 درمان پرش چشم به وسیله چشم پزشک با بررسی علت پرش چشم
چشم‌پزشک بیمار را معاینه می‌کند.

برای پیگیری و درمان پرش پلک به چه دکتری مراجعه کنیم؟

در صورت داشتن مشکلات زیر باید بلافاصله به دکتر چشم پزشک مراجعه کنید. همه‌ این موارد، علائم وجود مشکلاتی جدی هستند که باید به‌دقت بررسی شوند:

 • پرش پلک چشم ماندگار و مزمن 
 • تغییر ناگهانی در ظاهر و حرکات نیمی از صورت، از جمله پلک‌ها 
 • چفت‌شدن پلک‌ها تا حدی که امکان باز کردن چشم‌ها وجود نداشته باشد.

خوشبختانه برای مشاوره با دکتر جشم پزشک، انتخاب‌های بسیاری پیش رویتان است. مثلا اگر ساکن شهر تهران هستید و دچار پریدن پلک هستید، با ثبت اینترنتی نوبت دکتر چشم تهران ، هرچه سریع‌تر در مسیر درمان قرار می‌گیرید. با کشف علت پریدن پلک، درمان ساده خواهد شد.

گاهی‌اوقات، استفاده بیش از حد از صفحه نمایش لپ‌تاپ و موبایل باعث بروز چنین مشکلی می‌شود. در برخی مواقع هم پای اضطراب به‌میان است. ابتلا به برخی بیماری‌ها هم می‌تواند موجبات پرش پلک را فراهم کند.

در هرحال، این انقباض غیرارادی و ناگهانی عضلات پلک را با درمان‌های مناسب رفع خواهید کرد. با مراجعه به سامانه دکتردکتر، بهترین پزشکان را شناسایی کنید و از آن‌ها به‌طور آنلاین، نوبت بگیرید.

منابع:

webmd.com

healthline.com

uclahealth.org

my.clevelandclinic.org

سوالات متداول پر چشم

معمولاً پرش پلک خطرناک نیست. اما اگر این وضعیت تا چند هفته ادامه داشته باشد، یا با علائمی مانند افتادگی پلک همراه شود، باید حتماً مشکل را به‌طور جدی دنبال کنید. شاید چنین وضعیتی ناشی از یک بیماری مهم باشد.

کاهش مصرف کافئین، خواب کافی، کنترل استرس و استفاده از عینک آفتابی به رفع پرش پلک‌ها کمک می‌کنند. البته اگر علت پریدن پلک ریشه در مشکلات و بیماری‌های جدی داشته باشد، باید به‌دنبال درمان آن علل بروید.

اسپاسم و گرفتگی غیرارادی ماهیچه‌های چشم باعث پریدن زیر چشم چپ و راست می‌شود. برخی از افراد معانی خرافی برای وقوع چنین اتفاقی قائل‌اند که کاملاً اشتباه است. اینکه پریدن زیر چشم چپ نشانه چیست، باید از سوی متخصص بررسی شود.

دلایل پرش پلک چپ و راست یکسان هستند. معنای خاصی در بروز پرش در یکی از چشم‌ها وجود ندارد. 

پریدن چشم، خوشایند نیست اما دلیلی بر وجود بیماری نیست. اگر پرش پلک چشم راست مداوم شود، باید آن را جدی بگیرید. این اتفاق ممکن است بر اثر خستگی و کم‌آبی بدن باشد.

بدیهی است که چنین وضعیتی خوشایند نیست و باعث ضعف در تمرکز و حواس می‌شود. در ضمن، نباید به عقاید خرافی درباره پرش پلک دقت کنید، چون بی‌اساس هستند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
785 نظرات
 1. شهلا می گوید

  سلام من پیش چشم راستم بطور تقریبا دائم یکوقت روز میپره.استرس زیاد دارم نگرانی ها و جگرخونی های زیادی دارم.روزانه حدود چهارساعت از گوشی استفاده میکنم و خابم هم در طول بیست و چهار ساعت پنج الی شش ساعت اس بنظرتون چطور میتانم کاهش بتم پرش چشم مه؟

 2. شهرام می گوید

  سلام دخترم ۹سالش هست در کلاس درس و یا گوشی که خیره میشود پلک سمت چپش کاملا بسته میشود وبعد از تقریبا یه ربع تا نیم ساعت (بستگی به مقدار فشاری که به چشمش آورده)دوباره پلکش باز میشود در ضمن اخیرا متوجه شدیم آب مروارید مادرزاد و تنبلی چشم هم دارد. نوار مغز و ام ار ای هم انجام دادیم گفتن مشکلی نداره لطفا راهنماییم کنید.تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت معاینه به فلوشیپ جراحی پلاستیک چشم و انحراف چشم (اکولوپلاستی و استرابیسم) مراجعه کنید

 3. Z می گوید

  سلام.
  من ۱۶ سالمه و حدود دوهفتس که پلک بالایی چشم راستم میپره جوریه که هر سه دقیقه یا پنج دقیقه میپره و اذیتم میکنه مقدار خوابم هم کم نیست و به اندازه هست .
  چن وقتی هم که هست برای درسام یکم استرس داشتم
  دوروز هم مدرسم بصورت غیر حضوری بود و مجبور بودن این دوروز رو ۶ساعت مداوم توی گوشی نگاه کنم بدون استراحت.
  ممکنه که دلیلش همین گوشی باشه .
  آیا چشمم دوباره به حالت عادیش بر میگرده
  خیلی نگرانم😔

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   بله میتواند ناشی از این موارد باشد
   خواب کافی داشته باشید و از گوشی و تلویزیون استفاده نکنید

 4. یاس می گوید

  سلام،۲۸ سالمه و تاجایی که یادمه از بچگی چشمم میپره،و بارها دکتر چشم پزشک رفتم,وگفته تیک عصبی،اصلا چشام ضعیف نیست و هیچ مشکل دیگه ای نداره ،واقعا کلافه کننده،وقتی چشام خسته میشه شدتش خیلی بیشتر میشه،چکار کنم،بوتاکس واقعا موثره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   از نظر کمبود ویتامین‌ها و منیزیوم و کلسیم بررسی شدین؟
   بله در برخی موارد بوتاکس موثر هست

 5. زینب می گوید

  سلام وقت بخیر
  من دوبار تو حاملگی دچار ترومبوز مغزی شدم و الان قرص دپاکین 500میخورم ولی دو هفته است دکترم قطعش کرده ولی آلن نزدیک دو ماه پلک بالایی چشم راستم نبضی میزنه که خیلی اذیت میشم نظر شما چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   با توجه به سابقه ترومبوز مجددا به پزشکتون مراجعه کنید
   فعلا خواب و استراحت کافی و عدم مصرف کافیین و چای و قهوه انجام دهید

 6. مهرداد می گوید

  سلام.
  سوزش ور گاهی اوقات و دیدن اشیاء مثل مو جلوی چشمم و احساس پریدن پلک زیرین دارم ولی پرش فیزیکی ندارم.
  لطفا راهنمایی کنید.
  سپاس

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   احساس وجود پارازیت در میدان بینایی نیاز به معاینه چشم و شبکیه دارد
   پرش پلک اغلب ناشی از مسائل اضطرابی و خستگی و کم خوابی یا گاها ناشی از کمبود مینرال هاست

 7. Samira می گوید

  سلام من ده روزه زیرچشمم نبض میزنه دیوانه شدم چکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این حالت معمولا در اثر عواملی چون خستگی و بی خوابی و استرس مصرف زیاد کافئین و سیگار ایجاد میشود
   درمان حمایتی و استراحت و رفع موارد فوق و خواب کافی هست
   مصرف منیزیوم و ویتامین ب ۱ هم کمک کنندس
   درصورت عدم بهبود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 8. علی رضا می گوید

  سلام من 17 سال دارم ماه رمضون پیش رو بدون اینکه از گرسنگی اذیت بشم گذروندم ولی اون موقع بعضی وقت ها سمت راست یا چپم(احساس میکنم یادم نیست)یهو تیر میکشید بعد از ماه رمضون من سردرد شدید گرفتم و دکتر میگیرن تشخیص داد بعد 3 4 ماه با روش ها و درمان های مختلف میگرنم خوب شد اما بعدش تا همین الان چشم سمت چپم مدام پرش داره و نمیدونم چی کار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   میگرن را زیر نظر متخصص مغز و اعصاب درمان کردین؟
   ضعف بینایی و نیاز به عینک بررسی شده؟
   خواب کافی دارید؟
   استرس و اضطراب ندارین؟

 9. پریسا می گوید

  سلام من دخترم سه سال و شش ماهش هست حدود ۱۷ روزه پرش پلک گرفته و بعضی اوقات شدتش بیشتر میشه خیلی نگرانم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  فراموش کردم دخترم هم چشم پزشک بردم گفت به احتمال زیاد تیک اضطراب هست ولی خوب نشده

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   خواب کافی داشته باشه، از موبایل و تبلت و تلویزیون استفاده نکند.
   شکلات و کاکایو و قهوه و چای بهش ندین
   درصورت عدم بهبود بهتره به فوق تخصص روانپزشک اطفال مراجعه کنید

 10. ماشااله می گوید

  باسلام مدت ۵ماهه مشکل پرش غیرارادی چشم همراه باخشکی چشم قرمزی وآبریزش دارم چندین دکترمراجعه کردم که درنهایت علت را اسپاسم بیان کردن آیا بوتاکس انجام دهم یاجراحی یااینکه داروی خاصی میتونه مشکل چشمام را حل کنه هرچند که درطول این ۵ماه قطره وپمادوقرص دکترابرام تجویزکردن ولی بدترهم شده راهنمایی فرماییدسپاسگزارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   جهت درمان چه داروهایی تجویز شده؟
   اضطراب دارین؟
   جهت درمان به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردین؟

 11. نسیم می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من حدودیک ساله که زیر چشم چپم ورم کرده وتاحدی کمبود شده ویک رگ سیاه وبرجسته کنار گوشه بیرونه چشمم تا زیرچشم کشیده شده که متغیر بعضی اوقات کمتربعضی اوقات بیشترمیشه
  ولی الان ۴روزه زیرچشمم میزنه
  دکترپوست وداخلی وطب سوزنی وچشم پزشک رفتم هیچ کدوم نتونستن تشخیص بدن چیه
  دوباره منوارجاع دادن به نورولوژیست
  توروخداراهنماییم کنید اعتنادبه نفسمو ازدست دادم هرمهمونی که برم باید براشون توضیح بدم چی شده

 12. کیمیا می گوید

  سلام سه چهار روزه همش پلکم میپره ۱۴ سالمه و خیلی اذیتم میکنه و نه استرس و خستگی دارم نه کمبود ویتامینی اخه و احساس میکنم چشم داره در میاد چیکار کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خواب و استراحت کافی داشته باشید
   کمپرس گرم بزارید
   در صورت عدم بهبود ویزیت شوید و به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

 13. فاروق می گوید

  سلام
  دخترم ۴ساله داره که حدود یک هفته است مدام پلک میزند تو شهرمان متخصص چشم برای اطفال نداریم و یک نوبت چشم پزشک گرفته ام برای ۲۰ روز دیگر، اما میترسم تا اون موقع دیر شده باشد ، ناگفته نماند روزی ۴ تا ۵ ساعت تلویزیون و گوشی استفاده میکند ولی از موقعی که پلک زدنهایش شروع شد کمی در استفاده از گوشی و تلویزیون محدودیت ایجاد کردیم ولی تاثیری نداشته راهنمایی کنید چکار کنم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   استفاده از وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون بیش از ۲ ساعت مجاز نیس
   سبب استرس و اضطراب و بیش فعالی میشود

 14. تشنجی می گوید

  من قرص تشنج میخورم چشام میپره
  درمانش چجوری
  ۴ یا ۵ ساعت هم کالاف
  بازی میکنم چجوری درمان کنم
  تروخدا بگین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نام داروی تشنج رو ذکر کنید
   چه مدته مصرف میکنید و چه مدته دچار پرش پلک شدین؟

 15. تشنجی می گوید

  من قرص تشنج میخورم چشام میپره درمانش چجوری
  ۴ یا ۵ ساعت هم کالاف بازی میکنم

 16. رحمان می گوید

  یک ماه دارم دارو لاغری استفاده میکنم چشم راستم نزدیک دوهفته تیک داره درمان خاصی داره یا راه کاری

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نام دارو رو ذکر کنید

 17. حسین دستگزار می گوید

  سلام من گوشه ی چشمم پایینش هر ۳یا۴ دیقه میپره سمت راست
  تروخدا کمک کنید خیلی نگرانم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه مدته عزیز؟
   چه درمانی انجام شده؟

 18. ماهور می گوید

  سلام یکسال ونیم پیش یه مشکل خانوادگی برام پیش اومد بعد از اون اغلب اوقات پشت پلک راست و پلک چپم مداوم میزنه طوریه ک عصبی میشم و همش فکر میکنم اتفاق بدی میخاد بیوفته نمیدونم چیکارکنم ک دیگه نزنه خیلی حالم بدمیشه وقتی شروع ب زدن میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه مدت زمان طولانی ، جهت درمان باید اضطراب کنترل و به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 19. Im می گوید

  سلام سه روز زیر چشمم نبض میزنه مشکلی داره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   این‌حالت اغلب به علت اضطراب و خستگی و کمخوابی است
   استراحت و خواب کافی داشته باش 
   کافیین نخورید و در صورت عدم بهبود به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 20. مریم می گوید

  سلام چندروزی است چشم راستم پرش پلک داره و خیلی اشک میاد و سوزش و خارش داره و بعضی اوقات گل مژه داخلش هست چیکارکنم؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرح حالتون و علایم‌ مطرح شده، لازمه ویزیت شوید
   به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

 21. سید احد می گوید

  باسلام مدت ۳ روزه پلک چشم راست من روزی ۵ الی ۶ بار حالت پرش خفیف پیدا کرده .آیا نیازه به پزشک مراجعه کنم یا دارویی بخور م یا اینکه به مرور خوب میشه؟ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   فعلا فقط استراحت و خواب کافی داشته باشید
   رفع اضطراب و عدم مصرف کافیین هم انجام شود
   در صورت تداوم‌ پرش به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 22. حانیه می گوید

  سلام وقتتون بخیر من18سالمه نزدیک یکساله که تیک چشم گرفتم چشم چپم خیلی پرش داره خیلی میپره تازگی جوری که کلافم کرده گاهی خیلی عصبی میشم بخاطر اینکه انقد میپره ومی لرزه هیچ کم خوابی خستگی ام ندارم این پرش چشمم میتونه بخاطر اعصابم باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله یکی از علل اصلی پرش پلک، علل اضطرابی هست
   جهت درمان‌ به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 23. محمد آصف سعیدی می گوید

  باسلام و تمنیات نیک
  مدت تقریبا دو ماه می شود که پلک چشم طرف چپ من، ناحیه زیر پلک، پرش دارد. زمانی که ورزش میدهم برطرف می شود اما بعد از مدتی باز پرش های خفیف بوجود میاید. خواستم نظر جناب دکتور را داشته باشم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   این حالت را فاسیکولاسیون میگن که معمولا ناشی از انقباض عضلات حلقوی پلک هست و در اثر عواملی چون خستگی بی خوابی استرس مصرف زیاد کافئین و سیگار ایجاد میشود
   درمان حمایتی هست و در موارد شدید تزریق بوتاکس کمک کننده است
   جهت درمان باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   1. راحیل می گوید

    سلام دخترم 10سالشه سه ماه پلک سریع میزنم درطول روز 15بار میزنه ولی چون مرتب تذکر میکنم انجام نمیده گوشی درطول روز فقط 5دقیقه نگاه میکنه تلویزیون درحد کارتون میبینه پلک سریع میزنه وقتی تذکر بهش میدم انجام نمیده ولی بعدش باز پلک سریع میزنه یاقایمکی انجام میده چشم پزشک بردمش چشماش سالم هستن این پلک سریع مال چیه میشه راهنماییم کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     از نظر اضطراب و تیک باید بررسی شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر