علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

 • 1399-02-28
 • ۷۵۶۷۲ بازدید
 • 161
علت پرش چشم چیست

آیا تاکنون دچار پرش پلک چشم و یا تیک عصبی چشم شده‌اید؟ شاید برای شما این سوال پیش بیاید که علت آن چیست و چگونه می‌توان آن را متوقف کرد. در این مقاله به 8 علت و راه درمان پریدن پلک چشم یا تیک عصبی چشم خواهیم پرداخت.

پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

پرش یا تیک عصبی چشم (eye twitching) – یا اگر دقیق‌تر بگوییم پرش پلک چشم – یک اسپاسم و گرفتگی غیر قابل کنترل ماهیچه‌های پلک چشم است. در بیش‌تر موارد، این عارضه تنها چند دقیقه طول خواهد کشید، اما برخی اوقات ممکن است تا روزها و یا حتی بیش‌تر ادامه داشته باشد. 

زمانی که فرد دچار پرش چشم می‌شود، تصور می‌کند که همه‌ی اطرافیان متوجه‌ی مشکل او هستند. اما در بیش‌تر موارد این مشکل به راحتی قابل مشاهده توسط دیگران نیست. در پزشکی به مشکل پرش پلک چشم مایوکیمیا (myokymia) گفته می‌شود. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با پرش پلک چشم را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

شایع‌ترین علل پرش چشم چیست؟

دلایل بروز این عارضه عبارتند از:

 • استرس
 • خستگی 
 • کافئین 
 • خستگی چشم
 • الکل 
 • خشکی چشم 
 • مشکلات تغذیه‌ای 
 • حساسیت‌ها 

چگونه می‌توان پرش چشم را متوقف کرد؟

برای متوقف کردن این مشکل، ابتدا باید علت بروز آن را شناخت. برخی اوقات، تغییر اندکی در رژیم غذایی و سبک زندگی تا حد قابل قبول و زیادی خطر ابتلا به این مشکل را کم کرده و حتی به رفع آن به صورت کامل کمک خواهد کرد. 

درمان تیک عصبی چشم

روش رفع و درمان پرش چشم

علت بروز پرش چشم و راهکارهای رفع آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

استرس 

استرس یکی از رایج‌ترین دلایل پرش چشم است. یوگا، تمرینات هوازی، وقت گذرانی با دوستان و خانواده و سبک کردن جدول برنامه‌ی روزانه و اختصاص وقت بیش‌تر برای استراحت، از جمله راهکارهای پیشنهادی برای کاهش استرس بوده و احتمالاً به از بین رفتن پرش پلک چشم کمک خواهد کرد. 

خستگی 

کمبود خواب که ممکن است به دلیل استرس ایجاد شده و یا علت دیگری داشته باشد، می‌تواند بروز پرش چشم را تحریک کند. 

خستگی چشم 

خستگی چشم ناشی از کار کردن زیاد با کامپیوتر، تبلت یا گوشی‌های تلفن هوشمند – یکی از علت‌های رایج پرش پلک چشم است. 

در هنگام کار با ابزار دیجیتال قانون 20 – 20 – 20 را اجرا کنید. هر 20 دقیقه یکبار از رایانه‌ی خود چشم برداشته و به مدت 20 ثانیه به نقطه‌ای در دور دست (حداقل فاصله‌ی 20 فوتی یا 6 متری) خیره شوید. این کار خستگی چشم که عامل تحریک کننده‌ی بروز پرش چشم است را کاهش خواهد داد. 

درمان پرش پلک چشم

کافئین 

مصرف فراورده‌های حاوی کافئین هم عامل تحریک کنننده‌ی این مشکل چشمی به شمار می‌رود. به مدت یک و یا دو هفته مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های گاز دار را متوقف کرده و یا انواع بدون کافئین آن را مصرف کنید.

الکل 

اگر بعد از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل دچار پرش چشم شدید، باید مصرف آن را متوقف کنید. چرا که مصرف این ماده باعث بروز آن شده است. 

