عوارض قرص تأخیری؛ قبل از مصرف با مدل‌های مختلف آشنا شوید

خلاصه این مقاله را بشنوید

زودانزالی یکی از متداول‌ترین اختلالات جنسی است که حدود 39% از مردان را در دوره‌های مختلف زندگی‌شان تحت تأثیر قرار می‌دهد. بروز این عارضه برای هر شخصی ممکن است نگران‌کننده یا استرس‌زا باشد. امروزه درمان‌های مختلفی برای زودانزالی وجود دارد. یکی از این راه‌های درمانی استفاده از انواع قرص‌های تأخیری است. اگر با زودانزالی دست و پنجه نرم می‌کنید، مصرف قرص‌های تأخیری می‌تواند مشکل شما را برطرف کند، هرچند که قبل از مصرف دارو پیشنهاد می‌کنیم تا به دکتر اورولوژی مراجعه کنید.  تقریباً تمام داروهای موجود، صرف نظر از عملکردشان، برخی عوارض جانبی را به همراه دارند و قرص‌های تأخیری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگرچه لزوماً این عوارض در همه افراد بروز پیدا نمی‌کنند؛ بهتر است پیش از مصرف قرص‌ های تأخیری از عوارض آن‌ها آگاه باشید. در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید تا به اتفاق هم عوارض مصرف قرص های تاخیری و زود انزالی را مورد بررسی قرار دهیم.

نشانه‌های انزال زودرس

قبل از بررسی عوارض مصرف قرص های تاخیری بد نیست تا نگاهی به تعریف زودانزالی بیاندازیم. به‌ صورت کلی اگر شخصی در کمتر از یک دقیقه پس از آغاز رابطه جنسی به انزال برسد، دچار انزال زودرس است. ناتوانی در کنترل یا به تعویق انداختن انزال و دوری جستن از رابطه جنسی به دلیل احساسات منفی از دیگر نشانه‌های معمول انزال زودرس هستند. درمان انزال زودرس ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. تداوم نشانه‌های زودانزالی یکی از شروط اصلی ابتلا به این عارضه است. به عبارت دیگر، اگر صرفاً گاهی اوقات انزال زودرس دارید، نگران نباشید. استفاده از قرص‌های تأخیری یا دیگر راه‌های درمانی تنها در صورتی لازم است که انزال زودرس همیشگی باشد.

مشکل زودانزالی در مردان

دلایل ابتلا به انزال زودرس

انزال زودرس مشکلی رایج است اما دلیل قطعی وقوع آن هنوز برای محققان مشخص نیست. چندین عامل احتمالی در زودانزالی دخیل هستند. دلایل انزال زودرس ممکن است بیولوژیکی یا روحی باشند. برخی از این موارد عبارت اند از:

 • میزان سرتونین بدن
 • اختلال نغوظ
 • مشکلات تیروئیدی
 • دیابت
 • استفاده از الکل یا مخدرها
 • افسردگی
 • استرس
 • اضطراب عملکرد

عوارض مصرف قرص‌های تاخیری

پس از تشخیص پزشک متخصص مبنی بر زودانزالی، داروهایی برای درمان بیمار تجویز می‌شود. تجویز قرص‌های تأخیری درمانی معمول و کارآمد برای انزال زودرس است. قرص‌های تأخیری متعددی در داروخانه‌ها موجود است که هر یک از آن‌ها، بسته به شرایط بیمار، می‌توانند انزال زودرس را درمان کنند. تمام قرص‌های تأخیری با عوارض جانبی احتمالی همراه هستند. به‌علاوه ممکن است این قرص‌ها با سایر داروهای مصرفی شخص تداخل داشته باشند. به همین دلیل توصیه اکید ما این ست که پیش از مصرف هر نوع قرص تأخیری با دکتر اورولوژی مشورت کنید.

عوارض مصرف قرص های تاخیری بسته به ترکیبات و مکانیسم عملکردشان متفاوت است. متداول‌ترین قرص‌های تأخیری عبارت اند از مهارکننده‌های بازجذب سرتونین (SSRI)، قرص ویاگرا، مهارکننده‌های PDE5، داروهای ضد افسردگی و مسکن‌هایی مانند ترامادول. در ادامه عوارض انواع قرص‌های تأخیری را بررسی می‌کنیم.

عوارض قرص‌ های تأخیری SSRI

مهارکننده‌های باز جذب سرتونین داروهای ضد افسردگی اند؛ اما درمانی متداول برای درمان انزال زودرس نیز به‌شمار می‌آیند. قرص‌های SSRI با افزایش سطح سرتونین مغز علائم افسردگی را کاهش می‌دهند؛ اما یک عارضه جانبی مهم و شناخته شده دارند. این عارضه دقیقاً همان چیزی است که این قرص‌ها را برای درمان انزال زودرس مناسب می‌کند. با استفاده از این قرص‌ها، زمان مورد نیاز برای انزال بسیاری از افراد افزایش پیدا می‌کند. یکی از اشکال متداول این نوع قرص تأخیری سرترالین است.

استفاده از دوز مشخصی از سرترالین به عنوان عوارض مصرف قرص های تاخیری و به‌صورت روزانه، می‌تواند انزال زودرس را درمان کند اما بروز برخی عوارض جانبی نیز محتمل است. حالت تهوع، خواب‌ آلودگی، اسهال، سردرد و کاهش میل جنسی از عوارض این قرص‌ تأخیری هستند.

استفاده از این نوع قرص تأخیری برای افرادی با سابقه اختلال دو قطبی، اختلالات خونریزی (هموفیلی و …)، دیابت و مشکلات قلبی و کلیوی مناسب نیست. برخی از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، داروهای ضد پلاکت، داروهای ضد افسردگی، الکل و کافئین نیز با این نوع قرص‌ تأخیری تداخل دارند.

عوارض قرص‌ های تأخیری مهارکننده PDE5

قرص سیلدینافیل (ویاگرا)، قرص تادالافیل (سیالیس)، و قرص آوانافیل (استندرا) از دیگر داروهای تأخیری شناخته شده هستند. قرص ویاگرا و قرص‌های تأخیری مشابه، گزینه‌ای امن و مؤثر برای درمان انزال زودرس محسوب می‌شوند. این قرص‌ها با افزایش جریان خون در آلت تناسلی به ایجاد و حفظ طولانی‌تر نعوض کمک می‌کنند.

متداول‌ترین عوارض این نوع قرص‌های‌ تأخیری عبارت اند از سردرد، قرمزی پوست، گرفتگی بینی، کمر درد، درد عضلانی، تهوع و مشکلات بینایی. در صورت وجود سابقه بیماری قلبی، مشکلات فشار خون، بیماری‌های کبدی و کلیوی، کم‌ خونی داسی شکل، بیماری پیرونی و اختلالات خونریزی از مصرف قرص‌ تأخیری ویاگرا و داروهای مشابه آن اجتناب کنید.

عوارض قرص تأخیری کلومیپرامین

کلومیپرامین نوعی داروی ضد افسردگی است که به‌عنوان قرص تأخیری نیز کاربرد دارد. این قرص در دوزهای 10، 25، 50 و 75 میلی‌گرمی قابل تهیه است. اگر دیگر انواع قرص تأخیری که پیش از این معرفی شد در درمان بیمار موفق نباشند، کلومیپرامین تجویز می‌شود.

مصرف قرص کلومیپرامین ممکن است با عوارضی مانند خواب‌آلودگی، یبوست، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و کاهش تمرکز همراه باشد. مصرف همزمان کلومیپرامین با الکل، تنباکو، مونوآمین اکسیداز و گل راعی تداخل دارد. بیماران قلبی، کبدی و کلیوی، مبتلایان به اختلال دوقطبی، افرادی با تیروئید پرکار و … نیز باید از مصرف این قرص خودداری کنند.

عوارض قرص ترامادول

ترامادول یکی از شناخته شده‌‌ترین انواع قرص تأخیری است. ترامادول نوعی مسکن است که میزان حساسیت گیرنده‌های موَلد سرتونین را کاهش می‌دهد. تحقیقات حاکی از آن است که مصرف ترامادول پیش از رابطه جنسی موجب بهبود عملکرد و به تأخیر انداختن انزال می‌شود. ترامادول خاصیت مخدر دارد. به همین دلیل، امکان اعتیاد به این دارو از مهم‌ترین عوارض آن است. دیگر عوارض این قرص تأخیری عبارت اند از یبوست، خواب‌آلودگی، عصبی شدن، خارش، سوء هاضمه، توهم و اختلال خواب.

قطع ناگهانی این دارو نیز ممکن است با عوارضی مانند تهوع، تعریق شدید، درد های عضلانی، بی‌قراری، استرس و افسردگی همراه باشد. افراد بالای 65 سال، افرادی با سابقه استفاده از الکل و افرادی داری مشکلات تنفسی باید از مصرف این قرص خودداری کنند.

قبل از عوارض مصرف قرص های تاخیری به پزشک متخصص مراجعه کنید

انزال زودرس مشکل رایجی است، اما بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند به این عارضه دچار هستند. هدف از نگارش این مقاله این است که شما را با مهم‌ترین عوارض مصرف قرص های تاخیری آشنا کنیم اما به خاطر داشته باشید که این عوارض احتمالی هستند و در همه افراد مشاهده نمی‌شوند. میزان و نوع بروز عوارض این داروها برای هر شخص متفاوت است. یکی از مهم‌ترین نکات استفاده از قرص‌های تأخیری این است که نباید مصرف قرص‌های تجویز شده توسط پزشک را ناگهان قطع کنید. برای جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته قرص‌های تأخیری، باید مصرف آن‌ها به مرور کاهش یافته و سپس قطع شود. با اینحال توصیه می‌کنیم تا برای بررسی و درمان زودانزالی خود به دکتر اورولوژی مراجعه کنید، می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

منبع:

medicalnewstoday,khealth,forhims

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
62 نظرات
 1. محمدفهیم عرب می گوید

  سلام امید که خوب باشید
  ۵ روز قبل عروسی من بود و در شب اول عروسی ام از قرض تاخیری استفاده کردم بعد از آن بسیار شدید بالایم عروق آمد و ضربان قلبم زیاد شد حالا آله تناسلی من درست مثل سابقش نیست حالا به نظر شما تمامی مشکل در همان قرض تاخیری بود که استفاده کردم آیا قرض تاخیری همین عوارض را دارد لطفا رهنمایی ام کنید با احترام

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله از عوارضش طپش قلب و فشارخون بالاست
   استرس نداشته باشین و بهش فکر نکنین
   اگر ظرف دو هفته بهتر نشدین به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 2. آرش می گوید

  سلام!من قرص والپرات سدبم مصرف میکنم ایا قرص تاخیری تداخل دارویی داره واسم ضرر داره یا ن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سرخود اصلا توصیه نمیشه چون عوارض جانبی زیاد و تداخل هم زیاده

   1. افشین می گوید

    سلام خسته نباشید من بعد مصرف قرص تاخ…
    سردرد و کاهش تمر کز دارم
    سردردم شدید بود الان خوبتر شدم ولی سر درد بعضی وقتا شروع میشه

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     اگر به طور مکرر استفاده میکنید قطع شود
     و درصورتی که اختلال جنسی دارین بهتره علت زمینه ای اون پیدا و درمان شه تحت نظر متخصص” اورولوژی

   2. احمد می گوید

    ~سلام من هیچ موقه مشکل زود انزالی نداشتم تا از قرص سلد نافین استفاده کردم از او موقع وسط کار جنسی بدنم شل مشه ممنون مشم راهنمای فرماید/

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     باید بررسی بیشتر صورت بگیره، جهت معاینه به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 3. مسعود می گوید

  سلام خسته نباشید من از قرص تاخیری آرژنین استفاده میکردم اما مدتی هست تاثیری روی بدنم نداره و برگشتم به زود انزالی
  آیا باید قرص رو عوض کنم یا راه دیگه ای امتحان کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتره علت زود انزالی مشخص شه با توجه به سن و معاینه
   به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 4. غلام حسن یعقوبی می گوید

  سلام فرزند جوانی دارم ک بدون سابقه قبلی دوبار درطول نیم تا 45دقیقه تشنج کرد بعدا گفت قرص تاخیری مصرف کرده یا می شود گفت از عوارض همون قرص هابوده لطفا راهنمای کنید بیسار نگرانم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن تشنج بده
   بهتره جهت معاینه به متخصص” مغز و اعصاب مراجعه کنید

 5. محمد می گوید

  باسلام قرص های افزایش حجم دهنده آلت عوارضی بر روی کارای الت در درازمدت ندارند؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه قرصی؟

 6. احمد از شیراز می گوید

  سلام آیا درست هست که افراد مجرد که رابطه ندارند عمر بیشتری نسبت به افراد متاهل دارند و دیرتر علائم پیری پیدا می کنند؟؟لطفا بنده را راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر همچین چیزی نیست!

 7. آقاحيدر می گوید

  سلام من 42سالمه زودانزالي شديد دارم خداروشكر از نظر قلب و عروق مشكل ندارم كبدم كمي چربه خواستم از قرصهاب زود انزالي مصرف كنم از كدوم برندي استفاده كنم ممنون اگه كمك كنيد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سنتون باید شروع دارو زیر نظر متخصص” اورولوژی باشه

 8. امیر می گوید

  ببخشید من انجمنی هستم و برای رابطه با همسرم قرص golden wolf مصرف کردم و حالم یک جور شد.. شکلش هم مثلث زرد بود…ایا مخدر هم داخلش بوده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر ، مکمل و شامل ویتامین ها و مواد معدنی هست

 9. محمود می گوید

  سلام ببخشید بنده زود انزالی شدید دارم به طوریکه زیر سی ثانیه ارضا میشم از قرص کینگ دول و پروانه بطور همزمان استفاده بکنم ایرادی ندارع

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر سرخود دارو مصرف نکنین
   باید جهت درمان به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 10. ایوب می گوید

  سلام من دیابتی هستم تاحالاقرص تاخیری مصرف نکردم .میخواستم ببینم میتونم مصرف کنم..ممنون میشم جواب بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مصرف و تجویزش با توجه به شرایط و سن شما و توسط متخصص” اورولوژی هست

 11. ناشناس می گوید

  سلام ببخشید برا کسی که قبلا ترامادول مصرف میکرده و یه بارم تشنج کرده قرص گلدن ولف ضرر داره؟ امکان داره بازم تشنج کنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله امکانش هست و توصیه نمیشه

 12. ابوالفضل می گوید

  سلام من هموفیلی هستم مصرف قرص پروانه برای من ضرر داره میشه راهنماییم کنید ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مصرف آن توصیه نمیشود

   1. ناشناس می گوید

    سلام مصرف قرص گلدن ولف که تاخیری هست ضررندارد ترمادول ندارد وابستگی ندارد

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بستگی به شرح حال و سن و علایم دارد

 13. Mohi می گوید

  سلام خسته نباشید قرص های بزرگ کننده سینه و باسن کیمی عوارض داره یا ن ؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله عوارض داره

 14. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من چندروز پیش قرص داپوکستین مصرف کردم باره اولم بود38 سال دارم علان ۴ روزه حالم خوب نیست استرس دارم تپش قلب دارم حالت بی هالی ولرزه ایا عوارض این داروزیاد طول می کشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر علایم دارین هنوز، جهت کنترل علایم میتونین دارو جهت کاهش طپش قلب مصرف کنید ،و تماس تلفنی با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; داخلی استفاده کنید

 15. سعید اکبری می گوید

  سلام قرص پاپلی پروانه ای چه مقدارتاثیر در رودانزالی دارد؟
  من ۴۰ سالمه ودچار زودانزالی هستم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   موثر هست اما با توجه به سن شما بهتره ابتدا توسط متخصص اورولوژی ویزیت شین و یا از تماس تلفنی جهت مشاوره با <a href="https://evisit.drdr.ir/doctors&quot; متخصص اورولوژی استفاده کنید

 16. mahmod apachi می گوید

  سلام من میخوام قرص تاخیری سیالیس دفترچه ای مشکی رو میخوام آخر شب بخورم و صبح با همسرم رابطه برقرار کنم میخواستم بدونم اگه بخورم بخوابم هیچ عوارضی نداره میترسم تو خواب چیزیم بشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عوارض که هر دارویی ممکن داشته باشه، بروشور دارو رو مطالعه کنین
   در ضمن اگر دارای مشکلاتی نظیر بیماری‌های قلبی فشارخون بالا یا پایین و مشکلات مربوط به کلیه و کبد هستید مصرف خودسرانه اصلا توصیه نمی شود

 17. داود می گوید

  سلام ایا قرص های تاخیری متادون یا مور فین دارند

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی به نوع و دسته دارویی دارد ، در برخی موارد بله ممکن است تداخل داشته باشد

 18. مصطفی پیری می گوید

  سلام مشکل قلبی وعراق دارن می توانم از قرص zpowERاستفاده کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اغلب سبب افزایش فشارخون میشه و در بیماران قلبی توصیه نمیشه
   با پزشک متخصص قلبتون مشورت کنید

 19. Ali می گوید

  سلام میخواستم بدونم مصرف قرص تاخییری در ازمایشات ادرا و خون ک برای اعتیاد هست مشکل شاز خواهد بود

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی به نوع و دسته دارویی قرص دارد
   در برخی موارد بله ممکن مثبت شود

 20. Hesam می گوید

  سلام من امروز از عطاری قرص تاخیری 3X گرفتم و بار اوله ک میخوام استفاده کنم
  بیماری زمینه ای MS دارم
  میخواستم بدونم ممکنه که این قرص عوارض خطرناکی برام داشته باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به سابقه ms مصرف اون اصلا توصیه نمیشه
   مگر با نظر پزشک معالج مغز و اعصابتان

 21. مریم می گوید

  سلام دکتر برای افسرودگی و اضطراب بهم قرص کلومیپرامین ۲۵ و آسنترا دادن.من تا حالا کلومیپرامین نخوردم می ترسم عوارض داشته باشه .چکار کنم‌

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر تجویز متخصص روانپزشک هست به نظرش اعتماد کنید

 22. جواد می گوید

  سلام من از قرص کیگ دول استفاده کردم و هنوز بعد از ۲روز سر درد خفیف و بیشتر حالت سنگینی در سرم دارم
  آیا مشکل ساز برام هست
  چ دارویی بیشنهاد میکنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سن شما، شرح حال دقیق,سابقه بیماری ها مثل فشارخون، مدت زمان زودانزالی و….باید بررسی شود تا بتوان درمان دقیقی انجام داد
   بهتره به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 23. Sam می گوید

  سلام و عرض خسته نباشید.من بیست سالمه نصف یه قرص پروانه رو مصرف کردم بعد چند ساعت حالت تهوع و استفراغ داشتم.میخواستم بدونم راهی هست که جلوی این عوارضو گرفت؟
  من این قرص و شکم خالی با نوشابه خوردم دلیلش این میتونه باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شما جوان هستین و اگر زود انزالی دارین بهتره درمان دقیق تر و شرح حال کامل تری صورت بگیره

 24. صدرا نیکویی می گوید

  حدودا یک ساله مداوم که از قرص تاخیری گلدن ولف استفاده میکنم اخیرا دردی مشابه سیخ کشیدن زیر جناق سینه و درد مبهم در قلب روبرو هستم آیا امکان آسیب قلبی در استفاده مکرر از این قرص هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خود قرص تاخیری سبب مشکل قلبی نمی شود اما در کسانی که مشکلات قلبی دارند سبب افزایش علایم و تشدید بیماری ممکن است بشود
   با توجه به محل دردتون لازمه حتما جهت بررسی به متخصص قلب مراجعه کنید

 25. باب می گوید

  سلام من دو سالی هست که قرص کینگ دول میخورم هر روز دو یا سه تا دیگه بهش اعتیاد پیدا کردم الانم قرص کینگ دول که روش نوشته ترامادول 25میخورم ایا خوردنش عوارض داره و اینکه ترک ناگهانی اون باعث مشکل در بدن میشه یا نه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ترامادول به مرور زمان اعتیادآور هست و در صورت مصرف طولانی مدت قطع ناگهانی ممکن نیست
   باید زیر نظر متخصص روانپزشکی قطع کنید

 26. مائده می گوید

  سلام وقت بخیر
  همسرم روزی ۳تا متادون ۲۰ می‌خورده ۳ ماه پیش سم زدایی کرد الان بخاطر زود انزالی کینگ دول و داپوکستین میخوره میخوام بدونم عوارض داره طولانی مدت بخوره و نیازی هست بخاطر زودانزالی به دکتر مراجعه کنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لطفا سرخود و بدون تجویز پزشک مصرف نشه
   و برای درمان به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 27. علی موسایی می گوید

  سلام من ۴۰ روز پیش جراحی شکستگی پا انجام دادم و الان قرص زالریان استفاده میکنم ایا قرص تاخیری با این قرص تداخل دارد ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اغلب قرص های تاخیری با داروهای ضد پلاکت و رقیق کننده خون مثل زالربان تداخل دارند

 28. مسلم محرابی می گوید

  سلام میخام از قرص ماکسیما استفاده کنم ولی قرص تگاتارد استفاده میکنم میخام ببینم تداخول نداره ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علت مصرف کاربامازپین چیست؟
   کاربامازپین دارویی هست که تداخل دارویی زیادی داره و با توجه به اینکه یکی از داروهای شایع درمان تشنج هست توصیه میشه قبل از مصرف هر داروی دیگری فقط با پزشک معالج مغز و اعصابتون مشورت کنید
   در ضمن برای درمان زود انزالی شما اخذ شرح خال بیشتر، سن، سابقه بیماری ها, مسایل روحی و… کمک کننده هستن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.