خشکی چشم 

بسیاری از افراد بزرگسال به خصوص بعد از سن 50 سال به خشکی چشم دچار می‌شوند. این عارضه خصوصاً در میان افرادی که با رایانه کار می‌کنند، داروهای خاصی – برخی آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد افسردگی – مصرف می‌کنند، از لنزهای تماسی چشمی استفاده می‌کنند و یا به مقدار زیاد الکل و کافئین مصرف می‌کنند، بسیار شایع‌تر از دیگر افراد است. 

اگر به پرش چشم مبتلا هستید و در عین حال در چشم‌های خود احساس خشکی بیش‌ از حد دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. پزشک در چنین مواقعی قطره‌های اشک مصنوعی تجویز می‌کند، این قطره‌ها رطوبت چشم‌ها را تامین خواهد کرد و منجر به توقف پرش چشم خواهد شد و از طرفی احتمال بروز آن را در آینده بسیار کاهش خواهد داد. 

مشکلات تغذیه‌ای 

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که کمبود برخی از مواد همچون منیزیم می‌تواند به اسپاسم پلک چشم منجر شود. این گزارش‌ها را نمی‌توان با قاطعیت تایید کرد، ولی می‌توان از آن به عنوان یکی از دلایل احتمالی بروز این مشکل یاد کرد.

اگر نگران هستید که رژیم غذایی شما، همه‌ی نیازهای بدن برای داشتن دید سالم‌تر را پوشش نمی‌دهد، قبل از خرید مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

حساسیت‌ها 

افراد مبتلا به آلرژی‌ها یا حساسیت چشمی، دچار خارش، تورم و اشک چشم زیاد می‌شوند. فرد به دلیل داشتن حساسیت چشم خود را زیاد می مالد و همین باعث آزاد شدن هیستامین از پلک شده و در نتیجه به پرش پلک چشم می انجامد. 

در برخی از مواقع قطره‌های چشمی که برای کاهش علایم حساسیت ساخته شده‌اند، کمک کننده خواهند بود. اما آنتی هیستامین موجود در این قطره‌ها منجر به خشکی چشم خواهد شد. پیش از مصرف هرگونه ماده‌ای اگر علائم حساسیت و یا پرش چشم دارید با پزشک خود مشورت کنید.

راهکار درمان پرش چشم

آیا انجام بوتاکس برای متوقف کردن پرش چشم موثر است؟

در موارد نادر، با وجود آگاهی از علت و انجام روش‌های درمانی در دسترس، پرش چشم متوقف نخواهد شد. اگر این مشکل پلک چشم ماندگار و مزمن باشد، می‌توان با تزریق بوتاکس آن را درمان کرد. بوتاکس انقباضات ماهیچه‌ای غیرارادی پلک چشم که باعث بروز مشکل شده را متوقف خواهد کرد. 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن مشکلات زیر، بلافاصله باید به چشم پزشک مراجعه کرد، همه‌ی این موارد علائم وجود مشکلی جدی هستند که باید به دقت بررسی شوند:

 • پرش پلک چشم ماندگار و مزمن 
 • تغییر ناگهانی در ظاهر و حرکات نیمی از صورت – از جمله پلک‌ها 
 • چفت شدن پلک‌ها تا حدی که امکان باز کردن چشم‌ها وجود نداشته باشد 

اگر پرش چشم از بین نرود، ممکن است نشانه‌ای از وجود یک مشکل جدی عصبی باشد که پلک چشم را تحت تاثیر قرار داده است. انقباضات پلک‌ها یا بلفارواسپاسم یا پرش های غیر عادی صورت یا اسپاسم همی فاسیال از جمله این بیماری‌ها هستند. 

این مشکلات به نسبت پرش پلک چشم، وخیم‌تر بوده و به خوبی قابل مشاهده هستند. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با پرش پلک چشم را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

منبع:

allaboutvision

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص مغز و اعصاب روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص مغز و اعصاب دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

161 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من سربازم دچار این مشکل شدم ویکی از پلک های سمت چپ پایین اینجوری میشو

  • سلام
   کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و باید چکاب بدین و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم هست و اگه همچنان استرس دارین

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

   از نظر خواب و خوراك هم بايد تنظيم باشيد

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با روانپزشک استفاده کنید.

 2. سلام من چند ماهی هست که به این بیماری پریدن پلک دوچار شدم میشه راهنمای کنید ..من شغل خیاطی دارم وبخاطر این بیماری خیلی اذیت شدیم منو رهنمای کنید ممنون

  • سلام ممكنه بدليل كمبود ويتامين دي يا كلسيم باشه يا بدليل خستگي و اضطراب
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   • سلام
    من یه مادر دارم سنش ۴۰,میگه تو سرم یه صدا میاد مثله صدای ماشین یا تراکتور میگه صداش شبا نمیزارع بخوابه تازه گیا هم یه لرزش از سرش میگیره میرسه تا پلک بالای چشمش
    میخواستم اگه کسی می دونه مشکلش چیه بگه ما خیلی وقته این مشگلو داریم

 3. سلام
  من از دیروز تا الان پلکم میپره..مشکل چیه؟

  • سلام گاهي بدليل استراحت كم يا كمبود كلسيم اين اتفاق مي افته
   يكم مصرف لبنياتتونو بيشتر كنيد و استراحتتونم بيشتر كنيد

 4. من هرلزگاهی پلکم چندبارمیپربددوباره چنددقیقه دیگ همینطورچیکاربایدکنم.ازچیه

  • سلام لازمه كه از نظر كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي بررسي شيد
   البته اين حالت بيشتر عصبي هم هست
   يعني از نظر خواب و خوراك هم بايد تنظيم باشيد

 5. یک ماه پرش پلک دارم دارو خاصی استفاده نمی کنم خیلی اذیتم خواهشا راهنمایی کنید

  • سلام از نظر كمبود كلسيم -منيزيم و ويتامين دي بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

   چون اين حالت بيشتر مربوط به اعصابتون هست

 6. سلام من دو روز پرش پلک چشم دارم در همین دو روز از یک قرص استفاده میکنم این مشکل برام پیش آمده حالا به نظر شما مصرف قرص قطع کنم پرش پلک چشم خوب میشه قبل استفاده این مشکیل نداشتم لطفا یه رهنمای کنید ممنون

  • سلام بايد با پزشكتون كه اون دارو براتون تجويز كردن مشورت كنيد

  • با سلام من چند سالی هست ک گاهی اوقات مشکل پرش پلک داشتم اما بصورت خفیف ولی ۶ ماه قبل بصورت خیلی شدید شروع شد بطوری ک چشم سمت راستم کامل بسته میشد شغلم رو عوض کردم الان شدت قبل رو ندارن ک کامل چشمم بسته بشه اما پرش داره آدم استرسی هستم مشکل اعصاب معده دارم ویتامین دی بدنم ی مقدار کم بود از حد نرمال چکاب کامل دادم

   • سلام
    کمبود كلسيم خون و سطح منيزيم و ويتامين دي میتونه سبب شه و درصورت کمبود مکمل لازم باید مصرف شه
    البته اين حالت بيشتر عصبي هم هست و اگه همچنان استرس دارین

    برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به روانپزشک مراجعه کنید.

    از نظر خواب و خوراك هم بايد تنظيم باشيد

    اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با روانپزشک استفاده کنید.

 7. مدت سه روزه که زیر چشم راستم نبض میزنه روزانه چند بار طوری که جلوی آینه کاملا مشخصه نمیدونم چیکار کنم لطفا زاعنماییم کنید

  • سلام
   استرس و اضطراب را از خود دور کنید تغذیه و خواب کافی داشته باشید قرص مولتی ویتامین روزی یکی میل کنید

 8. سلام من ۳۵سالمه حدود یک ماهه پرش چشم دارم قرص آسنترا ۵۰برای آرتروز گردنم مصرف میکنم قطع کنم خوب میشم یا بام چشم پزشکی

  • سلام
   قرص آسنترا برای آرتروز نیست و برای رفع افسردگی و اضطراب و…است
   اگه با مصرف این قرص دچار پرش پلک شدین باید با نظر پزشکتان تغییر یابد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر